Přejít na obsah


Fotka

Albuminový rychlokurs


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 29 leden 2013 - 12:33:10

Albuminový rychlokurs

Nemaje temné komory, hledal jsem cestu jak realizovat pozitivy z negativu od středního formátu nahoru. Nejprve jsem zkoušel kyanotyp, který je velmi snadný, ale nemá takovou bohatost tónů, jako právě albumin nebo slaný proces. Oproti slanému procesu zase má albumin výhodu, že obraz se vytváří v tenké vrsvě bílku na povrchu papíru, takže je celkové ostřejší a jasnější. Slaný proces a kyanotyp jsou velmi dobře popsány na stránkách Národního technického muzea, o albuminu jsem toho v češtině mnoho nenašel. Zde je tedy stručné shrnutí mých zkušeností, zdrojem informací byly převážně stránky www.alternativephotography.com. Doufám, že to pomůže nerozhodným, je to velká legrace a určitě stojí za námahu.

Chemie
  • 15 vaječných bílků
  • Mořská sůl (bez jódu)
  • Citronan sodný dihydrát
  • Kyselina octová
  • Dusičnan stříbrný
  • Dichroman draselný (voliteně pro kontrolu kontrastu)
  • Ustalovač bez tvrdidla (např. TF-2, mám ho plný kanystr pro pyronegativy)
HardwareMám Hobby DP 42, funguje skvěle a hřeje jen málo, lze realizovat i osvitové časy blízké 1h (pak je ale třeba zamyslet se, co jsem udělal při vyvolání negativu špatně). Literatura uvádí, že pro albumin je potřeba hustota negativu cca. 2. Okometricky tedy potřebujeme pěkně krytý, spíše kontrastní negativ, expozice v řádu minut.<h2> Princip</h2>

Papír se pokryje denaturovaným vaječným bílkem se solí, následně se zcitlivuje roztokem dusičnanu stříbrného. Dusičnan stříbrný reaguje s chloridem sodným na chlorid stříbrný, jenž je dostatečně citlivý ke světlu pro účely kopírování (samotný dusičnan stříbrný je sice také citlivý, ale mnohem méně). Je to tedy podobný proces, jako slaný tisk. Papír se musí napustit oběma látkami postupně po zaschnutí. Při smíchání do jednoho roztoku se okamžitě vysráží ve vodě nerozpustný chlorid stříbrný a zcitlivění takovouto sraženinou není prakticky realizovatelné. Výhoda je, že celý process můžeme dělat při umělém osvětlení, exponuje se UV zářením, tedy buď na slunci, nebo vhodným UV světelným zdrojem.

Papír

Vhodnější je spíše tenší hlazený kreslicí papír, tlustý rýsovací papír (který je mimochodem velmi dobrý na kyanotyp) se mi příliš neosvědčil. Počítejte s tím, že papír se bude máčet dvakrát ve slaném bílku, pak ve zcitlivovacím roztoku a zejména několikrát při ustalování a případně tónování, takže musí být dostatečně klížený.

Příprava vaječného bílku

Vraž do skleněné mísy 15 vajec, ale čisté, bez poutek, žloutků a skořápek. Potřebujeme 500ml čisté bílkoviny, do kterého přidáme 2ml 28% roztoku kyseliny octové, 15ml destilované vody, 15g nejodované soli a případně i 15g citronanu sodného, který jako konzervant prodlouží trvanlivost papírů před zcitlivěním a expozicí. Celou směs pak vytrvale šleháme, až vznikne jednolitý sníh. Pokud šleháme ručně, pak alespoň 45 minut. Pak zakryjeme potravinářskou fólií a necháme přes noc v lednici. Ráno máme v míse čistou bílkovinu a nahoře hustou pevnou pěnu, kterou stáhneme a vyhodíme. Zbylou slanou bílkovinu přecedíme do uzavíratelné lahve přes gázu a necháme alespoň týden v lednici odležet. Platí zde, že čím starší, tím lepší.<h2> Pokývání papíru</h2>

Odleženou vaječinu nalejeme do obdélníkové skleněné misky s rovným dnem, velkost volíme podle velikosti papírů, resp. negativu. Papír opatrně položíme na hladinu a pomocí špejlí rovnáme, pokud se okraje začnou zvedat. Asi za 3 minuty špelí nebo párátkem opatrně nadzvedneme jeden roh, papír vyjmeme z misky a necháme okapat přebytečný bílek. Sušíme na šňůře, jako fusekle. Suché papíry srovnáme přes hranu stolu a přežehlíme rozpálenou žehličkou, přičemž vrstvu bílku přikryjeme čistou čtvrtkou. Zahřátí je nutné pro vytvrzení bílku, protože celý proces krytí ještě jednou zopakujeme. Není to nezbytně nutné, ale výsledný povrch je pak pěkně hladký a jednolitý. Bílkový papír je nachystaný na zcitlivění, pokud přidáte do směsi konzervant (citronan sodný) vydrží v šuplíku mnoho týdnů.

Zcitlivování

Existují tři způsoby zcitlivování roztokem dusičnanu stříbrného. Lze potírat štětcem, nanášet naplocho položenou skleněnou tyčinkou, nebo tzv. zcitlivování plováním. První dva způsoby jsem sice zkusil, ale hned zase opustil, protože rovnoměrné nanesení sice není nemožné, ale nestojí to za námahu. Zcitlivování plováním probíhá stejně, jako napouštění bílkem. Prostě do misky s plochým dnem nalejeme roztok dusičnanu a pak na něj pokrytou stranou položíme připravený papír. Necháme reagovat tak 3 minuty, zvedající se rohy rovnáme párátkem nebo špejlí. Pak nadzvedmeme jeden roh, opatrně vyjmeme a necháme okapat. Při manipulaci s dusičnanem jsou nezbytné gumové rukavice. Papíry suším vleže na vhodné podložce (sklo, noviny a p.). Kapky dusičnanu nechávají permanentní skvrny, takže zejména v koupelně je nutno dbát zvýšené opatrnosti, jinak bude řev. Usušené papíry srovnáme a můžeme exponovat.

Expozice

Tradičním zdrojem světla je slunce, má to však svoje mouchy. Mě se osvědčila osvitová jednotka na tištěné spoje Hobby DP 42 (http://www.abetec.cz...ka-hobby-dp-42/). Při troše štěstí se dá koupit z druhé ruky za dobrou cenu. Další variantou jsou stolní solária. Osvitová jednotka je skladnější, jednodušší na použití a nemáte problém s ochranou očí, protože při expozici je zdroj světla uzavřený víkem. Dobu expozice je nutno vyzkoušet, závisí na negativu a na tom, jak se vám podaří papír připravit, zpravidla je to ale několik minut. Mě se osvědčil klasický systém proužků, udělám první test na 3 min. a pak další až najdu tu správnou mez. Pozitiv je hotový ihned, ale je třeba mít na paměti, že ustalováním se mírně zesvětlí, takže výchozí pozitiv musí být mírně tmavší. Pokus omlyl je asi jediná rozumná metoda, jak dosáhnout správného odstínu. Literatura hovoří o děleném rámečku, kdy máme možnost nahlédnout za pochodu na pozitiv. To bylo asi zásadní při použití slunečního světla, u osvitové jednotky se stálým výstupem UV záření mi to nestálo za námahu realizovat. Čerstvě naexponovaný pozitiv je vizuální lahůdka, má krásně teplou hnědou barvu. Škoda, že ho nelze uchovat trvale. Ale pár hodin v šuplíku může pobýt, nemusíte ho ustalovat hned.

Vyvolání a ustalovač

Po expozici se papír takzvaně vyvolává ve vodě z kohoutku – to znamená, že se vyperou zbytky chloridu stříbrného. Okamžitě reaguje s fluoridy ve vodě obsaženými a vytváří bělavou straženinu. Vypadá jako pastis, ale není k pití. Můžete nechat pár minut v misce a pak propláchnout čistou vodou. Vypraný pozitiv vložíme na cca 5min. do ustalovače bez tvrdidla (TF-2 a p.). Tam nám zesvětlá, při sušení zase trochu ztmavne, ale ne tolik jako těsně po expozici.

Komu se nelíbí oranžovohnědá barva pozitivu, může se pustit do tónování nejlépe zlatým tonerem. Já to nedělám – zkusil jsem selenium od Kodaku, ale moc nedoporučuju. Poměrně agresivně zesvětluje a pokud nevyperete pozitiv požádně, udělá na něm permanentní fleky. Občas používám k zesvětlení pozitivu, pokud uplně netrefím odstín, ale hodně zředěný a jen na krátkou chvíli.
  • 10

#2 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 31 leden 2013 - 22:05:45

Skvělá práce, díky moc! Určitě vyzkouším :cool:
  • 0

#3 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 únor 2013 - 22:12:29

super!
mas nejake ukazky? Par let dozadu jsem to zkousel - taky jsem delal albumin na 2x, je nutne poznamenan ze na to musi byt naalbuminovano opravdu vsude, jak tam zustanou vzduchove bublinky je to spatne :(, papir to opravdu chce tenky, sam jsem mel myslim EMBU. A finalni vysledek pripadne podlepit.

Vysledek ale stoji za to, zkusim sem dat (tedy jestli smim :-) ), svoje pokusy (pokud je najdu - kdysi jsem je mel na jednom srazu - ale jsou to leta dozadu, myslim ze to bylo v Banske Stiavnici - coz uz je spise pro pametniky :-)
  • 0

#4 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 2 únor 2013 - 08:17:24

Díky moc. Určitě vyzkouším.
  • 0

#5 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 2 únor 2013 - 20:52:12

super!
mas nejake ukazky? ...


Ukázky mám, ale ne elektronické. Skeny jsou na hony vzdélené originálu, alespoň ty moje. Mírné nerovnosti textury papíru a lesklý povrch vytváří na skenu nepěkné odlesky, takže jsem to vzdal. Koupil jsem si malé černé album na fotky a tam to postupně lepím a příležitostně se s tím chlubím ;-) Všechno se holt na internet nedostane.
  • 0

#6 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 4 únor 2013 - 14:39:45

Zde je jeden z prvních pokusů, vzal jsem to do práce na kopírku ;-), je to více méně bez úprav, akorát jsem stáhl jas, aby se to nelesklo. Negativ je pouze 6x9, Kodak Tri-X 400 v Moskve 5. Samozřejmě budu rád, když zde i ostatní zveřejní svoje pokusy.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#7 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 26 březen 2013 - 07:47:22

Mám dotaz. Jak si připravím roztok dusičnanu stříbrného na zcitlivění papíru? Nějak jsem to v článku nahoře nenašel.
  • 1

#8 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 26 březen 2013 - 09:53:08

jestli mě paměť neklame mělo by se jednat o klasický 9% roztok jako na kolodium (pozor na čistotu destilky - špatnou se může celý roztok znehodnotit)
osobně nejříve zkusím pár zrnek hodit do vzorku vody - když okamžitě zbělá je voda špatná
  • 0

#9 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 26 březen 2013 - 12:04:59

jestli mě paměť neklame mělo by se jednat o klasický 9% roztok jako na kolodium (pozor na čistotu destilky - špatnou se může celý roztok znehodnotit)
osobně nejříve zkusím pár zrnek hodit do vzorku vody - když okamžitě zbělá je voda špatná


Díky.

Ptám se proto, že v nejbližší době bych chtěl albumin vyzkoušet, ale částka za 100g dusičnanu stříbrného je dost vysoká (kolem 2500Kč jestli se nepletu).
Tak by mě zajímalo kolik se asi tak dá zcitlivět papírů dejme tomu takových klasických rozměrů jako je 30x40 nebo 24x30 cm 100 gramama dusičnanu stříbrného?
  • 0

#10 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 28 březen 2013 - 08:58:44

To je dobrá otázka ;-), za nedostatek informace o dusičnanu se omlouvám. Je to 15% roztok, tj. 100g vydá 600ml roztoku, kontrast lze doladit cca 6 kapkami 6 - 7,5% roztoku dichromanu draselného. Používat výhradně destilovanou vodu. Dusičnan jsem kupoval v Dorapisu, 100g mi vyšlo na 1000 Kč, cena 2500 mi přijde hodně mimo.

Zcitlivování 30x40 je fakt výzva. Já jsem dělal jen kontakty z 4x5 palců a ze svitků, 250m roztoku mi vydrželo půl roku, ale nemám moc představu, kolik jsem toho udělal. 10 čtvrtek A4 to mohlo být. Při zcitlivování plováním se pochopitelně nespotřebuje celá dávka, zbytek míchám s novou (dělám jen 250ml roztoku). Udělat 25-30 čtvrtek A4 v 600ml mi přijde reálné, pak to vychází 40-30 kč na papír. Jsou horší věci na světě, a nejak se těch prachů člověk zbavit musi ;-)
  • 0

#11 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 29 březen 2013 - 15:41:22

To je dobrá otázka ;-), za nedostatek informace o dusičnanu se omlouvám. Je to 15% roztok, tj. 100g vydá 600ml roztoku, kontrast lze doladit cca 6 kapkami 6 - 7,5% roztoku dichromanu draselného. Používat výhradně destilovanou vodu. Dusičnan jsem kupoval v Dorapisu, 100g mi vyšlo na 1000 Kč, cena 2500 mi přijde hodně mimo.

Zcitlivování 30x40 je fakt výzva. Já jsem dělal jen kontakty z 4x5 palců a ze svitků, 250m roztoku mi vydrželo půl roku, ale nemám moc představu, kolik jsem toho udělal. 10 čtvrtek A4 to mohlo být. Při zcitlivování plováním se pochopitelně nespotřebuje celá dávka, zbytek míchám s novou (dělám jen 250ml roztoku). Udělat 25-30 čtvrtek A4 v 600ml mi přijde reálné, pak to vychází 40-30 kč na papír. Jsou horší věci na světě, a nejak se těch prachů člověk zbavit musi ;-)


Díky za doplnění článku i info o dusičnanu (to je sakra lepší cena).
  • 0

#12 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 11 duben 2013 - 12:22:22

navíc roztok stříbra se dá regenerovat - stačí pár hodin slunit, zcedit a pak podle hustoměru doplnit vodu a stříbro na požadovanou koncentraci
  • 0

#13 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 19 únor 2014 - 17:19:00

Teda těch 45min šlehání ručním peklostrojem je opravdu lahůdka :mrgreen:

Uf. Jdu na pivo. :-P

Přiložený soubor (y)


  • 0

#14 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 19 únor 2014 - 20:53:08

jeeee, vdaka za podrobny postup, uz fakt len skusit :) - ale najprv si obstaram svoje prve velkoformatove negativy :) - to si teda este pockam :)


  • 0

#15 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 27 únor 2014 - 11:57:15

No zatím to mám pod zataženou oblohou 15min a nic moc.......bude to tak +- hodina možná že i mnohem víc ale jestli začne pršet, tak se albumin aspoň zrovna vyvolá :mrgreen:

Jo a pří vyndávání s bílku bacha na bublinky na papíru..vznikne kaz.


  • 0

#16 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 27 únor 2014 - 13:30:24

Nakonec vylezl Oskar takže jsem exponoval asi 30min.

 

No a mám pár připomínek.

Určitě to chce koupit papír vyšší gramáže než má mnou použitý tvrdý papír s papírnictví.

Bacha na bublinky pří vytažení papíru s bílku...jdou odstranit špejlí.

Na zcitlivěný papír nešahat holýma rukama... vzniknou fleky.

Pro vážnější práci to chce určitě kopírovací rámeček...toto mám za odpoledne hotové a ušetří spoustu práce: http://www.mamut-pho...i-ram-30x40.jpg

Albumin naživo je opravdu rezavý jako sračka. :mrgreen:

 

Jak to uschne (estli se teda ten kapesník nerozerve) přidám sken.


  • 0

#17 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 27 únor 2014 - 16:06:36

Tož v porovnání s Fomatone sračka veliká. Ale co... je to můj první albumin a vyzkůšat sa přece mosí fšecko :mrgreen:

Hlavně to bude chtět zaexperimentovat s různýma papírama.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  m.jpg   308,79K   16 Počet stažení
  • Přiložený soubor  m2.jpg   165,58K   15 Počet stažení

  • 2

#18 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 28 únor 2014 - 14:31:48

ohledne papiru, myslim ze papir by mel mit naopak gramaz co nejmensi, a pri "albuminaci" plovat na hladine.

I pred sto lety kde se pouzivali to byl tenoucky papir, ktery se podlepoval kartonem


  • 0

#19 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 28 únor 2014 - 15:52:16

Vem to zitra na sraz, at ti to omrknem.


  • 0

#20 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 28 únor 2014 - 16:00:46

Vezmu, ale jako odstrašující příklad. :-P


  • 0

#21 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 19 březen 2014 - 17:14:27

Nemáš se za co stydět. Na ručně dělaném albuminu je nedokonalost to nejlepší.

 

Mimochodem, napadlo mě nahradit bílek želatinou, pak jsem našel tohle: http://lightbulbroom...-saltpaper.html, takže cestičku už někdo prošlapal ;-)

Jdu koupit želatinu a dám vědět, jak to dopadlo.


  • 1

#22 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 20 duben 2015 - 14:29:48

Další pokus:

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  mmm.jpg   390,58K   19 Počet stažení

  • 1

#23 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 8 květen 2016 - 16:35:07

Nemáš se za co stydět. Na ručně dělaném albuminu je nedokonalost to nejlepší.

 

Mimochodem, napadlo mě nahradit bílek želatinou, pak jsem našel tohle: http://lightbulbroom...-saltpaper.html, takže cestičku už někdo prošlapal ;-)

Jdu koupit želatinu a dám vědět, jak to dopadlo.

Dopadlo ? :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních