Přejít na obsah


Fotka

Začátek s SF-Pentacon six ?

pentacon six Střední formát

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 PetrSk

PetrSk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 listopad 2012 - 20:45:30

Zdravím všechny,
jsem tu nový a poprvé ale už bych rád vznesl jeden dotaz, střední formát je pro mě neprozkoumané území, ale před časem sem měl čest fotit s flexou VII a zalíbil se mi formát fotek, styl focení a vůbec atmosféra-momentálně fotím na EOS 450D což je jiné kafe :mrgreen: . A rád bych věděl jestli by šlo začít nebo byl ideální na začátek Pentacon Six, mám možnost sehnat od známého v super stavu, takže jen dokoupit sklíčka, nebo začít na nějakém jiném stroji ? Jak sem už psal, nemám se SF žádné zkušenosti takže si rád nechám poradit

děkuji všem, Petr
  • 0

#2 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 11 listopad 2012 - 20:55:25

Zdravím,
jsem taky začátečník a začínám na oné "Pomstě východoněmeckých soudruhů". Co jsem tak četl, tak P6 mívá dva zásadní problémy. Poruchy převíjení filmu (políčka se překrývají) a problémy s některými časy závěrky (a jako bonus kopající zrcátko). Asi to chce natrefit na správný kus. Mě se na 120 vleze celkem slušně 13 snímků. Chce se zeptat toho známého, jestli s ním měl kdy jaké problémy. A pokud ne, tak si od něj nechat ukázat zakládání filmu a zacházení se strojem. Výhodou P6 je, že v dané cenové relaci je to nejlevnější krabička, na kterou jdou nasadit CZJ objektivy se skvělým poměrem cena / výkon.
Nevezmu na sebe tu odpovědnost, že bych ti řekl ano/ne, chce si to vyzkoušet vzít ho do ruky, když už máš tu příležitost, nafotit nějaký ten svitek a uvidíš, jak ti sedne.
DS.
  • 0

#3 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 11 listopad 2012 - 20:57:28

Jo a zapomněl jsem - vítej na temné :)
  • 0

#4 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 11 listopad 2012 - 21:10:42

Na nic nečekej! Ber a foť! Je to krásnej stroj.
  • 3

#5 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 11 listopad 2012 - 22:04:19

Na nic nečekej! Ber a foť! Je to krásnej stroj.

Nu, nevrhal bych se do akce až tak po hlavě...čím zachovalejší P-six, tím vyšší je pravděpodobnost alespoň mírné formy bechtěreva mechaniky. Dovolím si nemírného zacitování sebe sama, když to už za mne nikdo neudělá, že...
Pár postřehů ohledně Sixů:
Dejme tomu, že nastala situace, kdy máte v ruce tenhle aparát a zvažujete jeho koupi v bazaru nebo jej objevíte v dvacet let neotevřené almaře a pod.

1. podívejte se na 2 "pamatovací kolečka" na převíjecí páčce a na časovacím kroužku. Aby se opravář dostal dovnitř, musí je "vyloupnout" (pod nimi jsou šroubky) a podle event. množství stop na okrajích resp. vrypech od jehel lze poznat, kolikrát a zhruba kým byl P-six "navštíven" vevnitř

2. Zkuste časy, začněte u 1/125 sek. Plátna musí zdravě proběhnout, bez skřípnutí a po odexponování nesmí být vidět okraje pláten, natož aby závěrka zůstala úplně viset (v tom případě přestavit čas na pomalejší hodnotu a závěrku tím zavřít. Nikdy "nespravovat" takto postižený P-six tím, že se upraví tahy pružin !!! Pouhé základně vyčištění a promazání osiček pláten kvalitním nevysychajícím olejen situaci vyřeší, zpravidla není nutno ani přejustovat časy závěrky. Pak zkuste 1/1000 a podívejte se proti rovnoměrně osvětlené bílé ploše (ne výbojkou nebo zářivkou !) jestli vidíte bílý obraz po celé délce negativu a i stejnoměrně (objektiv před tím samozřejmě vyndat) A nakonec "podle ucha" sekundu a zejména 1/15, ta bývá dost háklivá. musí to znít jako "kodak", normální rychlostí vysloveno

3. Když už máte objektiv venku, prohlédněte si dobře vnitřek aparátu, zejména stav pláten, nejsou-li na nich nějaké záplaty, divně se lesknoucí místa apod. Není totiž nijak těžké závěrku propálit - sluníčko svítí a stačí neúmyslně namířit objektiv na něj, zejména odcloněný a "nejlépe" Sonnar 2,8/180 a máte vymalováno. Předejdete tomu nejlíp prevencí, venku radši hned po snímku znovu přetočit a tím vrátit zrcátko zpět dolů.

4. Jestli má aparát ve zvyku překrývat snímky, poznáte taky, ale to už chce trochu cviku: vevnitř je tzv. třecí rolnička, která odměřuje délku posuvu, ta se má chovat následovně: pokud s ní točíte (doprava), jako kdyby vevnitř byl film, po určité době dojde k jejímu záskoku a dál už musíte při šoulání" překonávat mnohem větší odpor. Podržte tu rolničku prstem a stiskněte spoušť (řádně promáčknout až do dna). Tím by se měla rolnička uvolnit a mělo by být možné s ní lehce točit dále až do dalšího záskoku. Pokud se stiskem spouště neuvolní a jde ztuha pořád, je to špatně a Váš Six překrývá. Vše způsobuje jedno malé pérko, které se časem unavuje či dokonce ulamuje. Ale nezoufejte: má li Váš Six tuhle Vadu, poradím jednoduchý fígl, jak se s tím naučit žít: při každém převíjení, tedy i na začátku filmu, nejdříve stisknout spoušť a držet ji během natahování asi tak do poloviny natahovací fáze, ze začátku filmu možno pouštět i o něco dříve - zkrátka musí se pohnout film. Nemůže se aparátu, Vám ani filmu nic stát a tím se vlastně provede jakýsi bypass té nefunkční pružiny. Na správné funkci transportu resp. rovnoměrnosti políček má nemalý vliv důkladnost (hloubka) stisknutí spouště. Pokud není správně aparát seštelovaný, někdy sice odexponujete, alu přitom se transport nestačí ještě odblokovat. V minulosti se hodně v časopisech vyskytovaly návody, jak si upravit převíjení, konkrétně vložit různé brzdící podložky pod cívku s filmem apod. Do jisté míry má toto vliv na eliminaci zpětného tahu odvíjející se cívky filmu. Pokud je už ta zmíněná pružina "poněkud unavena", pak nepatrné zpětné cuknutí filmu mohlo opravdu mít vliv na neodblokování. (No, už budu radši šlajfovat, vida, co jsem stvořil). Ono to ale fakt funguje... No a pokud to naopak dělá mezery moc veliké. tak to bývá naprostá prkotina, je potřeba trošku napružit zpět časem odehnutý malinký plíšek. Onu součástku, která způsobuje překrývání, bohužel nemám k dispozici coby náhradní díl, není ale problém ji přehodit z jiného Sixu (Pentacon.sixu, Praktisixy ji nemají)

5. u vyjmutého objektivu zkuste zkontrolovat jeho odcloňování a zaclo... atd.Stiskněte kolíček přenosu clony - posuďte, jak ochotně clona reaguje na stisk. Zůstává-li clona trvale otevřená, nechte si clonu raději odborně vyčistit. To se dá udělat zhruba dvěma způsoby, které bych zjednodušeně nazval 1. rychlý 2. poctivý = pracný. Ale ani ten objektivu, resp. jeho clonovým lamelám nezajistí doživotní funkci, jako např. našim...
Ve víceméně téměř hermeticky uzavřeném vnitřku objektivu se postupně vytváří mikroklima, ve kterém pomalu ale jistě sublimuje mastnota z vazelíny, kterou je promazán každý objektiv, no a ta se nejraději usazuje v místech, kde může vzlínat - mezi clonovými lamelami. Bojují s tím všechny optické firmy, jestli Vás to uklidní.
6. Sixy obecně mají jednu nepříjemnou vlastnost - film někdy neleží rovně a prohýbá se, resp. střed políčka se vyboulí dovnitř. Bývá to někdy, ale opravdu jen někdy tím, že uživatelé v dobré snaze napruží pérka na přítlačné destičce. Lze si do jisté míry pohrát s polohou čepů cívek.

6. Je dobré mít na zkoušení funkčnosti těl staré svitkové filmy, velmi jednoduše tak lze otestovat transport filmu - založíte takovýto film, vyjmete objektiv, čas nastavíte na "B". Vezmete měkkou obyčejnou tužku a při stisknutá spoušti na každé políčko filmu provedete podélnou čáru od kraje ke kraji, a to jednou nahoře, podruhé níže, aby se nekryly

Tož asi tak, pro dnes by to snad stačilo...Sixům zdar !
  • 14

#6 Michal30

Michal30

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 listopad 2012 - 08:12:48

Taková Mamiya 645 ve funkčním stavu se dá sehnat skoro laciněji a i objektivy na ni. A to je mnohem spolehlivější stroj. Ale i P-six může být zajímavý na hraní:)
  • 0

#7 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 12 listopad 2012 - 09:12:30

six je hlavně čtverec - to je jeho neoddiskutovatelná výhoda oproti mamče 645 :-D
  • 1

#8 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 12 listopad 2012 - 10:30:30

V tom případě je zde Bronica SQ :)

... záleží na tom, jaká má být šíře vybavení a k čemu přesně to má sloužit (téma). Pokud stačí základní objektiv, tak bych možná raději zůstal u Flexarety. Pokud něco víc, tak právě Bronica poskytuje solidní kvalitu (vyšší spolehlivost, lepší hledáček etc.) za nízkou cenu. I když P-six asi bude přeci jen ještě o fous levnější.
  • 0

#9 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 listopad 2012 - 13:37:21

Myslím, že se na začátku ptal, jestli je to pro začátek dobrá volba. Pokud nechce dvouočku, tak SIX je pro začátek jistě nejlepší volba hlavně v poměru cena/výkon. A basta! Až zjistí o co jde a bude ho to dál bavit, tak se jistě poohlédne po něčem lepšejším. A třeba dopadne jako já a zůstane mu na celý život. Po mnohých středoformátových přezbrojkách jsem si nechal jen tělo, záklaďák, jeden mezikroužek, dva barevný filtříky (žlutozelený a oranžový) a přechoďák. Měřím dopadající ručním expozimetrem. Stativ je sámože u středoformátu nutnost, o tém žádná, že jo. Je to lehoučká výbava na dlouhé vycházky a nemusím se o ni moc bát. Toš jak sem už psál hore: Na nic nečekej! Ber a foť!
  • 1

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 listopad 2012 - 14:53:06

další plus pro sixe je cena servisu - když už se něco pokazí, oprava vyjde na pár stokorun, maximálně tisícovku. u broniky SQ vychází oprava dráž, než pořízení nového těla, a navíc to skoro nikdo neumí.
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 12 listopad 2012 - 16:31:54

Otázka je, jak často se pokazí P6 a jak často Bronica ;)

... jinak viz bzencak.
  • 1

#12 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 12 listopad 2012 - 16:40:56

Zdravím,
Bronča ale vychází okolo 11 tisíc, P6 okolo 2.
DS.
  • 0

#13 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 12 listopad 2012 - 17:34:28

No, jen že za těch 11 máš ještě měřicí hranol s možností automatické expozicí, centrální závěrku, a možnost měnit kazety s filmem (ovšem chce to koupit další kazety, ty vyjdou zhruba na 3500 za kus).
  • 0

#14 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 listopad 2012 - 17:38:58

Na žádné značky už nevěřím! Věřím už jen na "požehnaný kus" (sámože s láskou opečovávaný). Každý foťák co jsem kdy chválil mě vypekl, pokazíl sa v ten nejhorší čas! U sixe je skvělé to, že je to vlastně takový "spotřebák". Začne zlobit, tak pořídím jinej kus za pár šušňú a jede se dál.. časem se na ten "požehnanej kus" jistě narazí. Toš tak, du pohladit toho svojého a dám si štamprlu na jeho zdraví!
  • 3

#15 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 12 listopad 2012 - 17:40:14

Já nikterak nepopírám, že Bronča za tu hodnotu stojí, ba právě naopak. To ale nic nemění na tom, že na to prostě nemám :)
DS.
  • 0

#16 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 listopad 2012 - 17:53:18

Poslechni a kup sixe. Za rozdíl brončí ceny nakup matroš! Nešťastníků co si kopí drahej foťák a pak skrblej každou špůlku filmu sem už zažíl dost. Je to pak většinou velkej trapas, když ukážou své fotky z těch sjúprmašin.
  • 2

#17 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 12 listopad 2012 - 18:20:48

Nebo kieva 60 či 6C. Monstr maschine.
  • 1

#18 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 12 listopad 2012 - 18:43:27

Zdravím nového komorníka! Asi trošku zmatek teď v hlavě po těch radách,co? Já fotím teprve 30 let,začal jsem s Flexou a po ní hned nastoupil zde zmiňovaný Pentacon six! Dělal jsem s tím 10 let,protože nic moc tehdy nebylo,hlavně za "rozumnou cenu" Mamiya-jakákoliv byla za cenu auta,o příslušenství ani nemluvě! P-six byl vlastně skoro jedinou volbou...Dnes fotím dvěma Maminama s haldou skel-ale to není podstatné,podstatné je-a tak zněl dotaz.jestli Pentacon six ano nebo ne? Já říkám zcela a jasně ANO!!! Na začátek práce s jednookou zrcadlovkou a na 6x6-ANO! To jestli bude zlobit přetáčení,nebo jiný věci-to se ukáže.Normálně to kup,nacpi tam Fomapan 400,celé to projeď,vyvolej to a bude po problému! Pokud Ti to nebude sedět,určitě to je levnější než rovnou koupit Mamiyi,Hassyho,Zenzu...Časem se to dá prodat,koupit něco jiného-klidně! Ale teď jde o ten začátek,třeba jen na "půl roku",ale začátek...Normálně to prostě kup a hlavně FOŤ!!! To ostatní se dostaví časem...
  • 1

#19 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 listopad 2012 - 19:04:18

Otázka je, jak často se pokazí P6 a jak často Bronica ;)

... jinak viz bzencak.

viz Bzenčák - Psix mi dobře sloužil v dešti i horku, v nížinách i na horách po 3roky. pak jsem ho prodal a koupil si Broňu, která mi odešla se stejným vytížením ani ne po roce. statisticky bude Broňa zřejmě spolehlivější značka, ale jakmile se pokazí, je to o to větší problém. a ohledně napjatého rozpočtu - to je stejné jak s nákupem ojetého auta - není rozumné dát 100% rozpočtu do mašinky, ale nechat si rezervu na provozní a servisní náklady. samozřejmě ideální stav je koupit rovnou broniky dvě, aby měl člověk záložní tělo:)

von nakonec bude mít pravdu ten bzenčák jak to po sobě čtu:)
  • 0

#20 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 165

Publikováno 12 listopad 2012 - 19:19:56

napnuty rozpocet si vyslovene koleduje o velku davku stastia
ale uz len to ze vecsina z vas tu este stale je nas k tomu opravnuje

takze "dle bzencakovi rady" psix, sklo, par filtrov a vela filmov

a to ze raz za cas vymenis telo je normalne. robime to bezne, po kazdom jeho zivote
  • 0

#21 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 12 listopad 2012 - 19:59:14

Houby, ať začne pinholí na 6x6. :-)
  • 2

#22 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 listopad 2012 - 21:02:39

a to ze raz za cas vymenis telo je normalne. robime to bezne, po kazdom jeho zivote

a někteří z nás dříve. tehdy, když se zalíbí nový čudlík. .)
  • 0

#23 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 12 listopad 2012 - 21:21:38

napnuty rozpocet si vyslovene koleduje o velku davku stastia
ale uz len to ze vecsina z vas tu este stale je nas k tomu opravnuje

takze "dle bzencakovi rady" psix, sklo, par filtrov a vela filmov

a to ze raz za cas vymenis telo je normalne. robime to bezne, po kazdom jeho zivote


taky bych potřeboval už vyměnit tělo.... jenže bez reinkarnace to zatím možné není :-(
  • 0

#24 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 12 listopad 2012 - 23:00:02


a to ze raz za cas vymenis telo je normalne. robime to bezne, po kazdom jeho zivote

a někteří z nás dříve. tehdy, když se zalíbí nový čudlík. .)

Myslíš třeba prodat ledvinu, nebo tak ?
Omlouvám se za OT...
  • 0

#25 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 listopad 2012 - 23:41:02

ani nevim, napadají mne hned 4 možné smysly toho sdělení.. :)
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:pentacon, six, Střední formát

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních