Přejít na obsah


Téma s nápovědou: Vyhledávání


Rychlé hledání (Quick search)

Nejrychleji můžete vyhledávat zadáním klíčových slov do kolonky označené „Hledat“ (nachází se nahoře na každé stránce) a stisknutím zeleného tlačítka s lupou.

Pokročilé vyhledávání

Pokud míst zadání klíčových slov do kolonky kliknete na odkaz „Pokročilé vyhledávání“ hned vedle (bílý symbol ozubeného kola), zobrazí se Vám některé další možnosti pro vyhledávání.

První volba je „Hledat slova“. Zde můžete zadat klíčová slova pro vyhledání.

Další volba je „Hledat autora“. Tu můžete využít pro nalezení obsahu pocházejícího od konkrétního uživatele. Při psaní se Vám začne zobrazovat seznam návrhů jmen uživatelů, ze kterého si můžete vybrat.

Následující volba „Hledat podle data“ Vám umožňuje omezit zobrazené výsledky na obsah přidaný v určitém období. Pro výběr těchto dat můžete využít kalendář, který se Vám zobrazí po kliknutí na ikonku kalendáře vpravo od textového pole. Vybrané datum se vyplní do kolonky vyhledávácího formuláře.

Další volba, „Hledat v sekci“, Vám umožňuje omezit zobrazené výsledky vyhledávání na obsah, který se nachází v určité části webu. Pokud podržíte stisknutou klávesu Ctrl na Vaší klávesnici, můžete kliknout, a tím je vybrat, i na více možností. Pokud používáte počítač Mac od firmy Apple, podržte místo toho klávesu cmd.

Kteroukoliv z výše uvedených možností můžete nechat nevyplněnou či neoznačenou, nicméně pro úspěšné vyhledání obsahu musíte vyplnit nejméně jedno z kritérií pro vyhledávání. Po stanovení požadovaných kritérií pro vyhledávání stiskněte tlačítko „Spustit hledání“.

Inline vyhledávání

Když si prohlížíte určitý dílčí obsah nebo dílčí fórum, můžete si povšimnout, že ve vyhledávací kolonce se změní text z „Hledat Fórum“ na „Hledat Toto téma“. To Vám umožňuje rychle a jednoduše vyhledávat ve čteném tématu nebo fóru bez toho, abyste dostali výsledky z jiných částí fóra.

Výsledky

Když odsouhlasíte vyhledávací parametry (kliknutím na tlačítko „Spustit hledání“), zobrazí se Vám stránka s výsledky. Vlevo se zobrazí tabulka, ve které je možno si nechat zobrazit výsledky „Podle typu obsahu“. Tzn., ve které z hlavních částí webu se vyhledává. Například klinutím na položku „Fórum“ dostanete všechna témata a příspěvky, které obsahují vaše vyhledávaná klíčová slova; zatímco po kliknutí na položku „Uživatelé“ se Vám zobrazí všechny uživatelské účty, které odpovídají Vašim vyhledávacím kritériím.

Pořadí zobrazených výsledků hledání si můžete změnit na třídění dle titulku (abecedně i pozpátku), dle počtu odpovědí (vzestupně i sestupně)nebo třídění podle počtu zobrazení kliknutím na příslušnou volbu v horní části stránky s výsledky vyhledávání.

Klíčová slova, která jste vyhledávali, budou takto zvýrazněna.

Jakmile naleznete výsledek, který jste hledali, můžete na něj kliknout a dostanete se na příslušnou stránku. Nebo pokud vyhledáváte skrz fóra, můžete kliknout na ikonku zobrazení náhledu (šedé/černé kolečko se šipkou dolů, která se objeví, pokud na konkrétní výsledek najedete kurzorem), abyste si mohli prohlédnout výsledek vyhledávání bez opuštění stránky výsledků.

Poznámka překladatele/běžného uživatele:

Zdá se, že logické operátory (+, -, ad.) ve vyhledávání nefungují. Přesto není možné najít například žádné vlákno obsahující informace o vývojce TF-2, ID-11 ad. po zadání jakéhokoliv dotazu obsahujícího pomlčku (mínus). Na problému se pracuje... Prozatím doporučuji používat pro obecné vyhledávání takového obsahu procházení fóra po tématech.

Za poměrně důležitý poznatek považuji též skutečnost, že algoritmus hledání je "case-insensitive". Nezáleží tedy, zda dotaz napíšete malými nebo velkými písmeny. A to ani v případě, že hledáte tzv. přesnou frázi (zadáte dotaz v uvozovkách).