Přejít na obsah


Fotka

flexaret porucha


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
117 odpovědí na toto téma

#1 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 31 leden 2012 - 13:42:41

vážení priatelia, mám poruchu s Flexaret Automat. prvé dva zábery na filme odfotí normálne, potom nechá veľkú medzeru, nasledujúce tri políčka sa sčasti prekrývajú, potom opäť nechá veľkú medzeru a potom už fotí normálne. problém je v oných pokazených troch políčkach a potom aj v tom, že posledný záber sa kvôli medzerám nezmestí na film celý, ale len polovica. celé sa to komplikuje tým, že tie prekrývajúce políčka sú niekedy druhé-tretie-štvrté, niekdy štvrté-piate-šieste, niekedy tretie - štvrté-piate.
teda zhrňujúc: pri každom filme, ktorý som tadiaľ prehnal sa vyskytol jav, že nechal veľkú medzeru, potom tri prekrývajúce políčka, potom opäť veľká medzera a potom normálne a posledné sa nezmestí.

teda problém s posunom filmu. vyskytlo sa to niekomu? ak áno, ako ste to riešili? v prípade servisu uprednostňujem BA a okolie.

keď som mal takýto problém na Mamiyi, poriešil som ho sám. ale prv ako sa pustím do útrob Flexy, by som rád počul nejaké názory.
  • 0

#2 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 31 leden 2012 - 14:33:58

vážení priatelia, mám poruchu s Flexaret Automat.
...
keď som mal takýto problém na Mamiyi, poriešil som ho sám. ale prv ako sa pustím do útrob Flexy, by som rád počul nejaké názory.

Měl jsem podobnej problém s Flexou VI. Na film jsem exponoval tak 1 - 2 pole, jinak se furt protáčel. U spodní cívky je rolnička s gumovejma kroužkama. Zkus vzít líh nebo izopropylalkohol a ty rolničky odmastit. Tahle rolnička je spojená s počítadlem.Tohle mi radil p. Blažek z N. Jičína - sice mi to nepomohlo, musel k němu na servis, ale tohle mi radil do telefonu jako první věc, co udělat.
  • 0

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 leden 2012 - 15:28:09

konkrétně tenhle problém jsem neřešil, ale napadaj mě dvě veci.

Nuluje se počítadlo hbytě a neklade odpor? Mohlo by to být jenom někde zatuhlý nebo v vypadlá/prasklá pružinka. Pak správně nezapadaj všelijaký páčky a hejbla do ozubení - a že toho tam je (je to ale přehledný, proti jiným strojům).

Druhou možností je porucha v oblasti natahování závěrky/posunu filmu. Mám problém právě s tímhle - ulomila se mi jedna taková titěrná zarážka a tím prokluzuje mechanizmus natahování závěrky - Můžu převinout klidně celej film naráz :-/.

Mate mě ta pravidelná nepravidelnost, dost možná se automat technicky liší od V a Va (který se sice lišej jen v kosmetickejch detailech, ale i tak je mezi nima až nečekaně rozdílů). Takže jsem vlastně moc neporadil. Mít tu přesně ten stejnej model, podíval bych se dovnitř, ale bez toho to nemá moc cenu :smile:.
  • 0

#4 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 31 leden 2012 - 17:00:59

ja mam flexu VII s tymto problemom v servise, problem je v tom že po natiahnuti uzavierky a pretoceni filmu sa nezasekne pretacnie a da sa pekne pretacat kolko sa ti chce..... vraj velmi častá porucha pri tom prekritom policku to nesasekne alebo ho ty nepretocis ??
  • 0

#5 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 31 leden 2012 - 18:49:43

diki všetkým, ale môj problém nie je v tom, že by sa nezaseklo nejaké tiahlo a vymotal som celý film. on práveže na každom zábere ostane stáť, ale akurát s tým, že niekedy (najčastejšie to bolo po prvých dvoch záberoch, ale niekedy aj po treťom, alebo štvrtom) urobí vždy tri zábery tak, že sa na nejakých 7mm prekrývajú. takže môžem vylúčiť nejakú ulomenú pružinku (Jenda 1250), pretože vie fungovať aj normálne. môžem vylúčiť aj čistenie liehom (diki Tilberien), pretože inak funguje normálne. len keby nepokazil tie tri zábery.
diky za tipy, uvidím čo z tým. či sa stým budem maznať, alebo zoženiem iné TLR. keď k tejto záhadnej poruche pripočítam ešte aj žltohnedú matnicu (plánoval som ju vymeniť za matnicu z Mamiya RZ), nemám moc chuť sa s tým párať. radšej poriešim iný TLR štvorec - a možno aj lacnejšie ako by ma vyšla tá matnica....:)
  • 0

#6 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 31 leden 2012 - 19:26:26

Těmto problémům jsem předešel tím, že jsem si kdysi koupil Flexaret Standard, který je zjednodušená verze Flexaretu VI. Objektiv je stejný i závěrka by měla být stejná jako u Flexaretu VI a myslím i u Flexaretu VII. Nemá to sice mechanické počítadlo a tak počet snímků musím sledovat v červeném okénku na zadní straně přístroje, ale dá se na to zvyknout. Jen si musím dávat pozor na to, abych po každé expozici nezapomenul přetočit film. Používám ho hlavně na formát 6 x 6, ale dá se s ním fotit i na 4,5 x 6 (po vložení přídavné masky) a když nepřetočím film dají se dělat vícenásobné expozice.
  • 0

#7 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 3 únor 2012 - 22:14:49

a je po poruche. stačilo sa prekonať, odlepiť ozdobný polep, a pozrieť dovnútra. tam bolo treba napružiť nejaké tie perká, očistiť, namazať a príčina záhady je známa. ozubené koliesko, ktoré má zastaviť pretáčanie filmu bolo na jednom mieste mierne zodrané. preto tá pravidelná nepravidelnosť.vždy keď prišlo na rad toto miesto, foťák urobil tri zábery kratšie ako 6 cm. asi to niekto predomnou ťahal nasilu. barbar.
zúbky na koliesku som opravil nožom, poskladal a keď sa s mašinkou narába jemne, ide to tak, ako má. stačí len skedovať okienko s číslom záberu, a vždy keď preskočí číselko, akoby trošku kľukou vrátiť späť. tým sa zastavovacia ihla akoby zapichla do poškodeného ozubeného kolieska a posun sa zastaví a odaretuje sa spúšť....
aké jednoduché. už len spískať tú matnicu a fotím si fotím
  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 únor 2012 - 09:55:56

Těmto problémům jsem předešel tím, že jsem si kdysi koupil Flexaret Standard, který je zjednodušená verze Flexaretu VI. Objektiv je stejný i závěrka by měla být stejná jako u Flexaretu VI a myslím i u Flexaretu VII. Nemá to sice mechanické počítadlo a tak počet snímků musím sledovat v červeném okénku na zadní straně přístroje, ale dá se na to zvyknout. Jen si musím dávat pozor na to, abych po každé expozici nezapomenul přetočit film. Používám ho hlavně na formát 6 x 6, ale dá se s ním fotit i na 4,5 x 6 (po vložení přídavné masky) a když nepřetočím film dají se dělat vícenásobné expozice.


Ja ju používam taktiež na formát 4,5x6 cm a je to nádhera. Moja prvá Flexareta Standard funguje už 46 rokov (kúpená r.1965 mojím otcom), s jedným vyčistením a premazaním, aj to kvôli tomu, že prežila požiar bytu. Okrem nej mám ďalšie dve Standardky.
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 únor 2012 - 02:31:28

To už o nečem svědčí, zkrátka flexaretka je československý zázrak!
  • 0

#10 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 5 únor 2012 - 08:21:33

Milane, z dnešního pohledu to zázrak určitě je. Mám po dědovi Flexaret II, který kupoval někdy v roce 1950 a stále funguje. Aspoň jednou za rok s ním svitek nafotím, aby doma nezahálel.
Dříve se fotoaparáty vyráběly tak, aby měly trvalou hodnotu a vydržely uživateli sloužit co nejdéle. Dnes je to jen spotřební zboží, které je za rok zastaralé a většinou do pěti let přestane fungovat.
  • 0

#11 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 5 únor 2012 - 15:48:17

No moje Flexareta VII nefunguje vůbec, nepřežila 30 letý pobyt ve sklepě bez obalu jen tak pohozená - oba objektivy jsou poškrábané, závěrka nefunguje, přetáčecí kolečko je ulomené, všechny šrouby jsou zarezlé. Ale zase matnice je jako nová a plno věcí se z toho dá použít, takže kdyby někdo měl zájem o díly na Flexaret VI/VII jsou k dispozici!
  • 0

#12 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 5 únor 2012 - 16:31:21

No moje Flexareta VII nefunguje vůbec, nepřežila 30 letý pobyt ve sklepě bez obalu jen tak pohozená - oba objektivy jsou poškrábané, závěrka nefunguje, přetáčecí kolečko je ulomené, všechny šrouby jsou zarezlé. Ale zase matnice je jako nová a plno věcí se z toho dá použít, takže kdyby někdo měl zájem o díly na Flexaret VI/VII jsou k dispozici!


matnice by se hodila, pripadne pokud je tam i ten plastovej dil s fresnelovou cockou nebo slunecni clona, tak bych mel zajem...
  • 0

#13 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 5 únor 2012 - 17:20:11

No tu matnici si musim rozmyslet, jestli ji pošlu dál, ale přesně nevím co je fresnelova čočka, ale určitě o tam bude.
A odkaď ty jseš?
  • 0

#14 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 únor 2012 - 17:36:18

No tu matnici si musim rozmyslet, jestli ji pošlu dál, ale přesně nevím co je fresnelova čočka, ale určitě o tam bude.
A odkaď ty jseš?


frenelka je čočka ve formě koncentrických kruhů vybroušených/vylisovaných do povrchu materiálu. Používá se u reflektorů, blesků, nebo tam, kde je potřeba čočka větších mohutností a je na závadu velká fyzická tloušťka, váha a zároveň nevadí horší vlastnosti (ne nezbytně, výrobci optiky jsou jiš schopni vyrobit perfektní, třeba Canon - EF 70-300mm f/4.5-5.6 DO IS USM) frenelovy čočky. Pro svou kompaktnost, nízkou váhu a praktičnost se užívaná na snad všech modernějších matnicích kde projasňuje obraz při pohledu v ose (způsobuje mimo jiné stmavnutí obrazu v hledáčku při použití shift objektivu = při vyosení objektivu). Je součástí matnic (jedna strana je matovaná, druhá vroubkovaná=čočka), u některých výrobků může být oddělená - matnice třeba sklo a frenelka plast. To je případ i Flexaret VII, kde vlivem stárnutí materiálu plastová čočka mění barvu. Proto se doporučuje ji vyndat, případně nahradit. Dá se koupit list za pár dolarů (v tloušťkách od 0.4mm, mohutnosti jsou okolo 300mm), jenom se z toho dá vystříhnout jedna - střed musí být uprostřed.

http://en.wikipedia....ki/Fresnel_lens
  • 0

#15 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 únor 2012 - 18:51:25

No tu matnici si musim rozmyslet, jestli ji pošlu dál, ale přesně nevím co je fresnelova čočka, ale určitě o tam bude.
A odkaď ty jseš?


Ogaro tu fresnelku ti klidně pustím, páč je k ničemu, což sem uváděl ve svých příspěvcích v jiném vláknu o flexaretkách. Ona totiž časem zhnědne a první úprava flexarety VII bývá, že opráváž to fresnelku chytne a hodí do odpadkáču.
  • 0

#16 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 únor 2012 - 18:53:41

Vidím, že sem citoval jiný příspěvek musím si dávat pozor než to pošlu pryč. Ale k věci. Kdyby byla VII na háhradní díly tak bych jistě nepohrdnul (i bez matnice), páš ogara neví, kdy se bude hodit, že.
  • 0

#17 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 5 únor 2012 - 19:07:22

No tu matnici si musim rozmyslet, jestli ji pošlu dál, ale přesně nevím co je fresnelova čočka, ale určitě o tam bude.
A odkaď ty jseš?


z Hradce Králové :rolleyes: jinak čočka byla vysvětlena, o hnědnutí vím a taky to bylo to první, co z Flexaretu letělo ven, ale někde jsem zahlédl, že se daj sehnat ještě nějaký, co nezhnědly, tak kdyby náhodou :(
  • 0

#18 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 5 únor 2012 - 19:49:15


No tu matnici si musim rozmyslet, jestli ji pošlu dál, ale přesně nevím co je fresnelova čočka, ale určitě o tam bude.
A odkaď ty jseš?


z Hradce Králové :rolleyes: jinak čočka byla vysvětlena, o hnědnutí vím a taky to bylo to první, co z Flexaretu letělo ven, ale někde jsem zahlédl, že se daj sehnat ještě nějaký, co nezhnědly, tak kdyby náhodou :(


Chápu to tak že ta '' frenelka '' je pod matnicí? Já tam nic takového nemám - mám matnice - zrcadlo - objektiv
  • 0

#19 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 5 únor 2012 - 20:04:43

fresnelka... Já jí ve IVa taky nemám a bylo to dost dobrý....Dokud jsem se nepodíval do Mamči 330. :rolleyes: Hledejte - onačejší matnice- pomocí google.
  • 0

#20 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 únor 2012 - 20:19:18


No tu matnici si musim rozmyslet, jestli ji pošlu dál, ale přesně nevím co je fresnelova čočka, ale určitě o tam bude.
A odkaď ty jseš?


z Hradce Králové :rolleyes: jinak čočka byla vysvětlena, o hnědnutí vím a taky to bylo to první, co z Flexaretu letělo ven, ale někde jsem zahlédl, že se daj sehnat ještě nějaký, co nezhnědly, tak kdyby náhodou :(


Onehdá sem koupil matnici na Flexaretku od Blekendvaita (pro neznalé - bývalý člen TK). Tento ju zakúpil nekde na íbeju na necelých 10 babek vč. pošty.
Byla včetně zaostřovacího klínu a s vestavěnou fresnelkou. Výborná věc, kterou sem nainplantoval na flexaretku VI, kterou sem daroval kamarádovi. Za pár korun a výsledek byl skvělý. Na íbeju neumím hledat, ale určitě tam ještě nekde bude. Hledačí íbejoví do teho a sem s tým.
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 únor 2012 - 20:21:52


Lomíku, je na matnici, ne pod matnicí. Jaký typ flexaretky máš?

  • 0

#22 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 7 únor 2012 - 19:34:23

Lomíku, je na matnici, ne pod matnicí. Jaký typ flexaretky máš?


Flexaret VII se závěrkou Metax a žádná fresnelka tam neni a to se v tom nikdo předemnou nehrabal - bylo to koupeno, pár svitků nafoceno a pak 30 let leželo ve sklepě..
  • 0

#23 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 7 únor 2012 - 19:41:06


Lomíku, je na matnici, ne pod matnicí. Jaký typ flexaretky máš?


Flexaret VII se závěrkou Metax a žádná fresnelka tam neni a to se v tom nikdo předemnou nehrabal - bylo to koupeno, pár svitků nafoceno a pak 30 let leželo ve sklepě..


no a neni to teda nahodou spis Flexaret VI?
  • 0

#24 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 7 únor 2012 - 20:05:08



Lomíku, je na matnici, ne pod matnicí. Jaký typ flexaretky máš?


Flexaret VII se závěrkou Metax a žádná fresnelka tam neni a to se v tom nikdo předemnou nehrabal - bylo to koupeno, pár svitků nafoceno a pak 30 let leželo ve sklepě..


no a neni to teda nahodou spis Flexaret VI?


Na 99% je to VII, protože je to napsáno i na obalu a má páčku na přepínání převodů 35-60 a páku na zajištění zaostření, což myslim VI nemá..
  • 0

#25 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2012 - 20:16:10

Ak je to skutočne originál, potom to je rarita a budú sa musieť prepísať mnohé knihy a prehľady o flexaretách. Všade sa totiž tvrdí, že VII bola vybavená NDR Prestorom, a neskôr po skončení jeho dodávok Prontorom z NSR (táto verzia je označovaná ako VIIa). Ak má skutočne Metax, tak asi bola montovaná niekedy v súbehu medzi VI a VII a omylom sa tam ten Metax dostal.
  • 0

#26 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 7 únor 2012 - 20:38:57

Ak je to skutočne originál, potom to je rarita a budú sa musieť prepísať mnohé knihy a prehľady o flexaretách. Všade sa totiž tvrdí, že VII bola vybavená NDR Prestorom, a neskôr po skončení jeho dodávok Prontorom z NSR (táto verzia je označovaná ako VIIa). Ak má skutočne Metax, tak asi bola montovaná niekedy v súbehu medzi VI a VII a omylom sa tam ten Metax dostal.


taky si rikam ;-) hned bych poslal foto L. Cevelovi http://cevela.eu/sta.../flexaret7.html
  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 únor 2012 - 22:57:45

Onehdá sem koupil matnici na Flexaretku od Blekendvaita (pro neznalé - bývalý člen TK). Tento ju zakúpil nekde na íbeju na necelých 10 babek vč. pošty.
Byla včetně zaostřovacího klínu a s vestavěnou fresnelkou. Výborná věc, kterou sem nainplantoval na flexaretku VI, kterou sem daroval kamarádovi. Za pár korun a výsledek byl skvělý. Na íbeju neumím hledat, ale určitě tam ještě nekde bude. Hledačí íbejoví do teho a sem s tým.

Mám na ARAXu tuhle - aukce č. 130458479018 nebo prodejce h_o_h_o_lVložený obrázek
  • 0

#28 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 únor 2012 - 23:03:49

Ak je to skutočne originál, potom to je rarita a budú sa musieť prepísať mnohé knihy a prehľady o flexaretách. Všade sa totiž tvrdí, že VII bola vybavená NDR Prestorom, a neskôr po skončení jeho dodávok Prontorom z NSR (táto verzia je označovaná ako VIIa). Ak má skutočne Metax, tak asi bola montovaná niekedy v súbehu medzi VI a VII a omylom sa tam ten Metax dostal.

Takových přechodových modelů bylo mnoho a v knihách se o tom píše.
Taky tam mohli závěrku vyměnit třeba při záruční opravě.
Kolik má lamel clony?
  • 0

#29 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 únor 2012 - 08:08:26

Fotečka by nezaškodila, to mne začíná zajímat - sedmička a Metax ? To je pro mne výzva, tu musím zkusit vyrobit, až doposud se na Aukru prodávaly občas akorát sedmičky s "původním" černým polepem (přehozeným třeba z pětky, což jde), ale tohle bude bomba, máte se, kolegové, na co těšit ! (jen straším, že)
A já si taky pŕihřeju svoji polívčičku - je k mání např. ve FotoŠkoda. Je tam oproti prvnímu vydání přidáno navíc 8 stran textu, dalii jsme si celkem záležet...
  • 0

#30 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 únor 2012 - 08:13:09

ještě obálka

Přiložený soubor (y)


  • 0

#31 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 únor 2012 - 11:52:18

Lomíku, na 99% budeš mít VI. Vše co jsi napsal má i VI. A mimochodem, když jsem kupoval standarta, tak měl taky na obalu VII.
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 únor 2012 - 11:59:05

Pane Vaite jsem rád, že tu jste!

Mám takovou jednu zajímavost. Vlastním Flexaret - standard. Dle Vaší publikace byl vyráběn od r. 1965 čemuž odpovídá i počáteční výrobní číslo zajíčínající 65-XXXXXX.
Moje standartka mý výrobní číslo (tuším nemám ji před sebou) 64-00010.
Rozluštil sem to tedy jako 10 kus v roce 1964.
Má černý polep, závěrku Metax, hledáčkový objektiv anastigmat f 3.

To číslo se mi zdá divné vzhledem k tomu, že se měly varábět až o rok později. Původní majitel, že ji koupil novou a žádné úpravy nedělal. To, že do flexaretky nebylo hrabáno s velkou pravděpodobností potvrdil i opravář pan Blažek, který ji čistil.
mi říkal, že
  • 0

#33 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 únor 2012 - 12:00:27


Onehdá sem koupil matnici na Flexaretku od Blekendvaita (pro neznalé - bývalý člen TK). Tento ju zakúpil nekde na íbeju na necelých 10 babek vč. pošty.
Byla včetně zaostřovacího klínu a s vestavěnou fresnelkou. Výborná věc, kterou sem nainplantoval na flexaretku VI, kterou sem daroval kamarádovi. Za pár korun a výsledek byl skvělý. Na íbeju neumím hledat, ale určitě tam ještě nekde bude. Hledačí íbejoví do teho a sem s tým.

Mám na ARAXu tuhle - aukce č. 130458479018 nebo prodejce h_o_h_o_lVložený obrázek


Dubraro su jeliman a nemožu to na ty íbejovi najít, nebyl by odkaz?
  • 0

#34 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 únor 2012 - 12:49:35

http://www.ebay.com/...s&_fvi=1&_rdc=1
  • 1

#35 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 8 únor 2012 - 14:19:45

presne túto som kúpil včera. je kúsok menšia, tá originál má mať na dĺžku 58mm, ale to nevadí, dá sa tam umiestniť, vďaka vybratým rohom. už len aby prišla v poriadku.
  • 0

#36 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 únor 2012 - 17:14:14

Fotečka by nezaškodila, to mne začíná zajímat - sedmička a Metax ? To je pro mne výzva, tu musím zkusit vyrobit, až doposud se na Aukru prodávaly občas akorát sedmičky s "původním" černým polepem (přehozeným třeba z pětky, což jde), ale tohle bude bomba, máte se, kolegové, na co těšit ! (jen straším, že)
A já si taky pŕihřeju svoji polívčičku - je k mání např. ve FotoŠkoda. Je tam oproti prvnímu vydání přidáno navíc 8 stran textu, dalii jsme si celkem záležet...


P. Vait, poprosím o jeden výtlačok, cestou ako vždy, ďakujem
  • 0

#37 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2012 - 19:58:18

Fotečka by nezaškodila, to mne začíná zajímat - sedmička a Metax ? To je pro mne výzva, tu musím zkusit vyrobit, až doposud se na Aukru prodávaly občas akorát sedmičky s "původním" černým polepem (přehozeným třeba z pětky, což jde), ale tohle bude bomba, máte se, kolegové, na co těšit ! (jen straším, že)
A já si taky pŕihřeju svoji polívčičku - je k mání např. ve FotoŠkoda. Je tam oproti prvnímu vydání přidáno navíc 8 stran textu, dalii jsme si celkem záležet...

Mám teď na stole rozebranou pětku s Metaxem a sedmičku s Prestorem, tak jsem to zkusil. Rozměrově by to sedělo. Že Metax nemá to ozubené kolo, kterým se spřáhne clona a čas, by mě osobně ani v nejmenším nevadilo. Je tady ale problém s mechanikou. Když si dáš Flexu objektivem k sobě, tak Prestor se natahuje shora dolů, Metax opačně. Spoušť je u Metaxu pod natahováním, u Prestoru nahoře.
  • 0

#38 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2012 - 10:26:51

Flexaret VI má přední člen snímacího objektivu přišroubovaný takovým kroužkem se dvěma dirkama - nemáte někdo tip, jak a čím to povolit? Je to fest zakouslé.
  • 0

#39 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 únor 2012 - 12:50:28

Pinzetou. Ale opatrně ať si ho nepoškrábeš. Skorem bych ho nejdřív přelepil třeba papírovou slintačkou.
  • 0

#40 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2012 - 13:05:21

To se bojím, že pinzeta se zohne, jak zaberu. Taky bych nerad tu matici ohlodal, ať to trochu vypadá :)
  • 0

#41 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2012 - 13:18:37

To se bojím, že pinzeta se zohne, jak zaberu. Taky bych nerad tu matici ohlodal, ať to trochu vypadá :)

a tebe ide o čo? o matnicu, či o snimaci objektiv?
  • 0

#42 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 únor 2012 - 13:22:16

TAk to uvidíš jestli ano. Taky jsem na to měl takový ohlý silnější drát s konci vybroušenými do špičky. Ono to vždycky drží zdánlivě hodně, dokud člověk nepoužije správné udělátko. Prostě nikdy to nedělej na krev.
  • 0

#43 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 9 únor 2012 - 13:23:23


To se bojím, že pinzeta se zohne, jak zaberu. Taky bych nerad tu matici ohlodal, ať to trochu vypadá :D

a tebe ide o čo? o matnicu, či o snimaci objektiv?


o matici na snimacim objektivu? :)
  • 0

#44 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 únor 2012 - 13:23:33

Taky jsem musel koukat dvakrát. Matice neni matnice. :)
  • 0

#45 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 únor 2012 - 13:42:48

Flexaret VI má přední člen snímacího objektivu přišroubovaný takovým kroužkem se dvěma dirkama - nemáte někdo tip, jak a čím to povolit? Je to fest zakouslé.

Nástroj na to se jmenuje "spanner wrench", nevím jak česky. Zkus to šuplerou - tou stranou, kterou se měří otvor.
  • 0

#46 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2012 - 13:51:05

a ja som si myslel, že mám zlý objektív a to nie objektív ale oko je na prd.....keďže sa predtým hovorilo o matniciach, automaticky som maticu považoval za matnicu...:)
  • 0

#47 jirin

jirin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2012 - 13:58:09

Díky :) spanner wrench právě nemám, tak přemýšlím čím z domácích zásob to nahradit. šupleru ne, tu bych nerad používal k takhle násilné akci a navíc zase bych jí okousal tu matici.. no zkusím doma něco vymyslet. Meopťáci na tohle museli mít nějaký přípravek.. Jinak na matnici též dojde, ale to už bude ta lehčí část.
  • 0

#48 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 9 únor 2012 - 13:59:21

Dubaro má pravdu, není to vůbec násilná akce. Jde to krásně. Zkus a uvidíš.
  • 0

#49 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 únor 2012 - 14:44:26

a ja som si myslel, že mám zlý objektív a to nie objektív ale oko je na prd.....keďže sa predtým hovorilo o matniciach, automaticky som maticu považoval za matnicu... :smile:


v pohodě.... já bych taky na matici slovenskej těžko hledal závity
  • 0

#50 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 únor 2012 - 16:25:36


Fotečka by nezaškodila, to mne začíná zajímat - sedmička a Metax ? To je pro mne výzva, tu musím zkusit vyrobit, až doposud se na Aukru prodávaly občas akorát sedmičky s "původním" černým polepem (přehozeným třeba z pětky, což jde), ale tohle bude bomba, máte se, kolegové, na co těšit ! (jen straším, že)
A já si taky pŕihřeju svoji polívčičku - je k mání např. ve FotoŠkoda. Je tam oproti prvnímu vydání přidáno navíc 8 stran textu, dalii jsme si celkem záležet...

Mám teď na stole rozebranou pětku s Metaxem a sedmičku s Prestorem, tak jsem to zkusil. Rozměrově by to sedělo. Že Metax nemá to ozubené kolo, kterým se spřáhne clona a čas, by mě osobně ani v nejmenším nevadilo. Je tady ale problém s mechanikou. Když si dáš Flexu objektivem k sobě, tak Prestor se natahuje shora dolů, Metax opačně. Spoušť je u Metaxu pod natahováním, u Prestoru nahoře.


Dubraro, a čo ak to je VIIa., teda s Prontorom, to by mohlo pasovať, veď predsa Metax vyvýjali v dobe, keď sa do Flexariet montovali prevážne, alebo 100% Prontory, a teda určite toho veľa odpozorovali.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních