Přejít na obsah


Fotka

Borax - NaOH - metaboritan Na - rozpustnost


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
38 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 prosinec 2012 - 21:12:46

Kolegové - zvláště vy, kteří rozumíte alespoň trochu chemii - můžete-li - poraďte prosím.
Jak je to s metaboritanem sodným - asi víte. Vyrábí se (podle mých informací) v USA a Indii - v Evropě jsem nic nedohledal. (Jenom "pro pobavení": v Česku mi byl nabídnut několika firmami - ovšem za nekřesťanské peníze. Nejdražší byl za 4.800,- + DPH za kilo, nejlevnější za cca polovinu. V USA jsem jej koupil 2,5 kg za 27 USD a i když zaplatím poštovné, clo, DPH atd., bude levnější...)
Není problém si jej vyrobit, ale má to zádrhel:
Potřebuji-li "dostat" do litru TF-2 10g metaboritanu v roztoku, musím (při 20stC) přilít 400ml 2,5% pentahydrátu (!!!) nebo cca 200ml 5% dekahydrátu. Proč zrovna tak? Protože pokud si vyrobím 10% roztok metaboritanu "do zásoby", dekahydrát při pokojové teplotě bezpečně vykrystalizuje. MIZERNÁ ROZPUSTNOST! (http://cs.wikipedia....raboritan_sodný)
Pak mám problém, protože vody s thiosíranem (kterého je v litru 250g) musí být nejvíce 750-800ml (abych mohl dolít 200ml roztoku metaboritanu) a aby byl tento objem dodržen, vody k rozpuštění thiosíranu je velmi málo - při pokojové teplotě bude opravdu problém jej rozpustit.
1. Znáte někdo způsob, jak namíchat alespoň 10% vodný roztok metaboritanu Na tak, aby nevykrystalizoval?
2. Záleží významně na pořadí míchání chemikálií (u TF-2, případně u jiných roztoků - např. vývojek?)
3. Neznáte někdo českého - příp. evropského - dodavatele metaboritanu, který by se alespoň přibližoval americkým cenám?


  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 prosinec 2012 - 21:49:45

mám tušení, že jsem se asi před 2 lety ptal jestli si můžu nachystat suchou směs na TF-2 (mám pocit, že jsem udělal dva sáčky - thiosíran + siřičitan, borax + NaOH), a pak jsem to normálně rozpustil/smíchal, a ono to ustalovalo. Zrovna před pár dny mě ale napadlo jestli je opravdu dobrý nápad do láhve s vodou nasypat v těsném sledu za sebou všechny ingredience, aby se mi nepospojovaly do špatných skupin :).


A co thiosíran nasypat rovnou do roztoku metaboritanu? Odpadla by pak starost s nedbytkem vody...


____________
S.: mám cukání to připojit k tématu Kodalk, ale uvidíme až jak se to vyvine
  • 0

#3 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 7 prosinec 2012 - 22:29:46

Jaštold - Govorko v knihe "Jemnozrnrné vyvolávanie" píše o príprave metaboritanu toto: ... Metaboritan je jednoduché pripraviť v obyčajných laboratorných podmienkach, ak sa dodáva v malých dávkach kyselina boritá do 40% roztoku hydroxidu sodného. Roztok najprv hustne, ale pri ďalšom pridávaní kyseliny boritej redne a zohrieva sa. Pri ďalšom pridávaní kyseliny boritej nenastávajú žiadne zmeny, ale pred ukončením reakcie roztok veľmi rýchlo tuhne. Orientačné údaje: na 25 ccm 40% roztoku hydroxidu sodného je potrebné pridať 39,5 g kyseliny boritej.
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 7 prosinec 2012 - 23:40:21

pane Pentaxisto, než jsem si díky radám moudřejších chemiků i zdejších začal s metaboritanem jako zásadou do vývojek (a TF2 díky prvním krůčkům s pyrocatem jakbysmet), už je to skoro dva roky, přečetl jsem si něco z tohoto:

http://www.borax.com...ol.pdf?sfvrsn=1
http://www.borax.com...ol.pdf?sfvrsn=1

a pak si spočítal a připravil na zkoušku roztoky 5%, 10%, 20%, 30% i 40%, co to udělá.
Samozřejmě vykrystalizovaly, uložené ve skříni v chladné místnosti. Ovšem strčím-li to do mikrovnky a ohřeju nad 54 st.C, tak se postupně z formy krystalické mění opět v čirý roztok...(proč, je vysvětleno v těch dokumentech, a povídal o tom pan P.Gainer i jiní), kontrolováno čerstvými ph papírky 0-12, vše funguje, jak má, i po roce.

250g thiosíranu se bleskově rozpustí i v půllitru vody ohřáté na 60-70 st. (při rozpouštění thiosíranu sodného se roztok výrazně ochlazuje) , pak rozpuštění té trošky siřičitanu jde taky celkem dobře a po vlití správného množství x% roztoku metaboritanu jen doplnit vodou.... není z čeho mít obavy.
  • 0

#5 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 prosinec 2012 - 00:15:12

Vážený Pentaxisto,
Zásobní roytoky 5%, 10% a na maximmální rozpustnost Metaboritanu tady dobře robral Chemik, cca před dvěma lety. Vtip je v tom, že Metaboritan sodný (kodalk) je rozpustnější, než Borax. Příprava : v horké vodě se za stálého míchání kádince ohřívá navážku Boraxu, potom opatrně po částech přidá louh, vychladí, doplní na půllitr a hotovo. Po půlroce skladování v uzavřené lahvi se PH nehnulo, takže to považuji za stabilní zásobní roztok. (Zrovna nejsem u svých chemikálií, přeměřím zítra)
Chemikálie rozpouštím v pořadí podle receptu, pyrokatechin chce před sebou trochu siřičitanu.
Můj dodavatel je drogérie, Borax i Louh nevyšly daho, největší položka bylo cca 30 korun za půllitrovou lékovku v lékárně.
Kdybysme se mohli osobně setkat, rád Vám připravím.
Přepravuje pošta tekutiny ?
  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 prosinec 2012 - 00:28:13

Jiří, zase jsem pomalejší, ach jo.....
Kodalk se i s pokusama řešil tady http://www.temnakomo...ge__hl__+kodalk Podle Chemika je i 30%roztok v pohodě.
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 8 prosinec 2012 - 10:41:26

pravdu má ten chlapec,

(pozn.: z drahých p.a. surovin mi 1kg Kodalku vlastní výroby vychází na 173 Kč (i s destilovanou vodou), tudíž 2,5kg je za necelých 22 USD+trochu práce s vážením a mícháním)
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 prosinec 2012 - 19:16:16

Stříbrokaz
Děkuji za nabídku - a všem ostatním, že se snaží pomoci.
Problém je v tom, že mi a bestie (10% roztok metaboritanu Na namíchaný z boraxu a NaOH) FURT KRYSTALIZUJE !!!
Projel jsem všechna vlákna s cennými poznatky (zvl. Chemika), ale nic z toho nevyplynulo. Právě sedím v laboratoři a poslední dávku vařím jako guláš už cca 1/2 hodiny. Jestli zase vypadnou krystaly (ne moc pěkné - zato velké), tak to poletí z okna.
Možná chemikálie? Ale ty jsou čerstvé, p.a. ... Voda? Ta je velmi vysoké kvality - zmeřeno. Nádoby? Sklo ... a čisté. Způsob míchání? Do teplého, do horkého, míchat, nemíchat...
Inu, jsou věci mezi nebem a zemí.
Bude-li krize, musím si vystačit s metaboritanem, který je na cestě z USA. Jenom aby si celníci nepostavili hlavu nebo nevymysleli něco, co by nikoho nenapadlo...
Dám vědět.
  • 0

#9 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 prosinec 2012 - 19:24:41

proč je potřeba z toho dělat roztok?
já metaboritan nahrazuji příslušným množstvím boraxu a NaOH přímo při přípravě toho, co chci namíchat. ano, borax časem mění obsah vody - ale není problém vytvořit saturovaný roztok boraxu, kde potom koncentrace rozpuštěného bude záviset jen na teplotě, a používat namísto sypkého tento...
  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 prosinec 2012 - 21:53:07

Přeměřil jsem svůj zásobní roztok, 200g/l ,nasazeno 5.8.2010 (to to utíká), na lahvi poznámka PH 11, dnes naměřeno PH 11, žádné usazeniny, ani zákal. Mícháno z boraxu a louhu z drogerky, voda běžná technická demi do žehličky. Čili se mi to nekazí.
Roztok kodalku jsem si udělal jednak pro snazší dávkování - natáhnout 10ml jde líp, než navažovat na 2g, druhak na ověření trvanlivosti.
btw: ona ta přesnost v navážce alkálie/pufru nebude až tak kritická, jde o to, aby to pufrovalo (spolu se siřičitanem) po dobu životnosti vývojky, ma miligramy v litru bych si nehrál, v receptech je určitě rezerva.
Pentaxisto, chcete poslat navážku mých chemikálií ? Můžem udělat paralelní pokus ve stejný čas (vyloučíme tak vliv fáze měsíce :-)) a potom bádat dál, třeba se ukáže, že můj kodalk není kodalk, holt jsou věci mezi nebí a zemem, že.
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 9 prosinec 2012 - 17:09:32

Napsal jsem Stříbrokazovi SZ, ale toto bude zajímat asi povícero lidí...
Namíchal jsem 10% metaboritan sodný (kvalitní horká destilovaná voda, kvalitní chemikálie, úplné rozpuštění ...). Uskladnil jsem jej v PETce a uložil za pokojové teploty. Nádherně vykrystalizoval :-(
Včera jsem jej povařil v kádince a nechal samovolně chladnout.
Dnes - po příchodu do laboratoře - jsem zajásal - roztok čirý, bez krystalů. Nalil jsem jej znovu do PETky vypláchnuté destilkou a ZAČALY SE DÍT VĚCI!!! PŘED OČIMA - V PRŮBĚHU CCA 2 MINUT SE OBJEVILY PRVNÍ "SNĚHOVÉ VLOČKY" - JAKÉSI "ZAKALENÍ" A TY SE VELKOU RYCHLOSTÍ NEZADRŽITELNĚ MĚNILY NA MALÉ-VĚTŠÍ-VELKÉ KRYSTALY.
PET lahev asi tomuto roztoku nesvědčí!

CHEMIKU! Nemáte nějaké vysvětlení?
  • 0

#12 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 prosinec 2012 - 20:16:15

...pravdu má ten chlapec...

To jako já?
Když jsem to ukázal manželce, tak mne pohladila a řekla: "..ale jóó, ale trochu starší...".
Takže díky.

>Stříbrokaz
Jojo, utíká, ani se mi nechce věřit, téměř 3 roky.
I mně ten modelový roztok drží, pH nějakých těch 11, nedávno jsem na něj také juknul.

>Pentaxista
Zajímavé. Co s tím?
Především si myslím, že je zcela zbytečné kupovat Kodalk jako takový!
Skutečně bylo pro přípravu roztoku Kodalku o koncentraci 100 g/L (cca 10 %, ale já ty procenta nemám rád) naváženo 69,2 g boraxu a 14,5 g hydroxidu sodného na 1000 mL roztoku?
Jak je kvalitní ten hydroxid? Je to hydroxid (sodný)?
Jsou hmotnosti naváženy správně?
Jaké má pH tento roztok? Roztok, nikoliv pouze ta kapalina nad sraženinou. I když i tato hodnota by byla zajímavá.

V tom citovaném vlákně jsem naznačil, že množství hydroxidu je klíčové, pokud je ho méně, tak zůstane část boraxu nezreagovaná a po snížení teploty může zase vypadnout.
Méně ho může být také tím, že hydroxid může být zvětralý a místo NaOH pak experimentátor dávkuje směs NaOH a Na2CO3.
(Mám zkušenosti, že to zvětrávání není tak dramatické, ale pravda je, že mi pod rukama projde hydroxidu více a nestačí zvětrat.)
Já bych zkusil k tomu litru "špatného" roztoku přidat 2 g hydroxidu, zahřát a nechat vychladnout.
pH by nemělo být nižší než 11.
I když měření pH v této alkalické oblasti je běžnými elektrodami dost nepřesné.
Pak to zase zopakovat s dalšími 2 gramy.
V tuto chvíli, jen tak na dálku nedokáži říci, kam až pokračovat.

Nakonec není od věci použít návod uvedený níže:

proč je potřeba z toho dělat roztok?
já metaboritan nahrazuji příslušným množstvím boraxu a NaOH přímo při přípravě toho, co chci namíchat. ano, borax časem mění obsah vody - ale není problém vytvořit saturovaný roztok boraxu, kde potom koncentrace rozpuštěného bude záviset jen na teplotě, a používat namísto sypkého tento...

Pro ty, pro které taktika koncentrovaných zásobních roztoků není vhodná, dobrý nápad!
Chce to mít vhodné váhy.
Problém s nekvalitním hydroxidem to ale neřeší a výsledný roztok se zamýšlenou koncentrací by mohl jakýmsi deficitem hydroxidu trpět.
Jak dalece může trpět výsledek?
V případě ustalovače bych zas takový problém neviděl.
  • 0

#13 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 9 prosinec 2012 - 21:12:59

já jsem zase příznivec suchých prášků, takže já zase mínim si stejným způsobem udělat koncentrovaný roztok a cíleně ho nechat krystalizovat a schnout... uvidíme jestli to bude fungovat, teoreticky jo...
  • 0

#14 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 prosinec 2012 - 07:45:02

Žebychom se pokorně vrátili k namáhavé výrobě práškové formy? Jak podivuhodné. Já si Kodalk kvedlám furt stejně a žádné problémy s ním nemám.
  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 prosinec 2012 - 11:09:40

Chemiku!
Děkuji přeuctivě! Myslím, že jste trefil (jako vždy) hřebíček na hlavičku. Zakopaný pes je opravdu v tom NaOH !!! Hned jsem pořídil jiný - problém vymizel. "A přitom taková blbost..."
S úctou
Pentaxista
  • 0

#16 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 prosinec 2012 - 11:10:52

A také: DO SKLA, DO SKLA, VELEBNOSTI !!!
  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 10 prosinec 2012 - 12:26:04

za ten postřeh o čistotě louhu chemikovi děkuji také. večer vyzkouším ohřát ty své roztoky kodalku a přidat louh, a hlavně udělat nové - tentokrát mám louh čerstvý, chemicky čistý, žádný sajrajt na čištění odpadů.
  • 0

#18 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 prosinec 2012 - 09:11:53

Rádo se stalo pánové.
Ale stále mne překvapuje ta kvalita/nekvalita použitého hydroxidu. Fakt je, že jak už jsem se zmínil, spotřebu hydroxidu mám pro své účely větší, netvořím si zásoby a když u některých fajnových věcí potřebuji roztok hydroxidu bez uhličitanu, tak si umím poradit a připravím si pro bezprostřední použití čistý roztok hydroxidu.


Co se týče sklo vs. PET.
Obavy bych neměl.
A abych příliš neteoretizoval, tak jsem si zase zaexperimentoval na téma Kodalk.
Cíl byl připravit roztok o koncentraci Kodalku 400 g/L.

Pro přípravu 500 mL roztoku jsem navážil 138,4 g boraxu, který jsem začal rozpouštět v cca 350 mL vody ("destilky"). Vzhledem k tomu, že za normální teploty by se v tomto množství vody rozpustilo nějakých 18 g boraxu, tak jsem směs za stálého míchání začal pomalu zahřívat. Výše uvedené samotné množství boraxu by se mělo v daném množství vody rozpustit při nějakých 60 °C. Zahřívání se urychlilo po přidání 29,0 g hydroxidu sodného. (Samozřejmě za dodržení veškerých bezpečnostních pravidel.) Pro jistotu jsem roztok na těch cca 60 °C zahřál a nechal chvíli míchat. Vznikl čirý roztok, který jsem po ochlazení v odměrné baňce doplnil na 500 mL. Odměrnou baňku s roztokem jsem do druhého dne dal do chladničky (5 °C). Stále čirý roztok. Takže jsem ho přelil do PETky a opět do druhého dne do chladničky. Nic, stále čirý roztok. Třepu s tím, stále čirý, stabilní roztok (viz obrázek, snad mi budete věřit).

V rámci možností jsem si i odhadl, že to je cca 33procentní roztok. Podle firemních materiálů firmy Borax je koncentrace nasyceného roztoky Kodalku při 5 °C 32,9 %, takže při teplotě nižší než 5 °C už by z toho mnou připraveného roztoku mohlo již něco vypadnout. Nicméně není důvod tento roztok dávat do chladničky.


Příčina krystalizace po přelití do PETky tkví v následujícím. Látky mohou totiž tvořit i tzv. přesycené roztoky. Jedná se o stav, kdy látka je stále v roztoku (roztok je čirý) i v koncentraci, která přesahuje její mez rozpustnosti. Pokud se k takovému roztoku chováme vlídně, zůstavá stále čirý. Ale v okamžiku nějaké iniciace (zatřepání roztokem, vhozením nějakého smítka či krystalku dané látky do takovéhoto roztoku nebo dokonce se mi stalo, že v bezprostřední blízkosti bouchly dveře) se rozjede krystalizace. A to byl pravděpodobně ten případ přelití. Myslím, že by to začalo krystalizovat i po přelití do lahve skleněné.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#19 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 prosinec 2012 - 09:47:09

Žebychom se pokorně vrátili k namáhavé výrobě práškové formy?.....


Proč s takovým patosem? Pokora, návrat. K čemu?
Skutečně kvůli Kodalku sem? Skoro 3/4 roku, docela krátký návrat.
Nebo sem? Více než 5 let. Hm.

Když už, tak bych se vrátil do roku 1958. 54 roků, to už je nějaký návrat. Macek, Paspa. Viz obrázek (výřez ze strany 97).
Proti první alternativě určitě nejsou výhrady.
U druhé alternativy se přeci jenom autoři trochu unáhlili a věřím tomu, že u dalšího vydání by patlací recepturu revidovali, protože je (snad?) již každému jasné, že 69 g + 14,5 g + pár kapek vody nedá 100 g čehosi (Kodalku).


......žádné problémy s ním nemám....

Tož to ještě neznamená, že není někde chyba. Akorát se nemusí o ní vědět. Chápeš?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#20 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 12 prosinec 2012 - 10:27:13

Toš já nésu žádný vědec. Potřebuju aby to fungovalo. Nepotřebuju tomu rozumět. Sám mám taky namíchaný zásobní roztok a nic z teho nevypadává. Jen s nostalgií vzpomínám na dobu kdy jsi tu chemiku ještě nebyl a metaboritan byl zahalen tajemstvím. Dneskáj to máme naštěstí v tomto webu vše pod hubičkou. Ale pamatuji dobu, kdy to tak nebylo a celý proces tak byl daleko dobrodružnější.
  • 0

#21 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 12 prosinec 2012 - 11:05:39

Presne tak, chemik vnesl svetlo do nasich nevzdelanych hlav. Uz nemusim honit kusy slepencu metaboritanu po fotokomore :)
Ted si TF2 micham naprimo a je to pohoda. Diky.
  • 0

#22 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 prosinec 2012 - 14:09:56

>bzencak
Já myslím, že z toho není třeba dělat vědu. Stačí umět počítat do stovky. Vždyť i Davidovi to vrtalo v hlavě. A pokud jde o nostalgi, tak Temnou monitoruji prakticky od začátku, jenom jsem necítil potřebu se vyjadřovat. Jednak jsem zabrousil pouze na fórum a ostatnímu jsem vůbec nevěnoval pozornost. Mám své zdroje různých předpisů, zpráv, vzpomínek a vedle toho mne stačil APUG. Další věcí je, že jak tenkrát, tak i v současné době si vystačíte sami. Sotva se nadechnu, že bych něco chtěl napsat, tak promptně reaguje Lukas_87 :)

>jkcz
Nepřehánět! Ledacos už bylo jednou řečeno (viz moje připomenutí Macka s Paspou) a jak už jsem se zmínil, je vás tady pár, kteří mají rozsvíceno stále a k jejich "chemickému" chápání není co vytknout.
  • 0

#23 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 prosinec 2012 - 14:37:35

mimo téma: reaguji jen, když se náhodou vyskytnu u počítače, a přiznám se bez mučení, že moje znalosti chemie se s tvými absolutně nemohou měřit. i já se ti musím poklonit, drahý Chemiku, neb jsem se díky tobě skutečně mnohému naučil a jsem ti za to vděčný.
  • 0

#24 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 prosinec 2012 - 14:40:53

Jaštold - Govorko v knihe "Jemnozrnrné vyvolávanie" píše o príprave metaboritanu toto: ... Metaboritan je jednoduché pripraviť v obyčajných laboratorných podmienkach, ak sa dodáva v malých dávkach kyselina boritá do 40% roztoku hydroxidu sodného. Roztok najprv hustne, ale pri ďalšom pridávaní kyseliny boritej redne a zohrieva sa. Pri ďalšom pridávaní kyseliny boritej nenastávajú žiadne zmeny, ale pred ukončením reakcie roztok veľmi rýchlo tuhne. Orientačné údaje: na 25 ccm 40% roztoku hydroxidu sodného je potrebné pridať 39,5 g kyseliny boritej.


Jojo, Vsevolod Aleksandrovič (i o Atomalu píše své). Jen tak na okraj, mám svoji teorii, že by spíš slyšel na Jaštold-Hovorko, ale to je takový drobný detail ;-)

Myšlenka dobrá, především s ohledem na roztok hydroxidu. V této 40% koncentraci (což je nějakých 572 g/L) je totiž roztok bez uhličitanu sodného. Je však nutné pro správné dávkování znát jeho přesnou koncentraci, která se časem mění, takže aplikace v domácích podmínkách nemusí být zrovna realizovatelná.
Nicméně mně ta množství nějak nesedí.
  • 0

#25 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 prosinec 2012 - 14:41:59

mimo téma: reaguji jen, když se náhodou vyskytnu u počítače, a přiznám se bez mučení, že moje znalosti chemie se s tvými absolutně nemohou měřit. i já se ti musím poklonit, drahý Chemiku, neb jsem se díky tobě skutečně mnohému naučil a jsem ti za to vděčný.


Opět skromnost.
Je mi ctí.
  • 0

#26 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 12 prosinec 2012 - 18:08:18

Ďakujem za objasnenie. Ja som ten recept, čo som našiel v zmieňovanej knihe (čo sa mena týka, tak neviem, ja som ho opísal z českého prekladu :D ) aj vyskúšal... A dopadlo to tak, že sa mi v odmernom valci urobil nejaký "kameň", ktorý nemôžem zo žiadnou kyselinou previesť na niečo rozpustné a už to týždeň vyplachujem :D
  • 0

#27 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 12 prosinec 2012 - 20:31:24

...nejaký "kameň"...


No právě. Já jsem si to tak letmo spočítal a vychází mi, že Vsevolod Aleksandrovič podcenil dávku hydroxidu. Takže ten "kámen" může být nezreagovaná boritá nebo borax, obojí stejně blbě rozpustné ve vodě. Kór když to je "spečený". A jestli to bylo trápený i kyselinou (solnou?), tak případný borax se stejně převedl na boritou. Zkusil bych to vyplachovat teplou vodou nebo přidat roztok louhu, prostě dovést tu reakci boritý s louhem skutečně až na dobře rozpustný Kodalk. Nepospíchal bych, pokud to je kompaktní, tak se té reakci musí dát čas.

Jedna výtka! Odměrný válec není určen pro chemické reakce ;-)
Jedno doporučení. Při tom vyplachování/vymývání bacha. Stačí trochu nepozornosti a válec to odnese. Právě při takovýchto "servisních" operacích trpí sklo nejvíce.
  • 0

#28 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 12 prosinec 2012 - 22:27:29

Zaiste, a ďakujem za rady. Už som si rozšíril zásoby laboratórneho skla, tak snáď už nabudúce nebudem nič miešať v odmernom valci :D.
  • 0

#29 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 14 prosinec 2012 - 12:22:04

... ho nechat krystalizovat a schnout... uvidíme jestli to bude fungovat, teoreticky jo...


Sorry, teprve nyní jsem to dočetl až do konce.
Schnout?
Nejspíš na vzduchu. A nějaký čas to potrvá.
Kodalk je alkálie. Jak do roztoku, tak do pevné fáze se bude sorbovat oxid uhličitý. Takže vznikne soda a borax. Zcela prakticky ;-)
Nedoporučuji.
  • 0

#30 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 prosinec 2012 - 13:25:22

no původně jsem to chtěl dát na radiátor nebo do trouby, ale to jsem pak zavrhl
doporučil bys nějaký jiný postup prosím?
  • 0

#31 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 14 prosinec 2012 - 13:30:13

A šlo by ten kodalk "vyvariť" z roztoku?

Mám ešte jednu otázočku: pripravoval som vývojku, v ktorej jeden diel sa skladá z pomerne veľkého množstva uhličitanu sodného a asi desatinového množstva hydrogénuhličitanu sodného. V recepte sa píše, že voda na prípravu tohto dielu má byť vriaca. Neznehodnotí to hydrogénuhličitan? A ešte jedna vec: pri rozpúšťaní NaOH vo vode sa z vody uvoľňuje dusivý plyn. Je to oxid uhličitý, alebo čo to môže byť? Hydroxid kupujem normálne v drogérii a už má asi rok.
  • 0

#32 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 14 prosinec 2012 - 15:27:03

...doporučil bys nějaký jiný postup prosím?...


Já bych zůstal u roztoku, ale pokud je touha po prášku velká, tak bych to zkusil odpařit šetrně co nejrychleji na vodní lázni, ale, ale, ale,...
Technologicky se asi připarvuje rekrystalizací přesyceného roztoku, ale v domácích podmínkách se to nemusí vyplatit. Čím je látka rozpustnější, tím zůstává po krystalizaci koncentrovanější matečný louh. Což v našem případě je stále roztok Kodalku. V průmyslové výrobě se tento nasycený roztok vrací do výroby. V domácích podmínkách je to ztráta nebo roztok k použití. Problém zase je odhadnout jeho koncentraci.
  • 0

#33 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 14 prosinec 2012 - 15:39:37

> feromarcin
Já bych to s tou vařící vodou zas tak nepřeháněl. Je to asi z důvodu snadného rozpuštění sody. Hydrogenuhličitan bych tam přidal až to nebude tak horké.
(o co jde konkrétně?)

A k dusivému plynu? Co by to mohlo být? Jen drobně napovím. Co se oprostit od toho plynu ;)
  • 0

#34 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 prosinec 2012 - 09:31:10

Čiže je to obyčajná vodná para?

Vývojka je na farbu, tento recept: http://www.people.fa.../technical.html
  • 0

#35 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 15 prosinec 2012 - 20:08:55

...Čiže je to obyčajná vodná para?...

Alenoták.
Psal jsem, oprostit se od plynu!!!


...Vývojka je na farbu...

Při bližším pohledu je patrně vařící voda z důvodu sterilizace roztoku. Nějak mi však nejsou jasné obavy, že tam narostou nějaké breberky. Organika tam není (snad jsem něco nepřehlédl) a na řasy, kterým stačí málo a narostou i v destilce, mi ten roztok připadá dost zasolený a hlavně alkalický na to, aby tam něco narostlo. No nevím...

Uhličitan sodný - ještě toto. Jeho rozpustnost se ze zvyšující teplotou nezvyšuje stále. Je to zajímavé, ale je to tak. Jeho maximální rozpustnost je cca 500 g na litr vody při cca 35 °C. Při vyšší teplotě rozpustnost nepatrně klesá. Takže není důvod kvůli lepšímu rozpouštění uhličitanu sodného ohřívat vodu k varu.
  • 0

#36 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 21 prosinec 2012 - 08:31:09

...pri rozpúšťaní NaOH vo vode sa z vody uvoľňuje dusivý plyn...

Stále nic? ;-)
Včera jsem si dělal 40% a tak jsem si vzpomněl.
Jedná se o drobný aerosol s rozpuštěným NaOH. Takže inhalaci nedoporučuji.
  • 0

#37 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 prosinec 2012 - 09:43:54

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, myslel som si, že to asi bude ono, ale ono sa to šíri naozaj do veľkej vzdialenosti, takže chtiac - nechtiac sa trochu človek nadýcha skoro vždy.
  • 0

#38 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 21 prosinec 2012 - 12:39:48

...ono sa to šíri naozaj do veľkej vzdialenosti...

A nešlo by to přikrýt? Ten aerosol někam spadne.
Já vím, mně se to dobře říká, ale my chemici máme k tomu tzv. hodinová sklíčka, různé průměry. Pokud připravuji roztok v kádince nebo v baňce dle Erlenmeyera (také praktický druh nádobí), tak je používám téměř vždy.
  • 0

#39 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 21 prosinec 2012 - 15:09:54

No vidíte. A hodinové sklíčka mám aj ja (asi dva týždne :D ), ale to ma nenapadlo. Najčastejšie ich používam na váženie menších množstiev chemikálií, ktoré potom opatrne spláchnem do kadičky. Srdečná vďaka za radu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních