Přejít na obsah


Fotka

Bronica GS-1 a podivné chování 50mm objektiv


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#1 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 15 říjen 2012 - 14:54:44

Zdravim ve spolek.
Jsem tu nováčkem, ale zdejší fóra mi už hodně pomohla. Ale k Věci.

Mam celkem nedlouho Bronicu GS-1 a objektivy 200, 110 a 50mm (s centrálníma závěrkama...). Ty první dva fungujou bezvadně, ale ten širokáč se chová zvláštně. Zkrátka, když hodlám exponovat políčko a stisknu spoušť, dojde pouze ke sklopení zrcadla (asi a ještě mi přijde, že zůstane tak na půl cesty), ale cvaknutí závěrky se neozve. Takže vždy čekám, jestli si to nerozmyslí, ale po pár vteřinách (2-5) mě to přestane bavit. Chci se ze předu podívat do objektivu (jestli je závěrka otevřená/zavřená) a v okamžiku kdy foťák naklonim objektivem vzhůru, závěrka spustí! Několikrát jsem takto vyfotil koruny stromu, nebe atp. V některých jiných případech závěrka funguje normálně. Celkově je to tak 50/50, ale to je vzhledem k ceně diáků dost neuspokojivý :)

Čili, nemáte někdo nějakou podobnou zkušenost, popřípadě návod na řešení? SF je pro mě novinka a jěště jsem zcela neprokouknul všechny principy fungování (nefunguje bez objektivu, bez filmu, centrální závěrka...). Nebo nevíte jestli by mi za nějaký rozumný peníze v Praze někdo pomohl? K fotoškoda moc důvěru nemám a u p. Pazdery si taky nejsem moc jist kvalitou oprav, zvláště čirokáče na SF.

Díky, Dravec
  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 říjen 2012 - 16:03:53

zkus zavolat panu kociánovi http://photohelp.cz/#/kontakty-697-c
  • 0

#3 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 15 říjen 2012 - 17:31:06

Je to celkem obvyklá závada centrální závěrky u objektivů Zenzanon. Pan Kocián to jistě dá dopořádku, ale cena není úplně nízká.
Jinak GS-1 bez fimu i objektivu samozřejmě funguje, jen je třeba ji správně nastavit.
  • 0

#4 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 16 říjen 2012 - 08:45:28

nlc: můžu se zeptat, jak ji správně nastavit? V návodu jsem to neviděl (možná špatně koukám) a neznám osobně nikoho, kdo by ji vlastnil. Řešil jsem to kazetou jen s vodícim papírem...
Každopádně díky za rady!
  • 0

#5 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 16 říjen 2012 - 16:03:55

Je to jednoduché - vytáhnout šíbr a přepnout páčku multiexpozice ... pak můžeš cvakat bez filmu i objektivu ;)
  • 0

#6 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 8 listopad 2012 - 10:43:36

Hura! Objektiv jsem skoro rozhejbal. Obcas se zasekne pri prvnim snimku, ale kdyz se s tim pocita a svaknu 2x naprazdno bez kazety, tak se zda, ze pak uz nema problem...
Diky za rady
  • 0

#7 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 listopad 2012 - 12:12:23

Tak to gartuluju, snad vydrží co nejdéle funkční. Nemáš náhodou pro GS-1 grip? Uvažuji o něm, ale nejdřív bych ho rád vyzkoušel, jestli mi sedí.
  • 0

#8 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 8 listopad 2012 - 17:06:32

jo, tak grip mam - a musim říct, že to je boží věc. Sáhnu do brašny, chytnu grip, vyndám foťák, shodim krytku, zapnu a fotim skoro stejně rychle jako s kinofilmovym foťákem (mam měřící hranol). V podstatě v týhle sestavě se člověku zdá, že drží nějakou přerostlou kino zrcadlovku... Dobře se to drží a ani se nezdá, že jsou to skoro tři kila. Je ergonomicky dobře udělanej, masivní a rozhodně neni malej. Já bych ho třeba i pujčil, ale nemam kliču, takže bez něj nelze fotit. Pakliže bys byl z Prahy, nebo Liberce, dala by se ukázka snad nějak domluvit...
  • 0

#9 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 18 leden 2013 - 14:37:59

tak kdyby to někoho zajímalo, jakej je progres s objektivem... Sice jsem ho před časem rozhejbal, ale když jsem ho teď chtěl po čase použít, zas se bránil. Zkoumal jsem to dlouho až jsem zjistil, že je problém se zrcadlem, které se jen pohne, ale nevyklopí. Když pak foťák naklopim do vertikální polohy, zrcadlo se sklopí. Ale vodorovně ne :shock: Závěrka v objektivu normálně chodí. Čili zdá se, že je to nějakej mechanickej problém ve spojení tělo-objektiv. Dokonce k tomu dochází i při pokusu o MLU... Ostatní objektivy tento problém nezpůsobujou. Nevíte někdo co u GS-1 spouští pohyb zrcadla? Objektivy maj asi 3 el. kontakty, a pak jeden mechanickej pohybovací - došel jsem k závěru, že to je to, co spustí pohyb zrcadla. A někde tady právě očekávám chybu - špatnej mechanickej kontakt. Co myslíte? Nakonec snad bude oprava opravdu nutná:(
  • 0

#10 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 18 leden 2013 - 15:28:30

zkus zavolat panu kociánovi, je ochotný i poradit po telefonu, třeba ti to bude stačit (mně ne, musím to mít napsané a pomalu vstřebávat)
  • 0

#11 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 leden 2013 - 17:31:56

Dravče, zrcadlem pohybuje pružina v těle, ne v objektivu. Ta samá spouští i závěrku. Závadu, kterou popisuješ obvykle způsobuje nedostatek maziva v jednom místě mechanismu závěrky uvitř objektivu. Při dalším dlouhodobém provozu se do jednoho dílu vytvoří žlábek, který zvýší odpor mechanismu a pružina v těle nemá dostatek síly odpor překonat. V první fázi postačuje namazání, ve druhé většinou výměna závěrky.
Diagnostika je jednoduchá. Na zadní části objektivu je zelená tečka, poblíž ní je v prostoru bajonetu malá páčka. Tu když podržíš stlačenou, můžeš posunout mechanismus závěrky podél vyznačené červené čáry. Na konci se závěrka otevře na 1/500s. Pohyb po celé dráze musí být hladký, bez odporu. Pokud je nějaký odpor potřeba překonat (hlavně na začátku pohybu) nebo pohyb při minimální síle není rovnoměrný a dochází k zadrhávání, jedná se o závadu popsanou výše. Pohybem mechanismu zpět k zelené tečce dojde k natažení závěrky (nezbytné pro nasazení na tělo).
  • 0

#12 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 19 leden 2013 - 14:52:45

Děkuj vám za rady. Zvláště nlc - je to přesně jak popisuješ. U všech objektivů je potřeba překonat v první části pohybu lehký odpor, ale u tý padesátky je odpor o dost vyšší. Doufám, že se to odbyde namazánim, nerad bych teď investoval do výměny závěrky. Jsem rád, že už konečně přesně vim, co je příčinou potíží. Zajímavý je teda, že když foťák naklopim vertikálně, začne fungovat. Asi bych měl padesátkou fotit jen oblohu, nebo chodník :-P
  • 0

#13 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 25 únor 2013 - 13:10:51

Tak mě ještě napadlo, jestli někdo nemáte zkušenosti, nebo návod, jak tu padesátku rozebrat a naolejovat závěrku? Jestli je to udělatelný doma (rád si dělám sám, co sám udělat dokážu)? Hledal jsem na netu návod, ale samozřejmě nenašel. Jinak teda holt poslat na opravu panu Kociánovi...
  • 0

#14 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 26 únor 2013 - 07:55:29

Sice je to pro Zenzanon S/PS ale může se hodit: http://www.buonaluce.com/
  • 0

#15 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 26 únor 2013 - 16:04:15

zajímavej odkaz, díky! Jak to ale sleduju, neni to žádna sranda. Možná přecijen přenechám odborníkovi...
  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 únor 2013 - 16:49:27

BTW ten soubor už skoro rok leží tady na temné v knihovně http://www.temnakomo...enzanon-lenses/
  • 0

#17 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 27 únor 2013 - 09:49:36

Hmm, tak to je ještě zajímavější soubor. Ale teda je to asi nad moje možnosti, pakliže chci zachovat objektiv funkční i po "opravě" :-)
  • 0

#18 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 13 únor 2015 - 12:58:44

Máte prosím niekto skúsenosti s týmto modelom? GS-1 v kombinácii s " AE prism finder G" ? Aparát po zbežnom vyčistený a "seřízení" funguje OK, ale nezdá sa mi ten finder - resp display. Za prvé, neviem či má takú spotrebu, alebo mám aj nové batérie už vybité, ale v ETRsi bežia v poho, a tu mi po chvíli merania prestane display fungovať... potom zase naskočí, za minútu dve ( +- ) zase tma... robí to aj pri izbovej teplote, pričom s Etrsi som behal s týmto typom batérie aj v mínus kose a OK... 

Za druhé - podľa manuálu u Butkusa by mali byť tie údaje jasné ako facka, ale v reály mi display zobrazuje aj niečo iné, ako udáva Butkus... Režim auto - to je jasné, a režim manual - tak tam som z toho jeleň. Okrem + - odchýlky od správneho času mi tam zobrazuje aj iné znaky - neviem či je to písmeno "S" alebo číslo "5", potom aj iné znaky ----- napr mám čas 1/4sec a chcem exponovať "svetlé tiene", na display bliká 4 medzera 1 - tak to mi je jasné (dúfam): som 1EV pod správnou exp tak musím ísť na 1/2sec... ak s týmto nastavením prejdem na "silné svetlá" tak na display blikajú: 4 medzera 1 nejaký maličký znak vpavo dole pri jednotke, potom ten znak "S alebo 5" a potom vpravo na display trvalo svieti znak spúšte... a z tohoto som teda úplne blbý :(

Vedeli by ste niekto poradiť? Či je ten finder úplne v háji, alebo treba len niečo nastaviť, alebo.... 

 

vopred vďaka


  • 0

#19 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 13 únor 2015 - 15:42:42

tyjo, já zen finder mam, ale uplně se podle něj neřídim, protože často používám spotmetr. Přijde mi, že GS-1 baterky celkem vysává, zvláště při nižších teplotách. Ty znaky, který se ti zobrazujou v hledáčku, tak jak je popisuješ, si teď z hlavy nevybavuju. Doma se zkusim podivat (snad si vzpomenu), ale nikdy mi nepřišlo, že by zobrazený informace byly nesrozumitelný. Jedině mě napadá, jestli nemáš na kazetě nastavenou kompenzaci expozice, nebo na režim auto zapnutej AE-lock? Občas se stane, že se hranol posune - mechanizmus uchycení k tělu mi nepřijde uplně festovní - tak jestli neni chyba v kontaktu. Jinak mi přišlo, že hranol měří docela dobře a že má tendenci měřit jakoby "na stíny."


  • 0

#20 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 únor 2015 - 17:29:54

na display blikajú: 4 medzera 1 nejaký maličký znak vpavo dole pri jednotke, potom ten znak "S alebo 5" a potom vpravo na display trvalo svieti znak spúšte... a z tohoto som teda úplne blbý :(

Nemám klasický AE prism finder, ale ten úhlový - ovšem měření funguje stejně. To co popisuješ jako maličký znak vpavo dole pri jednotke a znak "S alebo 5" je ve skutečnosti desetinná tečka a číslice 5. On ten hranol totiž měří na 0,5EV takže ti ve skutečnosti říká, že je expozici potřeba upravit o 1,5EV ;)


  • 0

#21 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 13 únor 2015 - 20:07:29

Priatelia, ďakujem za rady, začínam tomu strojku rozumieť, alespoň doufám :)

 

dravec aj nlc: kompenzáciu na kazete mám samozrejme na 0, AF-lock vypnutý... finder sa mi spočiatku nezdal dobre nasadený, potom keď som zistil že nejde zaostriť na nekonečno, hneď som vedel kde je problém - toto som mal aj na Etrsi... neupevnená matnica, tým pádom aj zle nasadený finder. Toto som dal do poriadku, takže tam chyba nemohla byť, preto som si aj myslel, že je vadný display. Ale NLC mi to vysvetlil úplne polopate, takže aj display je OK.

Vyzerá to teda tak, že "chyba" v zobrazovaní tkvie v tom, že ten finder vysáva batérie niekoľkonásobne viac, ako finder v Etrsi, a údaje fakt po pár zobrazeniach zhasnú... Zajtra skúsim kúpiť iné batérie...

Aj mne to tak príde, že ten finder je vyladený na tiene...

 

Tú mašinku aj s komplet výbavou som zachránil pred vyhodením. Aj keby nefungovala, tak by ma "to krásne telo" potešilo, ale keď bude šlapať = radosť :)

 

moc díky ešte raz


  • 0

#22 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 únor 2015 - 21:20:48

Údaje na displeji normálně zhasínají asi 2 sekundy po puštění namáčknuté spouště. Pokud ti zhasnou natrvalo a už se neobjeví asi to bude opravdu baterka. Zkus ještě obyčejnou gumou na gumování a lihem očistit kontakty na těle i na hranolu, občas to pomůže, když jsou více znečištěné.

Je chválihodné zachránit tenhle výborný kus fotografické techniky před zkázou (co já bych za to dal, když jsem ten systém kupoval :) ), věřím že se ti za to v dobrém odmění ;)


  • 0

#23 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 13 únor 2015 - 22:19:35

Už takmer rok mám v GS-1 tento typ

http://www.amazon.co...y/dp/B005MJWP6Q

mal som predtým nejaké iné a nič nevydržali, v zime skapali ihneď... Táto vyzerá byť fajn, drží cca od marca 2014, vyfotených nejakých 40 - 45 filmov.


  • 0

#24 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 14 únor 2015 - 06:42:52

nlc: kontakty som kontroloval hneď, zarazilo ma trochu, že kontakty medzi telom a finderom su nezakryté :( nezdá sa, že by tam chýbal nejaký kryt, asi to tak má byť. Napriek tomu, že tie sú tie kontakty zlatené ma prekvapilo, že aj po ca 4 rokoch v prachu a bordely sú čisté.

 

Som si skoro istý, že je to batériou. Display zhasínal "postupne" - vonku skoro ihneď, vnútri chvíľu držal a až potom zhasol. Po nejakej dobe nečinnosti zase naskočil, ale tie údaje boli také slabučké a nečitateľné, že som naozaj nebol schopný prečítať nič. Večer som dal tú batériu na radiator, display potom zobrazoval krásne čitateľne jasno, a ani po ca 15minútach nejavil známky nedostatku energie. Teraz ráno som ho skúsil, a presne to isté čo doteraz - slabo čitateľný a po pár zobrazeniach zhasol úplne. V izbe mám ca 18 celzia, to by malo normálnym batériam stačiť, v Etrsi mi tá istá batéria šlape v poho, len tu nejak blbne :(

 

Dodo: dik za tip, dá sa zohnať bežne v obchode, alebo si ju objednával ?

 

Ešte by som mal jednu vec. Chýba tam napr očnica a krytka práve na túto batériu (napriek tomu tam batéria drží pevne) - neviete náhodou, kde by sa dali tieto drobnosti zohnať? Zrejme len inzerát, ale spýtať sa môžem :)

 

moc vďaka za pomoc


  • 0

#25 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2015 - 09:24:33

nlc: kontakty som kontroloval hneď, zarazilo ma trochu, že kontakty medzi telom a finderom su nezakryté :( nezdá sa, že by tam chýbal nejaký kryt, asi to tak má byť. Napriek tomu, že tie sú tie kontakty zlatené ma prekvapilo, že aj po ca 4 rokoch v prachu a bordely sú čisté.

 

Som si skoro istý, že je to batériou. Display zhasínal "postupne" - vonku skoro ihneď, vnútri chvíľu držal a až potom zhasol. Po nejakej dobe nečinnosti zase naskočil, ale tie údaje boli také slabučké a nečitateľné, že som naozaj nebol schopný prečítať nič. Večer som dal tú batériu na radiator, display potom zobrazoval krásne čitateľne jasno, a ani po ca 15minútach nejavil známky nedostatku energie. Teraz ráno som ho skúsil, a presne to isté čo doteraz - slabo čitateľný a po pár zobrazeniach zhasol úplne. V izbe mám ca 18 celzia, to by malo normálnym batériam stačiť, v Etrsi mi tá istá batéria šlape v poho, len tu nejak blbne :(

 

Dodo: dik za tip, dá sa zohnať bežne v obchode, alebo si ju objednával ?

 

Ešte by som mal jednu vec. Chýba tam napr očnica a krytka práve na túto batériu (napriek tomu tam batéria drží pevne) - neviete náhodou, kde by sa dali tieto drobnosti zohnať? Zrejme len inzerát, ale spýtať sa môžem :)

 

moc vďaka za pomoc

Kamarát má takú istú Broňu, tak nám ich kúpil niekde v eshope, môžem sa ho spýtať... Stála asi 7 €, ale drží... Dal som si kúpiť dve a tá jedna je stále v zabalená :smile: :smile: Tiež som predtým stále bojoval s baterkou v GS-1 (mal som tam nejakú Vartu, keď umrela, kúpil som si takú istú Vartu a vydržala tri týždne - dva tri filmy), v zime sa Broňa ani nedala používať, stačilo -5 stupňov a po pár minútach závierka umrela. V bežných obchodoch v SR asi nie je dostupná, mali ju v eshope fotoskoda, ale aj ten ju už nedrží.

Inak našiel som ju aj na ebay.de, ale tam sa dá kúpiť len balenie 10 ks. Ale ak ju budeš kupovať, možno by som zobral aj ja jednu do zásoby, nech sa rozloží poštovné :-)


  • 0

#26 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 14 únor 2015 - 10:13:07

Nechci otvírat nové vlákno, ale chci vědět jest-li jsou některé doplňky stejné pro broňu 6x6 a 6x4,5.
Zajímá mě hlavně šachta. Tu nemohu sehnat. Popřípadě ji vyměním za hranol(6x4,5)
  • 0

#27 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 únor 2015 - 16:53:59

Nechci otvírat nové vlákno, ale chci vědět jest-li jsou některé doplňky stejné pro broňu 6x6 a 6x4,5.
Zajímá mě hlavně šachta. Tu nemohu sehnat. Popřípadě ji vyměním za hranol(6x4,5)

Romane, tohle by bylo spíš do vlákna o SQ .... ale zklamu tě, poked jsem něco nepřehlédl, tak kromě jedné sluneční clony není žádné příslušenství mezi systémy ETRS a SQ (a ani GS-1) záměnné.


  • 1

#28 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 14 únor 2015 - 18:42:30

Dodo - v Broni 645=Etrsi používam aj Vartu, aj GP. Ani s jednou nebol problém ani v mínus teplotách (varta sa mi napriek tomu zdá lepšia)... Ale v tejto GS-1 aj Varta aj GP kľakla za pár minút aj pri izbových 17-18 stupňov. Keď som ich prehodil nazad do Etrsi - pohoda.

 

Na moje obrovské prekvapenie som ten Camelion 4LR44 zohnal hneď v prvom fotokamrlíku u nás v meste... Samozrejme som ju už nasadil, display funguje super, uvidím ako sa bude správať vonku, a zrejme ich aj ja kúpim viac.


  • 0

#29 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 14 únor 2015 - 19:06:52

Nechci otvírat nové vlákno, ale chci vědět jest-li jsou některé doplňky stejné pro broňu 6x6 a 6x4,5.
Zajímá mě hlavně šachta. Tu nemohu sehnat. Popřípadě ji vyměním za hranol(6x4,5)

Romane, tohle by bylo spíš do vlákna o SQ .... ale zklamu tě, poked jsem něco nepřehlédl, tak kromě jedné sluneční clony není žádné příslušenství mezi systémy ETRS a SQ (a ani GS-1) záměnné.

Díky moc. Já to tušil, ale zvědavost a touha rozšířit broňskou rodinu mi nedala nezeptat se.
  • 0

#30 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 20 únor 2015 - 19:07:31

Po dnešnom exteriérovom teste GS-1 + prísl mám na znalcov min jednu otázku.

 

za prvé: Ide o širokáč PG 50 / 4.5 - viditeľne má čosi za sebou, ale nie je rozbitý ani nemá stopy, že by sa v ňom niekto vŕtal. Ale: zaostrovacia stupnica ide "mimo nepohyblivú central risku a centrálny ostriaci bod" - tzn MFD a nekonečno sú mimo "stredu" a celé zaostrovanie je akoby posunuté o jednu obrátku - nemôžem zaostriť na nekonečno a MFD je naopak o polovicu kratšia ako je udávaná hodnota na focus ring. Keď mám focus ring v polohe kt zodpovedá nekonečnu, tak zaostrím ledva na 6-7metrov a stupnica ukazuje vzdialenosť 0,7m. Keď mám naopak polohu MFD - obj je max vysunutý, tak je obj zaostrený na ca 0,25m - aj keď podľa stupnice je MFD 0,5m. A stupnica na focus ringu je otočená úplne opačne, oproti "centrálnej riske" nie sú žiadne hodnoty...

 

Dúfam, že som sa nevyjadril ako idiot, ale zrozumiteľnejšie to popísať neviem :( Nepredpokladám, že sa takto správa nový objektív a že toto je len nejaká vada. Stretli ste sa s tým niekto? Vedel by niekto diagnostikovať, čo to môže byť, a či sa to dá "home made" odstrániť?

 

díky...


  • 0

#31 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 20 únor 2015 - 19:18:55

To co popisuješ samozřejmě není normální. Zřejmě se v tom objektivu někdo vrtal a špadně sestavil ostření - pootočil helicoid - neznalému se to při sestavování stane snadno.


  • 0

#32 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 20 únor 2015 - 21:09:24

Takže ak sa to ľahko nastaví zle, dá sa to aj ľahko napraviť ? ...


  • 0

#33 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 21 únor 2015 - 08:37:41

Ano, pro zručného a znalého opraváře je to snadné ;)

Bez toho, vědět jak do objektivu, bych se o opravu raději nepokoušel.


  • 0

#34 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 21 únor 2015 - 09:22:23

Ja sa do toho púšťať ani nechcem, keď som čistil pár Heliosov, tak som si užil svoje, a tam sa mi stalo presne to isté čo je tu - zle som som ho osadil - a správalo sa to presne takto :( Navyše tento obj je úplne iná liga, takže odvahu pustiť sa do toho ozaj moc nemám.

 

Dostal som info, že "údržbu" tohoto systému mal na starosti jeden renomovaný fotoservisman... o jeho renomé som ale začal pochybovať pred ca rokom, keď kamošovi nepriamo sprasil objektív, a ešte si za to dal slušne zaplatiť :(

 

Popýtam sa ešte v okolí starých fachmanov, či by niečo vedeli s tým spraviť, hádam sa nájde niekto... je mi ľúto "mať" ten objektív a nemôcť ho použiť :(


  • 0

#35 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 2 březen 2015 - 19:23:42

Chcel by som sa spýtať ešte k problému zaostrovania. Je možné, že by v tele boli osadené "nevhodné" lišty na uchytenie matnice?

 

Úplne korektne mi totiž na nekonečno nešiel zaostriť ani jeden objektív, tak som usúdil, že chyba asi nebude vo všetkých troch objektívoch. Matnica sa mi videla byť osadená dobre, ale nešla dobre / bez problémov zaaretovať, a tým pádom nešiel dobre nasadiť ani finder - išiel hrozne ztuha a "festsilou" ... Tak som skusmo trochu zrovnal tie vyvýšené konce líšt, matnica sa teda posunula ca 0,1-0,2mm dole, zrazu šla aretovať bez problémov, v pohode šiel nasadirť aj finder, a rovnako zaostrovanie je ..... no podľa klinu na matnici funguje +- OK, tzn ja neviem komín cca 1km je podľa klinu na nekonečne zaostrený, predtým som mal nekonečne zaostrené hrany ca 20-30m, na širokáči ca 5m...

 

Je možné, že by to bolo spôsobené takouto blbinou, a že v tom tele by to bolo takto zle osadené tými lištami?

 

Filmy idem volať teraz vo štvrtok, tak som uvidím, ako sa to prejavilo - ak niečo uvidím - ale nedá mi to nespýtať sa :(


  • 0

#36 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 3 březen 2015 - 11:40:05

Chcel by som sa spýtať ešte k problému zaostrovania. Je možné, že by v tele boli osadené "nevhodné" lišty na uchytenie matnice?

 

Úplne korektne mi totiž na nekonečno nešiel zaostriť ani jeden objektív, tak som usúdil, že chyba asi nebude vo všetkých troch objektívoch. Matnica sa mi videla byť osadená dobre, ale nešla dobre / bez problémov zaaretovať, a tým pádom nešiel dobre nasadiť ani finder - išiel hrozne ztuha a "festsilou" ... Tak som skusmo trochu zrovnal tie vyvýšené konce líšt, matnica sa teda posunula ca 0,1-0,2mm dole, zrazu šla aretovať bez problémov, v pohode šiel nasadirť aj finder, a rovnako zaostrovanie je ..... no podľa klinu na matnici funguje +- OK, tzn ja neviem komín cca 1km je podľa klinu na nekonečne zaostrený, predtým som mal nekonečne zaostrené hrany ca 20-30m, na širokáči ca 5m...

 

Je možné, že by to bolo spôsobené takouto blbinou, a že v tom tele by to bolo takto zle osadené tými lištami?

 

Filmy idem volať teraz vo štvrtok, tak som uvidím, ako sa to prejavilo - ak niečo uvidím - ale nedá mi to nespýtať sa :(

 

No, mě se zdá, že by to klidně mohl bejt ten problém. Špatně osazená matnice. Já teda tenhle problém nezaznamenal, ale to neznamená, že to nemůže bejt vono ;-) Větší problém může bejt s tim 50 mm objektivem, ten asi bude potřebovat doktora. Já bych se taky bál ho otevřít :-)


  • 0

#37 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 březen 2015 - 11:46:17

A ešte existuje aj možnosť, že tam nie je tá správna matnica, ale nejaká home made... Môže mať inú hrúbku a podobne. Rozhodne by som nehýbal s dorazom matnice zo spodku, lebo ten určuje rovinu ostrenia (musí byť rovnako vzdialená ako film). Ja som v lete zháňal novú matnicu (mal som hodne poškrabanú) a podarilo sa mi ju kúpiť z nejakého bazáru z Nemecka cez ebay za cca 30 €.


  • 0

#38 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 3 březen 2015 - 14:18:48

Na problém s osadením matnice som prvý krát narazil pri čistení ETRSi - ale tam to bola len moja blbosť, že som ju neosadil korektne, a tie necelé 2 desatiny spôsobili presne tento problém - ostriaci prstenec na nekonečno a klin na matnici zobrazil korektne predmety vo vzdial max +- 20 m... 

 

V tomto prípade som si dal samozrejme pozor, ale tie problémy s osadením boli stále... čo som spomínal aj problematické osadenie findera, tak zo spodnej stany je v kovové telo findera zodraté od ľavej aretačnej páčky, ktorá aretuje matnicu. Tá páčka jednoducho nedržala v "aretačnej" polohe a keď sa nasadzoval finder, tak sa zodierala aj páčka, aj finder...

 

Po tejto "úprave" korektne zobrazuje aj 50tka, aspoň podľa oka to tak vyzerá... 

 

Je tu potom ešte možnosť, kt naznačil Dodoxbb - že je tam nevhodná matnica. Ale táto sedí presne, má takmer nulovú stranovú (L-P aj H-D) toleranciu, a navyše - presne sa zhoduje s typmi kt sú v návode u Butkusa, konkrétne tento typ kt mám ja, je ten posledný vyobrazený: microprism/split image s vodiacimi linkami pre 6x6 a 6x4.5

 

Ešte je možné, že sú zničené aj objektívy, aj telo :( ..... čo by som bol ozaj nerád :(


  • 0

#39 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 březen 2015 - 14:29:42

Mohl by jsi to své osazení matnice vyfotit .... protože tohle se mi nezdá. Na Bronice GS-1 i na ETRS jsem měnil matnici už hodněkrát a vždy šlo vše snadno a lehce. Také nevidím možnost jak by mohly lišty které drží matnici poškozovat finder - pokud nejsou výrazně zdeformované, není to rozměrově možné. Navíc poloha matnice je dána spodním dorazem a žádná úprava nahoře nemůže ovlivnit ostření - tedy pokud jsem tvou úpravu dobře pochopil, není mi moc jasné, co jsi vlastně zarovnal :oops:


  • 0

#40 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 3 březen 2015 - 15:44:53

Lišty finder nepoškodzujú - poškodzuje ho tá aretovacia páčka - v návode "screen removal lever left" - tá jednoducho nešla posunúť do polohy "matnica zaaretovaná" - ako keby tá matnica bola naozaj hrubšia, ako píše Dodox... keď som tie kraje tých koľajničiek posunul o tie 2desinky mm dole, tak sa páčka ľahučko posunula, matnica zaaretovala, a finder šiel ľahučko nasadiť...

 

Pri Etrsi som nemal žiaden problém, vymeniť matnicu = otázka pár sekúnd, a strojček šlape nádherne. Ale toto je niečo iné - matnica ide aj tu osadiť za pár sekúnd, ale na ľavej strane nejde - nešla aretovať, a nasadenie findera - hrubá sila... a potom následne tie problémy s indikáciou zaostrenia.

 

Jasné dnes večer to nafotím... ale kým to vyvolám, naskenujem... :)  Ak budem mať večer pripojenie, tak to sem samozrejme zavesím...

 

Zatiaľ Vám všetkým moc ďakujem za snahu


  • 0

#41 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 3 březen 2015 - 18:18:54

Tak som to v rýchlosti nafotil, hádam to bude zrozumiteľné. Zelena farba - to sú tie koľajničky, ktorých konce som trochu "zarovnal, tie biele neeloxované konce boli profilované dohora, matnica na ne šla položiť bez problémov, ale potom sa ľavá aretačná páčka - červená farba - nedala posunúť do polohy "zaaretovaná matnica" resp len veľmi veľmi ťažko, medzera medzi páčkou a krajom šachty bola malá, a dielec na findery, kt mal zapadnúť presne do tej medzery sa bil s páčkou, kt mu stála v ceste - zodratá časť findera na foto...

 

Keď som tie neeloxované plochy teda "zarovnal", tak sa všetko napravilo, všetko ide hladko, aj to ostrenie je zdá sa korektné, ale ... je mi jasné, že tie konce neboli takto profilované pre nič za nič, matnica by som povedal že je originál... nejde mi to do hlavy - toto nemohlo byť od výroby :(


  • 0

#42 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 březen 2015 - 18:33:28

Ajajaj, tím že jsi "zarovnal" ty stříbrné plošky jsi definitivně rozhodil ostření. Jsou to totiž plochy, které zajišťují přesné usazení matnice a tím i přesnou polohu roviny ostření. Tím, že jsou teď nedefinovaně níže a navíc každá jinak, tak nebude souhlasit výška roviny ostření ani její poloha - tedy kolmost k ose objektivu. Obvykle je poloha matnice kalibrována na setiny milimetru! Při velké hloubce ostrosti to možná jakž takž půjde, ale pro kritické ostření to v tomto stavu už to nikdy nebude ono (a velmi pravděpodobně nebude souhlasit ostření na blízkou vzdálenost). Promiň za špatné zprávy :oops:


  • 0

#43 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 3 březen 2015 - 19:14:09

No bolo mi jasné, že s tým "zarovnaním" niečo rozhodím, ale toto sú ozaj zlé správy :( Aj keď mašinka bola na vyhodenie, mal by som si dať po prstoch :( Ako je ale možné, že sa pri orig zarovnaní dialo to, čo sa dialo - od nemožnosti nasadiť finder až po zlé zobrazovanie zaostrenia ...???

 

Neoriginálna matnica??? tá vyzerá byť orig... všetky tri objektívy zle osadený helicoid ??? to sa mi tiež nezdá :(


  • 0

#44 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 březen 2015 - 19:27:42

Přijde mi,že celý ten aretační mechanismus máš prohnutý směrem dolů a proto nešla matnice zaaretovat a kladlo to odpor. Důvodů, proč nesedělo ostření bylo asi více a je možné, že se v tom někdo už dříve vrtal a to usazení matnice poškodil. Také kolejnička na hranolu je prohnutá směrem dovnitř a proto asi drhla o aretační páčku. Možná by to šlo opravit, ale kalibrace by byla složitá a začně nejistá.


  • 0

#45 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 3 březen 2015 - 20:03:54

No bolo mi povedané, že s touto Broňou sa zaobchádzalo ako s kusom hrdzavého železa, a čo je najhoršie - takto s ňou narábalo min 5 ľudí :(

 

Tá prehnutá koľajnička na hranole, to som si všimol hneď. Ďalšia vec, kvalitne doškriabaná ľavá časť matnice - na foto to nevidieť ale škrabance od šrobováka/noža?? sú fakt dosť brutus. Tá ľavá strieborná plôška na usadenie matnice mala už na sebe stopy, že niekto tam niečo skúšal. Pár dielov aj chýba - očnica, krytka na baterku...

 

Keďže mi na nekonečno neostril ani jeden objektív, skúšal som ostriť bez hranolu, a keď som mal telo na statíve a jemne som zatlačil na matnicu, tak obraz sa korektne zaostril.  Preto som mal pocit, že obj sú relativ OK, a tá chyba zaostrenia je v niečom inom, a nie v troch obj naraz :(

 

Tej posl vete mám rozumieť tak, že radšej sa obzrieť po novom tele ? Kúpiť nefunkčné telo a prehodiť len koľajnice asi nebude kvôli kalibru moc kóšer - ak tomu dobre rozumiem :(


  • 0

#46 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 březen 2015 - 20:14:14

Jo, nejlepší je koupit nové tělo. Když si počkáš seženeš ho na Ebay za hubičku. Z jiného těla bych to nepřehazoval, ono se to kalibruje na každém těle zvlášť přímo při výrobě, takže to není univerzální díl.


  • 0

#47 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 3 březen 2015 - 20:33:13

Myslel som si to. Vyskúšam, ako je na tom teraz ostrenie - zajtra skúsim nafotiť pár snímkov na obrazec, kt kalibrujem F-B focus na digitáloch - vo štvrtok to vyvolám a uvidím.

 

Keby bol ten systém môj, tak samozrejme nie je o čom, ale ja som len zabránil vyradeniu a vyhodeniu, a nechce sa mi do toho vraziť "neviemkoľko" - vynoviť to a potom to odovzdať :(

 

V každom prípade ďakujem všetkým za ochotu a cenné rady...


  • 0

#48 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 4 březen 2015 - 07:54:35

Večer som nad tým ešte dumal. Posunom matnice som podľa mňa "rozhodil" len už rozhasenú rovinu ostrosti obrazu v hranole. Obraz na film nejde cez matnicu a poloha matnice by podľa mňa nemala mať vplyv na ostrosť obrazu na rovine filmu - a celkovo obraz ako taký. Keby áno, tak to čo vidím na matnici je aj na filme - vrátane škrabancov a bordelu na matnici... 

 

Popravte mně nekdo, jestli říkám nejaký nesmysl, já nejsem technik :)


  • 0

#49 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 4 březen 2015 - 08:56:16

Škrábance na matnici samozřejmě na obraz na filmu vliv namají.

Jde o to, že co se ti nyní bude zdát ostré na matnici nebude ostré na filmu a naopak. Dráha, kterou světlo urazí od objektivu na matnici musí být shodná s dráhou kterou urazí od objektivu na film a to velmi přesně - což nyní nebude (a možná nebyla ani předtím). Prostě, když zaostříš na matnici např. přesně na 1m bude na filmu zaostřeno např. na 0,9m.


  • 0

#50 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 4 březen 2015 - 09:36:55

Ach jo - to mi nejak nedošlo, že ostrosť obrazu nekontrolujem na filme ale na matnici :( Som blb, ale aj tak by ma hrozne zaujímalo, prečo to bolo rozhodené aj predtým...

 

Skúsim ešte ako bude zaostrený predmet na minimal focus dist, nafotím aj ten obrazec a uvidím, či to bude ako tak použitelné :(

 

Asi som sa tešil predčasne :(


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních