Přejít na obsah


Fotka

"Jsem amatér a hodlám jím zůstat po celý život"


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 16 červen 2013 - 13:17:38

Vážení kolegové, fotografie dala času hmotný převlek a tělo. V ohraničení jedné fotografie je paměť, kterou nemůžeme zpětně vyvolat. Vědomé omezení zadání, ne příliš mnoho výbavy, ani příliš mnoho
povyku. Technicky dokonalé věci dnes dělá každý, ale co z toho, když tam není poesie? Svět je plný obdivuhodných řemeslníků, ale tam, kde je básnický pohled sdělen s maximem dokonalosti onoho, v
praxi tak imaginárního fotografického umění, kde básnický obraz zachycen co nejprostším způsobem
přinášejícím něco nového. Jinak nestojí za to, aby byla dělána. Zraková neobvyklost motivu, kterou lze fotograficky izolovat a tím stupňovat k dojmu překvapivosti, vyžaduje instinkt a zkušenost. Jde o cílené hledání nadreality, utajené v předmětech skutečného života, vyžadující dostatek soustředění a času.
Stále se považuji za amatéra, přestože už nejsem diletant. Paměť a zábava oka, jinak to nemá smysl.
Erik Kurach "Starý Jezevec"
  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 16 červen 2013 - 13:36:10

Slova amatér a profesionál ztratila u nás svůj původní význam. Však jak již bylo řečeno - amatér od slova amare - láska. Pokud to děláš s láskou a ne za peníze, jsi amatér a máš být na co hrdý...
  • 1

#3 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 16 červen 2013 - 15:00:56

co když to někdo dělá z lásky k penězům?
nebo z lásky a navíc za peníze? (to je ideál)
  • 0

#4 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 16 červen 2013 - 15:45:09

Chodím denne do práce a robím za peniaze tak, aby bol spokojný šéf. Dostanem výplatu a nemusím sa zamýšľať nad tým, či chcem svojou prácou niekoho osloviť, či má moja práca výpovednú hodnotu, alebo či sa moja práca páči kritikom. Proste spravím ju najlepšie ako viem - musím povedať, že mám zamestnanie, v ktorom sa cítim dobre, do práce hodím rada a z práce sa vraciam domov spokojná (pracujem v drevovýrobe).

Ale fotím vyslovene pre vlastné potešenie, nie preto, aby som vyhovela niekomu inému, fotím tak, ako ja chcem, to čo ja chcem a kedy chcem a najmä tak, aby som bola spokojná ja.
  • 4

#5 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 16 červen 2013 - 17:44:08

Fotografuji třicet let,z toho řekněme "tvůrčím způsobem" dvacet...Měl jsem možnost se tím živit a jsem rád že jsem tak neučinil! A obzvláště v dnešní digidobě není o co stát.Jsem rád,že si můžu foti co chci,jak chci a nemusím nikomu nosit výsledky na cédéčkách a dělat kompromisy u zadavatele,který jak známo má pravdu,protože to platí! V poklidu duše si mohu exponovat ty své černobílé svitky a doufat,že se do citlivé vrstvy "vryje" něco hlubšího než jen povrch věcí...Potom to dávat na papír a nepřemýšlet nad tím,jestli je dnes pondělí,nebo sobota...Zůstat i nadále v tvorbě SVOBODNÝ!
  • 5

#6 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 17 červen 2013 - 05:05:20

svobodný nejenom v tvorbě, ale pokud možno i v životě... i když někteří si to pletou s nezávazností
  • 1

#7 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 17 červen 2013 - 07:18:07

Tak, tak, být svobodný, dělat to co tě baví, tak jako to je o každém koníčku, to potěšjící takto činit... proto se také spousy lidem říká amatéři... protože nejsou inženýři v oboru, nemají tu dbornou práci a neživí se tím, jen to dělají z lásky svého koníčku protože je to baví, proto jen amatér prosím... A je jedno, zda li sbírá známky nulové hodnoty, je jedno jestli si tuní počítač za statisíce, je jedno jestli opravuje staré rachotiny a je jedno, jestli vyplejtvá rolku Acros-e na jednu kompozici.... pokud ho to baví a naplňuje, není co řešit... a lidi, co mají tendenci do všeho kafrat a ty duhý poučovat co mají či jak to mají dělat raději neposlouchat, ty to tiž neposlouchají vlasní mysl ale jen ego, ty nikdy nebudou pravými amatéři...
  • 2

#8 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 17 červen 2013 - 08:17:18

Dá sa povedať, že patrím do kategórie "profesionálnych" fotografov. Pracujem v múzeu, kde mám okrem iného na starosti fotografovanie zbierok a podujatí v gescii múzea. Nie že by som to robil nerád, ale nemôžem to spraviť podľa svojho, a keď to chcem spraviť "čo najlepšie", tak sa navyše stretnem s reakciou typu "čo sa stým toľko se..reš, cvakni to a je to OK..." ....... atď atď
Akonáhle "padla", tak sa z "profifotografa" stáva obyčajný fotoamatér, kt na bicykli vypadne do krajiny na kopce ku starým zrúcaninám a pod... v čase aj nečase (dva mesiace dozadu omrzliny na rukách :???: ), naberie extra positiv energiu relax prečistí hlavu a... a v týchto chvíľach som sám sebou a fotím to čo ma naozaj baví.
Tož, rád ostanem stále sa učiacim amatérom...
  • 0

#9 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 269

Publikováno 17 červen 2013 - 15:36:07

k tématu jsme se výstižně vyjádřili zde: http://www.afuk.cz/h...ografove-brani/

za mě to vidím takto. Kategorie fotografů:

- Fotograf autorský, který se svou volnou autorskou tvorbou uživí, či jej živí něco jiného.
- Fotograf autorský, který se svou volnou tvorbou neuživí či nechce živit, a tak ho musí živit něco jiného
- Fotograf komerční, který nedělá autorskou tvorbu, ale živí jej foto zakázky na základě požadavků klientů
- Fotograf amatérský, který by rád aspiroval na některou ze tří výše uvedených kategorií, ale nemá na to (jedna či více možností) vůli, čas, chuť, tah na branku, talent.
  • 0

#10 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 17 červen 2013 - 16:04:02

velmi výstižné
  • 0

#11 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 17 červen 2013 - 19:32:30

Jsem amatér ... ,

ano, jsem amatér,

jsem amatér, protože se těším v práci ( která nemá s fotografováním pranic společného) na to,
až si za vydělané peníze půjdu koupit další plany či svitky, R09 či D-76,
protože se těším na to, až budu mít opět volnou chvilku na to "cvaknout" si to co se mi líbí.
Nemusím řešit problémy nepovedené kompozice, nemusím řešit "svazující" pravidla, nemusím řešit nic,
prostě chci, jdu a fotím ... .
Těšit se a chtít, mít upřímnou radost, být svobodný ve volbě, to je to, co z nás
dělá amatéry .. .

Á propos, není náhodou pravdou, že my amatéři neustále hledáme? Zkoušíme? Laborujeme?
Nemícháme si doma stále něco nového, nevylepšujeme a nekombinujeme? Kdo z profíků
si toto může dovolit ?!

Hezký večer všem ...


Vašek - Rosi
  • 1

#12 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 17 červen 2013 - 19:35:36

PS: Nestál na počátku všeho amatérský počin ?

;-)
  • 2

#13 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 29 říjen 2013 - 20:59:11

PS: Nestál na počátku všeho amatérský počin ?

;-)

... na počátku všeho... amatér?... nerouháš se?:)
  • 1

#14 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 říjen 2013 - 22:41:27

za mě to vidím takto. Kategorie fotografů:

- Fotograf autorský, který se svou volnou autorskou tvorbou uživí, či jej živí něco jiného.
- Fotograf autorský, který se svou volnou tvorbou neuživí či nechce živit, a tak ho musí živit něco jiného
- Fotograf komerční, který nedělá autorskou tvorbu, ale živí jej foto zakázky na základě požadavků klientů
- Fotograf amatérský, který by rád aspiroval na některou ze tří výše uvedených kategorií, ale nemá na to (jedna či více možností) vůli, čas, chuť, tah na branku, talent.

Dovolil bych si domněnku, že existuje ještě další kategorie.
Fotograf amatérský, který dělá co ho baví a úmyslně nemá zájem aspirovat na některou z výše uvedených kategorií. Živí jej něco jiného a ve fotografii rezignuje na komerční i umělecký úspěch v zájmu vlastní svobody.
  • 0

#15 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 30 říjen 2013 - 01:03:26

Jsem amater,ale kdyz nekdo vidi na vystave fotografii a libi se mu tak mu udelam kopii a prodam ji,ale jsem stale amater ktery si privydelava na svuj provoz byt amaterem
  • 0

#16 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 30 říjen 2013 - 21:56:44

Já jsem amatér, protože za to, co umím, mi nikdo nezaplatí. Nebo aspoň ne moc často.
  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 říjen 2013 - 22:46:27

Já jsem amatér, protože za to, jak neumím, mi nikdo nezaplatí. Vůbec.
  • 0

#18 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 31 říjen 2013 - 11:03:09

Jo, to je jen jinýma slovama i moje vyznání. Bohužel. Já myslím, že amatér v jakémkoli oboru, i když bude tisíckrát hlásat, jak je amatérem z přesvědčení, prostě jen není dost dobrý na to, aby se tím uživil. Co jinýho by nám v tom asi tak bránilo? Proč bysme si asi tak nechtěli vydělávat tím, co nás nejvíc baví, kdyby to jen trochu šlo? Řeči, že profík musí fotit, i co nechce, jsou kecy. Opravdoví borci jdou svojí cestou a svět jim tleská. A ovšem platí.
  • -2

#19 Adamantan

Adamantan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2013 - 12:32:39

Ale ano, také jsem si již mnohokrát říkal že by bylo hezké vydělávat si tím, co mne primárně baví (naštěstí mne baví i to, čím si skutečně vydělávám, ale přece jen to není úplně ono), ale jen do okamžiku, kdy jsem si uvědomil, že bych musel, zatímco teď můžu, když chci. Obávám se, že v tu chvíli by pro mne tento koníček ztratil velkou část atraktivity. Ale to už vlastně napsal Dubraro (a líp).
  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 říjen 2013 - 13:43:26

Podle mého názoru a životní zkušenosti - nebylo. Když si člověk z toho co má rád udělá obživu, tak se mu to nakonec zprotiví.
  • 2

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 31 říjen 2013 - 15:57:41

no... já ti nevím, já nedávno mluvil s jednou, co si udělala živnost z toho, co ji bavilo a baví pořád, a nestěžovala si... akorát, že už to není, jak to bejvalo, že lidi jsou teď nějak víc lakomí...
  • 0

#22 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 31 říjen 2013 - 16:22:31

no... já ti nevím, já nedávno mluvil s jednou, co si udělala živnost z toho, co ji bavilo a baví pořád, a nestěžovala si... akorát, že už to není, jak to bejvalo, že lidi jsou teď nějak víc lakomí...

Má ta její živnost něco společného s focením ? :)
  • 0

#23 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 31 říjen 2013 - 18:31:55

i jako amater mam radost z toho ze si lide moji nejakou fotografii koupi a tak v podstate je to poklona a uznani toho co delam pro svoji potechu a radost.
Kdyz chci-prodam,
kdyz nechci- neprodam
to neni ani tak o penezich
  • 0

#24 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 říjen 2013 - 19:44:07


no... já ti nevím, já nedávno mluvil s jednou, co si udělala živnost z toho, co ji bavilo a baví pořád, a nestěžovala si... akorát, že už to není, jak to bejvalo, že lidi jsou teď nějak víc lakomí...

Má ta její živnost něco společného s focením ? :)

Tys to tak kulantně naznačil ... líp bych to nedokázal. :mrgreen: Ale i v této profesi vím o těch, které to přestalo bavit, když si tím vydělávaly na obživu.
A lidi nejsou lakomí, lidi prostě nemají peníze.
  • 0

#25 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 1 listopad 2013 - 18:42:49

keby som si mala zarábať tým, čo ma naozaj baví najviac zo všetkého, museli by mi klienti platiť za premýšľanie a spanie - fotenie by som si nechala ako doposiaľ - ako hobby :)
  • 0

#26 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 1 listopad 2013 - 19:16:59

...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních