Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Dirkon


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
37 odpovědí na toto téma

#1 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 1 duben 2012 - 17:26:56

Zdarec!
Dělá tady někdo s Dirkonem?
Minulý týden jsem s tím začal, sehnal jsem si origo ABC a vystřihovánkou, trochu Herkulesu, Foma 100 kino.
Něco jsem vyfotil na slunci ( exposice 1s ) a potom vyvolal v Microphenu ( 20°C, 18min ) a výsledky jsou zajímavé, vše rozmazané, většina přeexponovaná. Rozmazanost je myslim problém v dírce, která se mi nepodařila udělat 0,4mm, měl jsem moc tlustou jehlu. Tak jsem udělal upgrade na kovovou placku s dirkou 0,4mm, tak u příštího pokusu uvidíme.
Jaké máte zkušenosti s Dirkone vy? PS: Zde je ke stažení vystřihovánka: http://www.pinhole.c.../dirkon_01.html

A zde mé fotky:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 duben 2012 - 20:46:26

Jó, synek si to slepil, takle mu to fotí: http://www.pinholeda...=Czech Republic
  • 0

#3 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 3 duben 2012 - 07:44:50

To jsi jako sehnal originál staré číslo, abys ho rozstříhal???

IMHO to chce menší dírku. Jaká tam je obrazová vzdálenost? Ještě bych někde měl mít pár vyvrtaných dírek 0,25mm.
  • 0

#4 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 3 duben 2012 - 17:38:58

Jo, mám ho doma ve třech exemplářích + remake z nového výročního ABC ( rok tuším 2001 ).

Teď vyrábím dirkon na svitkový film ( zvětšil jsem na A3 ) pro kámoše k narozeninám tak výsledky kdyžtak pošlu.
PS: Má tady někdo PC s Pinhole Designerem? Potřeboval bych spočítat dirku, vzdálenost pošlu...
  • 0

#5 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 4 duben 2012 - 07:16:40

Jo, mám ho doma ve třech exemplářích + remake z nového výročního ABC ( rok tuším 2001 ).

Teď vyrábím dirkon na svitkový film ( zvětšil jsem na A3 ) pro kámoše k narozeninám tak výsledky kdyžtak pošlu.
PS: Má tady někdo PC s Pinhole Designerem? Potřeboval bych spočítat dirku, vzdálenost pošlu...


Pinhole designer chodí dobře i pod wine :D
  • 0

#6 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 4 duben 2012 - 16:58:40

Ale na MasOSXu mi chodit nebude...
  • 0

#7 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 4 duben 2012 - 21:13:08

Ale na MasOSXu mi chodit nebude...


Proc by nechodil? Proste si nainstalujes wine a spustis v tom ten program.
  • 0

#8 pizmo

pizmo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 duben 2012 - 09:46:34

Posli vzdialenost ja ti to preratam v pohode:D
  • 0

#9 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 6 duben 2012 - 19:14:41

Vzdálenost je 7,3 cm. Díky za počítání!
  • 0

#10 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 8 duben 2012 - 09:51:07

Vzdálenost je 7,3 cm. Díky za počítání!


Mě to vychází na průměr 0,381 mm.
  • 0

#11 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 duben 2012 - 19:15:00

dirkon a 0,381 ani nehodou (foto prve) dirkon a 0,2 podstatne lepsie (foto druhe a tretie) v samotnom navode to je doooost blbo (jehlou tloustky 0.4 mm ..) nehladiac ze uhol zaberu je na dirkone taky aky je, ale cest a slava mu, moj prvy vyvolavany film bol prave jeho obetou :) bozska skusenost po kazdej stranke

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  01-0,4.jpg   200,59K   169 Počet stažení
  • Přiložený soubor  02-0,2.jpg   166,18K   206 Počet stažení
  • Přiložený soubor  03.jpg   243,49K   172 Počet stažení

  • 1

#12 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 8 duben 2012 - 19:36:10

dirkon a 0,381


Já mám teď u Dirkona na kinofilm 0,2 a u toho na svitek zkusím těch 0,4. Díky za spočítání!
  • 0

#13 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 duben 2012 - 19:48:58


dirkon a 0,381


Já mám teď u Dirkona na kinofilm 0,2 a u toho na svitek zkusím těch 0,4. Díky za spočítání!


ak ti pinholedesigner z nejakeho dovodu nefunguje tak skus http://www.tabaki.cz...designer-se.php resp. moju ucesanu verziu http://diera.net/Pinhole

velkost dierky nieje az taka kriticka iked plati ze radsej mensia, ako vacsia, aale ked je primala tak to zacne stvarat pekne psie kusy, aj by som prilozil nahlad ale za certa nemozem najst negativ z testov
  • 0

#14 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 8 duben 2012 - 21:05:55

Vychází mi 0,1, tak to jsem z toho jelen. Sehnal jsem si nejmenší jehlu v prodeji a má být prý 0,2mm, tak uvidím...
  • 0

#15 lucky2strike

lucky2strike

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 srpen 2012 - 17:42:54

Můj Dirkon jsem slepil cca před půl rokem, díru jsem dělal 0,4mm jak píšou v návodu jen jsem ho vylepšil o větší výřez okénka a držák na stativ. Na výsledek mrkněte (foma100)... http://www.lucky-str...on1.php?start=0
  • 0

#16 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 18 srpen 2012 - 10:18:42

Pěkný! Já jsem nakonec dodělal ten na svitek, byl to už takovej velkej solidní aparát, fotky zatím nemám, věnoval jsem ho jednomu známému a ten s ním ještě nefotil.
  • 0

#17 diaboli

diaboli

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 47

Publikováno 26 listopad 2012 - 10:13:04

Zde můj skromný příspěvek k tématu-Dirkon je pro mě experimentem, technickým detailům příliš nerozumím, prostě jsem píchla jehlou do papíru a během jednoho roku focení vznikly tyto kousky:
http://trimaliny.blo...ch/label/Dirkon
P.S: ...pro facebookové fajnšmekry pak založena tato stránka:
http://www.facebook.com/paperpinhole
  • 1

#18 liskae

liskae

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2017 - 16:22:50

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kde sháníte tak tenké jehly, 0.4 nebo dokonce 0.2 mm.


  • 0

#19 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 září 2017 - 20:12:55

Nevím zda je to vhodný způsob, ale kdysi jsem četl radu, že na špičce jehly se má změřit v jaké vzdálenosti je požadovaný průměr a jehlu zapíchnout jen do té vzdálenosti. Vznikne ale poměrně značný otřep ve staniolu (do kterého se dírka dělá), což může vadit.


  • 0

#20 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 8 září 2017 - 09:46:51

Dá se změřit mikrometrem průměr jehly - jak psáno výše. Pro technicky založené bylo na místě pořídit vrtáky, kupř. (zadej v Googlu vrtáky 0,2 mm...). Bývají v sadě a jsou dosti drahé. U dirkonu bych se spokojil s tou jehlou. Ale jak tak vidím výsledky nahoře - je to žalostně slabé. Správná dírka umí docela pěkné neostré fotky.

Já jsem kdysi nalepil na destičku u Linhofky kruh vystřižený z vaničky od buchet (taková ta márketová balení), nebyl úplně tenký k protržení ani úplně silný k problematickému ohybu světla. Propíchl jsem jehlou při krouživém pohybu a otřep začistil jemným brusným papírem (už nevím jakého čísla, ale hodně jemný). Výhodou byla posuvná standarta, takže se dalo najít optimální ohnisko i při nepřesném měření. Výsledky byly dobré, ale já neostrosti prostě neholduji, tak jsem to po pár týdnech zrušil. 


  • 0

#21 liskae

liskae

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 září 2017 - 10:25:57

No, jenže já zatím nemám měřit co. I ta nejjemější jehla, kterou jsem našla v galanterii, má tak 0,5 mm... A peněz moc nemám.


  • 0

#22 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 8 září 2017 - 10:46:20

To mi neříkej, že špička jehly začíná na 0,5mm - chuděry švadleny... ;) Prostě tu jehlu neprotáhneš celou, ale "plech" podložíš hladkým dřevem nebo tvrdou gumou a propíchneš jen špičkou.


  • 0

#23 liskae

liskae

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 září 2017 - 11:25:14

Ok zkusím. Ještě bych potřebovala poradit, kde v Prazde koupím nejlevnější film na experimenty, ideálně nějakou kratší roli. Plus kde levně vyvolat bez fotek. Myslím, že prvních pár pokusů dopadne všelijak.


  • 0

#24 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 8 září 2017 - 18:41:35

az tak vela to neni:

http://www.ebay.co.u...872.m2749.l2649


  • 0

#25 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 11 září 2017 - 02:40:05

I s nejlevnejsim mikroskopem se da docela presne odhadnout prumer diry (napriklad pomoci presneho meridla, polozeneho vedle, postaci suplera, delal jsem to tak, ze jsem pouzil plech z cajove svicky a diru jsem delal nejtenci jehnou - jeji spickou, stridave z obou stran - tak dlouho, az mela kruhovy tvar a spravnou velikost. Musi se ale neustale vkladat pod mikroskop a kontrolovat. Vrtaky jako takove jsou levne, ovsem vycentrovat je, to uz bude jine kafe.


  • 0

#26 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 11 září 2017 - 07:21:23

Ad jehly: osvědčily se mi entomologické "minucie", dělají se mimo jiné i 0,25, 0,20 a 0,15 mm... Jinak o otřepech platí, co napsal Kim, je dobré dírku z druhé strany přebrousit, třeba na jemném brousku nebo neglazované keramice, poté dírku opatrně "protáhnout" jehlou ještě jednou (některé otřepy se ohnou). 


  • 0

#27 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 11 září 2017 - 07:51:00

Mimochodem, pro inspiraci doporučuji navštívit stránky našeho krále dírkové komory Zdeňka Bakštejna:

http://zzz.cz/bednax/index.php/5000


  • 0

#28 liskae

liskae

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2017 - 09:14:56

Používaly se v době vydání Dirkonu stejné kazety na kinofilm jako dnes? Není mi totiž úplně jasné, jak tam ten kinofilm dát. Nejsem si jistá jak má fungovat ta prázdná kazeta, a při založení kazety dle návodu mám kinofilm dost mimo vystřižený otvor pro expozici (z jedné strany se exponuje perforace, z druhése plýtvá místem) - a není to nepřesností lepení. Pokud by se kinofilm převíjel mezoi dvěma kazetami, jedna musí být obráceně, a film bude šikmo...


  • 0

#29 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 18 září 2017 - 10:09:34

Kazety jsou stáole stejné.... Levou kazetu (navinovací) musíte dát "hlavou dolu", pravou (nový film) dáte normálně a film do cívky vlepíte izolepou... Že jsou tam nepřesnosti a film je focen přes perforaci je vlastnost, ne chyba ;) Na té straně, kde je otvor přes film si můžete pomoct nůžkama...


  • 0

#30 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 18 září 2017 - 10:11:42

Tady je to pěkně vidět: https://c1.staticfli...4d837538a_b.jpg


  • 0

#31 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 září 2017 - 10:15:28

Kazety Foma mívaly jiný tvar výstupního žlábku, ale to není nic, co by mělo vadit. Dnešní kazety jsou kompatibilní i s fotoaparáty ze třicátých let.


  • 0

#32 liskae

liskae

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2017 - 10:29:53

musim tu navinovaci kazetu nejak rozebrat? nebo jak tam nalepim ten film?


  • 0

#33 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 září 2017 - 10:37:41

Běžné kazety rozebírací nejsou, je třeba sehnat takovou, ze které byl film ustřižen a na ten ustřižený konec nalepit film. Nebo koupit rozebíratelnou kazetu pro plnění z metráže.


  • 0

#34 liskae

liskae

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2017 - 10:55:01

Díky. A ještě jsem se chtěla zeptat - když už vyrábím foťák, chtěla bych si film vyvolat sama. Musím k tomu mít všechny ty speciální pomůcky, nebo to stačí koupit vývojku a ustalovač a vymáchat to v nějakém "hrnci"?


  • 0

#35 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 18 září 2017 - 12:34:51

V podstatě stačí ten hrnec (váleční fotografové prý volali filmy za bezměsíčné noci v přilbách v chemii kterou našli někde po cestě). Ale budeš to muset ustálit a vyvolat v naprosté tmě, ohlídat si čas v naprosté tmě, ...


  • 0

#36 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 18 září 2017 - 13:23:09

musim tu navinovaci kazetu nejak rozebrat? nebo jak tam nalepim ten film?

Ale muzete, jde to otvirakem na pivo. Jen to chce opatrne, aby se moc nezdeformovalo to vicko.


  • 0

#37 diaboli

diaboli

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 47

Publikováno 18 září 2017 - 18:50:30

ono lze na koleni udělat v podstatě vše, ale máchat film v hrnci? Sakra, mě je tě tak líto, že bych ti ten tank i půjčila... Nemůžeš třeba poprosit někoho tady ze stejného města, jestli by ti vybavení na ten tvůj pokus nepůjčil? Nejsi náhodou z Plzně? :D


  • 0

#38 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 20 září 2017 - 08:26:21

ono lze na koleni udělat v podstatě vše, ale máchat film v hrnci? Sakra, mě je tě tak líto, že bych ti ten tank i půjčila... Nemůžeš třeba poprosit někoho tady ze stejného města, jestli by ti vybavení na ten tvůj pokus nepůjčil? Nejsi náhodou z Plzně? :D

 

Ta bude koukat az prijde a ty ji s usmevem pujcis starou vojenskou helmu :-)

 

Skoda, ze jsem ted tak daleko, plastimatek se mi tu vali nekolik.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních