Přejít na obsah


Fotka

jaký používáte ustalovač?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
184 odpovědí na toto téma

#101 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 November 2011 - 09:18:00

Pytlíku mi líto nebude, ale zkaženého filmu jo. Tak co, pojede nebo ne? Já si myslím, že spíš jo...


rozeber sáček - když je to sypké, tak OK. když je to kámen, ale sněhobílý, je to OK (hmoždíř si snad najdeš, ale horká voda udělá své taky) pokud je jako moje slipy (občas), neriskuj. :lol:
takovejch ustalovačů ještě mám, jejej.... všechny jedou tak jak mají.
  • 0

#102 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 February 2012 - 14:12:32

Zkus na kousku filmu a zjistíš to.


No, to sem neudělal a docela mě to včera dostalo. Ale k věci. Chci taky po smršti argumentů z TK přejít na TF2, ale chtěl jsem dojet ještě rychloustalovač Tetenal. Měl najeto 8 filmů (výrobce udává 12 filmů) T-max a tak jsem ještě nasadil k ustálení 2 filmy TRI-X, raději přidal čas až na 8 minut. A k mému velkému překvapení filmy nejsou dobře ustálené - lehký modravě kovový povlak (závoj) na obou filmech (uvidím, co na tořekne zvětšovák). A tak se ptám, také máte zkušenost, že T_Maxy jsou "sviňa", že žerou ustalovač mnohem více než je v těchto končinách zvykem? A je problém stejný i u TF2 ?
Díky, zdařec Luigi :cool:
  • 0

#103 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 20 February 2012 - 14:42:25

Jo je to tak. Potřebují toho víc. Času i chemie. TF2 je vydatnější a zmákne toho víc. Kolik zmákne z litru nevím. Nejmíň míchám 2,5l a to mi vydrží zhruba na půl roku. Nikdy sem ho nedojel až ke skápnutí. Dělám i plany po jednom kousku a tak to neumím spočítat na ruličky.
  • 0

#104 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 20 February 2012 - 15:28:58

Vážený kolego, firma Kodak doporučuje pro optimální ustálení fotomateriálu T-Max k tomu určený ustalovač Kodak T-Max, jež
obsahuje složku, spolehlivě odstraňující antihalační vrstvu filmu, aby bylo dosaženo ideálních výsledků. Argument výrobce má
své technické opodstatnění i zástupce Fy.Kodak před lety, kdy byly filmy T-Max novinkou volbu tohoto způsobu zpracování na
osobní dotaz ( vzhledem k vysoké ceně tohoto koncentrátu ) nezbytnost potvrdil a nečinil tak z nějakého komerčního důvodu!!!
Technologie polevu jednotlivých vrstev nezaručovala narušení prostupnosti ochranné vrstvy pro ustalovač běžným způsobem
použití. T-Max byl předurčen jako ateliérový film pro nízkou hladinu kontrastu osvětlení a antihalační vrstva byla atypická proti
běžným filmům, použitelným pro vysoký kontrast osvětlení nad poměr 1:128, který byl pro T-Max max.doporučenou hodnotou pro dosažení pleťových odstínů. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 2

#105 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 February 2012 - 15:39:17

T-Max .......... a antihalační vrstva byla atypická proti
běžným filmům, S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


Když nad tím přemýšlím, tak mi to vysvětluje, proč jsem vlastně NIKDY neodstranil z T-MAXu úplně tu růžovou anitihalalční vrstvu ani při čerstvém ustalovači. Z prací vody pořád odtékala růžovoučká a i když se zdálo vše ok, tak po namočení do slabého smáčedla na konci praní, najednou byla voda se smáčedelem docela dost růžová, což mne udivilo. Asi to ten saponát nějak rozleptal více jak ustalovač či prací voda.
Eriku díky, opět jsi prokázal své hluboko temnokomornické zkušenosti, jak už dlouho sleudji ze Tvých příspěvků. Zdařec, Lugi :cool:
  • 0

#106 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 February 2012 - 16:02:06


Zkus na kousku filmu a zjistíš to.


A k mému velkému překvapení filmy nejsou dobře ustálené - lehký modravě kovový povlak (závoj) na obou filmech (uvidím, co na to řekne zvětšovák). Luigi :cool:


Tímto zároveň sděluji našemu náčelníkovi Jihočeské sekce TK TomášoviKontaktovi, že to byly filmy z naší společené výpravy, "nočního fotografování", takže jsem je zmrvil a zase ode mne fotku asi jen tak neuvidí. Pokusím se to dohnat při slavnostním otevření jeho nové temnokomory - hele, platí pořád 25.2. a kdy máme přijet?
Zdařec Luigi :grin:
  • 0

#107 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 21 February 2012 - 16:05:59

Vážený kolego, firma Kodak doporučuje pro optimální ustálení fotomateriálu T-Max k tomu určený ustalovač Kodak T-Max, jež
obsahuje složku, spolehlivě odstraňující antihalační vrstvu filmu, aby bylo dosaženo ideálních výsledků. Argument výrobce má
své technické opodstatnění i zástupce Fy.Kodak před lety, kdy byly filmy T-Max novinkou volbu tohoto způsobu zpracování na
osobní dotaz ( vzhledem k vysoké ceně tohoto koncentrátu ) nezbytnost potvrdil a nečinil tak z nějakého komerčního důvodu!!!
Technologie polevu jednotlivých vrstev nezaručovala narušení prostupnosti ochranné vrstvy pro ustalovač běžným způsobem
použití. T-Max byl předurčen jako ateliérový film pro nízkou hladinu kontrastu osvětlení a antihalační vrstva byla atypická proti
běžným filmům, použitelným pro vysoký kontrast osvětlení nad poměr 1:128, který byl pro T-Max max.doporučenou hodnotou pro dosažení pleťových odstínů. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Ano to že sa ustalovač pri T-max vyčerpá skôr som zistil v uplných začiatkoch,preto deklarovaných 17ks filmov voFomafixe pri riedený 1:5 je veľa,už pri 12-tom filme mi ostával lahký mliečny povlak,preto som sa poistil a vyvolávam len10 filmov v jednom litri pri riedený 1:4 a čas 10min,potom ustalovač použijem na papiere.Ten ružový povlak sa dá pomerne dobre vyprať v 30°C vode,horšie ak tam ostane mliečny povlak,potom najlepšie použiť čerstvý ustalovač.
Ale to že film T-max je určený pre nízky kontrst sa mi nezdá,podla diagramov v datashete by mali mať expozičnú pružnosť minimálne 1:1000 ato jak 100,400 iso a P3200,čo sa o Delte 400, 3200 a Neopane 400 povedať nedá,otázne je či papiere neklamú.
  • 0

#108 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 February 2012 - 20:40:02

Nějak se mi vybavuje, že stejný problém - obtížně vypratelná antihalační vrstva - byl i u filmů ORWO (jenom už nevím, zda u NP15,20,22,27). Firma ORWO vyráběla ale smáčedlo (přesný název si nepamatuji, ale nějak s mi motá F905?), které při závěrečném praní bezpečně barvivo odstranilo. Pokud se nepletu, Calbe je stále vyrábí (složení stejné?). Když jsem se díval do bezpečnostního listu, zaujalo mě: pH 4-6, roztok obsahuje mně naprosto neznámé složky
Alkylphenolethoxylate
Xn, Xi, N; R 22-41-51/53
2.0-5.0%
55965-84-9 a mixture of: 5-chloro-2-methyl-2 H -isothiazol-3-one [EC No 247-500-7] and 2-
methyl-2 H -isothiazol-3-one [EC No 220-239-6] (3:1)
T, C, N; R 23/24/25-34-43-50/53
< 0.5%
Jenom spekuluji, ale bývávalo zvykem (nebo je doposud?), že velcí výrobci produkovali často podobné výrobky. Nemohlo by být v Kodakově ustalovači něco podobného?
Je zde někdo, kdo by výše uvedené chemikále nějak polidštil...?
  • 0

#109 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 22 February 2012 - 07:36:08

Firma ORWO vyráběla ale smáčedlo (přesný název si nepamatuji, ale nějak s mi motá F905?), které při závěrečném praní bezpečně barvivo odstranilo.


Tak to bude ono! Totiž moje smáčedlo mám ještě z dřevních dob ORWO (láhev asi 5 litrů), je čiré, smáčí dobře a tak jej stále používám. Právě mne překvapilo, že při závěrečném 2 minutovém opláchnutí ve vodě s tímhle smáčedlem se okamžitě voda obarvila poměrně dost do růžova a to jsem pral film poctivě asi 12 minut. No vida, jak se díky chytrejm kolegům zjevuje mozaika problému. Zdánlivá kravina, jen znát ty detaily. Díky Luigi :)
  • 0

#110 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 22 February 2012 - 08:15:01

Nějak se mi vybavuje, že stejný problém - obtížně vypratelná antihalační vrstva - byl i u filmů ORWO (jenom už nevím, zda u NP15,20,22,27). Firma ORWO vyráběla ale smáčedlo (přesný název si nepamatuji, ale nějak s mi motá F905?), které při závěrečném praní bezpečně barvivo odstranilo. Pokud se nepletu, Calbe je stále vyrábí (složení stejné?). Když jsem se díval do bezpečnostního listu, zaujalo mě: pH 4-6, roztok obsahuje mně naprosto neznámé složky
Alkylphenolethoxylate
Xn, Xi, N; R 22-41-51/53
2.0-5.0%
55965-84-9 a mixture of: 5-chloro-2-methyl-2 H -isothiazol-3-one [EC No 247-500-7] and 2-
methyl-2 H -isothiazol-3-one [EC No 220-239-6] (3:1)
T, C, N; R 23/24/25-34-43-50/53
< 0.5%
Jenom spekuluji, ale bývávalo zvykem (nebo je doposud?), že velcí výrobci produkovali často podobné výrobky. Nemohlo by být v Kodakově ustalovači něco podobného?
Je zde někdo, kdo by výše uvedené chemikále nějak polidštil...?


Máš dobrou paměť. ORWO NP20 zejména, a smáčedlo ORWO F905, velmi spolehlivé (a voňavé). Velmi jsem se divil, že o něj nebyl zájem, když v uplynulých týdnech byl výprodej skladu z likvidovaných labů nejmenované končící firmy na nejmenovaném aukčním portále.
jak by řekl Čochtan: Ještě ho mám schovaný.
  • 0

#111 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 February 2012 - 08:52:10

Tedy... to Orwo 905 používám taky... ani sem nevěděl jak je dobrý... teď abych ho scháněl :)
  • 0

#112 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 February 2012 - 11:01:20



Zkus na kousku filmu a zjistíš to.


A k mému velkému překvapení filmy nejsou dobře ustálené - lehký modravě kovový povlak (závoj) na obou filmech (uvidím, co na to řekne zvětšovák). Luigi :cool:


Tímto zároveň sděluji našemu náčelníkovi Jihočeské sekce TK TomášoviKontaktovi, že to byly filmy z naší společené výpravy, "nočního fotografování", takže jsem je zmrvil a zase ode mne fotku asi jen tak neuvidí. Pokusím se to dohnat při slavnostním otevření jeho nové temnokomory - hele, platí pořád 25.2. a kdy máme přijet?
Zdařec Luigi ;)


mno to si budeš tedy muset na stále platném srazu odčinit - zmršit náš fotovejlet ... :) :-P mno ale to nějak doženeme - jistě máš nějaký pěkný negatívek na multigrejdvorkšop :cool:
  • 0

#113 cvms

cvms

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 February 2012 - 11:35:22

Tak by mě zajímalo, jaké jsou rozdíly v ustalovačích. Zatím jsem používala pouze Fomafix, kvůli jeho jednoduchému použití a dostupnosti. Jaký používáte vy a proč? Liší se např. v trvanlivosti nebo kvalitě ustáleného obrazu?
  • 0

#114 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 29 February 2012 - 11:40:54

http://www.temnakomo...__1#entry398338

jedno z více témat o tomto
  • 0

#115 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 29 February 2012 - 12:48:55

Tak by mě zajímalo, jaké jsou rozdíly v ustalovačích. Zatím jsem používala pouze Fomafix, kvůli jeho jednoduchému použití a dostupnosti. Jaký používáte vy a proč? Liší se např. v trvanlivosti nebo kvalitě ustáleného obrazu?


ustalovač se liší v rychlosti ustálení, trvanlivosti a zápachu ale nic jako dobré nebo špatné ustálení není (tzn nejlevnější splní fci stejně jako dražší). jen na pyrovývojky je pro zachování typického žlutého závojo zabarvení nutné užít alkalický ustalovač, zde je veleben TF-2 (ten je veleben ostatně na všechno ustalování, krom jiného nesmrdí)
  • 0

#116 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 29 February 2012 - 13:35:47


Tak by mě zajímalo, jaké jsou rozdíly v ustalovačích. Zatím jsem používala pouze Fomafix, kvůli jeho jednoduchému použití a dostupnosti. Jaký používáte vy a proč? Liší se např. v trvanlivosti nebo kvalitě ustáleného obrazu?


ustalovač se liší v rychlosti ustálení, trvanlivosti a zápachu ale nic jako dobré nebo špatné ustálení není (tzn nejlevnější splní fci stejně jako dražší). jen na pyrovývojky je pro zachování typického žlutého závojo zabarvení nutné užít alkalický ustalovač, zde je veleben TF-2 (ten je veleben ostatně na všechno ustalování, krom jiného nesmrdí)

doplním: kyselé ustalovače s pyrosiřičitanem sodným či draselným mají kromě typického zápachu ještě jednu vlastnost: lépe vypírají, resp. odbarvují antihalačku, kyselé utvrzující ustalovače jsou navíc vhodné pro některé klasické měkčí emulze filmů /např. Efke/ , které neobsahují tolik utvrzovacích přísad z výroby jako většina moderních filmů.
  • 0

#117 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 March 2012 - 23:20:07

Chcel by som sa spýtať aké minimálne množstvo Ilford rapid fixeru stačí na vyvolanie jedného filmu 135/36?
Nikde som sa to nedočítal. Nariedený roztok má trvanlivosť jeden týždeň, preto by som ho po ustálení vylial, chcem mať vždy čerstvo zarobený ustalovač.
Pri riedení 1:4 má liter pracovného roztoku kapacitu 24 filmov 135/36, ciže pre jeden film mi stačí teoreticky 8.3ml koncentrátu.
Ak by som teda použil 10 ml koncentrátu, tak pri doporučenom riedení 1:4 by som dostal len 50 ml pracovného roztoku, pričom ho do tanku potrebujem 500 ml.
A použiť 100ml koncentrátu + 400 ml vody aby som dostal potrebné množstvo s trvanlivosťou jeden týždeň sa mi zdá trochu neekonomické.
Ako to teda robíte vy?
Ďakujem za odpovede :shock:
  • 0

#118 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 20 March 2012 - 23:45:38

Chcel by som sa spýtať aké minimálne množstvo Ilford rapid fixeru stačí na vyvolanie jedného filmu 135/36?
Nikde som sa to nedočítal. Nariedený roztok má trvanlivosť jeden týždeň, preto by som ho po ustálení vylial, chcem mať vždy čerstvo zarobený ustalovač.
Pri riedení 1:4 má liter pracovného roztoku kapacitu 24 filmov 135/36, ciže pre jeden film mi stačí teoreticky 8.3ml koncentrátu.
Ak by som teda použil 10 ml koncentrátu, tak pri doporučenom riedení 1:4 by som dostal len 50 ml pracovného roztoku, pričom ho do tanku potrebujem 500 ml.
A použiť 100ml koncentrátu + 400 ml vody aby som dostal potrebné množstvo s trvanlivosťou jeden týždeň sa mi zdá trochu neekonomické.
Ako to teda robíte vy?
Ďakujem za odpovede :shock:


Někteří kupujeme za pár korun thiosíran sodný, siřičitan sodný na namíchání neutrálního ustalovače, nebo k tomu buď pyrosiřičitan sodný/draselný k namíchání kyselého ustalovače, anebo borax a hydroxid sodný k namíchání zásaditého ustalovače, a neřešíme životnost naředěného a jetého rychloustalovače.
A když si náhodou koupíme konfekci, řídíme se návodem k použití od jejího výrobce.
p.s. ty potřebuješ na kinofilm 500ml lázně? v běžných vývojnicích stačívá 250-300ml, podle typu, bývá to obvykle na dně vývojnice vyznačeno....
  • 0

#119 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 March 2012 - 00:34:11


Chcel by som sa spýtať aké minimálne množstvo Ilford rapid fixeru stačí na vyvolanie jedného filmu 135/36?
Nikde som sa to nedočítal. Nariedený roztok má trvanlivosť jeden týždeň, preto by som ho po ustálení vylial, chcem mať vždy čerstvo zarobený ustalovač.
Pri riedení 1:4 má liter pracovného roztoku kapacitu 24 filmov 135/36, ciže pre jeden film mi stačí teoreticky 8.3ml koncentrátu.
Ak by som teda použil 10 ml koncentrátu, tak pri doporučenom riedení 1:4 by som dostal len 50 ml pracovného roztoku, pričom ho do tanku potrebujem 500 ml.
A použiť 100ml koncentrátu + 400 ml vody aby som dostal potrebné množstvo s trvanlivosťou jeden týždeň sa mi zdá trochu neekonomické.
Ako to teda robíte vy?
Ďakujem za odpovede :shock:


Někteří kupujeme za pár korun thiosíran sodný, siřičitan sodný na namíchání neutrálního ustalovače, nebo k tomu buď pyrosiřičitan sodný/draselný k namíchání kyselého ustalovače, anebo borax a hydroxid sodný k namíchání zásaditého ustalovače, a neřešíme životnost naředěného a jetého rychloustalovače.
A když si náhodou koupíme konfekci, řídíme se návodem k použití od jejího výrobce.
p.s. ty potřebuješ na kinofilm 500ml lázně? v běžných vývojnicích stačívá 250-300ml, podle typu, bývá to obvykle na dně vývojnice vyznačeno....


Jiřinol dakujem za odpoveď, nabudúce budem múdrejší a kúpim si práškový kyslý ustaľovač Foma, ten má dlhšiu trvanlivosť :-P
Mám Jobo 1520, takže potrebujem 485ml roztoku.
  • 0

#120 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 21 March 2012 - 07:03:31

Jiřinol dakujem za odpoveď, nabudúce budem múdrejší a kúpim si práškový kyslý ustaľovač Foma, ten má dlhšiu trvanlivosť :shock:
Mám Jobo 1520, takže potrebujem 485ml roztoku.

není zač děkovat, spíš jsem se bál, že moje odpověď se bude zdát jízlivá - možná tak na první pohled vypadá, ale není tak vůbec myšlena.
píšu ti interkou vzkaz.
  • 0

#121 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 March 2012 - 07:32:22

Nikde som sa to nedočítal. Nariedený roztok má trvanlivosť jeden týždeň, preto by som ho po ustálení vylial, chcem mať vždy čerstvo zarobený ustalovač.
:shock:


Unreplenished ILFORD RAPID FIXER working strength solutions should last for up to:-
6 months in full tightly capped bottles
2 months in a tank or dish/tray with a floating lid
1 month in a half full tightly capped bottle.
7 days in an open dish/tray.

preco by si ten fixer vylieval, ked ti vo flasi vydrzi minimalne pol roka?
  • 0

#122 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 21 March 2012 - 09:46:01

Mám Jobo 1520, takže potrebujem 485ml roztoku.

Opravdu 485ml? Se me zdalo moc a tak koukam na http://www.jobo.com/...with 1501 Reels a tam se pise na jeden kinofilm 240ml..
Ne, ze by to teda menilo neco natom, ze nejjednodusi je si namichat TF-2...
  • 0

#123 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 21 March 2012 - 10:21:58

Opravdu 485ml? Se me zdalo moc a tak koukam na http://www.jobo.com/...%201501%20Reels a tam se pise na jeden kinofilm 240ml..
Ne, ze by to teda menilo neco natom, ze nejjednodusi je si namichat TF-2...

není to míněno pro rotačku?
  • 0

#124 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 21 March 2012 - 11:48:34

Jobo 1520 převracení:
pro jedno kino (když se nasadí cívka až ke dnu) stačí 250ml (tj stejně jako jobo1510), pro 2 kina/svitky je potřeba těch 480ml, u svitků o trochu míň. Kdo chce přesněji může si to změřit, resp. je to napsané na tanku, včetně info pro rotaci.
  • 0

#125 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 March 2012 - 11:50:05

Ako to teda robíte vy?
Ďakujem za odpovede :shock:


litr vody, do ní 4 - 5 polévkových lžic thiosíranu, a jednu lžíci siřičitanu, pokud chci, aby to pár měsíců vydrželo. Pokud vím, že ustalovač počtem vykoupaných filmů zlikviduji do týdne, dvou, tří, pak jenom ten thiosíran.
Ustalovat pět až osm minut, rotovat, nebo kvedlat (podle nálady, nějakou frekvenci xkrát za x minut neřeším).
  • 1

#126 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 March 2012 - 11:57:55

chemie dávám do tanku vždy o 100 - 200ml víc, než je třeba.

Menší zlo, než si zmršit film... při cenách chemie....
  • 0

#127 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 21 March 2012 - 12:04:07

Mám namíchanej litr TF-2, při vyvolávání naleju do tanku tolik ustalovače, že je ta středová trubka úplně plná. A na flašku si dělám čárky, po 10 čárkách jej použiju jako přerušovač a naleju si novej.
Náklady na litr TF-2 jsou cca 12 Kč. Myslím, že levněji to asi už nejde.
  • 1

#128 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 21 March 2012 - 12:28:04

Vážení kolegové, doporučený objem 560ml je pro zpracování formátu 4x5in v tanku JOBO 2521/2523, založeného v cívce 2509N. Doporučovaný limit objemu lázně je pro CPE a CPE2+ maximálně 600ml a odpovídá režimu rotačního vyvolávání. Pro jistotu je nejlepší přesně zkontrolovat potřebný objem se
založeným prošlým filmem v cívce a sestavě vývojnice, jak ji běžně používáme a dodržovat následně
zjištěný objem. Při jednorázovém režimu vyvolávací lázně je vhodné zbytečně neplýtvat, ale dodržet
potřebné množství vyvolávače v celkovém objemu. 1ks filmu 135/36 = 1film 120 = 4 listy filmu 4x5" a
zejména u silných ředění pracovního roztoku vývojky bývá často ne zcela respektováno. Trvanlivost
přerušovací lázně je samozřejmě větší a lze je pro zpracování v režimu rotace použít do vyčerpání.
Pozor na propláchnutí systému liftu a celého tanku před započetím nového vyvolávacího cyklu, což
lze nejhospodárněji učinit s výměnnou sadou dvojice zcela identických tanků JOBO 2521/2523 a tak
ušetřit čas. Pokud vypíráte zpracovávaný materiál v celém procesu v processoru a neperete filmy v
jiné nádobě zvlášť, pozor na důkladné vyčištění odpadní vroubkované hadice od zbytků v záhybech.
S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#129 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 March 2012 - 10:35:22


Ako to teda robíte vy?
Ďakujem za odpovede :???:


litr vody, do ní 4 - 5 polévkových lžic thiosíranu, a jednu lžíci siřičitanu, pokud chci, aby to pár měsíců vydrželo. Pokud vím, že ustalovač počtem vykoupaných filmů zlikviduji do týdne, dvou, tří, pak jenom ten thiosíran.
Ustalovat pět až osm minut, rotovat, nebo kvedlat (podle nálady, nějakou frekvenci xkrát za x minut neřeším).


Konečně pořádný recept pro nováčky!!!!
  • 0

#130 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 6 April 2012 - 17:04:27

Náklady na litr TF-2 jsou cca 12 Kč. Myslím, že levněji to asi už nejde.


Mám možná hloupý dotaz. Přestal mě bavit fomafix a rozhodl jsem se, že zkusím vychvalovaný TF-2. Čtu místní fóra a koukám různě po Internetu, kde nakoupím suroviny. Jenom ten thiosíran sodný pentahydrát jsem našel nejlevněji asi za 120 Kč na kilogram (a to ještě bez DPH). Podle receptu ho mám do litru dát 250g, takže to je přes 30 Kč na litr jen za ten thiosíran. Někde mi to neštimuje, dívám se špatně na recept, nebo se to nakupuje někde (kde?) levněji?

Díky za odpověď.
  • 0

#131 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 6 April 2012 - 17:09:06


Náklady na litr TF-2 jsou cca 12 Kč. Myslím, že levněji to asi už nejde.


Mám možná hloupý dotaz. Přestal mě bavit fomafix a rozhodl jsem se, že zkusím vychvalovaný TF-2. Čtu místní fóra a koukám různě po Internetu, kde nakoupím suroviny. Jenom ten thiosíran sodný pentahydrát jsem našel nejlevněji asi za 120 Kč na kilogram (a to ještě bez DPH). Podle receptu ho mám do litru dát 250g, takže to je přes 30 Kč na litr jen za ten thiosíran. Někde mi to neštimuje, dívám se špatně na recept, nebo se to nakupuje někde (kde?) levněji?

Díky za odpověď.

na aukru se občas objeví kilovka kolem 45kč prodává to tam člověk s nickem Puf7
btw: teď mi dodělala TF2 a s úspěchem pracuji se šnekovým receptem - jak v pozitivním tak v negativním procesu - oproti kyselému nebo rychlému ustalovači nesmrdí a oproti TF2 se nemusím drbat s přípravou metaboritanu
  • 0

#132 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 April 2012 - 18:08:40

Pepíku nejhorší je se včilkaji rozhodnút a včilkaji to řešit. To si musíš pak připlatit. Občas se tu však naskytne nekdo kdo udělá akci a prodává thiosíran okolo 40-50Kč/kg.
Pokud by si nikoho nenašel napiš mi neco ti usypu, ju?

PS: Jak přestává bavit ustalovač?
  • 0

#133 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 6 April 2012 - 23:13:11


Náklady na litr TF-2 jsou cca 12 Kč. Myslím, že levněji to asi už nejde.


Mám možná hloupý dotaz. Přestal mě bavit fomafix a rozhodl jsem se, že zkusím vychvalovaný TF-2. Čtu místní fóra a koukám různě po Internetu, kde nakoupím suroviny. Jenom ten thiosíran sodný pentahydrát jsem našel nejlevněji asi za 120 Kč na kilogram (a to ještě bez DPH). Podle receptu ho mám do litru dát 250g, takže to je přes 30 Kč na litr jen za ten thiosíran. Někde mi to neštimuje, dívám se špatně na recept, nebo se to nakupuje někde (kde?) levněji?

Díky za odpověď.

Firma Eurošarm v Slatiňanech prodává 25 kg pytel thiosíranu sodného pentahydrátu za cenu 37 Kč za 1 kg s DPH. Je nutno se přizpůsobit jejich požadavkům stran pracovní doby, ale jinak fungují k mé naprosté spokojenosti.
Pokud mi napíšeš maila nebo SZ, určitě se dohodneme :D
  • 2

#134 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 April 2012 - 09:33:30

Spravne, thiosiran se nakupuje na pytle, ne nejake stopove mnozstvi v kilovkach :D
  • 2

#135 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 8 April 2012 - 09:22:06

Pepíku nejhorší je se včilkaji rozhodnút a včilkaji to řešit. To si musíš pak připlatit. Občas se tu však naskytne nekdo kdo udělá akci a prodává thiosíran okolo 40-50Kč/kg.
Pokud by si nikoho nenašel napiš mi neco ti usypu, ju?

PS: Jak přestává bavit ustalovač?


Aha, už chápu, nesmí se to nakupovat po kile. Nijak nespěchám, zkusím někoho najít poblíž, 25kg asi jen tak nespotřebuju.

P.S. Už nevypráví tak dobré vtipy jako dřív. A taky prostě smrdí, nedá se to už vyvětrat, a já mám temnou komoru zvíce 2 metrů čtverečních, takže kontakt s ním je více než intimní.
  • 1

#136 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 7 October 2012 - 22:37:33

Coby trochu rozkoukaný nováček jsem se dnes zamyslel nad svým ustalováním. Mám zmatek ve fixech od fomy. Používám tekutý fomafix (s označením rapid).
Jak dlouho bych měl ustalovat filmy a jak dlouho papíry (baryty)?
Jak moc vadí řídký ustalovač pro papíry (omylem 1:7)?
Zahlédl jsem zmínku o dvoulázňovém ustalování papírů - jedná se o použití "vyjetého" ustalovače jako přerušovače nebo další lázeň v procesu?
  • 0

#137 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 October 2012 - 07:18:28

Coby trochu rozkoukaný nováček jsem se dnes zamyslel nad svým ustalováním. Mám zmatek ve fixech od fomy. Používám tekutý fomafix (s označením rapid).
Jak dlouho bych měl ustalovat filmy a jak dlouho papíry (baryty)?
Jak moc vadí řídký ustalovač pro papíry (omylem 1:7)?
Zahlédl jsem zmínku o dvoulázňovém ustalování papírů - jedná se o použití "vyjetého" ustalovače jako přerušovače nebo další lázeň v procesu?

Obecně se dá doba ustalování zjistit tak, že za světla vezmeš kousek nevyvolaného filmu a dáš ho do ustalovače. Změříš čas do zprůhlednění filmu. Tenhle čas vynásobíš 2x (někdo píše že 3x) a máš čas ustalování. Zbytečně dlouhé ustalování může obraz vybělovat. Myslím, že nemá smysl na ustalovači šetřit a nepoužívat jej vícekrát, než je doporučeno.
Dvoulázňové ustalování je popsáno v článku od Bzenčáka spolu s receptem na tf-2 (bohužel ho teď neumím najít), ale v principu máš pravdu - místo přerušovače použiješ starý ustalovač a po 1-2 minutách normálně doustálíš v čerstvém ustalovači standartní dobu.
Pokud nepoužíváš pyrovývojky, tak je asi jedno, který ustalovač používáš, pokud ho používáš správně (ředění, a čas ;-) ). U pyrovývojek není dobré používat kyselé ustalovače, které likvidují pyrobarvivo. Tam je vhodné použít ustalovač neutrální - stačí jen samotný thiosíran nebo s trochou siřičitanu.
  • 0

#138 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 October 2012 - 07:28:26

http://www.temnakomo...ove-ustalovani/
  • 0

#139 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 October 2012 - 08:10:24

http://www.temnakomo...ove-ustalovani/

Díky ;-)
  • 0

#140 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 8 October 2012 - 09:36:19

Díky.

No a myslíte, že bych si mohl dovolit ten luxus zůstat chemickým ignorantem a přesto mít klidné spaní? :-) Předpokládám, že už máte nějaké hodnoty vyzkoušené a jsem si jist, že z chemie mám značný respekt (a ano, i pramálo chuti).

Zeptám se po lopatě.

V jakém konfekčním ustalovači a jak dlouho doporučujete ustalovat negativy (volané v Rodinalu, ID11 apod.)?
V jakém konfekčním ustalovači a jak dlouho doporučujete máchat papírý? Po kolika m2 papíru doporučujete přesun do první lázně (na místo přerušovače)?
  • 0

#141 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 8 October 2012 - 10:01:03

negativní ustalovač měním po 10-15ti filmech . mám ho udělaný litr a do plastimatky se vejde tak 0,6, takže se vypotřebovává jakoby pomalej. ale většinou to nevydržím a vyleju ho už po těch deseti nebo dvanácti. zas taková investice to není abych riskoval filmy.

poz.ustalovač měním po projetí balíku "fomatonů třicetčtyřicet". to je nějakých 1,2 m2 a během té doby tím protáhnu i pár jiných papírů s kontaktama a podobně, takže odhadem na necelých 2m2
jestli je to už dost vyčerpané na přerušování nevím, já přerušuju obyč.vodou

na oboje používám TF2
  • 1

#142 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 October 2012 - 10:45:53


Coby trochu rozkoukaný nováček jsem se dnes zamyslel nad svým ustalováním. Mám zmatek ve fixech od fomy. Používám tekutý fomafix (s označením rapid).
Jak dlouho bych měl ustalovat filmy a jak dlouho papíry (baryty)?
Jak moc vadí řídký ustalovač pro papíry (omylem 1:7)?
Zahlédl jsem zmínku o dvoulázňovém ustalování papírů - jedná se o použití "vyjetého" ustalovače jako přerušovače nebo další lázeň v procesu?

Pokud nepoužíváš pyrovývojky, tak je asi jedno, který ustalovač používáš, pokud ho používáš správně (ředění, a čas ;-) ). U pyrovývojek není dobré používat kyselé ustalovače, které likvidují pyrobarvivo. Tam je vhodné použít ustalovač neutrální - stačí jen samotný thiosíran nebo s trochou siřičitanu.

No, pyrovývojky asi nepoužíváš a tak platí ta první věta Tilberia. Z mého laického a hodně zredukovaného pohledu jsou konfekční ustalovače dobré a čím rychlejší ustalovač, tím víc utvrzuje vrstvu a hůře se vypírá thiosíran pro delší archivaci. Takže pro TF2 platí opak, je levný, má dvojnásobnou vydatnost, neutvrzuje emulzi a tak se dobře vypírá. Jenže zase vyžaduje chemikálie, navažování a navíc je vstva želatiny daleko víc náchylná k poškrábání. Takže životnost u běžných ustalovačů tak 8 filmů nebi 1 m papíru a dvojnásobek vody na vyprání, u TF2 16 filmů a 2 m papíru. Zdařec Luigi :shock: P.S. Jo, a u negativů filmů s T krystaly je životnost ustalovače ještě mnohem nižší "žerou ustalovač" - moje zkušenost s Kodak T-max - 6 filmů a konec.
  • 0

#143 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 October 2012 - 10:55:23

Díky.

No a myslíte, že bych si mohl dovolit ten luxus zůstat chemickým ignorantem a přesto mít klidné spaní? :smile: Předpokládám, že už máte nějaké hodnoty vyzkoušené a jsem si jist, že z chemie mám značný respekt (a ano, i pramálo chuti).

Zeptám se po lopatě.

V jakém konfekčním ustalovači a jak dlouho doporučujete ustalovat negativy (volané v Rodinalu, ID11 apod.)?
V jakém konfekčním ustalovači a jak dlouho doporučujete máchat papírý? Po kolika m2 papíru doporučujete přesun do první lázně (na místo přerušovače)?

Pokud používáš konfekci, řiď se návodem na zadní straně a spi klidně. Případně si u daného filmu stáhni datasheet a u všech je napsán doporučený celý proces od vyvolávání po ustálení. Pokud budeš používat vývojku a ustalovač doporučený výrobcem, rozhodně chybu neuděláš. Až si proces osvojíš víc, můžeš experimentovat s vývojkama a s ustalovačema.
  • 0

#144 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 8 October 2012 - 12:25:47

Diky, ohledne ustalovani jste mne tedy uklidnili. Jedina pochybnost mi tedy zustava u prani. Tam zrovna tusim, ze treba u Ilfordem doporucovaneho postupu byly nejake kontroverze.
Pokud vyvolam v konfekci a ustalim film nebo papir 3 minuty ve fomafixu, tak co je podle vas optimalni prani? (S ohledem na vyse uvedene utvrzovani emulze apod.)

P. S. Slibuju, ze potom zase budu chvili fotit a neresit hovadiny. Jen to chci mit zkontrolovany od zkusenejsich.
  • 0

#145 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 October 2012 - 12:41:51

Co temnokomorník, to jiný postup. Když si nejsi jistý, podívej se na datasheet - třeba Foma doporučuje prát film v tekoucí vodě 15 minut při teplotě nad 15°C. Osobně to beru naprosté minimum. Filmy snesou bez problémů teplotu vody 30 - 40 °C. Jen je důležité tu teplotu měnit postupně a ne skokově. Čím vyšší teplota, tím lepší vypírání. Většinou peru alespoň hodinu. Nejdříve v tekoucí vodě a pak ve stojatých. Ono záleží také na tom, kdy vyvolávám a kdy se mi na cca 3 hodiny podaří zablokovat koupelnu, aby mi tam ten film uschnul.
Ilfordí praní jsem zkoušel a filmy po dvou letech jsou bezproblémové.
U barytů Foma se mi jednou stalo, že mi při dlouhým vypírání emulze uplavala,ale to byla moje blbost a bylo to asi tím, že 1. vypírací voda byla hodně kontaminována ustalovačem (nemám v komoře tekoucí vodu) a baryty tam byly celý večer. Po přenesení do čisté vody emulze šla setřít prstem.
Nyní mám v komoře 2 lázně s prací vodou - 1. na cca 5 minutový oplach od ustalovače a ve druhé lázni jsou cca 2-3 hodiny. Déle v komoře nejsem. Pak je přenesu domů a ve vaně peru cca půl hodiny v tekoucí vodě. Zatím je vše ok.
  • 0

#146 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 October 2012 - 13:04:29

Jo, potvrzuju, ale s teplotou už to od jistý doby nepřeháním. Vím sice, že čím teplejší, tak se lépe vypírá, ale po tom co mi uplavala emulze z papírů Foma po namáčení asi 30 minut ve vodě 40 st.C už to nepokouším. Film jak píše kolega postupně zvedám z těch 20 na pracích cca 25 C a tak 10 minut s pomalým porudem vody, kvedláním a vyléváním vývojnice. U papírů to držím pod 30 st.C a víc ani ťuk. Od té doby mi už obrázky neuplavaly. Jen když jsem přidal pro urychlení sodu, tak změkla emulze a na papírech byly škrábance z pohybu od rohů druhých fotek. Tak to už taky moc nedělám. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#147 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 October 2012 - 15:10:36

přesně tak, co člověk, to názor. Proto hodím do placu svůj. Teplotu ustalovače a vypírací / přerušovací lázně vůbec neřeším. Vše jedu ve variantě pokojová pokojová teplota, resp. to, co teče z trubek. Což je vždy něco mezi 15 až 25 stupni.
  • 1

#148 fugner

fugner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 0

Publikováno 8 February 2013 - 22:22:56



Náklady na litr TF-2 jsou cca 12 Kč. Myslím, že levněji to asi už nejde.


Mám možná hloupý dotaz. Přestal mě bavit fomafix a rozhodl jsem se, že zkusím vychvalovaný TF-2. Čtu místní fóra a koukám různě po Internetu, kde nakoupím suroviny. Jenom ten thiosíran sodný pentahydrát jsem našel nejlevněji asi za 120 Kč na kilogram (a to ještě bez DPH). Podle receptu ho mám do litru dát 250g, takže to je přes 30 Kč na litr jen za ten thiosíran. Někde mi to neštimuje, dívám se špatně na recept, nebo se to nakupuje někde (kde?) levněji?

Díky za odpověď.

Firma Eurošarm v Slatiňanech prodává 25 kg pytel thiosíranu sodného pentahydrátu za cenu 37 Kč za 1 kg s DPH. Je nutno se přizpůsobit jejich požadavkům stran pracovní doby, ale jinak fungují k mé naprosté spokojenosti.
Pokud mi napíšeš maila nebo SZ, určitě se dohodneme ;-)


Pánové temnokomorníci, neměl byste prosím někdo na prodej pár kilo theosíranu sodného? Nejlépe poblíž trasy Kolín-Praha? Díky.
  • 0

#149 fugner

fugner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 0

Publikováno 10 February 2013 - 19:41:05

Oprava: thiosíranu sodného. Přirozeně. I za jedno kilo bych byl vděčný...
  • 0

#150 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 February 2013 - 22:29:53

nějakou zásobu doma mám. některý krystaly jsou už na povrchu úplně bílý, ale asi to maká - včera jsem v tom ustaloval.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních