Přejít na obsah


Fotka

Foma ????


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 2 únor 2012 - 19:54:18

Od starých borců jsem se dozvěděl, že prý Foma dělala nějaký film, co se mohl exponovat jak kdo chtěl a vždy vyšel. Jen se musel poslat na vyvolání do Fomy. Co o tom víte??? Co to bylo zač???
  • -1

#2 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 únor 2012 - 19:58:24

Tož to slyším prvně. Nevěřím v tyto vlastnosti, to by byl světový trhák....
  • 0

#3 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 2 únor 2012 - 20:24:30

Jojo. Prý to dělala. Citlivost od nevidím do nevidím. Prostě expozice +- autobus i s vlekem.
  • 0

#4 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 únor 2012 - 21:03:15

Áno, existoval, mal citlivosť od 100 do 1000 ASA (ak sa dobre pamätám,), len samozrejme, musel sa celý exponovať na jednú citlivosť a podľa toho aj vyvolávať. Len filmy sa veľmi neuplatnili, nakoľko málokto tomu venoval dostatočnú pozornosť (teda hlavne vyvolaniu) a často boli výsledky k zaplakaniu, a preto ľudia stratili o neho záujem, a aj keď bol film dobre exponovaný, výsledky boli podstatne horšie ako trebárs na stovke, alebo štyristovke.
  • 0

#5 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 2 únor 2012 - 21:17:18

Taky sem o tom zázraku něco slyšel. Přiložením krycího pásu z exponovaného svitku na čelo, se prý tišily horečky. Koupel ve vyprané antihalačce též měla léčivé účinky. :)
  • 0

#6 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 2 únor 2012 - 21:28:20

Ano, taky jsem o něm slyšel: omotáním kolem šourku samce před opolodněním se zajistila 100% plodnost a pohyblivost spermií a jistota, že z toho vyroste fotograf.
Pokud samec při ejakulaci třímal v ústech IR filtr, došlo k senzibilizaci očního aparátu budoucího potomka až za hranice infračerveného spektra.
  • 0

#7 Ra_do

Ra_do

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationOpava
Reputace: 4

Publikováno 2 únor 2012 - 21:34:15

A k čemu by to bylo v dnešní době? :)
  • 0

#8 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 2 únor 2012 - 21:39:36

Ale skoro takový film dělá - Foma 200. Dá se exponovat na jednom filmu jako 50-800 a normálně vyvolat v nějaké vyrovnávající vývojce aniž by se něco výrazně ztratilo. Jen kdyby nebylo těch nešťatných kazů z výroby...
  • 1

#9 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 2 únor 2012 - 22:46:40

Od starých borců jsem se dozvěděl, že prý Foma dělala nějaký film, co se mohl exponovat jak kdo chtěl a vždy vyšel. Jen se musel poslat na vyvolání do Fomy. Co o tom víte??? Co to bylo zač???


To byl foma variant, něco jako XP 2 nebo Tmax 400 cn, ale nevyráběl se dlouho.
  • 0

#10 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 2 únor 2012 - 23:12:31

Áno, bol to Foma Variant, citlivosť 21 - 36 DIN, vyvolával sa štandardne v C-41.
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 únor 2012 - 03:22:23

To mě docela zajímá v kterých letech se to vyrábělo?
  • 0

#12 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 únor 2012 - 07:56:08

Přesně si to nepamatuji, mám dojem, že někdy v osmdesátých letech. Mám takový nejasný pocit, že jsem tenkrát jeden koupil a nikdy nepoužil. Kouknu doma, možná ho ještě mám.
  • 0

#13 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 únor 2012 - 08:23:32

Mna by zaujimalo ci ma niekto skusenosti s Foma AIR 200,pouzival sa na letecke snimkovanie,na datasheete to vyzera velmi dobre,vyborne rozlisenie,dobra citlivost,velka pruznost a ma rozsirene spektrum do cerveneho spektra,len ten kontrast je dost vysoky,ale ten by sa pocitam dal korigovat nekou inou vyvojkou.Predpokladam ze je tam dost hruba vrstva emulzie.
  • 0

#14 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 3 únor 2012 - 10:42:23

Áno, bol to Foma Variant, citlivosť 21 - 36 DIN, vyvolával sa štandardne v C-41.



Nafotil jsem jch několik, poslední někdy v r. 1990. To už byli minilaby a byl docela problém obsluhu naučit číst, Fomapan variant a to čarovný c 41, takže to pak šlo. Pak přišli ilfordy xp1 xp2 a bylo. :)
  • 0

#15 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 únor 2012 - 21:24:13

Od starých borců jsem se dozvěděl, že prý Foma dělala nějaký film, co se mohl exponovat jak kdo chtěl a vždy vyšel. Jen se musel poslat na vyvolání do Fomy. Co o tom víte??? Co to bylo zač???


Byla to foma variant, vyvíjenej na objednávku STB, principiálně stejný jako XP1 XP2, volání C41, při zvětšování trochu nepohodlný, ale šlo to (btw: tou dobou dělala foma papíry na zvětšování z barevných C41 maskovaných negativů). Ilford P3 a P4 jsou lepší.
  • 0

#16 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 únor 2012 - 21:25:43

To mě docela zajímá v kterých letech se to vyrábělo?


na trhu 88 - devadesátněco do vyprodání skladů
  • 0

#17 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 3 únor 2012 - 21:38:07

Mna by zaujimalo ci ma niekto skusenosti s Foma AIR 200,pouzival sa na letecke snimkovanie,na datasheete to vyzera velmi dobre,vyborne rozlisenie,dobra citlivost,velka pruznost a ma rozsirene spektrum do cerveneho spektra,len ten kontrast je dost vysoky,ale ten by sa pocitam dal korigovat nekou inou vyvojkou.Predpokladam ze je tam dost hruba vrstva emulzie.

Ten kontrast tam je vysoký záměrně, kvůli zřetelnému oddělení jednotlivých odstínů šedi až do infračervené oblasti. Po naskenování se takto dali jednotlivám odstínům přiřadit barvy . Tak se dělali letecké fotomapy v nepravách barvách.
  • 0

#18 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 únor 2012 - 21:41:42


Mna by zaujimalo ci ma niekto skusenosti s Foma AIR 200,pouzival sa na letecke snimkovanie,na datasheete to vyzera velmi dobre,vyborne rozlisenie,dobra citlivost,velka pruznost a ma rozsirene spektrum do cerveneho spektra,len ten kontrast je dost vysoky,ale ten by sa pocitam dal korigovat nekou inou vyvojkou.Predpokladam ze je tam dost hruba vrstva emulzie.

Ten kontrast tam je vysoký záměrně, kvůli zřetelnému oddělení jednotlivých odstínů šedi až do infračervené oblasti. Po naskenování se takto dali jednotlivám odstínům přiřadit barvy . Tak se dělali letecké fotomapy v nepravách barvách.


A navís focení v infra si nevšímá mraků, pro mapový podklady paráda.
  • 0

#19 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 3 únor 2012 - 22:05:19



Mna by zaujimalo ci ma niekto skusenosti s Foma AIR 200,pouzival sa na letecke snimkovanie,na datasheete to vyzera velmi dobre,vyborne rozlisenie,dobra citlivost,velka pruznost a ma rozsirene spektrum do cerveneho spektra,len ten kontrast je dost vysoky,ale ten by sa pocitam dal korigovat nekou inou vyvojkou.Predpokladam ze je tam dost hruba vrstva emulzie.

Ten kontrast tam je vysoký záměrně, kvůli zřetelnému oddělení jednotlivých odstínů šedi až do infračervené oblasti. Po naskenování se takto dali jednotlivám odstínům přiřadit barvy . Tak se dělali letecké fotomapy v nepravách barvách.


A navís focení v infra si nevšímá mraků, pro mapový podklady paráda.

NO jak kdy, dělal jsem v tom kdysi. Fotilo se na ir a nebo na ortochromatický materiály a pak skládalo. Ten program ve kterám se to dělá stál čtvrt mega a stejně to byla makačka. Ale nevím jak by se to chovalo v běžným focení. Ty filmy maj opravdu hafo stříbra a taky speciální podložku aby se spracováním neměnil rozměr kvůli přesnosti. Pak záleželo na kvalitě skenu, nejlepšé fotomapy maj třeba 5 cm na pixel. Dneska je to už jiný . Pouźívaj se speciální fuj (digi) kamery, s filtrama o kterejch se nám nesnilo a který si uměj sami určit souřadnice a tím všecky parametry mapových listů...atd atd...každopádně hezká zkušenost....
  • 0

#20 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2012 - 18:59:05

Tak jsem doma opravdu jeden zapomenutý Fomapan Variant našel. V letáčku má napsáno, že citlivost má 33 DIN (1600 ASA), ale díky velké expoziční pružnosti je možno ho exponovat na 21-36DIN (100-3200ASA), při žárovkovém světle až do 39DIN (6400ASA). Příležitostně s ním nějaké experimenty provedu.
  • 0

#21 babral

babral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 únor 2012 - 20:40:16

V době, kdy byl Variant na trhu, jsem s ním fotil relativně často, používal jsem ho do Horizontu. Sám jsem se do C41 nikdy nepouštěl, takže jsem si negativ nechal volat a občas to byl skutečně těžký boj s obsluhou labu, aby mi to vzali. Většinou pomohl slib, že skutečně a v žádném případě po nich nebudu chtít zvětšeniny. On měl ten vyvolaný negativ takový zvláštní črvenohnědý nádech a v labech to prý nešlo nazvětšovat. Pod zvětšovákem to ale bylo bez výraznějších problémů.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních