Přejít na obsah


Fotka

Když je film po vyvolání kompletně průhledný


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
70 odpovědí na toto téma

#1 mrfisa

mrfisa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2012 - 23:43:33

Dobrý den,

mám velký problém, snad mi s ním dokážete pomoci.

Po vyvolání a vyprání filmu Fomapan 400 se mi již třikrát po sobě stala nepříjemná věc a to ta, že se na filmu neobjevil žádný obraz, linie, prostě vůbec nic. Zbyl mi v ruce jen průhledný film. Vůbec nevím co s tím, přišel jsem kvůli tomu už o několik dobrých záběrů. Fotím na Mamiya ZE-2, Mamiya-sekor e 50mm. Nevím jestli je to fotoaparátem nebo je problém při negativním procesu. Proím o radu.

Díky
  • 0

#2 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 18 březen 2012 - 23:47:02

jestli tam není vůbec nic tak bych se přiklonil k tomu že se neotevírá závěrka...
  • 0

#3 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 18 březen 2012 - 23:49:05

Je to jednoduche, jsou na filmu znacky a cisla v perforaci? Jestli ano, je problem ve fotoaparatu, jestli ne, je problem v procesu. Funkci zaverky lze overit pri otevrenych zadnich dvirkach...
  • 0

#4 mrfisa

mrfisa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2012 - 23:53:27

Ano, ano, čísla a značky v perforaci jsou. Takže to vypadá asi na nový fotoaparát, že? ach jo :)
  • 0

#5 mrfisa

mrfisa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2012 - 23:59:40

Je to jednoduche, jsou na filmu znacky a cisla v perforaci? Jestli ano, je problem ve fotoaparatu, jestli ne, je problem v procesu. Funkci zaverky lze overit pri otevrenych zadnich dvirkach...


Teď jsem zkoušel zda se u foťáku otevírá závěrka a vypdá to, že je v pořádku... tak ja vážně nevím.
  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 březen 2012 - 05:59:49

Teď jsem zkoušel zda se u foťáku otevírá závěrka a vypdá to, že je v pořádku... tak ja vážně nevím.

funguje posuv a navíjení filmu? byl film správně založen do aparátu?
  • 0

#7 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 březen 2012 - 08:08:49

Pověz nám v čem vyvoláváš a ustaluješ... Jo ještě mně napadlo... jsi si jistý, že se film posouvá?
  • 0

#8 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 19 březen 2012 - 08:20:59

mam sic oproti vam tady zkušenosti chabé ale bohužel stalo se mi to už dvakrate za 10let cichi u ID11nezkoušim obecně vzorkem vyčerpanost negat vyvojky mam v ofic plast šroubovatelne nadobce s harmonikou kvuli minimalizaci vzduchu a bohužel nevydrži moc dlouho ve srovnani s microphenem ktery uživam na většinu filmuu takže vyčerpanosti nebo nějakou chem změnou negat vyvojky v nadobce spruběhem času vysledek total pruhledny film a spravně nafoc no jo
  • 0

#9 mrfisa

mrfisa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2012 - 08:29:38

Pověz nám v čem vyvoláváš a ustaluješ... Jo ještě mně napadlo... jsi si jistý, že se film posouvá?


Vyvolávám fomapan 400 ve fomadonu LQN (9 minut) a ustaluju fomafixem (3 minuty), řídím se časy napsané na příbalovém letáku. Posuvem filmu v aparátu si nejsem jistý ale vždy když natáhnu další políčko zdá se jako by se hýbal... ale nevím jak to ověřit zda se opravdu hýbe?
  • 0

#10 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 19 březen 2012 - 08:42:18

na většině zrcadlovek bys měl vidět že se klička na zpětný převin hýbe - kdyby to byl dálkoměr tak mě napadá krytka na objektivu (vlastní zkušenost :) ) ale u zrcadla bych si toho všimlo i takový dřevo jako já...
  • 0

#11 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 19 březen 2012 - 09:14:30

A tím kompletně je myšleno, že ani ten zaváděcí kus není černý? To by vylučovalo závadu na fotoaparátu.
  • 0

#12 mrfisa

mrfisa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2012 - 09:24:15

A tím kompletně je myšleno, že ani ten zaváděcí kus není černý? To by vylučovalo závadu na fotoaparátu.


To jsem přeháněl když jsem psal, že je kompletně čirý. Zaváděcí kus filmu je černý jak uhel, jsou vidět i čísla v perforaci.
  • 0

#13 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 březen 2012 - 10:35:25

Tak to bude chyba v posunu filmu. Nabij hezky nech otevřený záda. A zkus exponovat běžným způsobem , tak jak to děláš, tři políčka. No a hned uvidíš jestli se ti film posunuje. Nevím jestli Mamča nemá multiexpozici. Ověř si to.
  • 0

#14 mrfisa

mrfisa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2012 - 15:57:55

Díky všem za rady, vše je vyřešeno. Hned po škole jsem letěl koupit nový film a pro test jsem na něj nafotil všechno co mi přišlo pod ruku. Před chvílí jsem ho vyvolal a vše je ok. :grin: Bylo to špatným založením filmu, pro přístě si na to budu dávat pozor. Dík :)
  • 0

#15 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 březen 2012 - 16:51:10

Mně se to jednou povedlo na Praktice MTL5B, kde je zakládání filmu skutečně jednoduché... Ale to bylo už asi před třemi zrcadlovkami... :grin:
  • 0

#16 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 20 březen 2012 - 19:16:19

taky, první film v FM2, a ještě ke všemu v salzburku, od tý doby si dávám pozor, je to dobrá zkušenost a jednou se to prostě stát musí ;)
  • 0

#17 Vendelin

Vendelin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 březen 2015 - 20:16:24

Dobrý den!

 

Prosím o radu. Otevírám starší téma protože mám stejný problém a snažím se najít chybu v procesu abych se ji mohl příště vyvarovat. Nedávno jsem vyvolal svůj úplně první film (FomaPan 100) ze Zenitu a na to, že Zenit měřil úplně mimo a expozice byla těžce odhadovaná byl výsledek velmi uspokojivý (čti: je to brnkačka, příště to zvládnu levou zadní)

 

Po cca 3 měsících jsem použíl úplně stejný proces na stejný film z Praktiky a výsledek je kompleně čirý film. Nikde ani šmouha, ani značka, ani na zaváděcí časti, nic.

 

Dle místních komentářů to vypadá na chybu v procesu. Rád bych tedy zjistil, čeho se příště vyvarovat

 

1) Vývojka ID-11 byla stará cca ty 3 měsíce, zavřená v plastové lahvi v černém pytli při pokojové teplotě. Po 3 měsících do lahve vnikl vzduch (netěsnila)

2) Ustalovač FOMAFIX skladován podobně

3) Vyvíjeno cca 9 minut při 21 stupních, přerušeno v lavoru s vodou stejné teploty cca 1 minutu, ustáleno cca 5 minut

 

Možné příčiny:

1) Při navíjení tanku jsem zapoměl sundat hodinky (svítily ručičky), ale předpokládám, že takovou škodu to způsobit nemohlo ani když jsem film nemotorně navíjel asi 20 minut. Navíc, film je čirý, ne tmavý.

2) Vývojka se skladováním poškodila - ale nevěřím, že až tak radikálně aby totálně zničila film.

3) Jsem blbec a špatně si označil lahve, prohodil vývojku s ustalovačem. A tedy otázka: Jak po čichu poznat co je co? :)

 

Myslím, že jsem fakt blbec, protože nevěřím, že celý proces je tak citlivý na teploty, časy a další veličiny, že by i malá odchylka způsobila takovou katastrofu.

 

Děkuji za rady


  • 0

#18 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 10 březen 2015 - 20:26:33

napadá mě čuchnout ke koncentrátu ustalovače a potom zhodnotit flašky s roztoky. To ohledně té záměny, od toho by jsem začal.


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 10 březen 2015 - 20:27:58

3) je spravne! (Aj ked blbec je silne slovo.) Myslim, ze sa to cas od casu prihodi kazdemu. Casom sa to ale zlepsuje.

Hodinky by sposobili osvetlenie filmu, viditelny ako zavoj, alebo silny zavoj, miestami az videtlne, o kolkej si vyvolaval film.


  • 0

#20 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 10 březen 2015 - 20:29:51

Já nevím Fomafix i přerurošovač smrdí po octu a 3 měsíce otevřená vývojka asi už nebude ani vývíjet, tu míchám vždycky novou.A čirej film na zaváděcí části, je asi chyba v procesu řekl bych na 100% , chyba filmu nevím, dělám na Fomu a jsem spokojenej.


  • 0

#21 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 10 březen 2015 - 21:08:40

Bude to v chemii,ja toho uz znicil,nu hanba vystrizlivet .. to psat,tak jsem tu tyden,ale pokud nejsou viditelne znacky po vyvolani,tak fotoaparat je ok,jen se nekdy stane,ze se chemie s tanku zameni a smichaji pri volani a slevani,jinde bych pricinu nehledal,mozna jen ve skladovani namichane vyvojky a ustalovace,cpu to vsechno do lednice,vecer pred praci dam do komory a druhy den nestrkam teplomer do chemie,staci juknout na teplotu vzduchu v komore a jsi doma,v komore mam pored tmu,v lednici tmavy suplik,nebo cernou folii. A k tem hodinkam,pokud by to nebyla chemie,tak po nezadoucim nasvicenem negativu od cehokoliv I hodinkach a vsem okolo by na tom bylo aspon neco abstraktniho,nez vubec nic.A pokud bych delal test vyvojky,protahl bych tam nasvicenej papir ze zvetsovaku a uvidis tu rychlost,pokud nee,je to jasne chemie.Vyvojka voni jak umyte vlasy,ustalovac je kysely,stejne tak preruseni.Preruseni si micham z vody a 4% octa,pokazde novy.Po vyprani a pri poslednich pracich zachvatech davam kapku tekuteho mydla a posledni prani v destilce,pro splachnuti soli,chloru a mineralii obsazenych v pitne vode.Je treba poznamenat,ze v mem pripade minimalne jeden litr pro tank 4x5.Jen vydrzet a naucit se postup,klid ,vsechno jde,jen male deti se musi nosit.Pokud by jsi hledal chybu ve filmu,tak by musel byt vystaveny pokazde silne radiaci,coz je realne,pokud bydlis nekde u dolu v Pribrami,nebo pod Klinovcem a fotak odkladas na kameny.Vic bych nemel,jen drzim palce a pak dej vedet,jak to vyslo priste.Michanou chemii max tri mesice a adie.


  • 0

#22 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2015 - 21:37:47

Jak píše keko. Vyvolals to v ustalovači. Nad ničím jiným snad ani nemá cenu laborovat.

Blbec bych použil u mě a je to slabé slovo, když jsem si onehdá namíchal vývojku z ustalovače na filmek nafocený v porodnici - druhý den na světě ségřina mrňouska.

To bych se pánové a dámy, s prominutím, radši v prdeli viděl.


  • 0

#23 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 10 březen 2015 - 22:15:07

Vsechno resitelne,ukecej segru a za rok znovu a lepe,jinak preji mrnousovi pevne zdravi a jeste pevnejsi nervy,nez mame my.

                                                                                                      Velkou gratulaci posila Mila.


  • 0

#24 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 10 březen 2015 - 22:16:03

A tak stane se, já ze začátku koupil jeden a poslední :-) drahej Ilford, prvně jsem ho asi 5 min přerušoval, pak proplachoval vodou po tom šoku a nastal běžnej proses. Vše po petce Bráníku a ukázce ženě jak jsem v tom šikovnej :-) No vyšlo to, ale nějak zrnitě a kontrastně až moc :-) Těď mám černou plastovou baňku na vývojku, Becherovku na přerušovač a Jégrmaistra /nevím jak se to píše :-)/  na ustalovač :-) Předtím než to bylo prázdný jsem se tím ustaloval sám.


  • 2

#25 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 10 březen 2015 - 22:19:07

Jak píše keko. Vyvolals to v ustalovači. Nad ničím jiným snad ani nemá cenu laborovat.

Blbec bych použil u mě a je to slabé slovo, když jsem si onehdá namíchal vývojku z ustalovače na filmek nafocený v porodnici - druhý den na světě ségřina mrňouska.

To bych se pánové a dámy, s prominutím, radši v prdeli viděl.

Pravdepodobnost, ze chlieb dopadne namazanou stranou sa zvacsuje priamo umerne cene koberca.

Bol taky manik, volal sa Murphy a zbohatol na tom, ze trefne artikuloval zivotne situacie, v ktorych sa pravidelne nachadzame.

My, co sme si tu uz daco odkrutili sa tomu uz ani nesmejeme. My to uz len laskavo tolerujeme. Horsie bude hadam, az ked sa zacneme pocikavat. Ale i s tym sa da zit.


  • 0

#26 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 březen 2015 - 22:24:49

A vís jak ten Murphy prý skončil?


  • 0

#27 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 10 březen 2015 - 22:32:00

Neviem, ale zacinam sipit, ze sa mu zivot pomstil ...


  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 březen 2015 - 22:35:11

How Mr. Murphy died:

One dark evening (in the U.S.), Mr. Murphy's car ran out of gas. As he hitchhiked to a gas station, while facing traffic and wearing white, he was struck from behind by a British tourist who was driving on the wrong side of the road.

 

http://www.murphys-l...phy-true.htmlkd

 

kdysi jsme o tom měli článek v učebnici angličtiny :). Mám pamět na blbosti :oops:.


  • 0

#29 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2015 - 22:37:42

 

Jak píše keko. Vyvolals to v ustalovači. Nad ničím jiným snad ani nemá cenu laborovat.

Blbec bych použil u mě a je to slabé slovo, když jsem si onehdá namíchal vývojku z ustalovače na filmek nafocený v porodnici - druhý den na světě ségřina mrňouska.

To bych se pánové a dámy, s prominutím, radši v prdeli viděl.

Pravdepodobnost, ze chlieb dopadne namazanou stranou sa zvacsuje priamo umerne cene koberca.

Bol taky manik, volal sa Murphy a zbohatol na tom, ze trefne artikuloval zivotne situacie, v ktorych sa pravidelne nachadzame.

My, co sme si tu uz daco odkrutili sa tomu uz ani nesmejeme. My to uz len laskavo tolerujeme. Horsie bude hadam, az ked sa zacneme pocikavat. Ale i s tym sa da zit.

 

 

Napsal jsem to blbě. Nenamíchal jsem si vývojku z ustalovače, ale v ustalovači. Ale to je fuk. Účinek je naprosto stejný :-)


  • 0

#30 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2015 - 22:39:20

Vsechno resitelne,ukecej segru a za rok znovu a lepe,jinak preji mrnousovi pevne zdravi a jeste pevnejsi nervy,nez mame my.

                                                                                                      Velkou gratulaci posila Mila.

 

Myslím, že šance byla poslední, třetí .-)

každopádně dík, vyřídím :-)


  • 1

#31 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 11 březen 2015 - 01:51:59

Jo to nikdy nevis,jestli posledni , cesty pane jsou nevyzpytatelny , prvni trva dlouho a pak to leti,jak na draze ,vzdyt by jsi to mel znat,koukam,ze jsi z Trebovy.Takze hlavne to zdravicko a pak jde vse snaz a jako radny strejda je koukej necemu naucit,co se jim v zivote neztrati a I klidne je trochu skazit ,jeden nevi,kdy se jim to v CR  bude hodit .Takze jeste jednou  velkou gratulaci segre a at se rodince I detem dari dobre a maji vsichni radost ze zivota.

                                                                        Mnoho stesti z Washingtonu-NC(Nord Carolina) preje Mila

 

PS-Post scriptum : vsem ostatnim se zaroven hluboce omlouvam za vypadek z vyzkumu proc,kde,kdy a jak,ale tohle se mi stava maximalne jednou za dest let,uz se to nebude opakovat,dekuji za vase pochopeni a schovivavost. :-P :-P :-P.


  • 0

#32 Vendelin

Vendelin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2015 - 08:55:04

Milí zkušení temnokomorníci, 

 

na základě vašich poznatků a především čichovou zkouškou se ukázalo, že jsem film vyvolával koncentrovaným ustalovačem a ustálil opět ustalovačem. Ta správná lahev s velkým nápisem "Vývojka" byla po celou dobu ukryta na jiném tmavém místě.

 

Co na to říct. Asi jen, že žádné vyvolání nikdy nebude "brnkačka" a vždy to chce pracovat s pečlivostí a pokorou.

 

Mnohokráte děkuji za vaše připomínky, jen díky nim byla chyba správně lokalizována - byla hlavně v té poloprázdé krabici co mi sedí na krku.

 

Jdu se stydět do kouta.


  • 1

#33 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 březen 2015 - 09:04:20

Kdo říká, že nikdy nevyvolal ustalovačem, ten v něm vyvolává dodnes! :)

Hele, to se podá. Příště si na to už dáš pozor. Jak říkal můj táta - kluk se nejdřív potřebuje vybourat, aby začal jezdit dobře... 


  • 1

#34 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 březen 2015 - 09:55:31

Milí zkušení temnokomorníci, 

 

na základě vašich poznatků a především čichovou zkouškou se ukázalo, že jsem film vyvolával koncentrovaným ustalovačem a ustálil opět ustalovačem. Ta správná lahev s velkým nápisem "Vývojka" byla po celou dobu ukryta na jiném tmavém místě.

 

Co na to říct. Asi jen, že žádné vyvolání nikdy nebude "brnkačka" a vždy to chce pracovat s pečlivostí a pokorou.

 

Mnohokráte děkuji za vaše připomínky, jen díky nim byla chyba správně lokalizována - byla hlavně v té poloprázdé krabici co mi sedí na krku.

 

Jdu se stydět do kouta.

Niekto odlisuje vyvojku od ustalovaca cuchom.

Niekto to tak cini chutou.

Podla tvaru nadoby sa da jedno od druheho odlisit hmatom.

My skusenejsi*** to robievame zrakom.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

*** skusenejsi su ti, ktori vyskusali uplne vsetky moznosti, zaujimava kombinacia veduca k nepouzitelnym vysledkom je napr aj vyvolat vo vyvojke a ustalit (tiez) vo vyvojke. Vlastna skusenost.


  • 1

#35 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 12 březen 2015 - 14:11:51

Jeste drobnost, delam v tanku 4x5"inch,ale pry na rozmeru nezalezi,rika Manicka,prvne si nachystam tank a naliju chemii za svetla a hned nachystam I trychtyr do lahve pro zpetne sliti.Pak po tme naladuju s kazet vyvojnici a sup najednou norim film.Ono jak jsem zjistil,je lepsi ten film ponorit najednou,protoze nez tam naleju skoro dva litry chemie trychtyrem,tak to preci jen chvilu trva,takze I kvalitnejsi rovnomerny volani,nu a pak uz zbyvaji jen dve lahve a ty jsou v rade za sebou,posledni ustalovac si nechavam zavreny,aby nedoslo k tomu nezadoucimu vysledku zameny a predesle slite lahve hned odkladam,taky z duvodu toho,ze mista mam malo.Ve skolce jsme to trenovali a jmenovalo se to skatulky,skatulky hejbejte se,takze dobry system.Pak uz me trapi jen to,ze I kdyz by vyvojnice mela byt svetlotesna,tak prvni ngativy meli svetelne otisky a smouhy,pak jsem prisel na to,ze vlevaci vrchni okynko je dost velky a I kdyz tam jsou lomene prepazky,tak voda s chemii uvnitr je jako sklo,tedy nositelem paprsku svetelnych,takze moc pri volani nesvitim,coz pro vas ostatni nemusi platit.Peru film ve vyvojnici,v mezicase smacedlo a posledni destilku.Jak pise kolega o patro vys,hlavne klid a system,to je svaty slovo do pranice. :-P Tak nevim..treba to nekomu pomuze..jeden tvrdi ucit se,ucit se,ucit se,zapomene napsat co? A ten druhy Ubt macht mister-cviceni dela mistra a nerekne jak,nu je treba se drzet nekde uprostred znameho ceskeho -jak jsme rikali na fronte,pockame a uvidime :-P


  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 březen 2015 - 16:47:03

Já s tím experimentoval ještě více a zkoušel jsem jak svitky, tak planfilmy nořit do průhledného válce. Nejdříve jsem vývojku nalil tradičním způsobem přes  trn. U planfilmů byl film pokryt desítkami bublinek, u svitku o něco méně. Uhodit s touto vývojnicí téměř nepomohlo. Pak jsem film zanořil najednou a ani jedna bublina. Pokud tedy nevolám rotačně, připravím si dvě vývojnice. V jedné je nabitý film, druhá je plná vývojky. V úplné tmě vyjmu cívky i s trnem a šoupnu je do vývojnice s vývojkou. Vyvolávám dannou dobu standardně, s tou výjimkou, že s vývojnicí zacházím velmi jemně a pouze ji nakláním - rychlejší pohyby a překlopení způsobí další bubliny. Do původně prázdné vývojnice naliju ustalovač a ve správný čas zase prohodím cívky. Výsledkem je perfektně vyvolaný film prostý jakýchkoliv kazů. Na složitých scénách si bublin málokdy všimnete, ale pokud máte větší podíl oblohy, potoků na dlouhý čas, či sněhu, setkáte se s tímto problémem velmi často.


  • 3

#37 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 12 březen 2015 - 17:43:57

Pavle_P chtěl bych se zeptat. Ty myslíš, že i když už je povrch filmu smáčen a tudíž i nasáknut vývojkou mohou se na povrchu přichytit bublinky vzniklé rychlejším překlopením?

 

Já volám podobným způsobem, který popisuješ s tím rozdílem, že překlápím poměrně rychlým pohybem. S bublinkami jsem neměl nikdy problém. To ani v dobách, kdy jsem nepoužíval film Foma, který přednamáčím z důvodu odeprání antihalační vrstvy.

V dobách kdy jsem dělal na ORWO NP55 (blahé paměti) tak jsem to šoupnul do vývojky stejně jako Ty, s vývojnicí pěkně třísknul do stolu a bublinky taky nebyly. 

 

Jediný problém s bublinami jsem měl pokud jsem špatně dovřel vývojnici nebo špatně vytvořil podtlak a uteklo mě něco vývojky.

Pak byl okraj filmu, který byl u hladiny s bublinami vyvolán nerovnoměrně.

 

Já naopak mám obavy volat stand postupem. Zkusil jsem to  kdysi s kinofilmem a ten byl pruhovaný jak kdybych tam nakopíroval žebřík :-)  Přesně v místě perforace byl provolán daleko více než v místě kde perforován nebyl. 

To je jeden z filmů, který nearchivuji. I když, teď by se to pro ilustraci hodilo :-)


  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 březen 2015 - 19:09:51

Není nic jednoduššího než si to zkusit. Pás nějakého pokaženého filmu, do vývojnice vodu a pak stačí posvítit silnou baterkou - člověk vidí hned. Nemyslím bublinky u kraje filmu, to vzniká až u větších chyb, prostě malinké bublinky náhodně rozeseté na ploše filmu. Je jich pár, nicméně když to vyjde někam do světel, je průšvih na světě. U kinofilmu to asi nebude tak žhavé, všiml jsem si, že čím vyšší je pás filmu, či planfilmu, tím to je horší. Je to i logické, ta bublnika se po klepnutí vývojnicí občas jen poposune, u kina už je to mimo film, u planu se z kraje dostane do poloviny... 


  • 0

#39 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 12 březen 2015 - 20:21:45

Věřím tomu, že má na to vliv rozměr filmu, to je logické a věřím, že se ty bublinky tak chovají i když jsem to nikdy prakticky neověřoval. 

 

To ORWO jsem používal i svitkové a neměl jsem problémy.  Rozebírám to proto, že dost často se tu o kazech způsobených bublinkami někdo zmiňuje. A tak si myslím, že není na škodu zmínit jaké postupy a návyky kdo při volání filmů má.

 

Jinak lze tyto kazy

napravit přímo na negativu. Já mám už asi 30 let takovou plastovou krabičku,  ve které se prodávaly filmy, obsahující tzv. Pařížskou červeň. Tu lze pomocí retušovacího štětce nanést na nekryté místo a při zvětšování se nevytvoří černá tečka, ale bílá. Ta se mnohem lépe retušuje. A když se získá praxe a nanese se zmíněné červeně jen tolik aby to provolané místo zcela nevymaskovalo tak se retušuje ještě lépe. 

Tenkrát to distribuoval ve svém "obchůdku" SČF. Ale myslím, že se to dá sehnat i dnes.  


  • 0

#40 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 12 březen 2015 - 20:29:37

Asi se musím opravit s prohlášením, že se pařížská červeň dá snadno sehnat i dnes. On je to vlastně suřík a to prý je oxid olovito- olovičitý. A jak je v tom olovo tak s tím bude utrum.


  • 0

#41 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 12 březen 2015 - 20:36:07

A teď už si nejsem jistý zda to není anglická červeň. Tu prodávají v potřebách pro výtvarníky a když jsem ji viděl na vzorkovníku tak mě to barevně připadá podobnější té co mám. 

 

Tak se moc omlouvám za vnesení zmatku. Už je to na mě moc dlouho co to mám a žádné označení to nemá.


  • 0

#42 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 březen 2015 - 20:54:36

třeba to bude jako s tím francouzským klíčem  :-)


  • 0

#43 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 12 březen 2015 - 21:48:26

třeba to bude jako s tím francouzským klíčem  :smile:

 

Neříkej, že není francouzský :shock:


  • 0

#44 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 12 březen 2015 - 23:16:51

Prijde vyroci VRSR a pro deti na prednasku nemaji zadneho zaslouzileho partyzana,vsichni marodi a pak se dozvi,ze pan Novak byl taky partyzan a mel by cas,tak ho pozvou,aby detem rekl,jak to tehdy bylo.Nu deda vykladal dve hodiny,ale deti z toho nebyli moudre a tak se [po dvou hodinach pta Vendulka-sim a v ktere valce jste to bojoval v prvni,nebo v te druhe? Pan Novak vzpomina a rika,nu byli tam uz moderni tanky,tak to bylo asi v ty druhy.Anicka zase-sim a byl jste ranenej...nu ranenej to uz nevim,ale kazdy ve valce byl nejak raneny.Nakonec se pta Janicka a kam jste byl ranenej.Pan Novak se vesele usmeje a rika,jo ted uz si to jasne vybavuju ,akorat nevim,jestli to bylo kulkou mezi lopatky,nebo lopatkou mezi kulky. :-P Ono trochu sklerozy neskodi,porad je neco noveho,horsi je zit se skvelou pameti,to se jeden boji si sednout treba na zachod. :mad:


  • 0

#45 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 13 březen 2015 - 07:08:46

Prijde vyroci VRSR a pro deti na prednasku nemaji zadneho zaslouzileho partyzana,vsichni marodi a pak se dozvi,ze pan Novak byl taky partyzan a mel by cas,tak ho pozvou,aby detem rekl,jak to tehdy bylo.Nu deda vykladal dve hodiny,ale deti z toho nebyli moudre a tak se [po dvou hodinach pta Vendulka-sim a v ktere valce jste to bojoval v prvni,nebo v te druhe? Pan Novak vzpomina a rika,nu byli tam uz moderni tanky,tak to bylo asi v ty druhy.Anicka zase-sim a byl jste ranenej...nu ranenej to uz nevim,ale kazdy ve valce byl nejak raneny.Nakonec se pta Janicka a kam jste byl ranenej.Pan Novak se vesele usmeje a rika,jo ted uz si to jasne vybavuju ,akorat nevim,jestli to bylo kulkou mezi lopatky,nebo lopatkou mezi kulky. :-P Ono trochu sklerozy neskodi,porad je neco noveho,horsi je zit se skvelou pameti,to se jeden boji si sednout treba na zachod. :mad:

 

 

A víš, že tenhle si zrovna pamatuju  :-P  Kam se mě až podařilo tohle vlákno zavléci.... :???:


  • 0

#46 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 15 březen 2015 - 13:44:12

Není nic jednoduššího než si to zkusit. Pás nějakého pokaženého filmu, do vývojnice vodu a pak stačí posvítit silnou baterkou - člověk vidí hned. Nemyslím bublinky u kraje filmu, to vzniká až u větších chyb, prostě malinké bublinky náhodně rozeseté na ploše filmu. Je jich pár, nicméně když to vyjde někam do světel, je průšvih na světě. U kinofilmu to asi nebude tak žhavé, všiml jsem si, že čím vyšší je pás filmu, či planfilmu, tím to je horší. Je to i logické, ta bublnika se po klepnutí vývojnicí občas jen poposune, u kina už je to mimo film, u planu se z kraje dostane do poloviny...


Ahoj, jednalo se o doma míchanou vývojku? V konfekčních vývojkách by mělo být smáčedlo, tak si říkám, že tam by se to stát nemuselo.
  • 0

#47 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 březen 2015 - 19:32:40

To je zajímavé, vývojka byla míchaná. Dík, zajímavý tip. Má někdo zkušenosti s přidáváním smáčedla do doma míchané vývojky?


  • 0

#48 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 15 březen 2015 - 19:47:15

Nie, to nemam, aj ked sa asi male mnozstvo zmacadla dostane do vyvojky zo stien vyvojnice. Jar nepozivam roky, profi zmacadla zas tolko nepenia.

Kodak do svojich vyvojok pridava(l) latky ovplyvnujuce niektore fyzikalne vlastnosti, napr. prisada proti hrudkaveniu, prisada na zlepsenie rozpustania vo vode a prisady upravujuce povrchove napatie vody. Vsetko patentovane a podrobnosti utajovane skutocnosti. Co ale asi tusime je, ze latky upravujuce pvrchove napatie sa pridavaju/li aj do filmovych emulzii. Takze tam niekde je asi pravda o tych komercnych vyrobkoch.

Ja sa mozem podujat a skusit vyvolat jeden film v navazenej vyvojke s primiesanym Photo-Flo. Bude to chciet ale trosku casu.


  • 0

#49 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 březen 2015 - 19:54:00

Nie, to nemam, aj ked sa asi male mnozstvo zmacadla dostane do vyvojky zo stien vyvojnice. Jar nepozivam roky, profi zmacadla zas tolko nepenia.

Kodak do svojich vyvojok pridava(l) latky ovplyvnujuce niektore fyzikalne vlastnosti, napr. prisada proti hrudkaveniu, prisada na zlepsenie rozpustania vo vode a prisady upravujuce povrchove napatie vody. Vsetko patentovane a podrobnosti utajovane skutocnosti. Co ale asi tusime je, ze latky upravujuce pvrchove napatie sa pridavaju/li aj do filmovych emulzii. Takze tam niekde je asi pravda o tych komercnych vyrobkoch.

Ja sa mozem podujat a skusit vyvolat jeden film v navazenej vyvojke s primiesanym Photo-Flo. Bude to chciet ale trosku casu.

kraftfoods tyhlety zlepšovadla do svých produktů taky přidává a ještě mnohem víc :-) :-).


  • 0

#50 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 15 březen 2015 - 20:31:51

kraftfoods tyhlety zlepšovadla do svých produktů taky přidává a ještě mnohem víc :smile: :smile:.

 

Ano, ale pretoze je to na konzumaciu, oni na balenie nemusia davat znacku skrizenych hnatov :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních