Přejít na obsah


Fotka

opemus 6 vs. standard

opemus

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 karpi

karpi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 January 2013 - 15:47:14

Dobrý den, zvažuji pořízení zvětšováku - vyhlídl jsem si opemus 6.

Co mě ale mate je, že na některých těchto zvětšovácích je na štítku uvedeno "Opemus 6" a na jiných "Opemus standard"
- jaký je v nich tedy prosím rozdíl?

za odpověď případně díky, pk
  • 0

#2 karpi

karpi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 January 2013 - 15:48:57

resp. přesněji: "Opemus 6a" a "Opemus 6 Standard"
  • 0

#3 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 30 January 2013 - 11:17:37

Jen tak rychle z hlavy:
Přístroj se štítkem "OPEMUS 6" by měl být v provedení se šuplíkem na filtry, plastovým točítkem na aretaci naklápění roviny objektivu (pro účely restituce linií) a měl by být osazen kovovým rámkem na negativ (včetně AN skla, nosiče negativu a zaostř. štěrbiny). Ten se štítkem "OPEMUS 6 Standard" by měl být bez šuplíku, místo točítka (rozuměj - šroub s plastovým hmatníkem) pro restituci je jen šroub se šestihrannou hlavou (jednou provždy nastaveno) a vybaven je jednoduchým plastovým rámkem se skly (nikoliv AN!).
Existuje ještě verze "OPEMUS 6 Student", která bude také nějak obdobně očesaná. Jaký je rozdíl mezi šestkou a šest áčkem neřeknu.
Jinak neexistuje žádné dogma - v době ke konci výroby zvětšováků v Meoptě sestavili i několik hybridů, asi z důvodu přebytku některých dílů na skladě. Já si tak v době svého přechodu z kinofilmu na 645 pořídil přímo v podnikové prodejně za výprodejovou cenu Op 6 Standard se šuplíkem! Dokoupil jsem pak ještě nějaké doplňky či náhradní díly a doma dosestavil na tu nejvyšší myslitelnou verzi Opemusu.
  • 0

#4 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 30 January 2013 - 11:26:47

Ještě doplním, že jsem nedávno čučel jako tele na nové vrata, když jsem, myslím na aukru, zahlédl aukci na "Op 6 Super". Bylo to dle fotky právě takové hybridní spojení - tělo jako Opemus a vodící tyč + projekční deska byla z Magnifaxu.

Kouknul jsem ještě do svých poznámek a zjistil, že mezi Op6 a Op6a je rozdíl v mikroposuvu ostření.
  • 0

#5 karpi

karpi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 January 2013 - 18:36:21

Děkuji za Vaše odpovědi.
Pochopil jsem tedy, že Op6 je vyšší model, než Op6 standard.
Pro úplnost bych se ještě zeptal na ten rozdíl mezi Op6 a Op6a o jaký rozdíl v mikroposuvu jde (resp. který je na tom lépe?)
  • 0

#6 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 January 2013 - 09:26:51

ten s mikroposuvem je samozřejmě lepší, žeáno, čili Opemus 6a je lepší.
zkus pohledat na netu, co to ten mikroposuv je, pak se nebudeš muset takhle ptát...
  • 0

#7 karpi

karpi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 January 2013 - 18:01:43

I Tobě díky za odpověď...
Pokud je to tedy tak, že Op6a nějaký mikroposuv má a Op6 vůbec ne, jak dáváš tušit, pak je tedy 6a výrazně lepší...
Ještě snad poslední vyjasnění k tomuto tématu, které, jak doufám se bude hodit i někomu jinému, kdo by se v budoucnu k tomuto vláknu progooglil.
Co ten Opemus 6 standard? Ten mikroposuv má, nebo nemá? Nikde na netu jsem odpověď nenašel, tak se takhle ptám, pokud to nevadí.. .)
  • 0

#8 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 4 February 2013 - 09:14:26

Standard je nižší model než Op 6a, takže mikroposuv nemá (pokud jej ovšem předchozí majitel nedovybavil - uposuv se totiž prodával i samostatně jako doplňkový díl a montáž byla velmi snadná).
  • 0

#9 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 29 August 2017 - 07:54:12

Zdravím. Prosím o radu. Není tu někdo, kdo používá Opemus 6? Mám s ním jeden problém.

Pracuju s ním krátce, ale včera jsem při zaostřování zjistil, že snímek není rovnoměrně zaostřený. Levá strana snímku byla ostrá, ale pravá strana snímku už je jako mimo rovinu zaostření a byla viditelně rozmazanější. Mám tam rámečky, zkusím to dát ještě pod sklo, jestli se to nezmění, ale nepřišlo mi, že by se film v rámečku prohýbal. Neměl jste někdo podobný problém? Jak seřídit rovinnost?


  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 August 2017 - 08:16:06

beluna

Pokuste se vyhledat zde na TK - bylo tomu věnováno hodně moc příspěvků.


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 29 August 2017 - 08:18:30

1) Skus najprv tie skla. Iba pre kontrolu.

2) Skus lepsi, alebo iny objektiv.

3) Pozri, ci su vsetky polohy pohyblivych casti Opemusa v sprvanej polohe.

 

Chyba bude bud v bode 2, alebo 3.


  • 0

#12 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 29 August 2017 - 08:53:47

Objektivem to doufám nebude, mám EL-Nikkor 50/f2.8N, na Magnifaxu 3a bylo všechno v pohodě, až tady to hapruje. Ze zadní strany zvětšováku je ještě jedno menší kolečko, kterým se dá něco nastavit, ale návod nemám. Nic, odpoledne zkusím metodu pokus omyl.


  • 0

#13 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 29 August 2017 - 09:01:09

A není to menší kolečko na nastavení sklonu zvětšováku? http://www.euroartfo...ov11/prev21.jpg


  • 0

#14 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 29 August 2017 - 09:14:18

Na náklon slouží to menší, co je nad kolečkem pro ostření. Takhle mám zvětšovák v rovině. Mně jde o to, co je za objektivem, z přiložené fotografie je to mezi červeným filtrem a zaostřovacím.

 

Edit: Tak jsem nakonec vypátral i návod, je kolečko je pro opravu sbíhavých linií. Myslím, že by to mohlo být rozladěné tímhle. Návod jsem nahrál pro ostatní do místních souborů, kdyby někdo potřeboval.


  • 0

#15 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 29 August 2017 - 11:11:16

pro náklon  objektivové standarty (čili "lens board") .  

pro náklon celé hlavy zvětšováku je aretace (s velkou hlavou)  vzadu.  

viz pravá restituce svislic  při zvětšování,   kdy  rovina  filmu,  rovina procházející kolmo na optickou osu objektivu a rovina  projekce (papíru) se musí  protínat v jedné přímce,  aby  byla  ostře promítnuta  celá  plocha  negativu.  (kdežto  tzv. nepravá restituce, kdy se  pouze  nakloní hlava či podloží rám s papírem a  pořádně se zacloní,   nemusí  k  požadované ostrosti  fotky  stačit).

 

keko  ti  v odpovědi  v bodu 3 radí dobře.

Pan Pentaxista tě  nasměroval  taky  dobře. 

jestli to nemůžeš najít,  tak   zkus  tohle:

http://www.temnakomo...n-u-zvetsovaku/


  • 0

#16 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 29 August 2017 - 11:20:27

p.s.   je  rovněž velmi důležité,  aby  miska objektivu zvětšováku nebyla zdeformovaná,  seděla  ve své základně přesně a objektiv nebyl zašroubován přes závit -  jeho vyosení vede k  rozostření  některého z krajů či  rohů spolehlivě.    I objektiv,  sebelepší značky a typu,  mohl projít  rukama kutila,  který  ho  nesprávně  a nepřesně  složil,  za jejich předchozí majitele může  z nás málokdo  ručit.   Samozřejmě,  rámečky  na negativ  mohou být  křivé,   blbě  usazené,  i film  může být  v rámečku bez skla prohnut,  zvláště  u  kondenzorového zvětšováku s malou hlavou a hicující žárovkou. 


  • 0

#17 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 29 August 2017 - 13:00:52

Díky všem. Nakonec to opravdu bylo tím náklonem pro sbíhání linií. Vypadalo to, že je nadoraz, ale nebyl. Bylo potřeba šroub uvolnit, pak trochu na sílu zatlačit na držák objektivu, který se tím naklání, dotáhnout. Ještě si s tím pohraju, ale hned je to lepší.  


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:opemus

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních