Přejít na obsah


Fotka

Budoucnost Super 8 barevní inverze?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
417 odpovědí na toto téma

#101 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 9 February 2013 - 17:50:31

JPP. stačí sledovat věrohodné zprávy.
  • 0

#102 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 February 2013 - 18:00:23

Ne, neskončila. Jenom šla do insolvence, ale neskončila, teď jenom nějaké věci omezovali. Např. tu inverzi.
  • 0

#103 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 February 2013 - 18:11:45

Tak to je nakonec dobrá zpráva.
  • 0

#104 Tofek

Tofek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 March 2013 - 10:32:55

Dalsi novinky co se tyce Aviphot 200 v super 8. Blizi se to, blizi !

http://wittner-cinet....php#20130306-1



  • 0

#105 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 March 2013 - 12:22:14

Tofek:
To je super, určitě bych do toho šel, pokud tady taky objednáváte hromadně.. tím lépe:-)
  • 0

#106 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 11 May 2013 - 14:52:30

Na stránkách wittneru mají hodně výhodnou metráž toho Aviphotu 200, http://wittner-cinet...mm/s8_meter.php

je to asi nejlepší způsob, jak Super8 filmmaking udržet cenově jakžtakž. Bylo by nutné loadovat to do kazet, což sice neumím, ale snad to není něco nezvládnutelného. Protože koupit si v přepočtu za méně než 15Euro 15metrů a nebo si to koupit s kazetou za 23 (navíc to teď je vyprodané) je hodně velkej rozdíl. Reloadovací kazety sice nemám, ale nějaká se snad sežene. V nejhorším někde od wittnera jako jednorázová investice. Chtělo bych jich to ale více samozřejmě. Další možností by bylo koupit si nějakou kameru, kam se dá dát 50 metrů (existují takové, ale asi jich není moc a nevím, kde se dají sehnat). Co hromadný nákup? Nešel by někdo do toho?
  • 0

#107 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 May 2013 - 22:16:28

Na stránkách wittneru mají hodně výhodnou metráž toho Aviphotu 200, http://wittner-cinet...mm/s8_meter.php

je to asi nejlepší způsob, jak Super8 filmmaking udržet cenově jakžtakž. Bylo by nutné loadovat to do kazet, což sice neumím, ale snad to není něco nezvládnutelného. Protože koupit si v přepočtu za méně než 15Euro 15metrů a nebo si to koupit s kazetou za 23 (navíc to teď je vyprodané) je hodně velkej rozdíl. Reloadovací kazety sice nemám, ale nějaká se snad sežene. V nejhorším někde od wittnera jako jednorázová investice. Chtělo bych jich to ale více samozřejmě. Další možností by bylo koupit si nějakou kameru, kam se dá dát 50 metrů (existují takové, ale asi jich není moc a nevím, kde se dají sehnat). Co hromadný nákup? Nešel by někdo do toho?

Wittnera sleduji poslední dobou velmi často, a hned jak mají kazety s filmem na skladě, tak je to za krátkou dobu vyprodáno. S plněním kazet také nemám zkušenost, ale myslím, že v tom problém není. Jen jsou trochu dražší ty prázdné kazetky, docela by mne zajímalo, zda se dají použít i ty staré ruské. Tady je postup , ale i tak je to o tréninku. Já bych rád šel do společného nákupu od wittnera, ale nemám zatím představu co přesně:-D zda 1x8 nebo DS8. Každopádně je to asi lepší objednávat hromadně.
  • 0

#108 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 12 May 2013 - 01:34:29

Kdybych se to naučil, sehnal tu doplnující kazetu, tak asi bych nejradši šel do tohoto, protože to je prostě hodně hodně velká úspora.
  • 0

#109 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 May 2013 - 07:45:56

Páni, v pohode sa dajú použiť aj staré svemacké kazety, len je potrebné ich rozobrať. Ja ich používam už asi tridsať rokov a nemám problém. Len je potrebné na nich upraviť šírku vrchneho zárezu podľa citlivosti filmu, ktorý do nich chcete vkladať. Aj to sa v pohode dá, a pokiaľ je to z nižšej citlivosti na vyššiu, tak v podstate stačí ostrý nožík a trochu presnosti. Osobne mám niekoľko kaziet upravených na 21DIN (100ASA) a zvyšok je klasika 17/15DIN.
Mám aj niekoľko kaziet Agfachromu, a tie sa tiež dajú rozobrať. Povedal by som, že tak každá tretia až piata kazeta sa dá otvoriť bez akéhokoľvek poškodenia, to záleží od toho, koľko lepidla tam stroj pustil, potom je už použiteľná v podstate neobmedzene.

Ten postup vo video je správny. Je tam použitá kazeta typu "kodak", ktorá má len stredový krúžok. Kazety typu Agfa majú ten krúžok aj s bočnicou, ako súčasť kazety, takže netreba nič vyrábať. Ja osobne natáčam film na kotúčik ručne, trvá mi to asi tak minútu, potom vložím do kazety, upravim film do drážky a zasuniem do kazety. Samozrejme navíjaciu cievku aj s kúskom filmu tam už mám pripravenú. Kazetu uzavriem tak, že mi obidva konce filmu trčia von, prelepím páskou, aby sa mi kazeta neotvorila a nakoniec zlepim obidva konce filmu a urobím niekoľko závitov na navíjacej cievke, až kým mi zlepka nezmizne v otvore pre film.

Ešte jedna rada, na strane kazety kde je neexponovaný materiál je taky maličky kotúčik, okolo ktorého sa film odvíja. Doporučujem ten kotúčik vybrať von (je na západke z druhej strany a vypadne aj s oskou), a jeho spodnú stranu opatrne obrúsiť do obla. Zväčša je tam malý výstupok, ktorý často škrábe film a spôsobuje škrabanec, ktorý je pre kazetové filmy S8 typický.

Keďže mi končia zásoby ČB filmov (mám posledné štyri cievky filmov ORWO DS8), asi by som sa pripojil k spoločnému nákupu u Wittnera. Ak by sa niečo konalo, dám vedieť a dohodneme sa.
  • 0

#110 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 May 2013 - 11:47:22

Mám dotaz na ten Aviphot 200D, na denní světlo je udáváno ISO 200/24, mám kameru eumig viennette 8 a tam je popsáno 15-23 DIN a 25-160 ASA, to asi není kompatibilní že s automatikou clony.
U těch plnitelných kazet u Wittnera se píše něco v tom smyslu, že jsou neutrální, to znamená, že se dají přizpůsobit konkrétní citlivosti filmu?
Zatím si to nedokáži moc představit.
  • 0

#111 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 May 2013 - 12:04:50

S kazetami od Wittnera nemám skúsenosti, takže neporadím.
Čo sa týka toho filmu, myslím si, že keď tento film vložiš do kazety, ktorá bude kódovaná ako 160 ASA (23DIN), nič závažné sa nestane. Jeden DIN u citlivosti si myslím nehrá až takú úlohu, aj tak sa všeobecne vie, že filmy sú o niečo menej citlivé, a myslím, že expozícia */- 1DIN nemôže mať vplyv na správnu expozíciu ani u inverznej 8. Vie sa, že filmy Orwo UK 17 mali v skutočnosti citlivosť len cca 15-16 DIN podľa várky a nevadilo to.
Neviem presne, aký systém snímania kódu citlivosti používa Viennette 8, ale pokiaľ je to len 17/23 resp. 15/21, tak stačí horný výrez kazety skrátiť na menej ako 12 mm od stredu centrovacieho zárezu a kamera to prečíta ako 23 resp. 21 DIN, podľa toho, či je to s filtrom alebo bez.
  • 0

#112 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 May 2013 - 17:14:36

S kazetami od Wittnera nemám skúsenosti, takže neporadím.
Čo sa týka toho filmu, myslím si, že keď tento film vložiš do kazety, ktorá bude kódovaná ako 160 ASA (23DIN), nič závažné sa nestane. Jeden DIN u citlivosti si myslím nehrá až takú úlohu, aj tak sa všeobecne vie, že filmy sú o niečo menej citlivé, a myslím, že expozícia */- 1DIN nemôže mať vplyv na správnu expozíciu ani u inverznej 8. Vie sa, že filmy Orwo UK 17 mali v skutočnosti citlivosť len cca 15-16 DIN podľa várky a nevadilo to.
Neviem presne, aký systém snímania kódu citlivosti používa Viennette 8, ale pokiaľ je to len 17/23 resp. 15/21, tak stačí horný výrez kazety skrátiť na menej ako 12 mm od stredu centrovacieho zárezu a kamera to prečíta ako 23 resp. 21 DIN, podľa toho, či je to s filtrom alebo bez.

Tak to vypadá na pěkné laborování:-) Nejvyšší čas sehnat lomo tank a začít s voláním.. Snad budu mít štěstí.. z ebay tank za 5 tis. a ještě nemožnost si ho odzkoušet mi připadá příliš riskantní. Ta Vienette 8 umožňuje posouvat DIN o jeden + -. Ale stejně by bylo lepší dělat několik zkoušek.
  • 0

#113 kazeta

kazeta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 May 2013 - 19:32:06

Přiložený soubor  Snímek 136.jpg   79.33K   33 Počet staženíPři plnění těch kazet je hlavně důležitý oblepení tou páskou aby nikde nevnikalo světlo, Taky jsem zkoušel plnit Č/B inverzi do kazety vše dobrý až na to nedostatečná světelný utěsnění.
Tady na těch dvou kazetách jsou pravě vidět ty různý výřezy
  • 0

#114 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 28 May 2013 - 19:33:36

To už je fakt lepší si koupit tu rozebíratelnou ruskou, či jinou, ne?
  • 0

#115 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 May 2013 - 23:42:24

Možno áno, len ako som kdesi spomínal, moje Nizo 560 odmietalo žrať rozoberateľné kazety, tak som to nakoniec riešil rozobraním originálných kaziet.
Ono s tou svetlotesnosťou je to tak, že kazetu treba rozoberať veľmi opatrne, aby sa čím menej poškodila. Preto hovorím, že sa to podarí len tak u každej tretej-piatej. Kazeta po rozobraní musí držať v kope aj bez prelepenia hrán, vtedy bude aj svetlotesná. Nikdy som nelepil celu kazetu páskou, aby tesnila, prelepujem len prúžkami hnedej pásky, aby sa mi nechcene neotvorila.
Čo sa týka tých kaziet, je to dobrý príklad, ten Kodak je predpokladám 17/15DIN a ta druhá kazeta je odhadom Svema OČ50? Tá je kodovaná akože na 18 din, čo je však u S8 neštandardná hodnota, a preto väčšina kamier S8, ktorá má na identifikáciu citlivosti len trn (stlačený 17/15 nestlačený 23/21) to priradí k výššej hodnote a filmy Svema boli tmavé podexponované a veľa ľudí to odradilo používať ich. Ináč tento materiál bol veľmi dobrý, a bol vysoko hodnotený aj v Amerike, kde kráľoval Kodak. Ja, aby som predišiel problémom s podexponovaním som filmy prekladal do kaziet 17/15 DIN väčšinou Svema/ORWO UK 17 alebo Agfachrome 40 a bolo po paráde.
  • 0

#116 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 June 2013 - 12:06:19

Ještě by jsem měl dotaz, jak je to s osvětlením? Klasické cívky přemotat po tmě zvládám, ale plnění kazet si nedokáži představit... Je možné využít nějaké speciální osvětlení? žárovku..
  • 0

#117 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 June 2013 - 19:44:40

Nevíte tu někdo zda u nás ještě krom Kodak 1635 je možný zakoupit nějakou barvu S8, nebo je to čistě již záležitost zahraničí?
  • 0

#118 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 June 2013 - 00:36:24

Geo, len úplná tma. Dá sa to zvládnuť, len si to treba skúsiť s kusom filmu najprv na svetle a potom aj po tme, a až potom naostro. Ako som písal, rozrezanie DS8 a naplnenie do dvoch kaziet mi trvá tak cca desať minút. ale to už je prax niekoľko desaťročí a stoviek cievok. Ešte jednoduchšie je plnenie kaziet Single 8, ale to už je trochu iné.
Čo sa týka tej S8 farby, tak si myslím, že skutočne už len to zahraničie. Foma farbu nikdy nevedela robiť dobre, teda aspoň v prevedení 8 a 16m filmu, kinofilmové diaky sa mi vcelku páčili, ORWO prestalo a ich nástupcovia, nespomeniem si momentálne, ako sa firma volá maju ceny nenormálne vysoké, ostáva len Wittner, a aj ten už dosť obmedzuje sortiment. Možno sú aj iné zdroje, ale ja o nich neviem, teda sorry.
  • 0

#119 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 June 2013 - 09:34:25

Náhodou jsem narazil na stránky nějaké ostravské firmy, že prý vyvolávají i S8 inverzi http://redprocessing.tomhudecek.co.uk/
Ale žádný tel. tam není, nevíte o tom někdo něco více?
  • 0

#120 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 6 June 2013 - 10:03:32

No je to RED, čiže človek (nie firma) :) Má príspevky aj tunák na TK, práve k osmičke (a k veci). Aj mne volal zopár filmov...akurát už dlhšie sa neukázal na fórach a niekde som počul, že má veľa práce...tak neviem, ako to má teraz s volaním. Každopádne ho môžeš skúsiť kontaktovať, a zistiť, je fajn.
  • 0

#121 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 June 2013 - 10:14:27

No je to RED, čiže človek (nie firma) :) Má príspevky aj tunák na TK, práve k osmičke (a k veci). Aj mne volal zopár filmov...akurát už dlhšie sa neukázal na fórach a niekde som počul, že má veľa práce...tak neviem, ako to má teraz s volaním. Každopádne ho môžeš skúsiť kontaktovať, a zistiť, je fajn.


Tak to je pro mě úplně zázračná informace, podívám se po něm, tel jsem nikde nenašel , ale mail už jsem mu napsal.
  • 0

#122 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 June 2013 - 18:52:26


No je to RED, čiže človek (nie firma) :) Má príspevky aj tunák na TK, práve k osmičke (a k veci). Aj mne volal zopár filmov...akurát už dlhšie sa neukázal na fórach a niekde som počul, že má veľa práce...tak neviem, ako to má teraz s volaním. Každopádne ho môžeš skúsiť kontaktovať, a zistiť, je fajn.


Tak to je pro mě úplně zázračná informace, podívám se po něm, tel jsem nikde nenašel , ale mail už jsem mu napsal.

Jojo dnes mi od Reda došel poslední ektachrom 100D, doporučuji.
  • 0

#123 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 June 2013 - 19:01:01



No je to RED, čiže človek (nie firma) :) Má príspevky aj tunák na TK, práve k osmičke (a k veci). Aj mne volal zopár filmov...akurát už dlhšie sa neukázal na fórach a niekde som počul, že má veľa práce...tak neviem, ako to má teraz s volaním. Každopádne ho môžeš skúsiť kontaktovať, a zistiť, je fajn.


Tak to je pro mě úplně zázračná informace, podívám se po něm, tel jsem nikde nenašel , ale mail už jsem mu napsal.

Jojo dnes mi od Reda došel poslední ektachrom 100D, doporučuji.


Psal jsem mu dopol, ale žádná odpověď, je na něho nějaký tel, nebo jiný email? Za kolik to volá?
  • 0

#124 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 June 2013 - 17:50:08

Teď jsem z toho úplně jelen. Dřív jsem to věděl a dnes už to mám nějak vyčmoudíno z hlavy. Když jsem točil na Agfa Moviechrome 40, musel být zařazený oranžový filtr, ne? Matně se mi něco vybavuje, že by film byl bez zařazeného wratenu do modra, tedy za dne. Wittner na svých stránkách v prodeji 8mm matrošů píše, že na denní světlo 5500k je expozice filmu bez filtru a na umělý světlo zařazený oranžový wratten. Tak byly Agfy vyvažovány jinak, nebo co? Hrozný je, že jsem natáčel mraky Agfy, ale teď si nedovedu vzpomenout, zda jsem u Chinonu 877 filtr ve dne vyřazoval. Asi ne, to je blbost, ne? Tak proč u Wittnera a těch nových materiálech je zařadit oranžovej při umělým světle???
  • 0

#125 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 June 2013 - 18:33:56

Kazetove Moviechromy boli stavané na umelé svetlo, teda pri filmovaní na dennom svetle musel byť filter zaradený, ináč by film bol do modra. Celkove bola koncepcia systému Super 8 vymyslená tak, že do kaziet sa dával film stavaný na umelé svetlo, a zo zaradeným filtrom, ktorý bol súčasťou každej kamery S8 až na výnimky (ruské alebo profi) sa točilo na dennom svetle. Wittner teraz do toho dáva to čo má k dispozícii, takže vlastne porušuje pôvodnú koncepciu systému S8, ale veď prečo nie, keď to už pred ním porušil sám pôvodca viď. Kodak 100D.
Teda pozor, ak je v kazete film na denné svetlo, a chceš filmovať pri umelom svetle, nemôžeš použiť filter vstavaný v kamere, musíš na objektív nasadiť modrý konverzný filter rovnakej mohutnosti ako ten oranžový, len tento berie 2 slovom dva clony, na rozdiel od oranžového, ktorý berie len 2/3 clony, viď. Moviechrom a obdoby, pri umelom svetle - bez filtra má 17DIN/40ASA a pri zaradenom filtri 15DIN/ASA. To bol aj hlavný dôvod, prečo to bolo takto vymyslené. FUJI pri zavedení konkurenčného systému SINGLE8 sa vykašlala na konverzné filtre, ktoré mnohým ľuďom robili problémy, a robila kazety Single 8 buď na denné svetlo 15DIN/25ASA alebo na umelé svetlo 24DIN/200ASA, a už vtedy, v polovičke 60 rokov vyriešila to, čo sa Agfe podarilo až niekedy okolo roku 1980, a to že zábery natočené na film 17DIN a 23DIN u Agfy a nastrihané za sebou mali rovnaké podanie. Zvládol to až MOVIECHROM.
  • 0

#126 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 8 June 2013 - 18:36:46

Dřív se vyráběly filmy na umělé světlo.Proto i ta Agfa při umělém světle bez filtru a ve dne se musel zařadit vestavný oranžový filtr.
Teď se vyrábějí většinou pro denní světlo,kamera bez filtru,při umělém se našroubuje na objektiv modrý filtr 80A,B.Už se to tady řešilo.Hledat..........U Wittner sis to asi blbě přeložil.
  • 0

#127 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 8 June 2013 - 18:37:29

sokol mne předběhl.
  • 0

#128 Blaky

Blaky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 57 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 June 2013 - 18:47:22

Už se chytám. Tu nejasnost způsobilo podobné číslo filtrů /85, 80/, nedošlo mi, že jeden je oranžový a druhý modrý. Teď už mi to je jasný, je to jak píšete. Koukal jsem, že materiál Aviphot 200 je celkem za snesitelnou /i když pořád hroznou/ cenu. Máte s ním někdo už zkušenost?
  • 0

#129 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 June 2013 - 08:34:30

Sorry, páni, trošku odskočím, ale znovu ma pochytila nostalgia za Kodachromom. Včera večer som kopíroval dva cievky filmu točené na Kodachrom v rokoch 1961/62 na film formátu 2x8mm. Tie filmy sú aj dnes, po viac ako 50 rokoch perfektné, farebne neposunuté a nedegradované, proste úžasné. Je mi len ľúto, že som tento materiál nemal k dispozícií aj ja. Opýtam sa majiteľa filmov, a ak bude súhlasiť, tak dám ukážku aj sem na TK.
  • 1

#130 Tofek

Tofek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 July 2013 - 09:05:11

Tak kde je ten kodachrom :D
  • 0

#131 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 July 2013 - 09:20:39

Strpenie, majiteľ je momentálne kdesi vo Francúzsku, takže až keď sa vráti.
  • 0

#132 mlok

mlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 July 2013 - 19:48:08

Máte už někdo praktickou zkušenost s Aviphot Chrome 200 od Wittneru? Podle všeho je na polyesterové podložce, takže by mě zajímalo čím ty filmy lepíte. Je nějaká šance použít klasickou lepičku, nebo je nezbytné lepení páskou?
  • 0

#133 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 July 2013 - 20:21:15

Pokiaľ je to na polyesteri, tak jedine páska, tak ako napr. Filmy Singel8 od Fuji.
  • 0

#134 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 25 July 2013 - 21:36:52

Tyjo fakt to nepůjde lepit lepidlem? No to je tedy nádhera :(
  • 0

#135 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 July 2013 - 15:52:29

A čím by si to lepil? Nič ma nenapadá. Klasické lepidlo s dioxanom držať nebude a iné ma nenapadá. A prečo nie páskou? Ja ňou lepím už viac ako tridsať rokov a nemám problém, dokonca aj 16mm, na to som si upravil jednu Meoptu NS8. A je to paráda. Žiadny prach, žiadny smrad, drží to perfektne aj po rokoch, a v prípade potreby stiahneš dole a nalepíš znovu bez straty políčka aj film s nanesenou MG stopou, tak aký problém?
  • 0

#136 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 27 July 2013 - 00:48:09

Protože páska jde přes několik políček a je nepoužitelná na střih, pokud to není jen slepení několika cívek. Nebo nemluvíme o Kodak pásce, co jde přes 6 políček a je vždy vidět? Při té příležitosti mě napadá, čím lepit 16mm negativ? Plánuju v blízké budoucnosti točit na negativ 16mm jeden film, tak bych rád věděl jak potom mám postupovat.
  • 0

#137 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 July 2013 - 08:52:25

Pri filmoch S8 aj 16mm prekrýva páska len dve susedné políčka a je presne tak široká, že jej hrana ide po deliacej čiare medzi políčkami. Páska je tak tenká a priehľadná, že pri premietani ju vôbec nezaregistruješ, samozrejme ak použiješ originálne pásky. V pohode sa tým dá lepiť aj negatív, ktorý sa potom bude kopírovať, pretože na kópii to vidieť nebude. Týmto systémom sa lepia aj výsledné negatívy 35mm filmov na kopírovanie, pretože je to podstatne čistejšia práca ako s lepidlom, a nevznika presah, ako pri mokrom lepení. Pásky, ktoré sú predom nastrihané a naperforované veľmi nevyhovujú, nakoľko presahujú niekoľko políčok, ako si správne poznamenal a aj presnosť práce s nimi je podstatne menej presná.
Osobne používam náhradnú pásku, ktorú si zrežem na potrebnú šírku. Samozrejme, keďže presnosť môjho rezania nie je taka dôkladná, tak páska občas zasahuje do políčka. Mne to však vôbec nevadí, moje rodinné filmy sú všetky týmto lepené. Ak som lepil niečo dôležitejšie, tak som samozrejme použil originálne pásky, ktoré sme ťahali odkiaľsi zo Švajčiarska za nekresťanských 25 frankov (krát 25Kčs). ešte mám jednu originálnu pásku odloženú na nejakú významnejšiu prácu.
Ináč Wittner ponúka originálnu pásku pre S8 za cca 7 EUR, čo myslím si je dobrá cena, pri nákupe 10 kusov je cena o euro nižšia.
  • 0

#138 mlok

mlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 July 2013 - 14:37:22

Našel jsem si datasheet k Aviphot Chrome 200 a je to opravdu polyester a bohužel je s tím spojen ještě jeden problém. Podložka je pouze 0,1mm silná a celý film má tak tloušťku jen 0,126mm, přičemž kazety jsou stavěné na film silnější. Co z toho vyplývá, je patrné z obrázku dole.
Domnívám se, že i originál kazetová verze od Wittneru, je adjustovaná do standardních kazet s 0,17mm štěrbinou. Nezdá se mi totiž reálné, že by si nechali vyrobit nějakou extra sérii na užší film.


Vložený obrázek
  • 0

#139 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 July 2013 - 21:37:38

To je pravda. Mám však skúsenosti s filmami ORWO UP15, UP 21 a UK17, ktoré si už roky režem a dávam do kaziet S8 a problém tenšieho filmu sa prejaví málokedy. Myslím si, že presnosť výlisku kazety je v určitých toleranciach a nie je až tak vysoká, aby cca 0,05 mm mohlo pokaziť celý film. Keď zoberieme v úvahu aj to, že hlbka ostrosti objektívu je tiež nejaká, tak zistíme, že pri spočítaní všetkých tolerancii sa to stále zmestí do požadovanej presnosti. Firma ORWO ako jediná ostala pri filmoch DS8 na tenšej podložke 0,1mm, takže na klasickú cievku, na ktorú sa zmestí 10 metrov filmu Normál 8 alebo DS8 na klasickej podložke 0,125mm sa vojde 12,5 metra filmu Super 8 na podložke 0,1mm. Takže si myslím, že by tu veľmi veľký problém nemal byť. Mám dokonca skúsenosť, že mi do kazety vošla celá DS8 ORWO, teda cca 25 metrov, len som to často nepraktikoval, lebo bolo pre mňa jednoduchšie naplniť dve kazety, ako jednú ale prakticky dva krát.
Takže ak ma Aviphot podložku 0,1 mm, tak je vlastne tak hrubý ako ORWO, a preto si myslím, že by nemal byť problém pri filmovani v kazete S8. Snáď sa občas stane, že obraz bude "plavať", teda rozostrovať sa. Len si myslím, že skôr nie ako áno.
  • 0

#140 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 July 2013 - 21:42:33

P.S. ešte ma napadla jedna vec, polyesterová podložka je podstatne pevnejšia ako klasická. Viem to z porovnania s filmami Fuji Single 8, ktoré sú hrubé dokonca len 0,8mm (hovoríme stále o podložke) a ktoré je v niektorých prípadoch problém prestrihnúť. Zvládne to len skutočne dobre zoradená lepička, a dokonca aj nožnice s tým majú občas problém. Takže si myslím, že "kaine probléma".
  • 0

#141 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 July 2013 - 08:06:23

Dobrá zpráva.Ferrania obnovuje výrobu filmů.Negativ Solaris FG 100 plus a inverze Scotch chrome 100.Na trhu se objeví uvedené filmy v prvním čtvrtletí 2014.Inverze bude ve formátech S8,N8,16mm.Více na www.filmferrania.it
  • 0

#142 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 July 2013 - 12:52:39

Tak to je dobře! Jsem si říkal, že se toho někdo musí chytit, když s tím přestane Kodak, protože sice ten zájem není tak velký jako před 30 lety, ale zase je to jedna z mála firem a pro celý svět. Jsem zvědav také na cenu. Jak moc se bude lišit od toho Aviphotu od wittnera.
  • 0

#143 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 July 2013 - 12:54:30

sokolvideo: Prosím Tě, koukal jsem na toho wittnera a tam je lepících pásek a dalšího equipmentu spousta, nemohl bys mi nějak poradit, co je nejlepší, co je dobré pro to, proto, atd? Koukal jsem na tuto stránku

http://wittner-cinet...erbr/d_s8mm.php
  • 0

#144 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 July 2013 - 01:36:52

Na S8 jednoznačne tu prvú, 9mm x 15m a na 16 tu druhú, teda 15mm x 15 metrov. Skutočne to majú akosi divne popísané, ja som nikdy nepozeral na hlavičku, ale vždy len na rozmer.
  • 0

#145 Vlasta

Vlasta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
  • LocationHulín
Reputace: 8

Publikováno 30 July 2013 - 01:54:25

Hezký.... wittner má i magnetofonovej pásek s lepidlem na S8 film. :mrgreen: Až budu moct utrácet, už vim za co..
  • 0

#146 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 30 July 2013 - 04:14:08

K tomu to chce ale nejakou lepicku, ze? Tam na strankach maj ale neskutecne drahe kusy. Co pouzivas Ty? Jak se to pouziva? Uplne jasne mi to tedy neni. Jestli mam spojit okenka tak pres 1mm, je tam neco, co to presne narizne a nanese nejak? Ci jak to facha?
  • 0

#147 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 July 2013 - 08:14:49

Samozrejme. Ja mám dve lepičky na S8. Jednu originál Bolex s originálnou páskou (ešte), a potom nejakú myslím francúzsku, nie je to na nej nikde napísané, ale veľmi sa podobá na tie od firmi Cattozo, čo predáva Wittner, hlavne na tu najlacnejšiu, ktorá tam stojí 169 EUR, moja je však kovová.
Lepenie je veľmi jednoduché, Lepička má nôž, ktorým veľmi presne odrežeš film nasadený na vodiacich kolíčkoch, a priložíš k sebe spojované miesta, znovu to vlastne vystrediš pomocou vodiacich kolíčkov, spoj prelepíš páskou a dobre uhladíš. Potom sklopením hlavy lepičky odrežeš pásku na presne požadovanú dĺžku, s tým, že sa automaticky počíta s miestom na kraji filmu pre zvukovú stopu. Potom film opatrene stiahneš z kolíčkov, pásku prehneš cez hranu filmu a znovu ju prihladíš, vložíš do lepičky a znovuzatvorením hlavy urobíš perforačné otvory. Spoj je hotový, a pokiaľ lepička funguje dobre, tak je spoj neviditeľný. ja radšej používam tú jednoduchšiu franc., aj keď nie je tak presná. Bolex je super, ale len s originál páskou. Ešte sa môže stať, hlavne pri použití neoriginálnej pásky, že v zlepke bude tenulinká medzera, ktorá by mohla pri premietaní vadiť, tak ju môžeš prekryť liehovou fixkou a tým bude tmavá a neviditeľná.
Treba skúsiť na eBay, či už na nemeckom, anglickom alebo americkom, a niečo sa určite nájde za rozumnú cenu, pretože tie ceny u Wittnera sú hrôzostrašné. ak by náhodou nikto kupoval pásky do lepičiek, tak by som sa pripojil, a dve-tri tie čo som spomínal by som zobral aj ja.
Čo sa týka pásky na mg stopu, to je veľmi zaujímavé, a keby som mal na to strojček, tak by som neváhal. Kedysi to robil pán Rentz v Prahe a neskôr aj Barandov, ale dnes už asi nikto, a ja zase nie som tap, ktorý si to vie vyrobiť, alebo prispôsobiť, takže mám smolu. Viem, že kdesi v bývalej NDR sa strojčeky na nanášanie mg stopy vyrábali, ale kde to bolo nemám ani potuchy. za komunistov sa to dosť tajilo a potom to už asi upadlo, nakoľko prevládlo video.
  • 0

#148 Rudat71

Rudat71

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 July 2013 - 23:38:11

Taky občas používám na lepení filmů foliovou lepičku a i když nemůžu porovnávat s kvalitou lepení na lepičkách pro neperforovanou pásku, mně se osvědčily lepičky AGFA a MARGUET, obě se dají běžně koupit na eBayi při troše stěští do 10 Eur.

http://www.super8dat...8s_5258-222.htm
http://www.super8dat...lleuse_asec.htm

Lepíky pro ně kupuju na eBayi, ale má je i Wittner - jsou to ty "Filmklebefolie WCT Cinekett S8". Wittner je má ale dražší...

http://www.ebay.co.uk/itm/200916000040

Na tyhle lepíky pak mám ještě jednu jednoduchou lepičku Hama, tu klidně někomu dám - je to jen kus plastu dole a kus plastu nahoře a mezi tím pár kolíků na podržení filmu a ani nevím, jestli se s tím dá opravdu něco slepit... Tu jsem dostal k něčemu zadarmo...

Sokolvideo: Strojek na lepení MG stopy se zrovna jeden objevil v UK a má u sebe i cívku s mg stopou :-)

http://www.ebay.co.uk/itm/390634940795

Mám tyhle strojky ve sledování, protože občas chci dělat zvukový film, ale pak většinou zvítězí pohodlnost a taky to, že když pustím při promítání speciální filmovou LP desku, je to větší zábava pro všechny... :-)
  • 0

#149 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 July 2013 - 00:05:24

Ten strojček je zaujímavý, len som nepochopil, čo ho poháňa, a ak som to dobre pochopil, tak je na 8mm, teda na film Normál 8, a tu je stopa o 0,1mm užšia, teda 0,7mm a lepí sa k perforácii, u S8 je to 0,8mm a lepí sa na opačnú stranu ako je perforácia, tak ako je zvuková stopa u 16mm filmu. Zvukové filmy, ako aj filmy s vopred nanesenou stopou, napr. Agfa moviechrome plus mali stopu na oboch okrajoch filmu, teda hlavnú 0,8mm a pri perforácii vyrovnávaciu 0,4mm. Toto využívali hlavne stereoprojektory, napr Eumigy rady 900, Elmo GS1200 a pod.
K tým lepičkám, je to samozrejme vec názoru a za komunistov aj vec šťastia, čo sa podarilo prepašovať zo západu (zväčša). Môj prvý kontakt bol práve s lepičkou Bolex, a tá mi tak "učarovala", že som to potom už neriešil. Tú druhú, náhodou som niečo k nej našiel, mala by to byť lepička Gilotine nejakej americkej filrmy, ale ruku by som do ohňa nedal, som dostal náhodou z nejakými filmami, myslím Zajacmi a osvedčila sa.
Je mi len ľúto, že sa nám stratila fóliova lepička na 16mm film, výrobok to Barandova. Stála vtedy, cca 1985 skoro 3500 Kčs, moje vtedajšie dva čisté platy, niekto si ju požičal a zabudol vrátiť.
  • 0

#150 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 5 August 2013 - 21:55:21

Snažím se někde sehnat na 16mm (ale klidně i 8mm - 16mm teď budu potřebovat více) tu páskovou lepičku, ale je to buď drahý, nebo to není vůbec a nebo si nejsem jistej, jestli je to to pravé. Nevíte, kde by se to dalo za slušnější peníz sehnat? U Pazdery to nemají a netvářili se, že to tam někdy mají. Všude nějak funguje ta mokrá a nejsem si jist, že chci negativ slepovat mokře :) Nebo si myslíte, že to tak klidně mám udělat? Jaké jsou vaše názory?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních