Přejít na obsah


Fotka

Skenování panoramatických fotek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 Vignette

Vignette

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 květen 2012 - 17:09:59

Dobrý den, omlouvám se za založení tématu, které tu už několikrát bylo, ale mám poměrně specifický problém. Koupila jsem si tuhle zajímavou věc http://microsites.lo...om/spinner-360/ :( a teď mám problém s digitalizací vyvolaných negativů. Pro většinu skenerů jsou moje panoramatické snímky "až moc panoramatické" (mají i 23 cm na délku), navíc bych je ráda i s perforací, což je další problém. Existuje sice tahle skenovací maska http://shop.lomograp...aphy-digitaliza , ale i kdybych si ji pořídila, tak to pořád neřeší problém, kam s ní. Napadá vás, co s tím?
  • 0

#2 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 květen 2012 - 17:35:04

Jsou dvě možnosti:
A: specializované filmové scannery jako Nikon LS-8000 nebo LS-9000 (ev. Minolty). Zde bude menší nesnáz s délkou 23cm - muselo by se to poskládat ze 2-3 skenů.

B: deskové scannery vyšších tříd, které umožňují skenování větší plochy (necelá A4). Masku lze vyrobit z papíru, není třeba kupovat.
  • 0

#3 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 květen 2012 - 20:58:13

Pokud jsi z Brna, tak jsem ochoten ti to i předvést na svém scanneru (Epson V750 Pro / Nikon LS-9000ED).
  • 0

#4 Vignette

Vignette

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 květen 2012 - 23:29:47

Bohužel, bydlím v Praze, ale díky za nabídku... A ty deskové skenery - dá se k nim nějak dostat, aniž by je člověk kupoval? Docela mě překvapuje, že je nemají ve fotolaboratořích... kde se s nimi tedy pracuje? Předpokládám, že (nejen) pro chudého studenta budou cenově nedostupné :(
  • 0

#5 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 25 květen 2012 - 07:22:57

Já myslím, že tohle by měl zvládnout i ten nejlevnější deskový skener když se jedná jen o 35mm negativ... Místo 6 políček se vybere v softwaru jen jedno velké ne (v nástavci na kino není žádné dělení mezi políčky)? Konkrétně myslím Canon 5600F a scangear software abych nebyl úplně nekonkrétní. pro skenování s perforací by se rámeček pro skenování jen nahradil sklem.

edit. já to vyzkouším abych jen nekvákal :(

závěr: Výběr i sken jdou udělat normálně, jediný problém by mohlo být, pokud by negativ opravdu byl dlouhý 23cm.. šest políček na kinu má v pásu asi 22,7mm.. Ale se sklem by nemělo být problém ani to...
  • 0

#6 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 květen 2012 - 08:16:03

mclusky: tak to se skutečně musí vyzkoušet na konkrétním modelu. Některé nižší typy prostě skenování jiného formátu než 24x36mm (ev. panoramat 24x55mm) zkrátka nepřipustí. O perforaci ani nemluvě.
  • 0

#7 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 25 květen 2012 - 08:58:01

Abych byl tedy přesný, já to zkoušel na Canoscanu 8600F se Scan gearem. Za 5600F nemůžu ručit, ale myslím že tam ta možnost výběru plochy byla také.
  • 0

#8 Vignette

Vignette

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 květen 2012 - 16:30:16

Kamarád má Epson Perfection V700 Photo, takže něco už naskenováno mám, ale bez perforace (držáky jsou moc úzké). Mám podezření, že to bez té skenovací masky půjde dost těžko... Tady je video, jak funguje -
  • 0

#9 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 27 květen 2012 - 16:43:29

Tak polož jen samotný negativ na sklo a polož na něj nepoškrábané čisté ( nejlépe antinewton ) sklo a skenuj bez masky. Než jsem si pořídil Digitalizu, dělal jsem tak fotky se sprocket-holes taky
  • 0

#10 Vignette

Vignette

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 květen 2012 - 17:01:05

Aha, sklo zabrání tvorbě těch duhových kroužků? A dá se sehnat sklo takových rozměrů, aby pokrylo tak dlouhý filmový pás? Mimochodem, ty máš skenovací masku přímo tu z videa? Jsem trouba, že jsem si ji nepořídila v L.A. spolu s foťákem, ale to jsem ještě nevěděla, co mě čeká :). Ale pokud vím, tak Lomography má aspoň poštovný zdarma...
  • 0

#11 Vignette

Vignette

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 květen 2012 - 17:03:17

Akorát pokud mají na stránkách správně info, tak bych ji spolu s foťákem dostala o polovinu levněji, achich ouvej :)
  • 0

#12 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 27 květen 2012 - 18:24:52

No já měl pár desítek piggies a objednal jsem ten bundle a celej mě vyšel na 50E a spinner jsem pak prodal kámošovi za 70E. Takže jsem dostal zdarma digitalizu a ještě 20 E :)
Ty kroužky jsou tzv. Newton rings - a těm zabrání AN ( antinewton ) sklo. A možná i normální sklo :)
  • -1

#13 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 27 květen 2012 - 18:59:51

Fujtajbl, brekeke... Takhle prznit cestinu. To na nas doufam nebudes aplikovat prilis casto?
  • 2

#14 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 27 květen 2012 - 21:06:06

Nojo, to jsou ty místní zakonzervovaný konzervativní konzervy...
  • 0

#15 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 27 květen 2012 - 21:29:53

Ty kroužky jsou tzv. Newton rings - a těm zabrání AN ( antinewton ) sklo. A možná i normální sklo :)

možná v jiném vesmíru :)
  • 0

#16 Vignette

Vignette

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 květen 2012 - 09:49:16

Arrgh :) . A co jsou piggies?
  • 0

#17 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 28 květen 2012 - 10:10:39

Ono by vůbec nebylo špatné, kdyby nám thelomographer nějak srozumitelně vysvětlil, co vlastně svým příspěvkem "27 květen 2012 - 19:24:52" chtěl sdělit.
  • 0

#18 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 28 květen 2012 - 10:24:52

snad by mu digitalýza pomohla k očistě. A pak vykloktat rodinalem, samozřejmě.
  • 0

#19 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 28 květen 2012 - 10:37:44

Tak jsem se na ten spinner podíval a udělalo mi radost, že už se předtsavitelé Lomografic society podívali trochu do minulosti a přestali tvrdit, že 360° panorama je jejich vynález. Ale rozzuřil jsem se hned o odstavec níž, Kaiser Panorama, byť má v názvu to nešťastné slovo panorama, nemá s panoramaticku fotografií nic společného!!!

Myslím, že za ten výlet do Brna by to stálo, ne jen na Fabiovy skenery, ale taky do muzea na Kaiser Panorama. Mohla bys to pak těm blbcům od Loma vysvětlit. Já se s nima nebudu rozčilovat.
  • 0

#20 Vignette

Vignette

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 květen 2012 - 18:57:45

Proč já? :) Nemám s nima skoro nic společnýho, možná až na sympatie k analogům a na to, že čistě náhodou používám jejich výrobek :)
  • 0

#21 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 květen 2012 - 19:57:41

Nojo, to jsou ty místní zakonzervovaný konzervativní konzervy...

Jo jo. Ty co místo sprocket holes říkaj perforace. Mně z té čeklištiny asi fuckne. :-)
  • 0

#22 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 28 květen 2012 - 20:32:36

Proč já? ;) Nemám s nima skoro nic společnýho, možná až na sympatie k analogům a na to, že čistě náhodou používám jejich výrobek :-)

No tak někdo jinej, třeba thelomographer. Jemu by možná rozuměli i kdyby to řekl tou jeho češtinou :)
  • 0

#23 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 květen 2012 - 21:17:33


Proč já? :) Nemám s nima skoro nic společnýho, možná až na sympatie k analogům a na to, že čistě náhodou používám jejich výrobek ;)

No tak někdo jinej, třeba thelomographer. Jemu by možná rozuměli i kdyby to řekl tou jeho češtinou :)


:-)
  • 0

#24 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 29 květen 2012 - 17:43:05

2jirin_ol: Jaká očista? Co jsem provedl? :-) :)
Myslim si, že jim dřevorubče trochu křivdíš, nikdy netvrdili, že to je jejich vynález! a informace ''Kaiser Panorama'' je čistě pro Lomography-hipstery ( českej název snad kromě slova pos**** pozéři pro ně neexistuje ), kteří moc toho o analogové fotografii netuší a kupujou si na lomography fomapan za 6E.
Jako s lomography society něco společného mám a psát jim to nebudu, ale zase jako výhodu považujte, že lidé, kteří nejsou hipsteři a přičuchnou k lomografii to dovede až ke kvalitním analogovým fotkám. Jako já, začal jsem na Chemě Směně 8M děláním lomo-fotek a dnes jsem mnohem dál ;)
  • 0

#25 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 30 květen 2012 - 12:31:17

2jirin_ol: Jaká očista? Co jsem provedl? :???: :-P
Myslim si, že jim dřevorubče trochu křivdíš, nikdy netvrdili, že to je jejich vynález! a informace ''Kaiser Panorama'' je čistě pro Lomography-hipstery ( českej název snad kromě slova pos**** pozéři pro ně neexistuje ), kteří moc toho o analogové fotografii netuší a kupujou si na lomography fomapan za 6E.
Jako s lomography society něco společného mám a psát jim to nebudu, ale zase jako výhodu považujte, že lidé, kteří nejsou hipsteři a přičuchnou k lomografii to dovede až ke kvalitním analogovým fotkám. Jako já, začal jsem na Chemě Směně 8M děláním lomo-fotek a dnes jsem mnohem dál ;-)

Je jasný, že hlavně byla úplně blbá ta hipsterka, co mi to tvrdila. Ale jak vidíš, historická přesnost je moc netrápí a klidně píšou bludy. Takže jim rozhodně nekřivdím. Zrovna o Kaiser Panorama jsou informace snadno dostupné. Dokonce jsou tři dodnes funkční! A nejsou nijak nedostupné ani utajené, může se na ně podívat opravdu každý kdo má 20,-Kč na vstupné do muzea. Například zde http://technicalmuse...oexpozicetmb-89 . Další jsou v Rakousku a Holandsku. A nejspíš jsou i další, o kterých nevím.
  • 0

#26 ivinan

ivinan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 květen 2013 - 17:49:47

..aaaa. Já si pořídila tu speciální masku ke spinneru a canon 8800f ji nerozezná :(((( nevíte někdo, jak na to???
  • 0

#27 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 3 květen 2013 - 18:01:07

..aaaa. Já si pořídila tu speciální masku ke spinneru a canon 8800f ji nerozezná :(((( nevíte někdo, jak na to???


Tam je určitě možné si nějak ručně vybrat oblast skenování - tuším, že v základním SW výrobce je to přepínání někde vlevo nahoře.
  • 0

#28 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 3 květen 2013 - 20:35:01

na tohle je bezva software vuescan, skenuje jakkoliv velkou oblast.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních