Přejít na obsah


Fotka

Filtre v čierno-bielej fotografii

filtr filtre

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1 odpovědí na toto téma

#1 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 14 June 2013 - 09:13:59

Ahoj všetkým,
ak ide o duplicitu témy tak sa ospravedlňujem vštkým zúčastneným, vopred a tu. Ale k veci, v súčasnej dobe sú dostupné čierno-biele filmy senzbilované tak, aby boli schopné reakcie na celé spektrum vlnových dĺžok svetla, čím by sa malo dosiahnuť prevodu tohoto spektra na adekvátne odtiene šedej-bielej-čiernej. Avšak stretávam sa s rôznym pohľadom na použitie filtrov, ako pre zvýraznenie, stmavenie, zostvetlenie a podobné vylepšenia snímanej reality., Moja otázka smeruje teda k tomu, či ostatní temnokomorníci používajú filtre, ak áno, tak aké za akým účelom? Vec sa má tak, že farebný krúžok je mi jasný a obstaral som si nejaké filtre, konkrétne žltý, oranžový, zelený, červený, žlto-zelený a purpurový + UV + CPL. Takisto som sa dočítalna inom fóre, že kedysi v dávnejších dobách sa napríklad žltý filter použival viac-menej ako trvalo nasadený, ale vďaka senzibilácii filmov už toto pravidlo tak celkom neplatí. Ocenil by som Vaše názory, skúsenosti, postrehy v tejto oblasti, tak ako to vidíte Vy. Sám zatiaľ experimentujem metódou pokus-omyl tým spôsobom, že daný motív fotím na čisto, potom podľa farebného kruhu skúšam stmaviť, prisvetliť, pridať konstrast, ubrať kontrast a to tak, že nasadím filter alebo fitre na objektív a motív ešte raz (alebo viackrát) cvaknem s vybraným filtrom(mi). Vďaka za Vaše odpovede.
  • 0

#2 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1,377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 14 June 2013 - 09:46:31

Dovolil jsem si tohle téma přesunout do části, odpovídající dotazu.
Základní dva podobné témata tu už jsou:
http://www.temnakomo...-filtry-pro-cb/
http://www.temnakomo...-cb-fotografii/
Najdeš tam i odkazy na další servery.
Co se týče přehledu chování filtrů, tak staré Photolife jsou v tomhle taky dobrou studnicí rad.

Co se týče praxe, tak je to kombinace tématu - užitého filmu - filtru a vyvolání.

Postupuješ naprosto stejně jako já, praxe je totiž nenahraditelná. Mám všech jedenáct černobílých filtru od B+W a že bych je uměl rozumně využít to ani náhodou.
  • 1





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:filtr, filtre

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních