Přejít na obsah


Fotka
* * * * - 1 Hlasů

Výroba redukce objektivové destičky z menší na větší

destičky VF redukce samodomo

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 30 duben 2012 - 19:25:47

Mám problém, pořídil jsem si aparát (PENTA 45F - Wista pro korejský trh) používající typizované destičky Linhof - ty malé 96x99mm s uřízlýma spodníma rohama a různýma zářezama
jenomže já mám destičky pro všechny 3 svoje VF typizované na 100x100x4mm a teď nevím co s tím.
z větší na menší není problém, ale co s tímto?
dalším problémem je to že plocha přední standardy je mezi dvěma docela masivníma "vidlicema" a to mi to ještě víc ztěžuje.
máte nějaký nápad?
díky
standa

obrázky aparátu
  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 květen 2012 - 11:34:51

Měl jsem za to že půlku objektivů tam stejně nenatlučeš skrze jejich velkou závěrku... takže jak už jsem jednou navrhoval, tak bych asi začal budovat další edici objektivů (myslíš-li to s 9x12 vážně). Ruku na srdce, kolik skel opravdu potřebuješ? Takovýho symmárka 150 nebo 135 seženeš do 100€. Já vím že je lákavý mít možnost použít i skla z 13x18, ale u těch, co zrovna máš, to není úplně snadné na tak malé kameře.

Je mi líto, lepší řešení mě nenapadá.
  • 0

#3 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 květen 2012 - 13:16:42

Měl jsem za to že půlku objektivů tam stejně nenatlučeš skrze jejich velkou závěrku... takže jak už jsem jednou navrhoval, tak bych asi začal budovat další edici objektivů (myslíš-li to s 9x12 vážně). Ruku na srdce, kolik skel opravdu potřebuješ? Takovýho symmárka 150 nebo 135 seženeš do 100€. Já vím že je lákavý mít možnost použít i skla z 13x18, ale u těch, co zrovna máš, to není úplně snadné na tak malé kameře.

Je mi líto, lepší řešení mě nenapadá.

no já mluvím o sklech na 9x12 ale na koroně mám ten 100x100, na TOYO to budu redukovat z 160x160 na ty 100x100 a chtěl bych si na tu 100x100 udělat i Pentu
na velkou Linhofku mám stejně jenom jedno sklo a to mám taky na té 100x100
no a toho maxi symmara mám ve skříni ten se mi na nic nevleze, tak počkám...

hlavní pointa je v tom že bych to klidně mohl typizovat na ty Linhofí prcky, ale ty jsou docela malé a hlavně těžko domavyrobitelné (kupovat se mi je nechce a hlavně díky těm zkosením a zářezům by byla těžko vyrobitelná i redukce*)



*poznámka: NE, ty předražené co se tu hromadně objednávají nechci. jsou sice hezké, ale fakt je nechci.
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 květen 2012 - 18:42:13

Z 2mm hliníkovýho plechu se to dá za chvíli vyrobit. Moje Tachi má taky formát desek 96x99 (čili pasují Linhof desky), ale nemá žádné ty serepetičky co vyžadují zkosení nebo výrobu zářezů, takže si můžu ušmiknout obdélníkovou destičku, vyvrtat a vybrousit potřebný otvor, ze zadní strany nalípnu mezikruží černého papíru (lepší by byla sametová tapeta, ale nemam) a je hotovo. Frézovat kolečko ze zadní strany je zbytečné, kolem desek mi zatím nikdy nefoukalo. Nepotřebuju ani zkosení dolní hrany, ani zabroušené plošky pro západky. Nevypadá to moc hezky, ale funguje a to je hlavní. Dokonce se mi i líp pracuje s mejma hranatejma než s origo (vyštíp jsem si tím zkosením kus laku :-/).

Myslím, že ti stejně nic jiného nezbyde než přistoupit na Linhof velikost - nevím, proč tomu říkáš pidi deska, když je menší jen o 1 resp. 4mm než tvůj standartní formát :smile:.Výhodou je pak možnost montovat to na celou řadu kamer, spousta výrobců šla cestou nejmenšího odporu a používali Linhof desky.

Jen tak mimochodem, víš že občas i uvažuju nad nějakým ultimátnějším ještě menším řešení než je 96x99mm? Na cestování dost nepraktické, ale teď co mám kartonovou krabici a v ní úhledně naskládaná 3 skla to docela ujde. Lehké a relativně kompaktní, snadno vyrobitelné, a přitom poskytuje výbornou ochranu objektivů.
  • 0

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 1 květen 2012 - 20:25:51

Já jsem destičky pro TOYO řešil z letecké(modelářské) překližky. Dle potřeby jsem slepil dvě desky k sobě a vyřešil tak částečně tvarování pro světlotěsnost. I další potřebné úpravy se zkosením hran atd. nebyly problém. Pevnost je myslím dostatečná. Drží mi na tom i Tessar 210 s pneuzávěrkou ... Provedení ode mne trochu neřemeslné, ale zatím to funguje.

Ale asi to neřeší Tvůj problém tak malého rozdílu velikosti destiček, redukci asi stejně neuděláš. To já jen že to je také snadná a levná výroba. A váha skoro žádná.
Jak často hodláš střídat jeden nebo druhý aparát ? Asi Ti nezbude - než redukci, tak mít nové destičky a přehazovat objektiv, či pořídit další ...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 květen 2012 - 20:59:43

no to je to kouzlo že se na velkým formátu každej může vyřádit do sytosti
prostě proto, že je to všechno tak konstrukčně jednoduchý
někdo si udělá novou matnici, další destičku, třetí měch a čtvrtej to postaví celý
no a ten pocit když to potom funguje
úžasný
  • 0

#7 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 květen 2012 - 21:02:59

kazdopadne bych skla dal na nejmensi desticky a udelal redukci na Linhof nebo zakoupil.
Na linhof se v pohode vejde i Copal 3ka, pokud je problem se standardou, musi se trochu predsadit.

Nez si necham u zamecnika udelat poradnou kovovou s labyrintem, vzdy testuji na desticce z letecke preklizky (2mm) a staci to.
  • 0

#8 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 květen 2012 - 21:43:24

no já to mám o tom, že destičky mám z 4mm překližky a výroba redukcí je relativně jednoduchá (vyříznout díru do origo desky, za díru dat vnitřní rámeček, před díru nějaké upevňování, a šmitec)
a tyhle linhof destičky mi udělaly čáru přes rozpočet
kdyby měly aspoň ty plechové zasunovačky jako třeba magnola, ale ne tady musí být takový kravsky velý čudl

COPAL 3 sice jedno sklo mám, ale nasazovat ho na to nemíním, vystačím se s Tessarem 180, Belarem 210 a Skoparem 135 (ikdyž 150 by se občas i hodila)

vidím to tak že budu asi muset fakt přejít na jiný standart (to by byl už třetí za 2 roky)

jendo píšu ti SZ
  • 0

#9 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 květen 2012 - 08:26:47

Mit vice systemu uchyceni preci nemuze byt problem, prizpusobit se musis objektivum. Tak treba v mem pripade mam 3 rady. Pokud to velikost zaverky a objektivu umoznila, jsou osazeny na Linhof deskach. Vetsi zaverky, pripadne objektivy s vetsimi zadnimi elementy na Kodak 2D deskach cca 6x6". Nejvetsi objektivy pak na deskach 7.5x7.5".
Jeste bych chtel podtrhnout myslenku, ktera zde jiz zaznela. Linhof JE standard. Pripadne odchylky jsou bastl, ktery se s velkou pravdepodobnosti v prubehu zivota velkoformatoveho fotografa vymsti. Neznam vyrobce VF kamer, ktery by nevyrabel redukci na Linhof desky.
  • 0

#10 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 2 květen 2012 - 11:42:10

Vážení kolegové, k Linhof Bi-system 4x5" mám pouze dva objektivy. Využívám jen přední výměnnou standardní desku - adaptér na objektivové destičky 96x99 mm s posuvnou aretací. Po zcela unikátní
šanci ke koupi SA 8/121 Type I jsem zůstal bezradně stát nad otázkou, kde sehnat i pro Linhof velmi
atypickou destičku, označovanou jako #2, která se v běžné nabídce vzhledem ke stáří obektivu již na
trhu vůbec nevyskytuje. Problém byl jednak v ceně a navíc případná úprava nezaručovala přesné a
správně umístěné centrování otvoru pro kombinaci zmíněného adaptéru ve spojení s destičkou, což
se nedá nikde zjistit. Pomohla až intervence v optické dílně továrny Linhof, kde dohledali technickou
dokumentaci Linhof Bi-system 4x5" a z blanku-destičky vyfrézovali příslušnou velikost otvoru SA #2.
Cena byla přijatelná a výsledek je perfektní jednak z důvodů přesného vystředění optické osy, jež v
nulové hodnotě středových rysek obou standart přesně odpovídá středu matnice, což je základ pro
případné vzájemné posuvy a paralelní rotaci obou standart a navíc odpadlo riziko nevratné ztráty v
nezdařeném experimentu. Dosedací plošky výměnných destiček jsou přesně kalibrovány výrobcem
a pevnost uchycení při dokonalé světlotěsnosti vzájemně zapadajících ploch zaručuje rovněž velmi
pohodlnou výměnu objektivů. Možná budu v budoucnosti uvažovat o nákupu nějakého Symmaru ze
70. let s ohniskovou vzdáleností 150mm, abych tak doplnil sadu tří objektivů: 121 - 150 - 210 mm.
Pro Symmar 5,6/210 convertible 12/370 /green/ s 11 lamelami se závěrkou Prontor ze 70. let žádný
výše popisovaný problém nebyl. Vešel jsem se do běžného standardu velikostí závěrek: #00-0-1-3,
které jsou i na objektivovém VF klíči fy. Rodenstock. .
S pozdravem (potencionální čekatel na A*Caltar f=5,6/150mm) "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 květen 2012 - 11:47:21

...nalípnu mezikruží černého papíru (lepší by byla sametová tapeta, ale nemam)...

Černá sametová tapeta, tzv. flock, zde: http://www.alurameck...k-id:1502.eshop
Vyzkoušeno, výborná.
  • 1

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 17 březen 2017 - 21:25:10

Nechci otvírat nové vlákno, tak to píšu sem.
Od kolegy, co také vede dětský kroužek, jsme dostali nabídku na zhotovení čehokoliv na 3D tiskárně. Vše jen za materiál.

Tady jsou stránky s předlohami http://www.thingiverse.com/. Popřípadě si musíte namalovat plánek v příslušném jazyce.

Tiskne z plastu - PLA nebo flex


  • 1





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:destičky, VF, redukce, samodomo

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních