Přejít na obsah


Fotka

statická elektřina a rozbalovaní/balení planfilmů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 20 červenec 2012 - 13:25:33

jak řešíte elektrické výboje při rozbalovaní a balení planfilmů? pravě jsem otevřel krabičku Efke, a ve tmě jsem viděl slaboučké blesky, když jsem vytahoval filmy s pytlíku, ono to nebude asi moc zdravý...
  • 0

#2 hajkys

hajkys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 404 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 105

Publikováno 20 červenec 2012 - 14:07:50

jak řešíte elektrické výboje při rozbalovaní a balení planfilmů? pravě jsem otevřel krabičku Efke, a ve tmě jsem viděl slaboučké blesky, když jsem vytahoval filmy s pytlíku, ono to nebude asi moc zdravý...


ahoj, skoro bych si tipnul, že to nic nezpůsobí. Délka výboje je určitě hrozně krátká na to aby to něco způsobilo na normálně citlivým filmu - navíc to vidíš v kompletní tmě kdy jsou oči dost citlivý a je to slaboučký záblesk, ne?Zkus si to srovnat s expozičním časem kterej potřebuješ v šeru - to jsou třeba sekundy. U velmi krátkého výboje se určitě uplatní i Schwarzschieldův jev, takže účinek bude nula. Uvidíš, až to vyvoláš :)

Každopádně dej vědět.

Tomáš
  • 0

#3 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 20 červenec 2012 - 14:09:47

Držím palce, ale ja som mal s fotopapierom presne opačnú skúsenosť! Podotýkam, že bol farebný a rezaný z rolky.
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 20 červenec 2012 - 20:40:09

ahoj, skoro bych si tipnul, že to nic nezpůsobí.

já tento optimismus nesdílím - sice já osobně nikoli na planech, ale na svitcích a kinu se občas následky výboje statické elektřiny při rozbalování projevily.
  • 0

#5 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 červenec 2012 - 09:39:22

Ahoj, nevíte, jak ten efekt vzniku statické elektřiny při rozbalování planů maximalizovat? Rád bych pár planů využil pro pokus "jak namalovat" na film nahodilé čáry, fleky a jiné efekty způsobené elektrostatickým výbojem. Děkuji za rady, moc mi to pomůže.
  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 21 červenec 2012 - 11:37:19

Ahoj, nevíte, jak ten efekt vzniku statické elektřiny při rozbalování planů maximalizovat? Rád bych pár planů využil pro pokus "jak namalovat" na film nahodilé čáry, fleky a jiné efekty způsobené elektrostatickým výbojem. Děkuji za rady, moc mi to pomůže.

při bouřce si vylez s krabicí planů na střechu, sedni si k hromosvodu a vzývej hromy blesky.
  • 0

#7 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 21 červenec 2012 - 16:14:35


Ahoj, nevíte, jak ten efekt vzniku statické elektřiny při rozbalování planů maximalizovat? Rád bych pár planů využil pro pokus "jak namalovat" na film nahodilé čáry, fleky a jiné efekty způsobené elektrostatickým výbojem. Děkuji za rady, moc mi to pomůže.

při bouřce si vylez s krabicí planů na střechu, sedni si k hromosvodu a vzývej hromy blesky.


Pokud si hodláš pak ještě prohlížet výsledky, radil bych spíš, dle učebnic středoškolské fyziky, liščí ohon. Třít obal. Se šnečím nevím, jestli by to fungovalo ;)
  • 0

#8 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 21 červenec 2012 - 17:29:06

No a co Van de Graaffův generátor??
Pripadne bych asi byl schopen ziskat k zapujceni...
  • 0

#9 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 červenec 2012 - 22:10:17

@jirinol - celý večer sedím na střeše, vypadalo to na bouřku a nic. Navíc nemám hromo/blesko-svod, možná to bude tím.

@marV - liščí ohon mě už napadl, ale to neprská, to jen generuje statickou elektřinu.

@Bohousek - graafův generátor, to by mohlo být ono!

:-)
  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 červenec 2012 - 14:11:36

Ahoj, nevíte, jak ten efekt vzniku statické elektřiny při rozbalování planů maximalizovat? Rád bych pár planů využil pro pokus "jak namalovat" na film nahodilé čáry, fleky a jiné efekty způsobené elektrostatickým výbojem. Děkuji za rady, moc mi to pomůže.


A co takhle Teslův transformátor? Krásný výboje :-)
Diodový násobič? VN trafo z televize?Taky cesta k pěknejm šlupkám.
Celkem bezpečný by mohlo být použití "cívky zapalování" z auta, 12V, přerušovač (třeba wagnerovo kladívko) a VN kabel k rozdělovači. Radši na tom spolupracuj s elektrikářem, přecijen to vyžaduje trochu respektu.
  • 0

#11 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 červenec 2012 - 15:46:35

jo respekt, ten já mám, navíc elektřinou su křtěný! :)
  • 0

#12 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 22 červenec 2012 - 21:32:05

Vyboj jsem ke svemu prevelikemu nadseni videl kdyz jsem odtrhaval film od papiru ve svitku Delta 100. Nasledky jsou zjevne ale snad jsem o nic zasadniho neprisel.
  • 0

#13 JohnyL

JohnyL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 102

Publikováno 8 květen 2013 - 21:04:35

Dnes večer při vyvolávání HP5+ jsem při (velmi pomalém) odtrhávání lepící pásky od svitku jasně viděl záblesky výboje a na konci filmu jsou jasně osvícená místa, takže doufám, že až to uschne, tak to nedosvitlo dál na fotky. Dřív jsem to tam měl někdy taky, ale nedokázal jsem si to vysvětlit. Vůbec by mě nenapadlo, že se toto může stát. Ode dneška budu asi lepící pásku od filmu odstřihávat.
  • 0

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 květen 2013 - 21:08:10

Triboluminiscence, netřeba řešit, ale efekt je to príma :-)
  • 0

#15 JohnyL

JohnyL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 102

Publikováno 8 květen 2013 - 21:17:38

Triboluminiscence, netřeba řešit, ale efekt je to príma :smile:

Jo, vypadá to ve tmě hezky :-), ale člověk se s tím zatemňuje a pak mu světélkuje sám film :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních