Přejít na obsah


- - - - -

Lith print II.



Lith print II.


Vážení temnokomorníci, v prvním díle povídání o technice zvané lith print jsme si řekli, co to vlastně je, probrali jsme materiály vhodné pro tuto techniku a naučili jsme se kontrolovat proces. Pokud toho ale ještě nemáte dost, tak se pojďme podívat, co se s fotografií vytvořenou touto technikou dá dále dělat.


Naučit se lith print je jednoduché, naučit se kontrolovat proces je poněkud složitější. Pokud jste to zvládli, a já věřím, že ano, je čas na to, co může být dalším krokem v tomto procesu. Fotografie není hotová, dokud vy tak nerozhodnete a lith print není výjimkou.


Kontrola barev

Proč vůbec kontrolovat barvy fotografie, která již barvy má? Může to být důležité z několika důvodů:

- estetický pohled, různé barvy mohou navodit různou atmosféru

- mnoho vlastností lith printu má vazby na velikost zrna v emulzi papíru, což činí lith print naprosto unikátním procesem. Je ovšem možné tyto vlastnosti měnit.

- při tónování lith printu je výsledná barva diktována barvou původní fotografie.


Proto je dobré kontrolovat a měnit barvu během i po skončení procesu. Techniky pro změnu barev mohou být srhnuty do:

- procesu vyvolání

- bělení

- tónování

- bělení a znovuvyvolání

A o tom si budeme povídat v dnešním pokračování.


Kontrola barev během procesu vyvolávání

Ředění vývojky. I když toto je velice závislé na typu papíru a vývojky, větším ředěním vývojky obvykle dosáhneme teplejších tónů ve světlých a středních tónech (lze dosáhnout i velmi teplých tmavých, ale to není moc obvyklé). Méně ředěná vývojka obvykle produkuje tmavší tóny.

Vyčerpání vývojky. Jak již víte, čerstvá vývojka obvykle vytváří nejméně zajímavé výsledky.

Modifikace vývojky. Přidání bromidu draselného může u některých emulzí měnit barvu.

Teplota vývojky. Vyšší teplota vývojky při prvním nebo i druhém vyolání může barvu maximalizovat. Jak jsem už zmínil Ilford MG Warmtone dává nejlepší výsledky kolem 40°C.

Kontrast a barva. Výsledná barva je spjata s poměrem expozice a vyvolání. Toto spojení může být následným bělením a/nebo tónováním měněno.


Barevné podání fotografie lze měnit jejím ponořením do velmi ředěného roztoku ferrikyanidu draselného nebo bělicí lázně sepiového toneru. Takto ošetřenou fotografii doporučuji ustálit.


Tónování lith printu.

Pokud jste nováčky v lith printu budete u jeho tónování překvapeni množstvím kombinací, které nejsou u konvenčního zpracování dosažitelné. Výsledek je ovšem jako vždy velice závislý na použitých materiálech a může zahrnovat:

- návrat fotografie do podoby konvenční fotografie – možná jste lith použili jen pro jeho některé vlastnosti (zrno, kontrast atp.)

- jemné oteplení, ochlazení tónů nebo dělený dvoutónový efekt

- převedení obrazu do úplně jiných barev

- vícebarevné efekty


Vzhledem k faktu, že výsledek tónování je závislý na použitém materiálu a procesu a není možné popisovat všechny možnosti a kombinace v jednotlivých tonerech, zmíním se jen o některých základních kombinacích.


Selenový toner

U některých papírů se použitím tohoto toneru vrací barvy zpět ke konvenčnímu barevnému podání. Jiné naopak mění barvy, příkladem může být Multigrade Warmtone který ve velice silném selenovém toneru (ředění 1+2) ohřátém na 35-40° vytvoří švestkovo-červené tóny.

Kentona, Art Classic a Tapestry, zvláštěpak jsou-li vyvolány s větším kontrastem, budou zpočátku tónování chladnout k modro-šedé s hnědými stíny. Nicméně fotografie exponované a vyvolané na střední kontrast budou měnit barvu z růžové na světle fialovou, fialovou až šedou a konečně na bohatou hnědou.

Vložený obrázek

Tato fotografie byla tónována selenovým tonerem až do okamžiku, kdy z charakteristiky lith printu zbylo jen zrno. Na jednom fotografickém serveru se u ní objevil komentář, který mne velice pobavil, cituji:


“Kvalita vypadá jako sken z dvacet let starého Rudého práva. Nebo to bylo vytištěno na jehličkové tiskárně a následně naskenováno ?”


Autorovi komentáře se musím omluvit, neboť jsem neuvedl, o jakou techniku se jedná.


Zlatý toner

Lith print je daleko snazší tónovat ve zlatém toneru než fotografie vyvolané konvenčním způsobem. Na většině papírů je výsledkem modrý tón. Obvykle dochází k malému zvětšení kontrastu. U některých papírů (MACO, Ilford MGIV Warmtone) se barva zpočátku mění velmi pomalu, jiné mohou chladnout k šedým a fialovým tónům. Toho lze využít. Je nutno si uvědomit, že zlatý toner, na rozdíl od selenového, začíná pracovat nejdříve ve světlých částech, takže částečným tónováním lze dosáhnout velmi zajímavých efektů, např. hnědé stíny, šedo-modrá až modrá světla.

Vložený obrázek

Selenový a zlatý toner

Kombinace těchto tonerů může být u lithu velmi zajímavá. Pokud se pro tuto kombinaci rozhodnete, mějte na paměti, že je třeba použít selenový toner jako první, jinak vám selenium „opláchne“ modré tóny a ty už opakovaným tónováním nezískáte. Oba tyto tonery nejsou levné, zvláště pak zlatý, který se používá neředěný, takže před použitím druhého toneru je třeba fotografii důkladně vypláchnout.

Vložený obrázek



Dolní část fotografie má charakteristické znaky selénového tónování, horní je tónována zlatým tonerem. Barvy jsou po skenování sytější než na originální fotografii.



Sepiový toner

Při použití sépiového toneru obvykle dosáhnete lepších výsledků větším ředěním bělící lázně. Barevné podání je v rozmezí od žluté do hluboké rezavě hnědé. Zajímavější výsledků dosáhnete při použití sepie a po vypláchnutí ponořením do zlatého toneru. Světla se změní na zlato-žlutou, lososovou nebo růžovou.


Další možnosti

Stíny Světla Tonery

Hnědá Modrá částečné tonóvání selénem, potom zlatý toner

Hnědá Růžová částečné tonóvání selénem, částečné tonóvání sepií, potom zlatý toner nebo

částečné tonóvání sepií, částečné tonóvání selénem,

potom zlatý toner

Modrá Růžová částečné tonóvání sepií, potom zlatý toner



Bělení a znovuvyvolání

Snadná volba?

Může se zdát jednoduché a logické vyvolat fotografii konvečním způsobem a poté ji vybělit a znovuvyvolat v lith vývojce. Tato metoda je často popisována jako snadná cesta k vytvoření lith printu, ovšem výsledky nejsou takové jako když vyvoláte lith – ne lepší nebo horší – prostě jiné.


Nebo tvůrčí činnost?

Fotografie vytvořené touto technikou mohou být dokonce zajímavější než klasický lith, to záleží na použitém materiálu a kombinaci vývojek. Jiných výsledků dosáhnete při použití konvenční vývojky při prvním vyvolání, jiných výsledků při použití lith vývojky při prvním vyvolání (zvláště u papírů nevhodných pro lith). Nejlepší papíry pro lith print nemusí být nejvhodnější pro tuto techniku a naopak papíry nevhodné pro lith (např. Kentmere VC Fineprint, Kentmere VC Select, Ilford MGIV Warmtone) mohou dávat úžasné výsledky při použití této techniky, takže nezbývá než experimentovat.

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Fotografie vyvolána v Ilford Multigrade, bělena lázní ze síranu měďnatého a znovu vyvolána ve Fotospeed LD20.

Kontrola procesu

Doba osvitu – dobou osvitu se mění intenzita barvy, výsledkem přeexponování jsou sytější barvy. Zkuste sérii několika fotografii po ¼ nebo ½ stopy

Doba bělení - výsledné fotografie se budou lišit pokud použijete částečné nebo úplné bělení.

Typ bělící lázně – konečný efekt se u nškterých papírů značně liší použitím různých bělících lázní.

Čas po který fotografie ve druhé vývojce - v prvním díle jsem si řekli pravidla pro vyvolání lith printu, ta jsou platná i pro tuto techniku.


Ustálení

Fotografii při použití této techniky není třeba ustalovat, ale je nutné mít na paměti, že neustálená fotografie má omezenou životnost. Pro spoustu lidí je nesmírně frustrující změna barev v ustalovači, někdy se barvy zesvětlí, někdy zmizí. Ztráta barev může být minimalizována použitím alkalického ustalovače, ovšem jako vždy, vše je závislé na použitých materiálech.

Alkalický ustalovač:

Voda 750ml

Thiosulfát sodný 60g

Uhličitan sodný 3g

Celkový objem vody 1000ml


Bělící lázně

Kromě standartních ferrikyanidových běličů (sepiové tónování) je dobré zkusit některé běliče méně známé nebo v současné době komerčně nedostupné. Například Ilford MGIV Warmtone FB mění barvy v závislosti na použité bělící lázni. Ve ferrikyanidové lázni jsou výsledné tóny béžové, v lázni ze síranu měďnatého mají růžové odstíny.


Bělící lázně používané pro znovyvolání:


Lázeň ze síranu měďnatého:

Voda 750ml

Síran měďantý 50g

Kyselina sírová (koncetrovaná) 6.5 ml

Chlorid sodný 50g

Celkový objem vody 1000ml


Jodidová bělící lázeň:

Voda 750ml

Jodid draselný 18.6g

Ferrikyanid draselný 25g

Celkový objem vody 1000ml


Vždy přidávejte kyselinu do vody, nikdy ne naopak. S koncentrovanou kyselinou zacházejte s nejvyšší opatrností.


Dvoulázňové procesy

Wolfgang Moersch popisuje použití dvou-lázňových procesů u lith printu. Nemám zatím žádné zkušenosti, ale nelze se o nich nezmínit. Pro tento typ procesu se samozřejmě používají papíry pro lith vhodné, např. Foma Fomatone.


Lith–lith

Proces, kdy jsou použity dvě lith vývojky, první je obvykle silnější (méně ředěná) a s vyšším obsahem bromidu, ten pozdrží vyvolání středních a světlých tónů, což umožní úplné vyvolání tmavých částí obrazu. Druhá lázeň je potom velmi ředěná a hodně použitá lith vývojka, která dodá světlům a středním tónům teplejší barvy.


Lith-Amidol

Wolgang Moersch popisuje tuto metodu jako vhodnou pro velmi kontrastní negativy. Stíny jsou vyvolány v lith vývojce a Amidolová vývojka vyrovná rozdíly mezi středními a světlými tóny. Amidolové vývojky jsou poměrně drahé a k tomu, aby se zabránilo autooxidaci vývojky je dobré fotografii, která je po lázní v lith vývojce hodně alkalická, neutralizovat v kyselé přerušovací lázni.


Poděkování


Závěrem bych chtěl poděkovat mé ženě Andree za trpělivost, kterou projevila při psaní mých článků pro Temnou komoru a Předsedovi za to, že tento článek učinil čitelným.




Mnoho trpělivosti a krásné fotografie vám přeje


Karel Dvořák (Kodl)



Odkazy na literaturu:

Tim Rudman, The Master Photographer’s Lith Printing Course, Argentum 1998

  • 0


28 Comments

Fotka
Stříbrokaz
6-úno 21 23:55:17

Kurnik chlapi zní to skvěle!!!

Nevim jestli to stihnu ješte v týhle zvětšovací sezóne, mám toho ješte dost na z pracování z archyvu. Pár let jsem zvětšování zanedbával, To víte děti barák a tak.... Sezóna mi končí březnem. pak milion dalších zájmů a poviností. 

Jak už jsem psal míchání vývojek jsem nikdy neřešil, asi stim budu muset začít co je kurňa Na2SO3 :)))))))) 

Siřičitan sodný, hodně podstatná součást vývojek.

    • 0

Tak. Tohle je taková triviální hydrochinonová vývojka - hydrochinon jako vyvolávač, alkálie jako podmínka účinnosti hydrochinonu (zde se omlouvám za nepřesnost - místo Na2CO3 se lépe pracuje s K2CO3, líp se rozpouští; použít lze i odpovídající, tj. menší, množství KOH nebo NaOH), siřičitan jako antioxidant a bromid draselný jako zpomalovač vyvolávání.

 

V téhle vývojce hraje ale siřičitan roli takového problematického kamaráda - když je ho moc, nefunguje vývojka tak, jak má (viz výše), když je ho málo, vývojka rychle odejde. Já jsem se pokoušel o jakousi regeneraci - po asi 4 papírech se začne vývojka silně barvit a obsahuje takový šlem, co dělá na povrchu jakoby síť (barvit se to začne intenzivně ve chvíli, kdy začne probíhat to infekční vyvolávání, jinak to jen tak lehce žloutne), víc jak šest papírů 18x24 mi ten půllitr nevydrží a ty poslední dva papíry mají už zažloutlé okraje (což, jak jsem zjistil, dlouhým vypíráním jde odstranit - je to právě tou hnědou barvou) - tak jsem tam odměřil cca 0,25 g siřičitanu, šlem zmizel, vývojka zesvětlala - ale vyvolat další papír trvalo asi 4x déle a nedošlo k infekčnímu vyvolávání; snižoval jsem proto dávku až asi na 0,1 g/0,5 l, ale účinek byl podobný, takže takhle prostě to bohužel nejde. Ještě jsem zkoušel pár kombinací regenerátoru - s trochou hydrochinonu, s trochou alkálie, ale pak jsem to vzdal, i když by to asi nějak vymyslet šlo..

 

Největší opatrnosti je třeba při práci s hydrochinonem, Keko tu uváděl, že je stejně nebezpečný, jako pyrogallol, potvrzení čehož se mi ovšem nikde nepodařilo najít, ostatně jsem nebyl schopen najít ani nějakou zásadní studii, podle které by byl nějak výrazně toxický pyrogallol, jak se všude píše (kromě studie, kde vzali kočičky a krysičky a jedné skupině ho podávali dva měsíce, druhé tři roky a pak je udusili a nakrájeli na plátky a zjistili, že když si budeš tři roky píchat pravidelně pyrogallol, máš o dost větší šanci dostat raka; co k tomu dodat? snad jen: když jsi kočka nebo krysa a dostaneš se do rukou vědy, jsou tvoje šance dožít se klidného stáři nulové, tak co víc škodí zdraví?).

 

Z hydrochinonu je dobré udělat 10% roztok v teplém propylenglykolu a z bromidu vodný roztok, líp se to dávkuje a nepráší to.

    • 0

Pro ty z vás, kteří si stejně jako já nechcete míchat svoje vlastní lith vývojky, můžu vřele doporučit Moersch SE5. 
V minulosti jsem požíval Easy Lith a myslel jsem si, že roztoky A a B jsou totožné a do kitu pouze přikládají C a D.

Ale není to tak. 

S SE5 se velmi dobře pracuje - má delší výdrž a tudíž lze v rozumném tempu udělat pár zvětšenin než "chcípne"

Včera jsem míchal v poměru 10A+10B+100OB+900 a zvětšoval na Fomatone 131. 

Spotřeboval jsem celkem 7,5ml A a 7,5ml B.

    • 0