Přejít na obsah


Fotka

Zvětšovák na svitkový film 6x4,5


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 7 March 2013 - 21:04:26

Zdravím vás,
po více jak dvaceti letech jsem zprovoznil fotokomoru, první kinofilm vyvolán ku spokojenosti.
Můj dotaz se týká však svitkového filmu, mám zvětšovák Axomat 5 a chtěl bych se pustit také do tohoto
materiálu, konkrétně 6x4,5, půjde zpracovávat tento negativ s mým zvětšovákem ?
Omlouvám se za otázku, začátky jsou vždy těžké .)
R.

Tento příspěvek byl upraven od ToFF: 9 March 2013 - 19:21:42
Přemístění do vhodného vlákna a doplnění názvu tématu

  • 0

#2 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 677

Publikováno 7 March 2013 - 21:21:55

Obávam sa, že nie...

http://www.meopta-hi...ndex.php?id=305
  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 7 March 2013 - 21:22:10

Mám doma Axomat 4, myslím že pětka nebude nějak odlišná.
Podívej se sám - stačí, když si vyndáš ten rámeček a hned dokážeš posoudit, zda tam ten svitek nějak nasoukáš. Já tam dostanu jen kinofilm ...
  • 0

#4 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 7 March 2013 - 22:29:49

:o( no, nedostanu jej tam :o( Můžete mi někdo doporučit nějaké cenově dostupné zařízení pro tento typ materiálu?
  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 7 March 2013 - 22:48:06

opemus
  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 8 March 2013 - 01:27:25

jakýkoli zvětšovák pro formát 6x6cm a větší.
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 March 2013 - 08:48:57

Základem budiž Opemus, pokud to myslíš ještě krapet vážněji, tak už koukat rovnou po Magnifaxu 3a nebo 4.
  • 0

#8 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 March 2013 - 09:29:36

Taky se moc přimlouvám za Magnifax. Sám jsem prošel snad celou Meopťáckou řadu, vždy jsem upgradoval na lepší a litoval, že jsem si to lepší nekoupil rovnou. Magnfax otevírá možnost až do 6x9, je robustní a o ligu vyšší třída. Navíc se asi lépe prodá, kdyby nadšení pominulo.. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 8 March 2013 - 09:56:39

Já by jsem si dovolil s vámi nesouhlasit. Většina lidí se vyzbrojí na max 6x6. Pokud má náš budoucí kolega zájem o 6x4,5, tak nemá cenu si pořizovat velkou "potvoru". Menší zvětšovák má výhody v prostoru a taky nesmíme zapomenout, že na M3 a M4 se hůře dělá 6x4,5. Prostě ta rovná trubka vadí. U zvětšováku se šikmou tyčí problém odpadá. Také se dají lépe sehnat za lepší cenu i s barevnou palicí.
už čekám ty pohlavky od majitelů M3 a M4, ale musel jsem to napsat.
  • 0

#10 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 March 2013 - 10:17:06

Pfff, otče čoveče, tak to bych si taky dovolil nesouhlasit. Měl jsem Opemus 5. Magnifax 3, poté 4. A nechtíc zvětšovat z velkých negativů, tak si dosmrtně nechám Magnifax 4 protože to je prostě opravdu skvělý stroj. Oproti Magnifaxu mi Opemus přišel vždy velmi rozvrklaný. Na půdu jsem si schoval nalezený Opemus 6, ten je tedy mnohem stabilnější, ale popravdě jsem s ním reálně ještě nedělal. Schovávám si ho na případné rozšíření komory, teď by se mi tam nevešel... V čem máš ale pravdu je, že se lépe přenáší, takže je vhodnější pro lidi bez pevné temnice...
  • 0

#11 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 March 2013 - 10:43:25

Nehledě na to, že kdyby to měl být Opemus, tak ty úplně staré verze mají problém s malými miskami pro objektivy a dalším příslišestvím a ty novější zase dělali s ošizenými rámečky (maskování) a s těmi vixlavantovými měchy, které hází prasátka na průmětnu, takže když bude kolega shánět Opemus, tak se musí poohlížet po těch nejnovějších strojích (opemus6 a 7) a to už je cenou dost blízko k Magnifaxu, kde plně souhlasím s Palvem_P - je to úplně jiná stabilita a jak už jsem popsal robustnost. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 March 2013 - 11:28:22

otcova poznámka není od věci. zkuste si uvědomit orientaci negativu 6x4,5 v rámečku.
  • 0

#13 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 March 2013 - 19:20:06

Už několik let mám Opemus 6 a na zvětšování z kinofilmu nebo svitku 4,5 x 6 mi vyhovuje. Fotky dělám ve velikosti 18 x 24 cm nebo 30 x 40 cm, vyjímečně 50 x 60 cm. Vlastnil jsem i Magnifax 4 (to byl Opemus 6 ve sklepě v krabici), ale nemohl jsem si na něho zvyknout a tak jsem ho prodal. Magnifax má pevnější konstrukci, ale je těžší než Opemus. Opemus mi do panelákového bytu vyhovuje víc.
  • 0

#14 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 8 March 2013 - 19:36:45

honza: Opemus 6 a papír s hranou větší jak 40cm? prosím přozraď, jaký objektýv tam máš, mám za to, že už těch 40cm bude problém kvuli nevelikosti základové desky, tak mne zajimá, jestli máš nějakou jinou desku navíc na takhle veliké papíry...
  • 0

#15 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 March 2013 - 20:33:21

Objektiv mám Schneider COMPONAR-S 4,5/80. Zvětšovák mám na základové desce otočený o 180°, položený na nízkém stolečku a zvětšuji na podlahu. Maskovací rám nahrazuji černým rámečkem (tloušťka 3 mm) z plechu, který jsem si nechal vypálit s vnějšími rozměry 50 x 60 cm, vnitřní jsou o cca 2 cm menší.
  • 0

#16 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 9 March 2013 - 17:12:55

Děkuji všem za rady, momentálně dělám kontaktní kopie ze svitku a hraji si s fotoemulzí. Trochu si pročtu názory na vámi zmiňované zvětšováky a
něco z toho vyberu.
  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 10 March 2013 - 19:37:30

No jest-li chceš, tak Ti mohu jeden komplet zvětšovák půjčit. I s barevnou hlavou.
  • 0

#18 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 22 March 2013 - 18:39:49

No jest-li chceš, tak Ti mohu jeden komplet zvětšovák půjčit. I s barevnou hlavou.

Trochu opožděnější reakce :o) promiň ... .

Děkuji za nabídku, mám nafocené zatím dva svitkáče, fotím především na kinofilm,
musím se do toho opět trochu dostat, fotil jsem naposledy někdy před +-20 lety :o)
Kdyby se dalo, do budoucna bych třeba s tvou nabídkou i počítal, samozřejmě, že
né zadarmo :o)
Hlavně, fotím jen v BW, barva mne nebere. Ty svitky beru jako takový "start" pro budoucí větší
formát.
  • 0

#19 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 22 March 2013 - 20:54:59

Už delší dobu uvažuji, že by jsem dal dohromady sadu = zvětšovák, misky, hodiny a.......jako cestovní sadu pro navrátilce a začínající fotografy. Co na ostaní? Jaký je váš názor?????

nechci otevírat nové vlákno
  • 0

#20 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 22 March 2013 - 21:25:09

Mám tu 2 ks Opemus 2a, už se mi to tu kupí klidně pošlu zdarma dál..
  • 0

#21 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 22 March 2013 - 22:45:14

Už delší dobu uvažuji, že by jsem dal dohromady sadu = zvětšovák, misky, hodiny a.......jako cestovní sadu pro navrátilce a začínající fotografy. Co na ostaní? Jaký je váš názor?????

nechci otevírat nové vlákno

Fajn nápad! Mohu poskytnout hodiny. Primárně Praha, ale docela i jezdím po republice...
  • 0

#22 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 16 February 2016 - 11:02:59

Zdravim, nechcel som zakladat novu temu, tak sa spytam tu, ci niekto nevie xohnat, alebo doma nema, negativne vlozky-ramceky do Opemus 6 pre format negativu 60x45mm? Meopta to podla katalogu vyrabala, tak skusam najst, dakujem za ponuky, ak sa najdu
  • 0

#23 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 16 February 2016 - 13:47:36

Formát 645 zvětšuju v Opemu 6 přes originální sklíčka - spodní normál, horní antinewton (tj. standardní vybavení) a spokojenost. Pro jistotu vyfoukám balonkem, problémy s prachem vcelku řešitelné...

 

Zdravim, nechcel som zakladat novu temu, tak sa spytam tu, ci niekto nevie xohnat, alebo doma nema, negativne vlozky-ramceky do Opemus 6 pre format negativu 60x45mm? Meopta to podla katalogu vyrabala, tak skusam najst, dakujem za ponuky, ak sa najdu


  • 0

#24 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 16 February 2016 - 17:35:11

Tie by hadam bolo mozne este objednat, skusim, ak tak, mam este jednu sadu pre Opemus 6, 60x60/36x24, ktoru si asi necham niekde upravit, dufam, ze si pomozem, pretoze orihos negativne vlozky na 60x45 su nexohnatelne, fik za pomoc
  • 0

#25 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 16 February 2016 - 21:30:52

Já ty sklíčka koupil se zvětšovákem - měl jsem kliku, kupoval jsem od prvního majitele, který Opemus pořídil 18.6.1989 (součástí koupě byl záručák) a sklíčka okamžitě sundal, uložil a nahradil kinofilmovými vložkami. Kinofilm nedělám, takže jsem sklíčka pečlivě uložená v krabičce a hedvábném papíře vybalil a fungují mi na pohodu. O vložkách 645 jsem slyšel jenom fámy, nikdy jsem je neviděl prodávat. 6x6 se občas objeví, ale 645 jsem na netu viděl prodávat jenom na Opemus 7.

 

Tie by hadam bolo mozne este objednat, skusim, ak tak, mam este jednu sadu pre Opemus 6, 60x60/36x24, ktoru si asi necham niekde upravit, dufam, ze si pomozem, pretoze orihos negativne vlozky na 60x45 su nexohnatelne, fik za pomoc


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních