Přejít na obsah


Fotka

RA-4 pri izbovej tepote.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 30 květen 2012 - 11:15:18

Dobrý den prejem.
Je možné sa dopracovať k rovnakej kvalite obrazu procesom RA-4 pi 20°C ako pri 35°C,dočítal som sa že teba pridať hzdroxid sodný.
  • 0

#2 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 30 květen 2012 - 12:24:42

tady píšou, že je to hydroxid draselný > http://www.bonavolta...4_chemicals.htm
  • 0

#3 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 30 květen 2012 - 13:55:55

samozrejme hydroxyd draselný,ved som čital ten istý link.
Ale chcel by som vedieť aký vpliv má teplota,na kvalitu obrazu,či je možné dosiahnuť približne rovnakú kvalitu.
  • 0

#4 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 září 2012 - 20:37:39

Já jsem to před časem zkoušel, používal jsem místo 45" asi 3 minuty pro vývojku i blix a výsledky byly dobré, v podstatě nerozeznatelné od standardního postupu.
  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 7 září 2012 - 20:58:23

nezapomeň na to, že i při nižší teplotě je nutné ji držet furt stejnou - takže se nevyhneš temperování. teda pokud ti jde o alespoň trochu konstantní výsledky.
  • 0

#6 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 září 2012 - 15:12:43

Skutočne, tie "izbové" kity sa neujali práve kvôli tomu, že síce predpokladajú izbovú teplotu, teda 20 °C, avšak aj tá musí byť konštantná. Takže buď doska Termocon, JOBO procesor, alebo iné udelátko na udržanie pracovnej teploty je nutnosťou. Isteže, dá sa pracovať aj bez toho, ale stojí to viac peňazí, nervov a času, aby ste na ďalší večer mohli celý proces ladiť znovu.
  • 0

#7 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 září 2012 - 22:20:45

Nedávno bylo na Paladixu Durst Printo, prý levně. Třeba je ještě k mání. Ušetří spoustu času a nervů s nevyrovnanými výsledky.
  • 0

#8 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 září 2012 - 22:51:57

Viem o jednom takom na Slovensku, pre papiere do šírky 20 cm, takže na väčšinu vecí ideálny. Lenže je potrebné si uvedomiť, že sa jedná o mechanicky dosť komplikovaný systém a pokiaľ sú valce skorodované a gumy poškodené blixom, tak oprava je totálne nerentabilná. Nehľadiac na spotrebu chémie. Núkali mi ešte jeden Printo na šírku 50 cm, ale ten papá 8 litrov chémie na tank. To už sa mi zdá dosť veľa na amatérsku prácu. Nehľadiac na to, že je to fakt opacha. Namiesto toho som si zaobstáral JOBO CPA-2 spolu s drumom a liftom, to je podľa mňa vďačnejšie, aj keď zasa obsluha nie je taká pohodlná, ako u Durst Printo.
  • 0

#9 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 16 září 2012 - 23:52:17

feromarcin: Ze odbocim, ale driv jsem delal v printu, jeste ho i mam. Ale z hlediska rentability bylo nutne zpracovavat pomerne dost materialu za maly casovy usek. No a ted jsme se s kamaradem rozhodli vyvolavat prave v JOBu s liftem, masinu mame, valce taky. Mas s tim prakticke zkusenosti? Jakou chemii pouzivas? My zkouseli Kodak Ektacolor, kterou jsem jel i v printu bez problemu. Jenomze se nam objevuje azurovy zavoj na fotkach, nekdy rovnomerny, nekdy jsou to spis skvrny, mam zato, ze to zpusobuje styk vyvojky s blixem, ale ani kdyz bylo mezi vyvojkou a blixem nekolikere prani, nepomohlo to. Co pouzivas jako prerusovac, nesetkal jsi se s tim? Co teplota? Delali jsme pri 35 stupnich. Diky za odpoved.
  • 0

#10 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 17 září 2012 - 09:32:29

mickael: Používam dva druhy chémie: buď Ektacolor RT/LU, ale to už mi končí koncentrát a nový asi nezoženiem, alebo miešanú vývojku. Ektacolor je na tom podstatne lepšie. Blix používam vlastnej výroby podľa starej knižky o farebnej fotografii. Okrem iného sa nerozkladá a hlavne nesmrdí, ako originál blix Ektacolor. Medzi vývojkou a bieliacím ustaľovačom používam 30 - 60 sec prerušenie cca 1,5 - 3% octovku. Okrem toho na začiatku procesu vykonám 30 sec prednamáčanie v temperovanej vode. Pracujem s Jobo Drumom 2830 pri 32°C, otáčky na P, čas vo vývojke 60 sec, prerušovač 30, blix 90, 3 - 4 x pranie po 30 sec. Ešte sa mi nestalo, aby sa mi objavili pruhy, či závoj spôsobený spracovaním. Papier používam najčastejšie Kodak Royal Digital. Bubon pred ďalším použitím len vypláchnem a nechám odkvapkať, keby som ho stále sušil, asi by som nič iné nerobil :D. Doteraz som problém nemal. Tvoj problém mi pripadá skôr na netesnosť drumu. Ja pre istotu zapálim svetlo až po zacvaknutí Drumu do liftu, pretože v drume žiadnu stredovku nemám.
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 září 2012 - 09:46:26

Diky, na netesnost jsem mel puvodne podezreni taktez, ale zkousel jsem zpracovat nekolik papiru i za uplne tmy a problem byl stejny, drum tesni. Musime to odhalit, mame v planu delat 50x60, jinak bychom asi zprovoznili moje tricitkove printo.... :)
  • 0

#12 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 17 září 2012 - 10:18:57

Aké bubny máte na 50x60? Ja môžem spracovať len 40x50 v mojej zostave.
  • 0

#13 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 17 září 2012 - 10:39:06

Mame dva bubny JoboDrum 3063.
  • 0

#14 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 17 září 2012 - 11:30:07

Ticho závidím :)
  • 0

#15 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 prosinec 2012 - 19:12:00

A dá se vůbec ještě dnes někde sehnat barevná vývojka pro pokojovou teplotu? Škoda má ještě starou nabídku setu RA4, kde píše že zpracování je při pokojové teplotě, ale pod tím samým názvem
style="margin: 0px; padding: 0px 0px 8px; border: none; font-size: 23px; color: rgb(250, 194, 8); font-family: tahoma; background-color: rgb(253, 253, 253);"> TETENAL COLORTEC PRINT KIT RA4


prodává Light Q set, který je pro zpracování při 35°C.
  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 prosinec 2012 - 19:29:49

však si vytop pokoj na 35°C a není co řešit, oba pak mají pravdu.
  • 1

#17 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 14 prosinec 2012 - 19:50:00

Pri izbovej teplote pracuje aj Ektacolor RT/LU. Colortec RA-4 sa vyrábal v dvoch verziách - pre 20 a pre 35 °C. Teraz už je k dispozícii len tá druhá verzia.
  • 0

#18 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 prosinec 2012 - 05:42:51

No a záhada je vyřešená:)) Fero, píšeš, že se ale ta Ektacolor už nedá moc sehnat, pak ještě píšeš, že jako zahřívání lázní lze použít Termocon, ale pod tímto názvem jsem našel jenom nějakou firmu sro. a pak jinde zahřívací desky, ale bez termoregulace, co se vlastně na ohřev dá použít, aby to bylo i cenově dostupný?
  • 0

#19 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 prosinec 2012 - 09:46:51

Termocon sú staré dosky, ktoré sa ešte vyrábali kedysi za socializmu. Jednu mám zo zrušenej fotoslužby, momentálne som ju požičal, pretože kolega nemá v komore ani tých 20 stupňov. Ektacolor sa dá zohnať, ale nie tá konkrétna, ale zoženiete Ektacolor Prime SP LORR, tá sa jednoduchšie riedi, ale pri izbovej teplote som ju ešte neskúšal. Bohužiaľ, ono v tomto biznise je to veľmi premenlivé...
  • 0

#20 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 prosinec 2012 - 11:06:17

Díky za tip, nějak začít musím a buď se v tom utopím, nebo začnu plavat:)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních