Přejít na obsah


Fotka

jaký používáte ustalovač?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
184 odpovědí na toto téma

#151 fugner

fugner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 0

Publikováno 10 February 2013 - 23:11:02

Díky za ochotu. Mohli bychom se domluvit na čtvrtek či pátek? Šlo by to někde v centru Prahy? Přizpůsobím se.
  • 0

#152 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 February 2013 - 11:15:14

Oprava: thiosíranu sodného. Přirozeně. I za jedno kilo bych byl vděčný...


poslal jsem vám soukromou zprávu...
  • 0

#153 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 12 October 2016 - 12:59:29

Pozdravujem,

vie mi prosim niekto dať upresnenie na druh tiosíranu sodného do ustalovača?

 

Ja som si objednal z Centralchemu

Tiosíran sodný pentahydrát 5H2O

v cene 2,78€ s DPH.

 

Pozrel som jeho štruktúru je úplne iný ako je pôvodný tiosiran vo FOMAfixe, ten z centralchemu sú drobnejšie kryštály ako ten FOMAcky hrubo kryštalický. Tento z Centralchemu vôbec nezapácha, ale ten FOMAcky má zatuhlý zapách ako som zvyknuty u ustalovaca cítiť.

 

Kupuje aj niekto z vás onen tiosiran z Centralchemu,alebo som kúpil zle?. Sú tam v podstate 3 druhy tiosíranu.

 

Ďakujem.


  • 0

#154 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 12 October 2016 - 17:23:21

Pozdravujem,

vie mi prosim niekto dať upresnenie na druh tiosíranu sodného do ustalovača?

 

Ja som si objednal z Centralchemu

Tiosíran sodný pentahydrát 5H2O

v cene 2,78€ s DPH.

 

Pozrel som jeho štruktúru je úplne iný ako je pôvodný tiosiran vo FOMAfixe, ten z centralchemu sú drobnejšie kryštály ako ten FOMAcky hrubo kryštalický. Tento z Centralchemu vôbec nezapácha, ale ten FOMAcky má zatuhlý zapách ako som zvyknuty u ustalovaca cítiť.

 

Kupuje aj niekto z vás onen tiosiran z Centralchemu,alebo som kúpil zle?. Sú tam v podstate 3 druhy tiosíranu.

 

Ďakujem.

Pokoj, ja ho z Centralchemu kupujem už niekoľko rokov a ustaľuje v pohode...


  • 0

#155 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 12 October 2016 - 18:05:46

 

Pozdravujem,

vie mi prosim niekto dať upresnenie na druh tiosíranu sodného do ustalovača?

 

Ja som si objednal z Centralchemu

Tiosíran sodný pentahydrát 5H2O

v cene 2,78€ s DPH.

 

Pozrel som jeho štruktúru je úplne iný ako je pôvodný tiosiran vo FOMAfixe, ten z centralchemu sú drobnejšie kryštály ako ten FOMAcky hrubo kryštalický. Tento z Centralchemu vôbec nezapácha, ale ten FOMAcky má zatuhlý zapách ako som zvyknuty u ustalovaca cítiť.

 

Kupuje aj niekto z vás onen tiosiran z Centralchemu,alebo som kúpil zle?. Sú tam v podstate 3 druhy tiosíranu.

 

Ďakujem.

Pokoj, ja ho z Centralchemu kupujem už niekoľko rokov a ustaľuje v pohode

 

Ďakujem pekne, už budem kľudne spať :)


  • 1

#156 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 12 October 2016 - 18:34:49

>  Ďakujem pekne, už budem kľudne spať  :)

 

dost malo Vam staci k tomu aby ste spali kludne. to mate dobre, docela Vam zavidim. ked Vas aj ja uistim, ze aj pentahydrat thiosiranu sodneho bude ustalovat, tak budete este lepsie spavat?

 

a preco mate pochybnosti?   ked mate pochybnosti tak preco neotestujete ten ustalovac?

 

 


  • 2

#157 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 12 October 2016 - 20:02:44

 

>  Ďakujem pekne, už budem kľudne spať  :)

 

dost malo Vam staci k tomu aby ste spali kludne. to mate dobre, docela Vam zavidim. ked Vas aj ja uistim, ze aj pentahydrat thiosiranu sodneho bude ustalovat, tak budete este lepsie spavat?

 

a preco mate pochybnosti?   ked mate pochybnosti tak preco neotestujete ten ustalovac?

 

 

 

Bol som zarazený,že ten Fomacky tiosiran čo je konfekčne balený má hrubokrystalovú strukturu (hrudky) a špecificky zapácha s ostrým štípajucim zápachom, a tento čo mám z Centralchemu je uplne bez zapachu a má formu oveľa menších kryštálov. Tak som mal dilemu ...

V ponuke maju este jeden Tiosiran sodny bezvodý, a tam je cena uplne mimo 19,20€ /1kg, ći to nieje nahodou oná forma toho drahsieho,čo balí FOMA do Fomafixu.


  • 0

#158 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 October 2016 - 06:07:52

Směs  thiosíranu  sodného  a  disiřičitanu sodného (pyrosiřičitanu),  aneb  připravený kyselý ustalovač,   má  ostrý,  štiplavý  zápach po  pyrosiřičitanu.

Thiosíran sodný bez ničeho  štiplavý zápach nemá.  Jestli  pentahydrát  thiosíranu  má  menší nebo větší krystalky,  není podstatné. 


  • 0

#159 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 13 October 2016 - 08:40:03

 

 

>  Ďakujem pekne, už budem kľudne spať  :)

 

dost malo Vam staci k tomu aby ste spali kludne. to mate dobre, docela Vam zavidim. ked Vas aj ja uistim, ze aj pentahydrat thiosiranu sodneho bude ustalovat, tak budete este lepsie spavat?

 

a preco mate pochybnosti?   ked mate pochybnosti tak preco neotestujete ten ustalovac?

 

 

 

Bol som zarazený,že ten Fomacky tiosiran čo je konfekčne balený má hrubokrystalovú strukturu (hrudky) a špecificky zapácha s ostrým štípajucim zápachom, a tento čo mám z Centralchemu je uplne bez zapachu a má formu oveľa menších kryštálov. Tak som mal dilemu ...

V ponuke maju este jeden Tiosiran sodny bezvodý, a tam je cena uplne mimo 19,20€ /1kg, ći to nieje nahodou oná forma toho drahsieho,čo balí FOMA do Fomafixu.

 

Ten drahý tiosíran je bezvodý, ostatné sú pentahydráty (v molekule majú 5 molekúl vody). To znamená, že v kile bezvodého je kilo tiosíranu, v kile pentahydrátu je možno 400 gramov vody, len zvyšok je tiosíran a asi preto je lacnejší. Pentahydrátu ide 250 g do litra ustaľovača, ten bezvodý by asi fungoval tiež, len by ho asi malo ísť do roztoku o dosť menej... To je už otázka na nejakého chemika a to nie som :-) :-)


  • 0

#160 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 October 2016 - 09:42:09

nejsem chemik,  ale  velmi snadno  se  dá  spočítat,  že:

158,11 g/mol (bezvodý)
248,186 g/mol (pentahydrát)

tzn.

do ustalovače,  kde je předepsáno  250g pentahydrátu (zjednodušeně t.krystalického)

se místo něj  dá použít 159,26 (bez obav zaokrouhlíme, tj. 160g) bezvodého.

Ovšem:

krystalický má  vyšší  trvanlivost,  bleskurychle  se   v teplé  vodě rozpouští,  

kdežto  bezvodý  rád  přijme netěsnostmi v uzávěru  vzdušnou vlhkost,  pak tvoří  jako kámen tvrdé hroudy,  které  se  blbě navažují (co pak vlastně  vážíme?)

o  rozdílu ceny  není třeba  mluvit. 


  • 0

#161 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 13 October 2016 - 12:57:09

nejsem chemik,  ale  velmi snadno  se  dá  spočítat,  že:

158,11 g/mol (bezvodý)
248,186 g/mol (pentahydrát)

tzn.

do ustalovače,  kde je předepsáno  250g pentahydrátu (zjednodušeně t.krystalického)

se místo něj  dá použít 159,26 (bez obav zaokrouhlíme, tj. 160g) bezvodého.

Ovšem:

krystalický má  vyšší  trvanlivost,  bleskurychle  se   v teplé  vodě rozpouští,  

kdežto  bezvodý  rád  přijme netěsnostmi v uzávěru  vzdušnou vlhkost,  pak tvoří  jako kámen tvrdé hroudy,  které  se  blbě navažují (co pak vlastně  vážíme?)

o  rozdílu ceny  není třeba  mluvit. 

 

Směs  thiosíranu  sodného  a  disiřičitanu sodného (pyrosiřičitanu),  aneb  připravený kyselý ustalovač,   má  ostrý,  štiplavý  zápach po  pyrosiřičitanu.

Thiosíran sodný bez ničeho  štiplavý zápach nemá.  Jestli  pentahydrát  thiosíranu  má  menší nebo větší krystalky,  není podstatné. 

Ten co je vo FOMAFIXe tiosíran vo fólii sú priesvitné krystalické hrudky,to veď viete, celkom aj zapácha aj bez pyrosiricitanu...


  • 0

#162 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 October 2016 - 16:37:08

neviem.  Fomafix nekupujem.      ale  mám doplňující dotaz:   ten  fomafix  má  dva sáčky, nebo jeden? 


  • 0

#163 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 13 October 2016 - 16:46:13

zpět.... koukám,  že  fomafixů  je  vícero,  takže  možná  jsem  mimo....    já kupuji  prostý  thiosíran sodný  pentahydrát (čistý) jako  surovinu (mně nesmrdí),  takže vlastně  nemám  tušení,   co je  v  těch fomafixech  ostře a štiplavě smrdutého. 


  • 0

#164 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 13 October 2016 - 16:47:09

neviem.  Fomafix nekupujem.      ale  mám doplňující dotaz:   ten  fomafix  má  dva sáčky, nebo jeden? 

Fomafix má 2 pytle, veľký je tiosiran s objemom 170gr, a malý je pyrosiričitan sodný ten má 20gr.

Poviem,źe ten tiosiran je naozaj výzorom iný ako ten  pentahydrat z Centralchem a ešte aj smrdí,keď z neho sypem do vody tak aj jemne práši.V prílohe je obrazok,ako ten tiosiran vo FOMAFIXe vyzerá. Toto možno bude ta drahšia verzia ten bezvodý,lebo je ho menej v navážke ako sa predpisuje na pentahydrát 250g /lit.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#165 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 13 October 2016 - 17:30:12

Nie som si isty, ci vo Fomafixe ide o krystaliky cisteho sirnatanu. Predpoklad, ze druhy sacok obsahuje pyrosiricitan nemusi byt totiz spravny. Druhy sacok moze obsahovat uplne nieco ine ...

Na velkost krystalikov by som nebol haklivy. V podstate, cim mensie, tym lepsie.

Sirnatan z Centralchemu je uplne vporiadku. Casto ho pouzivam tak, ze dam 5 polievkovych lyzic do teplej vody a po rozpusteni, ked vlastne roztok vyrazne ochladine, pouzijem ako "plain fixer".  Ine kuzlo je namiesat si zasadity fixer s boraxom, ked sa pouzivaju pyrovyvojky, je to tak fajn.


  • 0

#166 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 13 October 2016 - 20:43:46

Taky jsem zkoumal jak si udělat svůj ustalovač. Zejména, když jsem hledal bezpečnostní listy. Potřebuji je při práci s dětmi (to je papírování. Uf).  Nakonec jsem zjistil, že Foma dělá klasický dvousložkový ustalovač, kde druhý sáček slouží jako konzervant. Po přepočtech cen u různých prodejců s poštovným jsem dospěl k názoru, že nejlepší je kupovat si ve Fomě balení pro 5 litrů.

 

A ještě by jsem dodal, že dříve se rozděloval ustalovač pro negativ a pozitiv. To pro nitky uvolněné z papíru pozitivů.

 Osobně doporučuji rozdělit si ustalovač na dvě části i dnes. U negativů zkouším ustalovač před použitím tím, že kouskem filmu matlám v ustalovači. Do dvou minut by měl film být průhledný. Při ustalování filmů po minutě otevřu vývojnici a koukám, jest-li se ustalování daří. Vrátím do tanku a ustaluji už při světle.

  S pozitivním ustalovačem dělám zkoušku jako s negativním. Na nic jiného jsem nepřišel.


  • 0

#167 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 13 October 2016 - 21:38:25

Pred časom som si porovnal ceny a došiel som k poznaniu, že miešať si ustaľovač s kúpených chemikálií je vcelku rovnako drahé ako kupovať hotový. Rozdiel na jednom litri bol pár centov. Lenže som už mal kúpený tiosíran, tak teraz na pozitívny proces kupujem hotový koncentrovaný roztok Fomafixu, na negatívny si miešam vlastný alkalický TF2, lebo používam pyrovývojky... Foma asi kupuje tiosíran po vagónoch hodne lacnejšie ako je v Centralcheme. U vývojek je pomer miešanej a kúpenej vývojky výrazne lepší, navyše konfekčných vývojek nie je až taký výber. Tie sa oplatí pripravovať doma.


  • 0

#168 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 13 October 2016 - 22:18:13

Přesně můj postup. Fomafix cenou neporazím, ale pyro je pyro... Takže pozitiv kupuju, a pro negativ domácí TF2.

 

Dodám jen, že když jsem se před časem vrátil k temnokomorničení, tak to byla "vůně" ustalovače co mě vrátilo do let jinošských a fotokroužku v domě pionýrů (později mládeže). Sranda co nám čich dělá s emocemi :)

 

Pred časom som si porovnal ceny a došiel som k poznaniu, že miešať si ustaľovač s kúpených chemikálií je vcelku rovnako drahé ako kupovať hotový. Rozdiel na jednom litri bol pár centov. Lenže som už mal kúpený tiosíran, tak teraz na pozitívny proces kupujem hotový koncentrovaný roztok Fomafixu, na negatívny si miešam vlastný alkalický TF2, lebo používam pyrovývojky... Foma asi kupuje tiosíran po vagónoch hodne lacnejšie ako je v Centralcheme. U vývojek je pomer miešanej a kúpenej vývojky výrazne lepší, navyše konfekčných vývojek nie je až taký výber. Tie sa oplatí pripravovať doma.


  • 0

#169 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 25 December 2016 - 16:44:35

Zdravím,

 

je tu niekde známe zloženie / recept k namiešaniu koncentrátu tekutého FOMAFIX 0,5 lit rýchloustalovača, ktorý sa riedi 1:4, 1:5 ?


  • 0

#170 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 26 December 2016 - 12:37:48

Jelikoz jsem liny a michani se bojim, pouzivam hotovy od fomy a pohoda.

Odesláno z mého ASUS_Z00UD pomocí Tapatalk
  • 0

#171 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 12 April 2017 - 18:43:17

pravda,nechci,zvášt u negativního procesu,nic riskovat,takže používám taky fomácký.


  • 0

#172 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 12 April 2017 - 18:43:33

fomafix


  • 0

#173 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 12 April 2017 - 19:10:36

Kodak Flexicolor C-41 Fixer and Replenisher.

Pre CB je vhodny najma pre zavojujuce pyro vyvojky,


  • 0

#174 peThe

peThe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 29 June 2020 - 12:12:13

Mám dotaz: Chci zkusim Van Dyke proces, doporučuje se ustalovat thiosíranem sodným. Mám doma Fomafix klasickej v koncentrátu. Můžu použít ten? Za boha se nikde ani na datasheetu nemůžu dopátrat toho, jestli fomafix obsahuje thiosíran, nebo je to nějaká jiná látka.

 

Díky za odpověď! :)


  • 0

#175 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 June 2020 - 12:46:31

Neviem presne, aké je jeho zloženie, ale myslím si, že obsahuje Tiosíran amónny, nakoľko je to rýchloustaľovač, alebo je tam zmes Tiosíranu sodného a chloridu amonného, ktorý po reakcii vytvoria Tiosíran amonny a niečo. Fomafic by mal byť neutrálny.


  • 0

#176 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 29 June 2020 - 12:56:34

Kup Fomafix P a destilku. Velký sáček je thiosíran sodný, malý sáček pyrosiřičitan sodný.
  • 0

#177 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 29 June 2020 - 13:01:01

Neviem presne, aké je jeho zloženie, ale myslím si, že obsahuje Tiosíran amónny, nakoľko je to rýchloustaľovač, alebo je tam zmes Tiosíranu sodného a chloridu amonného, ktorý po reakcii vytvoria Tiosíran amonny a niečo. Fomafic by mal byť neutrálny.

a to niečo  je  sůl  (chlorid  sodný)


  • 1

#178 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1,299

Publikováno 29 June 2020 - 13:18:17

Mám dotaz: Chci zkusim Van Dyke proces, doporučuje se ustalovat thiosíranem sodným. Mám doma Fomafix klasickej v koncentrátu. Můžu použít ten? Za boha se nikde ani na datasheetu nemůžu dopátrat toho, jestli fomafix obsahuje thiosíran, nebo je to nějaká jiná látka.

 

Díky za odpověď! :)

 

 

 

najjednochsie je asi, ked urobite cca. 5%  roztok tiosiranu sodneho (napr. z velkeho sacku z praskoveho fomafixu P).  ale mozete pouzivat aj tiosiran amonny, fomafix P praskovy alebo fomafix koncentrat, len nie velmi koncentrovany, lebo argentotypie sa Vam v silnom ustalovaci vyblednu a ani nebudu dostatocne ustalene, po case budete mat flaky.   

prestudujte vlakno http://www.temnakomo...a-sepiova-tlac/   alebo http://www.ntm.cz/hi...proces-van-dyke

 

 

 

 

.


  • 1

#179 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 February 2022 - 11:04:07

Ahoj, zbyl mi pro včerejším zvětšování naředěný ustalovač fomafix. Mám ho jednu vrchovatou 1,5l petku a v druhé necelého půl litru. Ještě není moc vyčerpaný. Jak dlouho a v jakém prostředí se dá skladovat? Neředěného mi zbylo 100 ml v původní lahvi. K němu mám ten samý dotaz. Na stránkách výrobce jsem info nenašel.

 

Ještě mám načatý koncentrát Ilford multigrade. Ten zkusím zastříknout plynem do zapalovačů, jak se občas zmiňuje i tady na fóru. Jak by se měl skladovat načatý koncentrát?

 

Namíchaná vývojka asi dlouhou trvanlivost nemá, že?

 

Díky Vašek


  • 0

#180 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 6 February 2022 - 12:57:52

Ustalovac vydrzi dlouho, dulezita je vycerpanost - Foma uvadi, ze v 1l naredeneho roztoku ustalis cca 4m2 RC a 2m2 FB. V miskach jsem ho menil pri dosazeni 75% teto hodnoty, ve slotech proste pri skonceni prace neco odpustim a prileju cerstvy.

 

Koncentrat multigrade mi v chladu, tme a zastriknuty v pohode vydrzel 3 mesice, nekde jsem cetl ze do 6m by se mel spotrebovat.

 

Naredena vyvojka obecne dlouho nevydrzi - v miskach (zakryta potravinarskou folii) uz za dva dny temer nepracovala. Ve slotech (zakryta potr. folii a jeste pretazena velkym pytlem na stavebni sut) v pohode tyden vydrzela. Obecne ale u rozdelane vyvojky doporucuju udelat test (napr. prouzkovku). 


  • 0

#181 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 6 February 2022 - 20:32:16

Shodou okolností k tomuto témat zrovna v pátek dával informace na svém kanálu na YouTube můj oblíbený John Finch.

https://youtu.be/nI9KrQZwYKY

 

Česky a stručně:

Při čerstvé vývojce změřit čas kdy se začnou na zvětšěnině objevovat střední tóny (midtones). 

A na počátku každé zvětšovací sejšny provést kontrolu. Když čas překročí o 50% původní čas, vylít a namíchat čerstvou vývojku.

Takže pokud by se v čerstvé vývojce zobrazily střední tóny po 30s, tak při některé z následných sezení až se ten čas dostane na 45s nadešel ten čas na čerstvou vývojku.

Jak zmínil výše Suky, bude to dáno kombinací typu vývojky / času / počtu zvětšenin (plochy papíru).

 

Já třeba rád používám Neutol WA v ředění 1+7 až 1+9 a ten vždy po skončení zvětšování sliluji do láhve, zafouknu plynem. Někdy mi tak vydrží 2 až 3 měsíce. Ale na práci na finálních zvětšeninách na barytu stejně dělám novou čerstvou vývojku.


  • 0

#182 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 6 February 2022 - 20:45:08

různě vyčerpaná vývojka dává lehce odlišné výsledky, většinou táhne jemně do teplejších odstínů (díky vyšší koncentraci bromidu draselného?). tudíž bych ty jetý vývojky vůbec nezatracoval

jinak mi ve vyfouklé petce vydrží ds-14 klidně 3/4 roku a nejspíš i déle


  • 0

#183 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 6 February 2022 - 23:58:17

Vyčerpání (funkčnost) ustalovače -vydrží dost- se nejlíp testuje jodidem draselným. Do 10ml vzorku ustalovače se kápne 1ml 4% KI a pokud se to po protřepání vyčeří, tak je funkční. Pokud zůstane kalný, je po něm a hodí se na vysrážení stříbra. 

Filmy s T-krystaly jsou na ustalovač náročný a je líp používat čerstvý.

Pokud ustalovač smrdí sírovodíkem, dělá žlutý, nebo šedivý povlaky na flašce, tak je po něm a nemá cenu se o něco pokoušet. Ještě se to měřilo hustoměrem ale na domácí práci to nemá význam.

 

Naředěný roztok vývojky nemá cenu skladovat - pár zkažených papírů tu finanční úsporu za misku vývojky vyrovná.

 

Btw nemá někdo nazbyt trochu jodidu draselnýho?


  • 0

#184 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,079

Publikováno 13 February 2022 - 12:58:56

Koupil jsem pytel thiosíranu.    200g + litřík vody. To stačí. Před prací dělám testy kvality ustalovače (i vývojky) kousky upraveného filmu. Mohu za poštovné zaslat. Ještě jich několik doma mám, nebo dodělám. 


  • 0

#185 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationZnojemsko Jemnicko
Reputace: 50

Publikováno 13 February 2022 - 20:12:01

Vyčerpání (funkčnost) ustalovače -vydrží dost- se nejlíp testuje jodidem draselným. Do 10ml vzorku ustalovače se kápne 1ml 4% KI a pokud se to po protřepání vyčeří, tak je funkční. Pokud zůstane kalný, je po něm a hodí se na vysrážení stříbra. 

Filmy s T-krystaly jsou na ustalovač náročný a je líp používat čerstvý.

Pokud ustalovač smrdí sírovodíkem, dělá žlutý, nebo šedivý povlaky na flašce, tak je po něm a nemá cenu se o něco pokoušet. Ještě se to měřilo hustoměrem ale na domácí práci to nemá význam.

 

Naředěný roztok vývojky nemá cenu skladovat - pár zkažených papírů tu finanční úsporu za misku vývojky vyrovná.

 

Btw nemá někdo nazbyt trochu jodidu draselnýho?

mám, mohu poslat v obálce


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních