Přejít na obsah


Fotka

Interfotoklub Vsetín 2012


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 17 prosinec 2012 - 07:04:00

Zdravím kolegy! Opět po dvou letech se uskutečnila vernisáž Inerfotoklubu 2012,mám to z Rožnova p.R. kousek,tak jsem se-také už tradičně,zůčastnil...Jezdím na tuto akcičku pravidelně od roku 1986 a pro ty z vás,kteří neví-tak tradice tohoto mezinárodního salonu sahá do roku 1963,kde pár nadšenců z podnikového fotokroužku MEZ Vsetín si řeklo,že by bylo dobré uspořádat nějakou tu mezinároddní přehlídku ve městě. Dnes je z toho velký mezinárodní salon umělecké fotografie pod záštitou FIAP,je asi dobře že tato akce je a myslím že je u nás se vší pravděpodobností asi jediná tohoto druhu.V minulosti bylo takových to salonů více /Premfoto Přelouč,Fotosalon Vítkovice/ a spousta dalších,ale přežil jen Vsetín! Nečekaným překvapením byla osobní účast jednohu z oceněných,pro Čestné uznání v kategorii jednotlivci se osobně dostavil vystavující z Ukrajiny! A jeho vstup byl parádním zpestřením jinak tradičně "standardnímu" dalo by se říci už "nudnému" průběhu vernisáže...Opět /po kolikáte už/ hrála jazzová formace Jazzevčík,tradičně uváděla paní Eva Liďáková-tajemnice výstavy...Takže tady v tomto směru-nic nového.Dalo by se říci,že po shlédnutí vystavených prací-také nic nového! Opět ty samé "léta" prověřené postupy,které zaručeně "zaberou" u poroty,také léta téměř neměnné...Mezi vystavenými pracemi byly i takové,které já osobně bych se neodvážil poslat ani do Okresního přeboru,natož na takto slavný salon! Mě osobně například dost vadilo u jednoho autora,že černobílá fotografie-jinak námětově perfektní,byla zpracována jako když vezmu editor-odbarvím to do černobílé a vytisknu na papír...Že se ta fotka posouvá místo černobílé škály do fialového nádechu,to asi nikomu z poroty nevadilo! Jak říkám-námět perfektní-zpracování mizerné...Na mě to dělá dojem a asi nebudu sám,že dnes vlastně stačí mít Photoshop a nějaké "prověřené" téma a šup s tím pod nos porotě! Asi jsem byl slepej,ale možná jsem zahlédl jen tři "klasické" fotografie,jinak to byla digitální smršť! Hodně věcí tam bylo dost dobrých-vyzdvihnul bych třeba kolekci Hodonínského klubu Kontakt,jejíchž krajinářská kolekce byla famozní! Ale zároveň tam bylo i dost výše zmiňovaných prací...Možná by stálo za úvahu,jestli by se zdejší temnokomornictvo nemělo už zůčastnit příštího,již 28.bienále a zaslat práce "na klasice" a trošku tu porotu-nepochybuji že bude opět ve stejném složení,provětrat ze spánku! Jiank kdo to máte poblíž-určitě se zajeďte podívat,když nic jiného,tak prostor Vsetínského zámku je úchvatný!

Přiložený soubor (y)


  • 1

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 prosinec 2012 - 09:12:08

tož mosim souhlasit s tym, že by to chtělo trochu provětrat.. trochu viacej :)
  • 0

#3 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 březen 2015 - 08:21:40

Zdravím všechny na Temné! Po dvou letech tady máme další,v pořadí 28.bienále salonu umělecké fotografie Interfotoklub Vsetín,který se včerejším dnem stal minulostí...Na tuto akci jezdím pravidelně od roku 1986 a tak jsem samozřejmě nevynechal ani tentokrát! Přesně to,co jsem od návštěvy galerie Stará Radnice a kina Vatra očekával,přesně to jsem tam i našel.Léta prověřené postupy a formalismus na každém kroku.Pokud bych se podíval do starších katalogů které poctivě při každé akci kupuji,tak bych tam našel velmi podobné postupy a náměty,mnoho se toho-jestli vůbec,nezměnilo.Mimochodem-opět jsem neviděl jedinou klasickou,poctivě vyvolanou barytovou zvětšeninu! Všechno byl těžký digitál! Někteří autoři šli už dokonce tak daleko,že se ani nenamáhali o nějaké "jemné" přechody mezi oblohou a zbytkem obrázku-vše bylo v počítači ala photoshop nahrubo sešito!!! Ten konkrétní belgičan to měl tak ledabyle seskládané,že já bych se neodvážil takovou fotku dát ani na okresní přebor! Spíš se ptám co na to tzv.odborná porota? Je pravda,že se to na výstavě za jménem hemžilo tituly AFIAP,EFIAP,MFIAP apod.Asi aby si neznalý divák udělal představu,aby nebylo pochyb o tom,že všichni vystavující jsou kvalitní fotografové,když přeci vystavují po celém světě,od Hongkongu po New York.Nečekal jsem ale od této akce více než na co jsem zvyklý u těchto salonů,mě osobně nepřekvapil nikdo,plakát z minulého bienále kde byla dojemná stařenka-náležitě proostřená do až nepřirozena,vystřídal pro změnu zase plakát dojemného staříka tím samým způsobem dotvořen,až to pomalu přestává být fotka a je z toho omalovánka...Takže když se znova vrátím a prolistuji katalogy z před třiceti léty-nic nového,vše zaběhlé koleje,jistota na porotu,ta samá klišé,ty samé postupy které jsou asi typické pro podobné akce tzv.uměleckých salonů fotografie...Nechci říci,že by mě tam nic nezaujalo,bylo tam pár "sympatických pokusů",ale opravdu jako šafránu! Pokud se podíváme do starých čísel časopisů Čs.Fotografie z osmdesátých let,tak dlouholetý předseda poroty Interfotoklubu Vsetín a výborný fotograf ing.Miroslav Bílek již tenkrát varoval před "zaseknutím" a ustrnutím Interfotoklubu na slepou kolej-tak to už se dávno děje...Shlédnutí filmu Vlna vs.břeh,o slovenské nové vlně fotografie působí oproti Interfotoklubu jako polití živou vodou! Ten výbuch emocí,ty nové přístupy,to totální postavení zaběhnutých klišé na hlavu! Tohle to by asi potřebovali tyto tzv.salony umělecké fotografie jako sůl! Pokud ale v porotách sedí ti co tam sedí a někteří dlouhá léta,tak se toho asi tak moc nezmění.Je stejně zajímavé,že se autoři jako Stanko,Prekop,Stano,Švolík,Pacina,Pinkava atd. těchto akcí nezůčastní...proč asi? Asi by tihle ti opravdu "světoví" autoři neměli u těchto porot šanci...DOBRÉ SVĚTLO VŠEM!

Přiložený soubor (y)


  • 4

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 březen 2015 - 09:06:38

Ahoj, svého času jsem Vsetín obesílal snímky s trochu jiným pohledem na věc, většinou mi to vyházeli a neakceptovali. Je to o porotě, vybírají prvoplánové úderné snímky. Pro autory to má alespoň tu výhodu, že přesně ví s jakou fotografií je možné zabodovat. "Obecnému" divákovi se akceptované snímky většinou líbí, vždyť jsou tak krásně barevné a ostré. Autor sám musí kriticky zhodnotit, zda je pro něj účast na salónu tohoto typu přínosná.


  • 1

#5 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 9 březen 2015 - 12:33:43

Nie som si istý, či je dobré a užitočné "prerábať" akciu na svoj obraz. Vzhľadom na to, že nie je dosah na organizátora a na zloženie poroty, je to asi márna snaha. Napadla ma ale v tej súvislosti myšlienka... Som tu nováčik, možno sa také niečo aj deje, možno to tu už bolo, tak sa ospravedlňujem, ak to je blbosť... Napadlo ma spraviť si vlastnú čisto "temnokomornícku" akciu, salón, kde účasť by bola dovolená len klasickej zväčšenine, prípadne spraviť ešte samostatnú sekciu ušľachtilých techník... každé dva roky... nejaký systém výberu zo zaslaných obrázkov porotou analógistov - machrov a 40 - 60 vybratých kúskov adjustovať na putovnú výstavu, nájsť niekoľko výstavných  miest... Zviditeľnilo by to tých lepších autorov a pomohlo by to k propagácii klasických techník :smile: A vytvorilo nejakú možnosť pre diváka vidieť aj niečo iné ako digitálne umeliny :smile: FOMA by mohla sponzorovať náklady na výstavné zväčšeniny :smile: :smile: :smile:

 

Inak keď som sa pred vyše rokom rozhodol prejsť od digitálu k analógu, musel som si ujasniť viacero vecí a jednou z nich bolo aj prijať to, že moje fotografie sa už väčšine ľudí nebudú páčiť a že analóg nemôže konkurovať digitálnym umelinám po formálnej stránke. Ale po roku zisťujem, že sa s tým vedomím dá žiť :-) :-)


  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 březen 2015 - 13:00:16

Nie som si istý, či je dobré a užitočné "prerábať" akciu na svoj obraz. Vzhľadom na to, že nie je dosah na organizátora a na zloženie poroty, je to asi márna snaha. Napadla ma ale v tej súvislosti myšlienka... Som tu nováčik, možno sa také niečo aj deje, možno to tu už bolo, tak sa ospravedlňujem, ak to je blbosť... Napadlo ma spraviť si vlastnú čisto "temnokomornícku" akciu, salón, kde účasť by bola dovolená len klasickej zväčšenine, prípadne spraviť ešte samostatnú sekciu ušľachtilých techník... každé dva roky... nejaký systém výberu zo zaslaných obrázkov porotou analógistov - machrov a 40 - 60 vybratých kúskov adjustovať na putovnú výstavu, nájsť niekoľko výstavných  miest... Zviditeľnilo by to tých lepších autorov a pomohlo by to k propagácii klasických techník :smile: A vytvorilo nejakú možnosť pre diváka vidieť aj niečo iné ako digitálne umeliny :smile: FOMA by mohla sponzorovať náklady na výstavné zväčšeniny :smile: :smile: :smile:

Myšlénka pěkná. Pravda, párkrát už zde prolétla. A odlétla.  Má to několik drobných zádrhelů.

 

- Někdo to musí zorganizovat. A to jako od začátku až do konce. A asi ne jednorázově.  A ukočírovat. A těch postupných kroků ... A těch překážek ...

- Najít místo. To je asi nejmenší problém.

- Najít aktivní účastníky, kteří se nejen přihlásí, ale také dodrží požadavky organizátora ... včetně finančních

 

Stačí sledovat aktivitu Romana. Kdyby byla od nás opravdová vůle něco takového podnikat, nemusel by nás Oteccasu neustále k něčemu burcovat a jeho výsledky by byly ještě očividnější.

Kdo opravdu chce a jde za svým cílem, zvládne to.  Pár dobrých příkladů tu máme na očích. 

 

Takže nápad je jedna věc, teď už to jen nějak uchopit  :-P


  • 0

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 9 březen 2015 - 13:03:12

Vážený kolego, kolekce salonů Interofoto Vsetín tvořila pravidelnou součást dramaturgie klubové výstavní síně Fotoklubu Kaučuk v Kralupech nad Vltavou.

Vzpomínám na nepočetná obrazová vytržení nad snímky fotografů z Pobaltských republik, vynikající zejména po stránce námětové a rovněž obrazové, což v kombinaci zvětšovací techniky, využívající nízkovoltový bodový světelný zdroj v kombinaci s kondenzorovým systémem přinášelo brilantní zvětšeniny na kvalitních, na stříbro tehdy ještě bohatých fotografických materiálů. Módní trendy počátku 70. let přinesly množství speciálních fotografických technik, které obcházely důležitost obrazového námětu snímků. Snad nejpodivnějším trendem doby byly kolekce barevných filtračních výtažků s mnohdy zcela banálním námětem a nadužívání optických násobičů v podobě optických předsádek. Spatřit v dnešní době zajímavou fotografickou výstavu je spíše zcela vyjímečnou

událostí. Umělcem je dnes každý, kdo TO dovede natočit správným koncem k umění a ví, kde sledovat "on-line" televizní přenos TOHO, co má před svým vlastním nosem. Pokud dokonce ví, kde "SE TO MAČKÁ" je oním vyvoleným dítětem fotografické Štěstěny. Doporušuji nosit neustále silně tmavé brýle, nejlépe se zrcadlovými skly, aby si člověk nevědomky neničil při pohledu na ty mnohdy nevěrohodné obrazové slátaniny poslední zbytky vlastního, velmi pečlivě a dlouhodobě budovaného estetického ideálu klasické fotografie. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik ze sluncem prohřátého brlohu na Slaným Vrchu.


  • 0

#8 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 březen 2015 - 13:49:14

dodxbb - presne tak

Kazdy si musi prebrat, zda je tato akce urcena pro nej ci nikoliv. Je treba si uvedomit, ze salon je tu uz 36 let, je za nim kus historie a obrovsky kus odpovednosti pokracovat, neprerusit tradici. A jeste vetsi kus vykonane prace. Na to je nutne taktez nezapominat. Ze si fotografie zde prezentovane najdou sveho divaka, o tom neni sporu. Nova ci Prima maji take vysokou sledovanost, o kvalite produkce to ale nevypovida zhola nic. A nam, kterym se uplatnovany metr  salonu nelibi, nic nebrani tuto akci ignorovat.


  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 březen 2015 - 14:01:28

Galerie Temné komory už tu byla, po asi čtyřech? výstavách byla ukončena pro nezájem či neschopnost vystavovatelů. A to kluci zaplatili profi rámy ze svého....


  • 0

#10 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 9 březen 2015 - 14:06:14

fotografie neni tymovy sport

.


  • 3

#11 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 březen 2015 - 14:10:38

Zdravím kolegu Erika a ostatní a musím říci že já naštěstí tmavé brýle nepotřebuji! Hahahahaha....U mě tedy ani omylem nehrozí výše popsané,ono to ani jinak nejde u člověka který měl v Rožnově p.R. výtečného Miroslava Bílka,ve Valmezu Borovičku,v Olomouci Stibora a po nějakém čase svých začátků se se všemi popsanými pány sešel na IVF /Institut výtvarné fotografie / dnes ITF...Místo slova výtvarné se stalo tvůrčí...Samozřejmě že také nejde jen o to- vzít analogový foťák,nacpat tam film,vyfotit něco hrozně jako že objevného a chtít aby si z toho veřejnost sedla na zadek-jak se někdy samozřejmě dost často děje.Nehledě na to,že to už zaručeně v minulosti někdo udělal před námi! Stačí sem tam zalistovat ve starých ročnících ČS Fotografie,Revue Fotografie... Ono asi tak nejde o to jestli digitálem nabo filmem,protože v každém poctivém přístupu by mělo jít hlavně o to kreslení světlem podle nejlepšího svědomí autora,hlavně se nesnažit o okaté napodobování čehokoliv a kohokoliv a zachovat si-a to je podle mě nejdůležitější-vlastní ksicht! Na podzim loňského roku jsem dělal velkou autorskou výstavu v Rožnově p.R. kde se prezentovalo více jak 150 fotografií formátu 30x40 až 50x60,podle ohlasu to mělo asi úspěch,protože lidé se na to dívali trochu jinýma očima a říkalo se-že je to úplně o něčem jiném než tam dosud bylo...Podle mých informací to byla po deseti létech první výstava kde byla jen a výhradně klasika a ještě vše na barytu...Vše to byly podle mě věci,které si na nic nehrály,byly poctivě udělány vlastníma rukama ve vlastní komoře a i námětově si myslím,že to nebylo úplně nejhorší a vyložené bláboly tam snad nebyly... S pozdravem-Dobré světlo VŠEM!


  • 0

#12 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 březen 2015 - 14:14:13

Dovolím si jen poopravit kolegu výše-salon Interfotoklub je tady od roku 1964,kdy se nadšenci z klubu MEZ Vsetín rozhodli udělat mezinárodní výstavu fotografií,později se přehlídka změnila na bienále-ale to jsou skutečně detaily! Bylo by zajímavé se přesunout v čase o čtyřicet let nazpět a mrknou co to na těch panelech viselo!


  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 březen 2015 - 14:14:41

jkcz - kdyby nebylo salónů, nebyla by třeba ani taková societe anonyme des artstes peintres, sculpeurs et graveurs....


  • 0

#14 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 březen 2015 - 15:34:30

Pavlik: no jo, ale kazdy casem zkostnani a pak z toho vznikaji salony odmitnutych.


  • 0

#15 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 březen 2015 - 18:38:58

milosm boduješ :)


  • 0

#16 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 9 březen 2015 - 18:45:38

Galerie Temné komory už tu byla, po asi čtyřech? výstavách byla ukončena pro nezájem či neschopnost vystavovatelů. A to kluci zaplatili profi rámy ze svého....

Ano... nezájem ... možná ... ale překvapuje mne, že se nikdo nenamáhal mi dodnes vysvětlit, proč jste neměli zájem o moje fotky. Opakovaně jsem je nabízel, opakovaně jsem se na to ptal, opakovaně nikdo nereagoval - to se težko něco vystavuje.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních