Přejít na obsah


recyklace fotochemie


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
12 odpovědí na toto téma

#1 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2012 - 13:51:43

Ahoj všichni, měl bych dotaz na výrobky foma. U fomafixu píše výrobce že 1 litr dokáže ustálit 17 ks kino nebo 17 ks svitku. Jak tomu mám rozumnět ? Pokud si naředím 0,5 litru můžu ho tedy použít na 17 nebo na 8 kusů ? Máte někdo praktické zkušenosti ? Dále by mě zajímalo kolikrát opakovaně používáte R09 ředěnou 1+25 a jestli nějakým dopočtem prodlužujete dobu vyvolání ?
  • 0

#2 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 leden 2012 - 15:25:52

Ahoj,
pokud píšou, že 1 litr pracovního roztoku ustálí 17 filmů, pak půůitr tého ustálí 8, 2 litry 34 filmů, 10 litrů 170 filmů atd....
Rodinal je po naředění jednorázová vývojka a znovu se nepoužívá.
  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 leden 2012 - 15:27:20

.....půllitr téhož.....
Omluvte překlep.
  • 0

#4 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 4 leden 2012 - 14:50:37

Stran recyklace vývojky obecně dovolím si ocitovat Stephena Anchella z Temnokomornické kuchařky - "Penny wise, pound foolish". Zde by se šetřit nemělo. Rodinal je velmi aktivní vývojka, lze používat i ve velmi vysokém ředění. Já mám dobrou skušenost s 1+100, vyvolávání 35mm filmu bez převracení cca 50min. Je to 5ml koncentrátu + 500ml destilky, vývojky téměř neubude.
  • 0

#5 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2012 - 17:01:01

Ano, vím, že to výrobce píše. Na jiném fóru mi však někdo poradil, že R09 vydrží 2 nebo dokonce i 4 použití. Osobně jsem zkoušel 2 nebo tři filmy těsně za sebou v jednom půl litru namíchané vývojky a výsledek byl dobrý. Nejde mi o chemii, spíš o vodu. Právě proto, že se to ředí v tak velkém poměru velmi rychle spotřebuju všechnu destilku. A druhá věc je, že jsou menší problémy s likvidací chemie.
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 4 leden 2012 - 19:47:46

a proč, proboha, ředíš rodinal v destilce?
  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 leden 2012 - 09:07:43

Ahoj,
pokud píšou, že 1 litr pracovního roztoku ustálí 17 filmů, pak půůitr tého ustálí 8, 2 litry 34 filmů, 10 litrů 170 filmů atd....
Rodinal je po naředění jednorázová vývojka a znovu se nepoužívá.

Pozor ale, to platí jen pro ustalovač. U (opakovaně používané) vývojky lineární závislost neplatí, takže se v údajích výrobce můžete dočíst věci jako: V 300ml lze vyvolat jeden film, v 600ml postupně 3 filmy, v 1 litru až 10 filmů.
  • 0

#8 freeman

freeman
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 11:06:43

tak děkuju, to bude všechno co jsem potřeboval vědět
  • 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 leden 2012 - 13:15:56

a proč, proboha, ředíš rodinal v destilce?


ja to robím tiež, je v tom problém, alebo sa to dá aj v obyčajnej vode? neskúšal som to, preto sa pýtam
  • 0

#10 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 14:51:12

a proč, proboha, ředíš rodinal v destilce?


ja to robím tiež, je v tom problém, alebo sa to dá aj v obyčajnej vode? neskúšal som to, preto sa pýtam


když na to máš, proč ne destilku? ovšem moc nevěřím, že "destilka" koupená ve flaškách v drogerii či u benzinky bude o moc čistší než vodovodní, převařená a odstátá voda, která mi nedělá problémy ani v dlouho skladovaných vývojkách či homeopaticky ředěnými one-shot lázněmi. Samozřejmě, koncentráty na hooodně dlouhodobé uskladnění raději připravím s destilkou - ovšem ze zaručeného zdroje, který ji dodává pro p.a. účely.
nicméně - tohle téma tu je probráno od a do z v jiném vlákně už dávno.
  • 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 leden 2012 - 15:40:41

Sorry Jirko, ja viem, len ta otázka od Lukasa mi vyznela tak, ako keby bola chyba riediť Rodinal destilkou. Ja to tiež riešim väčšinou prevarenou vodou, aj keď v poslednej dobe všetko robím destilkou, nakoľko k nej mám prístup zadarmo a problém je len v tom, koľko jej doniesť domov.
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 leden 2012 - 15:49:02

Sorry Jirko, ja viem, len ta otázka od Lukasa mi vyznela tak, ako keby bola chyba riediť Rodinal destilkou. Ja to tiež riešim väčšinou prevarenou vodou, aj keď v poslednej dobe všetko robím destilkou, nakoľko k nej mám prístup zadarmo a problém je len v tom, koľko jej doniesť domov.


jo socializmus, to je fasa vec :-)
  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 leden 2012 - 16:43:47

No, socializmus to úplne nie je, aspoň v ostatnom, ale robím na linke, ktorá spotrebuje za smenu cca tristo litrov, takže máme stroj na výrobu "destilky" s nádržou, v ktorej je cca 2500 litrov, nie je to klasická destilka, len demineralizovaná voda prehnaná cez uhlíkové filtre, ale po troch rokoch používania sa neprejavili žiadné problémy, a viem čo mám.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních