Přejít na obsah


Fotka

ICC profily, barevné prostory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 28 duben 2013 - 20:03:18

zdravim ve spolek!

Chtěl jsem poprosit nějakýho zkušenějšího člověka v oblasti skenování a úprav digitálního obrazu o radu. Fotím barevné dia a doma si je skenuju (Epson V600). Jsem si vědom omezení plochejch skenerů, ale myslim, že v tomhle ohledu mi stroj celkem dostačuje. Mam ale problém s barevnejma prostorama a ICC profilama v celym procesu. Našel by se někdo, kdo by mi tu polopaticky vysvětlil do jakýho formátu nejlíp naskenovat, jakej profil kde a čemu přiřadit, abych dostával konzistentní výsledky?
Skenuju Epson V600 + vuescan, jako výstup mam *.tiff a nastaven všude sRGB. Obraz zobrazenej ve vuescanu mi přijde zpravidla nejblíž dia předloze. Když ho otevřu v Zoneru, vypadá jinak, když ho otevřu v Photoshopu, vypadá jinak. Jak komunikujou tyhle programy s monitorem? (LG IPS225 - údajně s nějakou tovární kalibrací) Mam velký problémy s reprodukcí barev až po finální přípravu (převod do priflu tiskárny) k tisku...
Chápu, že tady to bude asi okrajový téma, ale v několika diskusích jsem tu viděl příspěvky lidí, který by se v tomhle mohli vyznat. Googlování mi k lepšim výsledkům zatim moc nepomohlo.

Díky, Dravec
  • 0

#2 JardaX

JardaX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
  • LocationPha , UL
Reputace: 12

Publikováno 30 duben 2013 - 17:32:14

Color management system (CMS) je poměrně rozsáhlá problematika. Tady to nelze celé popisovat. Doporučuji to nastudovat. Odkazy lze nalézt na internetu. CMS se zabývám při své práci a v praxi jsem to musel postupně vše zvládnout. Jinak jen velmi krátce. ICC profily řeší z hlediska správy barev vlastnosti konkrétních zařízení - monitor, tiskárna versus foto papír s ohledem na daný gamut každého konkrétního zařízení. Barevné prostory se v rámci CMS řeší mimo jiné i s ohledem na požadovaný rozsah prováděných barevných úprav fotografií, požadovaný rozsah při reprodukci barev a pro následný způsob použití fotografií - pro web, pro tisk atd. Předem tak potřebujete vědět, co vlastně chcete dosáhnout. Cílem CMS je zajištění co největší schody barev ale nikdy to není ani nemůže být naprosto přesné. Pokud tedy nemáte odpovídající HW a SW a zkalibrovaný celý řetězec tzv. od A do Z, tak se stejně nedoberete dobrého výsledku. Jde o znalosti problematiky CMS, praxi a potřebné HW a SW vybavení, které (to kvalitní) stojí i dost peněz. Každopádně se s tím ale seznamte abyste věděl, o co všechno se vlastně jedná.
  • 0

#3 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 1 květen 2013 - 16:27:23

Zdravím ve spolek.

Možná by Ti pomohlo se odrazit následující:

Prohledej si web www.fotopeuvodce.cz a hledej jméno Petr Dzik.

Ten web je sice už nějakou do u mrtvej a už do něj dlouhou dobu nepřispívám, ale myslím že tahle osoba je přesně to co hledáš.

Zabývá se CMS a hlavně profi tiskem velkoformátovým i průmyslovým. Opravdu tomu velmi, velmi rozumí a je i velmi ochotný.

Např. mě zcela nezjištně pomáhal s kalibrací řetězce Canon 10D, LCD monitor EIZO a tiskárna Epson R2400. Dále s výběrem alternativního tiskového atramentu (originál cartridge byly dost drahý), s výběrem CIS pro tu tiskárnu... Mohu ho jen doporučit.

Tuším, že dokonce vyučoval polygrafii na vejšce, ale to si nejsem jistej.

Bohužel kontakt se mi už mailu nepodařilo najít. Je to už řadu let.

Kjuba
  • 1

#4 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 1 květen 2013 - 16:28:25

www.fotopruvodce.cz samozřejmě. Omlouvám se. Cvakám to v mobilu.
  • 0

#5 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 1 květen 2013 - 17:04:25

http://www.paladix.c.../petr-dzik.html
  • 0

#6 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 1 květen 2013 - 22:52:00

Diky :-)
  • 0

#7 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 2 květen 2013 - 11:47:04

Díky za rady. Já jsem samozřejmě už něco na tom netu našel a trochu nastudoval (paladix.cz má dobrej článek o správě barev), nicméně se v tom trochu motám. Je mi jasný, že dokonalýho výsledku nedosáhnu, ale chtěl jsem to mít dotažený do nějaký přijatelný úrovně. Aby zkrátka výstup na papíře, na mym monitoru i u někoho jinde v prohlížeči vypadal alespoň podobně. Měl jsem právě velkej problém s tim, že v každym programu (úpravy fotek, různé prohlížeče fotek, web prohlížeč, tisk) fotka vypadala jinak. V podstatě teda budu spokojenej, když se mi nebude vzhled měnit v závislosti na sw - abych věděl, kterej je ten "správnej".
Potom co jsem napsal dotaz jsem se v tom ještě pohrabal a podařilo se mi dostat se do stavu, kdy každej sw zobrazuje na mym monitoru jeden obrázek stejně. Teď pro změnu řešim tisk:-)
Zeptám se blbohloupě - když fotografii převedu z pracovního profilu (sRGB) do profilu tiskárny (papíru) nemělo by v ideálnim případě dojít ke změně barev, ne? Resp. k nějakýmu asi jo, ale mně prijde, že to až zničí fotku. Zpravidla se ztratí barevnej kontrast a je hrozně složitý to dostat zpět do nějakýho přijatelnýho stavu a stejně to na monitoru už nikdy nevypadá tak jak chci:-) Ještě jsem teda po provedenejch změnách zatim nic fakticky nevytisknul, neb nebyl čas...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních