Přejít na obsah


Fotka

Pozitivní vývojky FOMA


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
77 odpovědí na toto téma

#51 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 2 březen 2019 - 07:46:27

Ahoj, kup raději nerezovky. Pochopitelně 2x. Vývojka a ustalovač. Používám je 40 let a jsou nesmrtelné...
  • 0

#52 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 březen 2019 - 07:56:45

Beru na vědomí :) Otázka je, zda je seženu. Praha není za humny a v místních foto potřebách si vyskakovat nemůžu.
  • 1

#53 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 2 březen 2019 - 08:33:43

Mrkni na stránky Béfota.Třeba to tam bude vyhovovat
  • 0

#54 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 2 březen 2019 - 09:52:36

Inak, rukavice (tie jednorazove: oba druhy) pouzivam, ked robim na sklo - to sa fakt do pizety uchopit neda, alebo ked robim velke rozmery a papiere vyvojkou polievam.
Rukaviciam ani roztokom to neskodi, len vzdy dodrziavam medzikrok, ze po vyvojke oplachujem nie len foto, ale aj rukavice na rukach.
A ano, je to strasna otrava davat ich pri kazdej vymene policka dolu, ale iny sposob som zatial nevymyslela.
  • 0

#55 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 2 březen 2019 - 14:56:59

Beru na vědomí :) Otázka je, zda je seženu. Praha není za humny a v místních foto potřebách si vyskakovat nemůžu.

Hleden v bazarech.    Kdys se i u nás  prodávaly  polské pinzety nerezové,   s  pryžovými  pacičkami na koncích.   Jsou super,   papíry z nich vyklouzávají,  neexistuje poškrábání emulze,  jsou delší než  všechny plastové,  tudíž  i  práce ve  velkých a  hlubších mísách je pohodová.  Samozřejmě,  nemusíš je potkat  zítra nebo za týden, že...   


  • 0

#56 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 2 březen 2019 - 15:07:38

p.s.  vyhovující rukavice  se dají  koupit  po 100 ks  za hubičku.  Rozhodně lepší,  než jít  do  vývojky rukama.   Jednou za delší čas  jich  beru  2-3 krabice,  hodí se to nejen ve fotokomoře ... a aby se ušetřilo na poštovném,  objednávám  současně i  další věci do komory, do baráku i dílny.  

nechci dělat reklamu tomuto dodavateli -   je jich povícero a  výběr veliký.  

např.

https://www.obaly-ba...ilove-rukavice/


  • 0

#57 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 březen 2019 - 19:06:07

Pinzety iba nerezove. A tri su absolutna nevyhnutnost. Mam tri misky, v kazdej jedna. Pinzetami robim ten kuzelny pohyb a prenasam fotografiu do nasledujucej nadoby, pinzetu v tom dalsom roztoku zasadne nenamacam.  Stvrta pinzeta je potom taka istota. Prasknuta strunka vie pocas zvacsovania hodne rozladit.


  • 0

#58 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 3 březen 2019 - 08:48:04

Pekne rano...

pane Dynliku, rukavice Vam ochotne proda mistni lekarna. Pouzivam pudrovane latexove, jak na bezne vyvolavani, tak na kolodiovy proces. Treba dobre vybrat velikost a pak sedi jako druha kuze. Rukavice nesundavam,  mivam po ruce kybl s cistou vodou, kde oplachnu, utru do hadru a pokracuju. Pinzety pouzivam do formatu 13x18, s vetsim rozmerem  se mi lip manipuluje v rukavicich. 


  • 1

#59 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 březen 2019 - 09:15:49

Vyskúšal som viacero plastových pinzet, jedna sa mi dokonca zlomila, tie plastové mi fungovali dosť zle. Nakoniec som skončil u nerezových, sú večné. Ale to môže byť aj mojou nešikovnosťou :-)


  • 1

#60 Dynlik

Dynlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 březen 2019 - 10:04:13

Hele, jakou diskuzi vyvolá pinzeta :D díky za  rady.

Budu tedy hledat nerezové pinzety, dočasně jsem problém vyřešil latexovými rukavicemi. Kupodivu nejde o jednorázové, ale o ty silné, úklidové. Nejsou sice jako druhá kůže, ale dobře se oplachují a papír v nich chytit jde (18x24).

"Jednorázovky" jsou ale samozřejmě šikovnější, krabice se bude hodit...


  • 0

#61 levap75

levap75

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně - Úšovice
Reputace: 337

Publikováno 5 květen 2019 - 23:41:15

Inak, rukavice (tie jednorazove: oba druhy) pouzivam, ked robim na sklo - to sa fakt do pizety uchopit neda, alebo ked robim velke rozmery a papiere vyvojkou polievam.
Rukaviciam ani roztokom to neskodi, len vzdy dodrziavam medzikrok, ze po vyvojke oplachujem nie len foto, ale aj rukavice na rukach.
A ano, je to strasna otrava davat ich pri kazdej vymene policka dolu, ale iny sposob som zatial nevymyslela.

Víš co zkus? Nechat si rukavici jen na jedné ruce... :-) Já tak pracuji pořád. Je to primitivní řešení, ale docela účinné.


  • 0

#62 levap75

levap75

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationMariánské Lázně - Úšovice
Reputace: 337

Publikováno 5 květen 2019 - 23:44:52

Hele, jakou diskuzi vyvolá pinzeta :D díky za  rady.

Budu tedy hledat nerezové pinzety, dočasně jsem problém vyřešil latexovými rukavicemi. Kupodivu nejde o jednorázové, ale o ty silné, úklidové. Nejsou sice jako druhá kůže, ale dobře se oplachují a papír v nich chytit jde (18x24).

"Jednorázovky" jsou ale samozřejmě šikovnější, krabice se bude hodit...

Při pořizování kleští je třeba být opatrný. Osobně doporučuji koupit kleště na eBay z druhé ruky, než nové... Ty nové totiž ( světe div se) reznou... :smile: Myslím, že tu ještě jedny nové "KAiSER" mám, ale ty dvoje, co jsem kupoval s nimi jsem musel vyhodit. Doporučuji se pídit po Kindermann...


  • 1

#63 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 6 květen 2019 - 04:56:42

Hleden v bazarech.    Kdys se i u nás  prodávaly  polské pinzety nerezové,   s  pryžovými  pacičkami na koncích.   Jsou super,   papíry z nich vyklouzávají,  neexistuje poškrábání emulze,  jsou delší než  všechny plastové,  tudíž  i  práce ve  velkých a  hlubších mísách je pohodová.  Samozřejmě,  nemusíš je potkat  zítra nebo za týden, že...   

 

 

2.3.2019 jsem asi neměl  dobrý den.

Nezbývá mi, než se omluvit a udělat tiskovou korekci.  Správně tento příspěvek měl znít:

 

Hledej v bazarech.    Kdys se i u nás  prodávaly  polské pinzety nerezové,   s  pryžovými  pacičkami na koncích.   Jsou super,   papíry z nich Nevyklouzávají,  neexistuje poškrábání emulze,  jsou delší než  všechny plastové,  tudíž  i  práce ve  velkých a  hlubších mísách je pohodová.  Samozřejmě,  nemusíš je potkat  zítra nebo za týden, že...

 

Já měl před asi 9 lety to štěstí,  že se mi podařilo znovu, po 25 letech,  4 nové kousky koupit.


  • 0

#64 Franta

Franta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 6 květen 2019 - 14:57:43

Pokud se ve vývojce cachtáte rukama, vřele doporučuju:

-Zásadně nepudrované rukavice. Jsou dražší, ale najít v emulzi zarytý a zaschlý chcuchel opláchnutého mastku fakt nepotěší.

-Zásadně nitrilové rukavice. Ne latex, ne vinyl. Latex nevydrží chemicky, vinylky jsem ještě neviděl takové, aby byly levné a člověk v nich měl slušný cit. 92-500 od Ansellu jsou dost dobrá volba.

-Vemte si klidně o velikost větší, než by se na vaši ruku se strečovým materiálem slušelo. Úchop pro temnokomornické účely zásadě neutrpí, přitom se dá rukavice snadno sundat a používat celou seanci. I dvě, tři.


  • 1

#65 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 8 květen 2019 - 19:18:14

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně GD-L. Dosud jsem používal vždycky Fomatol LQN, potřeboval bych ale na některý negativy kontrastnější vývojku. GD-L je uváděná jako kontrastní, jaký rozdíl ve zvýšení kontrastu (kolik gradačních stupňů navíc) můžu očekávat v porovnání s Fomatolkou?

 

Ještě jedna věc, nejsem chemik, ale postřehl jsem že GD-L je asi docela sajrajt, jak moc ve srovnání s Fomatolkou? :-D Ruce v tom nemáchám, ale spíš mi jde o to co bych čuchal za výpary.


  • 0

#66 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 8 květen 2019 - 20:52:02

Obě vývojky jsou metol-hydrochinonové. Složení LQN je hydrochinon, fenidon A, hydroxid sodný, uhličitan draselný. GD-L už je větší alchymie - hydrochinon, uhličitan draselný, hydroxid draselný, diethanolamin, fenidon B, trisodium nitrilotriacetate (viz bezpečnostní listy).

Podle anglický wikipedie je diethanolamin klasifikován jako podezřelý karcinogen pro člověka 2B.

S gradací nepomůžu, nepoužívám je.

http://fomaobchod.cz/inshop/files/70003/FOMATOL-LQN%20%20%20PL.pdf
https://www.foma.cz/ew/eb92a50f-6da1-46e7-b167-300020e06d72-cs

  • 0

#67 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 9 květen 2019 - 08:05:07

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně GD-L. Dosud jsem používal vždycky Fomatol LQN, potřeboval bych ale na některý negativy kontrastnější vývojku. GD-L je uváděná jako kontrastní, jaký rozdíl ve zvýšení kontrastu (kolik gradačních stupňů navíc) můžu očekávat v porovnání s Fomatolkou?
 
Ještě jedna věc, nejsem chemik, ale postřehl jsem že GD-L je asi docela sajrajt, jak moc ve srovnání s Fomatolkou? :-D Ruce v tom nemáchám, ale spíš mi jde o to co bych čuchal za výpary.


Já Gdlku používám. Kontrastní je ale znám i konteastnější. A pokud by jsi chtěl ještě větší kontrast musíš pod ní zatopit. Když budeš mít teplotu lázně 27 stupňů i víc tak je kontrastní až kam. Chce to ale volat opravdu jen chvilku. Max minutu. Ředěním kontra
  • 0

#68 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 11 srpen 2019 - 14:04:38

Nějak jsem si na GD-L zvyknul - zkoušením jsem dospěl k optimálnímu ředění 1+6, kdy dává velmi vyrovnané výsledky s normálním kontrastem. Délka vyvolávání od 60 do 90 s v závislosti na vyčerpanosti vývojky. Mírně jetá pracuje při 90 s dobře, a to i při teplotě lázně 26 stupňů. Nižší poměr ředění dává vyšší kontrast.


  • 0

#69 21stano21

21stano21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2023 - 16:50:21

Ahojte, podľa návodu som nariedil FOMA univerzálnu vývojku no objavil sa v nej kal. Postupoval som tak že som zohrial 4,5l vody podľa pocitu približne na 60-70°C a násladne nasipal menší sáčik, rozhrkal a nasipal väčší sáčik. Po tomto kroku ostal roztok mútny. Dolial som zvyšnú vodu a nechal vychladnúť. Po nejakej dobe kal sadol na dno fliaš. Vodu som použil studňovú...neviete prečo je tam ten kal? Alebo ho mám pred použitím rozhrkať?

Druhá otázka... plánujem vyvolávať film fomapan 200. Pre tento film je vyvolávaciadoba 3,5 min., neni to chyba? Aplikácia ukazuje 6 min. a logicky my vychádza že by to malo byť medzi fomapanom 100 a 400. Priložil som aj návod.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#70 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 91 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 9 únor 2023 - 17:24:09

Stanislave,

 

voda pro chemické účely (a vyvolávání je chemie se vším všudy) musí být co nejčistší. Používáme vodu nejlépe destilovanou, může být i demineralizovaná (nutno ohřát, aby se zbavila zbytkových plynů), v nejhorším řádně převařená a dekantovaná (nebo přefiltrovaná) pitná voda. Studniční voda bude nejspíš tvrdá jak štolverk a kal bude pravděpodobně směsí vysrážených uhličitanů vápníku a hořčíku (vodní kámen).

 

Shimpan


  • 0

#71 21stano21

21stano21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2023 - 17:37:24

Ďakujem za odpoveď, takže ideálne by bolo teraz vývojku prefiltrovať...
  • 0

#72 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 9 únor 2023 - 17:46:13

Ahojte, podľa návodu som nariedil FOMA univerzálnu vývojku no objavil sa v nej kal.

Jak píše Shimpan - pro vývojku destilovaná. Pro přerušovač, ustalovač není to tak důležité. Co se ale kalu týče, vždycky se mi nějaký objeví když míchám Excelku, asi to bude kvalitou použitých chemikálii... Univerzální jsem nikdy neměl.
 

Druhá otázka... plánujem vyvolávať film fomapan 200.

Fomapan 200 je poněkud jiný film než 100 a 400, používá ploché krystaly, proto se může čas lišit. Ovšem 3,5 minuty je dost málo pro konzistentní vyvolání. Jestli to není chyba na straně Fomy? Proti tomu je ale to, že i v technickým listu pro negativní vývojky je 3,5 min. Na druhou stranu v Massive Dev Chartu je taky spousta pochybných údajů. Osobně bych zvolil jinou vývojku, třeba R09 či LQN.


  • 0

#73 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 únor 2023 - 20:26:55

Aplikácia dev it mi ukazuje na LQN 1+10 5:30min, ten isty cas mi vychadza pri ID 11 co pouzivam. Univerzálnu vyvojku len na papier, na film sa mi neosvedcila. 

Ak chces cistu vodu kup na akvariatickych strankach reverznu osmozu, moja ma aj uhlikovy filter a membrana vydrzi 40m³ a stala 40€. Das na sprchu a vyuzijes aj do zehlicky a pod ;)


  • 0

#74 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 9 únor 2023 - 20:39:39

Univerzální vývojka je jen pro první pokusy. Nehodí se na všechno. Nešetří a kup si co Foma doporučuje. Jinak se v tom budeš plácat jak já před lety
.
  • 0

#75 21stano21

21stano21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2023 - 21:18:58

Nešetří a kup si co Foma doporučuje.


Toto je aj niekde zavesené, napríklad že pre aký papier či film sa hodí ktorá vývojka? Naivne som si myslel že je ozaj univerzálna keď sa tak volá .
  • 0

#76 21stano21

21stano21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 9 únor 2023 - 21:26:53

Už so našiel, pred tým som si to nevšimol. Tak doobjednam LQN.
  • 0

#77 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 91 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 9 únor 2023 - 21:36:30

Fomáckou univerzálku jsem měl doma vždycky v záloze (80. léta). Na svitky jakž takž, na kino v žádném případě, ale na papír mi někdy přišla i lepší než Fomatol H.

 

Shimpan

 

 

Univerzální vývojka je jen pro první pokusy. Nehodí se na všechno. Nešetří a kup si co Foma doporučuje. Jinak se v tom budeš plácat jak já před lety
.

 


  • 0

#78 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -39

Publikováno 9 únor 2023 - 21:57:20

 

Fomáckou univerzálku jsem měl doma vždycky v záloze (80. léta). Na svitky jakž takž, na kino v žádném případě, ale na papír mi někdy přišla i lepší než Fomatol H.

 

 

 

 

Já vím že se hodně prodávala univerzálka kterou vyrábělo JZD Ondřejov.Jestli vtom byl rozdíl od Fomy to nevím.Já v nouzi použiju na papíry filmy vtom nevolám.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních