Přejít na obsah


Fotka

Přetržení Kinofilmu (Mráz Nebo Etareta)?

kinofilm ilford etareta mráz

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 10 únor 2012 - 16:33:35

Mám trochu pro mne komplikovanější problém.

Byl jsem na dovolené ve Francii a i když je tam asi tak o šest stupňů víc než tu, tak pořád tam byly teploty těsně pod nulou. Fotil jsem na kinofilm ilford pan 400 svou etaretou. Pro ty, co tento foťák neznají, jeho tělo je celokovové a to z hliníku. Při zpětném převíjení se mi film přetrhl. Stalo se to asi dvakrát z pěti filmů. Vždy jsem převíjel behem dne, často venku.

Má teplota vliv na pružnost filmu? Ptám se, zda nemáte někdo zkušenosti s tím, že by film kolem nuly (ať už citlivá vrstva či celuloid) křehnul a tím se trhal?

A také mne napadlo, že to může být třeba tukem, který zamrzal při těchto teplotách a mechanika mé etarety šla hůře a způsobilo to přetržení?

Pokud někdo máte podobné zkušenosti nebo vás napad, čím by to mohlo být, byl bych rád, kdybyste se o to se mnou podělili.

A pokud si myslíte, že je to spíše tím tukem, tak bych se rád zeptal, jak se dají mechanické části očistit od starého tuku. Našel jsem tu zmínku o tom, že je dobré znovu mazat střednětuhým nestékavým tukem, ale nikde jsem si nevšiml zmínky o tom, jak čistit. Mechanicky? Benzínem? Lihem? Jarem?

Dovolím si ještě menší dotaz mimo rak mého problému.
Koupil jsem si ilford rapid fixer, ale není mi trochu jasné ředění. Vím, že na filmy ilford pan 400 mám ředit 1+4, ale není mi jasné, zda mohu naředit třeba jen 100 ml z půl litrového balení a zbytek můžu uskladnit? A druhý, pro mne zásadnější dotaz, pokud naředím těch 100 ml, kolikrát ten naředěný roztok můžu využít? Na deset filmů? Nebo musím pokaždé namíchat nový? Zmátlo mě totiž to dvojí ustalování, které popisují na product sheet (první ustalovat ve starém a druhou půlku doby v čerstvém).

Děkuji za jakékoliv vyjádření k mým problémům.
A věřte, že jsem nejdříve hledal, než jsem se ptal. :-)
  • 0

#2 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 10 únor 2012 - 18:05:37

No, mistr Rakoncaj (ten horolezec - Sir Joseph) fotil vždycky na film. A to v himalájský vejškový klendře, žádnej pařák kolem nuly. Pokud vím, tak mu párkrát odešel aparát, ale filmy to pravidelně rozdejchávaly. Zkontroloval bych mechanismus posunu filmu - esli se opravdu odpojí když chceš převíjet zpět do kazety. Pokud jsi nepozoroval zvýšenou námahu při natahování, tak bych tuhnutí mazadla zamítnul. Byl to originál film, nebo metráž? Co sametka kazetky? Mě se potrhal film (celá jedna perforace orvaná) o špatnou kazetku už při plnění...
Fyzikálně vzato teplota na křehkost vliv mít musí, ale tady (kolem nuly) bych jí vyřadil.

S tím ustalovačem nemám tucha :sad:

Pokud plácám nesmysle, tak mě, prosím, někdo opravte.
  • 0

#3 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 10 únor 2012 - 18:20:14

přikláněl bych se spíš k mechanismu toho převíjení, nevím jak se tam uvolňuje ta cívka, na kterou se navíjí film při natahování, ale mohlo by to být tím, že se to neodbloklo úplně, v leice jsem první film taky takhle urval.
četl jsem nějakej článek, kde se psalo o focení v extrémních mrazech a tam tvrdili, že mechanický foťáky fotí prakticky za jakýchkoliv podmínek, ale v teplotách kolem -50 stupňů už se začne lámat film.
ale taky určitě záleží na podložce filmu, mám filmy s PET podložkou a ty můžu kroutit jak vzteklej a prostě je nepřetrhnu...
  • 1

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 11 únor 2012 - 09:31:29

Ano, v mrazu je film křehčí, stačí vyzkoušet na cancouru co kouká z kazetky, pokud ho přehneš jako papír a praskne tak je zima. Je to jako v tom fóru s psama, co se ve velkým mrazu lámou v zatáčce.
  • 0

#5 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 103 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 11 únor 2012 - 13:57:22

Ono stačí si líznout na kovové tělo. Když se jazyk přilepí a nejde odtrhnout, tak je zima. To by se mohl film přetrhnout. Když ani nepomůže trhnutí kamaráda, držící tělo oběma rukama, nohu opřenou o bradu, tak to by jsem taději ani nefotil.
  • 0

#6 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 11 únor 2012 - 14:16:20

Když ani nepomůže trhnutí kamaráda, držící tělo oběma rukama, nohu opřenou o bradu, tak to by jsem taději ani nefotil.

a nestačí polévat slivovicí? ono se to vsákne a povolí
  • 0

#7 Amateur

Amateur

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationVacenovice
Reputace: 9

Publikováno 14 únor 2012 - 16:41:05

Děkuji za rady, asi to opravdu bude tím mazivem. Ale musím potvrdit, že filmy se mi zdají být v mraze křehčí.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních