Přejít na obsah


Fotka

Skladování planfilmů mezi expozicí a vyvoláním


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 listopad 2012 - 00:05:53

Nezadržitelně se nachyluje moje první kažení negativů ve velkém stylu. Teoreticky mi je většina věcí jasná ale na pár kravin se chci zeptat (a nepodařilo se mi je najít).

Kazet bude málo a čeká mne víkend, kde bych si rád zafotil víc. Kam schováváte exponované planfilmy? Krabičku budu mít jednu a míchat exponované a panenské se docela bojim.

Jak velký výměnný rukáv má smysl pořídit na 4x5? Mají smysl takové ty "stanové konstrukce" s tyčkama pro napínání nebo je to blbost?
  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 14 listopad 2012 - 00:27:50

Na exponovane planfilmy je samozrejme dobre mit dalsi krabicku, ale tu asi nemas. Da se to resit taky tak, ze si slozis z papiru V (nebo si treba vyrobis obalku) a tim odlisis exponovane a panenske v krabicce...pouzitim nekolika cernych igelitu od papiru...atd.

Ja mam rukav 60x60cm a pro 4x5 je to bez problemu...
  • 0

#3 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 listopad 2012 - 01:21:20

jsem věděl že se to tu už řešilo...
14min hledání a je to tu...
http://www.temnakomo...zici-planfilmu/
http://www.temnakomo...novat-planfilmy

oboje se sice zabývá trochu jiným pohledem, ale k užítku by ti to být mohlo
  • 1

#4 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 listopad 2012 - 10:30:20

Na exponovane planfilmy je samozrejme dobre mit dalsi krabicku, ale tu asi nemas. Da se to resit taky tak, ze si slozis z papiru V (nebo si treba vyrobis obalku) a tim odlisis exponovane a panenske v krabicce...pouzitim nekolika cernych igelitu od papiru...atd.

Ja mam rukav 60x60cm a pro 4x5 je to bez problemu...

Díky za info. Ještě nějaké doporučení čeho dbát při shánění rukávu?

jsem věděl že se to tu už řešilo...

Děkuju! Já jsem právě procházel většinu vláken ve VF ale ten název prvního odkazovaného se mi nezdál zajímavej.
  • 0

#5 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 14 listopad 2012 - 11:35:55

Kdysi, kdyz jsem byl v podobne situaci, se mi stalo nasledujici:
Me prvni leto s kamerou 4x5. Mel jsem jednu krabicku FP4 a jednu kazetu. Takze jsm chodil po Jizerskych horach a za den vyfotil dva zabery. na chate nebyla ani temna komora ani rukav, takze jsem musel pockat do noci a na zachode púrehazovat filmy. Pochopitelne do stejne krabicky s temi cistymi. Jedny byly nad kartonem, druhe po, coz fungovalo, dokud bylo po hmatu jasne, ktera hromadka je vetsi. Pak jsem si to uz radeji napsal. Pruser ale nastal doma v komore, kdyz jsem krabicku otevrel a vsechno potme rozsypal po zemi. To bylo vyvolavani, satrani po zemi atd...Dnes mam rukav Paterson, bez potizi staci, zkousel jsem jej schvalne i na primem letnim slunci, vse ok. Dnes mam sice kazet vic, ale uz zasadne filmy do zadne krabice nedavam. V brasne mam vzdycky jen ctyri kazety a kdyz je dofotim, tak je vyvolam. A dokud je nevyvolam, tak dal nefotim. Nutim se zcela umyslne vystacit si s osmi zabery a vsechno si to dopredu stokrat promyslet, zda ten zaber opravdu za to stoji.
  • 1

#6 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 listopad 2012 - 12:09:02

Mám to podobně. Sice mám i rukáv, ale ustálil jsem se na třech kazetách 9x12 a třech 4x5". Na jeden den mi to bohatě stačí. Večer jdu spát až když to vyvolám. Většinou jsou to jen dva tanky po šesti planech. Když jsem v rauši tvořil moc divný expozice, tak to hážu po jednom do misek, ale je to jen občas, když dělám v diafince nebo v RAFce nebo bez pohybu, ale to jen když mám trochu naspáno. Někdy se takto dostanu do postele až k ránu.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 listopad 2012 - 13:07:03

Moc ti to nepomůže, ale já mám 3 prázdné krabičky od filmů, které mám nadepsané N-, N a N+, a do nich štosuju planfilmy jak postupně exponuju. Bobužel nemám možnost si je hned vyvolat, časem to začne ubírat chuť k tvorbě když nevidím žádné výsledky. Systém jedné krabičky jsem zavrhl, nejsem schopen zaručit správné řazení, a dávat je dokupy s neexponovanýma vede ke stejným peripetiím jak popsal Achernar. Doma vyvolávám co nejdřív po expozici, když se teda nastřádá dostatečný množství planů (aspoň 4 na stejné volání), mám dost kazet, takže je povětšinou nechávám uvnitř a vyndávám až při vyvolávání.


Fotorukáv mám, větších rozměrů, a nepoužívám když nemusím. Mám výhodu v světlotěsné koupelně, takže vyměňuju filmy sedíc na záchodě (samozřejmě se v té chvíli věnuju jenom jedné činnosti ;-)). Fotorukáv mi přijde ale jako velká nouzovka, je to splihlý, chytá se to na ruce, není tam k hnutí. Výsledkem může být množství prachu, škrábance, čmouhy. Řešením by byl ten fotostan, nebo rukáv zavěšený pod stativem.
  • 0

#8 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 listopad 2012 - 13:27:27

Nejradeji bych taky film prendaval z kazety rovnou do tanku ale to mi ted asi chvili nepujde a casem bych si s velkokrabici umel predstavit i nejake delsi cestovani (treba vozem).

Jak je to teda s tim rukavem? Nijak extra sikovny nejsem, takze mam pocitat s tim, ze film lze snadne zprasit (prach, skrabance)?

Nemel byste nekdo par krabicek 4x5 navic? (nebo tip kde je sehnat)
  • 0

#9 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 listopad 2012 - 16:39:28

možná nějakou navíc mám, po víkendu se podívám (9x12). Jde použít i neorigo krabička, nemusíš se omezovat jenom na krabičky od planfilmů :).
  • 0

#10 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 14 listopad 2012 - 18:29:31

Krabicek 4x5 mam az az.
  • 0

#11 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 listopad 2012 - 22:49:49

možná nějakou navíc mám, po víkendu se podívám (9x12). Jde použít i neorigo krabička, nemusíš se omezovat jenom na krabičky od planfilmů :).

Já vim, v nouzi bych asi použil pytlik od papírů. Ale pokud někomu přebývají, tak to myslím bude ideální obal.

Krabicek 4x5 mam az az.

Už jsem se hbitě přihlásil v poště :-)

A nerad dotiram ale jak to vidite s tim rukavem? Pokud reknu, ze opravdu budu muset vybijet-nabijet bez temneho zazemi, tak ma pytel smysl nebo mam uvazovat rovnou stanem, vypinanim pytle pod stativem nebo jeste nad necim jinym?
  • 0

#12 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 15 listopad 2012 - 07:16:37

Fotorukav si musis vyzkouset sam, treba ja osobne ho po uplne zavrhnul, protoze se mi v nem neskutecne potily ruce. Jako totalni nouzovku snad ten stan.
  • 0

#13 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 15 listopad 2012 - 10:04:43

Jiste, chce to zkusit. Pro me je to jedina sance. Je jasny, ze se musis naucit vsechny ukony provadet s jistotou a rychle, protoze obzvlaste v teple se v tom ruce potej. Mam s tim ale jinak bezproblemove zkusenosti a delam v rukavu vsechno: menim filmy 4x5 v kazetach, davama metraze do navijecky, filmy do tanku atd atd. Je to jen vec praxe. Vecer si zapnu televizi, ruce strcim do rukavu a vsechno si prendam, pak vyvolavam, proste prijemny vecer.
V terenu, jak jsem uz napsal, rukav nepouzivam, jdu proste fotit s osmi obrazky, pricemz se drzim Sudkova zlateho pravidla, ze fotograf domu se navracejici by si vzdycky mel jeden obrazek nechat pro jistotu.
  • 0

#14 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 15 listopad 2012 - 11:09:14

Jasně, já vim, že vyzkoušení nenahradim ale kupovat všechno jen na vyzkoušení se může prodražit, tak se napřed ptám.

Po nějakém se tedy podívám. Potící ruce nejsou problém - mám ještě zásoby magnézia ze své lezecké éry :-)
  • 0

#15 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 listopad 2012 - 11:14:11

jeden ti můžu půjčit, ale je natolik malý že se v něm dají dělat jenom některé úkony (anebo to já prostě neumím)
  • 0

#16 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 15 listopad 2012 - 11:16:53

no, nevím zda se to magnézium nějak nepopráší film; na potící se ruce používám latexově rukavice
  • 0

#17 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 15 listopad 2012 - 12:24:51

Ja na ty potici se ruce pouzivam cvik: umet to rychle.
  • 0

#18 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 15 listopad 2012 - 13:58:10

Ale no tak, prece mi to magnezium nesezerete :-)


jeden ti můžu půjčit, ale je natolik malý že se v něm dají dělat jenom některé úkony (anebo to já prostě neumím)

A jak je velký? Mickael tu psal, že 60x60 je v pohodě, tak ať mám i spodní mez. Za nabídku děkuju.
  • 0

#19 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 listopad 2012 - 15:44:04

mám cirka 70x80cm a na nabíjení 9x12 to sice jde, ale tisíckrát lepší je ta temná místnost. V rukávu nemůžu planfilm po vložení do kazety ofouknout :). Jo a taky se mi v tom potěj ruce -> čmouhy.
  • 0

#20 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 15 listopad 2012 - 16:22:33

Ja ho tehdy kupoval z ebay, prisel na nejakych 20 dolaru i s postovnym. Ruce se v tom poti, proto jak psal achernar, je potreba to zvladnout rychle.
  • 0

#21 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 listopad 2012 - 17:11:32

Ja mám zatiaľ len požičaný aparát na 6x9 s tromi kazetami. Vždy po nafotení kaziet ich vyvolám a tak nabíjam ďalší film. Minule sa mi stalo, že som do jednej kazety dal čb film a do druhej farbu, ale tretia ostala prázdna. Pri fotení som si nezapamätal, ktorá je prázdna a fotil som na plech :( Inak - to je výhoda VF, že sa dá identický záber realizovať na čb aj farbu, alebo rôzne druhy filmu bez potreby nosiť viacero aparátov. Nevýhodou je len drahý materiál a potrebné množstvo kaziet.
  • 0

#22 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 16 listopad 2012 - 19:25:05

Stary osvedceny postup - kazetu nabiju a prelepim sibry malirskou paskou. Tim zcela jiste vim, co je nabito a co odexponovano. Na barevny pas (cerny/bily) na sibru kazety se nespoleham, kolikrat se v rychlosti podari zasunout opacne.
  • 0

#23 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 listopad 2012 - 19:42:02

já se teda spoléhám na bílou/černou, a k tomu ještě každou expozici píšu do notýsku. Už se mi ale podařilo si vytáhnout v kritickou chvíli špatněj šíbr, obvykle s už naexponovaným filmem uvnitř. To je tak když se spěchá nebo naopak u focení rozjímá. Naposledy to bylo právě v totální pohodě, všechno desetkrát zkontrolovaný, vložím kazetu do foťáku, vytáhnu šíbr a .......... zrovna ten na špatný straně :-(.
  • 1

#24 yshop

yshop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
  • LocationVýchodní Čechy
Reputace: 5

Publikováno 23 listopad 2012 - 22:41:50

já se teda spoléhám na bílou/černou, a k tomu ještě každou expozici píšu do notýsku. Už se mi ale podařilo si vytáhnout v kritickou chvíli špatněj šíbr, obvykle s už naexponovaným filmem uvnitř. To je tak když se spěchá nebo naopak u focení rozjímá. Naposledy to bylo právě v totální pohodě, všechno desetkrát zkontrolovaný, vložím kazetu do foťáku, vytáhnu šíbr a .......... zrovna ten na špatný straně :sad:.

máme to velmi podobně, a ten šíbr se mi povedl už několikrát
a taky se mi stává že pak v komoře zjistím že ta kazeta byla prázdná :-)
holt jak se říká, "nejhezčí fotografie zůstávají nevyfoceny"
  • 0

#25 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 listopad 2012 - 23:13:30

většinou se mi ani to s prázdnou kazetou nestává. Mám 5 kazet (10expozic - víc než dost), v notýsku mám napsaná exponovaná čísla a zároveň označené naplněné kazety (tečka), prázdné kazety mají (X - křížek).

Vyndám filmy z kazety - okamžitě po rozsvícení okřížkuju co je prázdný, vyčistím kazety, otočím šíbry, nabiju a po rozsvícení na další stránce otečkuju. Notýsek je na cca 100-150expozic, každá stránka je pro všech 5 kazet (jeden řádek/plan). Systém teček a křížků mi snadno umožňuje vyměňovat jenom část kazet a nemusím čekat na naexponování všech; navíc pro přehlednost se snažím losovat kazety popořadě a mít v jedné kazetě na obou stranách expozici pro stejné vyvolávání. To vše abych zabránil nehodám.
Snem je ještě tabulku protáhnout a dostat tam rozsah scény, ale asi bych byl moc línej to vypisovat. Nebo tam namalovat čtverečky se zónama a akorát to tam zaškrtat (zamalovat třeba III a VII; nefunguju v hodnotách EV). To je docela dobrej nápad, zkusím to tam nějak vměstnat.

Systém 3 krabiček N-/N/N+ se mi podařilo uvést do funkčního a spolehlivého procesu. Po dvou dnech mám vyvoláno 60 filmů, nejstarší byly z letošního května a jsou jako nové. Měl jsem po fotografické stránce plodné léto, tzn. jsem asitak v půlce. Vyvolávám po 4 planech v sérii po třech voláních (=12planů na jednu vývojku). Nejdůležitější je udržovat vše maximálně čisté, pokud možno eliminovat fotorukáv a jiné zdroje problémů. Tentokrát jsem až na jednu vyjímku vše měnil v koupelně a je to o poznání čistčí proti loňsku (rukáv).

P.S.: dnes jsem ovšem zaklepáním s jednou nalezenou kazetou v šuplíku zjistil, že rozhodně není prázdná :) a přitom mi žádný záběr nechybí (při popisu vyvolaných planů škrtám v notýsku). :) :)
  • 1

#26 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 24 listopad 2012 - 00:38:39

a taky se mi stává že pak v komoře zjistím že ta kazeta byla prázdná :smile:
holt jak se říká, "nejhezčí fotografie zůstávají nevyfoceny"

já mám na to fintu: když kazeta je prázdná, nechávám pootevřenou tou klapku na konci, a zasunu planžetu (tím se klapka nemůže zavřít)
  • 0

#27 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 24 listopad 2012 - 16:38:17

Ja spoleham na jednoduchost: nemam zadny notysek, do ktereho bych stoprocentne v polovine pripadu neco zapomnel napsat, ale pisu si to hned na kazetu na ten bilej prouzek. Sibr neotacim, protoze je pak hnusne osoupanej z obou stran a blbe se vytahuje ten dosud neotocenej na druhy strane. Kdyz nabiju film, hned si na ten prouzek na kazete napisu, co tam mam za film. A kdyz film vyvolam, hned vsechno smazu. Takze prazda kazeta=kazeta nepopsana. Krabicky N+ a N- nepouzivam, protoze by to zakonite vyustilo ve straslivou hromadu nafocenych a nevyvolanych filmu a to bych zvetsoval nadosmrti. Takhle vyvolavam zpravidla po jednom, po dvou, hned jak je nafotim. A i tak mam desivej previs hotovejch negativu nad hotovejma positivama. A to ani nemluvim o 6x6 nebo kinofilmu.
Je jasny, ze povahy jsou ruzny, ale praxe me naucila mit reseni co nejjednodusi s minimem nutnych kroku a ukonu, zpetne desifrovatelne atd. Tedy si na tu kazetu s exponovanym zaberem pro pripad, ze ji budu vyvolavat za pul roku /i to se mi stane/ napisu ve strucnosti i co jsem vlastne fotil, popr nejake exposicni korekce.
  • 0

#28 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 24 listopad 2012 - 16:43:05

p.s. a jeste jedna drobnost: vzdycky s sebou nosim jen 4kazety, tedy 8 zaberu. Ve skrini mam sice dalsich pet kazet 4X5 plus tri 9x12, ale ty jsou zalozni pro pripad, kdy nestihnu vyvolavat a musim fotit. Duvod toho omezeneho poctu nabitych kazet ale neni pouze ten, abych zbytecne neplacal zabery. Druhy, nemene podstatny tkvi v tom, ze me uvede do deprese, ze kdyz nabiju vsech devet kazet /nebo jich mam deset?nevim../, mam najednou nadhernou krabicku cerstve nacatych FP4 skoro totalne vyplundrovanou. Hned mam pocit, ze nemam na co fotit.
  • 0

#29 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 listopad 2012 - 17:03:41

Jsou situace, kdy vyvolávat nemůžu, letos jsem odjížděl v půlce dubna a vrátil jsem se před týdnem, neměl jsem možnost vyvolávat na místě (jen kino+svitek). Takže jsem chtě-nechtě musel jít cestou krabiček pokud jsem chtěl používat VF a jak se zatím zdá volba to byla správná. Když jsem doma, sice si to zapisuju taky, ale vyvolávám co nejdřív (naopak jsem netrpělivej).

taky vždycky zírám, jak filmy v krabce zmizej když naplním všech 5 kazet. U fomy to naštěstí není tak finančně náročné.

Koja: pokud nezapomenu, vezmu v úterý pár krabiček od fomy 9x12, pár jich tu mám navíc ;-).
  • 0

#30 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 24 listopad 2012 - 21:07:29

Jendo děkuju ale už jsem poprosil kolegu Achernara. A navíc mám kazety jen na 4x5, tak ani nevím, zda bych to do 9x12 složil...
  • 0

#31 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 061 příspěvků(y)
Reputace: 378

Publikováno 29 listopad 2012 - 07:45:04

A Achernar spi a zapomina, timto se probouzi a jde jaksi hledat...
  • 0

#32 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 29 listopad 2012 - 11:03:47

Tak jestli najdes, dej vedet - psal jsem ti zpravu ale nevim jestli dosla.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních