hlava Color3 na Opemusu 5

#1 sklen

sklen

Publikováno 22 březen 2013 - 17:01:49

Zvětšuji barevné fotky na Opemusu 5 vyjímečně Magnifaxu 1 s hlavou Meochrom II. Nyní jsem si pořídil hlavu Color 3 (hlavně kvůli možnosti korigovat jas
a očekávám také přesnější nastavitelnost filtrace) a potřebuju jí nějak napáchat na OP5 a později i možná na MG1. Neřešil jste to náhodou někdo?

Základní otázka je, jestli nechat osazený kondenzor nebo nikoli. Meochrom používám s kondenzorem, ale z fotek OP6 + Color3 vyplývá, že tato kombinace
má kondenzor vyjmutý. Jak to tedy má být správně?

Color 3 na OP5 se sejmutým kondenzorem i jeho skříní docela pásne jen to má asi 2mm vůli. Tu bych případně doladil jen asi nějakou lepenkou.
Pak by zbývalo jen převrtat šrouby pro uchycení (OP5 je má zepředu a zezadu, OP6 ze stran). Záleží na vzdálenosti matnice míchací komory od negativu?

Color 3 na kondenzorovou skříň OP5 přímo nasadit nejde, ale obě příruby mají přibližně stejný tvar a rozměry. Asi by mohlo stačit vytvarovat pásek plechu
a tím vyložit vnitřek budoucího spoje. Malý rozdíl obou rozměrů by opět řešila lepenka. Toto řešení by navíc zachovalo možnost použít šuplík na filtry.

V obou případech je nutné uchytit hlavu zvětšováku dále od tyče, protože Color 3 je hlubší než Meochrom a šikmá tyč překáží. To by mohl řešit třeba
kus pertinaxu. Ocelový soustružený úchyt bych vylisoval, podložil oním pertinaxem a stáhnul šroubem.

P.S.
Kdyby náhodou někomu přebývala míchací komora 6x6 nebo 6x9, měl bych zájem. Hlavu jsem získal bez komory.

#2 feromarcin

feromarcin

Publikováno 22 březen 2013 - 21:29:20

Ja by som na Vašom mieste sa radšej poobhliadal po nejakej OP6, alebo MG4 a máte po problémoch. Hlava Color3 sa používa bez kondenzora, na vzdialenosti od negatívu v princípe nezáleží, ale pri jej nedodržaní nemusí byť osvetlený celý výrez negatívu, resp. sa naopak svetlo zbytočne rozptyľuje a na negatív tak dopadne menej svetla na užitočnú plochu.

#3 Pantik

Pantik

Publikováno 10 červen 2013 - 22:38:29

Kde kupuješ barevný papíry ?

#4 feromarcin

feromarcin

Publikováno 11 červen 2013 - 17:47:00

http://www.pentask.s...ier_c18471.html Napríklad tu ;)

#5 Pirx

Pirx

Publikováno 14 červen 2013 - 13:20:36

To jsou ale vsechno dlouhe role pro minilaby? Je pak nejakej elegantni zpusob jak to potme narezat na jednotlive papiry?

#6 F90

F90

Publikováno 20 červen 2013 - 22:37:50

Zdarec,
úprava OP5 na C3 je dost komplikovaná, jednak jak píšeš, se hlava nevleze k tyči, a pak po vyjmutí kondenzoru tam zůstanou plechy co ho drží. Takže hurá do řezání a soustružení. Vzdálenost hlavy od filmu bude prodlužovat už tak dlouhé doby expozice.
Ten kondenzor do OP5 tam nemá být. Velikost pole podle negativu se určuje podle míchací komory. Tu 6x9 budeš shánět těžko.
Na MG1 je to taky spousta vymýšlení a úprav. Zkus si sehnat MG3 a vyšší. Tam to pasuje s min úpravou (MG3) nebo bez úprav (3a 4).
Takže základní otázka zní: chceš bastlit, nebo zvětšovat?
Zdarec