do IMAXu se na čas vrací 70mm projekce!

#1 Rybinin

Publikováno 18 červenec 2012 - 15:23:40

Myslím si, že i když to je vzdálené tématu osmičky, je tady dost fandů, kteří by to měli vědět a jistě asi i vědí. Pokud vás to jenom trochu zajímá, neváhejte!

Režisér Christopher Nolan natáčel více jak hodinu filmu The Dark Knight Rises na 70mm IMAX kamery, takže to, co tam bude k vidění, bude zajisté úchvatné a možná v našich končinách i naposledy k vidění. IMAX digital, který je v místě normálně instalován má rozlišení pouze 2K a tento zážitek tedy nemůže nabídnout ani zdánlivě. Osobně jsem v IMAXu viděl (kromě jednoho případu), pouze ony pověstné IMAX DMR (35mm blowup), které byly sice úchvatné také, ale toto by to mělo logicky předčít. Nativní rozlišení 70mm musí bejt opravdu velmi dobré. Chystáte se někdo také? Já osobně mám lístky už na premiéru příští čtvrtek :)

#2 berraneck

berraneck

• LocationPraha/Vsetín

Publikováno 18 červenec 2012 - 19:02:28

mno tak to je velmi dobrá zpráva! na batmana se chystám, tak proč ne rovnou v rozlišení podobném Hubbleovu teleskopu:)

#3 Rybinin

Publikováno 27 červenec 2012 - 00:53:58

Tak jsem se vrátil ze 70mm projekce Dark knight rises z pražského IMAXu a musím říct, že scény točené na 70mm film (cca hodinka filmu - tedy hodina rozhozená do asi tříhodinového filmu) byly opravdu něco nesrovnatelného s čímkoliv, co je možné kdekoliv vidět. Jedinou vadou na kráse bylo smítko, které po celou dobu filmu bylo vidět ve středu obrazu (bylo viditelné jenom při světlých scénách, byla to opravdu malinká vada na kráse). Nevím, jestli to bylo na čočce, na plátně a nebo na skle před promítačkou, ale otravné to bylo. Ale pokud opravdu někdo z vás chce vidět v celovečerním filmu scény natočené tou nejkvalitnější filmovou technologií, která doposud nebyla žádným digitálem ani vzdáleně překonána, jenom doporučuji. Film je to dobrý a režisér Nolan IMAX 70mm kamery využil opravdu na maximum. Tak efektní záběry města, ale i akcí, opravdu nikde jinde neuvidíte. Pokud jste z Prahy, neváhejte. Já to do IMAXu mám z domova necelých 30 minut a tak by byl skoro hřích se na toto nepodívat (už jen proto, že se to možná nebude opakovat, jsem fanoušek analogové projekce a opravdu to není špatný film).

#4 Rybinin

Publikováno 27 červenec 2012 - 01:24:49

Mimochodem, z tohoto seznamu: http://www.lfexamine...RisesOn1570.htm

to vypadá, že Česká republika a nějaký imax v itálii, budou asi opravdu jediná IMAX kina na evropském kontinentu (vyjma UK, které ale je už ostrov :-) ), která uvedou Batmana v 70mm verzi. Osobně doufám, že to bude úspěšné, lidi budou chodit, a vedení IMAXu napadne, že by digitální a klasickou projekci mohli střídat. Například uvádět z 70mm pásu ty věci, které na 70mm pás byly přímo natočené. Co vím, tak nový Star Trek chystá Abrams také z části točit na 65mm IMAX kamery. Uvidíme, naději neztrácejme. Osobně, když se v kuloárech šeptalo, že se návrat 70mm projekce na Batmana chystá a ještě se o tom nic nedalo nikde najít, myslel jsem si, že k tomu stejně nedojde a je to jenom zbožné přání. Stalo se a třeba se stane i v budoucnu. Nenahradí-li 70mm projekci opravdu hodně kvalitní projekce digitální (8K?), zažátek jako tento jen tak neuvidíme.

#5 Bob van Sikorski

Publikováno 27 červenec 2012 - 17:09:59

Dá se každý rok jezdit do Krnova, ale jinak je to pravda. Jestli se nepletu, řada menších kin je dneska ráda za digitalizaci v 2k podobě (s možností upgradu projetoru na 4k, ale 8k je prostě zatím spíš jen sen).

#6 Rybinin

Publikováno 30 červenec 2012 - 01:18:22

Do Krnova bych se podíval rád, ale mám to z Prahy opravdu hodně daleko. Ale lákavé to je. Třeba se podaří jednou. Ale co vím, tak klasická 70mm je vertikální, IMAX je horizontální 70mm a podívaná je to opravdu největší, jakou kdy kdo vymyslel. Resp. největší filmové políčko a samozřejmě také největší plátno. A to ten pražskej IMAX nemá zdaleka největší IMAX plátno na světě. Ale podívaná to i tak byla naprosto bezkonkurenční.

#7 Bob van Sikorski

Publikováno 30 červenec 2012 - 07:56:33

A co mám povídat já. Dycky když tam z Plzně jedem, tak je to na půl dne (a při českých cenách benzínu to ani není nějak levný :-). Jinak v Krnově mají mooooc sexy projekci a plátno také - samo třeba na německej IMAX (nemůžu si vzpomenout přesně na město) to nemá ani omylem, ale je to tam zážitel obrazově i zvukově... viz např: http://krrr.rajce.id.../#DSC_0583v.jpg

#8 Rybinin

Publikováno 30 červenec 2012 - 12:14:59

Škoda, že to plátno není ještě o trošku větší. Z těch fotek mi příjde, že by i mohlo. Ale může to taky zkreslovat fotka. Co se týče evropských IMAXů, tak IMHO jsou už všechny digitální, takže ten jejich digitální obsah na nějakém obřím plátnu bych fakt snad vidět nechtěl. Digitální IMAX jsem doposud neviděl ani tady v Praze a nevím, jestli vidět chci. Asi by se na to člověk měl podívat a srovnat to. Ale rozlišení 2K na velkém plátně širokém 25 metrů? No nevím.

#9 Bob van Sikorski

Publikováno 30 červenec 2012 - 12:36:57

Postřeh z webu nonoho kina:
Promítací plátno : 7 x 15 m = 105 metrů čtverečních

Jak říkám, na IMAX to nemá, ale sedmdesátka tam vypadá úžasně, protože ten sál má komorní atmosféru, parádní sedačky, spoustu prostoru na nohy a fakt, fakt skvělý ozvučení.

Díky bohu že ještě existují režiséři jako Nolan, kteří se proti té digitalizaci (ať již v procesu promítání, nebo v procesu točení) stavějí. Nedávno jsem někde zaregistroval článek, tkerý říkal, že Jackson svého Hobbita nakonec dá v klasických 24fps, prootže projekce v originálních 48fps prostě působila televizním dojmem.

A o tom to právě je. Není třeba technokratická dokonalost, ale co nejbližší zážitek tomu, co má rád druh homo sapiens. Ať již jde o 70mm filmový pás, nebo temnokomornické černobílé fotky.