Přejít na obsah


Fotka

Co se nepovedlo aneb to jsem ale vokurka!

praxe

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
74 odpovědí na toto téma

#1 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 6 únor 2013 - 19:52:06

Ahoj
Kdo se pochlubí jako druhý? Protože pruní budu muset být já. :)/>

Koupelna zamknutá, zvětšovák a hodiny připravené, vývojka teplá tak akorát a jde se na věc.
Fomabrom už několikrát testovaný, ale co ... proužek si udělám. Tak jdu na to. Rozdělím po 3 vteřinách hotovo. Šup do vývojky a ... nic! Bílý papír. Takže delší osvit? Přidal jsem i odclonil. Další proužek a nic. To neni možný! Že já osvítil druhou stranu? Ne je to dobře. Tak další proužek a to už mi začínalo být i pěkný vedro.
Osit venku na chodbě pod žárovkou. Vše v pořádku. Černý jako noc. A jak tak sedím na bobku u vany vzhlédnu nahoru na pračku a už mi bylo jasno.
Zapoměl jsem si odklopit červený filtr na zvětšováku. No ještě, že jsem tam byl sám. Ale panečku trvalo to.

Tak doufám, že mě v tom nenecháte samotného a pochlubí se další. Vždyť i o tom "to" je.
  • 2

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 6 únor 2013 - 20:04:45

barvoslepýmu se to stát může snadno.
  • 0

#3 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 6 únor 2013 - 20:37:53

:D ha ha, dobře si pobavil, mě se stalo spíše něco jiného... no prásknu se no, prostě jsem při mé třetí či tvrté seanci spěchal s voláním filmů a fotek, času ubývalo, únava jak prak přibývala, takže jsem se prostě neobtěžoval míchat novou vývojku přímo na papíry a nevím jak to, ale prostě jsem tam vylil excelku z volání filmů :lol: ono to celkem šlo, byli to sice jen šedivky skoro bez gradace ale něco tam bylo... a já stále důmal, co tomu chybí :rolleyes: :D blbej chydrochinon-fenidon...
  • 0

#4 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 6 únor 2013 - 21:06:08

:)
Taky dobry.
  • 0

#5 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 7 únor 2013 - 11:59:48

Nojono, mně se povedlo úplně první fotku udělat bez kondenzoru, vylezlo z toho takový dost retro.. :-D
  • 0

#6 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 17 květen 2014 - 03:22:51

okurka bude asi slabe slovo. Poridil jsem si dva fotaky ktere jsou uplne ale uplne k nicemu.
Podvodni minolta weathermatic DL- nefunguje (ok dal jsem za ni 10 babek nekde na blesaku. Risk neni vzdy zisk).
Tak jsem si objednal jeji novejsi verzi ktera uz stala vic nez 10 dolacu. Vypada ze funguje ok, tak tam chci nahodit film a zjistim ze se tam cpe APS film o kterem jsem nikdy predtim ani neslysel... Nejak mi foceni pod hladinou neni prano:)


  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 květen 2014 - 07:52:39

Jediný skutečný podvodní foťák je Nikonos. Ostatní jsou hračky a atrapy.

 

A jak se tak dívám na to počasí :-( nastal čas jej vytáhnout.


  • 0

#8 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 17 květen 2014 - 08:29:17

zas tak horky to neni ...

 

Dzejkob, mrkni na y-Kup po sealife SL200C nebo SL201C ... ted je tam docela pekna nikdy nepouzita SL560C...


  • 0

#9 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 17 květen 2014 - 13:18:43

zdar Dubaro z Havirova. V Havru to znam, bydlim kusek :) o Nikonosu jsem pravda cetl velka moudra a vypada jako fajny aparat, ale vzal jsem neco dostupenho z lokalniho trhu a krapet rozmerove mensiho jelikoz se nepotrebuju potapet do velkych hloubek... Vodotense je to dost ale jeden nefoti a druhy je na APS film , toz asi tak :D  btw, procital jsem tady forum o vodeodolnych fotacich a zrovna Ty jsi vzpominal Minoltu weathermatic:)

Ahoj Bimbaku,

horke to neni, ale nasere. Co je to ten y-kup? Urcite se podivam po nejake alternative, toz diky za tipy!


  • 0

#10 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 17 květen 2014 - 15:37:58

e-bay :-D ... puvodne to bylo "buy", pak se z toho stalo "bay" a e se cte jako y :-D ... 

 

 

horkost byla na ten nikonos ... ale chapu, ze nekteri maji radi zvuk 88mm ostrelujici rogalo (a to je dravy ptak) :-D ... 


  • 0

#11 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 květen 2014 - 16:06:29

zdar Dubaro z Havirova. V Havru to znam, bydlim kusek :) o Nikonosu jsem pravda cetl velka moudra a vypada jako fajny aparat, ale vzal jsem neco dostupenho z lokalniho trhu a krapet rozmerove mensiho jelikoz se nepotrebuju potapet do velkych hloubek... Vodotense je to dost ale jeden nefoti a druhy je na APS film , toz asi tak :D  btw, procital jsem tady forum o vodeodolnych fotacich a zrovna Ty jsi vzpominal Minoltu weathermatic:)

 

Nabyl jsem zkušenost...

Nikonos mohu zapůjčit.


  • 0

#12 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 17 květen 2014 - 23:20:26

Dubaro diky za velkorysou nabidku. Ja jsem ted na vylete na Zelandu tak s predanim by byl asi problem.

Bimbaku, jo tak y-bej znam :D postovne na Zeland mi to hazi vice nez 40$ a to mne dost odrazuje!! Mrknu jeste po lokalnim trhu
 


  • 0

#13 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 18 květen 2014 - 07:41:33

tak kdyz nenajdes, muzes si porad za 12 dolaru koupit "podvodni lomo" z ciny :-D ...

 

to postovny je mazec, sem netusil ...


  • 0

#14 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 7 červenec 2015 - 14:54:46

Zkoušel jsem reverzní černobílý proces, podle článku zde, ale měl jsem asi špatnou kyselinu a nevyšlo mi to. Prostě směs H2SO4 s formaldehydem není H2SO4...


  • 0

#15 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 17 červenec 2015 - 12:33:34

Asi před rokem: Exponovaný svitek v plastimatce, vývojka ready, all systems checked, jdeme na to! Takže začneme odšroubováním deklu vývojnice, abysme mohli nalít vývojku .... :shock: .... To je tak, když má člověk za zády televizi a zrovna tam jde něco zajímavýho...


  • 6

#16 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 18 květen 2017 - 19:05:52

A ja si tak predvčerom skúšam vyvolať inverziu na skúšku len tak meter filmu. Pri treťom filme som už nadobudol takú rutinu, že až keď som natriasal vývojnicu s druhou vývojkou, zaplo mi, že som zabudol na reexpozíciu.


  • 0

#17 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 19 květen 2017 - 14:02:52

Na moje trapasy je jedno vlákno málo. Ale dám aspoň jeden:
Chcela som trochu pomachrovať pred kamoškou digitalistkou v tmavej komore a v podstate všetko vyšlo, len keď som balila veci, zliala som vývojku do bandasky s ustáľovačom.
  • 0

#18 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 19 květen 2017 - 16:09:51

Mě se stal vokurkoidní příběh s poučným koncem: svůj první svitek jsem založil obráceně, a odexponoval na krycí papír.

A poučný konec je, že ten pokažený film od té doby pravidelně zakládám do vývojnice "nanečisto". Napřed tenhle, pak "ostrý".

Ten prázdný kus celuloidu mě od té doby odvádí velikou službu :)
  • 0

#19 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 19 květen 2017 - 20:04:21

Na moje trapasy je jedno vlákno málo. Ale dám aspoň jeden:
Chcela som trochu pomachrovať pred kamoškou digitalistkou v tmavej komore a v podstate všetko vyšlo, len keď som balila veci, zliala som vývojku do bandasky s ustáľovačom.


A digitalistka to poznala? Nebo si se z leknutí prozradila sama? :smile:
  • 0

#20 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 19 květen 2017 - 20:08:40

Já mám jeden čerstvý. Ještě je mokrý. Dofotil jsem film a při vyndavání z aparátu se mě povolil. To už se mě sice dlouho nestalo. Bleskově jsem zareagoval, ale rychlost světla nedohoníš. Poslední tři záběry osvitnuté.
Naštěstí z míst kam to nemám daleko a kam se budu vracet. Ale dvakrát nevstoupíš do stejné řeky.
  • 0

#21 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 20 květen 2017 - 05:53:18

Jasné, že som spanikárila . Inak by si nikto nič nevšimol.
A aj mne sa stalo, že som nafotila zvitok na krycí papier, a stalo sa mi aj také, že fomácky zvitok mal na konci odtrhnutú samolepku a práve nafotený sa mi krásne rozvinul
  • 0

#22 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 2 červenec 2017 - 12:43:14

Sama na seba sa hnevám. Vždy, keď dofotím film, ho previniem, aby som o tom nemusela dodatočne premýšľať. Dnes ráno bolo také krásne svetlo, že som šla von, vyfotila zvitok a vôbec nechápem, aká lenivosť a nezodpovednosť mi zabránila previnúť film na koniec, proste som to neurobila. Doma som si na to ani nespomenula a keď som ho chcela namotať na cievku, otvorila som kazetu a pekne som ho osvetlila.
  • 0

#23 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 2 červenec 2017 - 13:01:44

Sama na seba sa hnevám. Vždy, keď dofotím film, ho previniem, aby som o tom nemusela dodatočne premýšľať. Dnes ráno bolo také krásne svetlo, že som šla von, vyfotila zvitok a vôbec nechápem, aká lenivosť a nezodpovednosť mi zabránila previnúť film na koniec, proste som to neurobila. Doma som si na to ani nespomenula a keď som ho chcela namotať na cievku, otvorila som kazetu a pekne som ho osvetlila.


Jooo holt co si člověk sám nezkazí to nemá. :) Tak pokud jsi tam neměla nějaký rodinný výlet pořád se to dá přefotit ne?
  • 0

#24 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 2 červenec 2017 - 13:20:56

 

Sama na seba sa hnevám. Vždy, keď dofotím film, ho previniem, aby som o tom nemusela dodatočne premýšľať. Dnes ráno bolo také krásne svetlo, že som šla von, vyfotila zvitok a vôbec nechápem, aká lenivosť a nezodpovednosť mi zabránila previnúť film na koniec, proste som to neurobila. Doma som si na to ani nespomenula a keď som ho chcela namotať na cievku, otvorila som kazetu a pekne som ho osvetlila.


Jooo holt co si člověk sám nezkazí to nemá. :) Tak pokud jsi tam neměla nějaký rodinný výlet pořád se to dá přefotit ne?

 

 

Nic už není nikdy stejné.  Od toho přísloví: nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.


  • 0

#25 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 2 červenec 2017 - 13:45:19

Jooo holt co si člověk sám nezkazí to nemá. :) Tak pokud jsi tam neměla nějaký rodinný výlet pořád se to dá přefotit ne?


Presne tým sa utešujem.
  • 0

#26 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 červenec 2017 - 14:24:59

Já jsem se "po pár letech" taky nějak dokopal k tomu, odfotit dva filmy s tím, že půjdou na sken a na web, nějak jsem neměl potřebu z toho dělat zvětšeníny. A když už jsem takovej rutinér, tak jsem ten proces drobátko podcenil a v podstatě podělal, co se dalo (mícháním vývojky počínaje, přes ustálení po sušení) - ve výsledku to ale dopadlo ještě celkem dobře, jen filmy jsou maličko označkované, ale komu by to vadilo, žejo :)

 

Snad nebudu za spammera, když celej zážitek nebudu opisovat - já to vystavil tady: https://www.paladix....mne-komore.html

 

Prostě když se daří... :)


  • 1

#27 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 3 červenec 2017 - 15:00:43

Bitovod žije a funguje :)

... byť per aspera ...  :)


  • 1

#28 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 červenec 2017 - 15:43:57

No jo, život není peříčko - přestavba baráku, do toho nějaký další koníčky (muzika, ledtadla), a byl jsem rád, že funguju aspoň digitálně (asi tak třikrát za rok). No a teď se začínám rozhlížet a přemejšlím, co s těma filmama v lednici, že by byla škoda nechat je tam shnít  Impuls jsem dostal zvenku, tak se snad trochu rozhejbu (teda jestli pořád ještě platěj tyhlencty Newtonovy zákony, nebo už je taky někdo novelizoval?)


  • 0

#29 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 červenec 2017 - 16:20:16

Ta pridám sa aj ja. Asi pred mesiacom som písal, že som vytiahol z vývojky čistý film, a neviem, čo sa stalo, asi mi zdochol niektorý vyvolávač (fenidon hydrochinon). No nič, vylial vývojku, namiešal novú, a znovu treba vyvolať film, ale teraz už poučený som nacvakal niekoľko skúšobných záberov a šup s nimi do vývojky, znovu čistý film. Do prdele, čo sa stalo?. tak som to neriešil a vyvolal v inej vývojke. Asi po týždni znovu riešim vývojku a pozerám na predpis, ktorú chemikáliu by som mohol vymeniť, aby som zistil, ktorá je kaput. A vtedy som na to prišiel.

Nebolo to vo hviezdach, ani výbuchom supernovy, ale mojou hlúposťou, či nepozornosťou? Aby som nemusel do komory pri miešaní vývojky ťahať knihu, respektíve počítač a tlačiť sa mi to nechcelo, tak som si predpis prepísal na kúsok papiera. A pri prepisovaní som vynechal hydrochinon. Vieme, že fenidon samostatne nevyvoláva, teda takmer nevyvoláva, (alebo len vo vysoko špeciálizovaných vývojkách), takže bez hydrochinonu akoby film bol v čistej vode. Namiešal som vývojku s hydrochinonom a všetko je zase v poriadku.

Neide o tu chémiu ani čas zbytočne strávený pri práci s ňou, len ma trošku škrie ten film, mal pre mňa dosť veľkú cenu, ale čo už?


  • 0

#30 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 3 červenec 2017 - 18:25:55

Che :) no přehlédne se snadno. My s chemií kamarádi asi už nikdy nebudem. Ale zjišťuju (a nestálo mě to taky zrovna málo) že bude lepší mýchat si pozitivní vývojku než negativní. Pořád je lepší pokazit pár paírů než jeden negativ.
  • 0

#31 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 3 červenec 2017 - 22:43:53

Ta pridám sa aj ja. Asi pred mesiacom som písal, že som vytiahol z vývojky čistý film, a neviem, čo sa stalo, asi mi zdochol niektorý vyvolávač (fenidon hydrochinon). No nič, vylial vývojku, namiešal novú, a znovu treba vyvolať film, ale teraz už poučený som nacvakal niekoľko skúšobných záberov a šup s nimi do vývojky, znovu čistý film. Do prdele, čo sa stalo?. tak som to neriešil a vyvolal v inej vývojke. Asi po týždni znovu riešim vývojku a pozerám na predpis, ktorú chemikáliu by som mohol vymeniť, aby som zistil, ktorá je kaput. A vtedy som na to prišiel.

Nebolo to vo hviezdach, ani výbuchom supernovy, ale mojou hlúposťou, či nepozornosťou? Aby som nemusel do komory pri miešaní vývojky ťahať knihu, respektíve počítač a tlačiť sa mi to nechcelo, tak som si predpis prepísal na kúsok papiera. A pri prepisovaní som vynechal hydrochinon. Vieme, že fenidon samostatne nevyvoláva, teda takmer nevyvoláva, (alebo len vo vysoko špeciálizovaných vývojkách), takže bez hydrochinonu akoby film bol v čistej vode. Namiešal som vývojku s hydrochinonom a všetko je zase v poriadku.

Neide o tu chémiu ani čas zbytočne strávený pri práci s ňou, len ma trošku škrie ten film, mal pre mňa dosť veľkú cenu, ale čo už?

Úprimnú sústrasť, Nuž, aj majster sa utne.


  • 0

#32 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 26 červen 2021 - 17:10:32

Píšu z temný komory při vyvolávání filmů. Temperoval jsem lehce vývojku z 21C a dlouho laboroval jak dlouho budu RPX 400 vyvolávat až jsem úplně zapomněl že uvnitř tanku je svitek. Bezdotykový teploměr, vývojka 19.5C tak mě bůh ví proč napadlo změřit vnitřek vývojnice. Hned sem to zavřel, úplně přibouch ale pochybuju. Teď sem v půli vyvolávání ale moc nadějí si nedávám :(
Kdybych používal klasický teploměry..
  • 0

#33 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 26 červen 2021 - 17:43:32

Jo, je to v loji.
  • 0

#34 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 27 červen 2021 - 09:25:44

Heh, otvorenie nesprávneho deklu vo vývojnici sa raz raz musí stať snáď každému :)  Len moje podvedomie ma akosi zarazilo hneď ako som ho odchlípil, a tak to našťastie schytal len vrchný film, na zvyšných troch som nič nezbadal.

 

Ale už sa mi počas vyvolávania podarilo vyliať z vývojnice nariedený Rodinal v pracovni na koberec (vzal som si vývojnicu suverénne k počítaču, nech popri čakaní mám čo čítať, a pri preklápaní povolil dekel). Na časomiere zostávalo ešte asi päť minút vyvolávania, tak som utekal vývojnicu vypláchnuť a zachraňovať koberec (nakoniec to šlo vyčistiť). Filmy po dovyvolaní nakoniec vyšli okej.

 

Oh, a niečo čerstvé: posielal som do servisu merací hranol od Hasselblad-u, lebo mi z ničoho nič začal blbnúť (LED diódy ukazovali vždy maximálnu svetelnosť bez ohľadu na svetelné podmienky). Tak som ho teda zbalil a odoslal, veď predsa to nemôže byť batériou, keď to stále dokáže rozsvietiť LEDky.

 

Bolo to batériou.


  • 0

#35 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 červen 2021 - 09:47:11

Jo, je to v loji.

NJN, škoda filmu, ale komu se to nestalo, ať hodí plastimatkou.

 

I pan Sabatiér nějak začínal :-)


  • 0

#36 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 27 červen 2021 - 10:53:49

Netřeba plakat, ten film byl z těch všech nejméně důležitý. Vtipný je že to byl film z malý Ikonty 521 6x4.5 jejíž filmy byly dycky problémový díky světlu které teklo dovnitř, nejdřív okýnkem na počítaní snímků a poté kvůli děravému měchu na 4 místech. Když sem to všechno vychytal tak mi nateče mega světla do tanku  :lol: . Tomu foťáku zkrátka není dáno, ale já to přetlačím!

Každopádně ostatní svitky z Nettaru 515/2 a Ikonty 520/2 a první plan filmy z deskáče jsou excelentní..


  • 0

#37 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 2 březen 2023 - 09:30:34

Jeden z loňska.... Vrátil jsem se z procházky po Olomouci, kde jsem nafotil asi pět filmů při testování několika aparátů po přetěsnění. Hned první film byl čistý jako slovo boží. Za 40 let se mi stalo jen jednou, že jsem nalil jako první ustalovač. Proklínal jsem se, že jsem starej zbrklej osel. Když pominu, že na negativu mohly být záběry, se kterými bych zcela jistě získal Pulitzerovu cenu ( :D ), bylo jasné že test těsnosti fotoaparátu budu muset opakovat. Předpokládal jsem ,že  jsem tedy ustalovač vrátil do vývojky a že musím namíchat vše znovu. Prázdny film jsem pověsil a říkal jsem si, že ho použiju pro nějakou výuku zájemců o analogovou fotografii. Namíchal jsem tedy vše znovu, založil druhý film a tam už vše bylo ok. Pověsil jsem ho vedle prvního prázdného filmu a najednou mi to docvaklo.... Na prázdném filmu nebyla osvětlena ta část, kterou potřebujete pro založení filmu do přístroje. Vyvolával jsem tedy nový neexponovaný film. Takže jsem vlastní zbrklostí přišel jen o trochu chemie, jeden nepoužitý film, ale nepřišel jsem o žádný snímek...uf


  • 0

#38 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 2 březen 2023 - 11:35:45

No tak kinofilm má na začátku ten ocásek který se osvětlí vždycky. Ustálením to tam nebude ani tak. To by jsi tam měl například i čísla políček. Pokud jsi první ustálil nebudeš mít žádný kousek černý. Bez vývojky ti tam nic nezčerná. Takže myslím že ten Pulitzer tam přeci jenom byl. Soráč ....
  • 0

#39 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 2 březen 2023 - 12:33:26

Tak jsem se po půl roce konečně dostal do přírody - včera Modrava - minus 8, hodně sněhu,slunce a tak - prostě krása pro poetickou duši. A tak jsem se jal fotit Modravský potok s cílem vyzkoušet Ilford ORTHO 80 Plus - no a když jsem vyfotil 2 filmy (120 - Rolleriflex 2,8F), tak jsem zjistil, že mám na expozimetru nastavenoé 400 - tedy poctivá 2EV podexpozice. Bylo mi to trošku divné, ty krátké časy, když jsem potřeboval dlouhé na tekoucí vodu a clona už skoro nestačila, ale to počasí mě úplně zpitomělo. Co radíte - podle mne jediná cesta - volání silně prodloužit, čímž se dostanu asi na tak silný kontrast, že z toho bude spíše grafika. No prostě "stará vokurka". Zdařec Luigi :shock: P.S. Nebo nějaká vyrovnávací vývojka, či velké ředění a hodinový stand ??? nevím


  • 0

#40 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 2 březen 2023 - 12:44:05

Já bych byl pro prodloužený hodinový stand v Rodinalu 1+100, třeba 75-80 minut. Nejdřív bych ale vzal ten samý film a nafotil ho ve stejných podmínkách, i kdyby to měly být úplný pitomosti, prostě zkušební film. Nafotit, rozstříhat například na 3 - 4 díly a zkusit různý časy volání. Pak už volat původní film na jistotu.


  • 0

#41 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 2 březen 2023 - 13:17:25

No tak kinofilm má na začátku ten ocásek který se osvětlí vždycky. Ustálením to tam nebude ani tak. To by jsi tam měl například i čísla políček. Pokud jsi první ustálil nebudeš mít žádný kousek černý. Bez vývojky ti tam nic nezčerná. Takže myslím že ten Pulitzer tam přeci jenom byl. Soráč ....

Ale kdepak...chemicky proběhlo vše tak jak mělo...proto ten kousek filmu zůstal černý. Podle čísel políček se řídit nemůžu protože používám metráž. Prostě jsem zazmatkoval. Film i když namotaný zpět v cívce zůstal ve foťáku. Prostě zbrkloň zbrklá :D


  • 0

#42 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 2 březen 2023 - 13:27:54

Tak jsem se po půl roce konečně dostal do přírody - včera Modrava - minus 8, hodně sněhu,slunce a tak - prostě krása pro poetickou duši. A tak jsem se jal fotit Modravský potok s cílem vyzkoušet Ilford ORTHO 80 Plus - no a když jsem vyfotil 2 filmy (120 - Rolleriflex 2,8F), tak jsem zjistil, že mám na expozimetru nastavenoé 400 - tedy poctivá 2EV podexpozice. Bylo mi to trošku divné, ty krátké časy, když jsem potřeboval dlouhé na tekoucí vodu a clona už skoro nestačila, ale to počasí mě úplně zpitomělo. Co radíte - podle mne jediná cesta - volání silně prodloužit, čímž se dostanu asi na tak silný kontrast, že z toho bude spíše grafika. No prostě "stará vokurka". Zdařec Luigi :shock: P.S. Nebo nějaká vyrovnávací vývojka, či velké ředění a hodinový stand ??? nevím

Nebál bych se použít RAF PYRO METOL z Receptáře. Párkrát už jsem ji použil a zafungovala výborně.


  • 0

#43 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 2 březen 2023 - 13:36:15

Já bych ten film hodil do koše, ponechal bych si hezké vzpomínky a dobrou historku a příště si dal pozor.
  • 0

#44 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 2 březen 2023 - 13:49:18

A co panove poradite mne?
Zalozeny svitek 400 foma, exponovano na 80 asa. Obycejne volam v ID-11.
Dekuji za rady.
Mira
P.S.: jinou 400 na pokusovani nemam.
  • 0

#45 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 2 březen 2023 - 13:51:06

Vyhodit.
  • 0

#46 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 2 březen 2023 - 13:52:58

Jo.
Ale stejne uz to mam v tanku, tak to nejak vymacham, vyhodit to muzu i potom.
  • 0

#47 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 2 březen 2023 - 13:54:47

Určitě. To zase jo. Taky bych to samozřejmě zkusil, jen už bych od toho nic nečekal.
  • 0

#48 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 241 příspěvků(y)
Reputace: 212

Publikováno 2 březen 2023 - 14:11:50

Jo.
Ale stejne uz to mam v tanku, tak to nejak vymacham, vyhodit to muzu i potom.


Vůbec bych se toho nebál. Maximálně Tě to mile překvapí...neboť s nestandartem už stejně počítáš.
  • 0

#49 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 2 březen 2023 - 16:08:46

 

Tak jsem se po půl roce konečně dostal do přírody - včera Modrava - minus 8, hodně sněhu,slunce a tak - prostě krása pro poetickou duši. A tak jsem se jal fotit Modravský potok s cílem vyzkoušet Ilford ORTHO 80 Plus - no a když jsem vyfotil 2 filmy (120 - Rolleriflex 2,8F), tak jsem zjistil, že mám na expozimetru nastavenoé 400 - tedy poctivá 2EV podexpozice. Bylo mi to trošku divné, ty krátké časy, když jsem potřeboval dlouhé na tekoucí vodu a clona už skoro nestačila, ale to počasí mě úplně zpitomělo. Co radíte - podle mne jediná cesta - volání silně prodloužit, čímž se dostanu asi na tak silný kontrast, že z toho bude spíše grafika. No prostě "stará vokurka". Zdařec Luigi :shock: P.S. Nebo nějaká vyrovnávací vývojka, či velké ředění a hodinový stand ??? nevím

Nebál bych se použít RAF PYRO METOL z Receptáře. Párkrát už jsem ji použil a zafungovala výborně.

 

Taky se za RAF přimlouvám, jen opatrně při zakládání do spirály - ta potvota vyvolá každý otisk prstu.


  • 0

#50 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 2 březen 2023 - 21:09:22

Díky za rady - osobně se mi zdá, že nejblíže realitě je achernar - ale vyhodt ho můžu až po vyvolání, tak to prubnu a pak asi vyhodím. Zdařec Luigi :shock:


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:praxe

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních