Přejít na obsah


Fotka

Staré negativy a nové použití.

ošetření negativu

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Charlik

Charlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 19 leden 2013 - 05:36:59

Dobrý den.
Miluji svůj domov, takže jsem začal sbírat staré fotky a pohledy Malenovic u Zlína. Byl jsem obdarován 200 negativy 6x9 a spoustou kinofilmů. Tyto záběry jsou pro mne hodně cenné. Ukázalo se totiž, že tyto fotky fotil mlynář. Takže je na nich okolí mlýna ještě před postavením sídliště.
Otec doma dělal fotky a máme vybavení a dokonce fotokomoru. Tak jsem se rozhodl oživit staré zařízení. Vystěhoval jsem třicetileté skladiště :-P a včera vymaloval temně fialovou…

Omlouvám se za mé laické dotazy.
První se týká ošetření negativů. Jsou nastříhané na samostatné políčka a zasunuté ve dvou albumen. Bohužel na půdě kde ležely, byly částečně vysypané asi několik desítek let. U některých je docela silná, nepopsatelná vrstva něčeho. Zatím jsem je vypral v jaru, ale ta vrstva se nerozpustila. Chci nejdřív u těchto postižených negativů udělat fotku, než začnu zkoušet drastičtější čištění.
Co s tím? Mám zakoupit smáčedlo Fotonal? Pomůže to? Děkuji za rady a připomínky a přeji krásný den. :-P Charlik

Ps: Pokud by zde byl někdo ze Zlína, kdo by byl ochoten mne seznámit se základy práce v temné komoře, budu moc vděčný. Ještě jednou děkuji.
  • 0

#2 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 leden 2013 - 10:17:17

Můžeš to postižení vyfotit a ukázat nám to?
  • 0

#3 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 20 leden 2013 - 10:03:07

Nemám tušení, ale vybral bych nějaké hodně poškozené a ne moc cenné poličko a zkusil ještě 1) silnější detergenty, jako prací prášek; 2) líh reps. isopropylalkohol; 3) Savo - to nejsem jist co udělá s emulzi, ale mělo by odstranit plíseň.

Mám zakoupit smáčedlo Fotonal? Pomůže to?

Pokud Jar nezabral, Fotonal taky nepomůže, je to jen velmi jemný detergent. Ale může se ti hodit na poslední praní, po tom jak už té negativy vyčistíš.
  • 0

#4 Charlik

Charlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 leden 2013 - 22:15:40

Díky za rady.
Zatím jsem dal fotokomoru do použitelného stavu. Vyvolám poškozené políčka před drastičtějším čištěním.
Den D se blíží. Poprvé ve fotokomoře. Už se nemůžu dočkat. :-P
Pokusil jsem se vyfotit poškození:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 24 leden 2013 - 00:21:26

já ti nedokážu poradit, co s tím, mám obavu, že jar apod. tady moc nepomůže, mohlo by se napáchat víc škod než užitku. V této situaci bych zkusil kontaktovat a poprosit o odbornou radu někoho, kdo se záchranou takových negativů dlouhodobě zabývá, např. http://sechtl-vosecek.ucw.cz/.
Držím palce.
  • 1

#6 Charlik

Charlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 31 leden 2013 - 20:35:15

Ahoj temnokomorníci.
Tak už nejsem panna. Teda podle znamení pořád :-P , ale mám za sebou první fotokomoru!!!
Po počátečním nezdaru se světlem jsem dal na radu Bohouška a pořídil LED osvětlení. I po 5 minutách zůstal zkušební proužek bílý!!! Hurá a dík.
A tak předkládám první tři nové fotky ze starých negativů k posouzení Vašim odborným očím. :-P Ještě s tím zápasím a trvá mi to dlouho, ale je to napínavé a dobrodružné.
Se čtvrtou fotkou bude ještě práce. Negativ je velmi tmavý. Tento proužek jsem dělal při nejmenší cloně 4,5 - 45 vteřin. To se mi zdá už moc dlouho.? Přemýšlím, že budu muset vyměnit normální papír. Jen nevím, jestli dát tvrdý nebo měkký.
Krásný den všem a těším se na Vaši kritiku a rady. :-P Charlik

Přiložený soubor (y)


  • 0

#7 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 31 leden 2013 - 21:20:16

gratuluji k prvnímu úspěchu :cool:
jinak papíry určitě tvrdší
  • 0

#8 Charlik

Charlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 3 únor 2013 - 08:39:18

Ahoj a dík za radu.
Tady je výsledek:
Jsem nadšený. Po pěti hodinách delších sedm fotek.
Už začínám přemýšlet že pořídím Flexaretu a pro začátek obejdu stejné místa a nafotím časovou změnu.

Přiložený soubor (y)


  • 2

#9 gerry

gerry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2014 - 20:40:35

Zdravím Charlika a ostatní temnokomorníky.

Jsem v podobné situaci. Našel jsem starý č.b. negativ z roku 1990. Fotil jsem svatbu kamaráda, nechal v labu udělat fota a ty pak věnoval. V podstatě je ani neznám. Za týden se je chystám na chajdě vyvolat. 

Asi si umíte představit tu zvědavost a jak se na to těším.

Krásné září všem.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních