Přejít na obsah


Fotka

skener na SF svitky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
38 odpovědí na toto téma

#1 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 8 duben 2008 - 14:25:46

po dlouhé době přemýšlení jsem si pořídil skener na negativy a páč mám i SF, tak jsem chtěl i něco na něj - a zadařilo se! Koupil jsem si scener od Canonu typ CanoScan 8800F - a velká paráda!!

kuk... http://www.canon.cz/...enery/index.htm
  • 0

#2 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 duben 2008 - 14:48:36

Reklamní etuda?
  • 0

#3 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 duben 2008 - 14:49:52

http://www.temnakomo...
  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 duben 2008 - 14:58:13

Však ono tě to nadšení přejde....
  • 0

#5 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 8 duben 2008 - 15:06:40

žádná reklama, sem se chtěl pouze podělit s těmi, kteří něco podobného řeší. A proč to řeším?? Páč těžko někomu ukáži vyvolaný baryt, když je třeba v Austrálii né?!
  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 duben 2008 - 15:13:48

Skeny z papíru jsou na flatbedu stejně lepší :)
  • 0

#7 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 15:39:05

Tomas: no estli sa nepletu, tož já mám všecky skeny dělané na tomtok přístroju a že bych byl nadšený sa řéct nedá (ale je to kino, tož ten svitek može byt lepšejší)
  • 0

#8 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2008 - 18:09:01

Tomas: že bych byl nadšený sa řéct nedá (ale je to kino, tož ten svitek može byt lepšejší)


V cb je to 8mi bit, ani se nedivim....
  • 0

#9 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 8 duben 2008 - 18:28:55

Taky vobčas skenuju, ale když to není nutný (pro web) tak se tomu vyhnu.
Šak my víme, že sken je jen sken a papír je papír. Kdybysem chtěl dělat data tak si pořídím křemíkovej plátek vobalenej zrcadlovkovým tělem a budu čučet do té mrňavé dírky a důvěřovat tomu blbýmu AF, páč bych stejně hovno viděl.
Co se týče těch webových náhledů tak by to mohli zvládnout i lacinější modely.
  • 0

#10 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 8 duben 2008 - 22:45:50

SF scan budu porizovat quli barevnym 6x6 a
rekl bych, ze neexistuje soucasna levnejsi varianta nez canon 8800F

nechal jsem si jednou neco scanovat v labu 15x15cm/300dpi - policko stalo 10kc a kvalita nahouby

vim, ze foceni na film je velice drahy konicek... ale co uz.
navic fotka na monitoru bude vzdycky podradna, tak proc do toho sypat tolik penez.
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 duben 2008 - 23:11:16

Ono hodně záleží na tom, CO se má skenovat a K ČEMU.

Pokud jsou to negativy (které mají nízkou densitu - ČB i barevné), tak svitek by šel - pro náhledy a internet jistě. Rozlišení díky nižším nárokům svitku vyhoví (možná to dá trochu víc práce).

Pokud by ale někdo chtěl deskové scannery (libovolné třídy - zkoušel jsme jich dost) používat na diapozitivy (zejména kvalitní s vysokou densitou jako je Provia 100F nebo Velvia 50), tak se nejspíš dožije zklamání - tato třída prostě nestačí ani na internet. Z tmavých partií budou černé fleky.

Co se týká případného použití pro tisk (barva, s ČB to asi málokdo ze zdejších bude dělat), tak záleží na míře zvětšení a nárocích. Je nutno mít na paměti, že prakticky všechny deskové scannery mají rozlišení nanejvýš 1800 dpi, ty nejlepší (jako např Epson V750 PRO) ještě jakž-takž na 2400 dpi (když se přimhouří obě oči a zakryjí rukama). Údaje výrobců o hodnotách 4800dpi a podobně jsou údaji o rozlišení snímačů a se skutečným rozlišením scanneru mají jen velmi málo společného.
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 9 duben 2008 - 09:17:41

Kromě problémů s černými stíny u diáků mám překvapivě potíže i se světly - skener mi čas od času udělá přepaly tam, kde rozhodně nejsou (hlavně kontrastnější nebo těžší diáky). Asi to bude skenovacím programem nebo obsluhou :lol:

fotka

zpěněná voda ani sníh rozhodně vypálená není, mám i fotku, kde je kresba v obojím (Provie 100F, 6x4,5).
  • 0

#13 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2008 - 09:36:44

Kromě problémů s černými stíny u diáků mám překvapivě potíže i se světly - skener mi čas od času udělá přepaly tam, kde rozhodně nejsou (hlavně kontrastnější nebo těžší diáky). Asi to bude skenovacím programem nebo obsluhou :lol:

fotka

zpěněná voda ani sníh rozhodně vypálená není, mám i fotku, kde je kresba v obojím (Provie 100F, 6x4,5).


Jendo neboj to je obsluhou ja to mam taky :lol:
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 duben 2008 - 09:40:29

Tak u té bílé jde o densitu skeneru a hlavně jeho obsluhu - dá se z toho vytáhnout určitě víc...
  • 0

#15 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 9 duben 2008 - 10:21:40

a heleme, najednou z prvních odmítavých reakcí nejednou vylezlo, že skenujeme občas všichni :lol: - a jak jsem říkal a znova opakuji - potřebuji občas přetáhnout foto ze svitku do PC - a jak bylo výše řečeno - 8800F je dobrá mašina za 4 litry, což jsou rozumné peníze. Nejde mi o super kvalitu na monitoru (to samo osobě je naprostá kravina) - od toho mám komoru a chemii né?! Ale jak se mám probrat něco konkrétního na konkrétní fotce, když je konzultant na druhé straně republiky? Poslat mu baryt poštou?? To by dopadlo :lol:
  • 0

#16 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 duben 2008 - 10:35:40

No pokud jde o mě, tak skenuji skoro pořád :lol: :lol: :lol:
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 14 květen 2008 - 00:43:31

8800F je dobrá mašina za 4 litry

můžu se zeptat, kdes ho sehnal za 4000?
  • 0

#18 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 14 květen 2008 - 00:49:26

aha.. tak uz jsem nasel stranky, kde se ta cena blizi dost tem 4000
;)
  • 0

#19 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 14 květen 2008 - 18:13:46

Fabius: budete na svůj nový aparát montovat to chladicí turbodmychadlo? Zajímalo by mě, zda je to nedochlazení opravdu kritické...?!
  • 0

#20 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 květen 2008 - 13:40:27

8800F je dobrá mašina za 4 litry

můžu se zeptat, kdes ho sehnal za 4000?

Ja ho koupil minulou sobotu za 4210 v alfacomp.cz

Jinak co se tyce skeneru.
S vuescanem se z toho da vytahnotu velice solidni vysledek i z cb kinofilmu, ovsem je nutne je skenovat v RGB ne v grayscale.
Schvalne zkusim udelat 13x18 v labu co z toho vyleze, sice sem si jist ze na primo udelanou fotku to mit nebude, ale to je fuk.
Co se tyce svitku - tam musi byt kvalita naprosto dostacujici. Pri pouziti IR skenovani a tech fare a qare technologii z toho lezou dobre skeny svitku.

Jinak pokud Vas nekoho zajimaji vysledky, tak mrknete na http://www.ivanovo.cz/skener - dal jsem tam vysledky, kdo by chtel vysvetlivky k nazvum souboru, rad doplnim :-)
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 květen 2008 - 13:55:20

Já s Vuescanem scanuju poslední dobou tak, že mám ouplně všechno vypnutý, scanuju na 2400 dpi a 16bitů. A hlavně mám daný none pro color, nebo jak se ta záložka jmenuje, tam kde se nastavuje autolevels atp. Prostě se snažím o co nejsurovější data a vše ostatní si pak dodělám v PS. Snad si to nevsugerovávám, ale myslím, že výsledky jsou o dost lepší. Pro pohodlnější práci mám na dost věcí makra.
  • 0

#22 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 květen 2008 - 15:02:34

tak ja mam hlavne zapnuty to infra cleaning - kvuli to hlavne vuescan pouzivam, jiny soft to neumi a kdyz jo tka docela mizerne
jinak v color mam nastaveno taky vse na default, akorat u bw negativu tam prdnu nastaveni na white balance ... ale zatim se s tim ucim, mam to necely tyden, takze si ani netroufam rikat jake nastaveni je lepsi a jake horsi :-)
  • 0

#23 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 květen 2008 - 22:11:07

Ja ho koupil minulou sobotu za 4210 v alfacomp.cz

kupovals ho přes net nebo na prodejně?
  • 0

#24 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 květen 2008 - 22:45:59

Ja ho koupil minulou sobotu za 4210 v alfacomp.cz

kupovals ho přes net nebo na prodejně?


Na prodejne, jsem z Dubiny, asi patnact minut tam.
  • 0

#25 atom1111

atom1111

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 květen 2008 - 15:11:35

zvazuji porizeni tohoto skeneru s vyuzitim na digitalizaci rodinnych diapozitivu. Lze na tuto cinnost skener doporucit? Lze technologie FARE srovnat s digital ICE?
  • 0

#26 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2008 - 08:33:49

zvazuji porizeni tohoto skeneru s vyuzitim na digitalizaci rodinnych diapozitivu. Lze na tuto cinnost skener doporucit? Lze technologie FARE srovnat s digital ICE?

Ja s tim rodinne diapotizivy skenuji a spokojenost "zakazniku" je maximalni.
Tenkrat byli porizovany na nejlevnejsi filmy plastovym kompaktem "Braun FLASH"
Skenuji 3+1 (3 normalni a jeden infra) prusken, pro odstraneni prachu a skrabancu. Pote je nutne v pc doladit barvy a histogram a nekdy take doostrit, osobne pouzivat filtr "High pass sharpening" - ke stazeni na photo-plugins.com tusim.
Pro me bylo rozhodujici ze dokaze skenovat i svitky, jinak bych asi priplatil za nejake primo filmovy skener.
  • 0

#27 margareta

margareta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 21:53:28

Možná hloupá otázka, ale je bez problému možné na CanoScan 8800F naskenovat svitek 6x18 a podobné nudle z kinofilmu? Scaner bych si pořizoval hlavně pro negativy z pinhole,nemam je jak zvětšit a zvětšovák na kolejnicích do koupelny nechci.
  • 0

#28 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 9 únor 2010 - 22:29:47

Možná hloupá otázka, ale je bez problému možné na CanoScan 8800F naskenovat svitek 6x18 a podobné nudle z kinofilmu? Scaner bych si pořizoval hlavně pro negativy z pinhole,nemam je jak zvětšit a zvětšovák na kolejnicích do koupelny nechci.


bez problemu
  • 0

#29 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 22:40:23

cokoli širokého do 6cm a dlouhého do cca 18cm.
akorát možná bude vhodné vyrobit si držák - rámeček bez žeber na tyto nudle.
  • 0

#30 margareta

margareta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 23:40:30

Díky
  • 0

#31 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 únor 2010 - 07:39:30

cokoli širokého do 6cm a dlouhého do cca 18cm.
akorát možná bude vhodné vyrobit si držák - rámeček bez žeber na tyto nudle.


8800F žebra nemá, takže se dá použít rovnou a bez dodělávek. Akorát ten výstup rozhodně nebude na nějaké výstavní veletisky.
  • 0

#32 nemo2

nemo2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 10 únor 2010 - 08:04:59

Nemá někdo zkušenost s Epson Perfection V500 Photo?
  • 0

#33 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 únor 2010 - 08:21:46

[quote name="Enthropy"][quote]
8800F žebra nemá, takže se dá použít rovnou a bez dodělávek. Akorát ten výstup rozhodně nebude na nějaké výstavní veletisky.[/quote]

aha, mám jeho předchůdce, 8400F, ten držák na svitek má s žebry 6x6, bohužel a bohudík. Co se kvality skenu při 1200DPI ze svitku týká, nestěžuji si. tisk 30x40 i s mírným výřezem mi vyšel dokonce líp než původní zvětšenina (ovšem to byl velmi podprůměrný zvětšovák)
  • 0

#34 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 únor 2010 - 08:35:13

Mam Epson V750pro a skenoval jsem s nim vystup z Noblexu, tj. asi 5x12cm. Vytiskl jsem z toho fotku o delsi strane asi 80cm. Pokud jde o kvalitu skenu, byl jsem spokojen. Bylo to z Acrose, ten se moc nekrouti.
  • 0

#35 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 únor 2010 - 08:39:14

[quote name="Jirinol"][quote][quote]
8800F žebra nemá, takže se dá použít rovnou a bez dodělávek. Akorát ten výstup rozhodně nebude na nějaké výstavní veletisky.[/quote]

aha, mám jeho předchůdce, 8400F, ten držák na svitek má s žebry 6x6, bohužel a bohudík. Co se kvality skenu při 1200DPI ze svitku týká, nestěžuji si. tisk 30x40 i s mírným výřezem mi vyšel dokonce líp než původní zvětšenina (ovšem to byl velmi podprůměrný zvětšovák)[/quote]

Některé filmy jdou, u některých (Delta 3200, Neopan 1600, cokoliv pushovaného, jakákoliv Svema) mi doslova násobí zrno - sken vypadá jak nekoukatelná rašple, zvětšenina hladká jak dětská zadnice.
  • 0

#36 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 únor 2010 - 08:43:36

Některé filmy jdou, u některých (Delta 3200, Neopan 1600, cokoliv pushovaného, jakákoliv Svema) mi doslova násobí zrno - sken vypadá jak nekoukatelná rašple, zvětšenina hladká jak dětská zadnice.


jasně, to už souvisí s přepočítáním hran zrníček a obvyklým zobrazením na monitoru. zkus to nechat natisknout digitálním osvitem a kouknout na to z normální pozorovací vzdálenosti. :arrow:
ovšem - scan z 8800f jsem asi neviděl.
  • 0

#37 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 únor 2010 - 09:12:21

Nemá někdo zkušenost s Epson Perfection V500 Photo?


Já ho mám - podle mě je ve své cenové kategorii nejlepší na trhu (o něco lepší než zde debatovaný Canon 8800, ale žádné drama).
Docela šikovné je u něj LED podsvícení - reaguje hned - u filmů se na tom tolik nesejde, ale já na tom skenuji i poměrně hodně knih a docela to zrychlí práci (rychlost vlastního skenu běžná, ale omezí se prodlevy "okolo").

Co se týče skenu filmů, tak opakuji můj názor z jiných debat - nedostatky deskových scannerů se hodně přehánějí. V reálu bude velká většina lidí s výsledky u negativů (BW i color) docela spokojena. U diáků jak u čeho, nicméně názor Fabiuse, že to není ani na web, pokládám za poněkud extrémní a bude se týkat jen některých snímků na některých filmech.
Naopak má Fabius určitě pravdu s rozlišením, jsem jen malinko mírnější - podle mě reálně tak do 2400dpi, s přimhouřením oka do 3200dpi, ale udaná maxima třeba 6400dpi jsou opravdu mimo realitu, to doporučuji ani nezkoušet, je to ztráta času.

Jinak vytisknout ze skenu z V500 fotku na formát 30x40cm jde i z kinofilmu, ze svitku je to úplně v pohodě - opět bych to tolik nehrotil, reálné výsledky budou vesměs daleko lepší, než by si někdo mohl myslet podle příspěvků v diskusích... Nutno ale dodat, že se přirozeně musí člověk se scannerem a následným postprocesem naučit zacházet, což není samozřejmost :arrow:
  • 0

#38 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 únor 2010 - 09:19:34


Některé filmy jdou, u některých (Delta 3200, Neopan 1600, cokoliv pushovaného, jakákoliv Svema) mi doslova násobí zrno - sken vypadá jak nekoukatelná rašple, zvětšenina hladká jak dětská zadnice.


jasně, to už souvisí s přepočítáním hran zrníček a obvyklým zobrazením na monitoru. zkus to nechat natisknout digitálním osvitem a kouknout na to z normální pozorovací vzdálenosti. :arrow:
ovšem - scan z 8800f jsem asi neviděl.


Souhlasím, on prakticky každý sken filmu ve velkém rozlišení vypadá na monitoru v plném zvětšení pořádně hnusně, což je mimochodem jednou z příčin neshod mezi příznivci digi a analogu (ale někdy i digitalisty mezi sebou), to posuzování zrna či šumu na 100 či dokonce 200% zvětšení nemá s reálným výsledkem na papíře nic společného.
Film má ale navíc jeden problém v tom, že zmenšení pro web dost často udělá ze zrna různé "artefakty". Mimochodem ty uražené reakce "analogistů", když jim pak někdo napíše, že tam mají "šum" jsou neoprávněné, na těch skenovaných fotkách po zmenšení opravdu často vyleze cosi, co je spíš šum, s původním zrnem to nemá skoro nic společného. Osobně bych pro publikaci na webu radil skenovat spíš při menším rozlišení, po finální úpravě to obvykle bude působit lépe.
  • 0

#39 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 únor 2010 - 09:44:11

na těch skenovaných fotkách po zmenšení opravdu často vyleze cosi, co je spíš šum, s původním zrnem to nemá skoro nic společného. Osobně bych pro publikaci na webu radil skenovat spíš při menším rozlišení, po finální úpravě to obvykle bude působit lépe.


souhlasím. ne každý skenovaný snímek, motiv, zmenšováním v PP nedozná rozpadu v plochách s jemnými přechody tonality - všechno přepočteno na číslíčka a bodíky dozná změn. Cest je několik, jde jen o pečlivost a čas si hrát. Daň za digitalizaci...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních