Přejít na obsah


Fotka

Ljubitel


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
236 odpovědí na toto téma

#51 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 18 únor 2009 - 20:05:01

tohle bylo téma založené pro Ljubitela, tak jsem se připojil,
ale musím říct, že jsem si teď pořídil Kiev 88. a to právě proto,že jsem z něj viděl fotky, které mi učarovaly,klidně bych fotil i čínským foťákem, fotit se dá skoro čímkoli, je to spíš otázkav výběru, vybrat správně, aby technika vyhovovala tomu, jakto má podle mé představy vypadat, šedost a špatná toalita nejsou výsledkem toho kterého aparátu, ale chybné expozice či následných negativních či poziivních procesů, vemte si napřiklad staré techniky, jedna fotka se dá udělat na mnoho zcela odlišných způsobů, které samy o sobě mají své kozlo, nehledě na původní fotku
  • 0

#52 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 18 únor 2009 - 20:26:28

Víte,co by mě vcelku zajímalo ?
1/ Jak moc je láska k Ljubitělovi a výsledkúm z něj dána právě tím,že je to Ljubitěl a pochází z CCCP ? Myslíte,že kdyby tyhle stroje se stejnou "charakteristikou" byly vyrobeny např. dnes v Číně,chválili byste je a dělali s nimi stejně tak ?
2/ používáte pravidelně pro ještě větší "syrovost" / chápej nekvalitu/obrazu,danou ještě menším formátem stroje jako Canomatic a spol. ?V případě,že ne ,proč ?
3/zvětšujete / jak/ nebo prezentujete pouze na webu ? Ptám se proto,protože spousta hodně až "umělecky"šedivých věcí / které tyhle stroje bezesporu mají díky své optice tendenci vytvářet/ mohou díky jasu obrazovky mít opravdu tu a tam něco do sebe,ale na papíru je to mnohdy "kapku" jinak.
Dík.


ad 1) netrpím žádnou láskou k CCCP. ale jistě - můj vztah k tomu aparátu je dán tím, že je to ljubitěl. také tím, že je to TEN můj ljubitěl. práce s ním mě baví a přitahuje - chci s ním fotografovat. pokud by byl vyráběn v číně... nevím nevnímám tuto souvislost. nafotím na mamiyu, protože je z japonska a nemám odpor k ilfordu, že je tuším britský. tímto prismatem věci nenahlížím.

ad 2) nepoužívám, protože mě to neoslovuje. ale používám pinhole. "syrovost" chápej nekvalitu - tak to bylo skutečně špatně pochopeno. tento pojmový zkrat je mi tak vzdálen, že jej nedokáži více rešit.

ad 3) zvětšuji - normálně, zvětšovákem. magnifaxem (ne protože je český). ohledně tendence k šedivosti - nevím, nepozoruji jí. ale jistě, optiku mám doma i lepší, nicméně z nějakého hnutí, pro něž vysvětlení nehledám neb mám lepší věci na promýšlení, volím někdy fotografování ljubitělem.
  • 0

#53 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 18 únor 2009 - 20:41:42

ale pomohlo mi to uvědomit si, proč... je to o vztahu. vztahu k té věci. mám rád ljubitěl pro to, proč se mu ostatní vysmívají. pokud se nějaká nula chtěla zavděčit společnosti jiných nul, začala se trefovat do ljubitěla a saudka. a všichni si chrochtali, jak tomu rozumí :evil:

pro mě byl a je ljuba první svitek. je to pro mě aparát, který je stálicí. mám rád svojí pressku, ale pokud se mi naskytne možnost koupit lepší objektiv, půjde ten současný z domu. na ljubovi není co zlepšovat :) je jaký je. není honbou za něčím, ale pátráním po něčem.

a taky se mi líbí být outsider :-(
  • 0

#54 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 únor 2009 - 22:28:22

Asi jsme se špatně pochopili.Tím,že jsem napsal "syrovost" / chápej nekvalitu/-myšleno samozřejmě v kontextu k Ljubitělovi jsem chtěl říci,že mezi syrovostí a neodiskutovatelnou strašnou nekvalitou tohoto stroje / hergot,vždyť ve společnosti těchto zázraků jsem nejen já strávil minimálně třetinu života ,tak vím dost přesně,o co jde/ nevidím žádné rovnítko.Je to prostě hračka pro děti / s tím to lidi ve své době kupovali,nikdo od toho absolutně nic nečekal/,která tu a tam,v určitých velmi specifických podmínkách může dopomoci / spíše náhodně/ ke vzniku zajímavé pocitovky.To ovšem mohu i s Pionýrem,Corinou,atp.Přesto nikoho nenapadne tvrdit,že to jsou dobré stroje.Řekl bych prostě,/ a o to mi šlo v prvním příspěvku/,že je třeba/ zvláště pro ty,co neví ,o co jde a nedocházelo k jejich mýlce/ říci asi toto : Pionýry,Coriny,Holgy,Ljubitěly,atd. vždy byly/ je opravdu zajímavé,že ve své době to nikoho ani nenapadlo popírat/ a jsou ztělesněné katastrofy,s kterými ovšem není zcela vyloučeno spáchat fotografii ,která zaujme.
  • 0

#55 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 18 únor 2009 - 22:55:45

a já zase tvrdím, že v rukou tvůrčího člověka a dobrého fotografa může v ljubitělu vzniknou klidně 8 vynikajících fotografiíí na jednom svitku.

vůbec teď nemluvím o sobě, já mám i přístroje zdaleka svojí kvalitou přesahující mé fotografické možnosti (ale necítím se provinile že je mám :-( )

mluvím o tom, že jsou fotografové, kteří kategorii neoddiskutovatelně nekvalitních přístrojů vůbec neznají. jsou lidé, kteří takto nesmýšlení - jsou jsitě mentálně s to to jako možnou kategorizaci chápat, ale jen jako něco cizího.

nu... a třetinu života? jakobych slyšel úlevu v hlase digitálních fotografů padesátníků. oni často mnohem lépe než já vědí dost přesně, o co jde v komoře. "já se něco nazvětšoval..."

odradilo mě to? odradí někoho moje zalíbení v ljubitělu od SF? pak pardon, ale myslím, že takový adept by stejně dlouho nevydržel.
  • 0

#56 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 19 únor 2009 - 07:52:04

http://www.fotoapara...&galvis=4207024
tady je jeden kolega fotograf s velkým F, který fotí Ljubitelem

kdysi jsem měl Prakticu MTL 3, fotila dobře, ale v té době jsem snil o kinofilmovém Nikonu, což byl pro mne tehdy nedostižný vzor kvality, přitom jsme si mohl koupit P Sixe, ale to mne vůbec nenapadlo, protože jsme fotil něco jiného, hory na diáky a rodinné fotky,

dneska je výběr obrovský a vše je v podstatě dostupné, když né nové, tak mírně jeté, o to větší je problém se rozhodnout, co vlastně chci a potřebuji

netvrdím, že Ljubitel je nějaký skvost, stejně jako Holga, Corina apod., ale tvrdím, že i s těmito aparáty se dají udělat skvělé fotky, naopak koupě špičkové techniky to nikdy nezaručí, ale Rolleiflexe bych bral, ne že ne :-(
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 únor 2009 - 09:37:31

je jaký je. není honbou za něčím, ale pátráním po něčem.


já myslím, že tady to bylo popsáno velmi přesně
možná, že právě takový přístroj na stativu autora, který to jinak nezažil, odpoutá úplně od železné techniky a umožní mu plně se soustředit na myšlenku, kterou by rád vyjádřil na papíře
  • 0

#58 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2009 - 11:14:24

MR: Nechci být moc troufalý, ale jak se pozná fotograf z velkým F ? Mě to připadá jako fotografie z Opavského institutu. Hezké, ale sterilní. Některé věci dle mě mají nápad, berevné akcenty, to ano, ale...

Omlouvám se.
  • 0

#59 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 únor 2009 - 11:38:47

kolego krakenovic, fotograf s velkým F se pozná mj. tak, že jej je někdo ochoten takto nazvat. je to velmui subjektivní, ale není lehké jít s kůží na trh a říci: toto je pro mě Fotograf. ale když se nenajdou lidé takové odvahy, budeme jen tiše přešlapovat a bát se řící, že se nám něco líbí. pak bude na druhou stranu složité říci, že se něco nelíbí - bude chybět polarita a výpovědi budou prázdné.

buďme tedy rádi za každého rozumného, pokorného člověka s názorem. za tebe, jako za kolegu MR.
  • 0

#60 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2009 - 12:41:32

kdoco: Ogaro, ne zcela s tebou souhlasím.

Já osobně to beru tak, že pokud bych někoho nazval fotografem z velkým F, navíc v nějakém veřejném fóru, tak by prostě měla být tato skutečnost notoricky známá a většinou uznávaná.

Zkrátka fotografové z velikým F sú třeba ogaři Westonové, Štiglicové, Bressonové, Salgadové atd., atd.

Chtěl bych se spíše jen vyvarovat toho, že nějaký nováček z ne zcela jasným nárorem si přečte zde na foru o panu Kýblovi, podívá se na jeho fotografie s tím, že toto jsou fotografie fotografa z velkým F.

Ono je pravda, že je to strašně subjektivní, ale pokud by to bylo tak jednoduché jak jsi napsal, tak by tady bylo fotografů z velikým F v naší zemi tisíce, přitom je ale skutečnost jiná. Není dle mě moc košer názor, že se stávám fotografem z velkým F tím, že mě tak někdo nazve, nebo tomu věří.

Dle mého názoru fotografa z velkým F neudělá moc "člověk", ale spíše čas....
  • 0

#61 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 únor 2009 - 13:03:37

dobrý člověče...

čas? čas jsou lidé. je třeba take citlivě vnímat rozdíl, kdy s ebavíme o fotografech amatérech a jiných. nemyslím, že by kolega MR měl v plánu dávat na jednu roveň mnóžu a salgada. určitá společenská inteligence a zkušenost nám prostě ulehčuje život v tom, že nemůsíme podrobně vypisovat veškeré premisy našeho promlouvání.

vy máte pořád strach o ty nováčky. a kdo z nás není nováček? nováčka možná více vyplaší ironická poznámka "použi hlavu a příkaz hledat"

předpokládejme tedy, že i nováček je schopen postavit se tváří v tvář našemu názoru a sám se rozhodnout, zda se mu naše postoje líbí či ne. ať ve vztahu k ljubitělu (koupil jsem si dnes další :lol: ) - tak ve vztahu k našim oblíbeným fotografům. myslím, že to tu nikdo netlačí nekompromisně.

zkrátka si cením toho, když se někdo dokáže postavit za svého oblíbeného autora, aniž by to byl zrovna Sudek, kde je toto ocenění vcelku bezvýznamné, protože novou informaci prostě nepřináší.
  • 1

#62 MR

MR

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationZpupná Lhota
Reputace: 283

Publikováno 19 únor 2009 - 13:14:18

tak všeobecně jsem to o tom fotografovi s velkým F nemyslel, ale mohu to své sdělení opravit, fotograf s velkým F pro mne osobně, to určitě, a doplním, fotící Ljubitelem, bavíme se pořád na toto téma přeci, či nikoli ?

Salgado a spol. s tímto strojkem asi nefotili, i když, všechno je možné...
  • 0

#63 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 19 únor 2009 - 13:27:57

občas mi to tu začne zavánět... jak to říci.... fajnovostí?!? Nevím, jestli je to to správné slovo. Přátelé, nesuďme Ljubitěl, Haselblad, pana Kýbla a Salgada atd... Je to příliš subjektivní.. Jsme tu přeci kvůli našemu krásnému koníčku - klasické fotografie né?! TK je tu krásnou studnicí umu, zkušeností, nápadů a otevřených hlav, vždy připravených pomoci nám začínajícím.. Za to děkuji..
  • 0

#64 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2009 - 13:44:14

Kdoco, MR: Omlouvám se pokud to vyznělo tak, že bych pohrdal názorem kolegy MR a jsem rád, že jsou tu takoví jako kdoco.

A všem, že sem zasejc odběhl od tématu.

Nicméně, k tématu. Tak trochu maródím a do postele sem si vzal jak jinak starého lubitěla, kerého sem měl ve skříni. A dlúho sem si s ním hrál. No páni, to je vám strojek jak sviňa, jen nevím jesli bych si ve své rozežranosti na něho zvykl. No je to prostě ruské dílo se vším všudy.
  • 0

#65 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 19 únor 2009 - 13:58:41

Já bych se radši vrátil k podstatě a jednoduchosti: Objektivně - rozdíl mezi Pionýrem, Holgou, Corinou na jedné straně a Ljubitelem je v tom, že Ljubitel, na rozdíl od ostatních jmenovaných, je sice jednoduchý, ale plnohodnotný foťák se slušně kreslícím anastigmatem a poměrně spolehlivou závěrkou, kterážto kombinace umožňuje za dodržení určitých pravidel slušně vyfotit cokoli a kdekoli. Mám- li mluvit za sebe, já s ním fotil za á na vojně, nemajíce po ruce nic jiného, naštěstí byl k dispozici stativ, a pak za bé později, spíš z furiantské recese, když jsem chtěl namíchnout kamaráda, fotícího nesrovnatelně dražší kinofilmovou technikou. Dařívalo se mi to...
Já nevím, ale psát tady..."neodiskutovatelnou strašnou nekvalitou tohoto stroje....Je to prostě hračka pro děti..." Já bych si naopak dovolil tvrdit, že za oněch 295,- Kčs, za které se to kdysi hódně dlouho prodávalo, to vůbec nebyla špatná investice ani v tehdejší koruně. A ostatně - vždyť je to skoro doslovná kopie Voigtläner Brillantu V6, tam cice dávali i lepší závěrku (Compur) a optiku, ale taky to bylo podstatně dražší. A fotit se s tím fakt dá, i ostřit, jen si to chce chvilku zvyknout - hlavně se do šachty dívat s jedním oknm zavřeným...(to myslím doslova)
  • 0

#66 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 únor 2009 - 14:09:09

Kdoco, MR: Omlouvám se pokud to vyznělo tak, že bych pohrdal názorem kolegy MR a jsem rád, že jsou tu takoví jako kdoco.

A všem, že sem zasejc odběhl od tématu.

Nicméně, k tématu. Tak trochu maródím a do postele sem si vzal jak jinak starého lubitěla, kerého sem měl ve skříni. A dlúho sem si s ním hrál. No páni, to je vám strojek jak sviňa, jen nevím jesli bych si ve své rozežranosti na něho zvykl. No je to prostě ruské dílo se vším všudy.


:lol: ty seš ďábel. a nejlepší na tobě je, že to umíš podat tak akorát. šak víme o čem mluvíme. já jsem se jen bál o ty nováčky, aby se nám tu nebáli otevřít zobáčky a sdílet, kdo a co se jim líbí. protože to nás může jen obohatit.
  • 0

#67 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 19 únor 2009 - 16:47:57

Říkal jsem si,že už nebudu nic psát,ale ještě přeci něco.Mnóžovy věci mě některé opravdu oslovují,to nemůžu říct.Nicméně hrozně rád bych je viděl v originálu,bez jakýchkoli zásahů softem / takže vzhledem k převládajícímu crossu asi na Cibě :lol: /.To,že něco vypadá tak a tak na webu není pro mě naprosto směrodatné / když máme podle toho hodnotit možnosti Ljubitěla/.Všichni víme,že i z naprosté prasárny se pro web dá pár kliknutími udělat vcelku efektní a zajímavá věc / to píšu obecně,aby se případně pan Mnóža neurazil/.Tam malinko doostřit,tam poštelovat křivky,tam kapánek pohýbat s barvou... Z Holgy/ obdoba Coriny,možná ještě horší/ se na webu také objevují věci,které vypadají fantasticky.Ovšem převážně jen na tom webu.Vůbec je zajímavé,že renesance těchto strojů přišla až s možností webové prezentace/ a možných zásadních úprav/.V době čistě analogové o ně nikdo při smyslech raději ani nezavadil.Proto jsem uváděl tu třetinu života,protože právě v té době jakékoli softwérové harakiri nepřipadalo v úvahu a to,co ze strojů lezlo mělo vzhledem k ukázce jejich kvality opravdovou výpovědní hodnotu.
  • 0

#68 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 únor 2009 - 16:59:06

prema:

je pravda, že s tímto musím chtě nechtě do značné míry souhlasit. nicméně ljubu mi to nevymluví,
  • 0

#69 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 únor 2009 - 17:00:54

No, zasejc ste mě zlákali k pokusům. Jeden kus jsem si pořídil, čekám až dorazí. Vím co můžu čekat (jo Fexa je jiná kategorie.... :lol: ). Ale uvidíme, má to své kouzlo. Doma asi budu vystěhován...... Další krám v bytě. Už to slyším.
Ale jednen dotaz, dá se z toho odstranit objektiv, aniž bych aplikoval násilí? Měl bych k tomu své důvody (ne opravdu nebudu na to dávat jinej, ani z toho dělat pinhole.....).
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 únor 2009 - 17:02:23

přece není li to na papíře, nejedná se o fotografie a není co posoudit
leda takový ten náhled, co se zobrazí na monitoru, ovšem na každém jinak, uvidím ten tvůrčí záměr a podobu - zhruba
tak se já dívám na webové prezentace (všechny)

jsou výjimky, třeba povedené skeny z větších formátů, ale není to pravidlem
  • 0

#71 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 19 únor 2009 - 17:42:58

koupil jsem si dnes další :-) )


No tak to uz je ale diagnosticky významné, není-li to přímo deviantní, pane kolego :D Mamiakuuuu, klient na obzoruuu ! :lol: :-)
  • 0

#72 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 únor 2009 - 17:45:55

už má kartu :lol:
  • 0

#73 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2009 - 18:46:47

Kdoco, MR: Omlouvám se pokud to vyznělo tak, že bych pohrdal názorem kolegy MR a jsem rád, že jsou tu takoví jako kdoco.

A všem, že sem zasejc odběhl od tématu.

Nicméně, k tématu. Tak trochu maródím a do postele sem si vzal jak jinak starého lubitěla, kerého sem měl ve skříni. A dlúho sem si s ním hrál. No páni, to je vám strojek jak sviňa, jen nevím jesli bych si ve své rozežranosti na něho zvykl. No je to prostě ruské dílo se vším všudy.


:lol: ty seš ďábel. a nejlepší na tobě je, že to umíš podat tak akorát. šak víme o čem mluvíme. já jsem se jen bál o ty nováčky, aby se nám tu nebáli otevřít zobáčky a sdílet, kdo a co se jim líbí. protože to nás může jen obohatit.


Ne. ne, ogaro, nemám pocit, že dokážu něco podat a navíc z tebou opět ne zcela souhlasím, hlavně co se týká..... ne.... je to spíše na debatu u piva či halúzkovej. Tam budou mé argumenty, no jak bych to řekl..... budou tak nějak věcnější :-)
  • 0

#74 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2009 - 18:48:02

Mimochodem, jak se ček dostane do šachty ljubitěla, ja se oddělává světlík, jak se to dá vyčistit? Mám 2.
  • 0

#75 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 únor 2009 - 18:51:48

Ne dva ljubitěly, ale dvojku :lol:
  • 0

#76 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 únor 2009 - 20:41:48

koupil jsem si dnes další :-) )


No tak to uz je ale diagnosticky významné, není-li to přímo deviantní, pane kolego :D Mamiakuuuu, klient na obzoruuu ! :-o :D


přátelé, já jsem sběratel! tudíž máte-li někdo doma komsomolce, jímž pohrdáte, případne ljubu pro NDR s nápisem tuším Amateur... zbavím Vás utrpení!
  • 0

#77 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 únor 2009 - 20:42:50

a to nemluvím o tom, kolik jsem jich rozdal! ale pravda, věnoval jsem již i nějaké prakticy a flexarety...
  • 0

#78 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 únor 2009 - 00:20:35

přátelé, já jsem sběratel!

tímhle už se začínám ohánět, za 300 jsem koupil dva beautydishe a jednu ljubu 166B
ale mamce se to nesmí donést..:-o
  • 0

#79 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 20 únor 2009 - 00:50:45

přátelé, já jsem sběratel!

tímhle už se začínám ohánět, za 300 jsem koupil dva beautydishe a jednu ljubu 166B
ale mamce se to nesmí donést..:-o


kémo, tohle blbě končí...kašli na to...pak budeš mít 60 foťáků...jak já...
  • 0

#80 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 únor 2009 - 01:32:49

přátelé, já jsem sběratel!

tímhle už se začínám ohánět, za 300 jsem koupil dva beautydishe a jednu ljubu 166B
ale mamce se to nesmí donést..:-o


kémo, tohle blbě končí...kašli na to...pak budeš mít 60 foťáků...jak já...

no já bych spíš chtěl mít od každého stylu zástupce
MF - mám - Vilia
SLR - mám - Pentax ME
DSLR - Pentax K10D
dálkoměr - nemám
TLR - mám Flexu V a budu mít Ljubu 166B
SF kostkovy - mam - Bronicu SQA
SF fotakovy - nemám (chtěl bych PSIX)
DSF - digitalni středoformat - dělám si homemade digital back na SQA
VF - nemám a ani na to nemám - ale chtěl bych Graflex Speed

zatím jsem úspěšný na 55% (5/9)

ale měl bych dělat něco s tím voláním - do komory se chystám ve středu, ale jestli se tam dostanu je ve hvězdách
  • 0

#81 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 únor 2009 - 07:54:29

Tááák, mám komplet vyčištěného Ljúbu, ten stroj mě nepřestaně překvapovat svou jednoduchostí a zárověň nádhernou laciností, takovou výrobní prostotou. No mňamka jak sviňa.
  • 0

#82 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 únor 2009 - 08:58:10

Nevíte prosím někdo ze znalcú tohoto stroje, na co je na levé straně přístroje ta schovka zadělaná tím deklíkem se šroubkem. Sundal sem ten deklík a hledím, že tam nic není. Ale nejde mi to do hlavy, že by Rusi udělali něco co by tam nemělo nějakou funkci.

Prosím, prosím nač to je?
  • 0

#83 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 únor 2009 - 09:18:40

krakene, vidíš ho toho ypresovic sabotéra? von si nedá pokoj, dokud mu někdo z našeho institutu pro čistotu analogový víry nevrazí onen digitální bek do oného :-o
  • 0

#84 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 únor 2009 - 09:37:43

Nevíte prosím někdo ze znalcú tohoto stroje, na co je na levé straně přístroje ta schovka zadělaná tím deklíkem se šroubkem. Sundal sem ten deklík a hledím, že tam nic není. Ale nejde mi to do hlavy, že by Rusi udělali něco co by tam nemělo nějakou funkci.

Prosím, prosím nač to je?

taky jsem neodolal a taky odšrouboval - koukali jsme se synkem (má ho na hraní) a nic nenašli, tak to nebude náhodou, možná to byl šuplík na moták při převozu komory přes železnou oponu!
  • 0

#85 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 únor 2009 - 09:54:03

Nevíte prosím někdo ze znalcú tohoto stroje, na co je na levé straně přístroje ta schovka zadělaná tím deklíkem se šroubkem. Sundal sem ten deklík a hledím, že tam nic není. Ale nejde mi to do hlavy, že by Rusi udělali něco co by tam nemělo nějakou funkci.

Prosím, prosím nač to je?


mám pocit, že tam patří krytka objektivů, která je poměrně vzácná :-o já mám jen jednu... co se týče dvojky teda
  • 0

#86 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 únor 2009 - 10:56:49

krakene, vidíš ho toho ypresovic sabotéra? von si nedá pokoj, dokud mu někdo z našeho institutu pro čistotu analogový víry nevrazí onen digitální bek do oného :D


Taky sem krútil hlavú jak telacko, co to zasejc žvatlá za cípoviny. Ty ogaro, Mamiaku, mosíme si ho vzít v tych Nedvědicách do prádla, jináč ten ogaro ýpresúv nenajde ve své rozeklalé dušičce klidu :-o

Pro ogaru ypresovitého: Poslúchaj ty jeden nezbedo, nezapomeň si na sraz do Nedvědic vzít už první fotky. Nemyslím ale ty soubory uděláné tým bezmekem " šak ty víš kerým" - "jehož jméno nemůžeme vyslovit", ale čisťúčké, krásné, fotografie klasické, nepošpiněné dnešní dobú.

A neboj sa, aj u nás v tych temných bradavicách, nedbáme na to, že nekdo přišel od mudlú, ale na čistotu jeho karakteru, kerý máš podlevá tych tvojích řečí, pěkně pozohývaný a tvoje srdce se vlivem tych poťápaných, digitálistyckých mudlú dostalo na šikmou plochu.
Tak, ale neboj sa, máš kamarády ty nejryzejší a nejpovolanější (Mamiak a Kraken) a tito tě z tych chmurných šračkolú vytáhnú....

Tož tak a nezapomeň co jsem včilkaj napsál, páč ti to na srazu připomenu se žádosťú a předvedení fotek.
  • 0

#87 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 únor 2009 - 11:01:21

Nevíte prosím někdo ze znalcú tohoto stroje, na co je na levé straně přístroje ta schovka zadělaná tím deklíkem se šroubkem. Sundal sem ten deklík a hledím, že tam nic není. Ale nejde mi to do hlavy, že by Rusi udělali něco co by tam nemělo nějakou funkci.

Prosím, prosím nač to je?


mám pocit, že tam patří krytka objektivů, která je poměrně vzácná :-o já mám jen jednu... co se týče dvojky teda


Martine, mysím, že to na krytku nebude, páš to má nejak jiný rozvor, neměřil sem to, ale mysím, že to ide vidět aj pomocí tej okometrie.

Tož tak.
  • 0

#88 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 únor 2009 - 11:05:30

podivam se a zjistim
  • 0

#89 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 únor 2009 - 11:17:21

Nevíte prosím někdo ze znalcú tohoto stroje, na co je na levé straně přístroje ta schovka zadělaná tím deklíkem se šroubkem. Sundal sem ten deklík a hledím, že tam nic není. Ale nejde mi to do hlavy, že by Rusi udělali něco co by tam nemělo nějakou funkci.

Prosím, prosím nač to je?

Tak tady bych si dovolil připodotknout, že podle mého soudu se jedná o místečko k uložení 2 ks filtrů....
  • 0

#90 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 20 únor 2009 - 11:20:12

A nedává se tam paměťová karta? :-o
  • 0

#91 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 únor 2009 - 11:26:22

Říkal jsem si,že už nebudu nic psát,ale ještě přeci něco.Mnóžovy věci mě některé opravdu oslovují,to nemůžu říct.Nicméně hrozně rád bych je viděl v originálu,bez jakýchkoli zásahů softem / takže vzhledem k převládajícímu crossu asi na Cibě :-o /.To,že něco vypadá tak a tak na webu není pro mě naprosto směrodatné / když máme podle toho hodnotit možnosti Ljubitěla/.Všichni víme,že i z naprosté prasárny se pro web dá pár kliknutími udělat vcelku efektní a zajímavá věc / to píšu obecně,aby se případně pan Mnóža neurazil/.Tam malinko doostřit,tam poštelovat křivky,tam kapánek pohýbat s barvou... Z Holgy/ obdoba Coriny,možná ještě horší/ se na webu také objevují věci,které vypadají fantasticky.Ovšem převážně jen na tom webu.Vůbec je zajímavé,že renesance těchto strojů přišla až s možností webové prezentace/ a možných zásadních úprav/.V době čistě analogové o ně nikdo při smyslech raději ani nezavadil.Proto jsem uváděl tu třetinu života,protože právě v té době jakékoli softwérové harakiri nepřipadalo v úvahu a to,co ze strojů lezlo mělo vzhledem k ukázce jejich kvality opravdovou výpovědní hodnotu.


Nejprv jsem si říkal, že tady zas stará partyja jede jen neopodstatněnou špínu do těchhle "druholigových" strojů, ale tohle, cos napsal, mi přijde jako zajímavý názor a máš vcelku pravdu.
Na druhou stranu se dnes a denně setkávám stále víc s ryze digitálními fotkami, které mají analogové efekty pouze napodobovat. Klasika je použití různých textur (alá poškrábaná matnice vs. zarezlé zrdcátko), různé automatické predefined procesy v Photoshopu a další triky, které mají dodat fotce patinu pseudosurovosti.

Takže když už někdo s něčím pohne v tom PC po scanu z filmu, tak to beru jako menší zlo, než výše uvedený trend (ono to jde vcelku poznat pouhým okem, kdo na čem smaží)

Jinak všem Ljubitel fotografům fandím. Pro mě samotného to byl už trochu moc přísný foťák, tak jsem šel raději do Flexy.

M.Recman, M.Kýblo, ale i ten Pavel Mališ (jehož dílko je upe někde nahoře) jsou pro mě fotografové, na jejichž fotky mě v dnešní době baví koukat a jejich obrázky se mi zarývají do hlavy tak nějak víc než fotky jiných autorů, čili pro mě to jsou vskutku fotografové.

Jo a ještě k tomu, zda je Ljubitel schopný odradit temnokomornického začátečníka.. no o tom pochybuju. Pokud to beru podle sebe (24let), tak já jsem více-méně začínal na digitálech. S prvním jsem fotil už v roce 1999, kdy ještě neměl LCD displej vzadu.. čili se dá říct, že jsem digi veterán, kterého prostě okouzlili takové ty fotky z těch P6 a Ljubitelů a Holg.. takové ty "něčím jiné fotky"...
Rozumím tomu, že starým analogovým veteránům, kteří šli prakticky opačnou cestou a začínali na těch Ljubitelích a Pionýrech, jim jejich dnešní použití může přijít absurdní. Ale drtivá většina takových šla "dál" k tomu DSLR a těm zas může přijít absurdní používat film jako takový.
No a tak pochybuju, že se objeví někdo starší než já, který neměl tu čest se s filmem v minulosti setkat.. čili veškeré nováčky pak vidím někde v mladších řadách těch, které omrzí digi a dostanou chuť jít hlouběji, experimentovat, prasit, tvořit a kdovíco.. a Ljubitel jim prostě sedne a jen on jim dopřeje fotky jejich snů.
  • 0

#92 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 únor 2009 - 11:30:19

A nedává se tam paměťová karta? :D

zajímavá theorie - asi ano, nemám přehled o všech typech karet. V aždém případě toto je stavěno na jakousi kartu kruhového tvaru! :-o
  • 0

#93 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 20 únor 2009 - 11:36:58

Rozborka Lubitela je stejně jednoduchá jako u samopalu.
Objektiv se dá vyndat snadno. Zevnitř drží na jedné převlečné matici. To je ten kroužek se čtyřmi zuby. Za ty zuby se dá povolit. Chce to speciální klíč, ale dá se to i šroubovákem, což ovšem doporučuju jen zručným jedincům. Pozor na to, že si rozšteluješ ostření!
Sundat šachtu je taky snadný. Drží na třech šroubkách. Ty stačí povolit (nevyndavat!!!) tenkým šroubovákem a pak lze šachtu sundat. Je tam na bajonet, tzn. povolit šroubky, kousek posunout a sundat. Taky to chce aspoň průměrnou zručnost.
Seřizování ostření bych se radši vyhnul, závěrku taky doporučuju nerozebírat.
A ta schovka na straně je na filtry.
Nechcete udělat nějakou Lubitelskou soutěž kvality? Jako kdo dosáhne tuningem lepších fotek? Samozřejmě by musel být originální objektiv...
  • 0

#94 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 únor 2009 - 11:40:23

vrahem je zahradník, anóbrž má recht. původně jsem myslel, že jde o prostor pro umístění kopějejk poslední záchrany, ale vskutku je na filtry, jak se píše mj. ZDE

aj ty odkazy, nevím, zda se mi to podařilo
  • 0

#95 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 únor 2009 - 11:43:12

Nechcete udělat nějakou Lubitelskou soutěž kvality? Jako kdo dosáhne tuningem lepších fotek? Samozřejmě by musel být originální objektiv...


nu. právě proto jsem před časem s kamarádem založili ljubitelistickou sektu, kde chceme testovat um fotografů s ljubitelem v různých podmínkách. jenže času je tak málo....
  • 0

#96 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 20 únor 2009 - 11:56:37

vrahem je zahradník, anóbrž má recht. původně jsem myslel, že jde o prostor pro umístění kopějejk poslední záchrany, ale vskutku je na filtry, jak se píše mj. ZDE

aj ty odkazy, nevím, zda se mi to podařilo


Tak mi tatínek kdysi nelhal... To se mi ulevilo! :wink:
  • 0

#97 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 únor 2009 - 12:07:33

čas na usmíření :wink:

mimochodem, viděl někdo někdy ty filtry?
  • 0

#98 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 únor 2009 - 13:24:12

Rozborka Lubitela je stejně jednoduchá jako u samopalu.
Objektiv se dá vyndat snadno. Zevnitř drží na jedné převlečné matici. To je ten kroužek se čtyřmi zuby. Za ty zuby se dá povolit. Chce to speciální klíč, ale dá se to i šroubovákem, což ovšem doporučuju jen zručným jedincům. Pozor na to, že si rozšteluješ ostření!
Sundat šachtu je taky snadný. Drží na třech šroubkách. Ty stačí povolit (nevyndavat!!!) tenkým šroubovákem a pak lze šachtu sundat. Je tam na bajonet, tzn. povolit šroubky, kousek posunout a sundat. Taky to chce aspoň průměrnou zručnost.
Seřizování ostření bych se radši vyhnul, závěrku taky doporučuju nerozebírat.
A ta schovka na straně je na filtry.
Nechcete udělat nějakou Lubitelskou soutěž kvality? Jako kdo dosáhne tuningem lepších fotek? Samozřejmě by musel být originální objektiv...


Děkuji, já ho ještě před sebou nemám. Bude z něj krásnej foťák na astro pokusy. Přeci jenom na SF je to veselejší..... Ale nejdřív si to vyzkouším klasicky, třeba mě to bude bavit a na tohle si koupím jinej.....
  • 0

#99 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 únor 2009 - 15:09:45


Nechcete udělat nějakou Lubitelskou soutěž kvality? Jako kdo dosáhne tuningem lepších fotek? Samozřejmě by musel být originální objektiv...


nu. právě proto jsem před časem s kamarádem založili ljubitelistickou sektu, kde chceme testovat um fotografů s ljubitelem v různých podmínkách. jenže času je tak málo....


Du do toho, už mám plán jak Ljúbu vytunit :wink:
  • 0

#100 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 únor 2009 - 15:28:41

výborně! zamýšlenými tématy bylo např. Ljuba ve městě, ljuba v noci, ljuba v lese, ljuba na kávě a V kávě....

ljuba reportér... a oříškem bude ljuba a makro
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních