Jak funguje "osvitová jednotka" ?

#1 Pentaxista

Pentaxista

Publikováno 6 květen 2013 - 10:06:14

Kolegové, moc bych chtěl vědět, jak funguje "osvitová jednotka" (?), resp. jak funguje systém, kdy se z datového záznamu ("fotka pořízená digitálním fotoaparátem") přenese na fotopapír, který se poté zpracovává klasickým mokrým postupem.
Víte to někdo? Podělíte se?
Ne, že bych chtěl likvidovat komoru, ale v tomto mám vědomostní mezeru.
Děkuji!

#2 feromarcin

feromarcin

Publikováno 6 květen 2013 - 10:23:20

V podstate ide o LCD displej, z ktorého sa kontaktne kopíruje. Papiere pre "digitálne" spracovanie majú podstatne vyššiu citlivosť, ako klasické, teda nie je potrebné mať taký veľký svetelný výkon a samotný osvit trvá veľmi krátko. Vzhľadom na povahu osvitového zdroja nie sú potrebné žiadne filtre na korekciu farebného vyváženia, o všetko sa stará počítač. Celý systém umožňuje kopírovať na pás, ktorý sa kontinuálne vyvoláva a fotografie sa režú až v závere procesu.

#3 otik

otik

Publikováno 6 květen 2013 - 10:46:04

taky je možné z datového záznamu vytisknout na tiskárně na transparentní fólii negativ, který se potom klasicky překopíruje na papír a mokrou cestou vyvolá. Existuje o tomto postupu knížka.

#4 Vojta

Vojta

Publikováno 6 květen 2013 - 13:45:44

Pro výrobu negativu z digitálních dat by se dalo využít i CTP studio. Tam se dělají osvity polygrafických filmů, ze kterých se kopírují tiskové desky. Je to podobné zařízení bubnovému skeneru. Film je v na vnitřní štěně válce, po jehož ose se pohybuje rotující zrcátko. Laserový zdroj vysílá k zrcátku krátké impulsy světla, které zrcátko odrazí o 90 stupňů kolmo na film. Tak se ve spirále vykreslují jednotlivé body na filmu.
Rozlišení by mělo být přes 1200 dpi a cena cca 50 Kč za A4.
Problém je, že pro tisk se skoro všechno dělá autotypickým rastrem (větší-menší puntíky) a na negativ je potřeba rastr stochastický (jako v inkoustovkách).

#5 Pentaxista

Pentaxista

Publikováno 6 květen 2013 - 17:13:12

Děkuji za info!
A víte někdo, jak funguje "zvětšovák", který přenáší digi záznam na papír? Viděl jsem mašinu, která opravdu vypadala jako klasický zvětšovák a svítila obraz na papír... Nebo to, co je napsáno výše, špatně chápu?

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

• LocationModřany

Publikováno 6 květen 2013 - 17:18:00

V podstatě dataprojektor s větším rozlišením a zvětšovákovou optikou.

#7 jirin_ol

jirin_ol

• LocationSrdce Sedlecké plošiny

Publikováno 6 květen 2013 - 17:34:29

Děkuji za info!

ano, přesně tak to vypadá i funguje. možná víc info najdete třeba u DeVere, kterýžto tyhle zvětšováky pro digitální osvit produkuje ještě pořád, tuším.
místo kondenzorové skříně či míchací komory a rámku na negativ je na tom prosvěcovaný LCD s velmi vysokým rozlišením, do kterého se posílá obrázek z pc, a dál už osvit jako pod klasickým zvětšovákem.
http://www.de-vere.c...DS Brochure.pdf

#8 Lukas_87

Lukas_87

• LocationLondyn, UK

Publikováno 6 květen 2013 - 19:18:23

A nebo se svítí laserem. Tak to má Océ LightJet. 14 bitů na kanál a dá se tim svítit i na čb papír.

#9 resolut

resolut