Přejít na obsah


Fotka

Focení na svitek s použitím 4x5 kamery


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 říjen 2012 - 08:07:50

Aloha, přátelé.
Předpokládám, že se mezi vámi najde horda zkušených, kteří mají na svém VF přístroji svitkovou kazetu. S narůstající cenou planfilmů jsem přemýšlel, zda touto cestou nejít pro snímky, které jsou řekněme nástřelové, či pro snímky vznikající na cestách - aby nebyl problém s přebíjením kazet. Má cenu to zkoušet? Utrpí kvalita významným způsobem? V použitelných ohniskových vzdálenostech by to vycházelo na Super Angulony. Díky za jakékoliv info.
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 25 říjen 2012 - 08:55:42

Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze pro me byl prechod ze svitku na 9x12 zcela zasadni.Neco jako mezi kinem a svitkem. Ta zasadnost u me spocivala predevsim ve zjednoduseni celeho procecu zvetsovani - vetsi tolerance k defektum v obrazu, prachu, skrabancum, nepresnostem k expozici negativu, vyvolani, apod. Celkove to z planfilmu lip lezlo - polotony, svetla. Najednou to tam bylo i bez nejakych slozitosti. S ostrosti kresby ale moc nepomuzu, delal jsem zvetseniny 30x40cm, nejake rozdily by se asi nasly, ale ja zrovna tento parametr nikdy moc neresil.
  • 0

#3 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 25 říjen 2012 - 09:00:58

Já myslím, že je to věcí názoru. Jenda říká, že mnohdy není vidět, zda-li snímek vznikl na Tachiharu 9x12 nebo na Pentaxe 645.
Známe se dlouho, tak se nebojím Ti nabídnout kazetu 6x9 a uvidíš sám.
  • 0

#4 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 25 říjen 2012 - 09:38:15

Zdarec Pavlíku. Já mám kazetu na 6x9, ale ji téměř nepoužívám. Jen někdy na portréty doma.Ven by mě to nenapadlo vzít. Ven beru na ty "nástřelné" raději Psixe. To se mi pak lehce šlape a nebolí záda. Ze svitku se mi už taky zvětšovat nechce.
  • 0

#5 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 říjen 2012 - 10:00:42

Já teď vzal ven Mamiyu RZ a protože jsem se tak nežynýroval co do plácání planů, ve fotografické euforii z podzimu jsem střílel jak drak a povedly se mi asi mé nejlepší fotografie. Moci to shiftovat, tak je to ještě krapet lepší. Mno a tak mě napadlo, zda na tyhle euforie nepoužívat ty svitkozáda a plany jen na věci co už vím, že budou excelentní. Řeklo by se, tak když se to povedlo z té RZ, tahej ven ji! Mnojo, ale když von batoh s RZ je úplně stejně těžkej, jak s mou Wističkou... Ono prostě záleží, jestli zahučí za víkend planů za 2000 nebo za 500...
  • 0

#6 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 25 říjen 2012 - 10:03:25

Já svítkovou kazetu mám, dokonce dost pohodlnou na použití (dává se do mezinárodních zad, stejně jak planfilmovou), ale raději fotím na plany. Hraji si s velkým rozostřením, deformací petzvalem, a na to potřebuji větší negativ. S cenou na úrovní 25Kč za snímek (oproti cca 8Kč na svítku), včetně koupaní v rodinalu, to nějak zvládám, a jestli chci levněji, používám papírový negativ.
  • 0

#7 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 25 říjen 2012 - 10:04:56

u mě je trochu problém s formátem. když jsem zvyklý na 4x5 / 13x18 / 8x10, je mi 6x9 tuze nudloidní a zpravidla si neporadím s kompozicí. proto bych raději záda 6x7, což je formát, kterej je mi vnitřně podobnější těm VF. jinak mě ale možnost si při VF focení jent tak "zastřílet" svitkem přijde lákavá.
  • 0

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 říjen 2012 - 11:29:01

Vážený kolego, Pavle, podobné dilema jsem zde rovněž konzultoval před nějakým časem. V mém případě Linhof Super-Rollex nabízel pro
použití formáty: 6x6cm (aktivní obrazové pole 56x56mm) - plocha 31,4cm2, tzv. Linhof "Ideal Format", neboli modifikaci běžného formátu 6x7cm (obrazové pole 56x72mm) a formát 6x9cm (obrazové pole 56x85mm) - plocha 47,6cm2. Ze soudobých variant se dá uvažovat dále
o formátu 6x4,5cm (obrazové pole 56x42mm - plocha 23,5cm2, formát 6x7cm (obrazové pole 56x69mm) - plocha 38,6m2, formát 6x8cm s
typickou kamerou Fujica 680 (obrazové pole 56x75mm) - plocha 42cm2. Dále se jedná o formát 6x12cm ( kamera Noblex) a formát 6x17cm
(kamera LINHOF Master Technica 2000). Nezbývá, než uvažovat dle typu VF kamery spíše nad vzájemným poměrem stran dle příslušných
formátů. Nejblíže k zmiňovanému formátu 4x5" má formát 6x7cm (obrazové pole 56x69mm), nebo speciálně pro foto architektury variantu s
formátem 6x9cm (obrazové pole 56x85mm) - čili v poměru stran nepatrně vyšší, což může být výhodné i pro krajinné záběry s vodorovným
uspořádáním otočné zadní stěny. Ve všech zmíněných případech se jedná o svitkový film formátu 120. Počet jednotlivých snímků na filmovém pásu se liší dle formátového pole. Pro VF objektiv ohniskové vzdálenosti f/210mm je v přepočtu na políčko formátu kinofilmu
24x36 ohnisko jako cca 60mm, pro formát 9x12cm je to ekvivalent kinofilmového ohniska cca 65mm. Vše se bude samozřejmě plně
odvozovat od použitého ohniska VF objektivu a zvolené zadní stěny na film formátu 120. Ufff... :shock: S díky: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 říjen 2012 - 12:14:11

Téměř jistě bych volil políčko 6x7. Objektivy vlastním 65mm Super Angulon, 90mm Super Angulon, 121mm Super Angulon, 210mm Sironar. Tzn plné pokrytí nejběžnějšími skly. Jedná se mi však o kvalitu výsledného snímku, protože jak je známo, VF objektivy mají mnohem menší rozlišovací schopnost (čáry na mm) oproti objektivům středoformátovým, potažmo kinofilmovým. Vzhledem k vysvícené ploše je to logické..
  • 0

#10 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 říjen 2012 - 13:50:25

K těmhle úvahám se zeptám, zda bych měl očekávat nějaký rozdíl mezi svitkem exponovaným třeba na těch 6x7 a planfilmem, ze kterého budu zpracovávat jen výřez 6x7 cm (tedy přesněji jak Erikem uvedeno 56x72mm). Pochopitelně obojí exponované na VF. Je listový film nějak "výkonnostně" výš proti svitku ? Já tohle nikdy nezkoumal.

Pokud by v těch filmech neměl být valný rozdíl, pak by mělo stačit zpracovat na požadovaný výsledný formát papíru shodný snímek z plného formátu 4x5" a vedle toho ze stejného snímku výřez 6x7 na stejnou velikost papíru. A uvidíš, zda ti to bude i tak vyhovovat.


Jinak moje úvaha, co se týče svitkové kazety by nebyla tak striktní, co se týče vyřadit ze hry 6x9. Protože těch snímků už neudělám na 6x7 o tolik víc a dá se předpokládat, že ze svitku asi nebudou stačit kontakty. Při zvětšování nebude problém si to už na potřebný formát upravit. Při tom mohu komponovat na 6x7, ale budu vědět, že tam do stran je rezerva. No ale je asi pravda, že já proti formátu 6x9 taky nic nemám ;) .... Při téhle úvaze by ale možná bylo lepčejší těch 6x12, tam je rezerva větší :)

A ještě jedna poznámka. Já tu mám teď půjčenou rollnu údajně na 6x9, ale skutečný otvor tam je 57 x 78 mm. A teď teda babo raď, co že to tady mám vlastně za formát ? 6x8 ? Možná to je ale zrovna fajn kompromis.
  • 0

#11 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 25 říjen 2012 - 13:58:04

Osobně se chci zrovna směrem 6x9 vydat do doby, než si budu moci dovolit hromadu planů a než seženu prostor na velký zvětšovák. Doufám, že ten pokles kvality nebude tak značný ale jsem připraven případně nasadit skla z RBčka. Destičku pro ně mám a jediné zápory tak jsou váha a malý obrazový kruh.
  • 0

#12 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 25 říjen 2012 - 14:36:39

A ještě jedna poznámka. Já tu mám teď půjčenou rollnu údajně na 6x9, ale skutečný otvor tam je 57 x 78 mm. A teď teda babo raď, co že to tady mám vlastně za formát ? 6x8 ? Možná to je ale zrovna fajn kompromis.


No to je přesně můj problém. Opravdových 6x9 mám formát pouze na staré Besse 2. Ale rollkazety z Horsemana mají díru 57 x82 (cca +-, nechci to teď hledat). A formát 6x8 mi připadá jako super (tedy pokud pominu královský 6x6, ale ten neumím..) Takže já bych si asi jako 1. rollku na 4x5 kupoval tu 6x9 (6x8).
Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 25 říjen 2012 - 14:37:34

Trochu se ale téhle rollny obávám, aby mne to nesvedlo někam kam nechci.
Možná, kdybych měl už práci s VF kamerou dostatečně zmáknutou. Ale přeci jen - není to škoda, když už to rozložím, tak používat tu matnici sotva na polovic ... Kdy se to ale pak s tou kamerou naučím, když to budu šidit už od začátku ?

To ale neznamená, že ty choutky tady nejsou. Ale říkám si proč ? Protože jsem línej a zase někam spěchám.
A tak za ideální v takovém případě by byly ty záda, co se občas nabízejí i na eBay - na kolejnici je vedle sebe matnice a roll kazeta. Nastavím na matnici, jedním pohybem tam přesunu rollkazetu, exponuju a šup zpátky zase matnici. A ještě si můžu vybrat mezi třemi formáty .... Akorát to stojí pomalu jak ten foťák, co to na něm visí .... Ale zasejc panečku -to by byla výroba
No jo, ale proto jsem do VF nešel !
  • 0

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 25 říjen 2012 - 14:40:03

... A ještě jedna poznámka. Já tu mám teď půjčenou rollnu údajně na 6x9, ale skutečný otvor tam je 57 x 78 mm. A teď teda babo raď, co že to tady mám vlastně za formát ? 6x8 ? Možná to je ale zrovna fajn kompromis.


pro mě určitě, přesně tento formát mi velmi vyhovuje - už většinou jen proto, že komponuju na plnou plochu papíru 30x40 téměř bez ořezů.
  • 0

#15 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 říjen 2012 - 18:00:59

no já ti nevím, rolku 6x7 mám, vpodstatě nepoužívám. Vize byla nosit s sebou rolku s diákem a černotu dělat na plany, ale rychle jsem to vzdal. Je to pomalý, mrňavý, kazeta proti tomu obrovská a těžká (navíc potřebuje opravu). Nemyslím že by VF objektivy byly na svitek málo kvalitní, on ten SA 65 (pokud f/8 tak skoro výhradně na svitek a f/5.6 by se mi taky líbil na 4x5") by měl být kvalitní až až. Strach bych měl u toho SA121.

Co vidím ale jako zásadní nedostatek, tak jsou velmi limitované pohyby, vzhledem ke kruhu těch skel při daném ohnisku. Vezmi si tu 65/8. Má kruh 155mm, na 4x5 bez pohybů. Na Wistě i se zapuštěnou deskou stejně s tím nepohneš víc jak o 2cm, ale při tomhle úhlu už je to OK. Když z toho ale říznu 6x7, rázem ze superširokáče máš běžnej širokáč kde očekáváš větší pohyby (asi jako u 90/8), ale nejde to.

Napadla mě kacířská myšlenka, aby sis pořídil Fuji GX680 :).

Absence pohybů mě u SF hrozně štve, ale zároveň s ním poslední dobou fotím víc jak s VF (nějak mě na ten podzim zase přemohla velvie, no) kvůli rychlosti, pohodlnosti a většímu porfoliu objektivů (na 645 mám 45~200, na 9x12 jenom 75~210).
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 říjen 2012 - 19:31:54

Jeníku, já se snažím svou výbavu co nejvíce zjednodušovat a hlavně odlehčovat a ty mi nabídneš Fujinu :))) Ještě o tom popřemýšlím, ale pomalu tu myšlenku opouštím. Ono by to na ten svitek nebylo tak uvolněné jako se středoformátovou zrcadlovkou, kde si člověk může bez montování kouknout na matnici, nebo do hledáčku a cvaknout si ten záběr, kvůli kterému by normálně velký formát z batohu netahal. Když už se má ten záběr deset minut chystat, ať je to rovnou na planu. Tohle by jen spojilo všechny nevýhody obou systémů....
  • 0

#17 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 říjen 2012 - 21:52:10

mám bohužel občas pocit, že když se to snažím udělat co nejlíp VFkem, tak je z toho větší banalita než když to střelím "jen-tak" středoformátem. Navíc celou řadu snímků prostě na VF neudělám (protože si nemyslím že by byly dobré, absence dostatečně dlouhého skla, nebo nedostatek času) a oproti tomu s SF by ty záběry vznikly a některý z nich by byly i koukatelný. Netvrdím že všechny, ale výtěžnost by tam větší rozhodně byla.
Jsem teď v trochu prekérní situaci, protože začínám dlouho před východem slunce a končím po západu, tak si moc nezafotím (ne že bych měl tak dlouhou pracovní dobu, ale je to tak nešťastně roztahaný a k tomu ty krátký dny). Dneska jsem si stihl urvat asi 10 minut před večeří na nafotit pár momentek barevného listí na sněhu, VF bych ani nepostavil.
  • 1

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 říjen 2012 - 22:04:26

Rozumím ti a přemýšlím úplně stejně. Přesně proto jsem tohle téma zakládal :)
  • 0

#19 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 květen 2023 - 10:15:41

Tohle archivní téma si dovolím oživit, na smeč mi nahrála celkem náhoda - získal jsem takovouto origo rollkazetu na svitek šířky 9 cm, dovnitř se vejde cca 5 metrů filmu, což vystačí na nějakých 35 obrázků 9x12. Nasazená na Linhof Super Technice V.

Tipl by někdo původ - výrobce?

Přiložený soubor  DSCF7520a.jpg   108,8K   4 Počet stažení


  • 0

#20 marbrz

marbrz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationOdkud vyjíždí vlaky co čtvrt hodinu...
Reputace: 18

Publikováno 28 květen 2023 - 23:49:29

Původně jsem chtěl napsat Linhof, ale ted' si nejsem tak jistý ... ten kladívkový lak a tvar posuvného štoplíku - Meopta ??? Ale ten exotický formát - nějaký pro letecké snímkování? To asi v Přerově nedělali  :shock:


  • 0

#21 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 29 květen 2023 - 03:36:11

Já bych také tipnul Meoptu.Bylo tam pár lidí co uměli vyrobit na "zakázku" cokoliv, mnohdy od originálu k nerozeznání.Osobně jsem vlastnil třeba dokonalou kopii navijáku Tlustoš...ale v Přerově se jim říkalo Nojman :)
  • 0

#22 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 květen 2023 - 04:31:25

tuším, že meopta něco dělala pro letecké snímkování, ale nechci kecat. jen si matně vybavuji, že něco takového jsem před mnoha lety viděl na aukru, ale možná jen optika byla z meopty? nevím, je to moc dávno...


  • 1

#23 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 29 květen 2023 - 06:53:14

Meopta to nebyla. Jinak letecké fotoaparáty skutečně v Meoptě Modřany vyráběli včetně kazet k nim.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#24 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 29 květen 2023 - 07:01:01

To je poslední vyráběný typ před zavřením modřanské pobočky na zač. 60. let  - NFP-02 bzn. Objektiv s označením SO 3,5/210 vyráběla Meopta.
Tímto přístrojem byla vybavena speciální verze stíhaček MIG 21, které byly licenčně vyráběny od r.1963 v Aero Vodochody

Přiložený soubor (y)


  • 4

#25 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 29 květen 2023 - 07:04:50

Apartní pohotovostní pouzdérko...

Přiložený soubor (y)


  • 1

#26 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 29 květen 2023 - 07:11:48

Zpátky k linhofce resp. té mega rollkazetě. Díky za tipy. Zde je indicie, to by mohlo leccos napovědět

Přiložený soubor (y)


  • 1

#27 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 30 květen 2023 - 13:23:24

.


  • 0

#28 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 2 červen 2023 - 12:58:04

Tak jo...

specielní kazeta LUBOR TI-279 pro neperforovaný film šíře 90 mm.
Výrobek Technické správy FMV ČSSR. Zařízení používáno operativními pracovišti policie.

 

 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních