Přejít na obsah


Fotka

Zpracování velkého množství barytů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 johnny9

johnny9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 březen 2012 - 10:39:33

Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Potřebuji vyvolat řádově několik set fotografií. Nemáte nějaké tipy jak je zpracovat co nejrychleji? Ocením rady co se týče klasického miskového vyvolávání, rady co se týkají zpracování na nějakém přístroji, popř. i doporučení na nějakou firmu která je schopna zpracovávat větší množství fotografií.

Předem děkuji za jakoukoliv pomoc.
  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 březen 2012 - 10:53:09

na jaký výsledný formát?
  • 0

#3 johnny9

johnny9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 březen 2012 - 10:57:52

Formát 13x18.
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 březen 2012 - 11:10:46

Formát 13x18.


nevím o nikom, kdo by tohle v dnešní době dělal strojově...
největší časová/prostorová náročnost je při sušení / leštění, kdo má bubnovku, tomu i tohle odsejpá docela rychle... jinak zvětšovák a mísy...
z kina či ze svitků? 1 foto ze snímku či vícero? jak na to spěcháš?
  • 0

#5 johnny9

johnny9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 březen 2012 - 11:19:04

Na leštění mám bubnovou leštičku. Takže tam tam to odsýpá hodně rychle. Jinak z jednoho políčka na kinofilmu musí být dvě vyzvětšované fotky. Je problém pouze s časovou náročností při takovém množství a také uhlídat si fotky aby nebyly v ustalovači dlouho. Takže budu rád i za rady týkající se nějakého systému ve vyvolávání. Zatím na to moc nespěchám.
  • 0

#6 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 26 březen 2012 - 11:31:16

Ja vim, ze chces baryty...ale v pripade nekolika set fotografii bych vazne uvazoval o RC papirech. Ano, baryt je baryt, ale napriklad ilfordacke RC jsou slusne a urcite by se nasly i dalsi. Fomaspeedy nebrat. No a RC uz se daji prohanet napriklad Durstem printo. 45s v kazde lazni pri 30 stupnich, to uz odsypa. Pokud mas navic jeste i susicku, tak uz je to opravdu hodne rychle...
U barytu take spotrebujes hodne vody na prani...
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 březen 2012 - 11:32:49

Na leštění mám bubnovou leštičku. Takže tam tam to odsýpá hodně rychle. Jinak z jednoho políčka na kinofilmu musí být dvě vyzvětšované fotky. Je problém pouze s časovou náročností při takovém množství a také uhlídat si fotky aby nebyly v ustalovači dlouho. Takže budu rád i za rady týkající se nějakého systému ve vyvolávání. Zatím na to moc nespěchám.


z mé praxe: rovnoměrně exponované negativy po prvotní expoziční zkoušce a současném kalibrování expozimetru/aut.hodin na použitý papír a nastavení gradačního filtru, zvětšuji na hromádku do šuplíku po celém proužku negativu (tj. ve tvém případě 12 fotek), používám 4 mísy na 30x40, dávkově vložím do vývojky, vyvolám do plného - tj. cca 2 minuty dle použité vývojky), do přerušovače, ta minuta mi stačí na výměnu proužku negativu ve zvětšováku, papíry do 1. stupně ustálení na 3 minuty - mezitím nazvětšuju dalších pár fotek, papíry do 2. stupně ustálení zase na 3 minuty - nazvětšuju zbytek fotek z proužku negativu, novou várku fotek do vývojky, první dávku z ustalovače do pračky či umývadla, a pořád dokola.... jde to rychle. cca po 60-80 fotkách (v tomto případě ideální po jednom filmu = 72 fotek) regenerace vývojky a ustalovače - v každé míse mám 2,5-3 litry a pracovní lázně mám v 5l kanystrech, takže problémy s vydatností či nerovnoměrností vlivem vyčerpání lázní není třeba řešit.
jde to velmi rychle, pokud není třeba u každé fotky individuální nastavení gradace, vykrývání, nadržování a výřezy se změnou poměru zvětšení a tím pádem zásadní korekce expozice. Ale i to díky expozimetru s automatickými hodinami nevezme víc než pár sekund...
  • 3

#8 johnny9

johnny9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 březen 2012 - 11:36:09

mickael: Ony jsou ty fotografie pro archivní účely a v tomto směru není umožněno používání RC papírů. Takže musím jet na Baryty i když by se mi RC líbili sebevíc.
  • 1

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 26 březen 2012 - 11:37:43

Ja vim, ze chces baryty...ale v pripade nekolika set fotografii bych vazne uvazoval o RC papirech. Ano, baryt je baryt, ale napriklad ilfordacke RC jsou slusne a urcite by se nasly i dalsi. Fomaspeedy nebrat. No a RC uz se daji prohanet napriklad Durstem printo. 45s v kazde lazni pri 30 stupnich, to uz odsypa. Pokud mas navic jeste i susicku, tak uz je to opravdu hodne rychle...
U barytu take spotrebujes hodne vody na prani...


s tímto mohu jen souhlasit, i když mohu mít jen jednu technickou poznámku: velmi dobře se mi zvětšovalo na ORWO Polyprint papír (role šířky 14,8cm, které jsem řezal po 20cm), baryt vysoce lesklý, síla podložky papír - vypírání rychlé, sušení, vlastně leštění, bleskurychlé a bezvadné). ve finále s tím byla práce rychlejší a pohodlnější než s rc papíry (které musím věšet, průchozí tlakovzdušnou sušičku nemaje)
  • 0

#10 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 září 2013 - 14:42:41

...a také uhlídat si fotky aby nebyly v ustalovači dlouho...


Omlouvám se za hloupou otázku, ale proč nemají být v ustalovači delší dobu ? Co by se jim mohlo stát ?
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 září 2013 - 17:24:58

začne se snižovat kontrast. Nech je tam jen dle doporučení výrobce....
  • 0

#12 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 září 2013 - 19:58:58

Díky, to je pro mě velice cenná informace, o tom jsem neměl tušení.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních