Přejít na obsah


Fotka

Pradovit - s AF nebo ne?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 pepe

pepe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 June 2013 - 11:48:59

Rozhodl jsem se dělat diáky tak jak se mají - na zeď. Takže teď prolézám ebay a rozhoduji se co ulovit. Chtěl bych jít do nějakého Pradovitu. Nejlepší by samozřejmě byl model CA2500. Ale taky jsem si všimnul, že často jsou k mání starší modely bez autofokusu skoro za babku (třeba Color).

Protože jsem nikdy diaprojektor neměl - jak fungují projektory bez AF? Je to použitelné nebo spíš pro zlost? Předpokládám, že budou problémy kvůli prohýbání diáků...

Manuální zaostřování se provádí na objektivu, nebo to jde u některých modelů i dálkovým ovládáním? Viděl jsem třeba model C2500, který vypadá stejně jako CA, ale nemá AF...
  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 June 2013 - 12:52:58

Jednoznačne AF, nepoznam veľmi Pradovit, je to myslím Leitz? ja mám Reflektu Diamator AF a som spokojný, veľkou výhodou je hlavne to, že sa používajú rámčeky systému Agfa CS s hrúbkou diaramiku 1,8mm, teda do zásobníka vojde 100 ks a je rovnako dlhý ako klasický s 50 ks diakov.
  • 0

#3 pepe

pepe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 June 2013 - 13:10:26

Ano, je to Leitz. Mě právě překvapila cena těch starších diaprojektorů, ale dnes asi už nemá cenu kupovat nic jiného než vyšší řady.
  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 6 June 2013 - 13:18:18

ešte pozri kodak carousel, ja mám ektapro.
a shiftový objektív, do malých bytov ideál :lol:
  • 0

#5 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 6 June 2013 - 13:29:36

Pozri si na ebay pradovit p300-ku alebo p600-ku IR s objektívom leica colorplan 90mm f2.5 a budeš maximálne spokojný. Ten objektív nádherne vykresluje všetky detali, okrem toho ten projektor dobre odvádza teplo, takže ten diák sa neprehrieva. Je to samozrejme AF. Problém je len v tom, že keď sa objavý na ebayi tak je o neho veľký záujem - treba počítať za tu 300ku okolo 150eur.
  • 0

#6 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 6 June 2013 - 14:01:58

ja by som hlavne odporučil vopred si prerátať ohnisko a premietaciu plochu vzhľadom na vzdialenosť, na ktorú sa bude premietať a formát diapozitívu.
Ušetrí to kopec peňazí (na búranie) :mrgreen:
  • 0

#7 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 6 June 2013 - 14:03:40

teda, aby som doplnil: tiež premietam, v paneláku (vzdialenosť asi 2,8m) na plátno s uhlopriečkou odhadom tak 2,5m...no a objektív s ohniskom 75mm je mi dosť na nič, som veľmi rád za shiftovú 50mm.
  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 6 June 2013 - 14:04:56

Dost podobné jako AF Leitz Pradovit diaprojektory jsou Braun Paximat Multimag, (mám to štěstí 2 ks včetně automatu pro střídavé promítání s prolínačkou vlastnit) a velmi šikovný je Braun Novamat M330, kterým lze promítat při denním světle i na matnici (např. http://www.ebay.co.u...=item43bc91aabc).
  • 0

#9 pepe

pepe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 June 2013 - 15:36:44

Se vzdáleností k promítání snad nebude problém, 4 metry by měly stačit i pro ten Colorplan 90, jestli dobře počítám, tak výsledný obraz by měl mít 144x96 cm.

Proč jsou vlastně ty P300 a P600 tak drahé? Jsou tak nové? Ten CA2500 nebo CA2502 mě zaujal právě tím, že se často vydraží mezi 50 až 100 euro, je v něčem podstatném horší? Kromě dálkového ovládání "po drátě" :-)
  • 0

#10 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 6 June 2013 - 20:24:19

Používám pár let Pradovit CA 2500. Je mnohem lepší než projektory, co jsem měl předtím (např. nějaké starší Rolleie). Velký rozdíl je ve světelném výkonu a v rychlosti výměny diáku, která je téměř okamžitá, a neunavuje tolik oči střídáním tmy a světla. Novější typy Pradovitů (P 300, P 600) by měly mít výhodu v použití více typů zásobníků (též LKM, CS) a v AF, který snad funguje i na zasklené diáky mezi nezasklenými. Jsou to ale nižší modely, srovnatelný je myslím P 2002, nebo jak se jmenuje. CA 2500 je na zásobníky dost háklivá, s jedním typem zásobníků (myslím, že Fomei) se mi občas zasekává, s jinými funguje spolehlivě. Povedlo se mi sehnat nejvyšší typ objektivu Super Colorplan 2,5/90 a je výrazně lepší než běžný Colorplan.
  • 0

#11 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 June 2013 - 20:52:12

pepe: Braun Multimag také mohu doporučit. Je ale potřeba pečlivě vybrat objektiv - jsou v tom překvapivě značné rozdíly. Zkoušel jsem 6 různých typů.

... o nějakých Braunech (zcela nových) na prodej bych věděl včetně výběru objektivů k nim.
  • 0

#12 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 June 2013 - 20:52:47

ďuroT: 55/2,8 (bez shiftu ovšem) bych na prodej měl ;)
  • 0

#13 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 6 June 2013 - 21:06:39

Fabius, ja práveže šifťák (Golden Navitar 50/2,8) mám :) ale dík! Odporúčam, je to ozaj dobrá vec.
  • 0

#14 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 June 2013 - 21:09:46

ďuroT: to bych chtěl někdy vidět v činnosti :)
  • 0

#15 pepe

pepe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 June 2013 - 21:23:11

PavelK, díky za objasnění, v tom případě asi zůstanu u hledání toho CA2500/2502 s Colorplanem. Jsi s tím AF spokojený? Četl jsem že to je největší boj u diáků, zaostření různě prohnutých filmů.

Jaké vlastně používáte rámečky? Prý mezi nimi bývají velké rozdíly...

Fabius, díky moc za nabídku, ty Paximaty jsou taky pěkné strojky, ale tohle má být zároveň i překvapení pro příznivkyni značky Leica/Leitz, takže Pradovit má přednost :-)
  • 0

#16 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 6 June 2013 - 21:26:59

pepe: tak to je jasné - chápu :)
  • 0

#17 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 June 2013 - 08:41:17

S autofokusem Pradovitu jsem spokojený, ale samozřejmě nevyřeší prohnutí diáku, to je vždy kompromis, která část bude zaostřena. Existoval sice objektiv Colorplan, který měl rovinu zaostření optimalizovanou pro prohnutý diák, ale zkušenost s ním nemám. Navíc pokud je diák promítán delší dobu, ohřeje se, vyschne a srovná se téměř do roviny - potom je nejostřejší s běžným objektivem, zatímco s tím speciálním by to bylo horší. Každopádně doporučuji ten nejlepší objektiv Super Colorplan, protože u běžného Colorplanu se k nepřesné rovině přidají ještě jeho vlastní chyby, takže je to výrazně horší.
  • 0

#18 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 June 2013 - 09:03:44

Poznámka k rámečkům - je potřeba rozlišit dva základní typy:

1. bez skla - existuje nepřeberné množství typů. Od nejtenčích typu CS/CS2 až po poměrně silné z RVHP produkce. Jsou levné, dobře se s nimi manipuluje, jsou lehčí a tenčí (což se pozná, když jich máte desetitisíce). Nechrání diák před poškrábáním, na druhé straně se snáze ofukují od prachu, který se nemůže skrývat za sklem. Klíčovým problémem je prohýbání diáku, což znemožní ostrou projekci po celé ploše. Překvapivě má konstrukce rámečku bez skla poměrně nezanedbatelný vliv na potlačení tohoto jevu, nicméně žádný mě známý typ to zcela neřeší. Osobně bych se vyhnul velmi tenkým CS (ale to je čistě subjektivní dojem - nutno vyzkoušet)

2. se sklem - lépe chrání diák před poškrábáním, teoreticky řeší problém s prohýbáním diáku (viz dále). Nevýhodu je, že za sklem se časem střádá prach (a on se tam DOSTANE), hrozí zcela reálně newtonovy kroužky a navíc jsou diáky tlustší, takže může být problém s řadou zásobníků (většina zásobníků Braun je nepojme, naštěstí projektory Braun akceptují přiměřené zásobníky). Moje osobní (byť omezená) zkušenost praví, že tento typ má smysl jen u těch nejlepších AN rámečků GePe. V každém případě je potřeba vyřadit typy s běžným sklem - newtonovy kroužky VZNIKNOU. A i u AN typů není zaručeno, že nevzniknou (byť riziko je asi malé) a navíc nemusí nutně vyřešit problém s prohnutím diáku. Stalo se mi totiž, se vnitřní prostor mezi sklíčky je sice malý, ale dostatečný aby se diák nepatrně prohnul a když se použije špičkový projekční objektiv jako třeba Braun Ultralit PL 2.4/90 mm MC, tak je prohnutí stále viditelné (i když samozřejmě daleko méně než u rámečku bez skla; u průměrného projekčního objektivu už jev nezjistíte)).

+ existuje typ s průhlednou fólií. Funguje to tak, že pásek silnější fólie je přehnutý napůl, diák se vloží doprostřed a celé se to z boku zasune do výřezu v jednodílném plastovém rámečku. Důrazně před tímto typem varuji - podle mě téměř dokonale spojuje nevýhody obou. Neřeší problém rovinnosti diáku, vznikají newtonovy kroužky a mezi fólii a diák se střádá smetí.

POZNÁMKA na závěr: prohýbání je podle mé zkušenosti dost ovlivněno typem filmu. Zatímco Fuji (Provia/Astia/Velvia) se prohýbají jak zběsilé, Kodak je znatelně rovinnější.
  • 0

#19 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 7 June 2013 - 09:14:51

Ja by som doplnil, GEPE stále rámiky vyrába (ako so sklom, tak aj bez), asi pred rokom som od nich bral - pomerne neštandarné "kinopanorámy" (falošná - orez zhora aj zdola). Ich výhodou je to, že diák je navyše ešte akoby v plechovej maske, čiže sa premieta naozaj len výrez (=ozajstná "čierna" po okrajoch, možnosť vyrovnania horizontu a pod) . Tieto masky majú v rôznych formátoch, aj pomerne exotických.
Jedna prekvapivá drobnosť - nové diarámiky mali na skle akoby jemnú hmlu (niečo podobné ako po dýchnutí), všetky do jedného. Ja som to čistil, niekto nečistí...zrejme sa tam niečo kondenzuje, ako som vyčítal z fór a bavil sa aj s inými komorníkmi.
  • 0

#20 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 June 2013 - 10:27:26

Ano - ten opar tam skutečně je. Jako zajímavost mohu uvést, že je velmi podobný divnému lehce mléčnému "filmu", který se mi tvoří v kuchyni v kredenci na skleničkách, které velmi dlouho (řádově roky) nepoužiji :mrgreen:
  • 0

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 June 2013 - 10:33:37

No ja by som jednoznačne doporučil rámčeky bez skiel, rámčeky zo sklami mi v minulosti poškodili niekoľko diakov práve kondenzáciou vody - vlhkosťou, takže som prešiel na rámčeky bez skiel a od vtedy ich preferujem, a od kedy som kúpil projektor Reflekta Diamator AF (cca 85) tak výhradne len systemu CS.
  • 0

#22 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 7 June 2013 - 11:42:05

Inak mám taký pocit, že keď som si dááávno študoval práve tento problém s rovinnosťou diákov...tak som sa dočítal, že niektoré objektívy majú naschvál sklenutie obrazového poľa a iné presnú rovinu. Niečo sa mi zdá, že boli aj špeciálne značené - FF (Flat field)? takže aj to je jedn faktor do skladačky :)

Rámiky bez skla + CF (curved field) projekčný objektív
AN Rámiky + FF (flat field) objektív

No, zábava na dlhé hodiny :mrgreen:
  • 0

#23 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 June 2013 - 11:49:25

Ty objektivy se sklenutím obrazového pole jsou mi dost podezřelé - vzhledem k tomu, jak (alespoň mě) ty diáky v promítačce "cvičí" bych to tedy rád viděl na vlastní oči :)
  • 0

#24 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 7 June 2013 - 11:54:43

Neviem, ako som kúpil tak predávam :-P
http://www.kodak.com...ktg_iii14.shtml
http://svconline.com...jection-lenses/
http://photo.net/lei...rs-forum/00N0Pf

Nehádam sa, neargumentujem, nepresviedčam - proste Piatkový KOPR :mrgreen:
  • 0

#25 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 7 June 2013 - 12:08:56

ďuroT: nápodobně :)

... o těch objektivech s prohnutým polem jsem také jen četl a myšlenka je mi krajně podezřelá!!!

Mimochodem: v tom posledním tvém odkaze se píše o projekčních objektivech s proměnnou irisovou clonou. Jeden takový mám a důrazně před tímto vynálezem varuji!!! Konkrétně mám Braun Ultralit PL 2.8/85 mm B-MC – ten objektiv je jednak celkově slabý. Hlavní výhodou tohoto typu má být možnost zaclonění irisivou clonou a tím pádem řešení problému prohýbajících se diapozitivů – tuto funkci však v praxi nelze uplatnit, protože její efekt se projeví až na clonách (cca F/8), které sníží jas obrazu na nepoužitelnou úroveň. Pro efektivní využití tohoto objektivu by bylo nutné mít 10x výkonnější projektor. Navíc na F/8 se do obrazu začne promítat stín vlákna žárovky. Tak bacha na to!
  • 0

#26 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 June 2013 - 20:47:04

P300 IR mohu doporučit, je to dobrý projektor, spolehlivý, výborná optika, velmi dobře funkční dálkový ovládač - funguje spolehlivě i odrazem od plátna
objektivy k tomu mám 2,5/90 supecolorplan a širokoúhlý 2,8/65 elmarit
světelný výkon je těmito objektivy dobrý, v zatemněné místnosti stačí používat snížený výkon lampy
jsou tam i některé mínusy - ventilátor je celkem hlučný, AF funguje tak, že se nejdřív ručně zaostří objektivem a pak to jemně doostřuje na prohýbající se diáky, je tam ještě možnost ručního doostření z ovládače, ale tady je to nedořešené - musí se ručně doostřit každý obrázek zvlášť, při výměně se to zase uvede do výhozího stavu
největší nevýhodou je ale značná robusnost a tím i hmotnost zařízení, doma to nevadí, ale na přenášení je to závaží
kvalita diáků promítnutých tímto je ale dobrá, a celkem až do krajů obrazu, jen to musí být dobře vyfocené, musí se použít vhodné rámečky a musí hlavně být dokonale vyrovnaná promítací plocha, pak je to zážitek
určitou nevýhodou při detailním prohlížení zblízka je však i to, že žádný diák není ve světle těchto objektivů dost čistý a nepoškrábaný, zdálky to vidět není, ale zblízka je to někdy problém
mám ještě obyč. Braun s 2,8/85, a rozdíl je skutečně velký, Leica objektivy prakticky neduhují na hranách, o ostrosti na krajích obrazu ani nehovořím, a projektor P300 méně zahřívá diáky, pak se tolik neprohýbají, AF ovladač Braunu funguje dobře jenom při vizuálním kontaktu s čidlem na promítači, u P300 na natočení ovladače nesejde, klidně stačí sedět v křesle s projektorem za zády a funguje to spolehlivě
na druhé straně byl zde i celkem zásadní rozdíl v ceně
  • 0

#27 pepe

pepe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 June 2013 - 20:58:33

Díky moc za všechny rady a zkušenosti.

Takže projektory bez AF dávám stranou, a případné objektivy s prohnutou rovinou ostrosti též :-) Možná to vědci vymysleli dobře, ale mně je to nějak podezřelé...

Co jsem si všimnul na ebay, tak ty P300 a P600 jsou opravdu vyhledávané. CA2500 už trochu méně. P150 se dá ukořistit i za slušnou cenu, zřejmě hodně lidí vyhledává vyšší výkon lampy.
  • 0

#28 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 26 June 2013 - 21:04:22

Mam P150 s AF a jsem spokojen, sklenene GEPE krasne doostruje. K tomu ten lepsi objektiv (z hlavy nevim typ), ne defaultni plastak, samozrejme FF a v mensich prostorach staci vic nez dost.

S mlhou v rameccich mam stejnou zkusenost, koupil jsem baleni prastarych GEPE a byly mlecne bile. Neni to produkt degradace skla vekem?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních