Přejít na obsah


Fotka

Pentax, Canon, Olympus nebo Minolta?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 judithh

judithh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
  • LocationKyjov
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2012 - 17:41:05

Ahojte,
posledních pár dnů brouzdám po internetu a snažím se vybrat kinofilmovou zrcadlovku s 50mm seťákem. Jak už to ale někdy bývá, čím víc čtu, tím míň si vím rady. Prvně jsem přemýšlela o nějaké Praktice (PLC3), ale po přečtení pár zdejších diskuzí už uvažuji buď o Canonu, Pentaxu, Olympusu nebo Minoltě. Foťák sháním spíš na takové "relaxační" focení, vzhledem k mému nízkému věku jsem běžné focení na kinofilm nezažila, ale ráda bych si sem tam odpočinula od DSLR a objevila kouzlo filmu a časem i celého procesu vyvolávání v komoře.
Po přečtení pár diskuzí mi přijdou jako největší favoriti:
Canon A-1 (příp. Canon AE-1, Canon AE-1 Program)
Pentax Me Super (příp. Pentax Me, Pentax Spotmatic)
Olympus OM (1, 2, 10?)
Minolta x-700 (příp. Minolta x-500)
a možná nějaký Nikon (FE 2, FM3?) pokud by vyšel poměrně levně.
Neměli jste někdo příležitost vyzkoušet pár kousků z výše uvedených a říct mi nějaké dojmy, porovnání? Co se týče mých nároků, chci využívat pouze plně manuální program (samozřejmě s indikací správné expozice), možná nanejvýš prioritu clony, ale elektroniky mám už dost na digitální zrcadlovce od Canonu, tak mě láká spíš něco "prostějšího". O Pentaxu Me Super jsem moc nečetla, ale z obrázků ovládání mi to přijde spíš na nějaký automat.? Nejsem ale žádný znalec a žádný z aparátů mi nepřišel do ruky, tak uvítám každý poznatek.
Díky!
  • 0

#2 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 11 prosinec 2012 - 17:51:28

ahoj, tohle bude obtížné téma, tady se najdou zastánci všech táborů. moje univerzální rada je tato: vyber podle toho, co se ti dostane do rukou jako první nejvýhodnější nabídka. všechny značky mají své kouzlo a svá specifika a ani s jednou z nich vysloveně neuděláš chybu. měl jsem v ruce jak manuální pentaxy, tak manuální minolty a obojí je - dle typu těla - na luxusní úrovni. spíš vybírej podle objektivů nebo pocitově (ano: co se ti bude víc líbit a lépe držet v ruce). no a teď už snad předám slovo ostatním :-)...
  • 0

#3 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 11 prosinec 2012 - 17:59:33

zkusenosti mam s AE-1 a OM-ky. Canon je fajn pokud je v dobrém stavu. levné a výborné skla, dlouhá životnost baterie, podlě někoho menší spolehlivost. pokud Olympus bral bych OM-2, lepší měření, menší, o dost lehčí, robusnější, lepší hledáček, výborné levné skla.
Za pentax asi jedině ME Super nebo Super A, oba výborné, dají se sehnat levně.

chtít něco lehkého, dobře nositelného beru OM nebo zmíněné Pentaxy.
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 prosinec 2012 - 18:20:25

Pentax ME-Super: má dva programy, plný manuál a převolbu clony. Čas se v manuálním režimu nastavuje pomocí dvou tlačítek co jsou vedle kruhového ovladače na pravé straně (pozice L - locked, Auto - preference clony, M - manuál, 125X - blesk, B - časové snímání).

ME-super mám rád, do nedávna jediný kinopřístroj co jsem víceméně pravidelně používal.
Odkud jsi? není nadto si zamýšlené přítroje u někoho prohlédnout a ozkoušet.
  • 0

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 prosinec 2012 - 18:30:52

Tak, tak, ME super je super, mám ho už cca dvadsať rokov a stále šľape ako švajčiarske hodinky. Vraj bol ešte lepší Pentax MX a LX, tieto sa však stále ešte držia v dosť vysokých cenových reláciach (10-15 000Kč.) za telo.
  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 11 prosinec 2012 - 18:34:48

Ahojte,
Po přečtení pár diskuzí mi přijdou jako největší favoriti:
Canon A-1 (příp. Canon AE-1, Canon AE-1 Program)
Pentax Me Super (příp. Pentax Me, Pentax Spotmatic)
Olympus OM (1, 2, 10?)
Minolta x-700 (příp. Minolta x-500)
a možná nějaký Nikon (FE 2, FM3?) pokud by vyšel poměrně levně.
Neměli jste někdo příležitost vyzkoušet pár kousků z výše uvedených a říct mi nějaké dojmy, porovnání? Co se týče mých nároků, chci využívat pouze plně manuální program (samozřejmě s indikací správné expozice), možná nanejvýš prioritu clony, ale elektroniky mám už dost na digitální zrcadlovce od Canonu, tak mě láká spíš něco "prostějšího". O Pentaxu Me Super jsem moc nečetla, ale z obrázků ovládání mi to přijde spíš na nějaký automat.? Nejsem ale žádný znalec a žádný z aparátů mi nepřišel do ruky, tak uvítám každý poznatek.
Díky!


krom Canon SLR (na ty je tady kápo pan Achernar) a Pentaxů
mám zkušenost (a taky ve skříni a po kabelách) téměř se všemi tebou uváděnými
porovnávat těžko - lze objektivně - technicky - a to není na jeden příspěvek. Subjektivně - každý chválí to, co má a vyhovuje mu, pochopitelně, ono ve výsledku nějaké rozdíly na fotkách nepoznáš - je to spíš pocitové, komu co sedne do ruky a do chuti.

vyjdu-li z velmi rozumného požadavku, že chceš mít manuální režim a případně expoziční automatiku v přednosti clony (což je nakonec obvykle nejběžnější způsob použití), tak je vlastně šumák, jaké tělo a značky si člověk vybere, bude nakonec možná rozhodovat váha cena/kvalita.
Z Olympusů OM bych se vyhnul OM10, která se v poslední době prodává ve značně nadsazených cenách, a Minoltě X-500/570, ze stejného důvodu.
... mně už se to nakonec ani nechce zase znovu psát - mám kromě OM-3Ti všechny Olympusy (o sklech nemluvím, chybí mi tuším 14 typů z historicky celé výrobní škály OM Zuiko objektivů), u Minolt mi tuším žádné tělo nechybí, Nikonů taky pár mám, něco Contaxů (nemáš ve svém výběru a přitom si zaslouží velkou pozornost), starší M-42 těla z tvého již dá se říct vyspělého výběru vynechávám - tj. Asahi Pentaxe Spotmatic....
když budeš mít o vánočních prázdninách cestu do Prahy, můžeš se zastavit ohmatat si to i to (myslím jen foťáky), nafotit si s nimi i film, a udělat si vlastní představu....
Hodně zdaru přeji !!!
J.
p.s. zdravím do Kyjova, máš tam po okolí spoustu erudovaných mladých kolegů, milovníků filmu, třeba ti budou schopni pomoci, aniž bys cestovala takovou dálku.
  • 0

#7 judithh

judithh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
  • LocationKyjov
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2012 - 19:29:28

Děkuju všem za příspěvky,
ono nakonec při koupi fotoaparátu nejspíš stejně rozhodne to, jaký z nich najdu v bazaru za rozumnou cenu, hlavně jsem potřebovala vědět, jestli koupí některých z uvedených neprohloupím. Anebo jakému modelu dát přednost v případě, že budu mít to štěstí a narazím na více slušných kousků.
Takže díky za pomoc a za ochotu,
pokud bych si před koupí nějakého našla čas někam zajet a vyzkoušet je, ráda bych se ozvala :)
  • 0

#8 Armando

Armando

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně
Reputace: 169

Publikováno 11 prosinec 2012 - 19:55:26

Mě dobře slouží MINOLTA XD7. má všechny režimy, slušně měří. baterie dlouho vydrží. a MD objektivy se dají koupit za slušné ceny.
  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 11 prosinec 2012 - 19:57:20

pokud půjdeš po bazarech, dívej se na stav nárazníku zrcátka, těsnění drážky pro zadní víko (i když to se dá v případě potřeby vyměnit), čistotu zrcátka, stav kastlíku na baterku (oxidace kontaktů), hladké a tiché natahování, stejně jako na tichý chod závěrky na všech časech a přesnost měření, a taky, jestli expoziční údaje v hledáčku se zobrazují tak, jak mají. Takže spíš, než jaký model, typ, bych se zaměřil na dobrý stav. Jo a maličkost - u některých aparátů byly různé matnice, tam vybírej jasnou matnici s mikrorastrem (mezikruží) a uprostřed ostřícím klínem. U objektivu určitě je třeba si vybírat jaký a v jakém je stavu (obvykle 1,7-1,8/50mm jsou kvalitní a nedrahé u všech značek), hlavně čistá skla, nepoškozené vrstvy jak na předním, tak zadním členu (maličká ďubka na předku na kraji obvykle nevadí, vzadu uprostřed ano, plošné stopy po násilném čištění na obraz vliv mají). a dobře proti světlu prohlédnout, jestli tam není plíseň na vnitřních členech, a samozřejmě - opět vyzkoušet lehký a "máslový" chod ostření v celém rozsahu, bez vůlí a klechtání, a lehký, rychlý a přesný chod clony (ideálně vyzkoušet s otevřenými zády aparátu proti světlu, na všech clonových hodnotách a expozičních časech, stejně jako se podívat, jestli lamely nejsou zamaštěné (pak hlavně v zimě jde ztuha a správně neotvírá).
Bonusem je gumová očnice a sluneční clona na objektivu.

kdybys do vánoc nesehnala, tak mezi svátky či po novém roce budu postupně dokumentovat a nabízet k odprodeji své přebytky duplicitních SLR těl a objektivů z funkční sbírky ... bude to asi tady v bazárku.
  • 2

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 prosinec 2012 - 20:21:47

judithh
Nebudu vychvalovat - omezím se pouze na své vlastní zkušenosti.
Pokud bych měl stejné nároky - představy o zrcadlovce (jako Vy) a chtěl ji používat k "rekreačnímu focení" (...všichni tady fotíme "rekreačně" - tedy jako hobby - málokdo z nás se tím živí - ale chceme pěkné obrázky...), koupil bych si nějaký Pentax - ze starších K2 nebo ME super, z novějších MZ5n a pokud bych chtěl mít v ruce něco, co ve své době "hvězdilo", pak Z1p.
Proč?
K2 téměř nezničitelná legenda, která (kupodivu) umí kdeco (dokonce má i předsklopení zrcadla!). M.j. ji používali (za hluboké totality) policajti a různí "tajní", protože snesla vše a dalo se k ní koupit také vše. (Pochopitelně ne v "civilním sektoru") Pan servisman (s velkým P) mi popisoval, jak čas od času přinesli do servisu tito lidi K2-ku ve stavu doslova zuboženém - a téměř vždy se podařilo ji rozchodit. Nevýhodou je vyšší hmotnost - na druhé straně je to asi důvod, proč vydržela vše. Je to kusisko železa. (Podobně jako středoformátový Pentax 67II přezdívaný Brontax - lze jím utlouct ledního medvěda.) Baterka je dostupná. Koupíte ji v dobrém stavu za cca 2-4 tisíce korunek. Dejte pozor na stav - kamery, které pracovaly v "profesionálním nasazení" mohou být dost zmordované. Já jsem koupil ale kameru (patrně také od nějakých policajtů) za 4t, která nebyla nikdy použitá a měla na sobě ještě přepravní ochranné folie... Někdy se poštěstí.
ME super je další legendou - vydržela také hodně a je gracilnější, nenápadnější a myslím, že do dámských rukou i pohodlnější. K ME super bych "přiřadil" ME F, což bylo tělo, ke kterému bylo lze obdržeti první autofokusový objektiv - nádherný strojek (uvnitř v objektivu byly zabudovány baterky!!! :-) ) Je to v podstatě ME super - jenom uzpůsobený pro provozování zmíněného objektivu. S bateriemi nejsou problémy. Cena těchto těl je "velevariabilní" a rovněž i stupeň opotřebení. Moje ME super i ME F jsou ve velmi slušném stavu, i když je na nich poznat, že mají něco za sebou. Funkčně jsou bezchybné (u obou jsem nechával měnit "sametky", na které dopadá zrcadlo, ty byly "jeté" - ale to asi všude u foťáků tohoto věku.
MZ5n je jedním z mých nejzamilovanějších foťáků. Nevelký, relativně lehký, velmi levný baterypaklík (na tužkovky), už je chytřejší, velmi přesně ostří a neskutečně dobře měří. M.j. má "opravdické bodové měření". Nemá předsklopení zrcadla. Dostanete jej (ve velmi dobrém stavu) za směšnou cenu kolem 2-2,5t a zpravidla se k němu prodává i zoom 28-70, který patří k těm opravdu hodně dobrým! (A když ho "ojedete", klidně ho hodíte do kontejneru a koupíte si nový, protože je velmi levný.) Na těchto tělech (nyní mám 2, celkem mi jich prošlo rukama 5 - a žádné se nepokazilo, pouze u jednoho jsem neopatrností zničil pružinu výklopného blesku.)
Z1p - to je opravdu NĚCO!!! Opět "profesionální" tělo, od kterého se očekávalo, že vydrží brutální nasazení. A vydrží!!! Podívejte se na článek na Paladix-u (srovnání Z1p a MZ S), v podstatě není co dodat. Mně osobně fascinuje Hyper program (vysvětleno v článku), vynikající ergonomie ("s okem na hledáčku" změníte clonu, čas, "přešiftujete podle potřeby" na jinou kombinaci času a clony, vrátíte se do původní kombinace navržené kamerou), měříte opět opravdickým spotem nebo s preferencí středu nebo "plošně" - a vše je přesné až k udivení. Můžete si korigovat blesk z těla, atd. atd. atd. Máte uživatelská nastavení (já mám nastaveno např. předsklopení zrcadla po 2 sec. samospoušti - a to změníte jediným pohybem prstu o cca 5 mm - bez toho, že byste musela vzdálit kameru od oka). A další vychytávky... Nevýhodou je poněkud větší hmotnost (zase "železo") a neexistence baterypaku. (Někteří si jej vyráběli home made, prý i Pentax nějaké vyrobil, ale v oficiálním prodeji asi nikdy nebyly). Já jsem jej nikdy nepotřeboval - baterka vydrží opravdu hodně a je běžně dostupná.

Asi ponesu dříví do lesa - na pentaxy nasadíte všechny objektivy (včetně závitových s redukcí) a máte k dispozici např. 15mm s neuvěřitelný výkonem (polštáře a barely budete hledat těžko), velmi kvalitní AF (ale i man.) dvacítku, vysoce "nadprůměrné" čtyřiadvacítky jak v M tak AF provedení, SHIFT osmadvacítku - kupodivu véééélmi dobrou (!), pověstnou manuální třicítku, naprosto hvězdnou AF pětatřicítku f2, padesátku f1,4 která za danou cenu má opravdu malou konkurenci, portrétní pětaosmdesátku (ta je ale strašlivě těžko dostupná) o níž se pějí oslavné ódy, makro padesátku (M i AF) a stovku, kterým se těžko něco vytýká, AF 135mm, u které opět nekoreluje poměr výkon-cena (výkon je TOP), ED dvoustovka, a mraky a mraky dalších skel, z nichž většina je sehnatelná za opravdu lidské peníze. O SMC asi netřeba mluvit - a to ani u objektivů ani u filtrů. A kdo je opravdu fajnšmekr, nakupuje objektivy Limited, které směle konkurují např. Leicovým objektivům - a v některých parametrech je i předčí.
(Nepodezřívejte mě, že kompiluji, všechna těla i uvedené objektivy vlastním (kromě 85mm) a dokonce s nimi i fotím :-) ) Kromě toho i Pentax 67, 67II, Leica M6, M6TTL, Hasselblad XPanII, Konica Hexar AF, Mamiya 7II a další.

Ale kdybych si JÁ chtěl pofotit (od streetu po krajinu), určitě bych se začal rozhlížet po Konice Hexar AF s její (pevnou) pětatřicítkou. Kdybych se někdy musel zbavit všech fotoaparátů, poslední by šla z domu právě ona. Ale to je na velmi dlouhé povídání.
  • 3

#11 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 11 prosinec 2012 - 21:28:15

když už tady pentaxista tak vychvaluje, já to ještě vyvážím značkou minolta, a sice dvojicí AF těl: dynax 4 a dynax 5 - liší se tím, že pětka má 1/4000, kovový bajonet a nějaké ty drobnosti navíc, ale obě těla jsou jinak fyzicky shodá. extrémně malá a lehká. nedám za to ruku do ohně, ale podle mě je dynax4/5 vůbec nejměnší AF zrcadlovka co kdy existovala a pokud ne nejmenší, tak hned druhá nejmenší. pro ženskou ruku s nějakým malým sklíčkem jako dělaná. sám mám dynax4 a když jsem na něj přes m42 redukci nasadil sovětský indursta 50/3.5, tak to stále ještě vypadalo jako trochu přerostlejší kompakt. stejně tak s minolta 24/2.8 AF objektivem, což je případ jednoho z těch, s nímž je ostření pekelně rychlé a poměrně tiché. samozřejmě to ale není na zatloukání hřebíků, ty se s pouhými 344 gramy hmotnosti zatloukat nedají :-)
  • 0

#12 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 11 prosinec 2012 - 21:55:50

jak už padlo výše od ostatních - ani jedním z uvedených chybu neuděláš - za mě pentaxa (ME super) nebo olyho OM1 oba jsou to moc krásný stroječky. jestli neplánuješ fotit moc akčně tak bych doporučil i spotmatika naprosto nezničitelnej kus železa a skla - postupem času jedinej kino přístroj na kterej aktivně fotím. Mečko tahám jenom občas na barvu (má mimochodem super měření). já a spotmatic to byla láska na první dotek, navíc mám rád starý skla (na M42 je jich hafo za pár stovek :smile: )
  • 1

#13 meeshunk

meeshunk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 3

Publikováno 12 prosinec 2012 - 09:27:50

Dovolím si trochu vybočit ze zadání.
Pokud máš ke své Canon DSLR vhodný EF objektiv (třebas tu 50), rád poskytnu (daruju) tělo EOS500N v plně funkčním stavu (kosmeticky je už slabší).
Na ochutnání kouzla filmu, než Ti některý z výše uvedených padne do ruky, určitě stačí.
Pravdou je, že elektroniky je v něm taky přehršel, M a Av však zvládá a ostřil jsem převážně ručně.
Myslím si, že jsem se s ním i něco naučil. Totiž přinejmenším to, že učit se tohle temnokomornictví mě baví...
  • 0

#14 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 12 prosinec 2012 - 10:30:41

Koukám, že tu ještě nikdo neloboval za Nikon :)

FM a FM2 jsou plně mechanické a mají jen manuální režim, FE a FE2 jsou elektronické a mají manuál a prioritu clony. FM3A tak nějak spojuje vlastnosti obou těchto řad. Všechny jsou dobré, ale bohužel dražší než ostatní značky. Nedokážu posoudit jestli oprávněně.

Tak a teď si myslím, že nejlepší bude, když tohle všechno zapomeneš. Neřeš značku ani typ. Nutné je, aby ti fotoaparát sedl do ruky a aby se ti s ním dobře fotilo. Zkoušej všechny a uvidíš. Když se ti nějaký zalíbí, tak se tu můžeš zeptat na zkušenosti.
  • 0

#15 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 prosinec 2012 - 12:34:58

Já se přidám k slovutnému panu Pentaxistovi. Před měsícem jsem dělal u nás ve fotoklubu takový malý exkurz aby si digitálisti osahali i filmové stroje. Nakonec to dopadlo tak, že jsem půlku sbírky rozpůjčoval. Ale proč o tom mluvím, první byly rozebrané Pentaxy ME a ME super (superka má navíc ten plný manuál) a to nejen kvůli naprosté začátečnické blbuvzdornosti, ale také proto že je prostě drobounký a padne do holčičích rukou.
tož tak
  • 1

#16 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 12 prosinec 2012 - 12:50:13

první byly rozebrané Pentaxy ME a ME super (superka má navíc ten plný manuál) a to nejen kvůli naprosté začátečnické blbuvzdornosti, ale také proto že je prostě drobounký a padne do holčičích rukou.
tož tak

ale prdlajz je to protože jsou prostě krásný :-D
(sem trochu pentaxoholik takže mě berte s rezervou ;-) )
  • 1

#17 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 prosinec 2012 - 12:57:03


první byly rozebrané Pentaxy ME a ME super (superka má navíc ten plný manuál) a to nejen kvůli naprosté začátečnické blbuvzdornosti, ale také proto že je prostě drobounký a padne do holčičích rukou.
tož tak

ale prdlajz je to protože jsou prostě krásný :grin:
(sem trochu pentaxoholik takže mě berte s rezervou ;-) )

a co říkám? roztomilá stvoření, potřebujou do tlapek roztomilé čudlíky :smile:
a příště ňa nopravuj nebo si udělám výlet a načechrám ti ofinu :smile:
  • 2

#18 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 12 prosinec 2012 - 13:57:04

bylo tu zmíněno, že by mělo jít na prvním místě především o aparát bezvadně funkční, bez vad a spolehlivý? když si vzpomenu na své začátky, tak todle bylo to, co mne nejvíce pálilo na foťácích z druhé ruky, které jsem dostal/zakoupil jako netušící mladé ucho. ergonomie a vybavení bylo až na druhém místě, hlavně že to fotilo.
  • 1

#19 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 12 prosinec 2012 - 14:40:41

Tak já se přidám ke klukům, mám Pentax ME super, Pentax program A a Pentax super program, všechny vyhovují tvým požadavkům. A co nejvíc mne na nich baví je jejich velikost (maličkatost). Hlavně ME super je nejmenší kinofilmová zrcadlovka, kterou jsem měla v ruce (porovnávala jsem je i s Olympus OM - nevím ale jaký to byl typ). Jsou do nich potřeba jen 2 malé LR44 baterie, což je taky velká výhoda. Jsou levné, a ve foťáku mně vydrží 2 a více let. Pentax super má oproti těm dvou nevýhodu jen v tom, že je jen do 1600 iso. Ale já stejně na víc iso nefotím. Dej si bacha při výběru fotoaparátu, aby měl buďto možnost samospouště a nejlépe, aby měl závit na drátěnou spoušť, když budeš potřebovat fotit ze stativu (chtěla jsem takhle fotit noční mši u kapličky, nádherná atmosféra a neměla jsem drátěnou spoušť, a to pípání samospouště to dost rušilo :) ). A raději bych taky volila starší fotoaparáty, kde si musíš nastavovat iso sama a ne ty, co si to nastavují sami, podle filmu, který tam vložíš.

Ale nejlepší to stejně bude si zajít do toho bazaru či se s někým sejít, a osobně si ty foťáky osahat, potěžkat a vyzkoušet. To udělá hodně. Já si takto přesně pár vyzkoušela a s Pentaxem ME Super, to byla z mé strany láska na první dotek. ;) A pak taky samozřejmě rozhoduje cena, což byla u těchto foťáků velmi příznivá. Podařilo se mi je ulovit každého cca za 1200,- Kč i se základním objektivem (někdy jsem k tomu měla třeba ještě něco navíc).
  • 1

#20 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 prosinec 2012 - 17:24:41

Fotím převážně s Pentaxem MZ5n a Z1 (bohužel bez p na konci). ME Super a MX mám, ale fotím s nimi vyjímečně. Oba vypadají velice podobně, ikdyž uvnitř jsou jiné (kovová vs. plátěná závěrka). MX má ale
na rozdíl od ME Super kolečko s časy. Pokud bych chtěl plně manuální zrcadlovku, MX by to před ME při výběru určitě vyhrál kvůli této možná drobnosti.
  • 0

#21 PARDINI2

PARDINI2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationSTRAKONICE
Reputace: 0

Publikováno 7 únor 2013 - 15:39:48

Přeji všem hezký den.Také jsem pentaxák,Mám Pentax MG a jsem s ním spokojen,dále mám digi PE ist DL2 rovněž dělá hezké snímky.Z USA jsem si objednal Pentax MX,po kterém jsem toužil a dnes si pro něho jdu na poštu.Na něm je právě to kolečko s časy které mi vyhovuje.Zabývám se focením sportu a nyní si budu moci pohrávat s časy.Už se docela těším.
  • 0

#22 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 7 únor 2013 - 15:52:05

Gratuluju, ještě si pořiď fajnový širokoúhlý skléčko, ať máš i pěkný fotky strakonických dudaček.
  • 1

#23 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2013 - 13:32:28

Já vím, cos měl na mysli, ale ... nepřehlíd ses? Původní tazatel je holka!
Dovolil bych si k pentaxistům a Pentaxistovi přidat ještě slovo. Taky mi prošlo rukama, ať už při focení nebo při opravě, prakticky všechno co Px vyrobil. Doporučil bych si dávat pozor na Z-1(p), jsou to skvělé stroje, ale už dost pamatují. Měl jsem postupně tři a všechny se pokazily. Oprava prakticky nemožná, jsou velice složité jak mechanicky tak elektronicky. Taky práce s nimi není úplně jednoduchá, umí sice všechno ale bez návodu ani nepřetočíš film. Docela problém z důvodu věku již může být i s aparáty řady M (MV, MG, ME...)
K doporučením kolegů bych dodal svého oblíbence. Je "plasťák" MZ-M. Vlastně zjednodušený MZ-5, bez autofokusu a vestavěného blesku. Zůstalo lehoučké manuální tělo s jednoduchým ovládáním, dobrým měřením a přesnou závěrkou. Dá se koupit hluboko pod 1000Kč. Navzdory plastům je docela odolné. A, samozřejmě, jak je u Px zvykem, můžeš použít nepřeberné množství objektivů - od prvních bajonetových řady M (s jednoduchou redukcí i M42) až po moderní bez clonového kroužku a některé, určené původně pro DSLR, třeba můj oblíbený 40/2,8.
  • 0

#24 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 8 únor 2013 - 14:31:54

Já vím, cos měl na mysli, ale ... nepřehlíd ses? Původní tazatel je holka!

Pardini je kluk kníratej a ze Strakonic, tak asi.
  • 0

#25 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 únor 2013 - 16:04:49

To je všechno hezký, co tu píšete, ale minolta je minolta...
  • 0

#26 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2013 - 16:08:52

Mlč, nebo začnu o Konicách :rolleyes: a tazatel se z toho definitivně zvencne.
  • 1

#27 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 8 únor 2013 - 17:01:44

To je všechno hezký, co tu píšete, ale minolta je minolta...


hmm.... a Contax se vynechává programově, nebo jen z neznalosti a nezkušenosti?
  • 2

#28 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2013 - 19:54:51

A co Yashica ... Leica ... Rollei .... Voigtlander ... Alpa ... Bessaflex ... PK klony Cosina, Vivitar, Revue, Porst ... dyť říkám, že se z toho zvencne.
  • 0

#29 PARDINI2

PARDINI2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationSTRAKONICE
Reputace: 0

Publikováno 8 únor 2013 - 21:21:22

Myslím,že je potřeba aby si tazatelka vybrala takový aparát který jí padne do ruky a který se jí i na pohled líbí.To ostatní,(myslím tím nastavení a ovládání se naučí,pokud k tomu bude mít vztah)Všechny tyto přístroje jsou něčím vzláštní a zajímavé.
  • 0

#30 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 únor 2013 - 23:03:41

A já myslím že tazatelka se rozhodně nezvencne, protože neexistuje. Viz poslední přihlášení..
  • 0

#31 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 únor 2013 - 23:05:30


To je všechno hezký, co tu píšete, ale minolta je minolta...


hmm.... a Contax se vynechává programově, nebo jen z neznalosti a nezkušenosti?

B je správně.
  • 0

#32 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 16 únor 2013 - 17:22:47

Zdravím chtěla bych také připsat info o fotoaparátu, řešila jsem to v minulém roce a do ruky mi padl Pentax MZ-5n ke kterému jsem dosehnala další skla a batery pack. Jednoduchý foťák s rychlím intuitivním ovládáním radost s ním fotit.

Původně jsem scháněla Z1p, ale jak tu bylo výše naspáno bývají ve špatném stavu.... rozhodně jsem to neriskovala....prozatím mám kinofilm vyřešen. :???:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních