Přejít na obsah


Fotka

Cestování po Indii - co s sebou za foťák?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
81 odpovědí na toto téma

#1 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 31 October 2012 - 14:51:23

Zdravim ve spolek!

Příští rok se chystám na cestu do Indii tak na 4-6 týdnů, města, příroda, snad i Himaláje, neo alespoň předhůří...
Otázka zní: co byste mi tu tak doporučili s sebou za fotovýbavu? Zatím jsem jezdil třeba se dvěma tělama SLR, ale to mi asi nestačí. V úvahu připadá Pentax MEsuper, Nikon D300 (já vim, neni to na film, ale na tohle praktický:)) no nakonec to kvůli čemu se ptám: Bronica GS-1 (2x kazeta, TTL hranol, 200, 110 a 50 mm objektivy + diapozitivy).
Píšu proto, že si uvědomuju, že ta Bronica je na cestování přes půl světa velká kráva a focení na diáky neni nejpraktičtějčí, nicméně mě to k týhle možnosti táhne. Jenže to by bylo tak na panoramata a takový ty fajnovější fotky. Na "běžný dokumentární" focení bych s sebou musel pak vzít stejně ještě něco jinýho.
Mátě někdo zkušenosti s cestovatelskou fotografií na střední formát? Jaký je to pořád to tahat s sebou? Nějaký úskalí, který si neuvědomuju? Tipy, rady, doporučení? Klidně mi ten SF vymluvte - v dnešní době je to pošetilost. Mozek mi řiká, že mam jít do digitálu, ale srdce mi řiká, že to je krásně bláznivej nápad:)

Díky za případný rady
  • 0

#2 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 31 October 2012 - 15:02:53

Nemůžu jinak, vem GS-1 a užij si to .... zvlášť pokud se tam už nehodláš vrátit!
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 October 2012 - 15:35:53

Vzal bych MESuper a filmu kolik uneses. (a to pisu jako clovek, ktery ma k malosti kinofilmoveho policka odpor)
  • 4

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 31 October 2012 - 17:57:54

Kino do podnosu a SF do batohu.. Jinak to nejde..
  • 2

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 October 2012 - 18:36:13

nepíšeš, jestli máš už nějaké zkušenosti s fotocestováním. Za sebe bych vzal to, s čím se mi nejlíp fotí a co mi dává nejjistější výsledky.

Pokud hodláš využívat především nějaký jiný způsob dopravy než vlastní nohy (a nebo pronajaté auto, ubytování na celou dobu pobytu), nebál bych se toho vzít pro sychr víc.
Například jsem na půl roku v Norsku, mám tu nakonec 5 foťáků (Pentax ME-suepr, Pentax 645, Fuji GA645Zi, Flexa, Tachi 4x5") a všechny jsem užil (ovšem pokud bych si já lenoch vzal další sklo k MEs a rovnou z kraje si sem dovezl P645, asi bych nebral flexu ani Fuji). Bydlím ale na jednom místě, doprava z/na letiště, když jdu fotit, můžu si vybrat co se zrovna hodí.
Další možnost - když jsem byl rok na Zealandu, měl jsem fuji GA645Zi, flexu a Tachi 4x5". Situace se nakonec změnila a měl jsem auto, ale i tak bych volil pro příští první cestu jinak. Rozhodně bych si vzal kino na momentky, a pak místo fujiny Pentaxe 645, možná druhé tělo na barvu a bez VF. Druhou cestu bych volil zase jinak, vím, co chci a co je potřeba, takže bych si vzal kino, Pentax 645 a VF s tím, že by něco zůstávalo v autě a bral bych jen to, co má smysl. Bez předešlé znalosti prostředí ale nemá smysl takhle uvažovat.

hlavně neexperimentuj, to po návratu dokáže člověka neskutečně vytočit když vidí zmrvený filmy.

Pro mě je tím základním tahounem Pentax 645(barva) a musím se mu omluvit že jsem si ho sem nejdřív nepřivezl, příště takovou chybu už neudělám. Pak lituju, že tu mám k MEsuper jenom 35/2 a záklaďák jsem nechal doma, no a VF je na hraní, nejlíp se s tím stejně fotí doma (zase to důvěrně známé prostředí, že), ale musím trénovat :).

Já bych si sám za sebe asi nebalil toho nikona, ale důvody svým způsobem chápu (dost mi tu dg chybí). Ale důrazně varuju před formátovou, technologickou a čb/barva schyzofrenií. S tím bojuju pořád, nechci přefocovat stejnej záběr čb/barva (nedej bože ještě dg) - lidi s výměnnejma kazetama to maj snadný, s foťákem nehnou, vyměněj kazetu a prásknou nemlich to samý i barevně. To nemám rád. Snažím se najít vhodnej motiv pro barvu, jinej pro čb. Nakonec třeba ani jeden nestojí za nic nebo lituju že jsem to cvaknul na méně vhodný médium. S tím je spojený i množství času kolik bude na focení. Pokud moc ne, raději bych se přiklonil k variantě "pouze kino", SF je pomalejší, neohrabanější. Já jsem většinou svým pánem, takže si můžu klidně na hodinku zastavit a fotit. V organizované skupině nebo jen s jedním dalším člověkem to už nejde, ať je to kdokoliv, snad jen fotograf nebo flegmouš by to přežil :).
  • 0

#6 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 October 2012 - 18:39:19

to je jasný, Bronicu a Olympus XA:)
  • 0

#7 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 31 October 2012 - 19:45:59

Podle mého dost je nejdůležitější si na začátku říci, co chceš mít po akci za výstup. Barevné zvětšeniny? ČB printy? Diaky na promítání?

Před stejnou otázku, jakou jsi položil, jsem stál loni také. Po uvážení mnoha různých kombinací jsem se rozhodl, že výsledkem budou kinodiáky, protože tak budu moci brzy po návratu kamarádům ukázat slušně své záběry (vzhledem k tomu, že ČB zvětšeniny dělám s odstupem 2-5 let po nafocení negativu). Nakonec jsem s sebou bral (i s ohledem na váhu) EOS30+24/2.8+50/1.8+Pentacon 135/2.8 s redukcí. K tomu 8 ks Provie, přechodový, polarizační a oteplovací filtr a pořádný stativ(!).

Osobně bych měl strach, že více formátů a typů filmů způsobí pouze těkání mezi technikou a záběry ti stejně utečou. To je tedy moje zkušenost. O sobě už určitě vím, že méně je více.
  • 2

#8 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 31 October 2012 - 19:47:07

Ještě poznámka: já měl na cestování a focení jen týden. Kdybych jel na měsíc, jako ty, tak přibalím druhé tělo a náhradní baterky.
  • 0

#9 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 October 2012 - 20:03:39

sto lidi sto nazoru. pridam svuj.

ujasni si pred cestou, co jedes do indie delat. cestovat? nebo fotografovat. oboji dle me dlouholete zkusenosti nelze.

pokud jedes cestovat, vem si spolehlivou dvouocku, v horsim pripade kino. staci ti sirsi sklo.

pokud jedes fotografovat, odpoved uz znas. vezmes si velkou fujinu, a cely ten vylet podridis fotografovani.

zadna stredni cesta neni. hlavne si ale vezmi fotoaparat, ktery znas jak sve boty. nikdy ne neco, co drzis v ruce teprv kratce. Jestli mas v ruce ten digitalni nikon, jsi na nej zvyklej, tak se netahej se s dalsima aparatama na film, odhod ideologicke nesmysly... jde preci o to, aby sis privezl obrazky.

hodne zdaru.
  • 4

#10 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 October 2012 - 20:05:50

sorry ne fujinu. bronicu. uz se mi to tu micha dohromady.
  • 0

#11 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 31 October 2012 - 20:46:03

Tak ja by som si SF vobec nebral-osobna skusenost z Afriky. Cim mensi a nenapadnejsi fotak si vezmes tym lepsie - mal som Pentax MX a bol som max. spokojny. Fotak sa na slnku tak nezohrieva ako napr. cierna LX-ka. Vsetko fotim na diaky. Vacsinou fotis len s tym co sa ti vojde do maleho ruksaku, hlavne kôli pohybu a teplu. V Indii bude asi teiz moc teplo. Niekedy som si sebou bral len fotak cez rameno s filmami - proste som nevladal v tom teplu nic nosit. Filmy som chladil v malej prenosnej taske povodne urcenej na udrzanie teplej svacinky. Mal som aj velky stativ - koli digi ale moc som ho nevyuzil - tak akurat na vychody slnka. To slnko vyjde ale 4x rychlejsie ako u nas. Za par minut je po vsetkom. Buduci rok pojdem znova a beriem si len MX-ku, Me-superku a malu digi kameru a maly stativ- ten ti doporucujem.Digi fotak ostava doma SF tiez. Na digi som nasekal cez 10-tis fotiek za mesiac a len to lezi v PC.- pre mna su to mrtve nuly a jednicky. a ja blbec som tahal 5 z 10-tich nevyfotenych diakov domou. Nezabudaj ze na Letisku vo Frankfurte vseko vazia a kazde kilo naviac je 20 euro a v Afrike som vela doplacal za kufry a suveniry.
  • 1

#12 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 1 November 2012 - 09:40:30

Moje zkušenost je, že člověk si představuje, co tam všechno nafotí, a že proto s sebou nutně musí mít tu a taky onu výbavu, že bez toho to nejde. A nakonec má narvanej batoh harampádím, pak se s tím tahá, láme hřbet v pařáku, a je tak zdrchmanej, že se mu to už ani nechce vytahovat a fotit. Moje heslo je, že čím lehčí batoh, tím lepší cestování, vnímání okolí a zážitky.
Takže jeden malej foťák, jedno širší sklo, pořádnej řemen a nosit furt na krku. Je to pohotový, dobře přenosný. Nemysli si, že ti každej v Indii bude půlhodiny pózovat, než postavíš stativ, změříš expozici, najdeš v hledáčku vhodnou kompozici.... Myslím si, že to bude spíš o takové jako reportáži. Na přírodu bude samozřejmě času víc.

Jinak praktická rada - lepší je, když foťák vypadá řádně ošuntěle (vhodné doma dopatinovat špínou) a přelepí se i značka foťáku. Je to jistější kvůli nenechavcům. Vyleštěnej foťák s obrovským nápisem Canon (Nikon, Pentax, ......) domů nepřivezeš :-)
  • 1

#13 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 1 November 2012 - 09:52:53

Za sebe radim totez: jedno omlaceny telo s jednim rozumne zvolenym objektivem, idealne nejaka petatricitka nebo osmadvacitka. Popripade ozkousenej a dobre kreslici kompakt typu Olympus 35RD. hlavne zadny experimenty, to je nejdulezitejsi. Cim min kramu, tim vic soustredeni. statne uz Komensky rikal:" vyber veci nemnoho, ale vyber ty nejlepsi, protoze jedno nejlepsi vyda za mnoho mene dobrach. Mnohost rozptyluje, nemnohost soustreduje...."
  • 2

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 09:59:10

Ještě můžeš cesty využít ke koupi nového aparátu, který by jinak přes rodinnou radou nikdy neprošel :) Např. "bez Leicy M6 tam nemá cenu vůbec jezdit...." :)
  • 1

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 10:00:30

Mimochodem, já tohle teď řeším také, páč se zřejmě podívám do vcelku zajímavých měst po světě a s RZ67 tohle asi fakt absolvovat nepůjde :)
  • 0

#16 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 1 November 2012 - 10:04:09

... statne uz Komensky rikal:" vyber veci nemnoho, ale vyber ty nejlepsi, protoze jedno nejlepsi vyda za mnoho mene dobrach. Mnohost rozptyluje, nemnohost soustreduje...."

Pořád si říkám, že to že je ukulele tak úžasné a vhodné do vešekré muziky musí mít nějaké logické vysvětlení. A tady ho máme :)
  • 1

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 1 November 2012 - 10:32:55

do Indie ani Afriky se nechystám, ale téměř každý den, všední i sobotní výletový třeba na kole, v kapse mám Oly XA s 35mm sklíčkem, nejpohotovější aparátek, na který jsem si díky tomu pohodlí, že není třeba nic vybalovat, připravovat, jen palcem odsunout kryt, dát k oku, cvak, zase palcem kryt zasunout a hodit do kapsy, nějak až moc zvyknul...
  • 0

#18 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 November 2012 - 12:41:41

Díky všem za rady a připomínky. Ještě bych to teda upřesnil. Budu cestovat, ale nejsem příznivec spěchu - člověk líp pozná zemi, když se na pár místech na chvíli zastaví, než když líta po památkách jak turista:) Zkušenost už lehce mam z Arménie a Thajska, ovšem výsledky z kinofilmu mě moc nenaplňovaly. Moje současná vize by byla mít na krku MEsuper + 50 sklo (obé řádně ošoupaný) a v něm asi Ektar 100 na takovýto rychlý focení života v indii... No a v krosně na zádech by byla schovaná Bronica. Kde bych se ubytoval, tam bych si odložil, prošel okolí, vytipoval zajímavý motivy a eventuelně je nafotil na Provii 100F (příroda a ostatní barevnosti), nebo na něco černobílýho (portét, industriál). Podobně jsem to praktikoval v tom Thajsku, ale kino + zoom objektiv nebyla uplně dobrá volba. V podstatě jsem měl asi 5 kilo oblečení apod. a to co mi scházelo byla lepší fototechnika. Předpokládám, že se budu pohybovat různejma dopravníma prostředkama. Obtížnější by to bude někde v horách, ale zas nejsem žádný béčko:) Letět tam zřejmě hodláme s Emirates, kde maj limit 25 kg + kabinový zavazadlo. Nejvíc jsem zatim cestoval s cca 17 kilama po horách v Arménii, takže to by neměl bejt problém. Stativ mam, mam přechodový filty cokin a na objektivech mam UV filtry.

Pavel_P: koupě foťáku:) to by práve byla ta D300 - zároveň jako rodinej

achernar: když nejlepší, tak Bronicu:)

jenda1250: kdybych měl Pentax 645, byla by volba asi jasná, přecijen je Bronica o dost větší. Ale nemam:(
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 13:02:27

Člověče nešťastná, D300 za hromadu kolíků koupíš ač tě nebaví, když jsi za stejný prachy mohl mít Mamiyi 7 u které bys měl jasno :)
  • 0

#20 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 November 2012 - 13:17:28

Pavel_P: ale néé, to se jen tak zvažuje. Nebyla by nová, tudíž za hromadu kolíků, byla by od kamaráda, co přesedlal na D700. A tohle by dokázala použít na auto i přítelkyně na dovolený:-)
  • 0

#21 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 13:31:23

Jako jestli můžeš nějaký takovýhle peníze uvolnit, fakt o té Mamiyi zauvažuj. Má to jen nejlepší objektivy na světě a velký to bude jak ten digikrám. Se záklaďákem se na Ebay prodávají něco málo nad 1000E. Podle mě nejlepší cestovatelský foťák, pokud je ti kinopolíčko malé... A žena to obslouží taky...
  • 1

#22 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 November 2012 - 13:42:56

Tož to já věřim, že je to super, ale ta D300 by byla tak cca za pulku a ani tohle si nejsem jistej, že si můžu dovolit. Ještě mě čeká letenka, doočkování žloutenky, budou Vánoce:-) a příští rok to může bejt všelijaký s penězma. Navíc náklady na film, to nijak nesníží. Ale samozřejmě o tomhle foťáku vim a je dost možný, že jednou...
Myslim, že nakonec to dopadne tak, že si cvičně zabalim, vyrazim na víkned do Krkonoš se všim všudy a když to nebude schůdný, vezmu místo Bróni 2 kinofilmový těla, nebo MEsuper a Flexu
  • 0

#23 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 1 November 2012 - 14:37:47

Dravče, pokud se ti GS jednička zdá větší než uneseš, zkus pouvažovat o ETRS. Něco už jsem s ní nacestoval a mám jen samé pozitivní zkušenosti. Je tu o ní i vlákno, kde se právě probíralo i to cestování. Kdybys chtěl můžeš si jí u mě vyzkoušet.
  • 0

#24 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 November 2012 - 15:00:41

Nojo, ETRS by byla asi v pohodě, zhruba jako ten Pentax 645. Dneska bych asi koupil něco menšího než GS-1, ale tohle byl celkem výhodnej set a impulzivní nákup:-) Zas tak těžká neni a v brašně je i docela pohotová. Mam grip a dělám s ní občas i momentky. Jen je trochu neskladná a mam strach při dlouhodobym transportu a manipulaci, aby nedošla k újmě. I když je celkem fortelná... Každopádně díky za nabídku, ještě o tom budu přemejlet. Ale jeden SF (vlastně s Flexou dva) už mam a další nechci, musel bych se už něčeho zbavit...
  • 0

#25 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 15:12:00

Hele, s tím novým foťákem to byla spíš sranda, rozhodně se nežeň do novýho krámu, kterýho budeš poznávat na cestě či nejhůř podle pokažených negativů doma...
  • 0

#26 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 1 November 2012 - 16:18:58

sto lidi sto nazoru. pridam svuj.

ujasni si pred cestou, co jedes do indie delat. cestovat? nebo fotografovat. oboji dle me dlouholete zkusenosti nelze.

pokud jedes cestovat, vem si spolehlivou dvouocku, v horsim pripade kino. staci ti sirsi sklo.

pokud jedes fotografovat, odpoved uz znas. vezmes si velkou fujinu, a cely ten vylet podridis fotografovani.

zadna stredni cesta neni. hlavne si ale vezmi fotoaparat, ktery znas jak sve boty. nikdy ne neco, co drzis v ruce teprv kratce. Jestli mas v ruce ten digitalni nikon, jsi na nej zvyklej, tak se netahej se s dalsima aparatama na film, odhod ideologicke nesmysly... jde preci o to, aby sis privezl obrazky.

hodne zdaru.


pripojil by som sa k tomuto.. ak ideš hlavne cestovať a spoznávať, držal by som sa čo najľahšej, najjednoduchšej a najspoľahlivejšej výbavy akú máš. Osobne pri cestovaní fungujem na digi telo + 1 objektív (kvôli farbe) a ťahám so sebou ešte ľahké kino telo + 28/2,8 s ČB filmom. A už to je niekedy pre mňa dosť rušivé a "schizofrénne". Mať so sebou toho ešte viac, tak sa zbláznim. Jednak to všetko ťahať a jednak si z toho potom ešte vybrať.
  • 1

#27 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 November 2012 - 17:00:17

Chápu ten minimalistickej přístup, nicméně moje nejčastější věta při jakýkoliv cestě kamkoliv je: já sem takovej vůl, že jsem si s sebou nevzal ... To by byla fotka:) Budu každopádně dál uvažovat, času mam ještě dost. Jen bych nerad zas nadával, že jsem si něco měl vzít a nevzal z obavy, že toho bude moc. Nakonec má člověk stejně věci který nepotřebuje (spacák, boty, mikinu), místo aby měl pořádnej foťák. Je fakt že kombinace maličkýho MEsuper s čb filmem a pevnou 50 + slušná DSLR s nějakym zoomem by asi byly nejpraktičtější. Jenže digitál je mi proti srsti. Je to zapeklitý a asi to nakonec budu muset stejně vyřešit ve svý hlavě...
  • 0

#28 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 1 November 2012 - 17:10:25

Ja ti teda nevim nevim, jestli bych jako jedinej objektiv bral zrovna padesatku. Chapu, ze je to z valne casti veci vkusu, ale lze ocekavat, ze te tam ceka kdeco: od portretu a momentek na ulicich az po krajinu atd. Volil bych neco o malo sirsiho, rekneme 35mm.
Jinak ja to mam obracene: kamkoli jsem kdykoli jel, vzdycky jsem zbytecne tahal fotograficky kramy: abych totiz neco kloudnyho vyfotil, musim ta mista znat. Jeste se mi nestalo, abych nekde na cestach udelal dobrou fotku, troufnu si rici, ze cim bliz jsem vlastnimu domu, tim lepsiho zaberu jsem schopen. Zde je to ovsem veci osobnostnich disposic a tudiz je tenhle /stejne jako kterykoli jiny/ pristup neprenosny.
Dnes to resim tam, ze na cesty nechavam fotak doma a nekde na dne batohu mam nejaky overeny kompakt. Nejcasteji XA a nebo Contaxe T2. Obycejne nevyfotim lautr nic.
  • 0

#29 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 November 2012 - 19:09:16

Přesně, taky si každou chvíli nadávám, že jsem byl línej a nevzal si toho Pentaxe645 - mám k němu 5 skel, mezikroužky, vím co umí (mám ho už několik let). Tvoje Broňa má výhodu v těch výměných kazetách, ideál barva + čb. Ve výsledku bys to mohl mít i lehčí než já :). To bych volil na statický věci (stativ podmínkou, nezmiňoval ses čím disponuješ v této věci), k tomu bych přibalil toho malýho pentaxe, osobně bych volil asi dvě skla 35 a 85mm, pro někoho jiného to může být 28 a 50, já neumím cizím lidem narvat objektiv do chřtánu :-D, takže mám raději odstup.

Už jsem to psal vejš a všichni se na tom shodneme, vem něco, s čím jsi vnitřně spokojenej, umíš s tím dělat pěkný obrázky a nebudeš s tím na místě bojovat. Ak tomu stativu - robustní, nemusí bejt vysokej, ale kvalitní, a co nejlehčí (ideálně uhlík). Těžkej stativ necháš doma a s takovou nemusíš tu broňu brát vůbec.

Achernar má taky pravdu v tom, že v neznámým prostředí se fotí blbě. Na to je dobrá barva, pokud je barevnost prostředí atraktivní, diváka to pak upoutá víc než fádní čb. Jak jsem psal, jsem už půl roku v Norsku. Okolí tu mám zmáknutý slušně, myslím, že jsem zvládnul i pár zajímavejch záběrů, ale když jsme byli na 14 dní v horách na trempu, skoro jsem tu fototechniku táhnul zbytečně. Neznal jsem předem prostředí, k tomu nepřízeň počasí, nakonec jsem si nafotil nějaký ty kytičky. Barevně. Přitom to tam nebylo vůbec vošklivý.
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 20:01:13

Hele, tohle je prostě věčnej boj, kterej je vždycky dopředu prohranej. Mám tři druhy fotek z tater. Jedny co jsem fotil na SF a štvou mě, protože jsem nemohl šiftovat. Druhý, co jsem fotil na VF a jsou nahovno protože výbava byla těžká jak pes a místo kreativity přišla spíš únava. Mno a pak mám třetí fotky, který jsem jen tak cvakal na mobil a ty jsou jediný, ke kterým se vracím a který se mi líbí. Fotil jsem je s lehkostí, bez ambicí a je to to ono. Po tři dovolený kamkoliv jsem pokaždé plnil auto až třemi systémy a fakt to bylo to úplně nejhorší, co jsem mohl udělat.. Když tě tak poslouchám, vem si Bronicu, k ní záklaďák a normální širokáč, dej to do lehké brašny a nazdar... Není to tak těžké a ty budeš klidnější, že fotíš na "lepší" systém. Digoš dej ženě, ona to nafotí třeba i líp, páč jí na tom nebude záležet tolik jako tobě :) Spíš se zamysli co chceš nejvíc fotit, co chceš těma fotkama říct a tomu podřiď výběr filmů...
  • 2

#31 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 1 November 2012 - 20:35:38

podepisuju se pod to, co píše pavel_p i další. ono je často na škodu, když to člověk moc řeší (a i letos na dovolené jsem se o tom přesvědčil). nejlepší je ale obecně vzít ten systém, s kterým se ti nejlíp pracuje. ať už je to bronica, nebo třeba xa, není ani tak důležité, jestli je ten motiv focen na mf, sf nebo vf, ale jestli si ho vůbec stihl vyfotit alespoň trochu podobně svému záměru. v indii bych čekal, že spíš bude nouze o prostor a čas (prostě je tam všude narváno :-)), takže osobně bych volil třeba to bornicu pro případy, kdy to bude lepší, jinak do ulic něco malé (XA, mjuII apod)
  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 November 2012 - 20:38:54

Jak já ti rozumím... s 645 jsem se nicméně už naučil fotit takovým tím uvolněnějším stylem, s VF jsem nechutně konzervativní. I na tom pracuju. Hlavně mám pocit, že ve chvíli, kdy si myslím, že dělám perfektní expozici a že to bude bomba, vyleze z toho hnus. Falešný ambice.. To je vono, nebejt ambiciózní :-). Pak můžeš bejt jenom mile překvapenej. :-D
  • 2

#33 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 21:15:49

Jendo, před nějakou dobou jsem tu zakládal po vzoru largeformatphotography vlákno o tom, co vás ve fotografii nejvíc posunulo, změnilo. Mně se povedly dva posuny, jeden obrovský, druhý potvrzovací. Oba bych ti doporučil, jak tě čtu, určitě by ti to velmi pomohlo. První byla tato kniha: http://www.amazon.co...hy-Approach-Expression/dp/1933952687 A to potvrzení přišlo na srazu když jsem jak šmírák nemohl odtrhnout oči od Miloše, jak lehce fotí. Sežeň si tu knížku, myslím, že právě tobě by pomohla podobně jako mně...

Ostatním se omlouvám za odbočení :)
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 November 2012 - 21:33:56

i jenom po prolistování náhledů na amazonu vypadá velmi dobře. asi časem zajdu nakoupit :). díky.
  • 0

#35 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 1 November 2012 - 21:50:21

Ja ked som bol koncom leta v Rumunsku, tak som mal zo sebou dve kino minolty (jedna ako zaloha v aute) a 50mm a 28mm objektivy.

nakoniec som 28mm nepouzil ani raz.. ale ja som presne vedel co budem fotit: ludi na ulici a nic ine.

(...no a na dovolenkove fotky som mal iphone)
  • 0

#36 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 November 2012 - 22:00:48

i jenom po prolistování náhledů na amazonu vypadá velmi dobře. asi časem zajdu nakoupit :). díky.


Jaký asi, jaký časem? Kdybych ti napsal, kde se skrývá zakopan poklad taky bys řekl "asi si pro něj časem zajdu"? :)
  • 0

#37 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 2 November 2012 - 09:45:37

Pratele, vsem vam dekuju za vase pohledy na vec! Mam ted chvili o cem premejslet. O vikendu budu poprve fotit s digitalem:) zkouset, jak mi to sedi. Budu u toho svedomite dumat o vsem, co jste tu napsali
Nekdo se ptal na stativ - zadna spica, ale udrzi tu Bronicu v pohode - Victory 3010 + kulova hlava. Je tezsi, zeleznej, 2 kila. Ale kdyby na to prislo, muzu asi pujcit lehciho Velbona. Jenze diky vam ted vubec teda nevim, co nakonec potahnu:-D Odjizdim se rekreovat na konferenci a premejslet.... Knihu se pokusim si obstarat!
  • 0

#38 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 November 2012 - 12:51:41

spíš jsem si dal zákaz nakupovat cokoliv dokud nevyrovnám mínus na účtu :-) :-D.
  • 0

#39 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 November 2012 - 17:02:34

Snad nejvíc by ti mohl poradit Michal Thoma alias zdejší "abc", ale už sem nechodí. Jeho čb fotky z Indie jsem v roce 07 viděl ve Zlíně na výstavě a musím říct, že na mne udělaly velký dojem. Spoj se s ním a jistě ti dá dobré rady. Mám dojem, že to tenkrát dělal na Pentax LX?
  • 0

#40 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 November 2012 - 23:01:20

já jsem na dovolený vyrážel vždycky s obrovským množstvím techniky, několik různejch těl, skla k nim. pak jsem měl pocit, že toho je málo, tak jsem do volných míst v brašně nasoukal ještě pár kompaktů...

no a nakonec jsem z toho byl tak schizofrenní, že jsem se rozhodnul jezdit jen s jedním tělem a jedním objektivem.
letos jsem si vzal FM2 s osmadvacítkou a byl jsem spokojenej, absolutně nic mě nerozptylovalo, moh jsem se jen vztekat, že jsem založil nevhodnej film :)
  • 1

#41 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 3 November 2012 - 09:22:14

taky fotograf někdy nerovná se sportovec, tak se může stát že člověk z dovolený s takovým nákladem techniky je akorát servanej a nemá ještě k tomu ani pořádnej záběr.
  • 0

#42 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 3 November 2012 - 12:51:05

před 3 lety jsem prošel celé Walliské Alpy s batohem na zádech. V něm byla kinofilmová Minolta SRT se sklem Rokkor 28 ládovaná 400 na rychlost + Zenza Bronica ETRS se sklem Zenzanon 50 ládovaná fomou 100.
Až někdy pojedu na nějaký výlet znova, pojede stejná kombinace..
  • 0

#43 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 3 November 2012 - 13:59:46

Shodou okolností teď začínám zpracovávat filmy z letního Rumunska. Fotil jsem s OMkem na HP5+ (z ruky a při všelijakých příležitostech) a nejčastěji používal zoom 75-150.
U některých fotek mě po zvětšení na 24x30 mrzí, že tam "toho není víc". Začal jsem si pohrávat s myšlenkou lehkého SF na cestování ale zdá, se, že chci moc - nejlíp vychází Mamiya 7 ale (pominu-li cenu), tak na práci s teletem je to dost bídný systém. Co byste poradili za lehký, pohotový, SF systém se sklem nad 200mm? Nebo jít spíš cestou nějaké zázračné kombinace film/vývojka?
  • 0

#44 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,798 příspěvků(y)
Reputace: 2,155

Publikováno 3 November 2012 - 14:30:52

mamiya7, 150mm a trix/dd-x
aj po pripadnom oreze na televzhlad je to dostatocne na krasnu reportaznu zvecseninu
(aj ked radsej 65mm a vkrocit do deja ;) )
  • 1

#45 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 3 November 2012 - 15:00:50

mamiya7, 150mm a trix/dd-x
aj po pripadnom oreze na televzhlad je to dostatocne na krasnu reportaznu zvecseninu
(aj ked radsej 65mm a vkrocit do deja )

Ja mam asi nejake divne oci - proste "vidim jako tele" :-) Mozna je to tim, ze se mi libi ciste jednoduche kompozice ale fakt skoro nejsem schopen fotit s normalnim ohniskem a vidim jenom drobnosti v dalce. A nahanet krajinne detaily se sirokacem nezvladam...
Nadeje nicmene umira posledni - az budu jednou koukat jako vul, to se to bude fotit :-)

Zkusim do uvah pridat co vlastne udela orez policka - vubec me to nenapadlo. Diky.
(Ale kdybyste nekdo vedel o lehkem systemu s delsima sklama, tak jsem jedno ucho neustale.)
  • 0

#46 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 November 2012 - 15:25:21

zrovna v tvým případě bych asi zkusil ještě vypilovat ten kinofilm. Jemnozrnej film, ostrá vývojka, k tomu stativ a pečlivost. Když se to umí, jde udělat i krajina na 30x40...
Delší skla na větších formátech jsou velký a těžký. Moje p645 A 200/4 váží asi 600g, 300mm váží tuším okolo kila (jsou dvě verze, 4 a 5.6, teď nevím kterej z nich) - to se nedá nosit. Snad jedině zoom 150-300/5.6, kterej dokáže nahradit 3 skla a váží stejně jako pevná 300/5.6. Zvažoval jsem i nákup konvertoru, ale prý se to znatelně podepíše na kvalitě, tak nevím jestli by to na krajinu byla vhodná volba (je to 2x, takže 150->300 a 200->400). Občas by se mi i delší než 200mm hodilo, ale ne zas tak často abych investoval do drahýho telete.

Zkus taky popátrat po Mamče C330, jsou k tomu i delší skla (až po 250/6.3??), jenom okamžitej nápad.
  • 0

#47 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 3 November 2012 - 15:42:32

Diky za dalsi zajimavy nazor. Samozrejme nad tim taky dumam (a pokud vydumam, tak to bude o hodne levnejsi, ze...)
Stativ asi ne ale mozna zahodit zoom a koupit na OMko nejake pevne dlouhe sklo a nasadit budto ten trix nebo neopan...
Rikas ze krabicky na 6x4.5 uz jsou tezke? (Tezkym myslim tezke natolik, ze by ma lenost na delsi trek radeji vzala 35mm.)

Dvouocky mi do me predstavy nejak nezapadaji ale tech 250 zni zajimave.
  • 0

#48 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 3 November 2012 - 16:16:32

v indii sem nebyl ale na výlety sebou tahám jašiku (dvojočku) a pentaxy spotmatica a MEčko (spotmatika nabitého plus-x nebo p3, MEčko barvou, jašiku fomou stovkou nebo trixem)
  • 1

#49 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 November 2012 - 16:44:58

Tak moje varianta je mít v bašničce dvě dvojočky (předv. Rolleie), v jednom HP5, v druhém Foma 100 a do kapsy Mju 2 s barvou...
  • 0

#50 histes

histes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 3 November 2012 - 17:51:35





CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

Je třeba počítat s tím, že ČB negativ už tam nikdo neumí vyvolat. Že se dá na letištích pronést film i v kapse a vysvětlit to - aby Vám to jejich supr rentgeny neozářily. No a že na Fomu 400 je tam přes den moc světla. Jinak... do vlaku jedině první nebo první druhá třída. A nekoukat, co krys a švábů leze kolem :-).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních