Přejít na obsah


Fotka

vybavení fotokomory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 Bebel

Bebel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 February 2013 - 20:46:45

Hezký den, jako témě neznalý, sháním informace k vybavení fotokomory. Pokud bych si chtěl sám vyvolávat svitkové filmy, jaké požadavky jsou na zvětšovák, co znamenají objektivy 4,5/50, 4,5/70 apod., event. jaký na svitek, jakou vyvíječku, a vůbec co je třeba a zda se to vyplatí dělat doma. Děkuji za odpovědi, rady a názory.
  • 0

#2 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 17 February 2013 - 21:09:57

Ahoj, vítej zde a budiž Ti přáno hodně pěkných chvil s fotoaparátem a souvisejícími úkony :-P
Nevím co jsi na těchto stránkách již vyhledal a přečetl. Začni ve fóru Začátečníkova školka. Tam vyhledej nejprve třeba vlákna

- Povinná první četba
- Tak a je to tady-začátek v temne komore
- Pomoc pri vyberu zvetsovaku

A k tomu se podívej na místní Mapu a zkus si najít někoho v blízkosti domova. Výklad s ukázkou a dotazy v přímém přenosu je to nejlepší co lze absolvovat. Nebo zde napiš odkud jsi, třeba se Tě nějaký středoformátník ujme.

Jinak požadavek na zvětšovák - formát pro film min.6x6 cm, lépe 6x9
U objektivu to značení znamená to samé co u jiných objektivů, tedy třeba 4,5/50 = clona f 4,5 / ohnisková vzdálenost 50 mm - ten je obvyklý pro kinofilmový formát
Pro středoformát pak užiješ objektivy cca 70 - 105 mm.
  • 0

#3 ricmund

ricmund

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationČeský Těšín
Reputace: 30

Publikováno 17 February 2013 - 21:12:30

Hezký den, jako témě neznalý, sháním informace k vybavení fotokomory. Pokud bych si chtěl sám vyvolávat svitkové filmy, jaké požadavky jsou na zvětšovák, co znamenají objektivy 4,5/50, 4,5/70 apod., event. jaký na svitek, jakou vyvíječku, a vůbec co je třeba a zda se to vyplatí dělat doma. Děkuji za odpovědi, rady a názory.


Ja za sebe u mě to není jestli se to vyplatí nebo ne, spíš jestli tě to bude bavit nebo ne
  • 0

#4 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 17 February 2013 - 22:03:07

jestli se to vyplati???kdyz takhle uvazujes?Tak nejdriv zkus fotolab,a pak az ti znicej nejakej ten film,jako se to nekolikrat stalo me ,nanestesti jen v barve,tak najednou zjistis ,ze se ti to vyplati a budes maximalne nadavat sam na sebe.Ale pryc od toho,
Jasne ze je to lepsi si s filmem pohrat doma a pak si nazvetsovat prvni fotografii a rict si-dokazal jsem to-i kdyz prvni vysledek nebude asi 100% ale je to nadhera a otom vsem to je.Udelat si peknej negativ,potom peknou fotku a udelat s tim radost sobe a i znamym
Jinak vse uz zde bylo receno i napsano.
Jak pise LuzJi.
Vitej zde a at se dari.
  • 0

#5 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 18 February 2013 - 01:11:42

Hele jestli potrebujes tank na vyvolavani filmu ,nebo kdokoliv,je to plastimatka, asi,tak zavolat my sestre na tel:603 988 453,pred chvili jsem s ni mluvil a videl jsem tank, je jako novej.Jsou tam dve civky na 35mm a jsou i na 120 nastavitelny, tak nevahejte
borek
  • 0

#6 Bebel

Bebel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 February 2013 - 08:46:36

Díky za rady a pomoc v orientaci tady. Objektuivy jsem tak nějak tušil. Přečtu a uvidíme. Jestli se to vyplatí. Jasně, hned za chvíli mi bylo jasný, že je to pěkná blbost se takhle ptát, už jen proto, že si s tím člověk může sám "vyhrát". To rozhodně ano.
  • 0

#7 jimmyhayek

jimmyhayek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 78

Publikováno 18 February 2013 - 09:12:31

Ono taky s těmi fotolaby to není jen tak... i kdybych si chtěl nechat vyvolávat v labu, tak nevím o žádném třeba u nás v Olomouci, kde by vyvolávali černobílý film. Možná blbě hledám, to nepopírám :)
  • 0

#8 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1,252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 18 February 2013 - 09:18:58

Ono taky s těmi fotolaby to není jen tak... i kdybych si chtěl nechat vyvolávat v labu, tak nevím o žádném třeba u nás v Olomouci, kde by vyvolávali černobílý film. Možná blbě hledám, to nepopírám :)


Klasický černobílý film dávat do labu je nesmysl, leda ty barevné hybridy jako XP2. Viděl jsem co udělali z HP5 u Škody v Praze a byla to hrůza. Nelze jim to ale moc zazlívat těžko budou řešit individuální požadavky na vývojku, ředění a překlápění u každého filmu. :)
  • 0

#9 Bebel

Bebel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 February 2013 - 12:45:24

Jo jo taky začínám vidět problém s labem na svitek v Brně... Asi je opravdu lepší dělat to sám.
  • 0

#10 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 18 February 2013 - 17:13:30

Dobře uzavřená chemie vydrží dlouho a v jednom litru vyvolám dobře cca 8-10 svitků, tak se volá za pár korun. Dávat čb vyvolávat je drahý a výsledky většinou mizerný.
  • 0

#11 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 19 February 2013 - 21:25:20

připojím se semka se svým dotazem, skladujete stock pozitivní vývojky v lednici? nebo jen v temnotě? děkuji za odpověď
  • 0

#12 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 19 February 2013 - 21:50:30

Ve sklepe
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 19 February 2013 - 23:45:27

V lednici to obcas opet zkrystalizuje, idealni je pouze chlad. Jak pise bobr - ve sklepe...
Nejlepsi je neskladovat a na kazde volani si umichat vyvojku novou. To se pak clovek nemusi niceho bat :)
  • 0

#14 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 February 2013 - 06:14:58

Multigráde mám v lednici vedle mlíka
  • 1

#15 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 20 February 2013 - 14:26:20

Multigráde mám v lednici vedle mlíka

Z toho bych měl strach, tedy ja mlíko moc nepiju, ale snad to máš v dost odpudivé flašce.
Najdou se borci, co mají temnici vybavenou ledničkou :-) Ti mají volbu jasnou. Jinak koncentrát pozitivní vývojky uchovávam při pokojové teplotě, zastříklý butanem. Pracovní roztok v misce zadeklovanou druhou miskou, tedy když přeruším na pár hodin (s následnou kontrolou zda pracuje).
  • 0

#16 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 February 2013 - 21:21:49

Ahoj, mi ten Multigráde při pokojové teplotě hrozně ztmavnul, takhle v lednici má pořád téměř stejnou barvu i konzistenci i nezastříknutý a to je skoro prázdná flaška.
  • 0

#17 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 February 2013 - 23:28:02

Já mám zase v lednici DD-X. Dlouho maká jako nová .)
  • 1

#18 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 6 February 2015 - 08:35:08

Pratele, na Aukru se momentalne nachazi velmi schopna sestava pro pozitivni proces: http://aukro.cz/zvet...5061684156.html
Kdybych takove vybaveni uz nemel poresene, tak po tomhle jako zacatecnik skocim. Zda se to vse v dobrem stavu.
  • 0

#19 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 8 February 2015 - 08:18:50

škoda jen, že je opemus 6 jen do 6x6, no hlevně aby to nevyhrál nějaký překupník, že pane A1.... :-), každý do výše možností... :mrgreen:


  • 0

#20 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 8 February 2015 - 10:37:27

No problém je spíš s přebráním v Praze, taky bych to hned bral, kór za ty kačky, co jsou tam teď.


  • -1

#21 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 8 February 2015 - 11:38:17

Však neboj, cena ještě určitě vzroste. Aukce končí až v úterý.


  • 0

#22 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 10 February 2015 - 19:25:13

škoda jen, že je opemus 6 jen do 6x6, no hlevně aby to nevyhrál nějaký překupník, že pane A1.... :smile:, každý do výše možností... :mrgreen:

Konečná cena 1625,-

to nevypadá jako špatný kauf (já to nekoupil).


  • 0

#23 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 10 February 2015 - 21:53:22

Ja taky ne :-) ale konecna cena vicemene odpovida soucasne trzni hodnote nabizeneho vybaveni.

Pred dvema lety jsem sehnal Axomat 4 v orig. kufru + Magnifax 3a + dvoje spinaci hodiny + zvetsovaci objektivy a dalsi drobnosti + promitaci platno celkem za 1500 Kc. Kdyz to dnes hodnotim, nebyla to spatna koupe ;-)
  • 0

#24 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 10 February 2015 - 22:46:20

Jeste k tomu "vyplati delat doma". Vyplati. A nejen, je to nutnost. Fotka vznika urcitym zpusobem nafoceni a urcitym zpusobem udelani zvetseniny, pricemz obe etapy maji stejnou vahu. V obou mas nepreberne mnozstvi rozhodnuti a kreativnich moznosti, pricemz po te technicke strance u zvetsovani mas tech moznosti vice. Fotolab muze byt dobrym startem, abychom se mohli soustredit nejdrive na tu prvni etapu, ale, dle meho nazoru, pokud dlouhodobe nehodlas se zabyvat sam zvetsovanim (popr alternative v podobe skenovani atd) a chces sverit tuto etapu nekomu, to bych snad doporucil se na film vykaslat a delat vse digitalne, je to dneska schudnejsi cesta.

 

Nejjednodussi priklad - udelas vecerni CB fotku mestskeho panorama, jak tmava ma byt vysledna zvetsenina? Nechas o tom rozhodnout fotolab? Ono neexistuje spravna odpoved, je to a zameru autora.


  • 0

#25 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 3 December 2015 - 14:58:07

Nechci zakládat nové téma, tak to hodím sem.

Fotograf Pavel Císař rozprodává svoje temnokomornické vybavení. Ačkoliv většina zajímavých věcí je už asi pryč, přesto tuším zbývá ještě komplet Magnifax 4 a taky zajímavý Magnifax 2 s úpravou pro zvětšování z formátu 9x12 (jsou v něm nějaké díly z Magnitara), nějaké rámečky a vložky a další věci, jako velké misky, lupy atd.

Nebudu sem dávat odkaz na jeho inzerát. Kdo hledá, najde, případně mi pošlete SZ.


  • 0

#26 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 3 December 2015 - 15:30:36

taky od něj pár věcí do komory už mám:) nastřádal toho za svou bohatou kariéru pěkné množství:)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních