Přejít na obsah


Fotka

Určování časů expozice při IR focení

IR infra délka expozice čas

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
48 odpovědí na toto téma

#1 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 28 červenec 2012 - 18:01:19

Prozatím fotím IR digitálně, chtěl bych to však vyzkoušet i na film.
A to se starým Zenitem, se 720nm filtrem.
Bohužel nevím, jak v takovém případě určit vhodnou délku expozice.
Předpokládám, že hodnoty z expozimetru v tomto případě příliš vypovídající nebudou.


Děkuji za případné rady.
  • 0

#2 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2012 - 08:33:14

Zisti si filter factor tvojho IR filtru, pre 720nm filtre je to tuším 16, teda ak máme ir film iso 100 tak urobíme výpočet 100/16, teda fotíme to na cca ISO 6. Žiadny zázrak taký istý postup ako pri farebných filtroch :)
  • 0

#3 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 červenec 2012 - 11:25:56

Špatná zpráva je, že Zenit má plátěnou závěrku, tedy IR propustnou.
  • 1

#4 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 29 červenec 2012 - 13:04:43

Co jsem si tady pročítal ostatní témata v této sekci, tak by prý plátěná závěrka neměla být problém.
Myslím, že když je černá, tak světlo spíš pohlcuje.... ať už to viditelné, nebo IR.
Když se přes ni podívám IR digitálem, tak nic nevidím....
  • 0

#5 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 červenec 2012 - 13:24:05

Plátěná závěrka není problém....
  • 0

#6 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 červenec 2012 - 13:26:06

...teda, pokud je v pořádku i focení za běžného světla, není třeba prodřená nebo se dírkou...:-))
  • 0

#7 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 29 červenec 2012 - 14:15:40

ono je to spíš takové že ta závěrka nezadrží úplně všechno IR záření alespoň co jsem vyčetl různě po netu (zřejmě propouští hlavně delší vlny) takže to závisí na citlivosti daného filmu jak je citlivý na tu kterou vlnovou délku - myslím že když na objektiv dáš nějakou pořádnou krytku a budeš ji snímat jen při focení že by to snad mělo fungovat dobře...
  • 0

#8 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 červenec 2012 - 19:50:40

Hmm, uvidíš sám. Pokud po focení zakloboučkuješ objektiv staniolem, nemusel by to být problém. Nejde o to jak ti poběží závěrka při focení, ale o to, že potom půjdeš s foťákem a celou dobu ti půjde IR záření byť v minimálním množství nezakrytým objektivem přes to pláténko na film. Řešila se tady kdysi IR propustnost plastového šíbru na kazetě pro Horsemana, takže asi tak.
  • 0

#9 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 srpen 2012 - 10:53:03

Děkuji všem za info.
Vyzkouším to a uvidí se...
  • 0

#10 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 9 říjen 2012 - 11:40:57

Stejně v tom pořád nemám úplně jasno.... netuším, jak mám zjistit, jaký je filtr faktor daného filtru a i pokud to zjistím, tak si nejsem jistý, jestli to vypočítávat právě podle něj, neboť u informací o daném filmu (http://translate.goo...ed_film_002.php) se píše že ISO pro IR je 25.
Radši bych v tom měl jasno předem, než abych zbytečně zničil film.
Jinak, nakonec to nebudu fotit na Zenit, nýbrž na Ljubitěl 2.
  • 0

#11 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 říjen 2012 - 14:11:47

Radši bych v tom měl jasno předem, než abych zbytečně zničil film.
Jinak, nakonec to nebudu fotit na Zenit, nýbrž na Ljubitěl 2.


tyhle dva řádky si protiřečí, ne? napřed nám tu vysvětluješ, co zjišťuješ a řešíš kolem filtr faktoru, mluvíš o nějakém vypočítávání... a nakonec nám řekneš, že to proženeš ... Ljubitělem ... u kterého je naprosto jedno, jestli něco měříš nebo ne, protože ten aparát sám o sobě funguje podle plotu. :-)

Takže napřed řešíš zbytečné detaily, které jsou pro daný typ fotoaparátu úplně irelevantní, protože z Ljubitěle vyleze vždy v podstatě zničený film.

Tím neodsuzuju Ljubitěl, sám ho mám, a na takové ty sračkoly u nichž chci zmršené podání, ruskou svéráznost a žádnou velkou obrazovou kvalitu, jej též používám. Neměřím, neostřím, od oka zacloním a nějak vyvolám. Vícu tohoto aparátu nepotřebuješ.
  • 0

#12 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 9 říjen 2012 - 15:07:15

Já bych to neviděl až tak černě.... Ljubitěl sice není dokonalej, ale právě díky tomu jsou fotky z něj v jistém ohledu jedinečné...
  • 0

#13 buggie

buggie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 říjen 2012 - 07:28:40

Zdravim, vidim temu s IR filmami,tak sa chcem spytat. Je uz uplny koniec s IR filmami ? EFKE ako jeden z poslednych ukoncilo davnejsie vyrobu, dopredavaju sa len skladove zasoby. Ake su ine moznosti ? Udajne Rollei bol na nich zavisly, ostatne znacky ako KODAK HIE davno mrtve. A pseudo IR ako Ilford SFX200 nechcem. Dik za kazdu radu ..
  • 0

#14 babral

babral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 říjen 2012 - 10:13:50

Snad by se dal použít film Maco, oficiálně ho snad nikdo nedováží, ale před časem jsem na informace o něm narazil na knfoto.cz a pokud si dobře pamatuji, dal se tam i objednat.
  • 0

#15 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 listopad 2012 - 18:44:17

Nějak mi asi uniká, na jaký film chce Darksome fotit IR?
  • 0

#16 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 2 listopad 2012 - 20:25:04

no kn foto nebo spiše majitel tohoto nicku i mailu s prodejem dovozem zatim skončil stran pracovniho vytiženi a zaneprazdněni třeba až bude v jine praci zase bude dovažet ted nemuže a nesmiiii...škoda foto ir rollei maco mivaval taky
  • 0

#17 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 2 listopad 2012 - 20:27:13

ten klučina z fotopatračky od znojma to ma na svych strankach napsano jakym fotakem i jakymi filmy to foti
  • 0

#18 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 listopad 2012 - 17:49:30

Nějak mi asi uniká, na jaký film chce Darksome fotit IR?

Využil jsem následující nabídky a zakoupil pár kousků IR Rollei 400.
http://www.temnakomo...ty/#entry457942
  • 1

#19 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 listopad 2012 - 17:52:01

ten klučina z fotopatračky od znojma to ma na svych strankach napsano jakym fotakem i jakymi filmy to foti


V IR spektru jsem zatím fotil digitálně, v analogové oblasti s tím teprve experimentuji.
Takže na webu v této souvislosti ještě žádné informace publikované nemám, to teprve až tam budu prezentovat výsledky.
  • 0

#20 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 3 listopad 2012 - 18:23:29

aha ja myslel že už tam maš na fp i něco z fotaku na filmy ivana tvoje dvorni modelka kdysi řikala že fotiš na filmy no ja mam par filmu maco ir odfoceno zase dost informaci udava karel novotny na sve strance navic psal kdysi i na opět již zminěne verzi photo life ještě v malem formatě přesně jsem kopiroval informace a je to tak jak piše jemne nuance pak dle slunka a hloubka ostrosti je tam udavana doporuč taky
  • 0

#21 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 listopad 2012 - 20:08:21

Ano, pár snímků focených na film tam mám, ale pouze na běžný film, který není citlivý v infračerveném spektru. Teď se chystám vyzkoušet právě ten IR.
Co jsem slyšel, tak Maco IR je na infra lepší než IR Rollei. Nicméně, ten jsem nesehnal, tak vyzkouším alespoň ten Rollei.
A jak se Ti ten Maco IR osvědčil ? Jaký jsi použil filtr ?
  • 0

#22 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 3 listopad 2012 - 20:27:25

no použival jsem napřed ty cokiny olepene at tam nejdou paprsky a pak jsem simpořidil pravda už davnějic orig filtr ale mam to někde založene ted typ nevim tam ale je vice variant s dost rozdilnyma cenama ja to použivam na af 645mamiyu ale na ir na manual pruhleditko na sledovani sceny zatahuju ale myslim si že cokin stači jen asi vice porpouštii
  • 0

#23 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 listopad 2012 - 20:53:51

Já právě nevím, jestli mám použít klasický 720nm, nebo jestli by pro ČB fotky nebyl vhodný nějaký silnější, tak kolem 800nm.
Efekt by byl asi v případě silnějšího lepší, ale zase si nejsem jistý, jak moc je daný film na tyto vlnové délky citlivý a taky by se to asi podepsala na délce expozice.
  • 0

#24 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 3 listopad 2012 - 21:08:31

no už jsem na ir asi 3roky nefotil nějak jsem nenašel objekty a lidičky jsem nezkoušel vubec pomoci filtru ale jde to taky... musim se zitra kuknout co za filtr to mam pročtu si ten photo life a pisnu tady jsou ale určitě zkušeni vlci co takove věci maji v maliku i po teoreticke strance stran diagramu křivek prostupu kterych vln delek a asi to tady na temne i někde ve vlakně bude ale nevim kde
  • 0

#25 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 3 listopad 2012 - 22:45:02

To já fotím výhradně lidi, nic jiného jsem nikdy ani fotit nezkoušel. Výhodou je, že IR záření proniká kousek pod kůži, takže nejsou na těle modelky vidět případné různé rušivé prvky, jako jsou otlaky od spodního prádla či nerovnoměrné opálení. Do jisté míry to maskuje i vrásky.
Každopádně, na IR je nejlepší, na rozdíl od běžného focení, ostré sluneční světlo s s tím už to v tomhle období bude špatné. Letos už je holt po sezóně.
Ok, na ten filtr se pls podívej, docela by mě to zajímalo.
Určitě se tady pár lidí co fotí IR najde, ale myslím, že až tolik jich nebude. A když už, tak obvykle fotí krajiny.
  • 0

#26 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 4 listopad 2012 - 11:39:36

kukl jsem na ty textiky psane filtr bud cokin je levny nebo heliopan gr715 jinka ja mam ttl měřeni takže tam s filtr jdu na 100iso clonu 8a mělo by vyjit asi 1/8sec plus přidavam plus1ev pokud neni měř ttl tak se přidava plus 6ev jakoby k obyč foceni bez filtru u čb pozor na doostřeni posunuti obj na značku posun ma tam byt jiny index lomu u takovych vln delek kdo nema značku zkouši zkoušel jsem i u vf zkusmo ootočenim
  • 0

#27 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 4 listopad 2012 - 14:33:16

1/8sec je na mě moc dlouhý čas. Akty fotím zásadně z ruky a takový čas neudržím, aniž by to bylo máznuté. Maximálně tak 1/20.
Na druhou stranu, u aktů bude stačit podstatně nižší clona. Tedy teoreticky by stačila, ale jak píšeš, v IR spektru je posunuté zaostření, takže to možná nakonec budu muset vyvážit tou clonou, protože značku pro IR zaostření tam nemám.
Každopádně díky za info.
  • 0

#28 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 4 listopad 2012 - 15:03:02

tak ono asi nikdo nepředpokladal že bude fotit na ir baby to foc je asi založeno na zvyrazněni efektu rostlina trava zelen na bilou modra obloha je černa voda je černa ted hledat přirodni scenerie ktere to umocni zvlaště v detailu v popředi fotit asi baby akty na ir drahy čb film ?? ale joo zkusit se muže vše digi cvak tě asi nic nestoji jen čas te holky ale u ir filmuu maš spoustu neznamych když vyjde dobře ...... ale ty filmy maji i trochu jiny posun odstinu sam o sobě bez ir filtru ovšem je to drahy špas ikdyž oproti deskam na vf?? je to fuck
  • 0

#29 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 4 listopad 2012 - 16:51:07

clonou zaostřeni nevyvažiš to zaostřeni musiš vyzkoušet jeden film zkušebni posouvej clup před doleva kroky sem a kroky tam zdejši teoretikove by ti to na vypočtech objasnili jak se to lame ty delky a o kolik a jak posunout ale ja to nevim
  • 0

#30 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 listopad 2012 - 01:52:37

Já vím, že to není primární účel, nicméně digitálně fotím akty v infračerveném spektru naprosto běžně, proto to chci vyzkoušet i na film.
Modelku se obvykle snažím zahrnout do kompozice právě s prvky, které v IR vynikají, jako je zmiňovaná zeleň, obloha či voda.
Proč bych clonou nevyvážil zaostření ? Při vyšší cloně bude hloubka ostrosti natolik vysoká, že bude ostré vše, téměř bez ohledu na zaostření, ne ?
  • 0

#31 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 5 listopad 2012 - 08:45:52

nevim ja napřed ostřim nahrubo obecně vim li kam a co fotim napřesno pak dosahnuli expozimetrem jdu k focenemunobjektu u přiroy volim blizky ostřitelny detail a pak dle expoz na dany film čas a svět podminky doclonim plus mam li filtr nějaky na dynamiku na zelen na plet přidavam korecke do plusu viz tabulka korecki pro filtry ale naghrsadit ostřeni hloubkou ais jo vše tady asi jde ale posune se ti ostry objekt nekam jinam na jinny objekt pul člověka neostreho pul zviřete neostreho apd ale zduvodnit mužeš vše jako naši politici
  • 0

#32 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 listopad 2012 - 18:54:12

Já se samozřejmě taky snažím co nejpřesněji zaostřit, ale když chci vyvážit nepřesnosti zaostření, tak vyšší clona to vždycky vyřeší. Pokud dám třeba clonu 22, tak mám ostré vše od cca 30cm po nekonečno.
  • 0

#33 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 5 listopad 2012 - 19:17:05

no tak potom je nej rada pokus zapis omyl a znova až to vyjde
  • 0

#34 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 listopad 2012 - 19:58:50

Jo, jeden IR film asi padne, než vychytám ty správné postupy....
  • 0

#35 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 5 listopad 2012 - 20:37:10

tak to bys byl uspěšny ono slunko se ukaže i v lednu ostre dopol ale jen na chvilku
  • 0

#36 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 6 listopad 2012 - 00:11:19

To je pravda, že ty podmínky teď nebudou ideální....
  • 0

#37 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 25 únor 2020 - 13:19:42

Zisti si filter factor tvojho IR filtru, pre 720nm filtre je to tuším 16, teda ak máme ir film iso 100 tak urobíme výpočet 100/16, teda fotíme to na cca ISO 6. Žiadny zázrak taký istý postup ako pri farebných filtroch :)

 

Kúpil som IR filter Zomei 850-na ake ISO fotiť?niekde som čítal že treba aj preostriť-ako to vypočítať?Infra len na ČB,alebo  IR680 aj na farebny film/kúpim niekde/?

 

Vďaka za vysvetlenie.

Rollei Infrared 400

Ilford SFX 200


  • 0

#38 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 26 únor 2020 - 14:58:11

Není filtr 850 nm spíše pro digitál? Spektrální citlivost Rollei IR do až tak velkých vlnových délek nezasahuje, a u Ilford SFX už vůbec ne. Doporučuji nejběžnější IR filtr - 720 nm, je použitelný jak pro Rollei IR, tak i pro Ilford SFX - protože ten není pravý IR film ale NIR. Nastuduj si křivky spektrální citlivosti v datasheetech. ISO nechej na nominál a změř expozici s nasazeným filtrem a pak případně ISO uprav, já v IR ale fotila vždy jen za nejslunečnějších dnů v létě. Co se ostření týče, tak bývá k tomu účelu na objektivu červená tečka nebo čára, ale u kratších ohnisek by mělo stačit dostatečně zaclonit a hloubka ostrosti si s tím poradí. Filtr 680 nm na barvu určitě ne, byl by vhodný pro SFX, asi by šel použít třeba i s Fomapanem 400, který by se měl citlivostí blížit 700 nm, ale já to nezkoušela... Ostatně jediný barevný IR film - Ektachrome EIR (a jeho předchůdce Aerochrome - zpracovávaný ještě procesem E-4) se již nevyrábí, takže ho jen velice těžko seženeš, doporučoval se pro něj žlutý filtr Wratten 12. Podobně jako barevný IR film má údajně vypadat Lomochrome Purple, ale nemám tušení jestli jde jen o barevný posun způsobený cross processingem (je označený jako C-41, ale ta emulze je prý původně určená pro diáky, tedy E-6) nebo je opravdu citlivý i na IR. V létě ho mám v plánu otestovat, doufám, že to nebudou vyhozené peníze, pokud není na IR vůbec citlivý, pak není ani vůbec levný...


  • 0

#39 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 27 únor 2020 - 12:19:15

Rollei Infrared 400 - filter 720nm.

...změř expozici s nasazeným filtrem-chcem to skusiť na Mamiya RB67,dal som filter/Zomei 720nm/ na digital,síce zaostrí ale vyhodi kratky čas.Potom skušam skusmo-pri časoch okolo 200s niečo vychádza.Zaujíma ma ako to riešite pri filme aby to bolo presné.

Niečo polopatisticky.Vďaka.


  • 0

#40 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 27 únor 2020 - 15:43:52

tak kazdy filter by mal mat uvedenu korekciu


  • 0

#41 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 27 únor 2020 - 16:15:33

Ktory vyrobca to poskytuje?Napriklad HOYA pri IR to neuvádza.


  • 0

#42 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 27 únor 2020 - 16:44:00

no pravda, neuvadza...tak asi skusist alebo google


  • 0

#43 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 28 únor 2020 - 02:20:42

lubo: Pokud jde o filtry, tak 850nm je zcela mimo dosah dostupnych filmu. S tim co je ted na trhu ma smysl klasika na 720nm nebo jeste lepe na 715 (treba Heliopan dela filtr z takoveho skla). 680nm mozna nekdy, kdyz bude trosku pod mrakem, ale jinak to uz pusti tolik viditelneho svetla, ze se IR efekt projevi jenom velmi mirnym zesvetlenim listi a tak.
Pro SFX mi prijde jako dobra vychozi hodnota +3 EV, ale je to jenom orientacni - vzdycky bych toho radeji od jedne sceny nafotil vic s ruznymi expozicemi.

Tohle je pro predstavu SFX s filtrem na 715nm. Bohuzel to neni uplne ono, protoze scanner se snazi neco vydolovat i z totalne pod/pre exponovanych policek, takze ten rozdil neni tak dobre viditelny jako primo na negativu:sfx200.png


duuri: Uplne si neumim predstavit jak by mohl vyrobce pro IR filtry uvadet nejakou univerzalni korekci vuci namerene expozici ve viditelnem svetle.
Ta bude zalezet na konkretnich svetelnych podminkach, focene scene a na spektralni citlivosti pouziteho filmu.


  • 2

#44 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 28 únor 2020 - 08:45:07

FPL: osobne by som ta cakal aspon nejaku orientacnu hodnotu :) ale pravda nic som nenasiel.

 

+3EV mi pride malo. to davam na moj cerveny filter a Agfa Aviphot200 https://www.flickr.c...157709362428751


  • 0

#45 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 28 únor 2020 - 11:03:03

Ma niekto porovnanie medzi :B+W,HOYA,HELIOPAN*****TIFFEN,KOOD,ZOMEI,HAIDA?Napr. Heliopan,B+W na 77mm mi príde dosť velka palka.


  • 0

#46 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 28 únor 2020 - 16:28:57

lubo: Pro foceni na film je to prakticky jedno.


  • 0

#47 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 28 únor 2020 - 23:18:15

Pro Rollei Infrared 400 a filtr 720nm mi za letního slunného dne vychází dobře ISO6. V zimě ISO25. Je to hodně o poměru světla viditelného pro expozimetr a složky někde kolem těch 720 nm. Taky se dá říct, že jinak než za letního slunného dne se toho na infra moc nenafotí, pak stačí univerzální "okometrické" f8, 1/15 ~ 1/30 a ostření nastavit "o trochu blíž" než co zaostříte bez filtru.


  • 0

#48 MartinHrubos

MartinHrubos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 únor 2020 - 23:31:52

Mne to vychádzalo cca 5 EV a na Aviphot 200 zvitky pekné udržateľné časy s filtrom Hoya R72. Pri Efke IR820 už to záležalo od pomeru v scéne, či viac či menej infra reflexného materiálu. Ale tam to bolo už na hrane udržateľnosti pri slnečnom dni. 7 EV úbytok som vyrátal, sem tam.


  • 0

#49 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 7 červen 2020 - 12:27:09

Přeostřovat není nutné, jak bylo řečeno ve vlákně o IR portrétu


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:IR, infra, délka expozice, čas

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních