Přejít na obsah


Fotka

Fomadon LQN X Fomadon R 09


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
90 odpovědí na toto téma

#1 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 leden 2013 - 17:49:35

Ahoj ve spolek,
momentálně mi dochází neg. vývojka a tak se rozmýšlím kterou z těchto dvou koupit,
zatím mám jen zkušenosti s LQN.
prosím o nějaké rady, popř zkušenosti
(mísící poměry, prodlužovací faktory....)

Předem děkuji
  • 0

#2 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 676

Publikováno 21 leden 2013 - 17:59:57

Ahoj ve spolek,
momentálně mi dochází neg. vývojka a tak se rozmýšlím kterou z těchto dvou koupit,
zatím mám jen zkušenosti s LQN.
prosím o nějaké rady, popř zkušenosti
(mísící poměry, prodlužovací faktory....)

Předem děkuji


LQN nepoznám. Nejako sme za posledných 30 rokov o seba nezakopli...

Fomadon R09 je Rodinal - to je vývojka mnohých tvárí... Najčastejšie asi používaná v riedení 1:25, 1:50, 1:100 ale aj v mnohých ďalších... Rozpisovať sa o jej vlastnostiach vzhľadom na to, že sa používa vyše 100 rokov sa mi zdá zbytočné. Dokáže byť "mnohotvárna". Tvrdá/kontrastná, normálna, jemne vyrovnávajúca - tak ako som uviedol jej riedenia. Koncentrát je dobre skladovateľný. Nariedený šprc je "one shot". Veľa sa dá popozerať na http://filmdev.org/ Rodinal je základ každej tmavej komory, kto ho nepoužil nech hodí teplomerom... :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Rodinal
http://www.digitaltr...inal-500ml.html
http://unblinkingeye...al/rodinal.html
  • 0

#3 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 leden 2013 - 18:11:19

ja nepoužívám většinou ani ten teploměr :-)
  • 0

#4 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 19 únor 2013 - 14:38:14

O LQN jsem zakopával před více než 20 lety (brrr) . R09 je rozhodně lepší volba, více kreativnější ....
  • 0

#5 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2013 - 18:37:25

A když namíchám R09 v poměru 1:50 můžu to použít na víc filmů hned posobě?
(cca 20min. přestávka na usušení spirály.)
Když jsem namíchal LQN ku tak sem s tím vyvolal aji 4 filmy (1:14) a to i druhý, nebo čtvrtý den po namíchání, ale bál jsem se jestli to výjde.
Jinak jsem ještě přemýšlel o Fomadon P, ale to už je asi velký retro co?
  • 0

#6 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 25 říjen 2013 - 19:30:27

Foma tvrdí, že ano, ale jen po dobu šesti hodin od naředění. Ale 1:50 je docela naředěno...
  • 0

#7 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 25 říjen 2013 - 19:35:11

zkousel sem to a jednou to vyslo (dalo se to i nazvetsovat) a podruhy ne (takovy trochu vyblity - scanner to schroupal)... za 120CZK pri 1+50 je cca 40 filmu (Plastimatka lita na 600ml) ... tzn 3CZK na film ... za ty tri koruny mi ty eksperimenty nestaly :-D ...

(ted pujdu eksperimentovat s HC110, cenove to taky vychazi docela zajimave pri "H" redeni, jen je to dle citani vsude po netu vyvojka sakra citliva na dodrzeny presnejch postupu)
  • 0

#8 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2013 - 19:53:53

takže třeba jednu vývojnicu ztn. 2kinofilmy
s tím můžu?
  • 0

#9 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2013 - 19:56:23

a když víc tak jak asi přidávat čas?
po 1 min. je asi málo že?
  • 0

#10 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 25 říjen 2013 - 20:20:57

na jednu naloz delam 2 filmy, 1+50 tzn 588ml vody + 12ml Rodinalu ... s casem nic nedelam (jeden film delam opravdu malokdy, ale i tak)... jen upravuju v zavislosti na teplote ... jeste si hraju s casem v zavislosti na zpusob agitace (ruzny zpusoby kvedlani, stand jsem nepochopil :-D) ... ale ja sem v tomhle uplne mimo, moje postupy jsou nekde na pomezi lomografie a cistyho plejtvani casem a financema :-D ...
1+100 jsem zkousel jednou, zamumlal neco jako "meeeh" a dal se k tomu nevracel ...

(podotykam, ze jsem 99,9% fotil na P3 od jirinola, jsou urcite filmy, kterejm 1+100 chutna, jen se mi zatim nedostali do pracek :-D)
  • 0

#11 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 25 říjen 2013 - 21:26:53

Jedna vývojnice (klasická, v našich krajinách rozšířená plastimatka) je přímo na dva kinofilmy. Dokonce ti uspoří 50ml (jeden film 300ml, 2 filmy 550ml)

Na standu není co chápat, jen důkladně namočit předem, je to pohodářská metoda.

Jinak pokud budu chtít šetřit, udělám cokoli jiného, ale nebudu používat jetý rodinal. snažit se vydojit až na krev vývojku z devatenáctého století kvůli úspoře peněz na jeden rohlík je nesmysl.
  • 0

#12 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 25 říjen 2013 - 22:27:57

a me prave jisty mazak doporucil hned na pocatku "sice tam pisou 550, ale dej tam vo neco vic" :-D a tak to delam veky vekouci na 600 .. do krokouse je taky 1750 a napcham tam 1800 ... :-D ...

teticka elgoog a Anchell me dotahli k tomu, ze pro Rodinal (elgoog >>) by melo byt min 5 nebo 6ml vyvojky na jeden film i kdyz by to melo znamenat, ze se pouzije vetsi objem nez predepisuje vyrobce vyvojky .. a taky ze "vic vyvojky je vzdycky lepsi (<<< Anchell)
  • 0

#13 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2013 - 22:59:42

Fomadon P alias ID11
to už asi ne že?
kterou z těch 3 by ste mi doporučili
už sem dělal i s LQN i s P (ID11)
která je lepší na takové to domácí volání
asi 12-20 filmů ročně
když jsem začínal měl jsem P tu sem měl od července 20011 do prosince 2011
pak jsem přešel na LQN a tu mám do teď už je tam jen troška
tak co by jste mi jako znalci doporučili:

P- jednoduchá příprava ale zd se mi nízká vydatnost

LQN- vydatnost (z 550ml jsem udělal za den i 4filmy), z fomy mi napsali trvanlivost (1:10) 2-3h

R09-nevím nic jen že foma inzeruje trvanlivost (1:50) 6-8h, ale na jedno použití což se mi moc nelíbí (když bude frmol, každej den míchat vývojku?!!)

Předem děkuji za rady
  • 0

#14 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 říjen 2013 - 23:09:18

v těch množstvích jsem fakt využil zatím 2 balení ruzných vývojek,
ani se mi nechce věřit že z nich mám přes 30filmů
  • 0

#15 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 25 říjen 2013 - 23:26:18

Já jsem na 12 svitků a 10 kinofilmů spotřeboval jen část z 250 ml rodinalu, respektive je to doplněné kuličkami a porád by se tam vešly další. Klidně jen 3ml stačí a filmy se vyvoolají dobře, akorát se holt nesmí jít pod 2 ml a vždycky před nabráním protřepat lahvičku.

Pokud nechceš každý den míchat vývojku (já tedy nemíchám, jen naberu a zředím), pak rodinal pro tebe asi nebude to pravé.

Větší množství vývojky neuškodí, ale mě to jde i s předepsaným množstvím, díval jsem se, kolik je potřeba a plastimatka má nějakou, podle mě dostatečnou, rezervu.
  • 0

#16 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 26 říjen 2013 - 01:58:12

ad: "michani" Rodinalu: zalezitost asi na pet minut ... je to naredeni na pracovni roztok, tzn to samy co delas s LQN ... neni to prasek :-D ... (otevru lednictu >>> otevru flastictu >>> udelam dvakrat srk srk s injekcni strikackou a hotovo - cistou vodu mam pripravenou ve 2L flasce na 20-22C, takze si namicham ty Plastimatky 3 kdyz mam cas a co v lednici na vyvolani)
  • 0

#17 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 26 říjen 2013 - 09:56:45

Většinou se větší než množství než uvedené na vývojnicích, dává z toho důvodu, aby byl dostatečně potopen i okraj filmu při horní hladině vývojky. Při překlápění se stává, že vývojka trochu napění a pak bývá okraj filmu nestejnoměrně vyvolaný.
Jinak je ředění Rodinalu opravdu jednoduchá záležitost a zabere minimum času.
Ale ten teploměr bych rozhodně používal. Pokud Ti záleží na výsledku. Protože dobrý výsledek je taky úspora :-)
  • 0

#18 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 12:17:27

LQn je méně univerzální že?,ale tek prac roztoicelkem vydrží
R09- málo stálý roztok můžu v jednom roztoku 1:50 vyvolat 4kina, nebo dva svitky? (roztok 600ml)
P- ID11 asi nej univerzálnější dá se s tím volat každej ilford narosdíl od LQN
je to asi taková klasika, nevím kolik filmů vydrží?
  • 0

#19 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 říjen 2013 - 12:21:39

hlavně abyste se nepřepočítali. Například já jsem fomáckou R09 nikdy nevypotřeboval - skazila se vždycky asi v polovině. Třeba mám jenom smůlu nebo vyšší očekávání, nevím.
Pokud očekáváte 12-20 filmů ročně, nebál bych se jít do vývojky typu Excel (kodak Xtol) nebo ID-11(fomadonP), ty dvě balení ročně se dají uplatit. Při ředění jakékoliv vývojky z koncentrátu vždy platí POUŽÍT OKAMŽITĚ a jednorázově; většinou jde ovšem v rychlém sledu za sebou vyvolat i dva filmy v ředěné vývojce, ale je potřeba to zvládnout asitak do hodiny, je třeba brát v úvahu nejenom naředění, ale i částečné vyčerpání pracovního roztoku. Je to risk, druhý negativ může mít jiné krytí, jiný kontrast, jiné zrno, jinou tonalitu. S RAF mi to vcelku funguje, ATM49 dopadla na druhém filmu dost bídně (byla tam asi i větší časová prodleva). U R09 bych ani to nedělal.
Zničenej film s těžko opakovatelnejma snímkama za ušetřených 5korun nestojí, potenciální finanční stráta je tak jen na materiálu řádově větší.

jsou lepší a horší kombince vývojka-film, některé jsou nedoporučeníhodné, jiné vyžadují trochu upravit expozici a volací proces proti doporučení výrobce a fungují výborně, další jsou takřka blbuvzdorné. Raději bych se vyhnul té LQNce, nemám na ni zrovna dobré vzpomínky z mých začátků, ostatní patří do druhé-třetí kategorie.

Cílem by nemělo být "na filmu něco je" ale "je TO tam".

S tím opakovaným používáním už naředěné R09 mi lidi připomínáte lososa snažícího se přeskočit 100m vodopád (samozřejmě cestou proti proudu).
  • 0

#20 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 12:26:23

takže P je dobrá volba?
  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 říjen 2013 - 12:32:10

Přiznám se bez mučení, že Pčko od Fomy jsem nikdy nepoužil, ale je všeobecně uznávaná teze že se jedná o klon ID-11, což je velmi schopná a ledasco odpouštějící vývojka.
Budu si muset rozšířit obzory a udělat nějakej test foma vývojek, abych taky věděl, na čem jsme a dával "rady" na základě aktuálních osobních zkušeností.
  • 0

#22 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 12:34:07

Našel jsem na nějaké stránce s vyvolávacíma časama
a píšou u ID11 že se dá vyvolávat nejen v koncentrátu ale i v nějakm rědění
např. Fomapan 100 (1:3) 15-17 min. kolik ten roztok vydrží a jde to i s tou P (uvádí se že je složením stejná s ID11)
tak 3 filmy by to mohlo dát né?
a výdrž tak 2 dny určitě ne?
  • 0

#23 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 říjen 2013 - 13:37:37

Ředěný fomadonP určitě bude vyvolávat, ale uchování roztoku 1+3 je docela riziko, obával bych se, že to třeba třikrát vyjde a napočtvrtý kiksne.
Pokud jde o ekonomiku provozu, tak by se vyplatilo uvažovat o regeneraci (DK-20 jsem regeneroval 2 roky a jela furt stejně).
Pokud si s regenerací nechceš lámat hlavu/míchat chemii, tak Fomadon P/excel/microphen a podle počtu použití prodlužuj časy. 10-12 filmů z litru takhle uděláš v pohodě, ty vývojky jsou na to stavěný. Je dobrý rozpouštět vývojku v destilce, zvlášť excel je na to háklivější (vitamin C nerad železo, žádná záhada).
Vývojky tipu D76 a jejich klony (D76 abcde....., ID 11, Fomadon P, s trochou tolerance i excel, microphen a hromada dalších) se vyznačují velkým obsahem siřičitanu sodného, který báječně konzervuje. Původně je D76 kinematografická vývojka pro velké otevřené nádrže, tak ji vymysleli fest odolnou. No a vývojem (lépe spufrovat, jiné vyvolávače, něco na úpravu vody...) se přišlo na spoustu variant, obchodních názvů atd., ale charakter je podobný a D76 se považuje za etalon.
Jetej excel mi vydržel půl roku funkční, Fomadonu P bych se nebál. Naopak Foma R09 mi po půl roce bez varování chcípla, východoněmecká R09 vydržela několik let.
Pokud se chceš vydat cestou "naředit - vyvolat - vylejt", a to má taky svý kouzlo, tak za mě Hermanova vývojka 1+19 a Pyrocat HD homeopaticky. Ale to už není komerčně dostupný, musí se navažovat.
  • 1

#24 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 říjen 2013 - 18:21:06

Šetriť tým, že vyvolám v riedenej vývojke viac filmov je nezmysel, skôr by som povedal risk, už len samotný film má väčšiu hodnotu, a to nehovorím o záberoch na ňom nafotených. Nechápem to, keď niekto povie, že sa mu nechce riediť pred vyvolaním, prečo potom fotí?
Ja osobne by som bral Fomadon P a používal ho v riedení 1:1. Mám zaručené, že stále je vývojka rovnaká a teda aj výsledky budú rovnaké a nemusím sledovať počet filmov a predlžovať čas a pod. Momentálne mám rozrobené Metolal, Ilford ID 62, Pextral, nejakú Pyrovodu a aj Rodinal, ešte starý Orwo, ale tento ja nemusím, ale momentálne používam Mikrophen v balení 0,6 litra, vyvolám v tom šesť filmov a vylejem, nejaké predlžovanie časov neriešim.
Dobrým riešením je aj vývojka s regenerovaním, D76, DK20 ako sa o tom píše výššie, alebo ja mám dobré skúsenosti s Foma FV29 a regenerátor. Je to vývojka na päťdesiat filmov (regenerácia 20ml po jednom filme), trvanlivosť - do vyčerpania regeneračného roztoku, podľa vlastnej skúsenosti až dva roky.
  • 0

#25 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 18:56:52

Takže :
namíchám P koncentrát
až potřebuji tak udělám rotok 1:3 nejlépe spotřebovat ten den
a vymáchám v něm x filmů.
potop roztok vyliju a nechám si jen koncentrát.

pochopil jsem to správně?

jo a kolik těch filmů v tom roztoku můžu vymáchat, a jak prodlužovat čas?

díky předem
  • 0

#26 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 18:59:00

takže rsdši 1:1
kolik se v tom dá vymáchat filmů ?
  • 0

#27 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 říjen 2013 - 19:24:11

1
  • 0

#28 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 19:41:01

tzn. 250ml výv + 250ml vody
tzn 1/4 vývojky jeden film
trochu blbost ne?
  • 0

#29 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 říjen 2013 - 19:53:40

Prečo 250ml? do plastimatky na jeden film stačí 150+150ml, a mám 100% istotu. Alebo potom napr. spomínana R09 pri riedení 1:50 ti stačí na 300ml vody 6ml vývojky. Metolal používam v riedení 1:40 a na jeden film dávam 10ml vývojky na 400ml vody, a to len preto, lebo sa mi nechce riešiť menej na 300ml vody. 200ml koncentrátu mám na 20 filmov a pri cene cca 2E? za koncentrát nie je čo riešiť. Možno by som v tom vyvolal hneď po sebe ešte jeden film, ale riskovať pre nejakých 10centov, že si zničím niekedy veľmi cenné zábery - vďaka neprosím.
  • 0

#30 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 říjen 2013 - 19:58:38

tzn. 250ml výv + 250ml vody
tzn 1/4 vývojky jeden film
trochu blbost ne?


pri riedení 1:3 vyvoláš v litri 10 filmov, čo je myslím si optimálne, aspoň vždy, keď používam kupované vývojky, tak sa uvádza využiteľnosť cca 10 filmov na liter, teda na jeden film 100ml vývojky.
  • 0

#31 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 20:00:54

takže R09 to je asi univerzal u každýho filmu se dá použít? ne?
a jeto
  • 0

#32 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 20:17:38

jaký je rozdíl mezi Foma R09 a Rodinalem
protože jsem hledal vývol časy
a našel jsem pro Fomapan 400 na iso 400

Rodinal 1:100 120min
Foma R09 1:200 60 min

není to divný?
str. kde jsem to našel
http://www.digitaltr...rch&TempUnits=C
  • 0

#33 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 26 říjen 2013 - 20:44:57

flexo: notes: Semi-stand ... pokud mas cestu do Prahy, tak ti tu Fomackou R09 daruju, mam v lednici lahvicku nenacatou ...

Jenda: docela me udivuje ze Fomacka R09 se "v pulce skazila", muzu vedet za jakych podminek? Ja akorat dodelavam ADOX APH09, slouzila verne neco pres pul roku v netesnici flasticte (vsiml jsem si toho az ted, cirou nahodou)...
  • 0

#34 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 21:03:43

škoda Praha je trošku z ruky,
mohu se zeptat z jakého důvodu se jí zbavujete?
  • 0

#35 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 říjen 2013 - 21:14:52

Stejnou zkušenost udělal i stříbrokaz, prostě asitak půl roku od rozdělání se na dně vysrážel nějakej sajrajt a přestalo to rovnoměrně vyvolávat, nižší krytí, špatná tonalita. Skladování jako všechno ostatní, čili pokojová teplota, příšeří.
Průšvih je v tom, že se to neprojeví okamžitě, ale chcípalo mi to postupně a nemohl jsem přijít na to, co dělám blbě. Stracená důvěra se zpět získává velmi těžko.

Flexman: Pokud manícháš vývojku 1:1, tj např. 250:250ml, získáš 500ml pracovního roztoku, ve kterém je možné vyvolat např. dva svitky či kinofilmy společně (v případě vývojnice Jobo 1520 která vyžaduje asitak 485ml roztoku). Za sebou to nedoporučuju, jednak do mokrých cívek film jde hůř, a potom naředěná a použitá vývojka rychle, ale hlavně nepředvídatelně degraduje. Při namíchání 1:3 by to mohlo být např. 125:375ml (vývojka:voda), taktéž 2 svitky, ale vyvolání delší dobu (dle tabulek). Pro potřebné množství pro konkrétní tak nutno přepočítat. Při ředění 1:1 se dostanu na 8filmů / litr koncentrátu, při ředění 1:3 to dělá asi 16. Teoreticky. Výrobce totiž obvykle doporučuje minimální množství stocku na jeden film, což se u 1:3 při stejném množství prac. roztoku už nedodrží.

Osobně jsem začal dávat přednost práci v základním roztoku, protože se mi výsledek líbí víc než v ředěné vývojce. U jedné vývojky čas s každým filmem prodlužuju, ale není to ideální a doma si pro ni namíchám regenerátor. Regenerovaná DK-20 totiž funguje velmi spolehlivě. Je škoda, že výrobci nedodávají regenerátory svých produktů (někteří ano), myslím, že by to řada temnokomorníků uvítala.
  • 0

#36 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 26 říjen 2013 - 21:19:31

protoze sem ji koupil jednoho dne rano ve skodakovy jenom pro to, aby mi vecerl kamos donesl APH09 ... tak sem otevrel APH09 :-D ...
  • 0

#37 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 26 říjen 2013 - 21:25:00

jenda: interesting! Ja uz druhou nocni kontroluju a scanuju filmy co jsem vyvolaval v poslednich par dnech, taky se mi ve flasce uz vysrazela takova hromadka krystalu ... divny ...
  • 0

#38 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 říjen 2013 - 21:47:56

Tak už jsem z toho jelen
jakou teda mám koupit??
, abych nakonec nezkončil u LQNky :-)
P- lepší neředit?
Univerzál- to už je asi hodně pod čáru?
R09 - špatná stálost koncentrátu?

pochopil jsem to správně?
  • 0

#39 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 říjen 2013 - 05:15:45

chceš jednoznačnou odpověď na otázku, na kterou se jednoznačně odpovědět nedá. Taky ani nevíme, jaké filmy v tom hodláš zpracovávat, formát jen hádám že to bude asi spíš svitek...
Já bych zkusil excelku nebo P. Je tam větší jistota že to zpracuješ dřív než se zkazí (proti nepředvídatelné foma R09), od všech tří bych očekával slušně vypadající zrno, což se o výsledku z LQN říct nedá.
  • 0

#40 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 27 říjen 2013 - 07:41:31

R09-nevím nic jen že foma inzeruje trvanlivost (1:50) 6-8h, ale na jedno použití což se mi moc nelíbí (když bude frmol, každej den míchat vývojku?!!)

Předem děkuji za rady

Promiň ale pokud máš problém natáhnout stříkačkou třeba 10ml vývojky stříknout ji do 0,5l vody tak se na film vyser a vem si digitál. Jiná rada mne nenapadá a jinou si ani nezasloužíš.Hlavně nevíš co chceš.
Jinak dál jsem to vlákno již nečetl.
  • 0

#41 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 27 říjen 2013 - 08:24:05

1.Nezkoušel jste se někdo vykálet uchem? Mně to kálení v podřepu přijde takové neestetické.
2. Ne uchem kálet nejde.
1. No ale líp by se to utíralo.
3. Uchem nelze kálet.
1. Někde jsem četl,že kdyby se kálelo oběma ušima, bylo by to rychlejší než jednou dírou.
Tak nějak mi přijde tohle vlákno. Je to marný, je to marný....je to marný.
  • 3

#42 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 říjen 2013 - 09:48:56

víc vyvolávám kino než svitek,
a zůžil se nám výběrový konkurz:
R09
LQN

fakt je to s tou stálostí u R09 tak špatné?
  • 0

#43 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 říjen 2013 - 09:55:40

Já jsem v jedné knize našel:
"jedná se o velmi trvanlivý koncentrát.......R09"

Přiložený soubor (y)


  • 0

#44 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 říjen 2013 - 09:58:52

tady je i druhá strana

Přiložený soubor (y)


  • -1

#45 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 27 říjen 2013 - 12:50:15

Je tu tlacitko hledat
  • 0

#46 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 říjen 2013 - 13:33:41

Tak už jsem z toho jelen
jakou teda mám koupit??
, abych nakonec nezkončil u LQNky :smile:
P- lepší neředit?
Univerzál- to už je asi hodně pod čáru?
R09 - špatná stálost koncentrátu?

pochopil jsem to správně?

Kup si P i R09, aspoň poznáš rozdíly mezi neg. vývojkama. Zrno, tonalita, hranový jevy atd......
  • 1

#47 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2013 - 17:26:41

zdravím, mohuu se vás ještě jednou na něco zeptat??
:

jaký je rozdíl mezi Foma R09 a Rodinalem
protože jsem hledal vývol časy
a našel jsem pro Fomapan 400 na iso 400

Rodinal 1:100 120min
Foma R09 1:200 60 min

není to divný?
str. kde jsem to našel
http://www.digitaltr...rch&TempUnits=C
  • 0

#48 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 29 říjen 2013 - 18:04:13

uz sem ti na tohle odpovidal...
  • 0

#49 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 listopad 2013 - 21:07:52

Tak,
bracha mi dovezl z Brna z DVF Fomáckou R09
jdu ju vyzkoušet (fomapan F17 21let prošlej, v LQN byl v pohodě tak uvidíme,)
viděl bych to na 1:50 10min
držte mi palce.
  • 0

#50 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 listopad 2013 - 23:29:21

Dojmy z dnešního neg. vyvolávání

+ perfektní tonalita negativu
-rozbitý teploměr
-snímky na negativu se kryjí asi 1mm u kraje

Vývojka R09 je mnohem lepší než LQN
ta tonalita snímků, kontrast,
no prostě přejít z LQN na R09
byl pro mě 100% pokrok

ale, při vyvolávání se mi rozbil teploměr :sad: , naštěstí používám takový levný akvaríjní (30kč) takže žádná hrůza,
ale co mě doslova s..re omlouvám se asministrátorovi ale jinak už to říct nejde) je Flexareta VIi špatně přetáčí kinofilm (1mm se kryje u každého rohu), jěště se odšroubovává spodní obruč objektivu při nasazování filtrů!!
no já z toho snad zešedivým, mám sto chutí vrátit se k miláčkovi Nikonovi F801s, kterej mě vážně nikdy nezkalmal, a jak přetáčí :smile: no na 1.
takže flexa 13. poletí do želátovic na REOPRAVU a jesi pak bude dělat další bordel tak poletí na aukro, nebo z okna (možnost b je pravděpodobnější)


no ale hlavní je že R09 je pro mě supr, a líbí se mi ta jemně načervenalá barva roztoku 1:50

a chtěl bych se zeptat, jaký největší naředění R09 používáte, a jaký to má výsledný efekt.

Předem děkuji za odpověď
a přeji ať se daří alespoň vám!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních