Přejít na obsah


Fotka

Pentax LX - drobný problém

Pentax LX servis oprava zrcátko

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 Bukaj

Bukaj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2013 - 17:48:44

Zdravím všechny jakožto nový uživatel! :-P
A rovnou mám jednu otázku. Mám tu Pentax LX, kterému chybí nahoře v zrcadlové komoře ony pěnové nárazníky pro zrcátko (jinak běhá dobře). Dá se to vyměnit/nahradit doma? Dají se sehnat, nebo se musí vyrobit? A máte někdo zkušenost, ve kterém servisu by to případně udělali?
Dávám to už na druhé fórum, tak doufám že najdu někoho, kdo už podobný problém u LX řešil...
Počítám že fotit s tím teď takto by nedělalo dobře ani zrcátku, ani matnici :???:
  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 17 červen 2013 - 18:39:49

odkud jsi?
  • 0

#3 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 18 červen 2013 - 20:18:22

nekde jsem se docetl ze funguje docela dobre guma z podlozky pod mys :D ... jinak to stoji par ecek na ybeji :D ...
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 18 červen 2013 - 20:38:10

to bimbak: ta je pro nárazník zrcátka příliš tvrdá ...
  • 0

#5 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 červen 2013 - 04:43:47

Takový ty měkký pěnový jsou OK, ale je s tím poněkud víc práce vyřezat to do správnýho tvaru a vejšky.
  • 0

#6 JozefB

JozefB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 86 příspěvků(y)
Reputace: 95

Publikováno 24 červen 2013 - 09:05:16

...áno samozrejme podložka pod myš je dobrá,penová,najlacnejšia z obchoďáku a vymeníš si to sám : http://www.fotomozai...eg=0&idstory=51
  • 0

#7 Bukaj

Bukaj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červenec 2013 - 14:59:15

Díky, to s podložkou pod myš se bude hodit:-) Mám tu víc aparátů co by zasloužily nové dorazy...
  • 0

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 28 duben 2014 - 15:15:29

Vážení kolegové, jsem patrně úchyl, ale když se mi do rukou dostal snad vůbec nepoužitý Pentax LX s hranolem, LX Winderem II a SMC A 2/35mm, včetně manuálu, sestavy všech krytek s neporušeným dosedacím dorazem zrcadla, originálního řemenu LX, vše jako právě vyjmuté z původního balení, nedalo se tomu odolat. Večer usínám a kochám se tou nádherou, kterou jsem v jinošském věku spatřil na výstavě Interkamera. S pozdravem "Starý Jezevec" Erik :shock:


  • 0

#9 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 duben 2014 - 15:43:17

Blahopřeji. Sám jsem si obdobné potěšení před několika měsíci dopřál.


  • 0

#10 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 28 duben 2014 - 22:54:24

Vazeny kolego Eriku,nejsi uchyl,jsi na tom asi jako vetsina z nas,kdyz vidime krasu,pri ktere slintame jako Pavlovovi psi,snazime se ji ziskat,sice nekdy z toho vznikne i treba ticha domacnost a nas to stoji mnoho usili a nekdy i ponizeni vse uvest do stavu svatebni noci.To vse ale jsme schopni podstoupit.

Blahopreji

 

b.


  • 2

#11 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 10 červenec 2014 - 16:31:43

Tak mám tiež drobný problém s LX-kou. Nedá sa zaostriť na nekonečno, pretože zrkadlo je posunuté o kúsok do zadu. Zistil som, že keď sa sklopý zrkadlo, na jednej strane je dorazový valček a druhej strane taká malá úchytka s dvoma skrutkami na konci s gumičkou, ktorá je uchytená v malom plechovom účku. Neviete kde by sa dala tá gumička kúpť? Alebo aspoň neviete aká má byť hrubá - by som ju skúsil skalpelom vyrezať z nejakej gumy. Na tom valčeku je nejaká kvapla vazelíny - máte to tam aj vy?


  • 0

#12 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 10 červenec 2014 - 17:54:29

Vážený Richarde, problematika defektu Vašeho přístroje Pentax LX je shrnuta zde:

http://www.pentaxfor...ng-problem.html

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#13 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 10 červenec 2014 - 19:13:15

Ďakujem. Tak som to opravil. Ešte že som za mlada chodil na ZŠ na technické práce a dokážem pracovať aj s kladivom. Na ľavej strane treba tu gumu vybrať a nahradiť ju 1mm ( hrúbka ) kúskom pevnej gumičky, ( presne zmerané ), ktorá sa nedeformuje ale pruží- je pevnejšia ako podložka pod myš.  Ja som kúpil zeleninu do polievky aj s tou gumičkou, takže aj večera mi bude o to lepšie chutiť. :mrgreen:


  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 10 červenec 2014 - 19:38:37

Richarde, ty Brute!!! Na Pentax LX s kladivem!!!  :shock: Jdu si dát jeden křišťálově čistý stakan březové karelské vodky a zároveň se svému milovanému Pentaxu LX musím za Tebe omluvit při předsklopeném zrcadle. S tou zeleninou do polévky jsi si to u mne trochu vyžehlil. Pro ortodoxního vegeteriána s více než 25ti letou praxí v oboru o trochu méně drsná zpráva! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik :neutral:   


  • 0

#15 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 12 červenec 2014 - 20:17:34

Myslím že je tam ešte jedna maličkosť. Expozimeter meria zle. Je tam podexpozícia -1. ( časy sú kratšie )Testoval som to podľa druhej, ktorá je určite dobrá. Ten foťák že bol 20 rokou v skriny - čomu moc neverím - i keď vyzerá ako nový. Otázka - skúšku automatických časov od -4sek do 1/60 treba merať so založeným filmom? Zdá sa mi ako keby 1sek. mala viac pri porovnaní s manuálnou 1sek. Na manuál to chodí dobre.(podľa ucha) Keď som ju kúpil tak to kolečko kde sa nastavuje ISO bolo povolené- tam by mala byť ta elektronika čo komunikuje s exopzimetrom. Možno že je to len zaoxidované. Mal to už niekto rozobraté?


  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 červenec 2014 - 20:37:56

Ano, LX měří odrazem od filmu. Odrazem od černé přítlačné destičky jsou časy znatelně delší.

Dále, LX má primitivní plošné měření se zvýrazněným středem. Když máš např. na fotce oblohu, podexponuje. LX je profesionální aparát, u kterého se předpokládalo, že se bude měřit externím expozimetrem. Automatika je jen taková pomůcka navíc a očekává se, že fotograf ví co dělá a pokud je potřeba, zařadí korekci.

Jo, a rozdíl 1 EV lehce udělá znečištěná matnice, zrcadlo, nebo prach na čočkách fotoodporů.


  • 0

#17 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 13 červenec 2014 - 13:16:02

Test zo založeným filmom to potvrdil. Časy sú teraz OK. Som rád že si ho môžem nechať.


  • 0

#18 Miro

Miro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 2

Publikováno 16 červenec 2014 - 15:33:50

Priatelia, potreboval by som poradiť.
Pred pár dňami som si zadovážil Pentax LX, vo veľmi dobrom stave... teda až na obvyklý problém rozpadajúceho horného tlmiča zrkadla a gumičky na bočnej stene :sad:

Hoci už mám nejake skúsenosti s obdobnými servisnými zásahmi, pri tomto aparáte sa do toho nechcem púšťať bez toho, aby som v tom mal úplne jasno (ak sa do toho teda vôbec pustím :smile:

Moje otázky:

1. Dá sa to dobre urobiť aj v domácich podmienkach (určitú zručnosť a základné nástroje mám)?
2. Je potrebné pri tom rozoberať telo fotoaparátu, alebo sa to dá urobiť aj cez objektívovy otvor?
3. Aký ma byť tvar (prípadne rozmery) nového horného tlmiča a gumičky pod zrkadlom?

Pôvodný horny tlmič sa rozpadol, tak to neviem premerať. Mám nejaké tesniace sady pre Pentax ME Super, no tam je to trochú iné.

Všetky predchádzajúce príspevky a odkazy som si samozrejme pozrel, no nemám v tom zatiaľ úplne jasno, preto by som uvítal skúsenosti niekoho, kto to už robil :smile:

Budem vďačný za každú radu. Ďakujem.
  • 0

#19 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 27 leden 2016 - 07:21:40

Poprosím zkušenější o radu, jaká je teď rozumná cena za LXko? Ptám se z toho důvodu, že mám možnost dvou koupí - jedno repasované bez problému se zrcátkem a jedno s problémem. Proto navazuji spíš na tuto diskusi, kde se LX-syndrom řeší. Mimochodem, Miro, vyřešil jsi to nakonec? Díky. 


  • 0

#20 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 27 leden 2016 - 19:00:21

Záleží kde nakupuješ. Z Japonska se ceny pohybují kolem 7-10 tisíc. + Clo + Dph. Po Evropě je to dražší, ale zase jsi v základu oproštěn od posledních dvou věcí.

Osobně raději nakupuji od Japonců a jejich popis stavu, vzhledu, funkčnosti sedí. Nikdy jsem neměl jediný problém, což se nedá říct o Evropském, natož českém trhu.

+ si do ceny započítej servis, těmhle starším strojkům to prospěje. Při vážnějším problému se nevyhneš servisu v zahraničí ( v ČR většinou nejsou náhradní díly).

Osobně čekám na fakturu z UK za repas obou mích LX, které jsem se po pár letech rozhodl ozdravit. Poprvé jsem tam posílal MXko s nefunkčním expozimetrem a vrátil se mě strojek ve stavu skoro novém :D

http://harrowtechnical.co.uk


  • 0

#21 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 27 leden 2016 - 19:46:20

ps: omlouvám se za tu hrubku :D


  • 0

#22 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 27 leden 2016 - 21:10:32

to zní dobře - takže servis opravdu existuje (smajlík usměvné radosti). to jsem zvědav, kolik stojí. 


  • 0

#23 Tomas

Tomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 březen 2019 - 14:37:21

Čtu diskusi a koukám jak z jara. Kde, prosím, sháníte LX v jako novém stavu? Občas je něco na eBay, ale ke skoro novému to má stále daleko. No možná tam něco je v hladinách přes 11 tisíc... Jak kupujete z ČR od Japonců? Přiznám se, jsem v Japonsku a mohlo by se zdát snadné koupit LX. Ale moc těch hezkých jsem neviděl, zkoušel jsem Yahoo Auctions, kde jsem vyhrál levně velmi pěkný LX a za pár vteřin jsem byl na black listu... Je to tam trochu džungle. :) Následně jsem se vrhl do aukce o opravdu netknutý LX a nakonec jsem to nechal a teď si rvu vlasy, za 10 tisíc to bylo pořád dobré, ale nevím, kam by se to ještě vyšplhalo. Pak až teprve jsem zjistil, že sehnat zánovní LX nebude až taková hračka. Do Tokya jsem se zatím nedostal a kde jsem, nic moc není. No pořídil jsem tedy Pentax 67, ale LX bych vážně chtěl. A pak se obávám, jak projdu na celnici. Já tu pracuju přes dva roky, takže jen doufám, že jako rezidenta mě nebudou chtít všechny ty foťáky a objektivy zdanit, to by byl průser.

 

Prosím o radu, jak sehnat v ČR nebo z ČR skoro netknutý LX. Ono taky bohužel je do letadla váhový limit. :(


  • 0

#24 Tomas

Tomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 březen 2019 - 14:39:34

Omlouvám se, nevím, jak to tady funguje, zda chodí nějaká avíza, nebo musím nějak označovat... Snad někdo odpoví. :)


  • 0

#25 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 15 březen 2019 - 17:26:10

Už to není jak před pár lety, většinou jsou podobné věci rozebrané.
Nebo poctivě hlídat aukční síně a skupovat kapotáž + náhradní díly a pak to dát u někoho dohromady.
Ale tady narážíš na problém, kde a u koho??? Ten pán, jehož odkaz jsem dával o pár příspěvků víše je v důchodu. Jediný proškolený servisák na LX v ČR ti to už také neudělá. A pak už zbývá jen Astrálie a US. 
Nebo se poptej v JP když tam jsi :)

  • 0

#26 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 17 březen 2019 - 09:18:02

Jedno tělo s gripem a 2 ks hledáčků je k mání. Vizuálně nádherné, ale vady na funkčnosti má. Nemůžu si dovolit komplet servis za nějakých 5t v Harrowtechnical a proto raději předám dál.Můžu poskytnout bližší info mailem na resolut@tiscali.cz. 


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Pentax, LX, servis, oprava, zrcátko

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních