Přejít na obsah


Fotka

kompakt se zoomem - použitelnost


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
62 odpovědí na toto téma

#1 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 29 květen 2013 - 19:18:45

Ahoj, chci se zeptat jestli má cenu uvažovat o zoom kompaktu, nikdy jsem to neměl v ruce ani neviděl žádný výsledky. V létě jedu na dovolenou a budeme lézt asi po skalách a já nevím kde všude takže cokoli většího než kompakt nemá význam, musím to mít v pouzdře na opasku protože do batohu bych se nedostal, pokud budu někde viset a mít volnou jen jednu ruku. Chtěl jsem vzít mjučko, ale napadlo mě zjistit něco o těch zoomech jestli to má vůbec nějaký význam, vyrábělo se snad milión typů a rozsahů, světelně většinou na dlouhém konci tragédie tak nevim... Na druhou stranu na krátkym je většinou tak kolem 4 což je ve dne OK a já jsem na 35mm zvyklej, ten zoom by tam byl spíš jako jistota. Teoreticky by mi asi stačil i nějakej ten dvouohniskovej kus 35/70 ale to zrovna není nikde k mání. Zoomů jsou k mání mraky na bazarových serverech od noname po leicu.
  • 0

#2 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 29 květen 2013 - 19:29:41

čau,
ja mám kompakty celkom rád, špeciálne kúsky od Fuji, som s nimi veľmi spokojný. Nie sú to "imidžovky" / ako Ricoh, ale také klasické amatérske, ale s dobrou optikou.

Na poličke mám:
FUJI DL Super Mini (pevná 28mm, vyrábal sa aj zoom)
FUJI ZOOMDATE 1000 (28-100, horšia svetelnosť ale do dňa v poho)
FUJI ZOOMDATE f 2,8 (24-50, 2,8-5,6 myslím)

Tieto aparáty sú bezproblémové, používam "na dovolenky" s diákmi. Krásny obraz, vďaka EBC vrstvám vynikajúci kontrast, bez problémov aj protisvetlo.

Ešte mám potom Nikon 100W, a dvoohnisko Canon Sureshot dvojohnisko 28/48mm, s tými som ešte nefotil. Nikon je 28-100, mal by mať dve asférické šošovky a ED sklo, čiže optika celkom fajn, Oba tieto viem aj predať alebo vymeniť, za symbolickú cenu (filmy alebo tak).

Fotky z toho Fuji DL Super Mini napr:
http://www.durov.cra...dunajska_streda
(nie sú tam ale veľké :)

Každopádne - kompaktov sa netreba báť, ak sa používajú správne (=dovolenka :) a nenáročné podmienky) tak sú na nezaplatenie. Nosím stále jeden vo vrecku a mnoho fotiek by ani nevzniklo, nemať tie malé mršky,
  • 1

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 květen 2013 - 00:54:43

Ja som po rokoch kúpil Canon Prima zoom 700, a musím priznať, že som s ním spokojný na to, že som bol zvyknutý výhradne na jednooké zrkadlovky. Hlavne na vonkajšie použitie a rýchlejšie filmy, teda myslím výššej citlivosti (400ASA paráda). Dá sa aj vnútri z bleskom, ale len do malej vzdialenosti.
  • 0

#4 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 30 květen 2013 - 18:41:10

Čekal jsem větší krizi, spíš že mě bude každý odrazovat. Tak pokud se to dá použít tak nějakej vyberu a nafotím film ať mám nějakou představu. Ta Fuji vypadá pěkně, ale asi to nebude moc dobře sehnatelný, co jsem koukal tak po bazarech vévodí Olympus, toho je kvanta modelů po pár stovkách a některý maj na nejratšim (35-38mm) světelnost 4 což nebude taková tragédie, horší jak na tom bude ten objektiv a to mi asi těžko někdo poradí...
  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 květen 2013 - 12:43:56

On tě ďuroT trošku mystifikuje :) Ten první nemá zoom a je to tak trochu "snob class", v každém případě sběratelská záležitost. No ale dají se najít slušné kompakty se zoomem. Vybírej si spíše takové, které nemají příliš velký rozsah zoomu. Takové ty kapesní zoomy 35-150 už moc dobrou kresbou netrpí a světelnost 11 na dlouhém konci taky není kdoví co. Já bych doporučil třeba Olympus mju II zoom 80. Taky některé Pentaxy Espio byly dobré. Možná by mělo smysl podívat se i na některý menší model Olympus iS. Ty nejsou o mnoho větší než kompakt, ale je v tom schovaná zrcadlovka s velmi slušným objektivem a fotky jsou z toho moc dobré. Dá se to koupit za 100 - 500 Kč.
  • 0

#6 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 15 červen 2013 - 18:09:28

Trosku do mlyna - mel jsem za timto ucelem uctivane jednoohniskove Super Mini a Nikon AF600 a jeste cosi a cb fotky sly od rozeznat od Zuiko OM na prvni pohled i na kontaktech - takova jakoze lehounce retro tricata leta, asi nizsi kontrast ci co. Hledacek jakasi pidi dirka, pomale, tezko predvidatelne,do ruky moc lehke. Tak sly z domu a radeji ted mam hledackove aparaty ze 70. let jen o malinko vetsi a tezsi.

Nemel jsem moznost zkusit ty echt "snob-class" kompakty typu Ricohy, Nikony Ti, Minolta TC1 atd... Ale malokdy je to zoom.

Oly iS 1000 mam ve skrini po tatovi, je to velikost a vaha mensi zrcadlovky s odpovidajicim sklem. Obsluha otravna (vystihuje to anglicky termin "fiddly"), elektronika pomala a dosti blba (a tim padem korekce vyzadujici), kresba pekna.
  • 0

#7 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 červen 2013 - 09:59:54

Ja by som sa toho tak nebál, novšie kompakty môžu mať aj kvalitnú optiku.

Toto je FUJI DL Super Mini + Velvia:
Přiložený soubor  Scan-120818-0044.jpg   98,64K   120 Počet stažení

Toto FUJI Zoom date 2,8 (P4, iba sken negatívu - nerobím to rád ale na ilustráciu stačí):

Přiložený soubor  Scan-130616-0002-dunaj.jpg   154,17K   142 Počet stažení

Přiložený soubor  Scan-130616-0002-dunaj-vyrez.jpg   97,46K   105 Počet stažení

Každopádne, ja odporúčam. Nerozumiem tej averzii voči malým, prenosným automatom, ktoré môžete mať stále pri sebe. Jasné, že sa na nich nedá nič nastavovať, a že majú malé hľadáčiky - to je akoby ste sa sťažovali, že VF 8x10 sa nezmestí do ľadvinky :mrgreen: Na daný účel (zážitková, dovolenková fotografia) sa dajú určite nájsť aj slušné kúsky, a nemusia to byť ani "snob class".
  • 0

#8 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 16 červen 2013 - 10:02:11

Jo iS-1000 není moc povedený. Taky to byl tuším první model. Jako "lepší kompakt" bych doporučil spíš pozdější modely, třeba iS-21. Opakuji, jedná se o náhradu kompaktu. Nezastoupí to zrcadlovku. Takové ambice mají spíše modely jako iS-3000, které disponují rychlejším autofokusem, manuálním nastavením a dalšími funkcemi, které využije pokročilejší fotograf.
  • 0

#9 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 červen 2013 - 10:02:29

Ešte detail z tej pani (všimol som si, že fórum si tú fotku vo veľkom rozlíšení nejako zmenšilo - čiže sa stratili detaily).

Přiložený soubor  Scan-120818-0044-detail.jpg   145,69K   82 Počet stažení
  • 0

#10 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2013 - 09:31:45

No jo no, jenže super mini je pevný sklo, a navíc na "hračku" do kapsy pěkně drahý :-) já kompakt s pevnym mám - Mju a Yashicu T4 ale říkal sem si jestli by se mi na tu dovolenou přece jen nějakej ten zoom nevyplatil. Ty Oly IS jsou moc velký, to do pouzdra na pásek nedám.

Rimmer: je to zvláštní ale já mám zkušenost úplně opačnou :-) nepoznám rozdíl mezi Yashicou T4 a zuikem na Olympusu OM, a řekl bych že ty hledáčkové přístroje jsou o něco horší, pár jsem jich měl (canonety, chinony, minolty..) a T4 i Mju II jsou dle mého oka na tom lépe, možná jsem měl špatné kusy (no nevím, všechny?) ale rozhodně nezvládaly protisvětlo, kresba byla většinou měkčí a kontrast nižší. Oni ty "nové" kompakty jsou přece jen řádově o 20 let novější a řekl bych že mají asi o něco lepší optiku, minimálně nějaké ty antireflexní vrstvy, kompakt mám od toho abych s ním "střílel" narychlo momentky bez přípravy, jen vytáhnout a cvaknout a nic dalšího neřešit. Na normální focení mám zrcadlovku.
  • 0

#11 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 17 červen 2013 - 19:54:50

capouch: Jejda a ta T4 ti nepřijde drahá? ;) Tu bych někdy rád sám někdy zkusil. Mmj. ta T4 má opticky pověst jednoho z opticky nej kompaktů, takže se nedivím, že rozdíl není (nebo i je, ale v neprospěch levnějších Zuik), takže máme zkušenost oba stejnou, a to, že kvalita odpovídá ceně :). Já jsem zkoušel aparátky do tisícovky... Konica Auto S3 nebo Oly 35 RD mi vyšly o lepší (oproti těm mým kompaktům), Hi-Matic F tak šul nul, možná jen kousíček. Zrovna Mju II jsem neměl, ale někde jsem viděl fotky a moc (vůbec) mně to neoslovilo, ale je možné, že byl ten kus rozhozený.

No a právě na momentky byly ty kompakty dost na nic, než jsem to zapnul, a našel v hledáčku to, co chci, tak mi to uteklo (když mám přes rameno Hi-Matic nebo OM, přijde mi to subjektivně rychlejší - natáhnout, doostřit a cvak vs. mačkat čudlík, vrrrrr, hledět klíčovou dírkou, ostřit a pak překomponovat). Na pohybující se subjekty se to taky moc nechytalo. Ale to může být tím, jakým stylem to chce kdo používat a mě z toho lezlo velké procento naprostého odpadu (zaostřeno do pryč, expozice mimo) nebo uteklých fotek. V neposlední řadě se to pořád nevlezlo do kapsy kalhot. Ale jsem sváteční fotograf a buď fotit nemám chuť, anebo už nesu normální aparát přes rameno, pro neustálé nesení u sebe to má něco do sebe.

Edit: Ďuro, ty skeny nejsou vůbec špatné, jsem pozitivně překvapen.
  • 0

#12 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 červen 2013 - 22:04:10

Oly 35 RD a Konica S3 taky nejsou do tisícovky.
Já jsem byl Yashicou T4 zklamán, ale asi se jednalo o nepodařený kus.
Pro pohotové focení je třeba si zvyknout jak to funguje. Mám těchhle populárních kompaktů slušnou kupku a výsledky z nich nejsou špatné. Ale když to vzal do ruky syn nebo přítelkyně, tak byla většina odpad, jak píšeš, zejména zaostřeno jinam než míněno.
Olympus mju II, Ricoh R1, GR1, Konica DL Supermini, Nikon AF600 se vejdou i do kapsičky u košile.
  • 0

#13 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 18 červen 2013 - 09:17:48

Vážený kolego, Yashica T3 Super, která se občas objeví v nabídce doslova za pár korun, stojí rozhodně za úvahu. Rovněž perfektní je poměrně krátkou dobu a za značně vysokou cenu prodávaný celokovový Olympus Mju-V ED lens 38-105. Zakoupil jsem jej tehdy
jako vzorek, předcházející úplně první dodávce přístrojů do ČR. Jedinou nectností je, že při přetáčení kvičí jako sele. Olympus XA ne
- ten je tichouš k pohledání. Ale hledá se dost těžce. Přeji úspěch a doporučuji před koupí vše důkladně prověřit a nafotit si kontrolní
film a poté prověřit se zvětšovacím objektivem špičkové kvality. Jinak z koupě není radost, ale další starost. "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#14 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2013 - 12:57:37

Pravda je že jde o zvyk, když jsem si zvykl na kompakt s AF tak mi ty fotky vychází dobře, ale jak píše dubraro - když jsem ho půjčil tak to bylo vždy zaostřený jinam. Ta rychlost zapnutí není tak tragická, rozhodně proti digitálům mi to přijde jako blesk :-) ale je fakt že u těch dálkoměrů pokud mám předostřeno tak je to něco jiného, jenže já vždycky než zaostřil na ten skoro neviditelný flíček tak mi to trvalo mnohem déle než teď u těhle relativně moderních kusů, ale zkrátka jde o zvyk, to je pravda. A jelikož jsem zvyklej na ty autofokusový tak bych na dovolenkový fotky neměl problém se zoomem, ale nikde není moc fotek abych se kouknul na kvalitu.

Rimmer: T4 mi nepřijde drahá, koupil jsem ji před rokem za 1000 a minulý týden jsem náhodou koupil ještě jednu "náhradní" na aukru za 900, což je podobný jako cena za mju
  • -1

#15 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 20 červen 2013 - 22:05:15

capouch: To gratuluji, vycházel jsem z reálných prodejních cen na eBay, které jsou úplně jinde... To je na aukru pravidlem, nebo je třeba čekat? Na to druhé typicky nemám trpělivost :(

Když nad tím přemýšlím, tak mně asi z velké části odpuzoval ten fýling gumoidních ovládacích prvků se zpožděním, často navíc navržených dle nějaké mimozemské logiky - prostě mně to rozptylovalo. Mechaničtější aparát mi v ruce zmizí a přestanu na něj myslet, tady jsem měl neodbytný pocit, že se přizpůsobuji aparátu, ne naopak... Asi to bude primárně ostřením a odezvou, protože čistě manuální aparáty aspoň bez A- nebo T-programu mi taky nesvědčí.

Ale s těmi Mju mne pokoušíte, já si to snad půjdu koupit!
  • 0

#16 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 20 červen 2013 - 22:14:48

Dubraro: Tos měl ale košili z nějakého silného materiálu na způsob vojenské blůzy s velkýma kapsama? Supermini ani AF600 se do žádné mé košile bohužel nevešly, resp. nedržely tam bez značného rizika vypadnutí, resp. košili na té straně stáhly dolů tak, že se to nedalo nosit. Dokonce se nevešly ani do kalhot resp. tam byly mimořádně otravné. Takže jsem šňůru nesl přes rameno a to potíralo smysl kompaktu a já jsem se pak pro tyto účely pokorně navrátil k zapovězenému stroji na jedničky a nuly.
  • 0

#17 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 20 červen 2013 - 22:57:44

rimmer: já nevím jestli to byla náhoda, sem tam kouknu a když mě něco zaujme tak se snažím koupit, aukce začala na asi šesti stovkách tak sem přihodil, teda o dost víc pro jistotu, a skončilo to na 920. takže litr s poštou no. Ale je to T4 ne T4 Super, ta je snad voděodolná nebo co. K tý kapsičce - Mju II je asi nejmenší foťák co existuje, v kapse u lehké košile asi bude vadit spíš ta váha že to bude cítit, ale v kapse kalhot ho nosím pořád a nevím o něm, stejně tak v kapse mikiny nebo bundy, tomu říkám MINI, nechápu že se to nejmenuje Mju II mini :-) ta Yashica a vše ostatní co mi prošlo rukama je o něco větší takže už cihloidní...
  • 0

#18 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 6 říjen 2013 - 19:44:57

naskenoval som pár zaberov z kompaktu Yashica T5 a môžem povedať že obraz je o niečo lepší ako napr. Oly 35Rc alebo Hi matic 7sii. ( obyč. skener canon 9900 a film dm paradies 400 - je to len na skúšku ) Vadí mi ale, že je to autofokus a nikdy neviem kam to zaostrí, takže ako kompakt sebou vždy ťahám ten olympus.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#19 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 8 září 2014 - 13:04:49

Ha,

našiel som vlákno, kde môžem položiť otázku :mrgreen:

 

Fotografisti,
existuje nejaký kompakt, novší, automatický, ktorý má 28mm ohnisko (príp zoom) a ZÁVIT na filtre (pre č-b fotografiu)?
Samozrejme, hovorím o filmovom.

 

(A nemusel by to byť Contax lebo ten je drahý :cry: )

 

Ak niekto máte - píšte!


  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 září 2014 - 15:56:47

Ricoh GR 1.


  • 0

#21 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 8 září 2014 - 16:30:25

Dubraro, vďaka. Tam sa montoval nejako cez špeci prípravok alebo rovno na objektív, nevieš? Voľakedy som ho mal, iba so slnnečnou clonou...a doteraz si trieskam hlavu, že som ho predal :wacko: Asi sa zbavím niečoho z poličky a skúsim ho zohnať za rozumnú cenu znova. Zatiaľ mám teda F3hp a 28/2. Ale trochu sa prenesie :-)
  • 0

#22 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 září 2014 - 08:51:41

Okolo objektivu je miniaturní bajonet, na ten se namontuje kroužek se závitem a do něj filtry. Takže se se dá použít buď sluneční clona nebo filtr, ne oboje zároveň. Velikost filtru je myslím 30,5 mm, stejně jako pro Rollei 35 T.


  • 0

#23 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 10 září 2014 - 12:37:03

Ďakujem! Ešte ma zaujal Ricoh GR10 (?) ako lacnejší a automatickejší bráška...nevieš náhodou, či má rozvnaký objektív a tiež možnosť toho filtru, prosím?


  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 září 2014 - 07:28:48

Osobní zkušenost bohužel nemám. Podle dostupných informací je objektiv stejný ale bajonet tam není.


  • 0

#25 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 16 leden 2016 - 23:08:39

Kdysivá jsem si pořídil, za účelem zachování vzpomínek z dovolené, skorem za poštovné Olymus superzooom 110. A ačkoliv jsem na něm vyfotil zatím jen jeden 24 políčkový prošlý barevný film, tak mne mile překvapil. Musím říct, že zcela suveréně překonal mnoha mega pixlový kompakt od fy. Sony.

Zajímalo by mne, zda někdo udělal podobnou zkušenost - za hodně málo peněz poměrně dost muziky.

Rád bych se totiž na vás obrátil s prosbou.
Jde mi o to, že bych rád dal ženě nefotografce přístroj, jímž by dokumentovala vývin našeho dítka.
Přístroj by měl být přinejmenším dovybavitelný bleskem, odolnější konstrukce s tím, že by měl vynikat v interiérovém focení (zapadlá vesnice v zapadlém baráku na Vysočině - šero, šero, šero...). Jo a v hledáčku by mělo být vidět to, co bude na fotce /tedy aspoň přibližně/. :smile:
Že by opět něco z produkce Olympu?
  • 0

#26 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 17 leden 2016 - 10:29:19

nechcem tvoju zenu podcenovat, ale digi kompakt je akurat.


  • 0

#27 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 17 leden 2016 - 15:42:50

No to jsem přesně slyšet nechtěl :grin:
  • 0

#28 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 leden 2016 - 18:55:46

Oly Superzoom jsem měl taky (získaný za poštovné). Dal jsem jej otci a spokojenost.

Nějaké zoomovací Mjú (zejména poslední typy) bude ale zřejmě lepší volba, hlavně díky lepší kompaktnosti přístrojů.


  • 0

#29 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 17 leden 2016 - 19:32:24

Zenit E


  • 0

#30 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 leden 2016 - 19:34:31

Zenit E

:-D


  • 0

#31 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 18 leden 2016 - 11:08:09

Olympus mju-II

Fuji Instax 210


  • 0

#32 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 18 leden 2016 - 12:14:03

Yashica T-zoom. Ale myslím si, že žádný z těch zoom foťáčků nebude mít dostatečnou světelnost na uvedené podmínky.


  • 0

#33 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 18 leden 2016 - 17:33:47

Dnes jsem se byl toulat po Brně a zaujalo mne jedno Pentaxí tělo - cenou, funkcí i padnutím do ruky by splňovalo podmínku, jenže sehnat na to nějaké levné sklo je problém (ale napadlo mě na to dát redukci a našroubovat nějaký M42, to však ještě musím postudovat, zda je něco takového možné)...
Ještě mne zaujal CChinon 35ee-II, co vy na to?
Tajně doufám v přítomnost Dubrara  :oops:  který má často věcné zkušenosti se spolehlivostí a případnou odolností.


  • 0

#34 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 leden 2016 - 08:58:43

Co je to "levné sklo"? Běžné objektivy na Pentaxe nejsou nijak závratně drahé. 

Chinon 35ee-II je jeden z nekonečné řady kompaktních dálkoměrů 70. let. Pokud je v pořádku, lze předpokládat, že bude docela dobře použitelný a dávat vyhovující výsledky. Osobní zkušenost nemám, jeden čeká v krabici na repasi.


  • 0

#35 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 leden 2016 - 10:02:18

Předně děkuji za pojednání. :)
Levné sklo je například industar, kdysi i helios, prostě druh, který když přijde k úhoně, tak to není tak líto a případně jde opravit.
  • 0

#36 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 19 leden 2016 - 11:17:14

nevidim vyhodu fotit potomka na film. Aky to ma zmysel ?


  • -1

#37 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 19 leden 2016 - 11:26:30

Předně děkuji za pojednání. :)
Levné sklo je například industar, kdysi i helios, prostě druh, který když přijde k úhoně, tak to není tak líto a případně jde opravit.

V tom případě už to tu zaznělo, tuším že od keko - Zenit E


  • 0

#38 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 19 leden 2016 - 11:28:28

smysl to má.   Alespoň v tom,  že i  po  několika až mnoha desítkách let budou ty fotky k nalezení i  reprodukování,  novému tisku  apod... (tedy pokud  autor fotek filmy řádně zpracuje a pozorně uloží  a jeho potomstvo nebudou hovada a nevyhodí je). 

p.s.  přál bych ti vidět radost v očích dospělců i dětí, když dostali na vánoce  čerstvě nazvětšované a zarámované fotky svých pra-  až pra-pra-prarodičů, z původních negativů. 


  • 4

#39 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 19 leden 2016 - 11:41:45

jirin_ol, si to predstav.. da zene do ruky fotoaparat aby fotila potomka. Kolko fotografii urobi denne ?  Ved Janko to nebude stihat vyvolavat.  Ja by som jej hlavne nekupoval fotak s automatickym posunom filmu :D a dal tyzdenny budget na filmy.


  • 0

#40 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 19 leden 2016 - 11:47:36

Vážený kolego, samusko, Váš příspěvek je v tomto vláknu "kompakt se zoomem" - použitelnost" lehce mimo. Přesto lze říci, že kompaktním přístrojem, který je vybaven zoomem a máte jej vždy po ruce, lze pořídit zajímavé záběry v situacích, vyžadující bezprostřední reakci fotografa. Nečekaný námět se často objeví nepředvídatelně a mnoho času na přípravu není. K Vašemu postřehu mohu dodat jen to, že malovaný portrét potomka byl nahrazen později portrétem fotografovaným na film, Vámi zmíněná nevýhoda fotit potomka na film souvisí pouze s Vaší preferencí technických možností fotografie, jako a)

Klasického fotografického postupu, či B) Číslicového záznamu. Nalepovat si papírovou fotografii na displej Vašeho tabletu je poněkud staromódní, ale je teoreticky možné. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 19 leden 2016 - 11:51:05

jirin_ol, si to predstav.. da zene do ruky fotoaparat aby fotila potomka. Kolko fotografii urobi denne ?  Ved Janko to nebude stihat vyvolavat.  Ja by som jej hlavne nekupoval fotak s automatickym posunom filmu :D a dal tyzdenny budget na filmy.

nevím,  proč bych  řešil  otázku,  že  Janko  chce fotit potomka na film  a  dokonce si  dovolí  chtít svěřit fotoaparát na film  své ženě?   Nebo  (pardon)  jsi  členem uličního výboru? 


  • 0

#42 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 leden 2016 - 11:53:28

Přesně to jsou mé důvody. Žena si je vědoma finanční náročnosti focení na film, proto rozhodně nebude platit rovnice 1 film = 1 týden.

Nehledě na to, že uložení na hdd je pro mě daleko méně bezpečné (film schovám na bezpečné místo, ale s diskem se manipuluje pořád - a třeba tato technologie za 30 led nebude ani vyznávána - ale světlo tu bude relativně vždy :-) )


  • 0

#43 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 leden 2016 - 11:56:36

Každopádně samusko děkuji za názor. I názor, který se ne vždy shoduje s momentálními potřebami může být dobrý (například, pokud si toto přečte někdo, kdo váhá a nezná zápory). :-)


  • 1

#44 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 19 leden 2016 - 14:23:08

skusim este raz:

tvoja poziadavka:

  1. dal ženě nefotografce přístroj, jímž by dokumentovala vývin našeho dítka.
  2. Přístroj by měl být přinejmenším dovybavitelný bleskem,
  3. odolnější konstrukce
  4. by měl vynikat v interiérovém focení (zapadlá vesnice v zapadlém baráku na Vysočině - šero, šero, šero...).

zacnem od konca:

4. interierove fotenie:  takze citlivy film. zacinal by som na iso 400, (Trix-400 v Diafine vylucime, evidentne ides na cenu). Ak by si to aj pushoval na 800,1200, a viac tak citujem:

Žena si je vědoma finanční náročnosti focení na film, proto rozhodně nebude platit rovnice 1 film = 1 týden.  Bude mat kompakt ktorym bude fotit v interieri  v pondelok, a utorok, ale ked s dietatom pojde v stredu von tak to nebude stihat clonit.  Proste kompakt a interier nejde dokopy.

 

uvedom si ze ked to bude mat zoom, tak pri max priblizeni jej to vyhodi clonu na 8. Predpokladam ze rozsah clony v kompaktoch je od 4,5-8alebo11.

3. vsetko su plastaky

2. blesk a kompakt nemam skusenosti, takze nic. Ale predpokladam ze bude nutnost blyskat.

1. neviem kolko ma potomok rokov, ale budem predpokladat ze menej ako 6. Ver tomu ze o 20 rokov,ked bude chciet vidiet tie foto , tu nebude Foma, Kodak, Ilford a ked ano, tak papier (to jedine co si nedokazes namiesat)  a sken bude taky drahy ze tvoje filmy skoncia ako VHS kazety. Niekde to je, ale nikto netusi kde a ani to nebude digitalizovat.  Ked je nefotografka, tak to bude len o point&shoot. Budes rad ak na 1 policku nieco bude nerozmazane, hlavne ked je to interier.

 

 

a este poznamka: to co ti radia: napriklad Yashica T4zoom stoji 150€-200€, Olympus mju-II 100€  a teba sa lubi Chinon 35ee za 20€


  • 1

#45 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 19 leden 2016 - 14:23:40

Ještě mne zaujal CChinon 35ee-II, co vy na to?

Použitelný levný dálkoměr. Sice plný automat, ale aspoň se "zámkem expozice" (při namáčknutí spouště drží naměřenou hodnotu). Malý příklad zde (je to focené přes sklo). 


  • 0

#46 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 19 leden 2016 - 14:29:55

 

jirin_ol, si to predstav.. da zene do ruky fotoaparat aby fotila potomka. Kolko fotografii urobi denne ?  Ved Janko to nebude stihat vyvolavat.  Ja by som jej hlavne nekupoval fotak s automatickym posunom filmu :D a dal tyzdenny budget na filmy.

nevím,  proč bych  řešil  otázku,  že  Janko  chce fotit potomka na film  a  dokonce si  dovolí  chtít svěřit fotoaparát na film  své ženě?   Nebo  (pardon)  jsi  členem uličního výboru? 

 

lebo ked bude fotit potomka, tak bude fotit z 1,5m na 0,5m cize stale do zeme a bude to tmave. Fotil si niekedy male dieta ? ved stale beha sem a tam, to fotis casom 1/100 a si rad ze trochu spomali. Jeho zena je nefotografka, chyti fotak, namieri a stlaci. Naco to cele komplikovat filmom.

 

Nakoniec to skonci tak ze bude fotit digitalom, lebo nebude vediet ci sa jej  to podarilo odfotit analogom. Lepsie ma dieta na digitale ako ho nemat nafotene na analogu.


  • 1

#47 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 19 leden 2016 - 15:12:49

to je zvláštní...   existují jistě mnohé miliony fotek mimin i dítek všeho věku pořízených na sf, kinofilm a různé jiné filmové aparáty  pořízené lidmi obou pohlaví nejen z doby dnešní,  ale zejména z dob,  kdy digitální  foto bylo neznámým pojmem. Samozřejmě,  mezi  nimi byly a jsou sračky,  fotky průměrné,  ale i fotky  skvělé.  Stejně jako  dnes mezi miliardami  snímků pořízených digitální technikou. 

p.s.

a mezi těmi fotkami  je  i spousta těch nafocených bez použití blesku,  neb  každý  trochu rozumný  člověk ví,  že  miminům a zvířátkům se do očí neblejská :-D

a závěrem:  na tvůj přímý dotaz,  zdali jsem  malé děti  někdy fotil,  mohu odpovědět  s klidným svědomím:  ano,  nejen tři své vlastní,  ale  desítky dalších dětí příbuzných i cizích,  stovky dětí  na  táborech,  v MŠ  apod,  a to  vše na film  (a v naprosté většině  prakticou s  20-50-100mm skly)  a  na filmy  nominální citlivosti max.  400,  páč  kdysi taky nic  jiného nebylo (a čtyřstovky byly vesměs  vzácné a drahé, ne vždy byly všude a vždy k mání). 

Mluvím sice sám za sebe, ale  myslím, že každý,  kdo  děti  fotil,  potvrdí jen  to,  že  důležité je,  aby  fotograf  "splynul",  aby si na něj i jeho aparát  děti  zvykly, že kdo  fotí děti  pouze shora,  z nadhledu a do země,  asi  fotograf není  atd.    ... ale  tohle  je  jiná story  než  stručná a věcná odpověď  Jankovi,  jaký aparát věnovat ženě na focení dítěte. 

 

Moje odpověď Jankovi by tedy zněla:   druh a typ fotoaparátu  důležitý není  ani  tak moc jako to,  aby s ním jeho žena uměla  zacházet,  věděla,  co  od něj může očekávat,  a přizpůsobila  se  limitům,  který ten který aparát může mít.   Vyhnul bych se  kompaktům se zoomem s velmi malou světelností, stejně jako bych se vyhnul  hlučnému motorovému posunu filmu. To,  jak  svou ženu Janek s focením zaučí či naučí,  už záleží na schopnostech  obou,   to výběr aparátu řešit nebude. 

Kdybych s tím začínal znovu a to v dnešních podmínkách,  asi bych se  opět  dopracoval  ke kinofilmové  zrcadlovce  s  tichým chodem závěrky,  světlou a velkou matnicí,  světelným objektivům (dle možností finanční dostupnosti)  v rozmezí  28(24)-85(100)mm - u delšího ohniska bych preferoval možnost krátké zaostřovací vzdálenosti (z tech cenově dostupných mohu uvést např.  Tamron SP 2,5/100mm),  a filmům citlivým,  které svou citlivost neztrácejí v umělém (žárovkovém) světle (z běžně dostupné konfekce  HP5+).   Kéž by v době,  kdy jsem začínal,  byl výběr aparátů, optiky i filmů, jako je dnes. 

Jde totiž o to,  že  to  dítko  bude  pozornou maminkou (či tatínkem)  foceno  při různých aktivitách během svého růstu a vývinu  po dobu nejméně  15-16 let,  takže  i s tím bych  jaksi  počítal,  že  ten dokumentační aparát  není investicí na pouhé 2 měsíce či  rok.   Když  bude mít  maminka  zájem fotit,  nejen  cvakat  nazdařbůh,  učení jí  půjde  a  fotky  budou  fajn,  pak  bych  na ní  nešetřil a všemožně ji v tom podpořil.  Ona  s tím dítkem  bude  příštích xx let  téměř  pořád,  tudíž  si to zaslouží, a jestli  si je vědoma všech kladů  i  záporů  focení na film a přesto  do toho má chuť,  tak  bych ji  tuplem podporoval a byl jí nápomocen.  Asi  tak.  


  • 7

#48 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 19 leden 2016 - 15:20:42

ještě dovětek:  a jako malý bonus  bych  jí pořídil  maličký  spolehlivý aparát  do  kabelky či  kapsy, jako  zápisník na procházky  jakékoli a kamkoli,  neb  není většího opruzu,  než  muset  tahat  tašku s  těžkou zrcadlovkou a optikou,  když  člověk má plné ruce  děcka, kočárku,  tašek s nákupy atd...   tady  ten spolehlivý a odolný  kompakt  se zoomem  svůj smysl má.  Jaký?   Dle  finančních možností  cokoli do začátku,  později  se uvidí.   I kdyby to bylo jen to levné  mjůčko 1 bez zoomu,  tak  svůj  účel  splní  velice dobře,  to záleží na tom, kdo je za hledáčkem.  


  • 0

#49 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 19 leden 2016 - 15:49:55

Tohle kdysi vyfotila moje švagrová, když byla coby au pair v Americe...se mi to tenkrát líbilo...Ricoh Dualmaster = dnes prakticky bezcenná věc

Přiložený soubor  P11606181.jpg   314,76K   6 Počet stažení


  • 1

#50 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 leden 2016 - 21:00:04

Všem moc děkuji za věcnou diskuzi. Jsem rád za to, že se zde objevily názory pro a proti (člověk se pak kouká na věc trochu reálněji a také ví na co dát pozor).

 

Pořídím tedy nejdříve něco jednoduššího, levnějšího (nejspíš ten chinon) a pokud to ženě půjde a bude ji to bavit, tak se bude investovat.

Dcerce je rok a 1 měsíc a měl bych rád i fotky z kinofilmu. Ono přeci jen když už se fotí na film, tak to nejsou takové ty extrémní výcvaky a člověk je podvědomě více nucen věnovat pozornost tomu, aby fotka byla pěkná.

Na digitál (Canon 720is ze smeťáku s utrhlýma dvířkama, které jsem provizorně vyspravil hliníkovou destičkou chycenou stativovým šroubem) již fotí a natáčí videa.

Na kinofilm jsem zdokumentoval naši dovolenou a pak ještě nějaké dění domácnosti, výstup se jí, k mému překvapení, na tolik líbil, že za mnou od té doby již párkrát byla s tím, proč nefotím víc (jenže já poslední rok jen šprtám - jsem hloupej, tak u toho musím sedět :D - a smrdím v práci od rána do večera). Tak mne napadlo, že jí pořídím nějaký aparát do začátku, ať si to zkusí, a když jí to bude bavit, tak jenom dobře. Přece jen tím jak jsem od rána do večera pryč, tak nestihám fotit ty krásné okamžiky, které se již nebudou opakovat...

 

Ještě jednou děkuji a přeji dobré světlo  B)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních