Přejít na obsah


Fotka

Vymotávání filmu s kazety


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 Darwin

Darwin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2012 - 19:35:25

Nedavno jsem vyvolával svůj první film (kinofilm). Problém byl v tom, že mi foťák po nafocení všech snímků zamotal i konec do kazety, a tak ho nebylo zaco vytáhnout. Je třeba ho propříště nějak zajistit, nebo je běžné, že kazetu s filmem před navitím do vývojnice otevíráme? Já ji otevřel, ale bylo to docela drama.
Ještě bych se chtěl zeptat, proč sou některý starý fotky zabarvený do žluta nebo červena, a jak toho dosáhnout. Děkuju
  • 0

#2 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 24 září 2012 - 19:47:33

Záleží na druhu přístroje, který užíváte. Já když vím, že se mi film podařilo převinout až do kazety, nosím s sebou i otvírák na pivo, anžto se mi párkrát stalo, že růčo to prostě nešlo (asi špatná konstalace hvězd :-D)
Zabarvení je často dané již značným stářím materiálu, lze ho však dosáhnout i postprocedurálně, zde však zkušenosti nemám...
  • 0

#3 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 24 září 2012 - 20:31:11

Jako idealni nastroj na otevreni kazety s filmem se me jevi kombinacky...
Byt pravda, ponekud destruktivni. Zase pokud potrebuju motat filmy, v mem oblibenem labu je vzdy dostatek kazetek k vyhozeni... Zatim!

Bohousek
  • 0

#4 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 24 září 2012 - 20:49:21

já používám otvírák na pivo. vyvolávám takhle filmy pro známýho, kterej (a jeho foťáky taky) je vždycky zaroluje.
nejvíc se mi osvědčil tento tvar:
Vložený obrázek

naopak tento tvar:
Vložený obrázek
se osvědčil velmi málo - a navíc hliník dostává zabrat, takže s tím časem jde otevřít skutečně již jen flaška.

chce to zabrat u místa, kde běžně film leze ven a lze tam kazetku pod víčkem promáčknout dovnitř. důležitá je též dostatečně dlouhá rukojěť pro adekvátní páku. a záleží na výrobci - běžně dělám s ilfordama a tam to dá trochu zabrat, zatímco kazetky od fomy se div nerozpadají samy...
  • 0

#5 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 září 2012 - 20:56:32

Kazety otvírám hranou nůžek - nasadím pod víčko a zapáčím. Nůžkami samotnými pak odstřihnu hřídelku. Jde to snadno, rychle, bezpečně.

Jinak se prodávají vytahovače filmů - jeden jsem měl a nějak mi to s ním nešlo. Tak jsem si z PET láhve pořídil podle návodu na internetu vlastní a s tím to jde skvěle :) Film ovšem při vyvolávání neprotahuji znovu sametkou - vytáhnu jen konec, zastřihnu aby šel dobře do cívky ve vývojnici a nalepím číslo. V komoře pak kazetu otevřu hranou nůžek (viz výše)
  • 1

#6 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 září 2012 - 21:05:51

Ty stránky s návodem už asi neexistují. Mám je ale archivované - vyrobil jsem z toho PDF a dal do souborů ke stažení:

http://www.temnakomo...ytahovac-filmu/
  • 1

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 24 září 2012 - 21:29:20

hmmm. škoda, nestáhnu si to ani nenakouknu, mám asi bana nebo co....
  • 0

#8 Darwin

Darwin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2012 - 21:32:34

Myslel sem bůhví jakej nejsem barbar když sem to udělal štípačkama, příště zkusim ještě ten otvírák (na pivo).
Ten odkaz mi taky nefakčí.
  • 0

#9 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 září 2012 - 05:31:50

s otcem času jsme to tudle vytáhli tím zakládacím cancourem co trčí z kazetky. Z té perforace si naděláš háčky, vsuneš do kazety a otáčíš filmem proti směru až se vytahovák chytne, to uvidíš, začne se namotávat. Potom jenom zatáhneš a konec je venku. Pokud jsi trochu šikovný, tak to dokážeš.
  • 0

#10 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 25 září 2012 - 05:58:32

Jsou na to vytahováky. Třeba Jobo 3533 fachá spolehlivě.
  • 0

#11 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 25 září 2012 - 07:27:32

Mám ten Kaiser, co je v odkazu u Bzenčáka, a nestalo se mi, že bych nevytáhnul.
  • 0

#12 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 září 2012 - 07:48:04

No právě s tím Kaiserem mi to vůbec nešlo (ale naprosto to nesvádím na společnost Kaiser :)) S PET lahví v pohodě.
  • 0

#13 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 25 září 2012 - 08:10:26

Mno, ten Fabiův odkaz mi taky nejede :sad:. Možná jako nepředplatitelé nemáme dostatečná práva na serveru. Osobně používám starý bytelný otvírák na pivo, co jsem zdědil po dědovi a další návin přijde do nově vysomrované kazetky.
Nicméně pro útlocitné, neochotné ničit kazetky, je tady malý výběr samodomo řešení:
  • 0

#14 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 25 září 2012 - 08:24:26

Kazety otvírám hranou nůžek - nasadím pod víčko a zapáčím. Nůžkami samotnými pak odstřihnu hřídelku. Jde to snadno, rychle, bezpečně.
V komoře pak kazetu otevřu hranou nůžek (viz výše)

Jo je to dobrý postup, souhlasím. Jen chci dodat, že podle mých zkuzšeností stále ještě existují 2 typy kovových kazet. Záměrně píšu "kovových" protože úplně nejlepší byly staré plastové ORWO, ktreré šly otevírat a bez poškození i zavírat pootočením bajonetového víčka. Po nějakém čase se mírně ošůchalla aretace, tak stačilo vždy přelepit úzkým lepítkem a bylo to. Pak se objevily kasické kovové kazety a ty šly bez problémů otevírat nůžkama za okraj horního víčka- při troše cviku se tak dala otevřít kazeta a zase zpět zaklapnout i několikrát. Pak přišli přední výrobci filmů s inovací kazet, tedy s jiný zapertlováním víček a bez poškození kazety to nešlo. Prostě jste film vyndali dobře, ale kazeta byla na vyhození. No a kazet tohoto typu je nyní většina, takže když chci ty starší kovové kazety co jdou otevárat bez destrukce, tak sháním z filmů Foma, ColorFoto a ostatních No name filmů. Osobně si myslím, že tyto firmy mají ještě staré stroje na adjustáž kazet. Takže kazety z nových filmů Kodak, Fuji, Konoca ap. neberu. Vím ale , že tady ctněné temnokomornictvo využívá i tyto kazety na zpěné využití - to ale vetšinou neotevírají kazetu, ale lepí konec nového filmu na ten cancour, který zbyl po původním filmu. Toliko mé zkušenosti s kazetami. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#15 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 září 2012 - 08:49:19

Komu to nejde stáhnout zde, nechť zkusí jinde:

http://www.ulozto.cz...hovac-filmu-pdf
  • 0

#16 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 25 září 2012 - 12:07:15

Komu to nejde stáhnout zde, nechť zkusí jinde:

http://www.ulozto.cz...hovac-filmu-pdf

Mno, to je ještě jinej návod, než na jakej si vzpomínám já. Ten "můj" byl v Aj, ale to nic nemění na následujícím: Díky moc! ;)
  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 25 září 2012 - 20:40:06

Komu to nejde stáhnout zde, nechť zkusí jinde:

http://www.ulozto.cz...hovac-filmu-pdf


díky, hotovo bylo za 5 minut a funkčnost 100%, na první pokus povytahovány jazýčky z 12 kazet nachystaných na vyvolání, zatažených do kazet z Contaxu 167. SUPER!
(Z čiré PET flašky jsem to udělal jen tak na zkoušku, ostrou verzi do každé brašny si nadělám z černé PETky od jakéhosi energeťáku, to nebude aspoň fungovat jako světlovod.)
  • 0

#18 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 září 2012 - 21:37:24

Komu to nejde stáhnout zde, nechť zkusí jinde:

http://www.ulozto.cz...hovac-filmu-pdf


mě to stažení jede. Možná to bude v těch právech (?).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních