Přejít na obsah


Fotka

Dotazy nováčků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
450 odpovědí na toto téma

#1 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 24 January 2012 - 15:48:00





co považuju za mnohem důležitější: přeju si aby temná nebyla jen slátanina neustále se opakujících triviálních začátečníckých dotazů, zodpovězených již 10x, 100x, 1000x, aby i pro nově příchozí byla přehledným zdrojem informací od lidí, kteří znají, vědí a umějí,



To znamená, že my, nováčci, už se raději na nic ptát nemáme?

Podle mne je neustálé odpovídání na spoustu triviálních dotazů, důležité pro to, aby tu opravdu někdo zůtal, ba aby přicházeli noví. Období začátků je obdobím nejistým a ochotná pomoc je daleko lepší než na jiných fórech se vyskytující typické: Už se to tu řešilo, najdi si to!

Chápu, že lidská blbost nezná mezí, ale doufám, že se toto fórum nehodlá změnit na klubík elitářů.

Jinak si ale zkušenějších vážím a děkuji jim za ochotu... ;)
  • 6

#2 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 24 January 2012 - 15:53:33






co považuju za mnohem důležitější: přeju si aby temná nebyla jen slátanina neustále se opakujících triviálních začátečníckých dotazů, zodpovězených již 10x, 100x, 1000x, aby i pro nově příchozí byla přehledným zdrojem informací od lidí, kteří znají, vědí a umějí,



To znamená, že my, nováčci, už se raději na nic ptát nemáme?

Podle mne je neustálé odpovídání na spoustu triviálních dotazů, důležité pro to, aby tu opravdu někdo zůtal, ba aby přicházeli noví. Období začátků je obdobím nejistým a ochotná pomoc je daleko lepší než na jiných fórech se vyskytující typické: Už se to tu řešilo, najdi si to!

Chápu, že lidská blbost nezná mezí, ale doufám, že se toto fórum nehodlá změnit na klubík elitářů.

Jinak si ale zkušenějších vážím a děkuji jim za ochotu... ;)

Když se ale dotazy opakují co 14 dní, tak to unaví každého.
  • 1

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 January 2012 - 16:01:15






co považuju za mnohem důležitější: přeju si aby temná nebyla jen slátanina neustále se opakujících triviálních začátečníckých dotazů, zodpovězených již 10x, 100x, 1000x, aby i pro nově příchozí byla přehledným zdrojem informací od lidí, kteří znají, vědí a umějí,



To znamená, že my, nováčci, už se raději na nic ptát nemáme?

Podle mne je neustálé odpovídání na spoustu triviálních dotazů, důležité pro to, aby tu opravdu někdo zůtal, ba aby přicházeli noví. Období začátků je obdobím nejistým a ochotná pomoc je daleko lepší než na jiných fórech se vyskytující typické: Už se to tu řešilo, najdi si to!

Chápu, že lidská blbost nezná mezí, ale doufám, že se toto fórum nehodlá změnit na klubík elitářů.

Jinak si ale zkušenějších vážím a děkuji jim za ochotu... ;)


K tomu, aby tu lidé zůstávali a aby přicházeli další je důležitá dobrá atmosféra. Lidé si sem nechodí odpracovat směnu v poradenství. Lidé sem chodí, aby se něco dozvěděli a hlavně aby jim tu bylo díky podobně zaměřeným lidem dobře. A odpovídat na stále stejné otázky udělá dobře málokomu. Poviností tazatele by mělo být snažit se v první fázi přijít na řešení sám. Pokud mu na to jeho síly nestačí, jistě se najde mnoho ochotných, kteří se budou snažit pomoci. (Popravdě řečeno, když si i pokročilý přečte jakoukoli lepší knížku o klasickém procesu (ala Kulhánek) nepotřebuje po temnekomore vlastně vůbec nic :D Pokud pak navíc dotyčný díky radám udělá dobrou fotku a pochlubí se, budou příště pomáhat o to ochotněji. Ale využívat temnou jako automat na odpovědi? To ani náhodou! :))
  • 6

#4 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 24 January 2012 - 16:10:49

Souhlasím, jen mi přišlo to přání dost vyhraněné. Nemám touhu ptát se na maličkosti a chci se tím prokousávat sám, jen bych se nerad dočkal situace, kdy už si opravdu nevým rady a setkal bych se místo pomoci s odmítnutím.

Pevně věřím, že mne tu nic takového nepotká a ani se to nezmění..,
  • 0

#5 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1,252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 24 January 2012 - 16:14:17

Fórum jsem rozdělil, protože tohle vlákno bude nováčky zajímat. Když se podívám na čísla, tak temnou navštíví každý měsíc 9000 unikátních IP adres. Někteří samozřejmě přistupujeme z práci/školy a domova takže jsme tam 2x, ale i kdyby to bylo 4500 unikátních uživatelů během jednoho měsíce (z toho 1200 každý den) zůstává nám cca 2200 registrovaných uživatelů a z toho zlomek přispívajících. 4450 dotazů od začátečníků tu každý měsíc určitě nemáme. Vychází mě z toho, že většina začátečníků si dokáže informace dohledat a pochopit je aniž by se k tomu potřebovala vyjadřovat či nějak zapojit do debaty. A o těch pár tápajících se někdo vždy postará. a oni za rok za dva zase pomohou dalším. Není tedy potřeba aby se někdo cítil povinován odpovídat na triviální začátečnické dotazy. Určitě se najde někdo kdo zrovna bude mít chuť.
  • 5

#6 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 January 2012 - 16:19:07


co považuju za mnohem důležitější: přeju si aby temná nebyla jen slátanina neustále se opakujících triviálních začátečníckých dotazů, zodpovězených již 10x, 100x, 1000x, aby i pro nově příchozí byla přehledným zdrojem informací od lidí, kteří znají, vědí a umějí,

To znamená, že my, nováčci, už se raději na nic ptát nemáme?
Podle mne je neustálé odpovídání na spoustu triviálních dotazů, důležité pro to, aby tu opravdu někdo zůtal, ba aby přicházeli noví. Období začátků je obdobím nejistým a ochotná pomoc je daleko lepší než na jiných fórech se vyskytující typické: Už se to tu řešilo, najdi si to!
Chápu, že lidská blbost nezná mezí, ale doufám, že se toto fórum nehodlá změnit na klubík elitářů.
Jinak si ale zkušenějších vážím a děkuji jim za ochotu... ;)


myslím, že odpověď ti dám přesně opačnou, než možná očekáváš:
Temné podle mě hrozí přesný opak toho (dle tvých slov) "klubu elitářů" už docela dlouho, neb skutečně ty neustále se opakující triviální dotazy už téměř nikdo z těch bývalých trpělivých nikoli elitářů, ale zkušených fotografů - profíků i amatérů, chemiků, čudlíkářů, prostě těch, co vědí a dokážou poradit kvalifikovaně - neodpovídá. Z těchto tu aktivních už nic moc nezůstalo, o tom jsem psal v předchozím příspěvku. Ono totiž odpovídat furt na to stejné přestane bavit, pokud příchozí vejda je líný si to vyhledat, dokonce mnohdy to přizná a ještě se tím obhajuje ve smyslu "proč by dlouze a pracně hledal, když se zeptá a odpověď dostane hned" a pokud jeden z těch, kteří se zaťatými zuby a trpělivě dokolečka dokola dosud odpovídali, radili, vodili za ručičku, jednou napíšou dost, najdi si to sám, sklidí občas až za vlasy přitažené agresivní výpady. To bývá obykle poslední hřebíček, a další dle tvých slov "elitář" mávne rukou a tiše zmizí.
Takže se taky nakrásně tedy může stát, že temná může být jen slátaninou pořád se opakujících triviálních dotazů nových příchozích vejdů, a odpovědí odpovídající znalostí úrovni vejdů z minulého týdne či měsíce. Vlastně nikoli může. už tam má delší dobu nakročeno.....
Jestli noví vejdové o takovou temnou stojí, je na nich.
... nakonec, proč ne?
vždyť podobnému stavu na všech úrovních české společnosti se vyvíjejícímu vejdové říkají, že je "normální".
jenže je dost lidí, kteří si to nemyslí, a takového "normálního" dění se prostě nezúčastní.

a mimochodem, myslím si, že nikdo i špetku soudný nemůže a nikdy nemohl slovo "klub elitářů" v souvislosti s úrovní dosavadního, střídajícího se v čase, členstva registrovaných uživatelů TK, použít. Leda buď z vlastní hlouposti, nebo pouze neznalosti toho, co tím vlastně říká. Nikdo nemůže nařknout kohokoli z autorů mnoha velmi kvalitních a fundovaných článků, rad a odpovědí, z postoje "člena klubu elitářů". Naopak, dosud je tu dost těch skromných a trpělivých, kteří se bez nároku na odměnu či aplaus účastní těch odpovědí na triviální dotazy dokolečka dokola, i těch, kteří se zde podělí o vlastní nikoli obvyklé a začátečníkům vlastní, zkušenosti, i jen tak, bez dotazů.

puntík.
  • 5

#7 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 24 January 2012 - 16:30:55



co považuju za mnohem důležitější: přeju si aby temná nebyla jen slátanina neustále se opakujících triviálních začátečníckých dotazů, zodpovězených již 10x, 100x, 1000x, aby i pro nově příchozí byla přehledným zdrojem informací od lidí, kteří znají, vědí a umějí,

To znamená, že my, nováčci, už se raději na nic ptát nemáme?
Podle mne je neustálé odpovídání na spoustu triviálních dotazů, důležité pro to, aby tu opravdu někdo zůtal, ba aby přicházeli noví. Období začátků je obdobím nejistým a ochotná pomoc je daleko lepší než na jiných fórech se vyskytující typické: Už se to tu řešilo, najdi si to!
Chápu, že lidská blbost nezná mezí, ale doufám, že se toto fórum nehodlá změnit na klubík elitářů.
Jinak si ale zkušenějších vážím a děkuji jim za ochotu... ;)


myslím, že odpověď ti dám přesně opačnou, než možná očekáváš:
Temné podle mě hrozí přesný opak toho (dle tvých slov) "klubu elitářů" už docela dlouho, neb skutečně ty neustále se opakující triviální dotazy už téměř nikdo z těch bývalých trpělivých nikoli elitářů, ale zkušených fotografů - profíků i amatérů, chemiků, čudlíkářů, prostě těch, co vědí a dokážou poradit kvalifikovaně - neodpovídá. Z těchto tu aktivních už nic moc nezůstalo, o tom jsem psal v předchozím příspěvku. Ono totiž odpovídat furt na to stejné přestane bavit, pokud příchozí vejda je líný si to vyhledat, dokonce mnohdy to přizná a ještě se tím obhajuje ve smyslu "proč by dlouze a pracně hledal, když se zeptá a odpověď dostane hned" a pokud jeden z těch, kteří se zaťatými zuby a trpělivě dokolečka dokola dosud odpovídali, radili, vodili za ručičku, jednou napíšou dost, najdi si to sám, sklidí občas až za vlasy přitažené agresivní výpady. To bývá obykle poslední hřebíček, a další dle tvých slov "elitář" mávne rukou a tiše zmizí.
Takže se taky nakrásně tedy může stát, že temná může být jen slátaninou pořád se opakujících triviálních dotazů nových příchozích vejdů, a odpovědí odpovídající znalostí úrovni vejdů z minulého týdne či měsíce. Vlastně nikoli může. už tam má delší dobu nakročeno.....
Jestli noví vejdové o takovou temnou stojí, je na nich.
... nakonec, proč ne?
vždyť podobnému stavu na všech úrovních české společnosti se vyvíjejícímu vejdové říkají, že je "normální".
jenže je dost lidí, kteří si to nemyslí, a takového "normálního" dění se prostě nezúčastní.

a mimochodem, myslím si, že nikdo i špetku soudný nemůže a nikdy nemohl slovo "klub elitářů" v souvislosti s úrovní dosavadního, střídajícího se v čase, členstva registrovaných uživatelů TK, použít. Leda buď z vlastní hlouposti, nebo pouze neznalosti toho, co tím vlastně říká. Nikdo nemůže nařknout kohokoli z autorů mnoha velmi kvalitních a fundovaných článků, rad a odpovědí, z postoje "člena klubu elitářů". Naopak, dosud je tu dost těch skromných a trpělivých, kteří se bez nároku na odměnu či aplaus účastní těch odpovědí na triviální dotazy dokolečka dokola, i těch, kteří se zde podělí o vlastní nikoli obvyklé a začátečníkům vlastní, zkušenosti, i jen tak, bez dotazů.

puntík.



Omlouvám se....mea culpa...
  • 0

#8 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 January 2012 - 20:43:13




co považuju za mnohem důležitější: přeju si aby temná nebyla jen slátanina neustále se opakujících triviálních začátečníckých dotazů, zodpovězených již 10x, 100x, 1000x, aby i pro nově příchozí byla přehledným zdrojem informací od lidí, kteří znají, vědí a umějí,

To znamená, že my, nováčci, už se raději na nic ptát nemáme?
Podle mne je neustálé odpovídání na spoustu triviálních dotazů, důležité pro to, aby tu opravdu někdo zůtal, ba aby přicházeli noví. Období začátků je obdobím nejistým a ochotná pomoc je daleko lepší než na jiných fórech se vyskytující typické: Už se to tu řešilo, najdi si to!
Chápu, že lidská blbost nezná mezí, ale doufám, že se toto fórum nehodlá změnit na klubík elitářů.
Jinak si ale zkušenějších vážím a děkuji jim za ochotu... Vložený obrázek


myslím, že odpověď ti dám přesně opačnou, než možná očekáváš:
Temné podle mě hrozí přesný opak toho (dle tvých slov) "klubu elitářů" už docela dlouho, neb skutečně ty neustále se opakující triviální dotazy už téměř nikdo z těch bývalých trpělivých nikoli elitářů, ale zkušených fotografů - profíků i amatérů, chemiků, čudlíkářů, prostě těch, co vědí a dokážou poradit kvalifikovaně - neodpovídá. Z těchto tu aktivních už nic moc nezůstalo, o tom jsem psal v předchozím příspěvku. Ono totiž odpovídat furt na to stejné přestane bavit, pokud příchozí vejda je líný si to vyhledat, dokonce mnohdy to přizná a ještě se tím obhajuje ve smyslu "proč by dlouze a pracně hledal, když se zeptá a odpověď dostane hned" a pokud jeden z těch, kteří se zaťatými zuby a trpělivě dokolečka dokola dosud odpovídali, radili, vodili za ručičku, jednou napíšou dost, najdi si to sám, sklidí občas až za vlasy přitažené agresivní výpady. To bývá obykle poslední hřebíček, a další dle tvých slov "elitář" mávne rukou a tiše zmizí.
Takže se taky nakrásně tedy může stát, že temná může být jen slátaninou pořád se opakujících triviálních dotazů nových příchozích vejdů, a odpovědí odpovídající znalostí úrovni vejdů z minulého týdne či měsíce. Vlastně nikoli může. už tam má delší dobu nakročeno.....
Jestli noví vejdové o takovou temnou stojí, je na nich.
... nakonec, proč ne?
vždyť podobnému stavu na všech úrovních české společnosti se vyvíjejícímu vejdové říkají, že je "normální".
jenže je dost lidí, kteří si to nemyslí, a takového "normálního" dění se prostě nezúčastní.

a mimochodem, myslím si, že nikdo i špetku soudný nemůže a nikdy nemohl slovo "klub elitářů" v souvislosti s úrovní dosavadního, střídajícího se v čase, členstva registrovaných uživatelů TK, použít. Leda buď z vlastní hlouposti, nebo pouze neznalosti toho, co tím vlastně říká. Nikdo nemůže nařknout kohokoli z autorů mnoha velmi kvalitních a fundovaných článků, rad a odpovědí, z postoje "člena klubu elitářů". Naopak, dosud je tu dost těch skromných a trpělivých, kteří se bez nároku na odměnu či aplaus účastní těch odpovědí na triviální dotazy dokolečka dokola, i těch, kteří se zde podělí o vlastní nikoli obvyklé a začátečníkům vlastní, zkušenosti, i jen tak, bez dotazů.

puntík.



Omlouvám se....mea culpa...


Myslím, že tady od opakovaných dotazů dost pomůže "temná wiki".
V autobuse jsem přemýšlel nad těžkými začátky temnokomorničení v dnešní době. Dřív byla komora a foto kroužek na každý škole a v každý třídě tatínek, co zvětšuje fotky. To skončilo a těžko kde brát zkušenosti.
Nicméně, začátečníci, dejte si pls troch práce s hledáním, když už nečtete knížky z antikvariátů. Rozhodně vypadá líp dotaz "Nerozumím té a té odpovědi...", než "Potřebuju okamžitě zjistit, na kterou stranu se rozšroubuje plastimatka, zrovna ji dražím".
Aby nedošlo k omylu, rád poradím, že doleva, možná s kousavou poznámkou. Ale nakolik se tazatel snažil a hledal je poznat.
Milí mlaďoši, statečně se ptejte, jen se nedivte, že je unavující psát to samé dokola.
  • 5

#9 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 24 January 2012 - 21:24:02

Rád bych uvedl věci na pravou míru.

Předem bych se chtěl omluvit za nedorozumění, které jsem svou nepřiměřenou reakcí vyvolal. Samozřejmě to souvisí s neznalostí prostředí, ve kterém jsem nový. Nechtěl jsem vás nijak popudit, jen mám negativní zkušenosti z jiných fór a v mé pohnuté mysli uzrála obava, že by to bylo i zde podobné a to bych si nepřál.

Rozujmějte, nepatřím k těm, kteří se na netu jentak vyžbleptnou, většinou si otázku dobře rozmyslím (až na dnešní vyýjimku, neboť je pro mne TK srdcovou záležitostí) a dlouho váhám než ji položím. Nejsem tolik elektronicky zdatný a raději vyhledávám v knihách. Také nepatřím k těm začátečníkům, kteří o tom jenom mluví, ale k činům se neodhodlají. V antikvariátu jsem pořídil pár dobrých knih, jiné si z knihoven už dávno vypůjčil, sledoval jsem váš server a rady i jinde (třeba Fotoaparát). Velmi amatérsky, avšak klasicky fotím už dva roky a přes půl roku vyvolávám. Od příštího týdne začínám budovat komoru, vybavení už vesměs mám. Jen dlouho mi trvalo než jsem se odhodlal připojit k vám.

Teď jsem se zaregistroval a mým přáním je, abyste zapomněli na tento můj výstřelek. Osobně raději nejdříve hledám, než se hloupě ptám.

Musím zároveň zdůraznit, že zrovna včera jsem se odhodlal k dotazu, který jsem jinde nenašel a bylo mi skvěle a erudovaně odpovězeno.

Děkuji všem a omlouvám se...
  • 3

#10 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 24 January 2012 - 21:25:06

Nápadu Temné wiki nesmírně fandím a rád bych se připojil k realizaci. Pomohu rád, ochotně, jakkoliv a s čímkoliv.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 January 2012 - 21:36:35

Pardon, že to znovu zdůrazňuji, ale ke klasickému procesu patří i klasická kniha. Příbuzní mi často nosí takové ty malé knížečky např. získej odznak SSM v oboru fotografie :-) A i v té nejútlejší, nejhloupější je devadesát osm procent informací, které kdy budete v komoře potřebovat :D A co teprve ve skvostech typu Kulhánek :) Ještě víc mě baví knihy typu Davidův receptář, přes sto let staré, či měsíčníky fotografie, kdy lidé řeší ty samé problémy co my, jen generačně posunuté. (např. nepřináší kinofilm zkázu fotografie? :) Takže přátelé, nezapomínejte na knihy. Navštivte antikvariát a nějaký takový skvost pořiďte. Vesměs jsou všechny psány dobře a opravdu se nic moc významného v klasice neodehrálo. Snad jen přechod od ortochromatických, k panchromatickým materiálům. A ani to popravdě není nic moc změna :) A pro ty, kteří vládnou angličtinou - okamžitě na web a zakoupit trilogii Ansela Adamse - Camera, Negativ, Print. Jedna z nejlepších věcí vůbec...
  • 3

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 January 2012 - 21:38:26

Než jsem dopsal svůj příspěvek, amatér sám projevil svou lásku ke knihám. Děkuji a moc děkuji i za tvou omluvu. Nebyla potřeba a přesto, nebo i právě proto mě nesmírně potěšila.
  • 0

#13 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 24 January 2012 - 21:45:30


Děkuji všem a omlouvám se...

Držím palec. :-)
  • 0

#14 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 24 January 2012 - 21:51:40

Amateure, nebo když jsi z teho slovácka, udělej s krabičkou papírů a placaticí v bočnici návštěvu k nějakému blízkému komorníkovi, já sa klidně nabízím, ale asi su z ruky (Zlín) :-)
Jedno odpoledne v komoře pod dohledem někoho zkušenějšího vydá dost informací, když si všechno zrovna vyzkúšáš nebo vidíš v praxi.
  • 0

#15 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 January 2012 - 22:01:22



Buď v pohodě a vítej,
já třeba měl tu čest poznat pár správnejch chlapíků (eda promine :-) )v ten správnej čas a být i u zrodu temný. připadal sem si jak v jiřikově vidění co všechno jde dělat a jak to může vypadat, to vostatně pořád - a hloupejma dotazama sem nešetřil.jen ted když už jsem dál, tak mě to nutí čím dál víc si to hledat sám, páč sou věci který se neměnej viz šroubování tanku nebo napínání barytu. vostatek si chci dělat podle sebe viz tonalita nebo krytí. proto to dělám, baví mě to, je to muj relax atd
věř že až se dostaneš za tu počáteční blbou fázi toho že víš kule a tápeš všude možně tak to bude vo mnoho lepší
hodně zdaru a vivat tlačítku : hledej
držim palce
pic


  • 0

#16 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 January 2012 - 22:09:23

kurňa, Tazi, nechceš tohle vlákno přejmenovat? třeba dotazy zelenáčů nebo tak nějak?
:-)
  • 1

#17 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 24 January 2012 - 22:13:27

kurňa, Tazi, nechceš tohle vlákno přejmenovat? třeba dotazy zelenáčů nebo tak nějak?
:-)


nováček jako nováček :D tady pro nikožo žádný výhody neplatí. bud rád, že tu neni vlákno "otázky nováčkovi"
  • 2

#18 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 25 January 2012 - 07:28:01






co považuju za mnohem důležitější: přeju si aby temná nebyla jen slátanina neustále se opakujících triviálních začátečníckých dotazů, zodpovězených již 10x, 100x, 1000x, aby i pro nově příchozí byla přehledným zdrojem informací od lidí, kteří znají, vědí a umějí,



To znamená, že my, nováčci, už se raději na nic ptát nemáme?

Podle mne je neustálé odpovídání na spoustu triviálních dotazů, důležité pro to, aby tu opravdu někdo zůtal, ba aby přicházeli noví. Období začátků je obdobím nejistým a ochotná pomoc je daleko lepší než na jiných fórech se vyskytující typické: Už se to tu řešilo, najdi si to!

Chápu, že lidská blbost nezná mezí, ale doufám, že se toto fórum nehodlá změnit na klubík elitářů.

Jinak si ale zkušenějších vážím a děkuji jim za ochotu... :-)



Amateur: pardon... kliknul jsem kam jsem neměl (-1)
  • 0

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 January 2012 - 10:30:40

Souhlasím, jen mi přišlo to přání dost vyhraněné. Nemám touhu ptát se na maličkosti a chci se tím prokousávat sám, jen bych se nerad dočkal situace, kdy už si opravdu nevým rady a setkal bych se místo pomoci s odmítnutím.

Pevně věřím, že mne tu nic takového nepotká a ani se to nezmění..,


Neboj, rádi poradíme.
Jen se tu poslední dobou objevilo povícero dotazů na věci snadno dohledatelné. Z toho pramenící únava spustila toto nešťastné nedorozumění, kdy se debata přenesla do obecné roviny. Neber si to osobně a vesele se ptej. AŤ se daří.
  • 0

#20 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 27 January 2012 - 15:12:02

Dík za přivítání a ještě jednou se omlouvám!

Samozřejmě bych sá rád někomu pod ruce podíval, ale zlín je docela daleko. :)

Ale jinak krom gořalky s sebů možu vzít aj nejaků tu sedmičku... ;-)

A když se můžu ptát, tak to zrovna zkusím...snad se to do vlákna dotazy nováčků hodí (nebo zelenáčů).

Nevíte jestli jsou fotografické chemikálie hořlavé? Nebo výpary při vyvolávání? Plánuju tu komoru v kotelně, je tam stabilní teplota, ale s hořlavinami bych se neměl přibližovat?

Nikde jinde jsem to nenašel, tak se ptám, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti...
  • 0

#21 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 27 January 2012 - 15:17:12

hořlavé nejsou, některé jsou zdraví škodlivé
  • 0

#22 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 27 January 2012 - 15:38:02

Dík za přivítání a ještě jednou se omlouvám!

Samozřejmě bych sá rád někomu pod ruce podíval, ale zlín je docela daleko. :)

Ale jinak krom gořalky s sebů možu vzít aj nejaků tu sedmičku... ;-)

A když se můžu ptát, tak to zrovna zkusím...snad se to do vlákna dotazy nováčků hodí (nebo zelenáčů).

Nevíte jestli jsou fotografické chemikálie hořlavé? Nebo výpary při vyvolávání? Plánuju tu komoru v kotelně, je tam stabilní teplota, ale s hořlavinami bych se neměl přibližovat?

Nikde jinde jsem to nenašel, tak se ptám, jestli s tím nemáte někdo zkušenosti...


Ja mam fotokomoru v kotolni a urcite vela z nas,zatial ziadny vybuch-obcas smiechu,z horlavymi chemikaliami som zatial nevyvolaval,jedine vodku38% ktoru obcas uzivam pre lepsie ciernobiele videnie,inak kotol funguje vo fotokomore cekom dobre ako digestor,len musis mat neake okienko cez ktore ti bude prudit cerstvi vzduch,ak zadebnis fotokomoru uplne,moze ti kotol vycerpat vzduch a zhasnut plamen.
Napadlama este jedna vec,snad sa nikto vo fotokomore neudusil nedostatkom vzduchu?
Alebo nezomrel nedostatkom alkoholu?
  • 1

#23 veverka07

veverka07

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 27 January 2012 - 16:29:57

Ahoj všichni.
Sice trošku z jiného soudku,ale k začátečníkům to patří.

Nevíte prosím někdo jestli vyvolávací chemie nějak reaguje na akryl?
Mám novou bílou vanu a chystám se na první volání v ní (nad ní)a nerad bych tam vytvořil nějaké skvrny.
Předem díky
  • 0

#24 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 27 January 2012 - 16:37:15

Ahoj všichni.
Sice trošku z jiného soudku,ale k začátečníkům to patří.

Nevíte prosím někdo jestli vyvolávací chemie nějak reaguje na akryl?
Mám novou bílou vanu a chystám se na první volání v ní (nad ní)a nerad bych tam vytvořil nějaké skvrny.
Předem díky

V pohodě akrylová vana to snese. Dávej si spíš bacha na lakované věci a přírodní kámen a dřevo...
  • 0

#25 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 27 January 2012 - 17:01:22

Jediná hořlavina, která mi přichází na mysl, je líh, ať už ve formě čisté k urychlená sušení(na to se vykašli), popřípadě ve formě různých laků(na to nepomyslíš dlouho, jestli vůbec někdy; snad ještě aceton pro některé speciální vývojky(pravděpodobně taky nikdy nevyzkoušíš).
  • 0

#26 veverka07

veverka07

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 27 January 2012 - 17:03:11

oki,díky,to mám radost.
  • 0

#27 Knedlik

Knedlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 January 2012 - 18:35:35

Jediná hořlavina, která mi přichází na mysl, je líh, ať už ve formě čisté k urychlená sušení(na to se vykašli), popřípadě ve formě různých laků(na to nepomyslíš dlouho, jestli vůbec někdy; snad ještě aceton pro některé speciální vývojky(pravděpodobně taky nikdy nevyzkoušíš).

Ještě mě napadá líh jako ustalovač nervů ;-)
  • 0

#28 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 27 January 2012 - 19:06:31

Díky, to jsem potřeboval vědět.

Lihu ani acetonu se nebojím, protože kdybych to náhodou někdy použil, tak stejně budu mít odsávání nad mokrým stolem. Navíc plánuju kotel od stolu oddělit sádrokartonovou přepážkou.Napadlo mě jen, že kdyby bylo něco ze základních chemikálií hořlavé nebo vznikaly hořlavé plyny při každém vyvolávání, mohlo by to být dost velké riziko.

Někde tu jsem četl o zastříkávání vývojky v miskách plynem do zapalovaču, aby ta neoxidovala, takže to není tolik potřeba? Osobně myslím, že stačí přikrytí a po skončení úschova v lahvích, ne?
  • 0

#29 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 January 2012 - 19:13:45

Nevíte prosím někdo jestli vyvolávací chemie nějak reaguje na akryl?
Mám novou bílou vanu a chystám se na první volání v ní (nad ní)a nerad bych tam vytvořil nějaké skvrny.

Některé chemikálie silně barví a vytvářejí prakticky neodstranitelné skvrny na čemkoliv. Jako příklad mne napadá pyrokatechin, glycin, vývojka a bělič barevného procesu.
  • 0

#30 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 12 February 2012 - 21:29:33

Nebudu zakládat nové téma, tak to píši sem. Dělám špatně když nechávám zvětšeniny (u téhle) asi 24 hodin ve "vypírání". Občas se mi stane toto, je to úplně na šrot rozmočená emulze..? takže bych měl praní fotek asi zkrátit že? :o

Přiložený soubor (y)


  • 0

#31 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 February 2012 - 21:33:30

Vpodstatě sis odpověděl sám :). Emulze na barytu nevydrží všechno.


A co teprv udělá RCčko po několika dnech v ustalovači :o :)
  • 0

#32 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 13 February 2012 - 03:14:50

Jestli to není vtip....
Když píšou v dokumentaci k papírům hodinu, proč prát den?
  • 1

#33 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1,252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 13 February 2012 - 07:02:38

Já jednou zapoměl pozitivy ve vodě 7dní a difuze se na nich značně podepsala, chvíli jsem si pohrával s myšlenkou vydávat to za nový umělecký styl. :o
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 February 2012 - 07:07:46

Já jednou zapoměl pozitivy ve vodě 7dní a difuze se na nich značně podepsala, chvíli jsem si pohrával s myšlenkou vydávat to za nový umělecký styl. :)


jo to mě taky napdalo, podařily se mi krásný efekty :-)
  • 0

#35 jenda94

jenda94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 16

Publikováno 13 February 2012 - 16:46:44

Mám takové desky na sušení fotek, a někdy se udělá dost dlouhá fronta..

Jestli to není vtip....
Když píšou v dokumentaci k papírům hodinu, proč prát den?


A děkuji všem za odpovědi :-)
  • 0

#36 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 23 May 2012 - 23:56:10

Zdravím; asi budu za pitomce ale potřeboval bych poradit kde dneska koupit klasický 35mm film v metráži?
Jde o to že jsem se konečně rozhoupal k tomu že udělám krok do boku a některé věci nebudu fotit na křemík ale na klasiku.
Mám k dispozici veškeré vybavení takže vlastnoruční vyvolání by neměl být problém.
  • 0

#37 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 24 May 2012 - 00:52:34

Zdravím; asi budu za pitomce ale potřeboval bych poradit kde dneska koupit klasický 35mm film v metráži?
Jde o to že jsem se konečně rozhoupal k tomu že udělám krok do boku a některé věci nebudu fotit na křemík ale na klasiku.
Mám k dispozici veškeré vybavení takže vlastnoruční vyvolání by neměl být problém.

bé foto
fotoškoda

..či u jiných prodejců nebo na ebay
  • 0

#38 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,080

Publikováno 24 May 2012 - 08:58:05

Nesmíme zapomenout na Fomu. Koukni na jejich stránky a uvidíš, že si dokážeš vybrat. Doporučil by jsem dvoustovku.
  • 0

#39 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 May 2012 - 11:40:06

Pán kolega vôbec nepoložil blbú otázku, v kamennej predajni boli metráže pred cca 10 rokmi úplne bežné, no dnes ich nevedie prakticky nikto, riešia to len na objednávky. Osobne tiež odporúčam Fomu. Je lacnejšia a poskytuje dobré výsledky. Ja zasa pracujem s osvedčenou stovkou.
  • 0

#40 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 May 2012 - 11:43:02

Na Aukru ted nekdo prodava IlfordPany (neni to teda metraz), ale jinak je to pekny robustni film na nauceni i na "normalni" foceni.
  • 0

#41 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1,252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 24 May 2012 - 11:57:33

Na Aukru ted nekdo prodava IlfordPany (neni to teda metraz), ale jinak je to pekny robustni film na nauceni i na "normalni" foceni.


Akorát ty PANy jsou expirované 2009, pro první pokusy není prošlý film dobrý nápad. Těžko odhadnout jak to bylo skladované a koho baví řešit jestli se pokazil materiál nebo je to rukama.
  • -1

#42 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 24 May 2012 - 12:41:56

Na Aukru ted nekdo prodava IlfordPany (neni to teda metraz), ale jinak je to pekny robustni film na nauceni i na "normalni" foceni.


Akorát ty PANy jsou expirované 2009 a nevím zda pro první pokusy je prošlý film dobrý nápad. Těžko odhadnout jak to bylo skladované a koho baví řešit jestli se pokazil materiál nebo je to rukama.

tazi, rok 2009 není problém, měl jsem balíček od nějakého kluka, původ neznámý, byly 2007 a bez problémů. Fotím na ten film hodně a můžu doporučit, pokud možno za nejlepší cenu.
  • 2

#43 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 24 May 2012 - 15:02:14

Takto preexpirované filmy sú ešte úplne v pohode
  • 0

#44 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 25 May 2012 - 18:46:58

Laďa Vavřík měl Ilfordpany 100 z roku 2000 za dvacku kus-zkusil jsem deset kousků...Výsledek? Krásné podání velkých kontrastů,dobrý materiál na tohle období do terénu,byl už trošku měkčí-ale dost dobré na léto! Ale fotím teprve 30 let,kdybych začínal-asi bych se snažil koupit něco čerstvého.Dnes už snad o tom něco trochu vím,takže není problém dělat na Fomu z roku 1990! :smile:
  • 0

#45 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 25 May 2012 - 21:43:29

Podobne jako nize: Te expirace bych se vubec nebal. U 400vky mozna mozna nekde v koutku duse, ale u 100vky ani nahodou.
  • 0

#46 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 26 May 2012 - 09:14:31

Tak nejvíc záleží na skladování, kamarád mi přinesl normálně vyvolaný Pan400, chtěl řešit problém, že má film závoj, takový to jako když se kouknu přes nenaexponované místo, tak to bylo mlžný, pod lupou vrstva vyvolaných zrn po celým filmu, první otázka na něj zněla, jak si to skladoval? on prý normálně ve skříni, bydlí v patře takže to bylo uřčitě přes 20°C, film starý prý z exp2008, tedy připočítat 3-5 let do výroby takže kolem 2005, bylo pak jasné proč to není čiré, fotky se ale z toho dali dostat, však měl takové jiné podání, za to potom zkusil Pan100 co tam měl poslední a ten měl závoj velmi malý, podložka průhledná, gradace velmi mírně změněná, takže ano, použít se to dá, ale hodně záleží na skladování a na citlivosti filmu, typ filmu je jasný. Po této zkušenosti někde sehnal Fomapany 100 a T200 s exp2005, prý nešlo odolat 17m za 149,- tak jsem mu řekl, s tou 100 jsi v poho, to bude dobrý ale na té T200 už čekej závoj, taky že jo, ta T200 byla něco podobného jako ten Pan400, větší zrno a závoj, při prohlédnutí přes nenaexponované místo rozmazaný pohled, ta 100 měla jen slabounký závoj, podložka byla čirá.

Filmy prošlé expirací doporučuji jen málo citlivé, možná na nedůležité použití středně citlivé a na experimenty ty ostatní...
  • 1

#47 MiLiS

MiLiS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationNová Paka
Reputace: 0

Publikováno 12 June 2012 - 08:00:12

Tak přesouvám svůj dotaz sem aby to bylo správně.

Mám zasebou první zkoušku testování aparátu jestli je vůbec funkční - závěrka zavírá,clona cloní.
Zkusil jsem nafotit první testovací svitek z roku 1996 - Foma 100.
Po vyvolání mám plno otázek.
Mám Flexu IV a kamarád VI. Zkoušeli jsem testovací snímky a potom vyvolávali oba svitky najednou v jednom tanku a vyšlo nám:

Negativy mají závoj (což připisuju stáří filmu) ale na jednom filmu je to uplně brutální a tak si říkáme. Je to opravdu stářím filmu?
Vyvoláváno bylo přesně podle návodu a tabulkově,takže v tom by snad problém být nemusel (ale mohl).
Oba filmy byli v ledničce a skladovány uplně stejně. Je nějaká možnost zjistit jestli časy na Flexaretě opravdu odpovídající realitě?Jasně,sekundu poznám a tří setinu taky - rozdíl je patrnej.Jinak Flexaretka vypadá jako nová a všechno jde hladce a pěkně,takže sám nevím. Asi zkusím nafotit s uplně novým svitkem a uvidím jak dál.

Jen jsem to oskenoval na skeneru na kinofilm,takže je to jen výřez na šírku kinofilmu.

Tohle sken z mojí Flexarety : odkaz (takto mi to vylezlo ze skenu)
krom toho,že to bude asi přeexponovaný je tam šílenej závoj.
Tohle je sken z Flexarety kamaráda : odkaz Tady bych řekl,že je ten závoj zřejmý,protože jinak se mi to zdá kvalitou super.
Vyvoláváno v jednom tanku najednou. Šlo nám o to zjistit,jestli jsou ty stroje vubec funkční a to se celkem povedlo.Podle toho co jsem se dočetl a dozvěděl by ten závoj měl být způsobený stářím svitku - a nebo je to špatným vyvoláním? Popřípadě špatným exponováním (což si nemyslim) a nebo nějakou chybou stroje? Spíš si myslim,že to bude rukama nebo svitkem.

Díky všem za rady!
  • 0

#48 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 12 June 2012 - 09:56:08

Měřili jste světlo jedním expozimetrem? Prastarou fomu jsem měl taky celou černou, a obraz pod tím byl... Jen to chtělo asi třikrát víc světla pod zvětšovákem... Jen mezi námi, není ona flexa čtverec?
  • 0

#49 MiLiS

MiLiS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationNová Paka
Reputace: 0

Publikováno 12 June 2012 - 10:26:12

Měřili jste světlo jedním expozimetrem? Prastarou fomu jsem měl taky celou černou, a obraz pod tím byl... Jen to chtělo asi třikrát víc světla pod zvětšovákem... Jen mezi námi, není ona flexa čtverec?


Flexa je čtverec :cool: Ale je to naskenovaný skenem,kterej umí jen kinofilm,takže proto ten ořez :???:
Já expozici měřil nejdřív zrcadlovkou,protože jsem se snažil o co nejpřesnější měření a dopadlo to takhle blbě (ten horší sken)
a kámoš měřil jen od oka podle obrázku (sluníčko= větší clona a čas 250-300) a dopadlo mu to takhle dobře až na ten závoj.
Asi můžu vyloučit vadu Flexy ne? Ale v čem je teda jádro pudla:D
  • 0

#50 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 12 June 2012 - 13:38:13

A nebylo by vhodnější nejprve vyzkoušet fotit na nový film a když to nedopadne dobře ani s ním, tak potom hledat příčiny ?

Tento způsob začátku s focením s tím, že nejprve se budu učit na starých filmech - "abych toho méně zkazil", nezdá se být zrovna šťastným a úsporným už vůbec ne.

Nikdo neumí říct jak se takový starší film bude chovat. U těchto starších filmů je dobré trochu víc experimentovat, většinou je třeba přidat víc času ve vývojce, oproti tabulkám, které jsou určeny pro filmy neprošlé. I když 1996 není tak moc, ale kdoví jak to bylo skladované. Škoda také, že jste to vyvolali v jednom tanku. Lépe udělat nejdříve jeden film (když ne jen kousek z něho) a podle výsledku pak upravit volání pro další film. O volání starých filmů jsou tu samostatná vlákna, ráčejí hledat.

Ale opravdu - nejdříve to oprubujte s novým filmem a až později experimentujte s těmi staršími.
  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních