Přejít na obsah


Fotka

Spravna expozice Praktica FX3


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3 odpovědí na toto téma

#1 saab900aero

saab900aero

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 April 2013 - 20:37:20

Zdravím všechny,

jsem tu nováček a mám dotaz. Právě jsem zdědil Prakticu FX3 a to mě navnadilo zkusit focení postaru. Jsem klasický amatér co fotí na automatiku, ale chtěl bych do toho zkusit trochu proniknout. Nejdřív s tímhle hodně starým strojem a pak třeba pořídit něco novějšího, samozřejmě na kinofilm. Ale proč píšu. Trochu už chápu teorii a nacvakal jsem pár snímků. Zatím bohužel nemám expozimetr, který si určitě pořídim, ale studoval jsem návod a tam je asi popsáno jak správně exponovat podle čísel na objektivu. Bohužel nejsem sto tuhle pasáž v angličtině pochopit. Mohl by mi někdo poradit o co v tomhle odstavci jde? Obrázek přikládám...... Mám přesně ten objektiv s tou samou stupnicí jako je na obrázku. Chápu, že je tam stupnice zaostřování s přibližnou vzdáleností od objektu a vpředu nastavení clony. Text vedle asi popisuje jak to kombinovat, ale smysl mi uniká. Díky moc. Jakub.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 23 April 2013 - 20:47:23

Máš hezkou přezdívku - Saab 900 Aero! :-) Vítej Saabisto! :-) Ta tabulka popisuje hloubku ostrosti, to znamená, že při cloně f/16 budeě mít ostré vše od 2,5m do nekonečna a na clonu f/2 jen to kolem 2 metrů :-) Je fajn se to trošku naučit, protože to využiješ při každé fotce, když se budeš rozhodovat co chceš mít zaostřené a co ne. Taky pak nemusíš ostřit při vysoké cloně moc přesně, malou nepřesnost ti to odpustí.

OT: My máme Saab 9-3 SE Sport 1999 2.0T 250hp, limitovaná edice 2000ks - v ČR jsou jen dva! :-)
  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 23 April 2013 - 20:50:53

Kdybys to chtěl trochu podrobněji, tak třeba tady, olomoučtí dovolí ... http://www.dobre-sve...m/tools_dof.php
  • 0

#4 saab900aero

saab900aero

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 April 2013 - 21:13:12

2 Saabista...

taky zdravim :) Díky za příklad, už mi to konečně docvaklo. Potřeboval jsem jen popostrčit :) Práci s clonou už si studuju a myslim, že už to jakž takž chápu, tak jsem zvědav co vyleze z prvních zkušebních fotek (zatím mám založený teprve první film) Vlastně ani nevím, jestli je ten foťák v pořádku, asi s ním leta nikdo nefotil. Ale zdá se být vše OK a předchozí majitel o něj evidentně dobře pečoval. Musím říct, že se mi na tom nejvíc líbí jak všechno funguje mechanicky bez potřeby nějakých baterek displejů apod...Pokud nějaké fotky vyjdou bude to paráda. Taky se poohlížim po něčem trochu novějším, ale zatím asi zůstanu u Praktiky vzhledem k velmi příznivým cenám..až teprve zjistím jestli mi to aspoň trochu jde, pak bych možná zkusil nějakou kvalitnější zrcadlovku. Dnes mi bohužel na aukci unikla Praktica LB2. Něco takového bych si asi přestavoval. Ta FX3 už je přecijen už hodně velký oldschool spíš tak na sváteční focení.

Ad SAAB. Já už jsem bohužel bývalý. Hodně mě to mrzí i vzhledem k tomu jak na tom teď značka SAAB je. Připadám si jako zrádce :) Ale musel jsem bohužel řešit nenadálou rodinnou situaci a na udržování sobíka nezbyly finance. Měl jsem 900 NG Aero v černé barvě. Taky docela raritka. Myslím, že v černé barvě byly v ČR jen dvě. Jedno tohle http://saabinfo.net/...id=69&Itemid=15 a pak to moje. Vypadalo uplně stejně akorát jsem tam měl ještě od "třípalec" Bylo to krásný s ním jezdit, ale bohužel potřeboval už hodně investic a já na to neměl peníze.. Teď jezdím focusem, ale pořád se dívám po nějaké 93 SC, chybí mi to :) Letu zdar :) A dík...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních