Přejít na obsah


Fotka

Flexaret + hranol?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#1 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 20 January 2012 - 10:22:39

S přibývajícím věkem a slábnoucím zrakem (a nejen zrakem :-D ) se mi vybavily záběry z televizního pořadu o Flexaretu - http://www.ceskatele...09235100061012/
Netušíte někdo co je to za hranol? Nějaká meopťácká rarita nebo předělávka z něčeho jiného? Popřípadě nějaké zkušenosti, jestli je s tím vůbec vidět líp než v šachtě a podobně.
Díky.
Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#2 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 20 January 2012 - 10:34:29

Taký hranol mám na Pentacone Six.
  • 0

#3 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 20 January 2012 - 10:55:09

Přesně tak, je to hranol z Pentacon Sixe a tady najdeš postup, jak se dá Flexa upravit - http://www.ceskefoto...aterske-upravy/

Snad se p. Noha nebude zlobit, že sem dávám odkaz na jeho stránky.
  • 0

#4 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 January 2012 - 11:42:25

pokud máte problém s kvalitou obrazu v matnici, nejlepším řešením je instalace matnice z Mamiya RZ67. je zde vlákno či článek o způsobu výměny, hledejte
  • 0

#5 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 20 January 2012 - 11:44:35

Jde o původní prototyp sedmičky, počítalo se s koprodukcí východoněmeckého Zeisse a j. Více zde:
http://aukro.cz/cesk...2056347871.html
  • 0

#6 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 20 January 2012 - 11:48:53

http://rick_oleson.t.../index-175.html já přemýšlím o matnici od tohodle pána, neznáte někdo ?
jinak nad tim hranolem taky uvazuju, fungoval by na tom měřící hranol má li to smysl ?
  • 0

#7 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 20 January 2012 - 12:16:49

Díky všem. Potěšilo.
  • 0

#8 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 20 January 2012 - 13:21:20

http://rick_oleson.tripod.com/index-175.html já přemýšlím o matnici od tohodle pána, neznáte někdo ?
jinak nad tim hranolem taky uvazuju, fungoval by na tom měřící hranol má li to smysl ?


To by mne taky zajímalo jestli má s tím někdo zkušenosti. Vypadá ta matnice dobře. Je pravda, že s mýma očima je to potíž pořádně tam něco vidět, jak u Flexarety, tak u P six.

S tím hranolem z P sixe nevím, mám ho na P six, a teda vidím více s matnicí než s hranolem. :D
  • 0

#9 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 January 2012 - 13:41:41

je ta matnice lepší jak ta z mamiye za 137kč? :D
  • 0

#10 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 20 January 2012 - 13:42:59

viděl jsem na internetu nějaké srovnávací obrázky a ta matnice byla mnohem světlejší než origo a má zaostřovací pomůcky ale zkusenost nemam
  • 0

#11 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 January 2012 - 14:14:28

je ta matnice lepší jak ta z mamiye za 137kč? :D


Kde, kde?
  • 0

#12 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 20 January 2012 - 14:21:17

tu z mamiye bych za 137 bral hned :D
  • 0

#13 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 20 January 2012 - 14:26:00

je ta matnice lepší jak ta z mamiye za 137kč? :D


Kde, kde?


Už to půl hodiny hledám, a nenacházím. :D Ani přes google ani přes hledání na TK. Můžeš mne nějak nasměrovat?
  • 0

#14 adamkajtar

adamkajtar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 February 2013 - 19:18:02

bohužel nejde web s návodem na předělání :(( ví někdo jak, nebo by za flašku namontoval hranol na flexu?
  • 0

#15 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 1 February 2014 - 21:18:48

Dobrého večera přeji, oživím zde toto téma, jelikož již nefunguje ani jeden odkaz, prosím někoho o popis jak vyměnit a příp. zdali jde v domácích podmínkách upravit onu matnici z Mamči RZ67, nebo jestli se musí něco brousit apod. zajímal by mě i ten hranol jak složité je ho předělat, google i TK hledač mlčí, děkuji převelice. M


  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 February 2014 - 10:42:33

Matnice od Ricka Olesona jsou nepochybně kvalitní, ale docela se prodraží.

Matnice za 137 Kč na Mamiyu jsou IMHO definitivně vyprodané.

Používám s úspěchem ukrajinské (pravděpodobně čínské) matnice, které na internetu nabízí např. prodejce h_o_h_o_l. Do Flexarety (Rolleiflexu, P-sixe...) se dají přiříznout a jsou určitě mnohem lepší než původní.

Na Flexaret se dá napasovat hranol z Pentacon sixe (pozor, neukazuje celý snímek) a prý i z Kieva 60. Otázka je, co v něm bude vidět... I měřící hranol by se teoreticky dal na Flexu seřídit.


  • 0

#17 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 3 February 2014 - 12:59:19

A prosim existuje primo nejaka svetla pekna matnice do flexaretu bez predchozich uprav? Chapejte tak abych nemusel pristoj nekam posilat a 2x se bat posty a nejaky odkaz ? Kdyz zadam matnice pro flexaret tak jsou jen ty stare tmavsi. Prosiiiim.
  • 0

#18 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 3 February 2014 - 13:59:55

A prosim existuje primo nejaka svetla pekna matnice do flexaretu bez predchozich uprav? Chapejte tak abych nemusel pristoj nekam posilat a 2x se bat posty a nejaky odkaz ? Kdyz zadam matnice pro flexaret tak jsou jen ty stare tmavsi. Prosiiiim.

No tak to bude ta od R. Olesona (http://rick_oleson.t.../index-175.html). Podle jeho webovek to posílá už připravené k instalaci do konkrétního modelu, včetně návodu. Navíc si můžeš vybrat z různých vzorů mřížky (viz http://rick_oleson.t...s/6x6_grids.GIF). Cena $35 vč. poštovného, to je nějakých cca 700 - 750 Kč.

 

Ale možná bude někdo vědět o levnějším zdroji matnic?


  • 0

#19 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 February 2014 - 20:15:23

Dyť to říkám. Z Ukrajiny za 180. Celá úprava spočívá v oříznutí okrajů podle velikosti původní matnice. Zvládne běžný kutil, netřeba nikam posílat.


  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 February 2014 - 20:20:27

Jen ji do té šachty pak dostat a zase složit :).


  • 0

#21 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 February 2014 - 20:24:39

S šachtou nemusíš nic dělat. Odšroubuješ ozdobný štítek s nápisem Flexaret (dva šroubky jsou schované pod polepem), uvolníš přítlačnou pružinku a pak se dá matnice pohodlně vytáhnout.


  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 February 2014 - 20:29:01

o kolikátce se bavíme? Vím že u 5ky jsem se k těm šroubkům nedostal...


  • 0

#23 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 3 February 2014 - 23:00:01

Bavíme se o Flexaretu VI automat, Dubraro - dyť říkáš správně, ale hledač nic pod pojmem matnice z ukrajiny nenajde, pokud bys měl prosím nějaký odkaz nebo tel, budu vděčný :cool:


  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 February 2014 - 07:06:03

http://www.ebay.com/...=item1e5feeb204


  • 0

#25 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 4 February 2014 - 08:49:38

Jsi si jistý, že bude tahle konkrétní pasovat (po ořezu)?

 

Mimochodem, ten tvůj odkaz je na prodej po 10 kusech.

Tady po jednom a po třech kusech:

http://www.ebay.com/...=item1e7a44e6ba

http://www.ebay.com/...=item1e5feeac71

 

Nicméně pokud Me2d chce matnici zcela bez nutnosti úprav pro Flexaret, zbývá mu pouze R. Oleson.


  • 0

#26 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 4 February 2014 - 09:33:53

Nebo tady jedna matnice i se split image bodem: http://www.ebay.com/...=item20bd413dbe.


  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 February 2014 - 14:52:48

 

Jsi si jistý, že bude tahle konkrétní pasovat (po ořezu)?

 

Mimochodem, ten tvůj odkaz je na prodej po 10 kusech.

Tady po jednom a po třech kusech:

http://www.ebay.com/...=item1e7a44e6ba

http://www.ebay.com/...=item1e5feeac71

 

Nicméně pokud Me2d chce matnici zcela bez nutnosti úprav pro Flexaret, zbývá mu pouze R. Oleson.

 

Jsem si jistý, protože jsem to několikrát dělal. Koupil jsem těch 10 a postupně spotřebovávám. Po jednom kuse je dvojnásob drahá.


  • 0

#28 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 4 February 2014 - 17:16:08

S šachtou nemusíš nic dělat. Odšroubuješ ozdobný štítek s nápisem Flexaret (dva šroubky jsou schované pod polepem), uvolníš přítlačnou pružinku a pak se dá matnice pohodlně vytáhnout.

Tož takovou Flexaretu ale, pokud je mi známo, ještě zatím nevyrobili...

U Flexaretů 1, 2 a 3 se sundává šachta jednoduše - 4 viditelné šroubky, které ji drží shora, pak je to už jednoduché

A od typu 5 je potřeba strhnout polepy okolo objektivů. Jsou tam 4 otvory, kterými lze šroubky dostat ven, potíž bývá s tím, co je nejblíž spouště, chce to mít na to vypracovaný fígl a samozřejmě zmagnetizovaný šroubovák adekvátní velikosti. Potë jde ven komplet šachta i se zrcátkem a až pak se odšroubuje štítek s nápisem Flexaret ( k oněm dvéma šroubkům, co ho drží, se jinak nedostanete), vysunout obě pérka, co pruží matnici a tu následně vyjmout. Toť vše


  • 2

#29 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 4 February 2014 - 17:19:18

Pardon, už od typu 4 nahoru. U črverek bývají šroubky dostupnější, jen jsou obvykle zalité jěště nějakou pryskyřicí, tu je třeba (pokud je Flexaret ještě ovšem "panenský") nejprve vydlabat...


  • 0

#30 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 4 February 2014 - 20:56:49

Hm tak jste me vydesili a asi si to netroufnu. Skoda musim tedy vydrzet se starou a s lupou. Nebo by se nekdo nasel kdo by mi ji vymenil?
  • 0

#31 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 5 February 2014 - 05:58:43

http://www.ebay.com/...=item1e5feeb204

Jsi si jistý, že bude tahle konkrétní pasovat (po ořezu)?
 
Mimochodem, ten tvůj odkaz je na prodej po 10 kusech.
Tady po jednom a po třech kusech:
http://www.ebay.com/...=item1e7a44e6ba
http://www.ebay.com/...=item1e5feeac71
 
Nicméně pokud Me2d chce matnici zcela bez nutnosti úprav pro Flexaret, zbývá mu pouze R. Oleson.
Jsem si jistý, protože jsem to několikrát dělal. Koupil jsem těch 10 a postupně spotřebovávám. Po jednom kuse je dvojnásob drahá.

http://www.ebay.com/...=item1e5feeb204

Jsi si jistý, že bude tahle konkrétní pasovat (po ořezu)?
 
Mimochodem, ten tvůj odkaz je na prodej po 10 kusech.
Tady po jednom a po třech kusech:
http://www.ebay.com/...=item1e7a44e6ba
http://www.ebay.com/...=item1e5feeac71
 
Nicméně pokud Me2d chce matnici zcela bez nutnosti úprav pro Flexaret, zbývá mu pouze R. Oleson.
Jsem si jistý, protože jsem to několikrát dělal. Koupil jsem těch 10 a postupně spotřebovávám. Po jednom kuse je dvojnásob drahá.

Nevim, jak bych mohl ja sam spotrebovat 10 stejnych matnic. Neplanuju se obklopit tolika SF masinkami odpovidajiciho typu :-) Kazdopadne jestli ti jeste nejaka matnice zbyva a jsi ochoten se podelit, mel bych o jednu zajem. Prosim posli kdyztak SZ. Diky.
  • 0

#32 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 February 2014 - 08:26:40

Čítam túto diskuziu už od začiatku, a musím sa priznať, že som stále nepochopil potrebu prehobenia inej matnice do Flexaretu.

Som obdivovateľom tohto fotoaparátu, a prvý z nich sa mi dostal do rúk pred skoro päťdesiatimi rokmi a dodnes mi učaroval a dodnes mi slúži, aj keď vo väčšom fotím len o niečo viac ako tridsať rokov. Mám okrem 1, 3 a 5 všetky modely, niektoré dva aj tri krát, ale najradšej používam Standardku na 6x4,5.

A k tej matnici? načo? Akčné fotky na F1 či skokoch na lyžiach s tým fotiť nebudem, aj keď aj to sa dá, ak budem fotiť na zvitok niečo dôležité, tak si určite zoberiem jednookú zrkadlovku, Sixa, Mamyiu, Pentaxa a pod. a len tak pre svoje uspokojenie a zábavu mi tá Flexareta, pokiaľ je plne funkčná, stačí taká, aká je. Už je to kus histórie, tak prečo ju mršiť?

Ináč v dobách mojich začiatkov, keď farebný film okrem ORWO NC19 bol v našich končinách raritou, som bežne fotil Standardkou svadby, a to asi tak, že oficiality, obrady, kostol som fotil Flexou na farbu, zbytok na čb kinofilm, a dalo sa to.

Sorry, ak som niekoho znechutil, alebo niečo podobné. Je to len môj osobný názor, a verte mi, že vo Flexaretoch, ktoré sa ku mne dostali a možno ešte aj dostanú, nenájdete nič iné, len to, čo do nich ich tvorcovia a výrobcovia pred cca pol storočím vložili. Prajem Flexaretám ešte dlhý život, aby robili radosť ďalším generáciam obdivovateľom fotografie a filmu na celuloide či jeho náhradách.


  • 3

#33 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 5 February 2014 - 09:29:26

Pravdu díš, Sokole, prozřel jsem a po opětovném dlouhém čumění do flexarety si řekl že je to fakt vyhození peněz, navíc jak ji jednou povolím, už to nebude tovární a je to. Jdu si tak kolem místního Antiku a někdo mu tam dal 3 flexy a každá jiná, po 400,- ostří, vypadají velmi zachovale, tak snad vydrží do výplaty, vypadá to na 3,4,5 :-P


  • 0

#34 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 5 February 2014 - 09:48:12

Čítam túto diskuziu už od začiatku, a musím sa priznať, že som stále nepochopil potrebu prehobenia inej matnice do Flexaretu.

Som obdivovateľom tohto fotoaparátu, a prvý z nich sa mi dostal do rúk pred skoro päťdesiatimi rokmi a dodnes mi učaroval a dodnes mi slúži, aj keď vo väčšom fotím len o niečo viac ako tridsať rokov. Mám okrem 1, 3 a 5 všetky modely, niektoré dva aj tri krát, ale najradšej používam Standardku na 6x4,5.

A k tej matnici? načo? Akčné fotky na F1 či skokoch na lyžiach s tým fotiť nebudem, aj keď aj to sa dá, ak budem fotiť na zvitok niečo dôležité, tak si určite zoberiem jednookú zrkadlovku, Sixa, Mamyiu, Pentaxa a pod. a len tak pre svoje uspokojenie a zábavu mi tá Flexareta, pokiaľ je plne funkčná, stačí taká, aká je. Už je to kus histórie, tak prečo ju mršiť?

Ináč v dobách mojich začiatkov, keď farebný film okrem ORWO NC19 bol v našich končinách raritou, som bežne fotil Standardkou svadby, a to asi tak, že oficiality, obrady, kostol som fotil Flexou na farbu, zbytok na čb kinofilm, a dalo sa to.

Sorry, ak som niekoho znechutil, alebo niečo podobné. Je to len môj osobný názor, a verte mi, že vo Flexaretoch, ktoré sa ku mne dostali a možno ešte aj dostanú, nenájdete nič iné, len to, čo do nich ich tvorcovia a výrobcovia pred cca pol storočím vložili. Prajem Flexaretám ešte dlhý život, aby robili radosť ďalším generáciam obdivovateľom fotografie a filmu na celuloide či jeho náhradách.

Chápu tvůj názor. Neměl bych potřebu svou Flexaretu VII mršit, jak ty píšeš, kdyby bylo přes původní matnici dobře vidět a dalo se tak rozumně zaostřovat. Ale původní Fresnelova čočka degenerovala a vykazuje hnědé pruhy přes podstatnou část obrazu. Chci ji tedy vyndat a matnici vyměnit za světelnější. Samozřejmě nehodlám původní součástky vyhazovat, takže se dá vše vrátit do stavu před výměnou :-)


  • 0

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 February 2014 - 13:15:05

Možno sa mýlim, ale zdá sa mi, že som niekde čítal, že u sedmičky tu fresnelku stačí vyhodiť a fotiť bez toho, a je po probléme. Ale hovorím, nie som si tým istý.


  • 0

#36 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 5 February 2014 - 14:26:14

To sice lze, ale ta čočka by právě měla zajistit rovnoměrný rozptyl světla na matnici, tzn. zvýšit čitelnost obrazu. Po jejím vyjmutí můžu, alespoň doufám, podobného efektu dosáhnout výměnou samotné matnice.


  • 0

#37 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 5 February 2014 - 15:13:17

Já F. VII bez fresnelky mám, je to mnohem lepší než s tou ztmavlou fresnelkou (to se fakt nedalo..), bez původní fresnelky a s jinou (mamiya?) matnicí je to zas o poznání lepší.


  • 0

#38 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 5 February 2014 - 17:37:09

Mám v F VI matnici z Mamiya.V porovnání s Yashicou D to je o trochu lepší,ale za ten peníz co jsem za to dal,bych se na to příště vykašlal.Asi tak.


  • 0

#39 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 February 2014 - 09:10:15

 

Nevim, jak bych mohl ja sam spotrebovat 10 stejnych matnic. Neplanuju se obklopit tolika SF masinkami odpovidajiciho typu :smile: Kazdopadne jestli ti jeste nejaka matnice zbyva a jsi ochoten se podelit, mel bych o jednu zajem. Prosim posli kdyztak SZ. Diky.

 

Část jsem přenechal jiným temnokomorníkům, část spotřeboval při opravách. Zbývají mi asi tři a ty bych si rád ponechal. Pokud by se ale našlo dost zájemců, jsem ochoten koupit dalších 10 a rozdělit.

Tyhle http://araxfoto.com/...ssories/screen/ jsou taky dobré (mám ji v Araxu 88), dají se koupit po jedné, ale už se zase blížíme ceně celého Flexaretu.


  • 0

#40 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 February 2014 - 09:21:31

A zeptám se blbě, pokud ji dám do flexaretu kde se mi ostří na celou matnici a tady u té nové je ostřící půlenej kroužek, a čumím do toho z výšky bez lupy tak mi to asi moc nepomůže, co? Nebo to bych musel stále přes výklopnou lupu a to moc nepoužívám.


  • 0

#41 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 6 February 2014 - 09:25:25

A zeptám se blbě, pokud ji dám do flexaretu kde se mi ostří na celou matnici a tady u té nové je ostřící půlenej kroužek, a čumím do toho z výšky bez lupy tak mi to asi moc nepomůže, co? Nebo to bych musel stále přes výklopnou lupu a to moc nepoužívám.

Dobrý dotaz. Tohle mě taky zajímá. Třeba Dubraro ví...


  • 0

#42 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 6 February 2014 - 10:03:18

 

A zeptám se blbě, pokud ji dám do flexaretu kde se mi ostří na celou matnici a tady u té nové je ostřící půlenej kroužek, a čumím do toho z výšky bez lupy tak mi to asi moc nepomůže, co? Nebo to bych musel stále přes výklopnou lupu a to moc nepoužívám.

Dobrý dotaz. Tohle mě taky zajímá. Třeba Dubraro ví...

 

Ten "půlenej kroužek" je pomůcka navíc, samozřejmě můžete ostrřit i na "zbytku" matnice okolo.


  • 0

#43 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 6 February 2014 - 10:09:40

A zeptám se blbě, pokud ji dám do flexaretu kde se mi ostří na celou matnici a tady u té nové je ostřící půlenej kroužek, a čumím do toho z výšky bez lupy tak mi to asi moc nepomůže, co? Nebo to bych musel stále přes výklopnou lupu a to moc nepoužívám.

ten půlenej kroužek je  dálkoměrný klín -  stejný jako  na  většině matnic  v  SLR,   je poměrně  velkej,  a  kdo má  dobré  oči,  zaostření/nezaostření díky posunu obrazu  na klínu  vidí   i  bez  té  lupy hned  a lépe než  na  matnici bez klínu či mikrorastru.


  • 0

#44 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 6 February 2014 - 20:47:00

Diky z 30 cm ani ten klin nevidim v sachte natoz abych videl jestli se hybe :-)))
  • 0

#45 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 February 2014 - 00:20:35

Z toho si nič nerob. Ja musím dať dole okuliare a hore lupu, zaostriť, vrátiť všetko späť a potom nájsť záber a odfotiť, samozrejme čas clonu už mám nastavenú vopred.


  • 0

#46 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 30 March 2014 - 13:16:06

Dotazů na flexaret je tady spousty,myslím si že tenhle článek není rozhodně k zahození.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  F1.jpg   486.09K   35 Počet stažení
  • Přiložený soubor  F2.jpg   435.69K   35 Počet stažení

  • 2

#47 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 9 May 2014 - 00:08:56

Je potrebné nejako upravovať túto matnicu pre Flexaret VI? Z akého je to materiálu? Ďakujem za info!


  • 0

#48 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 May 2014 - 15:47:59

Dotazů na flexaret je tady spousty,myslím si že tenhle článek není rozhodně k zahození.

Ináč tieto články od pána Blabolu vyšli myslím štyri (alebo 5). Tento, ktorý si ukázal je posledný zo série. Ak by bol záujem, mám ich všetky, takže môžem poskytnúť.


  • 0

#49 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 9 May 2014 - 18:51:32

Sokolvideo, pokud naskenuješ, budeme rádi.


  • 0

#50 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 May 2014 - 21:00:08

Naskenované to mám, takže dávam sem, len som zistil, že mi chýba jeden diel (2) a nemôžem to nájsť. Ostatné dávam sem. Ja ich síce mám naskenované vo väčšom rozlíšení, cca 13 mega, preto som znížil kvalitu, teda som zvedavý, ako to bude vyzerať. Kto by mal záujem o výššiu kvalitu, musí mi poradiť, ako to niekde dať, lebo tu je to obmedzené. Aj tak majú tie scany od cca 1,5 do 2 Mega. vyzerá to, že už nemám miesto pre obrázky, takže posledný mi neprejde asi.


  • 4




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních