Přejít na obsah


Fotka

Máte stále nataženo?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

Anketa: Vždy připraven (31 uživatel(ů) vložilo hlas)

Než uložíte fotoaparát do pouzdra, natáhnete spoušť?

  1. ne, vždy vybito (22 hlasy [70.97%])

    Procento hlasů: 70.97%

  2. ano, neřeším pérka v přístroji, cvakání v batohu, atd. (9 hlasy [29.03%])

    Procento hlasů: 29.03%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 21 červen 2012 - 16:48:05

Když skončíte s fotografováním, před uložením do pouzdra, tašky, batohu natáhnete spoušť? Já ne, bojím se o mechanismus fotoaparátu, že se tam něco namáhá, unavuje a časem takovým to používáním bude zralý na opravu nebo servis. Nevíte někdo zkušený, jak to v přístroji vypadá, je tam opavdu nějaká "pružina"? Velkoformátníci samozřejmě takový problém nemají, ti mají na vše dost času :sad: Napadá mě, že třeba u automatů je toto vyřešeno, po zmáčknutí spouště se film automaticky převine a závěrka se asi natáhne, protože po opětovném zapnutí přístroj žádné zvuky nevydává. Jak je na tom třeba taková Leika?
  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 červen 2012 - 17:15:40

Když skončíte s fotografováním, před uložením do pouzdra, tašky, batohu natáhnete spoušť? Já ne, bojím se o mechanismus fotoaparátu, že se tam něco namáhá, unavuje a časem takovým to používáním bude zralý na opravu nebo servis. Nevíte někdo zkušený, jak to v přístroji vypadá, je tam opavdu nějaká "pružina"? Velkoformátníci samozřejmě takový problém nemají, ti mají na vše dost času :) Napadá mě, že třeba u automatů je toto vyřešeno, po zmáčknutí spouště se film automaticky převine a závěrka se asi natáhne, protože po opětovném zapnutí přístroj žádné zvuky nevydává. Jak je na tom třeba taková Leika?


Len môj názor:
- U mechanickej závierky ukladať na dlhšiu dobu nenatiahnutú závierku
- U elektromagnetickej by to malo byť jedno, tam závierku ovláda elektromagnet
  • 0

#3 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 21 červen 2012 - 17:36:24

zatím jen jednou z asi padesáti filmů se mi u leicy stalo, že by mi cvakla v baťohu, hodim jí tam vždycky tak opatrně, že je spouští nahoru. ale vždycky se spouští na B, to nefunguje expozimetr.
ani mě nikdy nenapadlo zkoumat, jestli natažená závěrka trpí víc, ale asi to tak bude, jen jsem četl, že když foťák delší dobu leží, tak je dobrý ho jednou za čas procvakat, ale to platí třeba i pro měchy sklopek.
kdysi jsem o tom něco hledal na netu, ale zdálo se, že se názory hodně liší a nakonec mi z toho vyplynulo, že tohle řeší jen lidi, co mají doma tolik foťáků, že je reálná možnost, že se k focení s nima za svýho života třeba vůbec nedostanou....
  • 0

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 21 červen 2012 - 18:22:46

jj, to mi ten pán vlastně tenkrát říkal, že leiku nechává nataženou, jen jí ukládá s B časem. To je vyplý expozimetr, který dost žere baterky.
  • 0

#5 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 21 červen 2012 - 19:16:24

Neříkejte mi, že existuje nějaký rozumný důvod, proč ukládat fotoaparát s nataženou závěrkou. Při uložení v batohu/pouzdru přeci není moc řeč o pohotovosti. A navíc; pokud to někdo dělá u čistě mechanického aparátu a po vytažení z batohu chce změnit čas? No nevím :)...
  • 0

#6 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 21 červen 2012 - 20:00:17

Já svoji Mamiyi vždy po focení natáhnu aby byla vždy ready, má zamykací spoušť, když ji odemknu, zapne se elektronika. Takže vždy nataženou a závěrka je elektromagnetická, takže by to vadit nemělo. Ten vypínač je v páčce natažení, zatáhne se za ní asi tak o 2mm a vyskočí oranžovej čudl uprostřed kolečka co drží páčku, zmáčku spoušť, natáhnu a čudl zamáčknu a je to vypnutý a zamčený.
  • 0

#7 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 21 červen 2012 - 20:18:18

Neříkejte mi, že existuje nějaký rozumný důvod, proč ukládat fotoaparát s nataženou závěrkou. Při uložení v batohu/pouzdru přeci není moc řeč o pohotovosti. A navíc; pokud to někdo dělá u čistě mechanického aparátu a po vytažení z batohu chce změnit čas? No nevím :)...


podle mě to je věc zvyku, zůstalo mi to od nikonu fm2, kde se zaklapnutím páčky zamknula i spoušť. teď u novýho se to tak nestane a zároveň se ani nevypne expozimetr, sice mě to trochu štve, ale přizpůsobil jsem se, co mi taky zbejvá :D
  • 0

#8 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 21 červen 2012 - 21:07:05

osobně už jsem si zvyknul ukládat ho vždy vycvaklý, stejně když jdu fotografovat musím vše poštelovat a potom po každém záběru natáhnu. Jenže když už končím, třeba se začne stmívat, nebo na to už přestávám vidět :) a mám připravený záběr, v hlavě mi šrotuje co s ním. Určitě by bylo přirozenější nechat bejt, než vymýšlet co exponovat. Prostě nastavit B a potom uložit. Zajímalo by mě, jak to třeba dělá pan Štreit.
  • 0

#9 ulik

ulik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 červen 2012 - 00:52:40

mam ted jen rollei 35 :D ten musi bejt nataženej furt aby šel objektiv zastrčit do těla. Takže ja mam nataženo,teda z jinejma fotakama skoro nikdy :))))
  • 0

#10 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 23 červen 2012 - 12:01:37

Nikony F3 a FE2 mám stále nataženy.
  • 0

#11 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 červen 2012 - 12:21:38

baže mám - všecky 2 Olympy :mrgreen:
  • 0

#12 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 24 červen 2012 - 19:09:29

klucí, jsem měkkej. Stejně to vycvaknu :)
  • 0

#13 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 červen 2012 - 19:25:19

tohle jsem nikdy neřešil. Přístroje s automatickým posunem to maj jasný, a ostatní - pokud fotím z ruky momentky - po exponování okamžitě natahuju na další snímek. Ať už je to Flexaret nebo třeba Pentax ME-super. tyhle stroje musej bejt stále připravený pořídit obrázek.

U VF objektivů už je to komplikovanější, občas se mi stává, že vytáhnu z krabice objektiv s otevřenou závěrkou, protože při předchozím focení jsem zkoušel několik ohnisek a některé jsem zpátky uložil a v rychlosti nezavřel/neodpálil.
  • 1

#14 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 24 červen 2012 - 20:11:24

"tyhle stroje musej bejt stále připravený pořídit obrázek", na tom Jendo něco bude.
  • 0

#15 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 25 červen 2012 - 15:25:37

Moje "základní" aparáty nemají spřažené převíjení s natahováním závěrky, takže převinu vždy hned po expozici, ale závěrku natahuji až těsně před další expozicí. Mimo jiné i proto, že pokud zavřu Belplasku do futrálu s nataženou závěrkou, tak se spoušť spustí.
Pomocné polofoťáky, které mají převíjení spřažené s natažením, natahuji až před expozicí.
  • 0

#16 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 červen 2012 - 04:22:52

vždycky mám nataženo jen nutně dlouhou dobu, stejně tak i převinuto. to první z důvodu šetření mechanických závěrek, to druhé kvuli rovinnosti filmu (i když tu rovinnost prakticky ověřenou nemám, jak moc velkou neplechu dělá. ale proč si vědomě zhoršovat ostrost fotek, že ano..)
  • 0

#17 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 červen 2012 - 05:43:02

A co vlastně šetřím, když nemám nataženo. Ke spuštění mech. závěrky bude sloužit zřejmě nějaká pružina a její únava způsobená provozem zřejmě bude způsobovat zpomalování časů. To ale není zase taková hrůza. Asi
edit. Teda u Leiky by bejt neměla.
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 červen 2012 - 08:21:03

no asi moc napnelismu neušetříš a mírné dokrmení negativu není na škodu, to je pravda, ale to hledisko s natažením filmu a jeho dotlačení k filmové dráze, zvláště třeba u svitkových aparátů bych viděl jako dobrej důvod
prostě před expozicí film sedí přesně kde má a je i správně napnut a nepovolen
na druhou stranu, pokud by mohlo dojít k byť nepatrnému, ale jeho prohnutí, může vzniknout při otevřené cloně i nečekané umění!

výjimkou je samozdřejmě výlet do velkého města a a dvojvočka na krku, tam mám nataženo stále, civilisté běhají mezi maratonci a vznikají zajímavé situace
jestli bych ovšem záběr necvakl, tak večer v hradci na nádraží vyfotografuju z lavičky vteřinou to nádraží, abych závěrku uvolnil


na to je ideální třistatřicítka, kde máš všechno pod kontrolou, dokonce můžeš uzavřít průhled k filmu a cvakat celé odpoledne naprázdno :)
šikovní japoncí...



A co vlastně šetřím, když nemám nataženo. Ke spuštění mech. závěrky bude sloužit zřejmě nějaká pružina a její únava způsobená provozem zřejmě bude způsobovat zpomalování časů. To ale není zase taková hrůza. Asi
edit. Teda u Leiky by bejt neměla.


  • 0

#19 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 červen 2012 - 12:08:16

Tak to je snad jasný že 330 tka je nejlepší.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních