Přejít na obsah


Fotka

Dotazy nováčků


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
427 odpovědí na toto téma

#201 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 28 September 2016 - 20:02:12

Mám oranžovou a červenou žárovku - koupil jsem je spolu se zvětšovákem, používám tu oranžovou, mám ji našroubovanou u stropu koupelny místo klasické žárovky... je fakt, že svítí víc než ta červená, ale oranžová by měla být OK podle návodu od Fomy...


  • 0

#202 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 28 September 2016 - 20:43:49

Zluta je fajn na papiry s pevnou gradaci a ta cervena je pro papiry s promennou gradaci :)


  • 0

#203 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 28 September 2016 - 20:53:55

Jestli máš "rovnoměrný BÍLÝ okraj", a jinak fotku se závojem, tak je osvětlení komory v pohodě a něco je špatně při osvitu zvětšovákem. Zrcadlo rozhodně zakryj a zkus ještě zkrátit expozici. Fotku musíš provolat minimálně 1-2 min. (dle papíru). Ideálně, jak bylo psáno, 75W mléčná žárovka ať můžeš s osvitem lépe pracovat.

O zkoušení osvětlení komory toho bylo napsáno... vezmi za úplné tmy proužek papíru, polož, nebo podrž citlivou vrstvou vzhůru, zakryj polovinu (stačí dlaní) a rozsviť "bezpečné" osvětlení. Po cca 20 sekundách zhasni a proužek potmě vyvolej. Po ustálení si rozsviť a budeš vědět jak máš "bezpečno" v komoře.

p.s.

papíry jsi nezničil


  • 0

#204 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 28 September 2016 - 20:55:24

Zatím mám papíry s pevnou gradací... tak nevím, příště si dám pozor na to utěsnění a uvidím, díky...


  • 0

#205 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 28 September 2016 - 20:59:40

Co se tyka bezpecneho osvetleni tak hlavne by nemelo sviti moc, proste tak akorat at se muzes orientovat, nesmi to byt osvetleny tanecni parket, je treba dobre lampu odstinit do stropu at nesviti primo na papiry, at mas jenom odraz od bile steny...


  • 0

#206 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 28 September 2016 - 21:00:02

Jestli máš "rovnoměrný BÍLÝ okraj", a jinak fotku se závojem, tak je osvětlení komory v pohodě a něco je špatně při osvitu zvětšovákem. Zrcadlo rozhodně zakryj a zkus ještě zkrátit expozici. Fotku musíš provolat minimálně 1-2 min. (dle papíru). Ideálně, jak bylo psáno, 75W mléčná žárovka ať můžeš s osvitem lépe pracovat.

O zkoušení osvětlení komory toho bylo napsáno... vezmi za úplné tmy proužek papíru, polož, nebo podrž citlivou vrstvou vzhůru, zakryj polovinu (stačí dlaní) a rozsviť "bezpečné" osvětlení. Po cca 20 sekundách zhasni a proužek potmě vyvolej. Po ustálení si rozsviť a budeš vědět jak máš "bezpečno" v komoře.

p.s.

papíry jsi nezničil

 

Díky... s tím okrajem jsem se asi špatně vyjádřil - myslel jsem, že se mi podařilo mít stejnou vzdálenost od kraje na protějších stranách, ale jinak jsou taky šedivý... jo, tu slabší žárovku asi pořídím... a bezpečnost příště vyzkouším, díky :)


  • 0

#207 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 28 September 2016 - 21:02:58

Co se tyka bezpecneho osvetleni tak hlavne by nemelo sviti moc, proste tak akorat at se muzes orientovat, nesmi to byt osvetleny tanecni parket, je treba dobre lampu odstinit do stropu at nesviti primo na papiry, at mas jenom odraz od bile steny...

Neumím to moc posoudit, ale oranžová proti červený svítí hodně, což je asi logický... ale žárovka není svisle dolů, ale skoro kolmo ke stropu...


  • 0

#208 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 28 September 2016 - 21:07:38

V tom případě dávám ruku do ohně za nevhodné osvětlení. Moc silné nebo nevhodná barva. Vyzkoušej obě žárovky a uvidíš. 

Na snížení intenzity určitě něco vymyslíš. Já jsem kupř. kdysi hojně používal 15W žárovku v lampičce s oranžovou fólií, kterou jsem ještě opatřil "mřížkou" z černé izolepy.


  • 0

#209 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 28 September 2016 - 21:12:42

Ked som robil farbu vo fotokomore, ochranne osvetlenie muselo byt tak slabe, ze sme ho po case ani nepouzivali. Trosku skusenosti a zaobidem sa bez neho aj pri CB.

To len, keby mal niekto akukolvek pochybnost o svojom vlastnom osvetelni.

Jednduchy test  odhali bezpecnost osvetlenia. Staci vytiahnut kus neexponovaneho papiera, polozit ho na priemetnu zvacsovaku, polozit do prostriedku drobny predmet, nech aj kluce od bytu. Nechat 3 minuty. Potom normalne vyvolat. Ak nie je vidiet ziaden fotogram, osvetlenie sa da povazovat za bezpecne.


  • 0

#210 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 28 September 2016 - 21:29:54

Ked som robil farbu vo fotokomore, ochranne osvetlenie muselo byt tak slabe, ze sme ho po case ani nepouzivali. Trosku skusenosti a zaobidem sa bez neho aj pri CB.

To len, keby mal niekto akukolvek pochybnost o svojom vlastnom osvetelni.

Jednduchy test  odhali bezpecnost osvetlenia. Staci vytiahnut kus neexponovaneho papiera, polozit ho na priemetnu zvacsovaku, polozit do prostriedku drobny predmet, nech aj kluce od bytu. Nechat 3 minuty. Potom normalne vyvolat. Ak nie je vidiet ziaden fotogram, osvetlenie sa da povazovat za bezpecne.

U barvy u dnesnich papiru ani bezpecne osvetleni neni...vzdy se tam neco projevi....delat potme je jistota


  • 0

#211 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 29 September 2016 - 06:23:56

To osvětlení zkusím poladit.. ta oranžová žárovka se mi zdá silná a ještě je vlastně namířená na zeď, kde je to zrcadlo... díky všem za rady!


  • 0

#212 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 29 September 2016 - 06:59:21

S těmi žárovkami - ono také záleží co si pod tím představit. To jsi pořídil kde a jaké ?

Ony se asi dají pořídit různé, určené spíš pro zábavu, do různých zábavných klubů a podobně. Pro osvětlení fotokomory je asi vhodnější pořídit celé svítidlo k tomu určené. V bazarech se jich nabízí spousty. Nebo potom barevné ledky, jak to řešit se najde tady na webu.


  • 0

#213 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 29 September 2016 - 07:09:23

Jak jsem psal, koupil jsem je spolu se zvětšovákem a dalším vybavením do fotokomory na inzerát... vypadají celkem staré, popisky už nejde přečíst... asi to bude chtít to svítidlo, podívám se po něm, díky...


  • 0

#214 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 September 2016 - 07:19:04

"Bezpečné osvětlení" u barvy je problém. Já dělám jenom čb.

Používal jsem několik desetiletí lampy Aladinky. Spokojenost, ale filtry samozřejmě postupně odcházely, papíry se měnily, žárovky praskaly.

Nakonec jsem si nechal udělat u kamaráda kutila lucerničku s LED 630nm (trvalo mu to snad necelou hodinu) - a je klid. Svítím samozřejmě do stropu. 


  • 0

#215 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 29 September 2016 - 12:12:23

Otestuj to ještě s nějakým jiným osvětlením komory. Já bych to tipoval na tu žárovku v komoře a na silnou žárovku ve zvětšováku. Taková vražebná kombinace. Pro bezpečné osvětlení komory v začátcích se mi na 100% osvětčila blikačka z kola. Na tu nereagovaly ani multigrade papíry.
Musíš nejdřív mít čistě bílý papír a potom zapracuj na vyvolávacích časech pohybujících se v řádech minut. Ne že budeš vyvolávání přerušovat vytažením z vývojky. To tě nikam neposune.
  • 0

#216 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 29 September 2016 - 13:34:57

Díky, vyzkouším, co se dá. Blikačku už jsem letmo zkoušel, i tu červenou žárovku, ale jen na zkoušku osvětlení - přišlo mi, že toho moc nevidím, tak jsem pak zvolil tu oranžovou... ale asi se budu muset přizpůsobit... ještě mě zaujal nápad s čelovkou, tu taky myslím mám, která se dá přepnout na červené světlo... Vyvolávací časy už byly napodruhé lepší, když jsem správně zašrouboval objektiv, resp. otočil misku - teda osvitový čas byl stejně 3s, ale ve vývojce už jsem to mohl tu minutu nechat...


  • 0

#217 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 29 September 2016 - 13:50:39

Díky, vyzkouším, co se dá. Blikačku už jsem letmo zkoušel, i tu červenou žárovku, ale jen na zkoušku osvětlení - přišlo mi, že toho moc nevidím, tak jsem pak zvolil tu oranžovou... ale asi se budu muset přizpůsobit... ještě mě zaujal nápad s čelovkou, tu taky myslím mám, která se dá přepnout na červené světlo... Vyvolávací časy už byly napodruhé lepší, když jsem správně zašrouboval objektiv, resp. otočil misku - teda osvitový čas byl stejně 3s, ale ve vývojce už jsem to mohl tu minutu nechat...

Čelovka si myslím není zrovna dobrej nápad, ale vyzkoušej sám....

Na ten osvitovej čas jdeš obráceně - správný osvitový čas je takový, který ti umožní vyvolávání 2 - 3 minuty, aniž by si dostal černý papír....


  • 0

#218 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 September 2016 - 13:50:54

Ale houby, utrhni si po tmě kousek papíru, polož na něj pětikorunu a potom rozsviť to svý bezpečný světlo. Posečkej minutu dvě a zhasni. Po paměti to dej po tmě do vývojky. Nech to tam dvě minuty, potom to umej ve vodě s trochou octa a jak rozsvítíš, hned vidíš na čem jsi. Neutrácej za vaginálie a přečti si tady ten negativní proces.


  • 0

#219 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 29 September 2016 - 13:55:28

polozenim dvacetikoruny bude mit vysledek vetsi hodnotu
.
padesatikoruna je uz zbytecne moc paranoidni
  • 5

#220 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 29 September 2016 - 14:12:19

Pravdu díš... líp bych to neřekl, snad jenom nasměrovat na studium procesu pozitivního :)

 

Ale houby, utrhni si po tmě kousek papíru, polož na něj pětikorunu a potom rozsviť to svý bezpečný světlo. Posečkej minutu dvě a zhasni. Po paměti to dej po tmě do vývojky. Nech to tam dvě minuty, potom to umej ve vodě s trochou octa a jak rozsvítíš, hned vidíš na čem jsi. Neutrácej za vaginálie a přečti si tady ten negativní proces.


  • 0

#221 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 30 September 2016 - 07:29:47

Studuju pozitivní i negativní proces :)... Test s pětikorunou (nebo s jinou mincí) vyzkouším :)... Akorát teď čekám na objednané papíry, doma mám jen omylem zakoupené multigradační Varianty od Fomy, tak na ně zkusím to červené světlo...


  • 0

#222 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 30 September 2016 - 11:18:03

Tie staré farebné žiarovky sú hodne zlomyseľné - tiež som jednu takú tmavočervenú z minulosti mal a musel som ju zahodiť. Hodne mi závojovala hlavne multigrade papiere, na pevných to ešte nejak šlo, treba skúsiť obe varianty... Vyššie spomínané testy to odhalia spoľahlivo :-) :-)


  • 0

#223 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 2 October 2016 - 19:32:31

Tak dnes jsem potřetí zvětšoval a zatím to dopadlo nejlépe. Použil jsem červenou žárovku na multigradační papíry, udělal jsem zkoušku s pětikorunou, ta dopadla dobře, takže pak jsem udělal 4 fotky a myslím, že jsou celkem ucházející a hlavně bez šedivého závoje :)... Ale osvitový čas mám stále ty 3s, ve vývojce jsem to nechal cca minutu a půl... Zkusím koupit tu slabší žárovku - místo 150w tam dám 75 a uvidíme...


  • 0

#224 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 3 October 2016 - 07:30:32

Tak gratuluji, musela to být radost veliká :)


  • 0

#225 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 3 October 2016 - 08:13:10

Díky, je to krásnej pocit - sice nervy za červeného světla, kdy se to zdá tmavší, ale když je to pak za normálního světla podle představ, tak je to super :)...


  • 0

#226 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 October 2016 - 21:46:40

Zdravím, chtěl bych asi po roce vyvolat nějaké nakupené filmy, ale než se do nich pustím, měl bych pár začátečnických dotazů, jsem věčný začátečník :) a toto vlákno se mi zdá na to asi nejlepší.

1) V lahvi koncentrátu Fomadonu R09 se mi nějak nakupily krystaly. Nějaké krystalky tam byly snad vždycky a nijak jsem je neřešil, ale za ten rok nepoužívání se mi zdá, že těch krystalů tam přibylo nějak víc, vadí to něčemu? Navíc ta láhev moc netěsnila, protože při jejím mačkání kvůli nabírání vývojky do stříkačky mi v jednom místě kdysi rupla a to jsem jen přelepil izolepou.

2) Dala by se funkčnost vývojky otestovat na zaváděcím kousku kinofilmu? Funkčnost vývojky jsem dřív neřešil a vyvolávání začínal tím nejméně důležitým filmem, ale po roce od posledního vyvolávání nemůžu říct, který je ten nejméně důležitý a žádný se mi nechce obětovávat. Na zaváděcích kouscích filmu jsem testoval jen ustalovač. Když kousek filmu v krátké zprůhledněl, tak byl ustalovač v pořádku, když to trvalo o dost déle nebo se nic nestalo, tak jsem míchal nový. Dá se takový test provést i s vývojkou a co by se vlastně s filmem mělo stát? Film jsem z plastimatky vytahoval vždy až po ustálení, tak nevím co se vlastně s filmem během vyvolávání děje :).

3) Omylem se mi podařilo jeden Fomapan 100 nafotit jako ISO 200. Fotil jsem v domnění, že film, který jsem na jaře zakládal do Vilie Triplet je Fomopan 200 a o tom mě přesvědčovalo i kolečko nastavené na foťáku na hodnotu 200 :D, ale bohužel tam byl Fomapan 100 :(. Tak bych se rád zeptal, jestli někdo nemá osvědčený recept s Fomadonem R09 (popř. jiným klonem Rodinalu) na Fomapan 100 pushnutý na 200? Na digitaltruth jsem našel, pro kombinaci Fomapanu 100@200 a Rodinalu 1+50, čas 21,5 min., mohlo by to sedět? Normálně by mě ani nenapadlo pushovat Fomapan 100 na 200 a spíš naopak fotím fomácké filmy na citlivost nižší než tu udávanou.


  • 0

#227 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 October 2016 - 09:38:07

vývojku vyměnit za čerstvou, za to ti těch 125,- kč stojí

 

funkčnost se dá vyzkoušet jednoduše, nejlépe založit klasicky kinofilm, exponovat aspoň pět záběrů, převinout zpátky do kazety, vyndat, vytáhnout konec filmu a odhadem potmě odstřihnout odpovídající kousek, zbytek filmu zůstane na jiné pokusy, normálně zpracovat, prohlédnout

 

existuje tzv. "koupací zkoužka" - velmi jednoduchá, zkouší se, za jak dlouho film ve vývojce správně zčerná, ale kolikrát jsem ji špatně vyhodnotil, první způsob je lepší

 

u toho podexponovaného filmu bych přidal 2°c a deset procent času oproti navyklému poustupu


  • 0

#228 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 22 October 2016 - 12:30:33

Hochu chlapče tak to sem napíšu snad po sté.

R9 když začne rachtat, tak ihned vylít. To potvrdí každý, kdo šetřil na R9. Praktická ukázka byla provedena na jednom srazu.( máš chodit na srazy).

 

Zkouška vývojky - jakékoliv:

 Vezmu kousek filmu. Klidně ten, co mi zbyde z kinofilmu, popřípadě vyžebrám od kamarádů a v nejhorším případě koupím Fomu 100. Ta vydrží několik let.

 Při světle odstřihnu kousek cca  centimetr. polovinu namočím do vývojky, která hned po namočení zesvětlá. Mírně s filmem pohybuji. Koukám kdy namočený kousek filmu ztmavne na hodnotu, kdy bude skoro stejně tmavý, jako je nenamočená část. To by mělo být do cca 50 vteřin. (u některých mnou nepoužívaných vývojek se může čas lišit. Třeba si to vyzkoušet s novou vývojkou). Pak je vývojka dobrá.

  U R9 při ředění 1:100 (Tak učí vyvolávat uč. Zawadský. Pro zajímavost exponuje ISO 100 na 50) samozřejmě vy zkoušíme na hodnotě 1:50 a po zkoušce doředíme na 1:100.

 

Zkouška ustalovače:

 Kousek filmu namočíme do ustalovače, malinko hýbeme a měříme čas. Film začíná pomalu světlat do mléčného zákalu a nakonec i ten zákal zmizí. To je čas pro ustálení filmu. Dle mého odhadu by se tak mělo stát za 3 minuty, ale i 5 minut není moc. Doba ustálení je tedy naměřený čas a minuta k tomu. - Vyhýbejte se zbytečně dlouhého ustalování.

    Z praxe: naliju ustalovač do tanku a přiměřeně točím, popřípadě stále překlápím. Po minutě odvíčkuji a kouknu na film. Ten je plný bílého závoje. Tak ho strčím zase do vývojky a už bez víka. A tak máchám a koukám až závoj zmizí. Přidám minutu a přendám film i s cívkou do prací vody.

 Toť vše.


  • 1

#229 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 22 October 2016 - 13:36:12

Teda Taťko-time   - po sté, ale jsem z toho stejně jelen  :

 

A/  zkouška vývojky  ??    

-  namočím polovinu odstřižku do vývojky, která hned po namočení zesvětlá.   Zesvětlá ta vývojka, nebo ta polovina odstřižku ?   :mad:  Ta zatrachtělá češtin 

 

B/  Z praxe - chybí mi tam to za bé   - co když po minutě odvíčkuji, kouknu na film a nevidím na něm závoj. Kam ho pak strčím ?   ;-)  


  • 0

#230 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 October 2016 - 15:40:42

i já jsem kdysi stokrát četl koupací zkoužku , popsanou dokonale, tuším pentaxistou a asi dvacetkrát ji prováděl, kvůli hledání vyvolávacího času

mnou uváděný způsob se mi osvědčil lépe i když trvá o pár minut déle, už z prvního testu se dá hodně poznat

ale jak kdo chce


  • 0

#231 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 October 2016 - 18:07:25

Děkuji za reakce a rady, které mě sice moc nepotěšily. Žil jsem v domnění, že Fomadon R09 je kopie Agfáckého Rodinalu se všemi jeho vlastnostmi a jednou z nich je přeci i dlouhá trvanlivost ne-li až nesmrtelnost, tak je pro mě docela nemilé překvapení vyhazovat ještě půlku flašky s Fomadonem R09, který ještě ani neprošel exspirací. Myslím, že se mi krystaly ve flašce Fomadonu R09 objevily už asi pár měsíců po otevření a nezdá se mi, že by vývojka nějak měnila vlastnosti. Asi to vypadá, že nacvakám nějaký testovací Fomapan a na něm vývojku (ale i zbytek vyvolávací chemie) nejprve prubnu. Začínal jsem vyvolávat na Fomadonu LQN a na Fomadon R09 jsem přešel kvůli větší ekonomičnosti vyvolávání, velkému množství receptů (jako Rodinal) a taky kvůli domnělé velké trvanlivosti (opět dle Rodinalu), že mi jedna flaška vydrží roky. Ale jestli je R09 běžně nepoužitelný už po roce a půl po otevření, tak to se asi vrátím k LQN.


  • 0

#232 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 October 2016 - 19:57:19

já myslím, že jsi to vyhodnotil správně

spoustu fomáckých výrobků používám, třeba běžnou pozitivní vývojku, papíry, sem tam svitek, ale r09 už ne

-

pokud ji otevřete, hned zastříknout plynem, radili mi v expedici, když jsem se ptal na trvanlivost


  • 0

#233 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 22 October 2016 - 20:01:18

Omlouvám se za jazyk. Jako nekorunovaný král dyslektiků jsem jaký jsem. Kdo neumí počty, byť jen základní má tel. Mě zase rozčiluje, když má někdo sečíst dvě dvouciferná čísla a sahá po telefonu. Celý život mám potíže s jazykem, ale co nadělám.  Dnes to nikomu nevadí, ale základka a prumka byl teror.

 

Samozřejmě když někdo zkouší litr vývojky, tak mu dojde, že se jedná o ten  kousek filmu.  Nevidíš-li závoj, tak musíš zajít k očnímu, popřípadě si ho strč kam chceš, ale buď slušný a nenadávej a když tak jen na sebe.

 

Hochu chlapče vždyť my se známe někdy od dob dostavby pyramid a skoro stejnou dobu fotíme, co si máme namlouvat.


  • 0

#234 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 22 October 2016 - 20:09:27

Já by jsem R9 nezatracoval. Ano po půl roce je třeba dělat zkoušku a vždy zastříknout. R9 má takové zajímavé zrno. Na klasické filmy stačí. Nevím, jest-li to víš, že na filmy s krystaly není vhodná. Najdi si vlákno s R9 a tam najdeš všechno.


  • 0

#235 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 October 2016 - 08:27:02

vůbec nejpřekvapivější zjištění bylo, že x planfilmů jsem vyvolal a vývojka pracovala, ovšem výsledky už byly vybledlé, takovou věc zkoužkou zjistit těžko a zjistí se až na papíře a to jsem plakal


  • 0

#236 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 23 October 2016 - 13:35:45

Mě ta zkouška nezklamala  nikdy. Asi to chce cvik. Pro nováčky by jsem tuto metodu doporučil i když starší harcovníci mají možná k metodě trochu výhrady.

 Co Tě teda napadá za lepší ?


  • 0

#237 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 October 2016 - 19:38:20

většinou volím nejjednodušší řešení, tady jsem vyměnil vývojku za dvě práškové od kodaku

rok vydrží s jistotou, ale spíš je dřív použiju

víc bych se v těch testech nezamotával, ať nepleteš čtenáře


  • 0

#238 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 19 August 2019 - 20:19:07

Prosím o informaci jak vyvolat  ADOX CMS 20 II PRO.

Exponovaný na ISO 12.

 

Píšou, že se za  sluníčka  má exponovat na ISO 20/14. Tak jak by jste jej použili a vyvolali Vy? Dík.


  • 0

#239 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 20 August 2019 - 07:33:44

Asi by som sa az tak nebal vyvolat to normalne, E.I. 20 a E.I. 12 nie su daleko od seba ... ani nie clonu.
Ak som teda dobre pochopil ciselka v prispevku.


  • 0

#240 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 August 2019 - 08:00:37

https://www.fotoimpe...F-Datasheet.pdf

 

;)


  • 0

#241 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 27 November 2019 - 12:37:06

Hellou,

 

Tak jsem se vrhnul na vyvolávání všeho co jsem nafotil a úspěšně vč. svitků, ale při poslední várce jsem narazil na problém, tak prosím o radu.

 

První tří snímky, setkali jste se s tím někdo.? Je to ze třech různých filmů z celkový várky 6 filmů. Nejdřív jsem si myslel že jsem třeba nasoukal film špatně do cívky a nějak se jednotlivý vrstvy filmu překryly, viz ta perforace, ale pak jsem vykoumal že tyhle problémový filmy jsou z jednoho foťáku, Pentax S1A. Z ostatních foťáků jsou filmy OK. Fotky nejsou zkažený všechny, na jednom filmu jenom třeba 3, na dalším bohužel daleko víc. Poslední film co jsem tímhle foťákem nafotil je ale na druhou stranu naprosto v pořádku.

 

Poslední dvě fotky jsou ze svitku a z foťáku Agfa Isola. Problém je jak vidíte světelný únik a já vím jak k tomu došlo. Když jsem vyndal naexponovaný film z foťáku, tak ten film nebyl jakoby dostatečně utažený na cívce, byl prostě docela rozbalený a tak tam seshora a zezdola proniklo světlo. Lepší asi film vyndat potmě pro jistotu příště. Stalo se to někomu z Vás?

 

 

Moc děkuji za názory, případně rady. Hlavní je se z toho nepo', to k tomu focení na film zkrátka asi patří že se něco občas nepovede:)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#242 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 27 November 2019 - 13:12:31

Stalo. Již mnoha uživatelům starých kamer.

u kinofilmu:  Posr....  to  nespraví,  ale  kontrola  a oprava zatěsnění (výměna či vsazení  nových těsnění, pokud už  původní jsou na sr...  úplně či už chybí), ano.  

u SF:  Fouknutí světla  do  nepořádně utaženého svitku se stává taktéž, když si našinec majzla nedá. Možná zkontrolovat  ty napínací ploché pružinky u cívek.  V každém případě  zakládat a vyndávat svitek ze  SF  v co možná nejtmavším  místě a  hned v ruce utáhnout, pak teprve přelepit...  Já svitky pro jistotu  po vyndání z aparátu  strkám do  černých neprůsvitných kontejnerků na svitky  (byly a možná ještě jsou?  v nich distribuovány filmy  "Rollei" ), když jich mám s sebou málo,  tak  do  alobalu,  kterých mám v tašce vždy několik s sebou pro jistotu.  


  • 1

#243 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 27 November 2019 - 16:39:12

Kontejner na svitky má také foma Retropan. Já jich mám pár vyrobených z krabičky od kinofilmu - dvě krabičky (myslím tím ty černé, plastové), z jedné uříznu dno a kus tak dlouhý, aby když pak ty dvě části spojím nějakou lepící páskou, vznikl kontejnérek dlouhý akorát pro svitek. 

A někdo tu také nabízel varianty z 3D tiskárny.


  • 0

#244 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 27 November 2019 - 17:07:18

Za první a třetí může moc odrazivý materiál uvnitř fotoaparátu. Buď by to mělo být natřené co nejmatnější černou nebo tam mohou být různé vlnky, zoubky, které odráží světlo kamkoli mimo film. Problém nastává, když je silný zdroj světla těsně mimo záběr, potom se tento zdroj "promítne" na protější plochu (nejčastěji tu pod zrcátkem) a odrazí se na film. Nezasažený pruh nahoře je tam proto, že těsně pod závěrkou je hrana, která tomu odraženému světlu stíní. Osobně vyzkoušeno se silnou lampičkou a matnou lepící páskou v otevřené závěrce. Řešením je buď co nejužší sluneční clona pro dané ohnisko nebo dodatečný flocking. Třeba Yashicu mat 124, která je uvnitř nepochopitelně lesklá, jsem polepil jakousi černou samolepící záležitostí (takový hrubý samet?) a výsledek je perfektní.


  • 1

#245 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 28 November 2019 - 18:02:38

Mě by zajímalo, co způsobilo chybu druhého snímku. Měl jsem teď něco podobného a ve slepení filmu ve vývojnice moc nevěřím...
  • 0

#246 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 28 November 2019 - 19:39:31

To mě taky :mrgreen:  Foťák potřebuje servis, závěrka je ňáká zkrabatělá když se natáhne a samotné natahování jde ztěžka. Dnes mi dorazil Pentax SV, což je to samý v podstatě, jen s tisícinou navíc a časovačem. A běhá moc hezky, natahování jde jak po másle.

 

Všem děkuji za odpovědi!


  • 0

#247 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 28 November 2019 - 19:48:26

Skoro s istotou by som prve tri obrazky zaradil do kategorie filmov osvetlenych vo fotokomore. Nie je tma ako tma. Staci, ze cez klucovu dierku svieti do komory. Potom sa sa svetlo premieta cez perforaciu na dalsiu slucku/smycku filmu.
Ci sa nam to niekedy stalo?
Myslim, ze kazdemu.

Nedavno som dokonca zakaznikovi vyvolal dva CB svitky vo farebnej chemii.


  • 0

#248 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 28 November 2019 - 20:07:58

Tma byla 100%, tím jsem si jist. Všechny tyto zkažený filmy jsou z jednoho fotoaparátu právě. Na tom samém místě jsem dával do tanku spoustu jiných filmů a všechny jsou dycky OK.


  • 0

#249 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 29 November 2019 - 08:54:55

Ja som sa cez vikend dopracoval k zisteniu, ze chytré hodinky na ruke nepatria do fotokomory.


  • 1

#250 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 November 2019 - 10:15:59

já bych do podezřelého těla založil film

s krytkou a tedy naprázdno procvakal (neosvitl expozicí) několik záběrů

tím simuloval normální stav během používání fotoaparátu, část filmu je v kazetě, část navinutá v aparátu

potom aparát vystavil silnému světlu - imitujícímu denní světlo třeba za poledne, na židli a otáčet a nechat ležet

film převinout zpátky

v komoře ten kus 40 cm jako při normálním volání vytáhnout, vložit do tanku a vyvolat na zkoušku

měl by mít osvitnutý začátek, jak se zakládá do aparátu a pak ani skvrna - čirý (žádné kryté, vyvolané, tmavé místo)

a jestli tam skvrny jsou, tak má pravdu jiří v prvním příspěvku a je to i potvrzeno nepochybným pokusem!


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních